wAALwijkse en UnqstRAAtse couRant Noordstraat-commissie heelt vertrouwen van bevolking én gemeentebestuur bouwman brillen 200 stemmen klonken tijdens concert in Waspik J. van de Ven algemeen_ kampioen Vogellust - Waspik i Floris voor Unicef Gemeenteraad Vlijmen vergadert vanavond COMMISSIE IJVERT VOOR OPLOSSING VAN DE PROBLEMEN IN DE WIJK HENRI VERMEER m DONDERDAGAVOND 6 NOVEMBER 1969 92e JAARGANG No. 89 Ook activiteiten op gebied van het Jeugdwerk Ontstaan inspraak Toekomst parelringen Vocaal concert van Polymnia Zuid Ned. Opera zondag in Tilburg Alleen deze week halve prijzen nu van 900,voor 450, van 1000,voor 500, van 1200,voor 600, De teho van het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent p.rieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p kwrt. (3,95 10 ct. inc.k.) ƒ4,05 .kwrt. p.post ƒ4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdens+raat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" (Van onze verslaggever) WAALWIJK - De laatste maanden zijn we in Waalwijk herhaaldelijk geconfronteerd met bepaalde moeilijkheden in een wijk. Om tot een op lossing van de problemen te komen worden er dan commissies of wijk- comites gevormd, die in gezamenlijk overleg tot een oplossing trachten te komen. In de meeste gevallen zijn het zaken die betrekking hebben op gemeentelijke beslissingen, zoals bijvoorbeeld de verwarmings-affaire' in de wijk Laageinde. Een goede wijkvereniging of -commissie komt echter niet van de grond. Het gemeentebestuur heeft meermalen de wens te ken nen gegei/en graag kontakt met de verschillende 'wijken te hebben, door middel van een wijkcommissie. Als voorbeeld werd dan gesteld de "Noord- straat-commissie"Deze commissie, samengesteld uit vertegenwoordigers van de bewoners van 224 woningen in de Noordstraat-Tempelierstraat en de Doelenstraat, werkt reeds drie jaar met groot succes. "Laten we even duidelijk stelten: de Noordstraat-commissie is geen buurt vereniging. We kennen geen leden en hebben ook geen inkomsten. Het is een groep van 12 bewoners uit de wijk, die binnen deze wijk als overleg orgaan fungeert", vertelt de heer Broos, voorzitter van de commissie. De 'Noordstraat-commissie' is in sep tember 1966 ontstaan uit de moeilijk heden die er toen in de Noordstraat rezen rond een schoonmaakbedrijf. Nadat deze problemen werden opge lost bleef de commissie zich belasten met tal van zakenDaarnaast werden er ook andere aktiviteiten ontplooid, met name op het gebied van jeugd werk. De heer Broos over het ontstaan yan de commissie: "Begin 1966 regende het hij de gemeente klachten over het schoonmaken van de flats in de Noordstraat. Er werd een enquête in gesteld en die bracht naar voren dat de meerderheid van de bewoners er voor zou zijn om de flats zelf schoon te maken. Het bleek echter geen juis te weergave van wat er onder de be woners leefde. 60% had niets inge stuurd en deze groep werd onder de 'ja'-stemmers gerekend". "Met een groep bewoners hebben we toen zelf een enquête ingesteld. Hier uit bleek dat meer dan 90 van de bewoners er voor was om een schoon maakbedrijf dit werk te laten doen. Er werd een protest-vergadering be legd, op initiatief van wethouder C. van den Hoven. Uit die vergadering kwam duidelijk naar voren dat de overgrote meerderheid van de bewo ners de flats niet zelf wilden schoon maken. Tijdens de bijeenkomst werd het idee geboren om de opdracht aan het schoonmaakbedrijf uit