WAALWIJK Sportbonden vragen maar verzwijgen om miljoenen bestemming Kindermode op de r deze winter auto-toer Jeugdverenigingen gaan nationale collecte houden WAALWIJK v^ëiw De Echo van het Zuiden Sprang-Capelle WAAR WORDT GELD VOOR GEBRUIKT Slecht onderwijs DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 13 OKTOBER 1969 a Biljarten A. v. Enkhuizen kampioen 4e klas libre Badminton Flying Shutte Team Schaakkampioen schap Waalwijk Waspik Wel kritiek, maar geen alternatief Professionele opzet nodig Cornells Rijken Cornells Rijken KOOPMORGEN VOOR ZIEKEN, BEJAARDEN EN INVALIDEN De Zonnebloemcomité's gaan op maandag 3 november a.s. weer de jaarlijkse koopmorgen voor zieken, bejaarden en invaliden organiseren. Door 't Zonnebloemcomité te Waal wijk wordt evenals vorig jaar - weer alle medewerking verleend. Vorig jaar werd de koopmorgen 'n groot succes. Zoals gebruikelijk stelt Vroom Dreesmann haar beide za ken te Den Bosch op maandagmor gen voor dit mooie initiatief open. Het vervoer naar Den Bosch ge beurt met autobussen, maar men kan ook per auto op eigen gelegen heid gaan. Zij, die een eigen rol stoel hebben, worden dringend ver zocht deze mee te brengen wegens het beperkt aantal rolstoelen dat aan de zaken aanwezig is. De zieken, bejaarden en invaliden die aan deze koopmorgen willen meedoen, kunnen zich deze week opgeven bij mej. A. Wagemakers, Julianastraat 22, Waalwijk (telef. 2680). SUPPORTERSVERENIGING V.V. BAARDWIJK Vrijdagavond hield de supporters vereniging van de v.v. Baardwijk een algemene ledenvergadering. Omdat het ledental meer dan ver dubbeld is, werd het bestuur met 2 personen uitgebreid. De heren Groe- nendaal en De Ronde werden met algemene stemmen aan het bestuur toegevoegd. Ook met het barakcon cours is een begin gemaakt, waarbij prachtige prijzen zijn te verdienen. Eerste prijs een rijwiel, tweede pr. een autoped en verder nog vele an dere prijzen. Dit barakconcours zal worden gehouden in het clubpavil joen van de v.v. Baardwijk. D'66 AFDELING WAALWIJK Het bestuur van D'66 afd. Waalwijk deelt mede, dat zidh als eersten voor de funktie van gemeenteraadslid kan didaat hebben gesteld de heer H. J. de Jong, mevr. E. Schut-Hummelman en de heer G. M. van Weely. Van een bepaalde volgorde, noch van een lijsttrekker kan in dit stadium nog geen sprake zijn, aangeziien de leden vergadering zich hierover nog niet heeft uitgesproken. Na kompletering van de kandidatenlijst, zal de leden vergadering zich hieromtrent gaan beraden. Inlichting over D'66 kunnen worden ingewonnen bij het afdelings secretariaat Waalwijk e.o.: Mr. van Zuylen van Nyeveltstraat 13, tel. 2815. IJ'1 In het afgelopen weekend werd onder leiding van de b.v. HBS het kampioenschap 4e klas libre ge speeld waarin de heer A. v. Enk huizen van de b.v. 't Zwaantje de titel wist te veroveren. De heer v. Enkhuizen die op het laatste mo ment moest invallen voor de heer Kranen wist met een verliespartij tegen de heer F. Smolders, het kam pioenschap te behalen met een fraai gemiddelde van 1.83 en 10 winst punten. Hij werd door de secretaris van 't district, bij afwezigheid van voor zitter en vice-voorzitter in de bloe metjes gezet. Hij mocht ook de bondsmedaille en het diplomain ontvangst nemen. De penningmeester van HBS de heer H. van Helvoirt, bood een bloemstuk aan. Door de heer C. v. Dongen werd namens de spelers 'n rokertje aangeboden. De heer v. Enkhuizen zal het dis trict op de gewestelijke kampioen schappen