De Echo van het Zuiden Raad discussieerde over nota verhuur woningen van woningbouwstichting A. Carpay 25 jaar verbonden aan het Dr. Mollercollege b m Gemeentebestuur streeft naar één woningbouwvereniging in Waalwijk Aktie „Motor Pater v. Leyden" bracht liefst f11.000,- op BURGEMEESTER M. VAN PROOIJEN: „SPRANG-CAPELLE 25 JAAR BELEDEN BEVRIJD" VRIJDAGMORGEN GEHULDIGD RAAD WERKTE ZICH IN NACHTELIJK UUR SNEL DOOR UITGEBREIDE AGENDA GELD OOK VOOR KLEINE KLINIEK Nota buitenwerk- stelling van de woningwet Verhuur SALON HOMBERGEN Plattegrond Artisten voor de maand november Trio de Giants Francaise Flaminia Andy en Micky Marie Thérèse THE BLUE NOTE Tilburg Particulieren Overige agenda punten J, van Seters bracht de L.T.S.-kwestie opnieuw ter tafel Geen discussie Commissies Geweldige gift Specificatie MAANDAG 3 NOVEMBER 1969 92e JAARGANG No. 88 MA l 1 r 1 -Jr\ r\ TYÏ TY-» 1 O BH de opening van de voltallige openbare vergadering van de gemeente raad van Sprang-Capelle j.l. vrijdagavond, herinnerde de voorzitter, bur gemeester M. van Prooijen, er aan dat de gemeente Sprang-Capelle voor 25 iaar werd bevrijd, na 4Vi jaar te hebben geleefd onder de dwinglandij van het juk van de Duitse bezetters. Al kan de burgemeester zich voor stellen dat dit feit volgend jaar 5 mei zal worden gevierd, wil hij in deze vergadering het feit toch even releveren. Na 25 jaar wil spreker stil staan bii de 4 V2 jaar dat de inwonersl van Sprang-Capelle en van het land niet konden zeggen en doen wat ze wilden en men zich moest voegen naar de vreemde heersers. De burgemeester herinnerde aan de honderdduizenden landgenoten, de joden en degenen van land-, lucht- en zeemacht en de mensen van het verzet, die voor de bevrijding zijn gevallen. Hij kon zich de vreugde voorstellen van het moment dat de geallieerden hier binnen kwamen en stormachtig werden begroet, zij het dat er toen veel oorlogs geweld was. Als we de balans opmaken, dan vra gen we ons af wat er terecht gekomen is van de wensen en idealen waarmee we toen bezield waren. Hoe was het in de oorlog? Ons land werd leegge stolen en er waren geen levensmidde ls Na een tijd van opbouw is er welvaart gekomen en nu is er welzijn bereikt, zoals nooit in de geschiede nis, en toch kunnen we niet tevreden zijn, want er heerst nog veel schrij dende nood. Als we denken aan groe pen als bejaarden en gehandicapten laat de verzorging nog veel te wen sen over. Het streven naar meer wel zijn op alle gebied, is op zichzelf goed. Aan de andere kant is er een streven naar inspraak, medezeggen schap en vrijheid, die naar sprekers mening overtrokken wordt. Wat na gestreefd wordt grenst aan een vrij heid die de vrijheid van een ander aantast 'en dat wordt wel eens in onze samenleving vergeten. De burgemeester hoopt dat het stre ven naar werkelijke vrijheid mag groeien, maar die vrijheid is geen bandeloosheid. Spreker meent dat er nog genoeg gelegenheid zal komen hierop in te gaan, en besluit met de wens uit te spreken dat we als ge meentebestuur en gemeenschap van Sprang-Capelle mogen meewerken aan de komst van een maatschappij waarin vrijheid, welvaart en verdraag zaamheid heerst. De voorzitter deelt mede dat naar aanleiding van 't besluit van de raad in de vorige vergadering het college zich tot de minister van volkshuis vesting en gedeputeerde staten heeft gewend met bezwaren tegen de bui tenwerkinstelling van de Woningwet per 1 oktober j.l. In zijn schrijven van 20 oktober deelt de bewindsman mede dat hij geen aanleiding heeft kunnen vinden voor de gemeente Sprang-Capelle een uitzondering te maken. Hij is er zich