wAAlwijkse en lanqstRAAtse couRAnt Nederlandse lederindustrie laat structuur-onderzoek instellen Hoe laat is het? Kijk op uw Prisma horloge! TIENERS! Liedertafel Oefening en Vermaak geeft najaarsconcert in «Lido» „Op grote voet Chr. Zangver. looft den Heer' organiseerde muziekfestijn R\SMA' YOUNG MEN SHOP OPEN OOG VEEL AANDACHT AAN PERSONEELSVOORZIENING GEVARIEERD, POPULAIR PROGRAMMA CONCERT IN „ZIDEWINDE" IN SPRANG-GAPELLE ff11 DONDERDAGAVOND 16 OKTOBER 1969 92e JAARGANG No. 83 Onderzoek vergt ruim f 300.000,— Arbeidssfeer PRISMA V\/aa\wV)k Aanbevelingen Afï litS' hinA Uitvoering met bal na vrijdag 24 oktober Populair programma Groot aantal solisten Gratis toegang kos teloos busvervoer Hal na ZUIVERE HUID PU ROL en PU ROL-poeder SI De tcho van het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95 10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" (Van onze verslaggever) TILBURG De Nederlandse Lederindustrie laat een structuuron derzoek in stellen. Dit deelde voorzitter J. Middelhuis van het Be drijfschap voor Lederindustrie mee tijdens een bestuursvergadering in Tilburg Begonnen zal worden met oen verdieping van de inven tarisatie van het vooronderzoek. Men raamt de kosten van het struc tuuronderzoek op ongeveer 300.000,Het rijk draagt hierin waar schijnlijk 2/3 bij. Op de begroting van 1970 werd door het Bedrijf schap ten behoeve van dit onderzoek 100.000,geplaatst. Deze maatregel hield een verhoging van de heffingsverordening in. In e«n nota over het structuuron derzoek, die voorzitter Middelhuis nader toelichtte, wordt als algeme ne richtlijn gesteld, dat de knel punten geïnventariseerd moeten worden en dat het onderzoek zich daarna naar die punten zal moeten richten. Bijgevolg zal het dan ook flexibel moeten zijn. Bijvoorbeeld meer gediffirentieerd naar bedrijfs omvang dan naar ledertypé. In de nota schrijft men ook dat er een goede coördinatie moet zijn van de verschillende onderzoekingen. Het is b.v. zeer goed mogelijk dat be vindingen bij de technische onder zoekingen voor de commerciële on derzoekingen een verandering van richting wenselijk maken. De personeelsvoorziening is een van de meest nijpende problemen van de lederindustrie. Het is dui delijk dat dit de keerzijde is van de medaille die men met arbeids sfeer zou kunnen aanduiden. Daar bij dient dan wel te worden be dacht dat deze arbeidssfeer niet al leen wordt bepaald door de direk- te arbeidsomstandigheden, doch wellicht meer nog door de perspec tieven die een bepaalde bedrijfs tak de werknemer biedt. Deze zijn - zo vervolgt de nota - afhankelijk van de promotiemogelijkheden, dus van de expansiemogelijkheden, dus van de rentabiliteit. Zowel voor te bereiken loons- hoogte en andere arbeidsvoorwaar den als voor de bedoelde perspec tieven is de tentabiliteit bepalend. Bijgevolg is de mening omtrent de ze rentabiliteit in de arbeidswe- relcl van groot belang voor de per soneelsvoorziening. Volgens de sa menstellers van de nota wordt hier mee een van de belangrijkste fa cetten van een structuuronderzoek geraakt. Omtrent het opdragen van een onderzoek naar de arbeidssfeer in edelstaal herenhorloge met datum, waterdicht 109.- (edelstaal herenhorloges reeds vanaf 89.