vertegenwoordigen op 20 en 21 december a.s. in Tilburg. De uitslag was: 1. A. van Enkhuizen, 't Zwaantje 448 244 17 1.83 10 2. F. Smolders, Centraal 437 237 14 1.84 9 3 H. Vervloet, Nooit Thuis 412 239 10 1.72 7 4. C. van Dongen, HBS 372 200 14 1.86 6 5. J. Merks, 't Vosje 397 238 14 1.66 4 6. B. v. d. Heuvel, HBS 392 235 14 1.66 4 7. A. van Munster, BSV 346 218 11 1.54 2 Hoogste serie: A. v. Enkhuizen: 17 Hoogste partijgem: A. van Munster 3.26. Het gew. kampioenschap 5e klas libre dat gespeeld zal worden in 't district Kaatsheuvel is een week vervroegd, nl. van 15 t.m. 16 nov. naar 8 en 9 nov. Hieraan zal ons district vertegenwoordigd worden door de heer J. Hesselberth van 't Vosje. Voorwedstrijden 3e klas libre Op donderdag 16, vrijdag 17 en za terdag 18 oktober worden de voor wedstrijden 3e klasse libre gespeeld waaraan onderstaande spelers deel nemen: Op biljart 1, BSV, café Ad. van Cromvoirt, C. Mioch, L. ten Berge, Th. Timmermans, G. van Veldhoven, L. Amersdorfer, P. Blijlevens. Op biljart 2, Ons Vermaak, Ge meenschapshuis, P. van Brunschot, J. Fitters, J. Krol, J. Rijken, P. Wijkmans, W. v. d. Heuvel. Op biljart 3, OOG, J. Hoevenaar: J. IJpelaar, P. Brok, A. v. Mook, W. Konings, J, de Baa JEUGDTOTO WSC De vierde jeugdtoto-week, geëindigd op 11 oktober, heeft een iets lagere bruto-omzet opgeleverd, alhoewel de totale inzet van 1.359,20 een zeer goed resultaat is. De verdeling van de prijzenpot, zijnde in totaal 30 pet. van de bruto-inzet was als volgt le prijs: hiervoor waren twee gega digden n.l. mej. L. Hens, Jan de Rooijstraat 4 te Waalwijk die de in zet juist geraden had en de heer M. Wezenbeek, Paul Krügerstraat 19 te Waalwijk die eveneens de juiste inzet voorspelde. Zij ontvangen 101,94. 2e prijs: de heer-W. v. d. Velden, Beatrixstraat 6 te Waalwijk, die de inzet op 1.359,19 voorspelde en hiermede recht heeft op de tweede prijs, zijnde 135,92. 3e prijs: de heer C. J. Kuijs, Acasia- straat 19 te Waalwijk, die een inzet van 1.359,11 geraden had en een prijs in ontvangst zal kunnen nemen van 67,96. Eventuele reclames op de uitslag kun nen vóór woensdag 15 oktober 1969 's avonds 19.00 uur worden inge diend bij d eheer H. Mandjes, Da Costastraat 12 te Waalwijk, alwaar eveneens de prijzen in ontvangst ge nomen kunnen worden, nl. na woens dag a.s. 20.00 uur. Het jeugdbestuur van WSC is de deelnemers aan deze toto zeer erkentelijk voor hun deelna me en hoopt ook in de komende toto- weken op hun medewerking te mogen blijven rekenen. Afgelopen week zijn de compe titie wedstijden. van Flying Shuttle Team voortgezet. De uitslagen zijn: Team 1 tegen PTT uit Den Bosch: E. Janssen-H. van HeeswijkA. o/Hert-A. Flohr 2—0, H. v. d. Ven-H. v. BergenP. de Veer-A. eVrboven 02. D. Hoefnagel-M. v. d. BogaartL. Gielen-H. v. Mouriek 20. A. van Heeswijk-H. v. BergenA. Flohr-A. eVrboven 11. E. Janssen-D. HoefnagelA. d'Hert -L. Gielen 11. H. v. d. VenlM. v. d. Bogaard H. v- Mouriek-P. de Veer 20. Uitslag 8—4. Team 2 trad in het strijdperk te gen het sterke „De Spurs" uitslag 2—10. Team 3 speelde uit tegen TSK en won verdiend met 84 wat een goede start betekent. De beide he- rendubbels en de beide mixed dub bels brachten de overwinning voor al het sterke spel van mei- A. v. 