waalwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt Een andere politiek Met de bouw wordt in voorjaar 1970 gestart KRIJGT WAALWIJK IN DE TOEKOMST EEN „SOCIAAL CULTURELE SUPERMARKT"? OPEN OOG Adviezen In City-plan van YYlierlo DONDERDAGAVOND 6 NOVEMBER 1969 92e JAARGANG No. 89 Grote zaal biedt plaats aan 460 per sonen maar heeft geen balkon 1 - Algemene Raad Indeling Hogere AOW en AWW-uitkering in loop van 1970 De gevolgen van de revaluatie van de Duitse mark De ïcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdens+aat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Nieuwe opzet van Cultureel Centrum maakt doelmatiger gebruikmogelijk In wezen heeft er op politiek ge bied in de Bondsrepubliek een wa re aardverschuiving plaatsgevonden nu voor het eerst sinds tientallen jaren er weer een socialistische re gering aan de leiding is. Het gaat niet om dit simpele feit, maar om de belangrijke veranderingen in het politieke beleid en wel voornamelijk met betrekking tot Oost-Europa en in het bijzonder met de DDR. Vanaf het moment na de laatste wereldoorlog, dat de Bondsrepu bliek van Adenauer de politieke lijn bepaalde en vanaf die tijd stelde Bonn zich op het standpunt, dat zij de wettige, in vrijheid gekozen re gering van Duitsland was. In de DDR regeerde een groep machtheb bers die in het geheel geen mandaat hadden van de bevolking, omdat daar niet in vrijheid werd gekozen. Het logische gevolg hiervan was, dat er een minesterie voor „gesamt- deutsche Fragen" werd gevormd, dat zich bezig hield met zaken, die zowel de Bondsrepubliek als de DDR raakten, dus typisch Duits wa ren. Dit ministerie is onder het huidi ge bewind omgevormd tot ministe rie van ,innerdeutsche beziehungen'. Onder deze naamsveranderingen gaat niet alleen een verandering van politiek, maar ook een veran dering van functie van dit ministe rie schuil. Een belangrijk motief voor de naamsverandering is onder meer de wenselijkheid, door de naam van dit ministerie aan te duiden, dat het slechts om de relaties tussen de Bondsrepubliek en de DDR gaat en dat er niet gedacht wordt - als voor heen - aan een Grossdeutschland. Het thans van Polen uitmakende deel van het vroegere Duitsland, zal bijvoorbeeld geen onderdeel van het werkgebied van het ministerie zijn. Dit zal ongetwijfeld de Polen rustiger stemmen en de relaties uit Warsdhau geven daar ook blijk van. Ook de Sowjets hebben de nieu we politiek van Bondskanselier Willy Brandt met een zekere in stemming begroet, ook al blijft men in Moskou graag nog wat voorzich tig en afwachtend. Men weet name lijk daar ook wél, dat er slechts sprake is van een andere politiek, zonder dat de uiteindelijke doelstel ling van Bonn is gewijzigd. Brandt volgt namelijk een andere weg, een v/eg van vriendelijke toenadering, maar zij doel blijft precies gelijk aan dat van Adenauer, Erhadt, Kie- singer namelijk tenslotte hereniging van Duitsland. Brandt meent, dat er echter eerst een grotere samenwerking en be grip dient te komen. De betrekkin gen met de DDR moeten nauwer worden. Hij zoekt deze nauwere sa menwerking door eerst relaties aan te knopen op verschillende gebie den, zoals handel, sportuitwisselin- gen en wetenschappelijke betrek kingen. Hij denkt, dat wanneer de ze relaties normaal zijn geworden er ook met de leiders van de DDR gemakkelijker over politieke zaken kan worden gesproken. In CDU-kringen, de huidige op- Positie, voelt men weinig voor deze nieuwe politiek van Brandt. Men staat natuurlijk wel achter 'het uit eindelijke doel, maar men is van mening, dat de weg die Brandt is ingeslagen niet naar dit doel zal lei den. Oh zeker, zal het de Bonds kanselier gelukken om de handels betrekkingen, de sportuitwisseling en de relaties op wetenschappelijk gebied te verbeteren, maar. men verwacht bij de oppositie niet, dat hij in politiek opzicht vorderingen zal maken. Men meent, dat de lei ders van de DDR dan plotseling weer als slakken in hun huisjes zullen kruipen en geen kontakt zul len wensen. De mogelijkheid dat het zo zal gaan is natuurlijk niet uitgesloten, maar wanneer we zien, dat zo'n twintig jaar CDU-politiek toch ook geen succes op dit gebied heeft op geleverd, vraagt men zich af, of het