Herman Seevers uit Moskou als volleybal-International (ÖCampex i JOampe wAAlwijkse en lanqstRAAtse couRant Hoog-frequent stanslasmachine de uitkomst voor schoenindustrie Dampo Is Chris to fie fflUnHRRDrS <rfe WAALWIJKS „ATELIER BÉMACOURT" INTRODUCEERT NIEUWE METHODE WASPIKSE STUDENT BOORDEVOL INDRUKKEN TERUG UIT RUSLAND WASPIKSE STUDEN INDRUKKEN TERUG <Ö3> Een begrip voor stijlvolle Hisaenoten. Stikkerij en Snijderij praktisch overbodig I In Tilburg: Kostenbesparend Toekomst Garneringen Erkenning HOOFDPIJN poeders WW werken verrassend s®rechti9d Hij speelde in basis-opstelling Nederlands team DONDERDAGAVOND 16 OKTOBER 1969 92e JAARGANG No. 83 Nationale collecte geestelijk gehandicapte kind J.K.VERh Grotestr linrmnn 1 Indrukken BIJ VERKOUDHEDEN Herinneringen Joego-Slavië J.K.VERHULST (Uw juwelier met het klokkenspel) Grotestraat 260 - WAALWIJK - tel. 4681 WASPIK „Het waren vooral die geweldige klappen welke de Rus sen uitdeelden die op mij zo'n geweldige indruk hebben gemaakt. Persoonlijk vond ik dan ook deze wedstrijd de leukste van het tour- nooi". Herman Seevers, amper 19 jaar oud, mocht voor enkele weken zijn studie in de examenklas HBS-B van het Mollercollege onderbre ken om in Rusland deel te nemen met het Nederlandse team aan de Europese volleybalkampioenschappen voor jeugdspelers. In twee we ken tijd kon hij hier grote ervaringen opdoen als international. Eén wedstrijd uitgezonderd stond hij gedurende het gehele kampioenschap in de basisopstelling van Nederland. Evenals in het Waspikse Atak dat na Cor de Hond nu zijn tweede speler in een nationale formatie zag opgenomen, fungeerde Herman Seevers bij deze Europese kam pioenschappen als hoofdaanvaller. Er zijn in Duitsland reeds enkele fa brieken die deze methode toepassen; in Engeland is verder een bedrijf dat via deze werkwijze luxe avondschoen tjes maakt. "Atelier Fr. Bémacourt" is het eerste Waalwijkse bedrijf dat deze werkwijze kan toepassen. Kan, schrijven wij, want men heeft zich beperkt tot het maken van monster collectie. De hoog-frequent stanslas- machine wordt in dit atelier gebruikt voor het maken van de fraaiste gar neringen voor schöenen. Meer dan 50 Nederlandse schoenfa brikanten (de orderbonnen toonden ons namen van zeer grote en voor aanstaande bedrijven) betrekken mo menteel alle garneringen van dit Waalwijkse atelier. Daarnaast werkt men voor fabrieken uit geheel West Europa. De garneringen die de heer Van der Gouw uit de machines tovert zijn zo luxueus en tot in de perfektie afgewerkt, dat geen enkele stikster of snijder tot dergelijke resultaten kan komen. Bij 10.000-den gaan de garneringen - in 1001 modellen - naar de sdhoenf abri eken en naar de modehui zen. Frans van der Gouw - in vroe gere jaren een bekend modeleur bij de firma Van Schijndel - gaat nog verder. "De lüxe garnering die me vrouw op de schoen draagt past ook op de avondjapon. Men kan nu zelf combinaties maken en de schoen van een ander sieraad voorzien. De gar neringen worden gemaakt van echt leder en van kunstmaterialen". Dat geldt ook voor de schoensohacht die de machine in één bewerking uit de machine doet komen. Ook hier voor kunnen kunstmaterialen en echt leder worden gebruikt. De mogelijk heid van dit hoogfrequent stanslassen zijn groot. Wat bradht deze Waalwijkers er toe deze methode te gaan toepassen? Marri van der Aa vertelt: "Och, sa men met mijn vrouw leid ik nu on geveer vijf jaar een vlechtsplit- en perforatie atelier. Als oud-admini strateur - ik kom helemaal niet uit het schoenenvak - probeer je de zaak zo rendabel mogelijk te maken. Dan ga je praten en rekenen. Dat pra ten ging samen met Frans v. d. Gouw een in het vak vergrijsd modeleur. Na twee jaar studie ontdekten we de mo- mag U niet links (of rechts) I laten liggen, als U in TIL- I BURG op zoek bent naar I iets ENIGS-EN I I APARTS I J VOLOP KEUS I jumpers, pantalons, nylons, vesten, blouses, rokken, kraagjes, shawls enz. enz. ONZE LEUS kwaliteit, service en exclusiviteit. Heuvelstraat 14 jf WBWWSfltoa*WMM--V-- "7 -S§È gelijkheden van hoogfrequent stans lassen. In Duitslands is men op dit gebied al ver". "We hébben de machine uitgetest en ontdekten de mogelijkheid om met verschillende stansmatrijzen in één slag een schacht te maken. Het enige wat dan nog moet gebeuren is de eindmontage. Dit wordt dé toekomst voor de schoenindustrie, tenminste voor die bedrijven die zijn berekend op massaproduktie. Immers voor de fijne handwerkschoen gaat men voor enkele paren geen gebruik maken van deze kostbare machines. Het werkt niet alleen arbeidsbesparend (stikke rij en snijderij raken overbodig) ook kostenbesparend, doordat men minder afval krijgt. Bovendien zijn de resul taten veèl mooier en kan men zo zeer fraaie luxueuse schoenen maken. De bewerkingen worden immers in een slag mee gestanst". In "Atelier Fr. Bémacourt" is aan getoond waar de toekomst voor de schoenindustrie ligt. De heren Van der Gouw en Van der Aa gaan echter niet over tot produktie van deze schachten. "Dan hadden we beter een énorme bedrijfshal kunnen bouwen met twintig of dertig machines. Wil je namelijk een groot deel van de pro duktie van één behoorlijke schoenfa briek halen, dan heb je zeker 10 ma chines nodig. De grote fabrieken zul len hier zelf wel toe overgaan. Dan zal er 'trouwens nog uitbesteed moe ten worden. De loonstikkerij die hier door gaat verdwijnen zou dus in feite van dit soort ateliers kunnen worden" "Wij zoeken het in de garneringen. Daarmee draaien we praktisch con tinu. Er wordt momenteel in drie ploegendiensten gewerkt. De bedie ning en voorbereiding eist wel vakbe kwaam personeel, anders worden er geen goede resultaten geboekt. Het laat zich overigens aanzien, dat nu reeds tot uitbreiding van het machi nepark moet worden overgegaan, ge zien het grote aantal vragen, dat noodgedwongen moet worden afge wezen". De garneringen die "Atelier Béma court" op deze wijze maakt zijn bij zonder luxueus, een sieraad voor elke schoen. Zelfs een 'vreemde-in-schoe- nenland' begrijpt dat deze garnerin gen niet met de hand door 'n stikster of snijder te maken zijn. Dat hebben ook de schoenfabrikanten begrepen, die met vele duizenden tegelijk de materialen bij dit Waalwijkse 'bedrijf bestellen, dat wordt vertegenwoor digd door firma W. Bob Krull N.V. Deze introduktie van het hoogfre quent stanslassen, wat ongetwijfeld tot een revolutie, een ommezwaai, in de schoenindustrie zal leiden, streelt Frans van der Gouw, een schoenen man in hart en nieren. Hij hoopt dat de industrie - meer dan in eigen be drijf - gebruik gaat maken van deze mogelijkheid. Hij kan er in ieder ge val trots op gaan samen met zijn col lega Van der Aa, het resultaat te heb ben aangetoond. Hopenlijk werkt het sneller door, dan de naadloze schoen, waarmee de heer Van der Gouw in 1948 op de internationale schoen- en ledertentoonstelling in Waalwijk ex poseerde. Precies 20 jaar later be kroonde de jury van de International Shoe Design Competition de Itali aan Valerio Cavalea voor zijn, in hun ogen unieke, inzending, een heren schoen