van bewust dat zich aanvankelijk aanpassingsmoei lijkheden kunnen voordoen. In dit verband acht de minister met name een eensgezinde samenwerking en n regelmatig overleg tussen de gemeen te, de plaatselijke woningbouwver eniging en particuliere eigenaren van groot beland. zal ook nog afscheid van de commis sie nemen. De heer Dekkers vraagt of het niet mogelijk was de commissie verder te laten werken, want hij stelt zich voor dat als men er nooit heeft ingezeten men ook niet op de hoogte is en waar om zou men het de commissie niet la ten blijven doen. De voorzitter wijst er op dat het nu een beperkter groep woningen betreft en het college toch in het verleden de beslissing nam, al was het op advies van de commissie. RUIME PERSONEELSBEZETTING EEN MINIMUM AAN WACHTTIJD Dames- en Heren-coiffure Parfumerie - Bijouterie Markt 11 Waalwijk Telefoon 2477 Geopend van 8.00 tot 19.00 u. Vrijdagavond tot 21.00 u. Zaterdags tot 18.00 u. 's Maandags de gehele dag gesloten. voorstel werd goedgekeurd. De huur verhoging zal plm. 50,- per maand bedragen. Bij de aanbieding van de gemeente begroting voor 1970, die spoedig aan de leden zal worden toegezonden en die de voorzitter op dinsdag 23 de- cember wil behandelen, wordt tot commissie van onderzoek benoemd de heren Heij, Rijkers en Winkelman. De voorzitter zegt dat het particu liere woningbezit dus geheel vrij is en het college zich daar niet meer mee kan bemoeien. Anders ligt het met het woningbezit van de Woning stichting Sprang-Capelle, daar dié woningen met overheidssteun zijn ge bouwd. Hoewel de woningnood nog steeds een grote druk legt op het wel zijn van de inwoners onzer gemeente, worden het gemeentebestuur de mid delen uit handen genomen om te ko men tot een billijke distributie van woonruimte. Ten aanzien van de par ticuliere huurwoningen houden de bemoeiingen van het gemeentebestuur op. Deze kunnen dus vrij worden verhuurd en gehuurd. Er zou grote onbillijkheid kunnen ontstaan indien ditzelfde zou geshieden ten aanzien van de woningwetwoningen en de premiewoningen die met financiële steun van de gemeente zijn gebouwd. Jarenlang is de lijst van woningzoe kenden uitgangspunt geweest voor de toewijzing van woningen. Het zou on billijk zijn wanneer in de toekomst daarmee geen rekening meer werd gehouden. Daarnaast zijn er sociaal zwakkeren en zij die door gerechte lijk vonnis hun woning moeten ont ruimen. Daarom dient er een slag vaardig beleid te kunnen worden ge voerd. Aangezien al deze zaken bij het gemeentebestuur concentreren, dient de gemeente een huisvestings beleid te kunnen voeren. Maar daar voor is beschikkingsmacht over wo ningen nodig en 'hebben b. en w. zich tot de Woningbouwstichting gewend om medewerking. In zijn vergadering van 28 oktober heeft het bestuur van de Woningstichting Sprang-Capelle er mee ingestemd dat b. en w. teza men met twee zijner leden een com missie vormt voor de toewijzing van de woningen der stichting. MUZIEK Zuid-Arnerika STRIP-VEDETTE ACROBATISCH DUO SPAANSE STRIP-TEASE Geopend van 22.00 uur tot 04.00 uur. VEEMARKTSTRAAT 36 - 38 Telef. 