dan niet beter is, dat ook het sy steem-Brandt eens wordt gepro beerd. Tenslotte mag geen enkele mogelijkheid om tot nader kontakt U komen worden verwaarloosd. (Van onze verslaggever) WAALWIJK - In het voorjaar van 1970 zal begon nen worden met de grondwerkzaamheden voor de bouw van een Sociaal Cultureel Centrum in Waalwijk. Het architektenbureau Maaskant-Van Dommelen-Kroon en Senf uit Rotterdam is inmiddels begonnen met het be stek klaar maken van het bouwplan. Een plan dat de laatste maand is gewijzigd. Na diepgaande bestudering is men namelijk terug gekomen op het oorspronkelijke ontwerp. De nieuwe opzet maakt namelijk doelmatiger gebruik mogelijk. Ook de kostenverhoging (BTW en personeelslasten) heeft hierin een rol gespeeld. Er is een kleine versobering doorgevoerd om de kosten te drukken, terwijl men verder rekent op een verhoging van de subsidie. De secretaris van het Stichtingsbestuur drs. J. Rosendaal verwacht dat het bedrag van 800 dui zend gulden op deze wijze niet noemenswaardig zal wor den overschreven. In het nieuwe plan wordt de inhoud van het gebouw zelfs groter. Als eerste punt heeft men in de nieu we opzet gestreefd naar een zo doel matig mogelijk gebruik. Zo wordt de bovenverdieping in feite een afzon derlijke unit waar straks zo'n 130 personen verdeeld over drie zalen kurtnen worden ondergebracht. De grote zaal blijft zoals in eerste opzet, plaats bieden aan 460 personen. Op de nieuwe tekeningen is ook ruimte gelaten voor de eventuele aanbouw van een bibliotheek en leeszaal. Als deze plannen ooit gerealiseerd kun nen worden heeft de gemeente Waal- 20.000,- zal opleveren. Men heeft dan nog ruim 11.000,- nodig. De komende welken zullen opnieuw en kele akties worden ondernomen om tot dit bedrag te komen. Het bestuur heeft de akties enkele maanden laten rusten om zich geheel te kunnen wijden aan de bouwplan nen. Zo hebben er tal van gesprekken plaats gehad met vertegenwoordigers van het Ministerie van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk. Het ministerie heeft de schets van het nieuwe plan beoordeeld en ziet deze nieuwe opzet als een belangrijke ver betering. Op deze basis zal dan ook worden doorgewerkt. Het architek- Daarbij komt nog dat het rijk 'n der gelijk plan in zijn geheel niet subsi dieert. Vandaar dat een stichting en kele jaren geleden de plannen ging voorbereiden voor een projekt dat re aliseerbaar was en waarvoor subsidie zou worden verleend. Het nieuwe Culturele Centrum wordt ingepast in het Cityplan. Hier is het gebouw namelijk gedacht op de plaats achter de vroegere Nuts Ulo 'en het voormalige gebouw van de Rotter damse Bank aan de Mr. van Cooth- straat. Het gebouw is te vergelijken met het Culturele Centrum van Veg- hel. Het centrum krijgt een zeshoeki ge zaal zonder balkonIn de eerste opzet was met de mogelijkheid reke ning gehouden om in de toekomst 'n balkon te bouwen. Dat is nu onmoge lijk. De toneelaccommodatie wordt modem opgezet, zodat ook grote ge zelschappen naar Waalwijk kunnen komen. We schreven al, ondanks de doorge- De maquette van het nieuwe ontwerp van het Sociaal Cultureel Centrum in Waalwijk. wijk aan de Mr. van Coothstraat 'n "sociaal culturele supermarkt" waar elke burger van kan profiteren. Het nieuwe plan van het Rotterdam se architektenbureau voorziet belist niet in een gebouw dat minder mooi zou zijn als in de oorspronkelijke op zet. Men heeft zelfs meer variatiemo gelijkheden. Door edhter met bouw elementen te werken (wat uiteraard de kosten drukt) wordt meer gelijk vormigheid verkregen. Dit betekent wel dat de architekt zich op bepaalde onderdelen niet helemaal zal kunnen uitleven. In een onlangs uitgesproken rede heeft de minister van CuReMa, dr. Marga Klompé, voor 1970 op een hogere subsidie gedoeld voor dit soort gebouwen. De bijdrage die nu 25i% is zou 37,5% bedragen. Uit dit meer bedrag kan natuurlijk een be langrijk deel van de onvoorziene kos tenstijging worden gedekt. Zoals bekend moet de bevolking van Waalwijk 10 in de bouwkosten bij dragen. Dit komt neer op ongeveer 80.000,-. Het stichtingsbestuur heeft goede hoop dat een bespreking met een bepaalde instantie ongeveer tenbureau is inmiddels begonnen met het inwinnen van teöhnische