wAAlwijkse en UnqstRaatse couRant Ontwapenings conferentie BONT (aCi ampe ~/Ja/np" KAATSHEUVELS SIERKUNSTATELIER INTRODUCEERT HOOGFREQUENT STANSLASSEN VAN SCHOENSCHACHTEN J. K. VERHULST Ook nieuwe gespen en knopencollectie op IViicroshow van lYUerio VoordeeB „Complete schoen" een fiets in Tilburg: DONDERDAGAVOND 13 NOVEMBER 1969 92e JAARGANG No. 91 Hoge gesp Pelterijenhuis VERMEULEN Export TOON AARTS I V 'n Qoed adres, 'ra Uniek adres, ZwART van Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167- Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. incJk.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief 2002 Telegram-adres „ECHO" Futura brengt op Micro-show nieuwe produktiemethode voor schoenindustrie Reeds zeven jaar komen de afgevaar digden van een groot aantal landen, te genwoordig van 25 landen, te Genève bijeen om over ontwapening te praten. In weerwil van de vele jaren dat men nu reeds confereert is men slechts een zeer bescheiden stapje voorwaarts ge komen en het is dan ook niet zonder reden, dat cynici beweren, dat men de functie van afgevaardigde bij deze con ferentie eigenlijk erfelijk moest maken. Wat echte ontwapening betreft zijn er nog geen resultaten geboekt. Wat men tot nu toe bereikte was slechts een be perking van de uitbreiding van de be wapeningswedloop, want dat zijn din gen, zoals het kernstopverdrag, het non proliferatieverdrag en nu recentelijk de overeenstemming tussen de twee grote mogendheden over de demilitarisatie van de zeebodem. De niet-nucleaire mogendheden hebben zich met weinig enthousiasme aan de discussie over de demilitarisatie van de zeebodem ingelaten. Deze zaak was voor hen van weinig belang, omdat zij tenslotte niet over nucleaire wapens be schikken en niets kunnen doen tegen schending van een dergelijk verdrag. Het gaat er bij de niet-nucleaire staten om, aantasting van hun rechten als kuststaten tegen te gaan en om door een scherpe definitie van de verboden kustzone, oprichting van de onderzee se marinebasis dichtbij de eigen kunst zone te weren. Theoretisch zou namelijk de mogelijk heid bestaan, dat bij de landen waar de zeestrook minder dan 12 km breed is, onderzeese basis worden opgericht, terwijl de verboden zone pas na 12 mijl uit de kust begint. Overigens schijnen de Sowjet-Unie en de V.S. in stilzwij gende overeenstemming de mogelijk heid opengehouden te hebben in het gebied voor de kust van bondgenoten, met goedkeuring van het betreffende land militaire installaties te vestigen. Hieruit blijkt weer eens, hoe betrekke lijk die zogenaamde demilitarisatie van de zeebodem in feite is en hoe uiterst bescheiden het resultaat van de confe rentie is. Het thans bereikte compromis tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Sta ten heeft 'n zekere preventieve waarde, maar ook politieke betekenis. Tegelij kertijd werd namelijk bekend, dat de beide mogendheden willen beginnen met besprekingen over de beperking van strategische wapens. Het is zeker niet toevallig, dat dit alles juist gebeurt nu de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York de re sultaten van de Geneefse conferentie gaan bespreken. De delegatieleiders van de beide grote mogendheden gedragen zich als co- presidenten van de ontwapeningscom missie volkomen souverein. Maar ze willen toch hun goede naam bij de Al gemene Vergadering niet verliezen en daarom moest er wel iets gedaan wor den tegen de kritiek van de eigen bond genoten, dat er in Genève niets gebeur de. Daarom wil men de andere delega ties ook meer bij het werk betrekken, want er zijn nu reeds 25 landen bij de enderhandelingen betrokken. In wezen spelen echter maar twee landen een werkelijke rol van betekenis en dat zijn de twee supermogendheden in de we reld, de V.S. en de Sowjet-Unie. Alles hangt af van de hoeveelheid concessies die deze twee willen doen. Waarom is bijvoorbeeld het kernstopverdrag nog nooit uitgebreid tot alle proeven, ook do ondergrondse? Het argument dat oontrole moeilijk is, is niet doorslagge vend. Hoewel de atoombewapening voorlopig (Van onze verslaggever) KAATSHEUVEL - De verwachtingen van de Micro show 1969 zijn hoog gespannen. Terecht zouden we wil len zeggen, want in de expositiehallen van de Micro show zal van 26-29 november veel nieuws te zien zijn. Een van de toeleveringsbedrijven waarnaar zeker veel aandacht