waalwijkse en UnqstRAAtse couRant Engelse intelligence Service slachtoffers van de Gestapo Vraag naar arbeidskrachten nam in oktober iets af IN HET NEUTRALE NEDERLAND VAN 1939 HUISDEN VELE SPIONNEN WEET U GEEN GESCHIKT CADEAUTJE WIJ WEL DYNAMISCHE ARBEIDSMARKT IN GEWEST WAALWIJK brengt dinsdag 500 gram GARBONADEN voor 298 cent - 500 gram panklare ANDIJVIE voor 39 cent - Woensdag: 500 gram GEHAKT voor 169 cent 500 gram panklare SAVOYE KOOL voor 29 cent Donderdag: 500 gram HAMLAPPEN voor 328 cent - 500 gram panklare HUTSPOT voor 29 cent. Schoenindustrie Gisteren 9 nov. Venlo-incident 30 jaar geleden „Niemandsland" Duitse arglistigheid In de val Hels lawaai Met de kerst en begin mei 1970 veel vrije dagen Enquête van G.A.B. en K.v. K. is voltooid De cijfers I 'W WAALWIJK - DRUNEN MAANDAG 10 NOVEMBER 1969 92e JAARGANG No. 90 Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc-k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" Het incident bij Venlo, gebruikt argument voor de Duitse inval Tóen op 10 mei 1940 de Duitse troepen de Nederlandse grens overschre den en Duitse parachutisten rond het regeringscentrum te Den Haag neer daalden, was dit oorlogsgebeuren het resultaat van een weloverwogen plan. Direct na het einde van de Poolse veldtocht was nl. de Duitse legerleiding begonnen aan „Fall Gelb" - Operatie Geel", Eind oktober was het hele operatieplan tot in de kleinste bijzonderheden geregeld. Het bevatte een massale aanval op Nederland, België, Luxemburg en Frankrijk. Nu moes ten nog motieven worden gevonden voor het gewapende optreden tegen Ook in ons land was dat het geval en 'het was de voortdurende zorg van onze regering om al die ac tiviteiten onder controle te houden, teneinde de neutraliteitspolitiek te handhaven. Zo zetelde het hoofd van de Engelse Intelligence Service" in West Europa - kapitein Payne Best - in Rotterdam onder de valse fir manaam „Pharmisan". Deze Payne Best kwam in aanraking met een ze kere Franz Fischerdie beweerde in 1935 om politieke redenen uit Duits land te zijn gevlucht. Ook vertelde Fischer, dat hij in kontakt stond met de eveneens gevluchte Duitse schrij ver Emil Ludwig en de in Frankrijk vertoevende voormalige perschef van de Rijkskanselarij, Dr. Spiecker. Spiedeer was actief in het verzet te gen de Nazi's en zoöht aansluiting bij soortgelijke organisaties in de Westeuropese landen, o.a. bij de Ne derlandse beweging Eenheid door de mocratie. En dan was er nog een majoor van de Luftwaffe, een zekere Joannes von Travaglio. In september 1939 komen Best, Fi scher en Travaglio in hotel Wilhel- mina te Venlo bijeen. De beide Duit sers vertellen de Engelse agent dat er een sterke oppositiegroep bestaat in de Duitse generale staf. Von Fritsch, Von Wietersheim en Von Rundstedt worden genoemd als generaals, die wel vrede met de geallieerden zouden willen sluiten, nadat zij Hitler ten val zouden hebben gebracht. Kapi tein Best ziet hier geen kans. Hij verzoekt tevens om militaire inlichtin gen en er wordt zelfs besloten om een zender Duitsland binnen te smokke len, teneinde allerlei inlichtingen rechtstreeks aan de Engelsen te kun nen overseinen. Inmiddels wordt ook majoor Stevens van de Britse ambassade in het com plot betrokken. De beide Engelsen willen de beweringen van de Duitsers wel eens controleren en stellen voor een ontmoeting te arrangeren met een van de oppositieleden van de Duitse generale staf. De Duitsers gaan hier mee accoord en besloten wordt, dat een Duitse generaal de Engelse agen ten zal ontmoeten in het "niemands land tussen de Nederlandse en Duit se grensposten. Voor het passeren van de Nederlandse douane zijn ech ter officiële papieren nodig. Payne Best en Stevens brengen daartoe een bezoek aan generaal-majoor v. Oor