advie zen voor bepaalde delen van de in- richting van dit Waalwijkse Sociaal Cultureel Centrum. De Algemene Raad, het adviesorgaan van het stichtingsbestuur, komt op 13 november bijeen. De nieuwe opzet en technische adviezen zullen dan na der worden toegelicht. De Algemene Raad is begin van dit jaar in het le ven geroepen. Vertegenwoordigers van verenigingen en instanties die verwachten in de todkomst gebruik te zullen gaan maken van het gebouw, zijn hierin vertegenwoordigd. Wel ko men uit deze vergadering ook nog suggesties naar voren voor bepaalde technische details. Zoals bekend hdbben er al vaak plan nen op tafel gelegen voor een Cultu reel Centrum in Waalwijk. Plannen die investeringen vergden van 2,5 tot 3 miljoen gulden. Dergelijke projek- ten zijn, gezien de financiële positie van de gemeente niet te realiseren. voerde versobering wordt het gdbouw todh zeer fraai. De opdracht van de architekt was een gebouw te ontwer pen dat in hoge mate representatief zou moeten worden voor de plaats en de woon-winkelwijk en reeds op die gronden in zekere mate een centrum zou zijn. De architekt heeft een plan ontworpen dat geheel in de lijn van de opdracht lag, vooral met betrek king tot de ruimtelijke indeling door een verscheidenheid van lokaliteiten te scheppen. Door gebruikmaking van enkele vouwwanden is aanpassing van vergader-, speel- of recreatieruimte aan de concrete behoefte gemakkelijk te realiseren. De grote zaal biedt aan 460 mensen plaats. In eerste opzet was er reke ning gehouden met de bouw van een balkon. Die mogelijkheid is er in het tweede plan niet. De zaal zal naast muziek- en toneeluitvoeringen door amateur- en beroepsgezelschappen geschikt zijn voor een veelsoortig ge bruik, zoals instuif, 'bejaardensoci- "1 - 2 - 3 - 4 KOMT ER NOG WAT VAN" Afgelopen zaterdag zijn tienduizend werkende jongeren naar Den Haag getrokken om op te komen voor hun rechten. Uit Waalwijk waren wij er ook met 22 KWJ-ers. Ook uit Kaatsheuvel was er een hele bus. Om 11 uur kwamen we aan op het Malieveld in een grote circustent van Toni Boltini. Daar zaten toen al enige duizenden jongens en meisjes met grote spandoeken en protestborden op de tribunes. Er was een gezellige drukte en er werd flink gezongen en geyeld. Midden in de tent zag je vanuit de verte vertegenwoordigers zitten van de vakcentrales en de werknemersorganisaties. Op datzelfde ogenblik hadden zich honderden jongelui verzameld op andere plaatsen in Den Haag voor gesprekken met de politieke partijen, de Tweede Kamercommissie, de SER, enz. Iemand van de leiding opende de bijeenkomst en stelde vast, dat de werkende jeugd met deze dag zichzelf had ontdekt. Al snel gaf hij het woord aan de jongeren zelf, die op een ongezouten manier kritiek spui den op de overheid, de werkgevers, de vakbonden en de onderwijsinstel lingen. Telkens kreeg de tegenpartij kans om antwoord te geven. Maar zo gauw die er omheen draaide, ging er een gefluit en gejoel op. Wij wilden duidelijke antwoorden. Want na vijftig jaar van mooie beloften, wilde wij niet langer meer een "mietje" zijn. 's Middags was er een grote protestmars door de stad van enkele kilo meters lang. De stoet werd geopend met een levensgrote lijkkist, waarin artikel 12 van de arbeidswet ter ruste lag, compleet met bloemen er op. Diezelfde kist was 's morgens al door rouwdragers in de tent op het podium gezet aan de voeten van de hoge herpn. Tijdens de tocht, maar ook de hele dag, is er nergens rotsooi getrapt. Wij hadden van tevoren van de organisatie ook instructies gekregen om ons fatsoenlijk te ge dragen. Wanneer buitenstaanders probeerden relletjes uit te lokken, kregen ze een stevige trap onder hun achterwerk. De politie, die ons veilig bewaakte, had er ook plezier in. Misschien was ze het wel met ons eens. Na de tocht kwam de hele massa weer in de tent. Toen bleef er geen plekje meer over. Op het ogenblik, dat de ministers Veringa en Rool- vink versohenen, zou je gedacht hebben, dat het tentzeil moest scheu ren, zo'n lawaai! Een van de hoofdleiders heeft toen nog eens kort maar krachtig onze eisen geformuleerd: dat wij tot 18 jaar recht hadden op één dag vorming of onderwijs in de tijd van de baas; dat er