zal uitgaén, plaatsen we vandaag op de voor grond: n.v. Handelchemie Futura uit Kaatsheuvel. Dit toeleveringsbedrijf voor o.a. de schoenindustrie intro duceert op de Micro-show, als eerste toeleveringsbedrijf in Nederland, hoogfrequent gestanslaste schoenschach ten. Sierkunstatelier Futura dat nu precies 10 jaar de hoogfrequent-stanslas-methode toepast, zet hiermee een belangrijke stap in de richting van vereenvoudigde pro- duktiemethoden. Een overzicht van Handelchemie Futura, een van Nederlands grootste toeleveringsbedrijven voor de schoen industrie Enkele weken geleden schreven we reeds over het hoogfrequent-stanslas- sen. Een Waalwijks bedrijf dat (even als Futura al vele jaren doet) garne ringen volgens deze methode maakt, wees op de mogelijkheid om schoen schachten met een hoogfrequent las- automaat te maken. Een mogelijkheid waaraan direkteur Kantelberg van Futura al geruime tijd werkte. Vol gende week zal in zijn bedrijf aan de Schotsestraat in Kaatsheuvel - waar al verschillende hoogfrequent stans- lasmachines staan - een grote las- automaat (met vier zuilen) worden ge plaatst. De lasautomaat stelt Futura in staat om 45.000 paar schachten per week te maken "Over hoogfrequent stanslassen is reeds lang gesproken. Toen deze me thode ongeveer 10 jaar geleden zijn intrede deed waren wij het eerste Ne derlandse toeleveringsbedrijf dat tot de aanschaf van de machines over ging. We specialiseerden ons op gar neringen. Ronde de jaren '60 waren -Qxcluóieve cllerenkleding WAALWIJK geen discussiepunt zal kunnen vormen, heeft de ontwapeningsconferentie nog wel andere onderwerpen, waarvan een verbod veel urgenter is, zoals de bacte riologische, biologisohe en chemische wapens, die ook binnen het bereik lig gen van niet-nucleaire landen en welke wapens eenvoudig zijn te fabriceren. Misschien dat er op dit gebied voor de conferentie veel meer succes te beha len zal zijn, omdat hier ook alle andere landen die zitting hebben geïnteres seerd in zijn. Waarschijnlijk zijn verbo den op dit gebied van bijzonder groot belang voor de wereld. er ook enkele schoenfabrieken die hiertoe over gingen. In de l'oop der jaren zagen velen hier echter weer van af. Toeleveringsbedrijven die complete schachten maken volgens de hoogfrequent stanslasmethode zijn er in ons land niet. Wel enkele sdhoen- j fabrieken, zoals b.v. 't Gouden Muil- I tje," vertelt direkteur Kantelberg. I Samen met arbeidskundigen van een i grote Nederlandse schoenfabriek heeft hij in Frankrijk de mogelijkheid tot het maken van schoenschachten bestudeerd. De speciale machine - een volautomaat - is in Italië en Frankrijk ontwikkeld. Wanneer de moeilijkheden in Italië (stakingen, etc.) geen spaak in het wiel steken, kan Futura volgende week de eerste modellen draaien. De hoogfrequent lasautomaat, die werkt met een nauwkeurigheid tot op 0,01 mm, kan alleen benut worden voor de verwerking van kunstmateri alen. "Voordat men odk lederen schachten hoogfrequent kan stans lassen moet er nog veel studie verzet worden. Alle poromeren en kunstma terialen kunnen in ieder geval ge bruikt worden. Samen met de mode- leurs van de schoenfabrieken zullen we de zaak moeten ontwikkelen. Een voordeel voor de ontwerper is, dat hij nu ook imitatie sierstiksel kan ge bruiken, die bij dit hoogfrequent stanslassen geen extra kostten met zich meebrengen. Bij de traditionele methode zou dit eChter een té ko'st- bare zaak worden", vindt de heer J. Kantelberg. Om tot de diverse schachtmodellen te komen worden stansmatrijzen met wisselbare inzet gebruikt. Als de ma chine op volle toeren draait moet vol gens de heer Kantelberg een produk- tie van 45.000 paar per week moge lijk zijn. Uiteraard betekent deze stanslasmethode een belangrijke be sparing op de huidige produktieme thode. Een behoorlijke stikker ij haalt amper een produktie van 25.000 paar per week. Veel bedrijven hebben dan ook reeds belangstelling getoond voor deze voortvarende stap van Futura. Op de komende Micro-show zullen verschillende schachtmodellen te zien zijn. Futura brengt op de Micro-show ove rigens nog meer nieuws. Zo is er de collectie overtrokken gespen die is uitgebreid met een serie "strakke mo dellen"; voor de schoenindustrie ge heel nieuw. Deze nieuwe modellen blijken het goed te doen op de "uit- poetsschóen'die de laatste tijd in 't modebeeld