-) de lederindustrie, en dan opgevat in de ruimste zin, is met het G.I.T.P. te Nijmegen in beginsel al overeen stemming bereikt. Overwogen zal worden deze opdracht wat uit te breiden in de richting van het so ciaal-economische. In het verdere onderzoek aan een ander aspect van de looierij-arbeid aandacht moeten worden geschonken, ondermeer aan de invloed van arbeidsomstandig heden en arbeidswetgeving op de concurrentiekracht. Gedacht wordt hierbij ondermeer aan: personeels- opbouw, veiligheidsvoorschriften, ploegenarbeid. Het Bedrijfschap voor Lederin dustrie besloot het onderzoek op te dragen aan drs. J. Verster. Verder ligt het in de bedoeling enkele bu reaus en een adviseur in te schake len. Vóór de uitwerking van het onderzoek zal een groot beroep op de secretariaten van het Bedrijf schap en van de Federatie van Ne derlandse Lederfabrikanten wor den gedaan, speciaal geldt dit voor het ontwerpen der bedrijfsmodel len. Verder zal zoals bij het voor onderzoek, het onderzoek worden begeleid door een Beleidscommis sie waarin vertegenwoordigers van overheid, bedrijfschap en commis sie opvoering produktiviteit zitting hebben. Ook zullen een 3-tal werk groepen worden samengesteld met werkgevers en werknemers verte genwoordigers van respectievelijk technische en economisch/com- merciële vraagstukken. Het onderzoek zal moeten uit monden in aanbevelingen, zowel aan de overheid als aan de bedrijfs- genoten. Welke dit zoal kunnen zijn, valt vooraf moeilijk te voor spellen al is het ondenkbaar dat onder de aanbevelingen aan de overheid niet zou voorkomen een attent maken op te hoge waterzui- veringslasten. Wat de aanbevelin- i in de rede. Smils kleding in Oosterhout heeft telkens 't nieuwste, want zij volgt jullie mode op de voet Pak de brommer en kom eens binnen lopen Markt Oosterhout gen aan de bedrijfsgenoten betreft kan - zo lezen we in de nota - slechts gezegd worden dat het rap port zowe' aanbevelingen voor margainale als voor rendabele be drijven zal moeten bevatten. Zo kunnen b.v. aanbevelingen voor een bepaalde methodiek van verschrotting ten behoeve van mar ginale bedrijven zeer wel hun plaats vinden naast aanbevelingen voor calculatie- of kort-winstsche- ma's voor allen. Dat daarbij veler lei vormen van samenwerking aan de orde kunnen worden gesteld ligt WAALWIJK De gemengde zangvereniging Liedertafel „Oefe ning en Vermaak" geeft vrijdagavond 24 oktober a.s. een najaarscon cert in de grote zaal van „Lido". Voor dit concert, dat begint om half tien, stelde direkteur Louis Sars een attraktief, populair pro gramma samen, waarin naast het koor diverse solisten te beluisteren zullen zijn. Na afloop is er een bal. Het geheel is gratis toegankelijk Bovendien vertrekt er om kwart over negen een „Musa"-bus vanaf het Vredesplein, waarvan de concertbezoekers kosteloos gebruik kun nen maken. De Lido-concerten, die „Oefening en Vermaak" in voorgaande jaren in deze bijzondere gezellige, sfeer volle omgeving verzorgde, werden zo zeer gewaardeerd, dat de ver eniging regelmatig verzoeken om herhaling bereikten. Zowel de vrijdagavond als de aan vangstijd van half tien in ver band met de koopavond - bleken, gezien de enorme belangstelling, juist gekozen, terwijl ook het bal na afloop zeer werd geappreciëerd; niet in. het minst door diegenen, die er normaal niet zo gemakkelijk toe komen eens gezellig een avond uit te gaan. Het programma bestaat uit koor werken, soli en duetten in een gro te verscheidenheid. Het vermeldt fragmenten uit opera's van Verdi, Gounod, Bellini en Puccini en ope rettes van Strauss, Von Suppé, Millöeker, Raymond en Zeiler. Zo wel het dames- als het mannenkoor zullen afzonderlijke nummers ten gehore brengen; het laatste o.a. 