zonder stiknaden... Ruim 1 miljoen Nederlanders wordt dagelijks geconfronteerd met geestelijke gehandicapte medemen sen. Hetzij als ouders, hetzij be roepsmatig. Dat behoeft bij een aantal van 300.000 geestelijk ge handicapten geen verwondering te wekken. Een groot aantal voorzieningen is nodig om de geestelijk gehandicap te nog tot optimale ontplooiing te brengen. Niet alleen in het groot aantal dagverblijven, tehuizen, scholen e.d., maar ook in man kracht. Duizenden gespecialiseerde deskundigen zijn dagelijks in de weer om het beste te zoeken voor deze geestelijk gehandicapte mede mensen. Ongeveer 60 a 80% wordt door de overheid gesubsidieerd, maar die resterende procentenhet zijn nog vele miljoenen. De Nationale Collecte voor het geestelijk gehandicapte kind hoopt jaarlijks de tekorten hieruit te dek ken. Dit jaar valt die collecte in de week van 27 oktober tot 2 novem ber. Een belangrijk punt mag niet over het hoofd worden gezien: de helft van de collecteopbrengst blijft in elk rayon voor de plaatselijke voorzieningen, de rest gaat naar de 6 landelijke organisaties ter reali sering van de grote landelijke pro jecten. Met zijn lengte van 1-94 m. was hij een van de weinigen die tot 'n hoogte reike om te kunnen over- blokkeren. Vooral tegen de Russen wag er van Nederlandse zijde wei nig gelegenheid tot aanvallen. Zij wonnen niet voor niets het tour- Abonnement p. week (0,33+ 2ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+lOct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95 10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" De tcho van het Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdens+raat 8, Tel. (M167-2002 (Van onze verslaggever) WAALWIJK - "De methode die wij toepassen maakt de afdelingen stikkerij 'en snijderij op een schoenfabriek gedeeltelijk overbodig. Met onze hoog-frequent stanslasmachine maken wij in één slag de schacht van een complete schoen. Voor een arbeidsintensieve bedrijfstak als de schoen industrie betekent dit een enorme besparing in personeelskosten en in ma teriaal, want van afval of 'b-keus" is geen sprake", vertelt de heer Fr. van de Gouw, die samen met de heer M. van der Aa "Atelier Bémacourt" in Waalwijk leidt. Wat de heren Van de Gouw en Van der Aa ons deze week onthulden, betekent een revolutie in de schoenindustrie. De resulta ten van dit hoogfrequent stanslasseen, die deze Waalwijkers aan voor aanstaande Nederlandse schoenfabrikanten lieten zien, werden verbazing wekkend genoemd. Unaniem is men van mening dat de toekomst van de schoenindustrie ligt bij dit hoogfrequent stanslassen. Stikkerij en snijderij zijn dan bijna niet meer nodig. Schoenfabrieken - tenminste die afge stemd zijn op massa-produktie - zullen bijna uitsluitend nog montage hallen omvatten. Op de bovenste foto links enige garnerings-voorbeelden van hoogfrequent stanslassen. Foto rechts boven: een gezicht op de stanslasmachine. Links onder: tijdens een bewerking. Rechts onder: de heren v. d. Aa en v. d. Gouw die enkele resultaten bekijken. nooi. „Ja, die lui spelen enorm hoog spel, een ongelooflijk hoog blok ook. Onze enige mogelijkheid was dan ook voor dat blok langs slaan. We kregen dan wel vrij vaak de opslag maar punten maken was er zelden bij. 151, 152 en 154. Omdat we tegen Turkije na een verschrikkelijk spannende wed strijd de buit binnen haalden kwa men we toch nog in poule twee. Overigens op het nippertje. In de beslissende set stonden we op een gegeven moment met 138 achter ma raewéoeneptsnlsyalfan4 