te laten gaan van de bewoners zelf. Dit be tekende dat er een commissie moest komen, die de opdracht zou verstrek ken en de controle op de werkzaam heden zou uitoefenen". "Er werd een goed systeem opge bouwd door de toen gevormde com missie. De bewoners die meededen 'betaalden aan de gemeente weer het bedrag voor het schoonmaken. Dit bedrag wordt door de gemeente al leen dan aan het schoonmaakbedrijf betaalt, als de commissie akkoord gaat met de rekening. Momenteel worden alle hallen weer gereinigd en zijn er nog maar enkele bewoners die niet mee werken. Ruim 98|% profi teert weer van de diensten van het schoonmaakbedrijf, mogelijk gemaakt door deze commissie", vertelt de heer Broos. Toen de commissie wat beter inge werkt raakte werden andere kwesties behandeld. Succes heeft men bijv. gehad met de rattenbestrijding, twee jaar geleden, en met het centraal an tennesysteem. Het gemeentebestuur van Waalwijk staat achter de com missie; die men ziet als een overleg orgaan tussen gemeente en bewoners. Dat wil niet zeggen dat er geen wen sen blijven bestaan. De commissie streeft naar meer medezeggenschap over bepaalde beslissingen die het ge meentebestuur neemt en die verstrek kende gevolgen hebben voor de ge hele wijk. De commissie, bestaande uit 15 le den, vergadert iedere maand. Elke klacht wordt dan behandeld. Van de vergaderingen worden notulen ge maakt, waarvan een afschrift naar 't gemeentebestuur gaat. De 'Noord straat-commissie' kent geen contribu tie of iets dergelijks. De 15 commis sieleden betalen zelf iedere maand 1,- voor de algemene kosten. De beslissingen die tij dsns de vergade ringen worden genemsn, worden door het dagelijks bestuur, bestaande uit voorzitter J. Broos, secretaresse me vrouw M. Korthout-de Jong en lid de heer F. Boots, verder uitgewerkt. De laatste jaren organiseert men voor de jeugd ook een St. Nicolaasfeest en een vakantie Jeugddag. Dit jaar wordt het St. Nicolaasfeest gevierd in de kleuterschool aan de Loondonk in Besoyen. Pastoor Bodken - die zich kort na zijn installatie over het werk van de commissie is komen ori ënteren - stelde bereidwillig dit sdhoolgebouw beschikbaar. Aan de Vakantie Jeugddag nemen jaarlijks veel kinderen deel. Ook de gemeente geeft dan alle medewerking, terwijl dit jaar alle wethouders belangstel ling toonden. Wethouder Van den Hoven stelt ook ieder jaar enkele prijzen beschikbaar. De commissie krijgt nogal wat pro blemen te verwerken. Men gaat ech ter alleen in op algemene zaken. On derwerpen die de aandacht hebben zijn o.m.: in de wijk een telefooncel en een brievenbus. Verder streeft men naar meer mede-zeggenschap in het gemeentelijk beleid ten aanzien van de wijk. Daarnaast wil men de mensen opvoeden hoe de woningen te bewonenDit alles om de leefbaar heid te vergroten. De collecties die jaarlijks voor het jeugdwerk worden gehouden en waar gul aan wordt ge geven zijn het beste bewijs, dat de bewoners het werk van de commis sie hogelijk waarderen. SPECIAALZAAK Voor de liefhebbers, en dat ble ken er velen, viel er in café De Sta tie te Waspik heel veel te genieten tijdens een vocaal concert dat door de gemengde zangvereniging Po- lymnia werd georganiseerd. Ook het meest verwende oor kreeg hier zijn deel bij het optreden van ach tereenvolgens Cantate Corde uit Raamsdonk, Made's Mannenkoor, het Waspiks Kerkkoor en Polymnia. Jammer dat in dit selecte gezel schap het dameskoor uit Made ver stek