wAAlwijkse en UnqstRaatse coucant Waalwijkse student Paul Peters deed in Amerika veel ervaring op Andreas Zijlmansgroep viert zaterdag 35 jarig bestaan 'aBogaertó OPEN OOG „DE POMP" TWEE MAANDEN ALS LEIDER IN EEN KAMP GEWERKT sp g» Laat Uw van tijd tot tijd eens bijstellen HET KOST NIETS! Jongeren waren erg agressief De versteenden" Belangstelling voor Nederland een fiets van ^Yïlierlo ■msssm Zaterdagmiddag receptie op het hoofdkwartier Houdt Bogaorts voor ogen nu 1.25 DONDERDAGAVOND 9 OKTOBER 1969 92e JAARGANG No. 81 89.- TOON AARTS W' 0 N s l Uitbreiding Brillenspecialisl Optica Feestviering VVD wil in Waalwijkse raad SPATJES-WEEKEND in vAn het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij W Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) 4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van BeurdensVaat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Na een verblijf van drie maanden in de Verenigde Staten is de Waalwijker Paul Peters (22) eind september teruggekeerd in zijn woonplaats. Paul Peters die student is aan de Academie voor Maatschap pelijk Werk in Breda heeft in Amerika, op uitnodiging van het Fresh Air Fund twee maanden in een kamp als leider gewerkt. Hij had hier te ma ken met jongens en meisjes uit a-sociale gezinnen uit de New Yorkse wij ken Harlem, Brooklyn, Manhattan en Quèens. Na zijn kamp-arbeid heeft Paul Peters nog een tocht van een maand door verschillende Ame rikaanse staten gemaakt. Een dezer dagen spraken wij met hem over zijn belevenissen in de Sta tes. Begin juli werd hij geplaatst in het kamp Pioner in Fishkill, ongeveer 120 km. van New York. In dit kamp mogen jongens en meisjes uit de gro te Amerikaanse steden op kosten van het Fresh Air Fund veertien dagen doorbrengen. De kamptijd met deze vaak „wilde" jongens is voor Paul Peters bijzonder hard geweest. „Je kent hun achtergronden niet. De jeugd wordt in deze a-sociale gezin nen bijzonder strak gehouden en ze komt in zo'n kamp dan helemaal los Zeker de helft van een groep van 14 jongens (van 12-15 jaar) is bijzon der agressief. Alleen naar lichamelijk geweld wordt geluisterd. „De jongens zijn vol haat jegens de blanken. Het duurt lang voordat het ijs gebroken is en je geaccepteerd wordt. Overigens waren de leiders in deze kampen allemaal niet-Amerika- pull-coat Prijs bij lengtemaat 170 Daling per maat nen, voor het merendeel studenten. Overdag hielden we de kampen be zig met zwemmen, wandelen en het spelen van basketball en honkbal. Voornamelijk dus sport. Je probeerde ook wel een discussie op gang te brengen, maar die eindigde meestal erg eenzijdig. Het was ook in het kamp (mede door de temperatuur 30 tot 35 graden) een „lange hete zo mer" vertelt Paul Peters. 99 De Waalwijkse student die als maatschappelijk werker de richting kinderbescherming heeft gekozen heeft zich in Kamp Pioner bijzonder verdiept in de sociale achtergronden van de jongelui. Een belevenis voor hem was de happening bij het Wood stock Festival waar gedurende drie dagen een half miljoen jongelui bij een waren. Tijdens dit festival wer den volop druggs gebruikt. Honderd duizenden sliepen die dagen in de open lucht, helemaal vrij gelaten door de politie. Paul Peters kwam hier tot de conclusie dat er niet meer over „high" werd gesproken maar over de „versteenden". Óp zijn tocht doo^: de Amerikaanse staten New York, Washington, Vir ginia, Kentucky, Ohio en Newark werd hij geconfronteerd met wel- vaartszieke mensen. „Opvallend is het dat velen een relatie zoeken bij de dieren. Sommige mensen hebben dan ook de meest vreemde verzame ling huisdieren." In alle grote steden is het volgens Paul Peters 's nachts na 1 uur beslist niet meer veilig. Zonder politie is het in de Verenig de Staten geen leven. In de neger-wijken van New York is hij meermalen geconfronteerd ge weest met rassen-onlusten. Er zijn maar weinig blanken die alleen in de ze wijken durven. Paul Peters vond in deze wijken vooral het onderwijs het grote probleem. Volgens hem be steedt de regering daar te weinig aandacht aan. Ook zijn er maar wei nig onderwijzers die in deze sloppen les willen geven. Op zijn tocht door de Amerikaan se staten heeft de jeugdige Waalwij ker enkele malen op