't bekende „La Montanara", het lied van de Italiaanse Bergbeklimmers. Een groot aandeel in het pro gramma hebben de solisten. De so praan Nel Dupont zingt met de ba riton Ton de Bont en de tenoren Marcel Maas en Rinus Hesselberth duetten uit „La Traviata", „La Sonnambula" en „Carmen"; Ton de Bont zal uit laatstgenoemde ope ra het bekende Toreadorslied ver tolken en samen met Marcel Maas te horen zijn in een duet uit Ver di's „La Forza del Destino". De bas Sjef Langerwerf is solist in een drinklied van Schumann en de ba riton Jo Siegenthaler in het be kende „Zwölf Raüber". De beide tenoren vertolken bovendien nog arias uit „Tosca" van Puccini en „Wiener Blut" van Johan Strauss. Het geheel wordt door Frans Wil- mont aan de vleugel begeleid. Zowel het concert als het bal daarna is gratis toegankelijk. Wel zal iedere bezoeker een verplicht programma all.worden aange boden. Eveneens kosteloos is de bus, die als extra-service-verlening de concertbezoekers naar „Lido" brengt en waarmee men na afloop weer terug kan. Deze „Musa"-bus vertrekt om kwart over neg'en vanaf het Vredesplein. De muziek tijdens het bal dat na het concert wordt gegeven, en dat tot twee uur zal duren, wordt ver zorgd door een van de bekende LL do-orkesen, de „Wavo's". Met dit bal zal de zowel voor medewerkers als bezoekers ongetwijfeld aantrek kelijke avond op een gezellige en feestelijke wijze worden besloten. De Liedertafel „Oefening en Ver maak" is met haar Lido-concerten bezig een traditie op te bouwen, die wel bijzonder goed past in de kleurrijke historie van deze bijna 110-jarige maar springlevende, bloeiende Waalwijkse vereniging. LIEF EN LEED wij in onze westerse sprookjestuin waarin zo Hu en dan onder een wapperend banier een heraut een taptoe blaast of een weltkrieg of een reveille, luaarin lief en leed verdeeld wordt - de een lief, een ander leed - en onder het alziend oog van een god de mens de mens een wolf is en een paddestoel opschiet af en toe nog bij wijze van proef wij zouden beter dartelen de tuin is groot genoeg en elfjes genoeg om ons mee te vermaken Edmoud van Agmond Het door de Chr. Zangvereniging Looft den Heer zaterdagavond j.l. in Zidewinde georganiseerde vocaal en instrumentaal concert, mag in alle opzichten uitstekend geslaagd heten. In alle opzichten, want niet alleen de zaal was stampvol en moesten vele liefhebbers afgewezen worden we gens plaatsgebrek (er waren 550 personen aanwezig), maar wat hier ge bracht werd, zowel door de medewerkende koren, het muziekgezelschap van het Leger des Heils te Dordrecht, als door programmaleider en spre kers, alles tesamen was van dien aard, dat de zaal algemeen enthousiast meeleefde en spontaan meezong en na elk nummer door langdurig applaus blijk gaf van haar instemming met het gebodene. KAATSHEUVEL - Deze foto toont de oud-Kaatsheuvelnaar Gerard van Boxtel in de grootste moccasin ter wereld. De schoen is 2.10 meter lang. De heer Van Boxtel, die in Wellington (Nieuw Zeeland) woont en daar schoenontwerper is, maakte de schoen samen met de heer A. Beerens, eveneens afkomstig uit Kaatsheuvel. De reuze-schoen moest een reclame stunt worden voor de schdenontwerp-wedstrijd die ieder jaar in Nieuw Zeeland wordt gehouden. De moccasin is in vier dagen gemaakt. Er werd 90 vt. (ruim 8 m2) leer in verwerkt. Op de foto v.l.n.r. G. van Boxtel, A. Beerens en Rijo van Boxtel (11 j.). Na de inleidingsmars door het mu ziekkorps van het Leger des Heils on der leiding van kapelmeester G. A. van der Heijden, volgden de zangko ren, samen niet minder dan een 120- tal zangeressen en zangers, n.l. het Herv. Kerkkoor van Baardwijk-Dru- nen, het Prot. Gemeengd Koor van Vught-St. Michielsgestel en het or ganiserende koor Looft den Heer uit Sprang, allen onder leiding van diri gent P. Christ uit Tilburg en met uit stekende begeleiding van pianist de heer H. Spierings te Capelle, met 't prachtig uitgevoerde Nu