wAAlwijkse en L&nQstRMtse couR&nt Nota over omschakeling op individuele verwarming op komst Vliegen gaat voor veel mensen gewone zaak worden BEWONERS IN PLAN LAAGEINDE II TE WAALWUK KRIJGEN NAVORDERING OVER VOORBIJE STOOKSEIZOEN «oor «oor DE LUCHTVAART IN DE TOEKOMST brengt dinsdag 500 gram GARBONADEN slechts 298 cent - 500 gram panklare ANDIJVIE voor 29 cent - Wnensdag: 500 gram gemengd GEHAKT slechts 169 cent - 500 gram panklare SAVOYE KOOL voor 29 cent Donderdag: 500 gram HAGHEEVLEES «nor slechts 328 cent - 500 gram panklare HUTSPOT voor 29 cent. Antwoord wethouder Verlies- afschrijvingen MAANDAG 3 NOVEMBER 1969 92e JAARGANG No. 88 MIJN BRIL....? van Stassw natuurlijk Voorstel van B. en W. na stemming met 10 tegen 8 stemmen aangenomen Betreurenswaardig Akkoord met nota Ontevreden Stemming Korte banen WAALWIJK - DRUNEN De tcho van het Zuióen Ahnnnpmpnt Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Minderheid van de raad was tegen iedere terugvordering bij bewoners (van onze verslaggever) WAALWIJK Er zijn donderdagavond in de raadsvergadering, tijdens de behandeling van de 3e nota wijkverwarming plan Laageinde, harde woorden gevallen. In een vier uur durende discussie werden de voorstel len van B. en W. uitvoerig besproken. Voordat er, na een spraakverwar ring, gestemd moest worden, merkte de heer J. v. Seters (Alg. Werk nemerslijst) nog op: „Heeft hier het geld meer waarde, dan de ellende van de mensen? De fout ligt bij het Rijk. Daar moeten de tekorten ook op verhaald worden". De fraktie van de Alg. Werknemerslijst, alsmede de heren J. Smits, A. Louwerse en J. v. Nooy spraken zich dan ook uit tegen iedere terugvordering bij de bewoners. Dat werd duidelijk, toen het voor stel van B. en W. in stemming werd gebracht. Dit voorstel houdt in: a. afschrijving van de tekorten tussen 1964 en 1968 op het risico reserve fonds; afschrijving van het tekort van 18.721,— van plan Laageinde n, b. eveneens op het risico reserve-fonds; c. verhaling van het restant van het tekort over 1968?1969 op de af nemers van Laageinde II; d. beschikbaarstelling van een krediet van 7654,08 voor de aanschaf van warmtemeters voor de gebruikers in Laageinde II. De punten a. en b. werden zonder stemming door de gehele raad aan vaard. Punt c. werd door het college teruggenomen, omdat de raad zich hier reeds over had uitgesproken in de behandeling van de motie-Smits. Punt d. tenslotte werd met 10 tegen 8 stemmen aangenomen. De motie- Smits hield in: de door B. en W. voorgestelde tekorten in plan Laageinde I en II niet te verhalen; niet over te gaan tot de aanschaf van warmtemeters en B. en W. verzoeken zo spoedig mogelijk over te gaan tot omschakeling op individuele verwarming. De twee eerste punten in de motie werden met 10 tegen 8 stemmen verworpen. Het laatste punt in de motie (indivi duele verwarming) werd door het college, overgenomen. Je ziet dat Stassar een fijne collectie monturen heeft. Ik heb niet lang gezocht en voel mij er prettig mee uitzien! Vind je ook nietBovendien de service is uitstekend! Kort gezegd komt het er dus op neer, dat de bewoners van plan Laageinden een navordering krij gen van 125,en dat er in hun woningen warmtemeters geplaatst worden. Op donderdag 6 november hebben B. en W. een gesprek met een deputatie van de bewoners van de betrokken wijken. Dan zal er ge sproken worden over omschakeling op individuele verwarming. Het col lege zal trachten zo spoedig moge lijk met een vierde nota te komen, geheel gewijd aan deze omschake ling. Na afloop van de stemming leg den mej. mr. Van Doorn (namens de fraktie van de Kath. Unie) en de heer P. Brouwer (eigen lijst) een korte verklaring af waarom zij de motie-Smits hadden verworpen en zich achter het