'Delft betekent wat voor de toe komst. Team 4, dat voornamelijk uit ju nioren bestaat moest de strijd aan binden tegen de Spar 1. Zij wisten van de Spar te winnen met 93 wat een belofte voor de toekomst in houdt. Uitblinkers waren: T. van Delft, M. Klerkx en L. v. d. Broek. Team 5, ook een junioren team, dat met invallers moest aantreden te gen Rally uit Vught kreeg een 84 nederlaag te incasseren. H. Hamers was hier toch wel de uit blinker met 4 gescoorde punten resp. met A. Kleingeld en A. Blom als partners. In de afgelopen week is een be gin gemaakt met de wedstrijden om het persoonlijk schaakkampioen schap van Waalwijk en omstreken. Gezien het relatief grote aantal deelnemers, heeft de wedstrijdlei der besloten om, in afwijking van hetgeen in voorafgaande jaren ge bruikelijk was, in selectiewedstrij den de finalisten aan te wijzen. Hiertoe zijn de deelnemers inge deeld in 3 groepen van 4 spelers, van iedere groep gaan de twee sterksten over naar de finale, waar in zij tesamen met de huidige kam pioen D. Pullens om de titel zul len strijden. In de eerste ronde waren de vol gende uitslagen te noteren: Groep A: J. GroothuisB. Reiber 01 M. C. GoudbergJ. Hol 10 Groep B: W. Postema—M. de Wit 0—1 R. WaeterschoodtL. Pols 10 Groep C: A. van BladeR. Ekhart C'1 drs. J. NijmanC. Brouwers 10 VOLLEYBAL De tweede wedstrijd van de com petitie bracht Atak in de overgangs klasse de volle winst. Sarto uit Til burg werd met 31 verslagen. Al leen de tweede set ging voor Atak verloren, terwijl de derde set nog juist met 1614 werd binnenge haald. De totaaluitslag luidde 15-10, 7—15, 16—14 en 15—6. BEDANKT Voor bet beroep dat door de kerke- raad der Ned. Herv. Kerk te Capelle was uitgebracht op Ds. C. Treure te Hasselt heeft deze predikant bedankt. Begin september hield de vaste commissie voor C.R.M. uit de Tweede Kamer een hearing om van de leiders van de sportbonden te vernemen wat hun wensen zijn. De leiders van de overkoepelende or ganen van de sportbonden maakten daarbij een geweldige afgang. Dat moest wel, want zij moesten vuur de bonden om gshl vragen ma:;v kregen van die zelfde turnden niet of nauwelijks te horen waar voor dat geld dan wel moest worden gebruikt. De commissie van po litici moest die concrete gegevens hebben, anders kon zij de verant woording voor de besteding van de miljoenen waarom werd gevraagd niet op zich nemen. Aldus kunnen de Nederlandse sportbonden, enkele uitzonderin gen daar gelaten, voorlopig weer voort met kankeren op de rege ring, die hen geen steun wil geven. Dat het feitelijke mankement bij de hoofdbesturen van de bonden is iets waar deze bestuurderen lie ver aan voorbij gaan. Vrijwel alle bestuursleden van on ze sportbonder en hun overkoepel ende organisaties zijn goedwillen de amateurs. Amateurs die niet of onvoldoende bij machte zijn, voor al vanwege een gebrek aan tijd, maar ook aan capaciteiten, om een duidelijk beleid uit te stippelen, dat zowel technisch als zakelijk verantwoord is. Aanleiding voor de hearing door de leden van de Tweede Kamer was een discussienota van minister Klompé. Daarover wilden de ver tegenwoordigers van de sportbon den wel praten, omdat ze daar al lerlei kritiek op hebben. Maar met alternatieven kwamen zij niet. Die alternatieven had de direc teur van de Nederlandse Sport Fe deratie dr. W. van Zijll willen ge ven. Dus had hij de N.S.F. aange sloten bonden verzocht hun beleid voor de komende jaren voor hem op schrift te stellen, omdat hij een nota zou kunnen opstellen waarin de visie van en voor de Nederland se sport voor de toekomst tot uit drukking kwam. Schrikbarend gering waren de re acties van de besturen van de sportbonden, waaruit ook