moest laten gaan wegens ziek te van dirigent B. Ligthart. Purcell en Henk Stam moesten daardoor van het programma worden afge voerd. Marc. Antoine Charpentier, in 1643 in Parijs geboren, was met twee missen op het programma ver tegenwoordigd. Kyrië en Gloria uit een mis voor Pasen nam H. Mus- kens met Cantate Corde voor zijn rekening waarna deze twee delen maar dan uit de Messe pour Noël door het Waspiks Kerkkoor en het kinderkoor onderleiding van W. van Rijckevorsel tot klinken werd ge bracht. Cantate Corde blonk uit door haar uiterst beheerste en fraaie koorklank, ook in een compositie van Lassus en in een Te Deum van Mozart. De bijzondere kwaliteiten van dit koor hadden echter graag samen horen gaan met iets meer ex- pressieviteit. Op dit punt kwam het repertoir van de Waspikse formatie naar onze mening iets sterker voor de dag. Jammer dat het mannen koor van Waspik in het karakter volle „soldiers song" van Ködaly pijnlijk detoneerde hoewel het zich in het laatste deel hiervan knap herstelde en optrok aan de trompet begeleiding. Een wezenlijk aandeel aan dit concert leverde ook het Ma de's Mannenkoor van M. Ligthart. De repertoir keuze was overigens niet de sterkste zijde van dit en semble. Door het „pres du fleure etranger" in afwijking van het pro gramma voor het laatst te bewaren zorgde men echter ook op dit punt voor een climax. De oude kerk van Polymnia kreeg na Mozarts „Baurin hat Katz verlorn" een zeer aanzien lijke versterking van een twintig tal leden. De begeleiding van kope ren blaasinstrumenten in Bruckners Afferentur was goed op dit koor van de heer C. van Iersel afge stemd. Met enkele eenvoudige werkjes van R. Karsemeijer en Emli Rabe besloot dit nog maar sinds enige maanden uitgebreide koor het concert. Met de Tiroler Schnitzel beleefde men later op de avond een ander aspect uit het muziekleven. 's Maandags voormiddag gesloten 33MBK9^B3Ai&.?-r '"ik Het Gezelschap van de Zuid Ne derlandse Opera is dit theatersei zoen nogal hard van stapel gelopen met de operette „Der Zigeunerba ron", zo zal tenminste eenieder de prestaties van dit gezelschap erva ren, wanneer ze die vergelijken met de suksessen van het vorig seizoen. Een heel ander Z.N.O. stelde zich voor bij de première in Heerlen en zowel solisten koor als orkest heb ben enorm veel gewonnen aan mu zikaliteit, klankleur en presentatie. De verwachtingen, die dit ver nieuwde ensemble hebben gespan- nep, zijn grotendeels waar gemaakt en voor de operetteliefhebbers be- teként dat onmiskenbaar een ple zierige en goed verzorgde voorstel ling erbij. Het verhaal van deze operette is overbekend. Fjguren als de var kensfokker, een zoon van een ver bannen baron, een groep zigeuners, en niet te vergeten de schone Saffi, het zigeunermeisje, die de dochter van de Turkse Pasja blijkt te zijn, zijn personen die een belangrijke rol vervullen. Liefdesverhoudingen groeien in deze operette in een sfeer waar ook de krijgsman een dappere indruk achtrlaat. Het is een Weense operette, waar van het verhaal zich afspeelt ten tijde van de Donaumonarchie en waarin dan ook een duidelijk Hon gaars temperament valt waar te ne men. Een bekoorlijke avond, muzikaal goed verzorgd en in een genoeglij ke sfeer. Een bijzonder goede kwaliteit kleurkanaries en tropische vogels met daarnaast uitzonderlijk mooie exemplaren bastaarden en parkie ten vormden in de zaal van Hotel Het Wijnhuis een collectie pluim vee van de eerste