is verschenen. In vier we ken verkocht Futura er maar liefst 100.000. De hoge gesp vergemakke lijk het "uitpoetsen". In het mode beeld komen ook de met goud en zil ver folie omtrokken gespen duidelijk naar voren Futura zorgt in de eigen kunststof-afdeling voor de produktie. Behalve de verschillende garneringen (veel met de hoogfrequent stanslas- machine gemaakt) brengt Futura ook de nieuwe collectie van Léon Weil uit Parijs, dé grote man in Europa op het gebied van garneringen. Wie bij Futura binnenloopt ontkomt overi- Nu kunnen wij U in onze geheel ver nieuwde BONT SPECIAALZAAK een geweldige collectie tonen. BONTMANTELS - BONTHOEDEN NERTSCOLLIERS en CRAVATTEN 8 Vismarktstraat 17 - 19, BREDA Tel. 01600 - 35230 EIGEN ATELIER gens niet aan het idee dat dit Kaats- heuvelse bedrijf het complete mode programma brengt. Behalve de garne ringen zijn er de hakken (van Tacos, IVaalwijk) in goud en zilver en dt zfolen. "Na dat we nu al vele jaren alles brengen wat "op en onder" de schoen hoort hebben we nu met onze schach- tenpróduktie ook het tussengedeelte opgevuld", vertelt de heer Kantel berg, die zich direkteur kan noemen van een "compleet" toeleveringsbe drijf. Futura levert in feite op de binnenzool na - alle onderdelen voor een hoog modieuse schoen. Om tot een eindprodukt te komen is alleen nog montage nodig. Voordat de heer Kantelberg zo ver is gekomen, heeft er zich op het be- drijfsComplex, aan de Schotsestraat, »uoraan op het industrieterrein van Kaatsheuvel, veel afgespeeld. Twaalf jaar geleden startte de heer Kantel berg door met Handeldhemie Futura. In die beginperiode legde hij zien vooral toe op de fabricage van was sen, in hoofdzaak bestemd voor de schoen- en lederindustrie. Toen een van de vertegenwoordigers het ver zoek meébraoht of het bedrijf ook bouten gespen kon maken, kocht de heer Kantelberg er de machine voor en leverde teakhouten gespen. Van hout werd het kunststof en, kwamen er andere garneringen bij, terwijl cok knopen werden overtrokken. Futura bouwde zo aan het sierkunstatelier. Het Kaatsheuvelse bedrijf exporteert veel. Veertig tot vijfenveertig procent van de totale produktie - die uiter aard veel pïodukten omvat - gaat naar landen over de gehele wereld. Zo heeft b.v. Amerika belangstelling voor bepaalde grote gespen, terwijl een IJslandse sChoenenwinkelier jaar lijks vele honderden verwisselbare strikgarneringen voor damesschoenen koopt. Deze "wisselgarneringen" ziet men de laatste tijd steeds meer in on ze vaderlandse schoenwinkels. Behalve voor de schoenindustrie werkt Futura voor de confectie- en lederwarenindustrie, terwijl odk vaak onderdelen worden geleverd voor de veel omvattende "toegiftartikelen"- industrie. Zo maakt men kunststof sleutelhangers en leverde de kleur- BLIJF FIT EN JONG Koop bij Grotestraat 322, Waalwijk Telefoon 3613 folie voor de speldjes. Het Kaatsheu velse bedrijf levert hocg modische ar tikelen. Dat betekent een voortdu rend bijblijven en oriënteren in de be kende modecentra van Europa. "De Nederlandse vrouw neemt soms even een kritische houding aan. In Parijs en in de zonnige Zuideuropese landen is men eerder geneigd te ex perimenteren. De Nederlandse indus trie heeft de taak om bij te blijven met de landen waar de hoog modi sche artikelen gemaakt worden. Nu Italië veel hinder ondervindt van de stakingen zijn er veel bedrijven die trachten in Nederland of andere lan den hun orders te plaatsen. Als je bij bent kun je ogenblikkelijk insprin gen", aldus de heer Kantelberg, die voor de toeleveringsbedrijven, die voortdurend omschakelen wel 'n goe de toekomst ziet. Overigens voltrekt de sanering zich ook in deze bedrijfs tak. i i i i i i i B 1 1 1 1 I I I I KWALITEIT stofknopen, plLsseren, ges pen, ajouren, ceintuurs, re pareren, borduren, verma ken, inkorten enz. enz. enz. VAKWERK jersey japonnen en pakjes, jumpers, rokken, blouses, nylons, shawls, pantalons, v Heuvelstraat 14 mm m mm Een kijkje in hét atelier van Futura Onze STAF staat klaar met wenken voor SINT-geschenken Los deze 5 rebussen op en knip uit, lever deze in bij met een leuke verrassing, bij aankoop van 25, Uw juwelier met 't klokkenspel Grotestraat 260, Waalwijk Telefoon 04160 - 4681 DINSDAG HELE DAG GEOPEND Juwelier Verhulst. Goede oplosseingen worden beloond

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 1