al weer bleek, dat zij niet weten wat ze willen. Zowel minister Klompé als de Tweede Kamer zijn graag be-1 reid, volgens de heer J. van N'ieuw- enhuyse Kruseman, hoofd van de van cultuur, reèreatie en rnaat- afdeling sport van het ministerie schappelijk werk, om de Neder landse sport te steunen.. Maar dan moet men wel goed weten waar aan het geld wordt besteed. En dat kon dr. Van Zijll hen niet zeggen omdat hem de gegevens waren onthouden. Naarmate het levensniveau ho ger wordt, wordt de noodzaak van een goede lichamelijke opvoeding een steeds belangrijker eis. Op de scholen is niet alleen de kwanti teit, maar ook de kwaliteit van de lichamelijk opvoeding abnormaal slecht. Daarom hebben de sportver enigingen en de bonden in dit op zicht zo'n belangrijke taak. Daarom is het ook nodig, dat de hele Nederlandse sportwereld eens op een wat meer in deze tijd pas sende moderne leest wordt ge schoeid. Dat betekent dat de lei dinggevende posities, vooral in de bonden en overkoepelende organi saties, door vooruitstrevende hel- derdenkende mensen bezet moeten worden en dat zullen dan meest jongeren zijn. Maar de ouderen willen eensdeels niet uit hun baantjes weg en an- dersdeels tobben we met een en orm tekort aan vakbekwame men sen (vooral jongere), omdat pas sinds enkele jaren iets aan kader training wordt gedaan. Zodoende zitten we eigenlijk in een vicieuze cirkel: de overheid wil wel geld geven, maar alleen als er een beleid is uitgestippeld; voor het opstellen van zo'n beleid heb je vakbekwame vooruitziende mensen nodig; die zijn er veel en veel te weinig omdat te .weinig geld beschikbaar is voor hun opleiding en salariëring in de bonden. Een oplossing zou misschien zijn om in de vorm van de centrale instituten voor de opleiding van sportleiders een opleidingsmogelij kheid te cre ëren voor de mensen die op het or ganisatorische vlak in de sport werkzaam willen zijn. Pas als we zover zijn, dat de Ne derlandse .sport in het algemeen professioneel en zakelijk wordt geleid mogen we verwachten, dat er werkelijk goede en reële be leidsnota's kunnen worden opge steld, op basis waarvan de rege ring en de volksvertegenwoordi ging bereid zijn een flinke subsidie te geven. Maar dan weet men ten minste wat men wil. Een belangrijke taak lijkt het ons daarom voor de N.S.F. te zorgen dat zo spoedig mogelijk de ama teuristische grondslagen berusten de kadertrainingen van de sport bonden worden vervangen door één of meer instituten waarde toe komstige organisatorische leiders van de sportbonden worden opge leid. Zoals nu om de C.I.O.S.-sport- leiders wordt „gevochten", zo zal men ook gaan „vechten" om deze managers voor de sportbonden, hun onderbonden en verenigingen. - Bij een auto-ongeluk in Waterin gen zijn drie personen om het leven gekomen. - De wollenstoffenfalbriek van Dró ge uit Tilburg krimpt het aantal per soneelsleden in van 230 tot 60 man. Evenmin zullen wij onze limou sine besturen met het hoofd ferm omsloten door een vliegerspet-met stofbril, dieg weggedoken in volu mineuze bontmantels. Dat hoeft, nu niet meer en dat kan niet meer. De autosport heeft zich ontwikkeld tot een algemene en moderne be zigheid en daarbij is ook de auto mode meegegaan. Auto's zijn er voor iedereen, en de automode óók. Er zijn zelfs tallozen, die geen auto hebben en die toch aan deze oor spronkelijke automode meedoen. Denk maar aan de sportieve, drie kwart mantel. Iedereen spreekt van autocoat. De handschoenen