orde. Zij waren bijeengebracht door 22 leden van de Waspikse kanarievereniging Vo gellust voor een driedaagse show die veel belangstellenden trok. Voor het eerst was er ook wild_ te bewonderen als putters, sijsjes, groenvinken enz. Deze jaarlijkse tentoonstelling maakte een grote vlucht. Waren er voor drie jaar 150 inzendingen, nu naderde men de 300. Bij de aan vang van de tentoonstelling bood voorzitter P. Gommers aan burge meester Welling enige Sumatranen aan, een welkome, aanvulling voor het aquarium van de heer Welling die later de show officieel opende. Hij noemde het experimenteren met vogels een mooie vrije-tijdsbe- steding en toonde bewondering voor de grote verscheidenheid in kleur schakering welke door tussenkomst van de leden tot stand was ge bracht. Bovendien brachten uw le- 1 den, aldus spreker, Waspik in het nieuws op kampioenschappen in binnen- en buitenland. De keur meesters Akkermans uit Roosen- j daal, Suij kerfbuijk uit Wouw en Van Nunen uit Breda riepen J. v. d. Ven tot algemeen kampioen uit. Verdere uitslagen: kampioen tro pen eigen kweek B. Langerwerf, en vervolgens 1 P. van Tilborgh, 2. H. Gennesen, 3 K. Timmermans. Kam pioen kanarie pigment A. van Delft, en vervolgens 1 3 4 7 A Schelle- kens,, 2 5 J. v ,d. Ven, 6 H. Treffers. Kampioen Stammen: A. Schelle- kens met vervolgens 1 3 A. Schelle- kens, 2 P. Gommers. Kampioen Tro pen Bastaarden J. van Dijk ge volgd door K. Timmermans. Kamp. Vetstof A. Urselman met 1 en 2 P. Gommers, 3 A. Urselman. O. K. Kamp. Th. Kuypers met 1 J. Donks, 2 P. Gommers, 3 J. van Dijk. Kamp. Jeugd: R. Verschuren, gevolgd door Th. v. d. Wassenberg. Uitslag loterij: hoofdprijzen 100,- nr. 267, 60,—nr. 538, 40,- nr. 1366. Andere prijzen vielen op de nrs. 879, 1261, 1171, 1577, 2208, 365, 303, 2084, 2704, 2824, 2496, 1639. Prijzen afhalen Schoolstraat 38, J. v. d. Ven. Wie een mooie briefkaart van de sympathieke held Floris wil hebben, kan die bij UNICEF krijgen. Het Kinderfonds heeft van de NOS - en van de acteur zelf - de toestemming gekregen de hierbij afgebeelde foto aan te bieden van de hoofdfiguur van de televisieserie "Floris", die elke zondagavond om vijf over zeven wordt uitgezonden om de jeugd te amu seren en te ontspannen. Wie 1,50 aan UNICEF stuurt krijgt de foto franco thuis: Betaling door overschrijving van zoveel maal 1,50 als fotokaarten wilt ontvangen op giro 7515 ten name van UNICEF, Den Haag. Voor wie geen giro heeft: 1,50 in postzegels extra plakken op een met 20 cent gefrankeerde briefkaart, geadresseerd aan UNICEFPostbus 1857Den Haag. Voor elke foto moet in dat geval één briefkaart worden gestuurd. Zowel op giro als op briefkaart alleen maar vermelden: FLORIS. VAN GRANDIOSE EXCLUSIEVE 2-ZITS BANKEN Verder prachtige kollektie Perzische tapijten, tegen de laagste prijzen. Antieke en klassieke meubelen in onze boerderij, Kapelstraat 5, ELSHOUT, bij Drunen. 's Zondags kijkdag van 2 tot 6 uur. VLIJMEN De raad van de ge meente Vlijmen komt vanavond in openbare vergadering bijeen. De agenda luidt: 1. Onderzoek geloofsbrief van het nieuw benoemde lid van de Raad dezer gemeente, de heer A. van der Pol. 2. Vaststelling van de notulen. 3. In gekomen stukken en mede delingen. 4. Voorstel tot onbewoonbaarver klaring van het pand Inlaagdijk 63. 5. Voorstel tot onbewoonbaarver klaring van de panden Vlijmense- dijk 7 en 7a. 6. Voorstel tot aankoop van de panden Oude Haven 21-23-25 en 27 van de heer A. W. A. van Halder, Haarsteegsestraat 47, alhier. 