centra moes ten komen in Nederland, waarin beroepsopleiding en persoonsvorming een even grote plaats hebben; dat het beroepsonderwijs op de toekomst gericht moet zijn, en niet meer op een vak dat over 10 jaar niet meer bestaat; dat er een goede introduktie in het bedrijf moest komen, zodat je je plaats weet en op de hoogte bent van je rechten en plichten. Daarna zou nog een van de ministers het woord gevoerd hebben; maar dat heeft men niet aangedurfd Om half vier was het einde, ledereen was voldaan. Eén ding hopen we, dat ze in D enHaag goed begrepen hebben: geen woorden maar daden! Aktie! K.W.J. Waalwijk eteit, sociale en culturele exposities en dergelijke. Ook kan de ruimte als filmzaal worden gebruikt. De foyer biedt de mogelijkheid voor gebruik als ontmoetingscentrum. De kleedkamers zijn zodanig gesitu eerd dat daarvan, via een zij-ingang en kleine zaal ook een uitstékend ge bruik gemaakt kan worden door mu sicerende groepen of hobbyclubs. Dankzij deze zij-ingang kan het to neel (door middel van een zijwand gescheiden van de grote zaal) benut worden voor repetities. De beneden verdieping omvat ook een kantoor, bestemd voor de beheerder, de admi nistratie en voor het beleggen van bestuursvergaderingen. In de nieuwe opzet is de bovenverdie ping een afzonderlijke unit gewor den. Vanuit de hal leidt een brede trap naar boven. Deze bovenverdie ping omvat drie zalen, die in totaal plaats bieden aan circa 130 personen. Een zaal is geschikt voor 80 perso nen. De bovenverdieping omvat ook 'n garderobe en toiletgroep waardoor het in feite een op zich staande een heid is. De zaaltjes zijn behalve als vergaderruimte ook te gébruiken als spellokaal, bv. voor dammen en scha ken. Verder is er natuurlijk gelegen heid voor het geven van diverse niet- schoolse cursussen en het musiceren van kleine groepen. Voor het culturele leven van Waal wijk is dit centrum van bijzonder gro te waarde. Tal van nieuwe aktivitei- ten kunnen worden ontplooid. Het is dan ook te hopen dat binnen 'n half jaar met de eerste werkzaamheden voor de bouw wordt begonnen. Me dio 1971 kan de Waalwijkse bevol king dan profiteren van dit Sociaal Cultureel Centrum. ■Qxcluaieoe cLterenkledincj WAALWIJK Wat aanvankelijk is begonnen als de noodwet-Drees, begint nu wer kelijk uit te groeien tot een echt staatspensioen, waar alle bejaarden echt wel iets aan hebben, ook al is het natuurlijk geen vetpot. Minister Roolvink van Sociale Zaken is tegemoet gekomen aan de wensen van de Tweede Kamer, die zich over een breed front heeft uit gesproken voor verhogingen van AOW en AWW en wel extra verho ging, buiten de normale verhogin gen gelijk met loonsverhogingen in ons land. De bewindsman wil volgend jaar een verhoging van AOW en AWW doorvoeren van 3% en daarnaast wil hij de AOW- en AWW-trekkers een vakantietoeslag geven van 3%. Deze verhogingen zouden dan plaatsvinden naast de verhoging die in de loop mee optrekken van AOW- en AWW-uitkeringen met de stijging van de lonen en prijzen in ons land. Verwacht wordt wel, dat naast deze meevaller voor de AOW- en AWW-trekkers, er een grotere be lasting komt voor de werkers die AOW- en AWW-premie betalen, want de premie die nu reeds 10,6% bedraagt, zal in 1970 waarschijnlijk moeten stijgen. Deze stijging van de premie, gaan de om enkele tienden van procen ten zal echter ten koste moeten gaan van de loonruimte voor volgend jaar, zo ver\yacht men in Den Haag. De Duitse maatregel om de mark te revalueren heeft een van onze grootste problemen van heden, de prijsontwikkeling, moeilijker op losbaar gemaakt. Minister Witteveen becijferde de gevolgen van de Duitse maatregel op het Nederlands prijspeil op een half procent. Zouden de lonen ex tra stijgen, dan verwacht de be windsman een opwaartse druk op de prijzen van 0,7%. In weerwil van de voordelen die de revaluatie van de Duitse mark in internationaal monetair opzicht heeft, blijft deze Duitse maatregel de oplossing van het probleem van de prijsontwikkeling in ons land moeilijk maken. Toch is dit voor de Nederlandse regering geen aanlei ding geweest om de Duitse maatre gel te volgen en Ook de Nederland se gulden te herwaarderen.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 1