met de bekende knokkelgaatjes wórden te. genwöordig niet meer alleen door autorally-rijders gedragen, een me neer die zijn rond uitlaat vindt het niet vreemd als hij zijn handen te gen de eerste herfstkoude be schermt met autohandschoenen. Een meest frappant voorbeeld van de opneming van de automode in de vrije-tijds-kleedgewoonten in de laatste tijd is de variatie op de overall van autocoureurs. Deze in het Engels genoemde „jumpsuit" De auto's van nu zijn niet te ver gelijken met de automombielen van toen. Dat is bekend. De waggelen de schicht met de waxinelampen en de houten banken onderscheidt zich in alles van de gestroomlijnde en komfortabele zelfbewegers van vandaag. Een spirtcopé met rammelende en uitstekende spatborden, met een flapperend windscherm en een hand-uit-klapbare richtingaanwij zer kunnen wij in deze tijd mis schien alleen verwachten via een slecht geïnformeerde doe-het-zel- ver. wordt (tot nog toe vooral in het buitenland, maar bij ons begint 't nu ook te komen) door meer en meer mannen, in het kader van de unisex tevens bij vrouwen en kin deren, gedragen in plaats van de bekende weekend-kombinatie van pantalon-met-trui. Ook in de kindermode is de in- vloed van de autosport te zien Misschien rijdt de knaap op deze foto af en toe in een skelter, 0f misschien is hij een ouderwetse zeepkister, maar in dit autopak van draion jersey komt deze jon- ge sportieveling aardig voor de dag En mocht hij alleen maar in een boom willen klimmen of een rob bertje vechten met een luliek vriendje, dan zal zijn kleding ook geen belemmering voor hem behoe- ven te zijn. Want moeders die dra- Ion kennen vinden veel meer goed wat hun zoon doet. Of het nu het stof is van de kilo meters op de skelterbaan of de modder van de vechtpartij, een eenvoudige wasbehandeling is vol doende om dit sportieve jongens pak er weer als nieuw te laten uit- zien. En dat is in onze tijd van glimmen en glanzen, naar het schijnt, erg belangrijk. STICHTING WAALWIJKSE MUZIEKSCHOOL Spreekuur directeur: 's woensdags van 2-3 uur en na tel. afspraak. Wilhelminastraat 4, tel. 3896. HULPDIENST WAALWIJK Voor hulp aanbieden en hulp vra gen: tel. 22778, b.g.g. 2604 of 2726. BIBLIOTHEEK GEREF. KERK Ambrosiusw., hoek Mgr. Prinsenstr. Uitleningen: vrijdagavond 8 - 9 uur ingang: Mgr. Prinsenstraat GEZINSZORG Inlichtingen te vragen bij: Mevr. G. E. van de Veen-Kroon, Westeinde 5, tel. 1449, b.g.g. 2331, STICHTING „ST. ANTONIUSHOF" Bejaardencentrum St. Clemenshof Loeffstraat 72, tel. 3445. Bejaardencentrum St. Antoniushof Burg. Smeelelaan 116, tel. 4432 ol 4433. Secretariaat: Weth. Smolders- straaf 22, tel. 4238. STICHTING WELZIJN GEESTELIJK GEHANDICAPTEN OOSTERHOUT, WAALWIJK Sociaal Pedagogische dienst. Rayon: Drunen, Heusden, Kaatsheu vel Loon op Zand, Sprang-Capelle, Waalwijk, Waspik. Sos. Pedagoog J. Leeuwenberg, Grotestraat 244a (voormalig Zusterklooster J. M. J.) Waalwijk, tel. 04160-2283. Spreek uren: maandag tot en met vrijdag 9-10 uur, maandagavond van 19.00 tot 20:30 uur. KINDERCRÈCHE WAALWIJK-ZUID geopend van maandag t/m vrijdag van 8.30-12.06 uur. GEMEENTELIJKE SOCIALE DIENST Waalwijk, Grotestraat 196, dagelijks geopend van 8.30 - 12.30 uur. Uitsluitend voor werkenden of volgens afspraak vrijdagavond van 7.00 - 8.00 uur. Heden behaagde het de Heere, na een geduldig en smartelijk lijden, tot Zich te nemen, onze geachte medewerker in de ouderdom van 60 jaren. Door zijn toewijding en werklust zal hij voor ons