04250 - 25287 De burgemeester - die eveneens voorzitter is van de Woningstichting - zal als voorzitter van de commis sie optreden en kan er dus een goede correlatie worden bevorderd. Het be stuur van de Woningstichting besloot als leden van de commissie voor één jaar aan te wijzen de heren J. Genuit, Jan de Rooijstraat 12 en G. Meijer, Heisterbaohstraat 1. De voorzitter zegt dat deze nota wat laat is, omdat deze week de Woning stichting eerst vergaderde. De com missie bevat geen vrouw, omrede die geen zitting hébben in het college en in het bestuur der Woningstichting. Met het bestuur is men tot deze over eenstemming gekomen, maar het col lege kan deze taak moeilijk op zich nemen zonder het fiat van de raad en hij vraagt of de raad zich met de re geling kan verenigen, opdat 'n slag vaardig beleid kan worden gevoerd. De heer Dekkers was blij dat de par ticuliere woningbezitters na 20 jaar eindelijk vrij zijn over hun bezit te beschikken. Op een vraag van de heer Kuijsten of de woningcommissie hiermee van de baan is, zegt de voor zitter dat dit door de buitenwefking- stelling van de Woningwet inderdaad zo is. Men heeft nog de reactie van de minister afgewacht, maar nu is de commissie uitgeschakeld. B. en w. willen nog officieel afscheid nemen van de commissie, maar hij wil nu reeds de dames en heren, ook die in een vroegere periode daarin zitting hadden, gaarne dank brengen en de waardering van het college uitspre ken voor de bijzonder belangrijke diensten aan de gemeenschap bewe zen. Het was een ondankbaar werk, met veel kritiek, maar dikwijls on juist, omdat men niet op de hoogte was met de omstandigheden. De com missie heeft het werk steeds met toe wijding gedaan en op waardige wij ze, waarvoor het gemeentebestuur hier in het openbaaT dank en erkente lijkheid wil uitspreken. Het college Op de mening van de heer Dekkers, als achtte hij dit werk te klein voor b. en w. en niet verstandig van het bestuur der Woningstichting de ver huur mede zelf in handen te nemen, antwoordde de voorzitter dat hij de zaak hiermede toch verkeerd stelde, want wekelijks krijgt de burgemees ter zeker 15 personen op het spreek uur om over woningaangelegenheden te praten. Daarbij is juridisch de Wo- ningstichting eigenaar van de wonin gen. Zij is privaatrechtelijk rechts persoon en zou evenals iedere parti culier de woningen zelf kunnen ver huren. Maar er bestaan tussen de stichting en de gemeente zoveel ban den dat het redelijk is dat de gemeen te inspraak of medezeggenschap bezit en ter ere van de Woningstichting moet gezegd worden dat er van de zijde van de Woningbouwstichting geen bezwaar bestaat. Het zwaarte punt ligt bij b. 'en w., die nauwkeurig op de hoogte zijn van alle gevallen en ervaring heeft om het ook in de toe komst te blijven doen. Het is n zaak van het bestuur van de Woningstich ting, zegt de burgemeester, en hij was blij dat het in goede samenwerking zo kan worden gedaan. De overige agendapunten gaan vrij wel gonder op- of aanmerkingen on der de voorzittershamer door, als een wijziging van de Bouwverordening, een wijziging van de politieverorde ning (waarbij het verboden wordt af val e.d. te storten binnen een afstand van 10 meter van een gebouw dat bij een ander in gébruik is of van een drinkwaterput en op en buiten de weg of op de gemeentelijke vuilnisstort plaats). Garantie werd verleend als bedoeld in art. 63 van de Woning wet. Een kasgeldlening werd aange gaan met de N..V. Beheer en Admini stratie Maatschappij "Lafico" te Am sterdam, groot 300.000,-. De voorzitter lichtte toe dat dit een ren tebesparing van 700, per maand voor de gemeente betekende. Op een vraag van de heer Kuijsten of de voorwaarde van 1/8 provisie op jaarbasis wordt berekend, moest de voorzitter toegeven dat alhoewel dit in de voorwaarde niet wordt gezegd, de praktijk leert dat 1/8% provisie van het totaalbedrag wordt berékend. De looptijd van deze lening bedraagt slechts 6 wéken. Verder werd 'n kas geldlening aangegaan voor de tijd van 3 maanden met de Bank voor Ne derlandse Gemeenten en werd het be drag van de gedurende het jaar 1970 in