voorstel van B. en W. schaarden. Mej. mr. Van Doorn zei, dat juist door de maatregelen van het college de mensen weten waar zij aan toe zijn en de rest zal terugkeren. De heer Brouwer koos, zoals hij zei, „liever voor een half ei, dat beter is dan een lege dop". „G.S. zijn immers al tot het uiterste gegaan. Wie weet, krijgen we straks de deksel op de neus", aldus dhr. Brouwer. Voordat in het late avonduur tot stemming werd overgegaan, hadden de meeste raadsleden hun stand punt uitvoerig toegelicht. Namens het college antwoordde wethouder C. P. v. d. Hoven onder wiens portefeuille deze kwestie valt De debatten werden vanaf 'n don kere tribune (het licht was uitge vallen) door een groot aantal be woners van het plan Laageinde, ge- interesseerd beluisterd. Enkele ma len gaf men zelfs blijk van goed keuring of afkeuring van een uit spraak. Het was de fraktievoorzitter van de Alg. Werknemerslijst, de heer J. v. Seters, die de spits mocht afbij ten. „Ik ben nu bijna 25 jaar raads lid en ik kan me niet herinneren ooit een betreurenswaardigere toe stand behandeld te hebben dap deze wijkverwarming. Ik kan niet anders zeggen alsdat we met deze 3e nota nog verder in het slop raken. De bewoners verkeren in onzekerheid. Er is dan ook een gevoel van on behagen onder de bewoners. Men voelt het onrecht. De bewoners wordt immers sociaal onrecht aan gedaan' We dachten groot goed te hebben nagestreefd toen we in '64 kezen voor centrale verwarming in de woningwetwoningen. Nu is het anders uitgepakt. De kwestie be zorgt mij en waarschijnlijk ook het college nachtmerries. Wij, als werk- nemersfraktie, kunnen niet akkoord gaan met uw voorstel. We verlan gen een rechtvaardige oplossing. De gemoederen onder de bewoners zijn verhit. Laten we dé zaak niet op de spits drijven. Voor ons heeft de so ciale rechtvaardigheid voorrang". Volgens de heer v. Seters mogen de financiële tekorten van de wijk verwarming niet op de bewoners worden verhaald. „Er zijn veel fou ten met de verwarming gemaakt. Iedere bewoner heeft recht op een goede verwarming", aldus de heer v. Seters, die teruggreep naar de commissievergadering in 1964, toen er over deze verwarming werd ge sproken. „De minister had de prijs van 7,per woning becijferd. Van dat bedrag zijn we toen uitge gaan. Moeten de bewoners nu voor deze verkeerde calculatie opdraai en? Waat zit dat tekort in? Het bu reau dat de zaak heeft onderzocht kwam toch tot de conclusie dat er geen abnormaal warmteverlies is. Toch zijn de tarieven weer ver hoogd". De heer v. Seters uitte zijn be wondering voor wethouder Van den Hoven, dat deze er tijdens een be spreking met Ged. Staten in ge slaagd was de tekorten van de eer ste jaren ten laste van het risico fonds te brengen. Hij informeerde ook waar de voorlichting aan de be woners was gebleven. Tenslotte pleitte hij voor een bevredigende oplossing. Uit de woorden van mej. mr. Van Doorn bleek, dat de Kath. Unie zich achter de nota van B en W schaart: „Deze nota geeft meer rust en ze kerheid voor de bewoners". Ook zij had enkele vragen. „Is het mogelijk dat de warmtemeters tweemaal per jaar worden gecontroleerd. Hoever gaan de bevoedgheden van de con troleur". Verder pleitte zij voor 'n spoedbehandeling van de nota's, die volgens haar zo spoedig mogelijk de deur uit moeten. Harde woorden vielen er te be luisteren in de uiteenzetting van de heer J. Smits (CDU). „Geef de schuld niet aan het ministerie. Daar is het advies van gekomen, maar 't college en de raad zijn akkoord ge gaan en moeten nu de konsekwen- ties dragen. Met de verwarming in Laageinde I en II zijn fouten ge maakt. De cijfers in deze derde no ta zijn niet reëel. Het gasgebruik is gemiddeld geen 45.000, maar 3000 kuh- meter. Men had