tesamen lof gezongen. De voorzitter van Looft den Heer de heer P. van Vught sprak, na in gebed te zijn voorgegaan, een kort wel komstwoord, waarin hij in het bijzon der burgemeester M. van Prooijen, tevens beschermheer van de organi serende vereniging, mevr. v. Prooijen en de heren wethouders Jac. Vos en F. Minnaard en de gemeentesecreta ris A. Zonneveld met hun echtgeno tes verwelkomde. Verder heette hij speciaal welkom de ere-voorzitter der vereniging Ds. Spoelstra en de heer A. Nauta uit Breda, voorzitter van de afd. Noord-Brabant van de Bond van Chr. Zang- en Oratoriumvereni gingen, terwijl ook het muziekkorps van het Leger des Heils door hem hartelijk werd verwelkomd. De voorzitter zei dankbaar te zijn dat de zaal geheel was hezet en wenste allen een genoeglijke avond toe. De programmaleider de heer W. A. Dek kers kweet zich op uitstekende wijze van zijn taak en praatte de nummers op vlotte wijze aaneen, wat er onge twijfeld toe heeft bijgedragen aan het welslagen van deze avond. Het programma dat vlot en keurig werd afgewerkt, bevatte naast zang en muziek van koren en korps, ook veel samenzang, waarbij de aanwezi gen in de zaal zieh niet onbetuigd lieten, terwijl bij enkele door de ko ren uit te voeren liederen het refrein uit völle borst en met veel enthousias me door de bezoekers werd meege zongen. Met begeleiding van muziek door bet korps van bet Leger des Heils werd dit tot een massale en in drukwekkende zang, b.v. bij Land van Hoop en Glorie, waarvan het re frein viermaal door de aanwezigen werd meegezongen. De koren voerden o.a. uit Gods Lof van K. Bach en Gloria van Volkers, alsmede Venite et Videte, een oud Latijns Kerklied, en Jubilate Deo van Jac. Broer, welke nummers mooi ge zongen werden. Het programma voor de peuze werd besloten door het mu ziekkorps met de nummers Gelukkig en Vrij, Dagen van Verblijding, Won dervolle Liefde en de mars Voor waarts. Na de pauze kwam een meer vrolijk gedeelte aan de beurt. Verschillende liederen zoals In 't overbloesemd voorjaarsgroen en Lentefeest, een zangspel in één bedrijf waarbij het ballet op het podium werd uitgevoerd door vier dames en heren. Voorts De twee Jagers, eveneens een zang spel in één bedrijf waarin de hoofd rollen werden vervuld door B. Spie rings en J. v. d. Schans. Vilja en de Jager was een zangspel in twee bedrijven, keurig uitgevoerd in de hoofdrollen door de heer T. Brouwers en mejuffr. A. van Pelt. Deze nummers werden allen op voor treffelijke wijze uitgebeeld en werd door de aanwezigen zeer gewaardeerd hetgeen wel bleek uit het langdurig applaus. Nadat door de gezamenlijke koren nog was gezongen Zingt altijd een lied van Lex Karsemeijer werd het programma door het muziekkorps besloten met een viertal nummers, te weten Lofzang van de Bevrijding, De komst van de Koning, Pelgrimstocht van Blijdschap en de mars Zegepraal. Het Glory Hallelujah werd door de aanwezigen weer meegezongen en ook het Leger des Heils-muziekkorps mocht een dankbaar applaus in ont vangst nemen. De voorzitter van Looft den Heer dankte tenslotte de heer Christ op de eerste plaats voor de algehele leiding van deze avond en voor alles wat hij voor de maandenlange voorbereiding had gedaan. Hiervoor bood hij hem een diplomatentas en bloemen aan. Verder dankte hij de leden der mede werkende koren, de kapélmeester van het Leger des Heils met zijn muzikan ten en voorts allen die aan het wel slagen van deze avond hun medewer king hadden gegeven. Met samenzang van Wij willen U o God nu danken werd de schitterend geslaagde uitvoe ring besloten.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 9