rekening-courant bij de Bank voor Nederlandse Gemeenten maximaal op i te nemen gelden vastgesteld op I 780.000, - De rekening-courant- i overeenkomst met de Stichting Dorpshuis werd voor 1970 goedge keurd, evenals die met de Stichting voor de ontwikkeling van de tuin bouw in de gemeenten 's-Gravenmoer Sprang-Capelle en Waspik. Bij het voorstel tot beschikbaarstel ling van een crediet voor het aan brengen van centrale verwarming in de woning Hoofdstraat 48, vraagt de heer Vos of ook in andere woningen op verzoek van de bewoner centrale verwarming kan worden aangelegd. De voorzitter zegt dat de Woning stichting wel bereid is een dergelijk verzoek in te willigen, maar de minis ter is niet bereid daartoe medewer king te verlenen in oude woningen. Het bestuur der Woningstichting heeft deze mogelijkheid al besproken, maar de minister is daartoe niet be reid en daarom heeft het bestuur het verzoék waarop u doelt, moeten af wijzen, zegt de voorzitter. Waar men eChter toch de lasten van de huurver hoging zou moeten dragen, kan men het ook zelf doen. De heer de Vos vindt 'het jammer; maar wij hébben daarvoor de toestemming van de mi nister nodig, zegt de voorzitter. Het De 20e wijziging van de begroting behelst het voorstel tot het verlenen van een krediet ad 2.500, - voor het vervaardigen van een plattegrond van de gemeente. De voorzitter zegt dat vele malen verzoeken binnenko men van personen en instanties om 'n plattegrond waarop alle straten, enz. voorkomen. De N.V. Arhend-Globe te Hilversum heeft thans een aan bieding gedaan, waarbij gebruik ge maakt wordt van de mogelijkheid te keningen met toepassing van fotogra- WAALWIJK Curatorium, lera renkorps en leerlingen van het Dr. Mollercollege in Waalwijk hebben vrijdagmorgen hulde gebracht aan de heer A. Carpay. Deze herdacht 't feit, dat hij 25 jaar aan deze middel bare school werkzaam was. Met 'n plechtige H. Mis in de Antoniuskerk en een ontvangst in de aula van de school werd aan dit feit aandacht gegeven. De leerlingen brachten de fische technieken te verkleinen. De kosten voor 2000 stuks zullen 6.500, - bedragen, maar van de zijde van het bedrijfsleven, banken, tankstations e.d. die op de platte grond zouden kunnen worden aange geven, menen b. en w. 4.000, - uit de particuliere sector te kunnen ra men. De heer Heij vraagt of het niet de bedoeling is de plattegrond in een uit te geven boekje op te nemen. De voorzitter meent dat de plattegrond dan te klein zou worden, waarom het college liever een losse plattegrond wil. Bedoeld boekje, waarin alle ge gevens van de gemeente zullen wor den opgenomen, zal wel verschijnen en gratis huis aan huis worden ver spreid. De plattegrond zou ook voor iedereen voor 2,50 verkrijgbaar zijn. Ook voor het toeristisch verkeer is dit van belang. De raad ging met het voorstel akkoord, waarna de voor zitter de vergadering sloot. vrijdag verder met sportwedstrij den door. President-curator J. Timmermans gaf heel even aandacht aan een uit lating onlangs in de pers van prof. mevrouw Verweij over de wijze van huldiging en het door haar geen verdienste noemen een groot aantal jaren bij dezelfde werkgever vol te maken. Hij noemde het daarentegen bijzonder waardevol mensen te hul digen met een langdurig dienstver band. Hij maakte dan ook graag ge bruik van waardering en erkente lijkheid te betuigen. Hij overhandig, de een geschenk. Drs. Th. Noorman van der Dussen gaf als rector een korte schets van de loopbaan van de jubilaris. Hij spitste zijn felicitatiewoord toe op 't optreden van de jubilaris als leraar, diens inspanningen gedurende nu al weer 14 