schot, het hoofd van de Nederlandse göheime dienst. Van Oorschot wil eerst met de héle zaak niets te ma ken hébben, maar later bedenkt hij zich. Misschien is er wél sprake van belangrijke vredesonderhandelingen, zo redeneert hij. In dat geval kan de Nederlandse regering beter van alles op de hoogte blijven. Hij besluit om een van zijn mensen, luitenant Klop, een oogje in het zeil te laten houden. De Britten mogen de Duitse generaal wel spreken, mits Klop daarbij aan wezig is. Op 19 oktober heeft te Dinxperlo 'n bespreking plaats tussen de Engelsen en twee officieren van het Duitse le ger: kapitein Von Seydewitz en luite nant GrosCh. Klop is ziéh voor doende als de Engélsman Copper hierbij aanwezig. Later hébben er nog een paar bijeenkomsten plaats en wéér andere Duitsers verschijnen ten tonele, een zekere majoor Schaem- mel en een kolonel Martini. Zij be weren namens de oppositiegroep in het Duitse leger te spreken. "In Po len zijn enorme verliezen geleden", zo vertellen zij, "en Hitler is gek en moet daarom uit de weg worden ge ruimd". Nog steeds echter krijgen Payne Best en Stevens de bewuste Duitse gene raal niet te spreken. Van Oorschot vindt de zaak óf van te weinig be lang óf te gevaarlijk en wil aan het hele complot een einde maken. In middels is de geheime zender Duits land binnengesmokkeld. En inder daad begint men kort daarna met de eerste uitzendingen. De Duitsers be loven nogmaals de generaal te stu ren, maar hoe kunnen zij weten, dat de Engelsen te vertrouwen zijn.De Intelligence Service laat nu in de Duitse uitzending van de BBC een bepaalde codéboodschap voorlezen. Nogmaals komt men bijeen, nu op 7 november te Venlo, in café Backus. De Duitsers Schaemmel en Grosch beloven nu definitief de volgende dag met hun generaal te komen. Nog steeds is luitenant Klop in het com plot, nu eChter zonder medeweten van zijn chef, Van Oorschot... Van de onderhandelingen in Neder land was de Engelse regering volle dig op de hoogte. Lord Halifax, de minister van buitenlandse zaken, werd regelmatig ingelicht. Maar ook Adolf Hitler was met de onderhan delingen bekend en wel om de een voudige reden, dat Fischer een zgn. agent provocateur wasd.w.z. een man, die zich als verrader binnen drong in een bepaalde geheime orga nisatie. Zo heette Von Seydewitz in werkelijkheid Von Salisch en luite- de neutrale buurstaten. Voor wat Nederland betreft, had Hitier 'n prach tig motief: het Venlo-incident van 9 november 1939. Zoals ook in de eerste wereldoorlog het geval was, werden in de tweede wereldoorlog de neutrale landen het werkterrein van spionnen der oor logvoerende mogendheden. Daar komt nog bij, dat gedurende de tweede wereldoorlog in de landen, waar nog vrede heerste, tal van Duitse vluchte lingen een heenkomen hadden gevonden. Sommigen van hen voerden van daar uit een campagne tegen het Nazi-regiem, waarvoor zij gevlucht wa ren. nant Grosch Christensen, terwijl de ware namen van kolonel Martini en van majoor Schaemmel respectieve lijk De Chrinis en Walter von Schel lenberg luidden. Zij waren allen le den van de Sicherheitsdienst - ook wel Gestapo genoemd. Von Schellen berg was zelfs de persoonlijke adju dant van het hoofd van de Sicher heitsdienst, Heydrich. De binnenge smokkelde zender stond dan ook open en bloot op het bureau van het Reichsicherheitshauptamt te Berlijn 'en achter de seinsleutel zat een poli tiebeambte De Duitse kopstukken begrepen, dat hier een prachtig motief in handen weid gespeeld om te worden gebruikt bij volgende acties. Op 8 november had een aanslag op Hitier plaats in de Braukeller te München en op 12 november was een aanval op de lage landen gepland - wegens slechte weersomstandigheden ging dit laatste niet door. De beruchte Himmler - hoofd van