lagere scholen iets over Nederland vertelt. „Er wordt in het algemeen pas in de- hoogste klas iets over West-Europa en in het bijzonder over Nederland vertelt. Onderwerpen die dan aan dacht krijgen zijn de Deltawerken, de scheepvaart, klompen en molens. Ook BLIJF FIT EN JONG Koop bij Grotestraat 322, Waalwijk Telefoon 3613 worden de belangrijkste Nederlandse steden geleerd. Veel aandacht be steedt men aan Duitsland." De jongelui stelden Paul Peters nogal wat vragen over Holland. „Je kreeg de gekste vragen te verwerken. Men was benieuwd of ze ook in Hol land lang haar dragen, informeerde naar het eten ,etc. Natuurlijk moest ik ook over de klompen en tulpen vertellen. Iets wat ze maar moeilijk kunnen begrijpen is het fietsen. Veel werd er gevraagd over Duitsland en de laatste wereldoorlog. De Ameri kaanse kranten besteden nogal wat aandacht aan de ontwikkelingen van het katholieke geloof in Nederland. Ook daarover vroegen de jongelui." „Op de middelbare scholen, die ik enkele bezocht, wisten de leraren veel af van de studentenonlusten in ons land. Dit zijn zaken waarmee men zich in Amerika bezig houdt. De mensen zijn overigens erg religieus. In kleine plaatsen fungeert het maat schappelijk leven bijzonder goed", vertelt Paul Peters, die Amerika een boeiend land vindt en er volgend jaar als hij er de kans voor krijgt, graag weer opnieuw naar toe gaat. -£!xc luoieve herenkleding WAALWIJK Alle leden en de staf van de jubilerende Andreas Zijlmans Groep. Markt - OOSTERHOUT V K20 WAALWIJK Vrijdag 10 oktober zal het 35 jaar geleden zijn, dat de Andreas Zijlmansgroep te Waalwijk werd opgericht. In het kader van dit jubileum hebben al een aantal festiviteiten plaatsge had. Na de officiële viering, die op zaterdag zal worden gehouden, zullen er nog een tweetal reunie's plaatshebben. De geschiedenis van de Andreas Zijlmansgroep is begonnen in de St. Jansparochie. Het inititatief Werd toen genomen door kapelaan Claasen, wiens werk na zijn vertrek werd voortgezet door kapelaan van Lierop. 4 jaar, nadat in Nederland met de verkennerij werd gestart, was er ook in Waal wijk al een groep. Dat de oprichting in oktober 1934 een feit werd, is ook voor een groot gedeelte te danken aan de werkzaamhede van pastoor Hezemans. Er werd een groepscomité ge vormd, welk onder leiding stond van Drs. M. Kolster. Als groepslei der fungeerde in die dagen de heer M. Hoffmans. Het was in 1935, dat aan de bestaande verkennerij een welpenorde werd toegevoegd. En reeds in 1937, de groep bestond toen nog maar 3 jaar, toen de wereld jamboree in Nederland werd ge houden, werd het de groep finan cieel mogelijk gemaakt om naar Vogelensang te gaan. Ook zag in dat jaar de voortrekkersstam het levenslicht. Gedurende al die jaren, dat men nu bestaat is men nogal eens aan verhuizing toegekomen, vooral tot even na de oorlog. Na de oorlog kan men stellen, dat de AZG tot grote bloei is gekomen. En uit 1951 zal niemand licht het Alababafeest vergeten, dat was opgezet ter fi nanciering van het nieuw te bou wen hoofdkwartier aan de Win terdijk. Met de viering van het 20-jarig bestaan in 1954 werd het hoofdkwartier officieel in gebruik genomen. Na 1964 is er weer groepsuitbrei- ding gekomen. Men heeft nu dan ook twee groepen kabouters, wa- tergidsen en de afdeling loodsen voor jongens en meisjes. In de na bije toekomst zal de afdeling wa- tergidsen gesplitst worden in een senior- en in een junior af deling. Op het hoofdkwartier hebben naast de staf ook de welpen een gedeel te hiervan ingebruik. Verder be schikt men dan nog over het in 1967 in gebruik genomen paviljoen aan de Winterdijk aan het einde van de Hooisteeg. De groep heeft een enorme groei ondergaan. Had men in 1964 12 stafleden en een totaal van 82 le den; in 1969 is dit aantal opgelopen tot 32 stafleden en 192 leden. Groepsleider is momenteel Pater van de Broek. Verder maken deel uit van de staf: de heren H. Verwiel en Mej. N. van de Mier den. Aan het hoofd van de afdeling kabouters staan: Mej. E. Hol en Mej. M. van de Rijken. Bij de wel pen zijn dit: Mej. I. Schoemans en Mej. C- Bataille. De landverkenne- rij staat ohder leiding van de heer BOSBOMEN: DE BOMEN STAAN ER DWARS VAN ,,En nu moeten die lange haren er