7. Voorstel tot aankoop van het j pand Kleine Akker 3 met bijbeho- j rende grond van de familie van Hel. - voort ten behoeve van de realise- ring van het Uitbreidingsplan in j Onderdelen voor de kom Vlijmen. 8. Voorstel tot aankoop van een strookje grond van de heer A. Th. van Kuyk, Oranjelaan 1, alhier. 9. Voorstel tot aankoop van grond, gelegen aan de noordzijde van de Burgemeester Hoefnagellaan van de Provincie. 10. Voorstel tot verkoop van een complex bouwpercelen langs de noordzijde van de in het plan Eke- laarlaan aan te leggen randweg, aan de N.V. Bouwbedrijf H. Pick te Roermond of diens rechtverkrijgen den ten behoeve van de bouw van 34 zg. „eenbeukige" woningen. 11. Voorstel tot verkoop van grond aan de Stichting Woningbouw Vlij men 1963 onder intrekking van de raadsbesluiten van 1 maart 1968 en 29 april 1968, hetzelfde onderwerp betreffende. 12. Voorstel tot medewerking ex artikel 72 der L.O.-wet 1920 aan de R.K. Gemengde School voor basis onderwijs te Nieuwkuyk voor de in richting van het tot gymnastieklo kaal verbouwde patronaat te Nieuw kuyk. 13. Voorstel tot afrekening van de exploitatievergoeding over 1969 met de besturen van de bijzondere scholen vor basisnderwijs. 14. Vorstel tot beschikbaarstelling van een crediet grot 28.627,t.'b.v. het aanbrengen van een centraal antennesysteem t.b.v. de wnningen gelegen aan de Mr. Driessenstraat, Parklaan. Knijnenbergstraat en Pastoor Smoldersstraat. 15. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een crediet voor de recon structie van een gedeelte van de Abdijlaan. 16. Voorstel tot voorlopige vast stelling van de rekening van de be drijven en de gemeente over 1967. 17. Voorstel tot aanbieding van de rekeningen van de bedrijven en de gemeente over 1968. I 18. Voorstel tot het aangaan van rekening- courantovereenkomsten voor het jaar 1970 met: le. Boerenleenbank, Vlijmen 100.000,— 2. N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten f 550.000, j 19. Voorstel tot het verstrekken van een rekening-courantcrediet voor het jaar 1970 aan: 1. Stichting Wonigbouw Vlijmen j 1963 150.000,— 2. Stichting Instituut voor Maat- i schappelijk en Sociaal-Kultureel Werk 15.000, 20. Voorstel tot het verlenen van machtiging tot het aangaan van vas te geldleningen met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten in het jaar 1970. 21. Voorstel tot het verlenen van machtiging tot het aangaan van kas geldleningen van 1 januari t/m 31 maart 1970. 22. Voorstel tot het verlenen van machtiging voor het jaar 1970 tot het uitlenen van kasgelden. 23. Voorstel tot vaststelling van: a. wijziging beheersverordening grondbedrijf; b. nieuwe verordening op het beheer der bedrijven; c. nieu we instructie voor directeur Ge meentewerken en -bedrijven; d. in structie voor de administrateur van Gemeentewerken en -bedrijven; e. nieuwe taxatieverordening grondbe drijf. 24. Voorstel tot vaststelling van een nieuwe tariefregeling voor het in gebruik geven van de gemeen telijke sportzaal. 25. Voorstel tot straatnaamgeving in hef bestemmingsplan „Vijfhoe ven". 26. Voorstel tot straatnaamgeving in het bestemmingsplan „Nieuw- kuyk-Oost". 27. Begrotingswijzigingen. 28. Voorstel tot het aangaan van een vriendschapscontact (jumela- ge) met Stadt Idstein (Dtlnd). juwelier - horloger Heuvelstr.94 Tel.23592 Tilburg

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 9