de SS - beval daarom: "Haal hen levend". Op de 8e november gebeurt er niets, maar de volgende dag, zo beloven de Duitsers nu met de hand op hun hart, komt de bewuste generaal. Op 9 no vember te 4 uur 's middags zal te Ble- liick, vlak bij Venlo, in het café Bac kus, waar men wel eens eerder bijeen is geweest, gelegen tussen de Neder landse en Duitse grensposten, de langverwachte ontmoeting met de ge neraal plaats hébben. Om kwart voor drie rijdt de Ford, Lincoln Zephyr 1937, bestuurd door Jan Fréderik Lemmens, chauffeur in 's rijks dienst, in de richting van de grens. Lemmens vervoert de passagiers kapitein S. Payne Best van de Intelligence Ser vice, majoor R. H. Stevens van de in lichtingendienst van de Britse am bassade en luitenant Dirk Klop van de inlichtingendienst van de Neder landse generale staf. Ze zijn vroeg. De door luitenant Klop bestelde ma rechaussees, die bij café Backus de wacht zullen houden, zijn nog niet gearriveerd. En het is nog lang geen 4 uur. Lui tenant Klop besluit om toch maar vast door te rijden. 100 m vóór de grens staat de Nederlandse douane post. Luitenant Klop stapt uit om de papieren te laten controleren. Kapi tein Best gaat achter het stuur zit ten en rijdt op advies van Klop ver der. Op de veranda van het café staat de SS-er Von Schellenberg alias ma joor Schaemmel al te wachten. Hij staat daar wat te praten met de café houder en diens vrouw. 'Eerr rustig tafereeltje. Doch dat verandert zodra de Duitser de wagen ziet naderen en voor 't café ziet stoppèn. Hij duwt het echtpaar Backus snel naar binnen, rent zelf op de auto af en rukt het portier open (Van onze verslaggever) WAALWIJK De kans is groot dat tegen het eind van dit jaar massaal acht dagen wintervakantie zal worden gehouden en eind april-begin mei 1970 een voorjaarsvakan tie van elf dagen. In deze pe rioden vallen namelijk zoveel „verplicht vrije dagen" dat met opneming van enkele snipperdagen men tot een complete vakantie komt. De mogelijkheid bestaat dat in de Langstraat enkele schoen fabrieken in deze perioden sluiten. Tot een uitspraak hierover is men echter nog niet gekomen. Dit jaar vallen de kerstdagen op donderdag en vrijdag. Met het weekend mee betekent dat vier vrije dagen. Wie de hieraan voorafgaande dagen „snippert" heeft één week va kantie. In de week na Kerst mis is Nieuwjaarsdag (op donderdag) een vrije dag. Ook hier dus mogelijkheden. Veel gunstiger is de situatie eind april-begin mei van het volgend jaar. Donderdag 30 april (Koninginnedag) is een vrije dag. Evenzo dinsdag 5 mei (bevrijdingsdag) en don. derdag 7 mei (Hemelvaarts dag). Met enkele snipperda gen kan men dus ook hier 'n vakantieweek van maken. De Stichting van" de Arbeid on derzoekt momenteel de mo gelijkheden tot het opnemen van verplichte snipperdagen. Of dit een haalbare zaak is wordt betwijfeld. Van een landelijke „voorjaarsvakan tie" zal dan ook wel niets ko men. De mogelijkheid is ech ter wel groot dat verschillen de bedrijven in die periode dicht gaan. Met name enkele schoenfabrieken overwegen dit. Voor wie vrij kan „snip peren" is er de mogelijkheid voor een tweede vakantie. met de linkerhand, want in de rech terhand heeft hij een revolver. Tegen de inzittenden zegt hij: „U bent wat vroegwij zijn echter nog vroe ger gekomen". Inmiddels komen van alle kanten Duitse soldaten, al schie tende rondom de auto staan, 'n Over valwagen nadert van de Duitse grens het café. Het is een hels lawaai De Duitsers schieten in de lucht, maar toch valt er één zwaar gewonde (Vervolg op pag. 3) Want de laatste weken waren voor ons enerverende weken. Bijna elke dag was er wel een bespreking met een vertrouwde fabrikant. En de post bracht dagelijks foto's en modellen. Wij wilden een kollektie SINT NICOLAAS-geschenken