af, meteen"was het verhaal van een huisvrouw, die vertelde van haar ervaringen thuis met volwas sen wordende kinderen. Het was haar man die deze woorden had gesproken tegen een van\ zijn jongens. De haren gingen er af. Die vader had dus gezag, pardon geen gezag, vertrouwen, want diezelfde huismoeder wist ook te vertellen dat haar man halve nachten zat te discussiëren met zijn jongens, hij was bereid naar al hun problemen te luisteren. ,,lk kom alleen maar om te luisteren, wamt praten kan ik niet", aldus een andere deelneemster, maar al wandelend en pratend kwamen we allemaal los. Het mag dan waar zijn dat vragen over medezeggings- schap - gezag - de kerk - de jeugd - communicatie - onder wijs en nog vele andere onderwerpen moeilijke thema's zijn, als je er echter gewoon met eigen woorden over kunt praten, dan blijkt dat er veel begrip kan zijn voor eikaars meningen, juist als we het niet met elkaar eens zijn. i Voor mij en naar ik meen voor vele anderen was deze gesprekstocht, onder die voortreffelijke naam „bosbomen" een ervaring van de beste soort. Een wandeling in de natuur, mensen die we eigenlijk niet kennen, enkele uren later begrijpen we toch iets meer \van el kaar, weten we dat we allemaal gèwoon mensen zijn met onze men selijke problemen, met onze menselijke zwakheden, want we hebben gepraat over alle dingen die ons raken. „Eerst meer mens dan meer mans" was een van de spreuken die er uit kwam. Een beetje meer mens zijn we geworden, dat te ervaren was het „bosbomen' dubbel en dwars waard. „Ban de Boeman" was een andere spreuk, vriendelijk zijn voor el kaar. Als wij door „Bosbomen" kunnen bereiken, dat wij allemaal, zonder uitzondering een beetje vriendelijker voor elkaar worden, of ten minste proberen het te worden, dan zouden er, in plaats van hon derd deelnemers, een volgende keer het x-voud van honderd deelne mers moeten zijn. J. Mahieu P.S. In Dukdalf is een stel bromfietswanten gevonden. De eerlijke verliezer kan zich melden bij Aalm. v. Berkel, Markt 4a, tel. 3716, Waalwijk. Grotestraat 220, Waalwijk Telefoon 3560 Maandagmorgen gesloten tot 13.00 uur. J. van Oijen, terwijl de leiding bij de wilde vaart in handen is van de heer A. Schoenmans. Hoofd van de loodsen is de heer J. Spapens, terwijl de watergidsen onder lei ding staan van Mej. J. van Hoof. Voorzitter van het Stichtingsbe stuur is de heer A. Verwiel. Pen ningmeester is de heer Chr. Du- moulin. Secretaris is de heer Th. Noorman van de Dussen. Als le den zijn verder toegevoegd de heer J. de Waal en Dr. P. Kramers, als groepsdokter. Zaterdag zal om 10.30 uur een H. Mis worden opgedragen door Pater van de Broek. Tijdens de Mis zal de feestpredikatie verzorgd worden door Deken P. Maessen. Het zal een zogenaamde jongeren mis worden, die geheel verzorgd zal worden door de band en het koor van de AZG. Uitgenodigd zijn alle leden met hun ouders en ver der alle oud-leden en belangstel lenden. Medewerking wordt ver leend door de organist Theo Ver- lieyen. De koffietafel na de Mis zal plaatshebben in de gymzaal van de huishoudschool. Om drie uur is er 's middags een receptie op het Hoofdkwartier, Winterdijk 30a. Vanaf half negen 's avonds is er een reünie voor oud- Op een vorige week gehouden ledenvergadering van de Waal wijkse V.V.D.-afdeling is in prin cipe besloten dat de V.V.D. bij de a.s. gemeenteraadsverkiezing en in Waalwijk met een candida- tenlijst zal uitkomen. De Waalwijkse V.V.D.-ers, wier afdeling ca. 3 jaar bestaat, vinden het nodig dat het liberale geluid in hun gemeenteraad gehoord wordt. Zij verwachten tenminste één, doch misschien zelfs 2 zetels te kunnen behalen. Om dat te bereiken zullen zij in tensief propaganda gaan voeren. Een volgende, ditmaal openbare, vergadering zal op 3 november a.s. worden gehouden. Daarbij zal het tweede Kamerlid mr. T. H. Joekes het woord voeren over „de Rijksbegroting''. Het -sesretariaat van de V.V.D. af deling Waalwijk en omstreken is gevetigd: Raadhuisst. 32, Sprang- Capelle. stafleden. Op 18 november is er een reünie voor de oud-leden. In ver band met het 35 jarig bestaan heb ben er al een groot aantal activi teiten plaatsgevonden. NORMAAL 1.50

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 9