onvergetelijk blijven. Hij was voor ons een sympathieke kracht, die ruim 30 jaar in ons bedrijf zijn beste krachten heeft ge geven. De Directie N.V. Schoenfabriek G. VAN LIER Bergstraat 4, Loon op Zand. Loon op Zand, 13 oktober 1969 In Nederland wordt in de week van maandag 17 tot en met zondag 23 november voor de tweede maal een nationale jeugdcollecte gehou den. De opbrengst van deze collecte wordt aangewend voor het plaatse lijke werk voor jeugd en jongeren en voor de landelijke organisaties. De verdeling geschiedt op basis van 50% voor het plaatselijke werk en 50% voor de landelijke organisaties. Naast het financiële aspect, is het doel mede om de aandacht te ves tigen op de problematiek van het jeugd- en jongerenleven binnen on ze samenleving, met name op de grote behoefte aan deugdelijk voor zieningen. Voor de organisatorische opzet is ons land verdeeld in ongeveer 50 collecte-districten. Een van deze districten is het stadsgewest Waal wijk, waartoe behoren: Waalwijk, Sprang-Capelle, Waspik, Geertrui- denberg, Raamsdonk, 's Graven moer, Loon op Zand en Drunen. Al deze gemeenten hebben reeds ver lof verstrekt voor het houden van deze collecte. De bedoeling is, dat deze collecte in de vorm van een „feest" wordt gehouden. Daarbij wordt vooral gedacht aan het in groepsverband collecteren, waarbij een deel van de groep de bus han teert en een ander deel een gezel lige aktiviteit ontplooit om de aan dacht van het publiek te trekken: muziek, demonstratie, versierde wa gen, disc-jockeys enz. enz. Concreet betekent dit alles dat in deze nationale jeugdcollecte een pracht kans ligt voor jeugdvereni gingen, hobbyclubs, instuiven, so- sen enz. om een financieel voordeel in de wacht te slepen. Vooral de genen die in dit opzicht gebrek lij den, mogen deze kans niet voorbij laten gaan. Wat moet er nu gebeuren om de ze nationale aktie in dit stadsge west van de grond te krijgen? Daar toe moet zo snel mogelijk 'n plaat selijk aktie-comité worden gevormd bestaande uit vertegenwoordigers van leiders/sters van geïnteresseer de groepen. Dit comité moet onder ling bezien welke mogelijkheden concreet uitvoerbaar zijn om het „feest" van de collecte te „vieren". Het landelijk aktie-comité heeft daartoe reeds een collecte-handlei ding uitgegeven, samen met een ideeënboekje. Als contactpersoon voor Waalwijk en omstreken treedt hierbij op, aalmoezenier v. Berkel, Markt 4a, Waalwijk, tel. 3716 (door gaans bereikbaar tussen half 12 en half 1). Bij hem kan men nadere in formatie inwinnen. Jeugd- of jonge rengroepen, ongeacht hun vorm van aktiviteit, die belangstelling hebben voor deze nationale jeugdcollecte, moeten zich nog deze week vóór zondag 19 oktober schriftelijk tele fonisch of mondeling in verbinding stellen met deze contactfiguur. Tot onze grote verslagenheid is, na een geduldig ge dragen lijden, van ons heengegaan onze zeer gewaar deerde collega op de leeftijd van 60 jaar. Wij verliezen in hem een bijzonder sympothiek vriend, die voor ons onvergetelijk zal zijn. Het gezamenlijk personeel N.V. Schoenfabriek G. VAN LIER Bergstraat 4, Loon op Zand. Loonop Zand, 13 oktober 1969 is een vriend, een raadgever! voor het zakenleven in Waalwijk en de hele Langstraat voor het gezin, want iedereen leest hem voor sport, die zo veelzijdig is in deze streek. Ontvang „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" als een graag geziene gast

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 6