jaar voor de overblijvers en de hulp die hij zelf ondervond bij het in de goede koers houden van de school in de stroomversnel ling, die door de Mammoetwet is ontstaan. Namens de leraren kon de heer M. van Eijl ook van waardering ge tuigen. Hij stipuleerde nog, dat een school een zo veranderlijk iets is, dat je zo goed als ieder jaar voor 'n geheel nieuwe werkkring komt te staan. Tot slot gaf hij nog aandacht aan de noodzaak te komen tot nieuwbouw om aan het „barakken kamp" op de speelplaats te kunnen ontkomen. Hij had namens de lera ren een geschenk. Namens de leer lingen werd door Theo van Wilgen burg een werkbank aangeboden. Hij gaf aandacht aan de wijze waarop de jeugd o.a. tekenles kreeg van de jubilerende leraar. WAALWIJK Nadat de debatten over de wijkverwarming tenein de waren bleven er voor de Waalwijkse gemaeenteraad nog een groot aantal agendapunten over. Door de heer Seters waren aan het college een aantal vragen gesteld. De eerste twee vragen waren, zo zei de heer van Seters al behandeld. Zijn derde vraag betrof de woningen aan de Mr. van Bosschestraat, die in een slechte staat verkeren. Hij gaf een uitgebreide toelichting op de gebreken. Wethouder van den Ho ven zegde toe, dat er een rapport zal worden uitgebracht en dat de herstellingen zullen plaatsvinden. Naar aanleiding van de vraag van de heer van Seters over de woning bouwvereniging Baardwijk werd door burgemeester J. Teijssen opge merkt, dat het College er naar streeft te komen in de gemeente Waalwijk tot één woningbouwver eniging, competent en technisch uit gerust ten aanzien van alle facet ten, die bij een woningbouwvereni ging zijn betrokken. Aan herstruc turering is een grote behoefte. Een verdere vraag van de heer van Se ters betrof de kwestie Holland Hea ting. Naar aanleiding van het ant woord van B. en W. stelde de heer van Seters, dat hij alle vertrouwen had in het College, ondanks het feit, dat er sprake is van nog enige moeilijkheden. Ook de crisis op de L.T.S. werd door de heer van Seters ter tafel ge bracht. Hij uitte zijn bezorgdheid over de gebeurtenissen en noemde een en ander een betreurenswaar dige toestand. Het zijn in feite de leerlingen, die er de dupe van zijn geworden en nog zijn. Het is een on houdbare toestand en er is zelfs al I een leraar overspannen. Ondanks perspublicaties zijn de moeilijkhe den naar mijn informatie nog niet tot een oplossing gebracht aldus de heer van Seters, die verder conclu deerde, dat een aangevraagde be spreking er nooit is geweest en dat de directeur zo spoedig mogelijk dient te verdwijnen, omdat deze nu eenmaal niet competent genoemd kan worden. Het bestuur van de LTS zal orde op zaken moeten stel len Burgemeester Teijssen zei, dat de personen uit het gemeentebestuur, die zitting hebben in het bestuur van de L.T.S. daarin zitting hebben a titre personel en hij stelde, dat er geen relatie bestaat tussen het ge meentebestuur en de school. Niet alleen zou dit punt onderwerp van discussie kunnen zijn in de gemeen te Waalwijk, maar ook in de ge meenten buiten Waalwijk, waar van leerlingen de L.T.S. bezoeken. Verdere discussie wenste hij niet aan te gaan, omdat de kwestie bui ten de competentie blijft van het gemeentebestuur en de gemeente raad. Kredieten ten aanzien van open bare verlichting, het instellen van een enquête onder de Waalwijkse jongeren, een tweetal mobilofoonin stallaties ten behoeve van de brandweer, subidie aan de Openba re bibliotheek, voorzieningen voor diverse scholen, aan- en verkopen van woningen en grond (o.m. ver koop van grond aan de Stichting bejaardentehuis Samarja