samen stellen zó uitgebreid en zó uniek voor Breda en wijde om geving dat u dit jaar op pakjesavond met een origineel ge schenk voor de dag kunt komen. Het resultaat is verrassend. Zelfs wie geen aardig cadeau weet te bedenken, komt door deze veelzijdige kollektie beslist wel op een goed idee! En natuur lijk willen wij u graag adviseren om een geschikte attentie uit te zoeken. Op Sint Nicolaasavond is een pakje uit een juwelierszaak altijd een hoogtepunt 't Is niet alleen heerlijk om zo'n pakje te mogen ontvangen, 't geeft ook een intense voldoening om het te kunnen geven Dit jaar KUNT u het geven. Of u ƒ2,50 of 2500,wilt besteden. Kiest in onze zaak het mooiste Sint Nicolaascadeau voor „haar" of voor „hem". De gehele kollektie staat tot uw beschikking. U bent voor uw Sint Nicolaas-inkopen van harte welkom bij: „uw/ Jac.vanHaaren Juweliarsbedrijf N.V. Brabantplein 18 Breda Telefoon 4 28 08 de juwelier die blijvende luxe betaalbaar maakf (van onze verslaggever) WAALWIJK De vraag naar arbeidskrachten in het Gewest Waalwijk van het Gewestelijk Arbeidsbureau is nog steeds bijzonder groot. Het overzicht dat direkteur A. Maas vrijdag tijdens de maandelijkse pers bijeenkomst verstrekte, gaf een vraagcijfer van 1262 te zien. Hiertegen over staat een aanbod van 433 arbeidskrachten. Het reële aanbod voor het bedrijfsleven is echter veel geringer, namelijk 120. Men kan dus nog steeds spreken van een totaal overspannen arbeidsmarkt. i Overigens nam de vraag in okto ber wel enigszins af. De absolute top is namelijk bereikt in septem ber, toen men tot een vraagcijfer van 1375 kwam. Dit cijfer werd be reikt, doordat een enquête onder 't bedrijfsleven de exacte vraag naar voren bracht. Aan deze vraag is de afgelopen maand voor een beperkt gedeelte voldaan. Men verwacht de komende maanden zeker een ver dere daling, tot volgend jaar uit 'n nieuwe enquête een nieuw vraag cijfer blijkt. Het aantal mutaties dat het GAB dit jaar verricht, zal aanmerkelijk hoger liggen dan in 1968. Alleen al de afgelopen maand werden 297 per sonen ingeschreven, 184 opnieuw aan het arbeidsproces toegevoegd en werden 100 buitenlanders „ver werkt". De heer Maas sprak over een dynamische arbeidsmarkt. On derder de 30.000 werknemers in het gewest Waalwijk, zijn er maande lijks velen die van werkgever ver anderen. Dit vooral als gevolg van de grote personeelstekorten, terwijl ook de loondruk deze situatie beïn vloedt. De enquête welhaast een struc tuuronderzoek dat het GAB in samenwerking met de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordelijk Noord-Brabant onlangs heeft ingesteld onder het totale be drijfsleven in het gewest Waalwijk, is voltooid. Een omschrijving van de eerste fase van dit onderzoek zal binnenkort worden opgenomen in 't jaarlijks verschijnende rapport dat 't GAB aan de arbeidsmarkt wijdt. Het onderzoek geeft een compleet beeld van alles wat er in het ge west Waalwijk op industrieel ni veau leeft. De seizoen-situatie is momenteel typerend voor de schoenindustrie. Er is een kleine vraag naar werk tijdverkorting, maar de heer Maas verwacht niet dat veel bedrijven hier gebruik van zullen maken. De grote vraag is dan verder wat de gevolgen van de Duitse Mark zijn. Enkele bedrijven in de Langstraat werken aan niet onaanzienlijke Rus sische orders. Overigens zal ook het saneringsproces zich wel voortzet ten. De sluiting van enkele kleine schoenfabriekjes zal in de komende maanden dan ook zeker niet als een verrassing aankomen. Het totaal aanbod van mannelijke werknemers per eind oktober be draagt in het Gewest Waalwijk 433. De grootste groep (270) valt onder de categorie minder-gesehikten/ (Vervolg op pag. 3) EM-TE* supermarkt

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 1