ervaring mut de wijkverwarming in Laageinde I. Ondanks de minder beste resultaten is men opnieuw overgegaan tot blok- verwarming in plan II. Is er dan geen na-calculatie geweest? Welke bezwaren had de minister tegen het plaatsen van warmtemeters? Is het uw college bekend, dat er met de meters gefraudeerd is", zo stelde de heer Smits. „De bewoners zijn niet tevreden. Immers, de verhoging staat niet in verhouding tot de geleverde presta- j ties. Laat de mensen niet meer be- 1 talen dan men voor individuele ver warming kwijt is. Het kan goedko per. In Leidschendam betaalt men ook maar 325,per jaar voor de stookkosten. Dat, terwijl de huur daar 365,per maand bedraagt. Het einde van deze tragedie is niet in zicht. Er volgen nog wel meer verhogingen. Schakel daarom over op individuele verwarming", aldus de heer Smits, die indien hij van het college geen bevredigend ant woord zou krijgen een motie in het vooruitzicht stelde. Een onverteerbare zaak, zo noem de de heer Louwerse deze kwestie. Hij wees het ministerie als de hoofd schuldige aan. De heer Louwerse ging in op het warmteverlies. Vol gens de opzet zou het verlies 10% bedragen. Het warmteverlies be draagt echter 24%. Hij stelde dan ook voor 10% van het verlies af te schrijven van het risico-fonds. Met dit voorstel kreeg hij steun van de heer Van Nöóy (Boerenpartij). De heer Brouwer adviseerde het col lege de lasten voor de mensen wat draagbaarder te maken. Volgens de heer Dercksen (Prot. Chr. Fraktie) moet men het besluit van B. en W. zien tegen de achter grond van het algemeen belang in de gemeente. „De belangen van een bepaalde wijk lopen nu eenmaal niet parallel met die van de gehele gemeente. Met het voorstel van B. en W. is bereikt wat er te bereiken valt". De heer Duyvelaar trok het in twijfel of wel verhaal bij de be woners mogelijk is. „Als we plan II ten laste van het risico-fonds bren gen, is billijk dat dat ook met planl gebeurt". Hij toonde zich ëen voor stander van individuele verwar ming. In een uitvoerig betoog ging wet houder C. P. van den Hoven in op de vragen en opmerkingen van alle 1 sprekers. Duidelijk stelde hij dat dit probleem het gehele college heeft bezig gehouden. De wethouder was van mening dat men de installatie- kosten bij de huurprijs moet tellen. Het droogstoken had volgens hem eerder huurrendement opgebracht. Een groot bedrag van de verwar- mingskosten had men hierdoor kun- nen onderbrengen in de stichtings- kosten. „Het gemeentebestuur tracht tot een oplossing te komen. We heb- i ben enkele malen besprekingen met deputaties van de bewoners gehad. Met de bewoners van de koopwo- ningen gaan we donderdag 6 nov. 1 opnieuw rond de tafel zitten", al dus de wethouder. Omschakeling op individuele ver warming kost 475.000,wat voor de gemeente een jaarlijkse last van 50.000 meebrengt. „Als we deze post kunnen onderbrengen zonder dat het op de bewoners drukt, zijn we een groot voorstander van indi viduele verwarming. Bij omschake ling lopen echter ook de huidige vaste lasten mee. Daarbij komen dan de lasten van de nieuwe instal latie. De zaken liggen dus niet zo eenvoudig". DatGed. Staten akkoord gingen met een deel van het verlies ten laste van het risico-fonds te bren gen, vond, volgens de heer Van den Hoven, zijn oorzaak in het feit dat men begrip had voob de moeilijk heden. De wethouder gaf toe, dat een eenmalige controle van de warmtemeters beslist onvoldoende j is. Gemeentepersoneel zal in de toe.' komst een tussentijdse controle uit oefenen. De heer Van den Hoven wees er op dat de warmtemeters wel degelijk nut hebben. Dat was be wezen in woningen elders in Waal- I wijk, waar de meters wel geplaatst zijn. De wethouder herinnerde de raad er aan dat men heli bedrag