maar we sleepten ons toch nog naar 'n 1513 overwinning. Gezien de korte tijd van voorbereiding kwa men we voor ons gevoel in het ver dere verloop aardig voor de dag. Alle volgende tegenstanders kon den we behoorlijk partij geven al mochten we de vreugde van een overwinning niet meer proeven. Maar juist dat vechten tegen een overmacht wat we in die tweede poule dus konstant moesten is bij zonder leerzaam. Je moet je aan zoveel verschillende speltypen op trekken. Daarom hebben we geloof ik na mijn eerste internationale kontakt tegen Israël toch wel heel grote vorderingen gemaakt. Het sa menspel is ook beduidend beter geworden. Zouden we in een lage re poule zijn ingedeeld dan was er misschien wel een enkele overwin ning meer uit de bus gekomen maar we zouden niet die wedstrijd-erva ring van nu hebben opgedaan, af gezien nog van het feit dat we dan natuurlijk niet de 12e plaats zou den hebben behaald. Zeventien landen namen aan het tournooi deel. Wij speelden in Talinn en in Riga." Boordevol indrukken is Herman Seevers van zijn Russische reis te rug gekeerd, zijn bagage verrijkt met een grote hoeveelheid klassie ke langspeelplaten 1,per stuk) een bontmuts, speldjes en shirts maar zonder shawl. „Daar kon ik een aardige winst op maken. Mijn schoenen kon ik moeilijk missen maar vooral de Joego Slaven toon den daarvoor erg veel belangstel ling. We hebben beslist aardige kontakten met andere spelers ge had. Met de bevolking overigens weinig of geen. Je ziet er veel meer Herman Seevers uniformen dan opgewekte gezich ten. Het is ook een verschrikkelijk triest, grauw-grijs en somber land. Alleen Moskou vormt daarop een uitzondering. Dat is echt het visite kaartje. Enorm indrukwekkend. We logeerden op een gegeven mo ment een paar honderd meter van het Rode Plein. Moet je nagaan, in kamer 3023. Er is overigens wei nig exclusiefs te koop. De kost viel ons erg veel mee." Aardige herinneringen bewaart Seevers ondermeer aan een banket en enkele ontspanningsbijeenkom sten. Minder te spreken waren de spelers over de organisatie buiten I het toernooi. Het reizen b.v., door de Russische bond met aeroflot ge organiseerd, was bijzonder slecht geregeld." Dat ging al even traag en moeizaam als onze start in de wedstrijden. We keken telkens veel te vlug tegen een achterstand aan. Onze eerste time-out kwam danook meestal aan de late kant. Buiten 't toernooi had de moeizame commu nicatie via de tolk overigens ook wel een voordeeltje. Ik denk daar bij nog met pLezier terug aan het banket door een of andere direc teur van een fabriek of vossenfarm belegd." In januari is er voor de kersverse Waspikse international weer gele genheid in Zeist in training te gaan. dit in verband met de Europese kampioenschappen welke in 1970 in Joege Slavië zullen worden ge speeld. „Ik zal echter wel mijn stu die in de gaten moeten houden en daarom zal er voor mij tot aan mijn eindexamen van het spelen in ver- tegenwoordige teams weinig te recht komen. Bij Atak zal ik daar om stevig in training blijven. En dan maar hopen dat ik niet te ver van mijn huidige peil zal terugval len. Het zou prachtig zijn als we dit jaar met Atak vanuit de overgangs klasse zouden kunnen promoveren naar de hoofdklasse. De trainer van het nationale team heeft mij er ook op gewezen dat het van groot belang is spoedig hoofdklasse of ere-divisie te gaan spelen. Maar of we dit seizoen al zoveel wind in de zeilen zullen krijgen staat nog in de sterren geschreven."

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 5