voor het bouwen van een aantal bejaarden woningen) werden zonder veel om haal goedgekeurd. De commissie van onderzoek voor de begroting 1970 kreeg de volgen de samenstelling, n.l. de heren: P. Brouwer, A. Dercksen, L. P. Lou- werse, A. G. Meys, C. A. van Mos selveld, M. C. van Nooy en A. Smits. Tot leden van de Commissie van Advies ingevolge artikel 75 van de Algemene Bijstandswet werden be noemd: voorzitter: H. Peters; waar nemend voorzitter: J. de Waal; ver tegenwoordigers van het stedelijke Charitatief Centrum: J. de Waal en J. H. van Laarhoven; Vertegen woordigers van het NKV: J. van Huiten en J. van Vliet; vertegen woordiger van het CNV: A. de Jong; vertegenwoordiger van het NW: J. Sperber; vertgenwoordiger van de Protestante Interkerkelijke Stichting voor Gezinsverzorging en Maatschappelijk Werk: A. van Stigt; vertegenwoordiger Wit-Gele Kruis: E. Weyers; vertegenwoordiger Groe ne Kruis: Mevr. C. Schouten-Roor- da; vertegenwoordiger van het Re- validatiebureau voor Lichamelijk en Geestelijk Gehandicapten: E. Smits; vertegenwoordiger Kath. werkgeversvereniging „Kring Waal wijk": J. de Kort; vertegenwoordi ger van de NCB: C. Pullens; en verder nog algemeen: H. Peters. Voor het begin van de raadsver gadering werd de heer M. G. van den Boogaart als lid van de raad geïnstalleerd, De heer Van den Boo gaard neemt in de fraktie van de Kath. Unie de plaats in van het en kele maanden geleden overleden raadslid G. van den Broek. Vrijdagavond jl. vond in café 't Vosje door het actie-comité de over dracht plaats aan pater van Ley den van de netto-opbrengst van de actie. Behalve het actie-comité wa ren op die avond aanwezig de ou ders van pater van Leyden en ca. 50 medewerkers (sters) van de blik semactie. Tegen 9 uur heette de heer G. Smits de aanwezigen welkom en dankte alle medewerkers (sters) voor de enthousiaste inzet. Hij liet allen nog in het ongewisse over de netto-opbrengst van de actie en ver zocht pater van Leyden via dia's te laten zien waarvoor men had ge werkt. Op zeer interessante wijze gaf deze daarna commentaar bij de dia's over zijn missiepost in Brazi lië. Daarna bood de heer Smits namens he comité een symbolische cheque aan van 11.000.—. Pater van Ley den dankte alle medewerkers en medewerksters heel hartelijk, mede namens zijn parochianen, voor hun spontane hulp en bood een con sumptie aan. Pater van Leyden zei zeer ver eerd te zijn met deze geweldige gift en was vooral blij omdat hij behalve de motor, waarvoor de actie was begonnen, nu ook nog een groot bedrag mocht ontvangen voor zijn kleine kliniek en zijn parochie scholen en andere sociale instellin gen. „Ik zal vele armen en zieke pa rochianen dank zij U blij kunnen maken", zo zei hij. Pater van Leyden vertrekt eind de ze week weer naar Brazilië. Wij wensen hem een goede reis en alle goeds en succes bij zijn werk N'etto-opbrengst: Speculaas-verkoop Loterij 2.850.- 3.190.- Totaal bliksemactie 6.040.- Rad van Avontuur 1.200.- Via bankrekening ontv. opbrengsten van div. evenementen: Oud papier-actie St. Ambrosius, Baardwijk 425- Rikavond „Samenspel", Gemeenschapshuis 178.- Schietwedstrij d E.M.M. 133.50 Rikavond St. Ambrosius „425.25 Giften van bedrijven, ver enigingen en particulier. 2544.46 Totale opbrengst 10.946.21 - Prof. Tinbergen te Rotterdam heeft de Nobelprijs in de economi sche wetenschappen gekregen. - Door de opening van de nieuwe aardoliedistillatiefabriek door Prins Bernhard in Pernis, is dit de groot ste ter wereld geworden met een ca paciteit van 25 miljoen ton ruwe olie per jaar.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 9