van terugvordering van 225,al had verlaagd tot 125, Stationsstraat 88, Waalwijk TeL 3037 (04160) Maandagmorgen GESLOTEN De plaatsvervangend president di recteur van de KLM ir. Besancon heeft als deskundige zijn eigen ge dachten over de toekomst van de Nogmaals drong hij er bij het col lege op aan om alle kosten onder te brengen in het risico-fonds. Dhr. Louwerse wees er op dat de bewo ners waren getrokken door de lage huur. „Als toen de installatiekosten bij de huur waren geteld, was veel ellende voorkomen. Veel mensen hadden dan geen woning gehuurd". Ook hij zei het verlies af te willen schrijven voor het risico-fonds. De heer Smits zei 't droogstoken toch niet zo geslaagd te vinden. Ver schillende plafonds waren volgens hem hierdoor naar beneden geko men. Hij deed de suggestie de capa citeit van het ketelhuis te benutten voor verwarming elders. Hij cijferde de wethouder voor, dat individuele verwarming de bewoners op 430,50 per jaar zou komen, tegen 517, die men nu betaalt. In tweede termijn werden tal van onderwerpen opnieuw aan de orde gesteld. De heer v. Mosselveld sneed de kredietbewaking aan. Hij noem de de warmtemeters waardeloos. Burgemeester J. Teijssen zette op verzoek van de heer Dercksen de bedoeling van het risico-fonds uit een. Hij vond het geen eenvoudige zaak om over te schakelen op indi viduele verwarming, omdat men hierbij op haast onoverkomenlijke bezwaren stuit. Na wat over en weer gepraat, waarbij de zaak ze ker niet duidelijker werd, bracht burgemeester Teijssen de verschil lende onderdelen van het voorstel van B. en W. alsmede de motie- Smits in stemming. Het resultaat is bekend. De motie-Smits werd met 10 tegen 8 stemmen verworpen en met dezelfde stemverhouding wer den de voorstellen van B. en W. aanvaard. Het college zal, na over leg gepleegd te hebben met de be woners, zo spoedig mogelijk met 'n vierde nota komen, geheel gewijd aan de omschakeling op individuele verwarming. zesde „dr. Albert Plesman Memori al Lecture" te Delft. Volgens ir. Besancon mogen we verwachten, dat in het jaar 2000 het passagiersvervoer per vliegtuig het veertienvoudig zal zijn van wat wij nu kennen. Het totale luchtvervoer zal ongeveer vijftig maal zo groot zijn. Men zal dan gezien de ontwik keling gebruik maken van reusach tige straalvliegtuigen, die uitslui tend voor vrachtverkeer zullen wor den gebruikt. In die tijd zal de we reldbevolking verdubbeld zijn. Ook op technisch gebied met be trekking tot de vliegtuigbouw zul len er belangrijke veranderingen zijn. Zo vervracht ir. Besancon het gebruik van nieuwe materialen in plaats van het huidige vliegtuigalu- minium, terwijl ook de vliegtuigmo toren een aanzienlijk hoger rende ment zullen hebben, waardoor de vliegtuigen sneller en met grotere capaciteit tegen veel lagere kosten zullen kunnen vliegen. Zonder enige twijfel verwacht ir. Besancon, dat men in de naaste toe komst de beschikking zal gaan krij gen over loodrecht opstijgende pas sagiersvliegtuigen en toestellen, die van zeer korte banen gebruik kun nen maken. Vooral in dichtbevolkte centra liggende vliegvelden hebben aan dit soort machines een bijzonder grote behoefte. Ook zullen er in de naaste toekomst geluidloze motoren worden ontwikkeld, of althans mo toren met een minimum aan geluid, want ook dit is een besliste nood zaak. De snelheid van de vliegtui gen zal echter niet onbeperkt kun nen worden opgevoerd, omdat bij opstijgen zoveel tijd nodig is om die snelheid te bereiken en ook nog zoveel tijd om van die snelheid tot stilstand te komen, dat het bij een bepaalde snelheid niet meer nodig is sneller te gaan, aangezien de ge middelde tijd niet te bekorten is. EM-TE supermarkt

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 1