waaLwij kse en lAnqstRAAtse couRAnt Woningbouwvereniging «Baardwijk» viert deze maand gouden jubileum 1 Classis Heusden besprak agenda kerkeraadsvergadering Ned. Herv. Kerk M Jeugdcentrum De Pit blijkt in nieuwe opzet een succes te zijn micro noteert U vooral.... SnOW TIENERS! êèChrïstofle J. K. VERHULST YOUNG MEN SHOP HENRI VERMEER IN 1919 OPGERICHT TEN BEHOEVE VAN SOCIALE WONINGBOUW IN TOENMALIGE BAARDWIJK BIJEENKOMST IN WAALWIJK VRIJDAGAVOND CARNAVALSFEEST ^imfêyèüïig\ Burgemeester Teijssen: „Groot ver beterterrein ligt nog open,' Begin-periode Interessant De Pit bouwt aan nieuwe image Bestuur Ouderavond Financiën In Baardwijk Een begrip voor stijlvolle disgenoten. sist is fotowe; RK efteling - kaatsheuvel 26 t/m 29 november DONDERDAGAVOND 13 NOVEMBER 1969 De tcho 92e JAARGANG No. 91 van het Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33+ 2ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" WAALWIJK - De Woningbouwvereniging Baardwijk bestaat dit jaar 50 jaar en wel om precies te zijn op 20 november. Van <16.30 tot \18.00 uur zal er die middag een receptie worden! gehouden in Hotel Verwiel te Waalwijk. Het voorwoord in het jubileumboek is van de hand van burge meester J. Teijssen, die stelt, dat met het goed functioneren van één of meer woningcorporaties in de gemeente Waalwijk de belangen van grote groepen vctn ingezetenen worden gediend. Lof en erkentelijkheid tworden toegezwaaid aan de personen, die in 1919 het initiatief hebben genomen tot de oprichting van de woningbouwvereniging en voor al diegenen, die continuïteit van de vereniging hebben gewaarborgd door de aktieve deel name van de bestuurswerkzaamheid. Ten aanzien van de toekomst stelt burgemeester Teyssen, dat er voor de jubilerende woningbouwvereni ging een groot werkterrein open ligt, mede vanwege het feit, dat de centrale overheid aan woningbouw verenigingen een belangrijke taak en plaats heeft toegewezen in de to tale woningbouw. Ook in Waalwijk houdt men zich met deze nieuwe op gave bezig en was reeds onderwerp van discussie in de gemeenteraad. De taak van de woningcorporaties moet voor de toekomst geheel an ders worden gezien als in het ver leden; het standpunt dat woningcor poraties er slechts zijn voor de fi nancieel zwakke bevolkingsgroepen is thans geheel verlaten. Dit impli ceert dat de woningcorporaties zich in beginsel met alle aspecten van de volkshuisvesting hebben bezig te houden. Als de woningnood zal zijn opgeheven zal de woningbouwver eniging toch een belangrijke scha kel blijven in het volkshuisvestings geheel. Voor de woningbouwverenigingen zal het in detoekomst minder gaan om de aantallen woningen zonder meer, maar aantallen afgestemd, op de plaatselijke woningbehoeften. De geleidelijke verschuiving van de ge meentelijke woningbouwtaak naar die van de woningbouwvereniging vereist dat de constructie van de woningbouwvereniging „Baardwijk" in de breedte aan een nadere be schouwing wordt onderworpen om daarna een geheel nieuwe struktuur te scheppen. De vereniging zal wel licht kunnen dienen als een basis tot een verdere uitgroei naar één ver eniging, waarin alle geledingen zul len vertegenwoordigd zijn men die volledig in de Waalwijkse gemeen schap zal zijn geintegreerd. Een goe de samenwerking tussen gemeente en woningbouwvereniging zal on ontbeerlijk zijn. In het verleden was deze samenwerking loyaal en intensief; voor de toekomst is de zelfde samenwerking een onmisba re voorwaarde voor een doeltref fend woningbouwbeleid. Het betuur van de woningbouw vereniging „Baardwijk" bestaat mo menteel uit de volgende personen: voorzitter: W. J. van de Mee, 2e voorzitter: A. Donkers, secretaris penningmeester: W. C. Caspers, ere lid: J. A. Theijssen, ieden: W. H. Buys, J. Greve, A. Horsten en M. Klerx. Medewerkers zijn: M. W. van Kuyk, F. van den Broek en J. J. Pullens. Voorzitter W. J. van de Mee gaat terug naar de beginperiode en wel naar 1901 toen de basis is gelegd voor de sociale woningbouw. Het verstrekken vanvoorschotten en het verlenen van bijdrage was noodza kelijk om een sluitende exploitatie te kunnen volbrengen. N'u richten de activiteiten zich ook op de bouw van duurdere woningen in de huur- isektor terwijl het streven steeds meer gericht is op versterking van de zelfstandigheid van de corpora ties en op bevordering van eigen Verantwoordelijkheid. Twee conclu sies kunnen worden getrokken. Op de eerste plaats, dat in de geschie denis van de woningbouwvereni ging „Baardwijk" een duidelijk beeld is terug te vinden. Op de twee de plaats dat de ontwikkeling zoals die nu gaande is enerzijds en de door de wetgever aan de woning bouwcorporaties toegedachte rol an derzijds, duidelijk maken, dat ook voor de woningbouwvereniging „Baardwijk" de tijd van reorganisa tie, of liever nog van aanpassing is aangebroken. Met recht kan men stellen, dat een periode is afgeslo ten en dat een nieuwe periode voor de deur staat. Door oud-secretaris J. A. Theijs sen wordt in een groot aantal blad zijden de geschiedenis van de wo ningbouwvereniging gereleveerd. Voor al na de eerste wereldoorlog was er een groot gebrek aan wo ningen met name goede arbeiders woningen. De woningen van deze categorie waren betrekkelijk veel z.g.n. „damwoningen" dit zijn neven woningen in een pand met een in gang bezijden het huis. Ook in het stadsdeel Baardwijk wa ren een aantal van deze woningen echter niet zoveel als in het centrum van Waalwijk. Een ding wat wel op vallend is voor die tijd, is dat be trekkelijk veel schoenmakers zich een eigen huis wisten te verschaf fen als gevolg van het sparen. De woningen van die tijd waren nog niet van een beste kwaliteit vanwe ge de vochtigheid. Veel interessants wordt in deze jubileumuitgave nog gevonden zo als b.v. het feit, dat een eerste klas over ledersnijder in 1905 f 6,- ver diende, de gedwongen winkelnering enz.. Ook lezen we dat de woningbouw vereniging is ontstaan uit het initia- J. K.VERHULST (Uw juwelier met het klokkenspel) Grotestraat 260 - WAALWIJK - tel. 4681 Voorzitter J. van de Mee nieuwe periode tief van Burgemeester de Goey, die in 1919 in Baardwijk als zodanig werd benoemd. In chronologische volgorde wordt verder verslag gedaan van het tot stand komen van de vele woningen gebouwd in de loop der jaren door de woningbouwvereniging „Baard wijk". Vermeldenswaard is nog het feit, dat van de oprichters de heer J. A. van Haren nog steeds in leven is. Het verslag, zo mogen we toch wel stellen geeft een onontbeerlijke achtergrond-informatie en is tevens een brok geschiedenis van het stads deel Baardwijk. WAALWIJK - Volgend jaar mei houdt de Nederlandse Hervormde Kerk een algemene kerkeraadsverga dering. Om zich hierbij van een zo breed mogelijke inspraak te verzeke ren worden er overal in den lande vergaderingen belegd, waarbij dan de agenda voor de kerkeraadsvergade ring wordt belegd. Dinsdagavond vond er in de muziekzaal van 't Wil lem van Oranje College in Waalwijk een dergelijke bijeenkomst plaats kado kado Uw juwelier met 't klokkenspel Grotestraat 260, Waalwijk Telefoon 04160 - 4681 DINSDAG HELE DAG GEOPEND (Van onze verslaggever) WAALWIJK - De nieuwe opzet van het jeugdcentrum De Pit in Waal wijk blijkt aan te slaan. De nu ruim 100 jongelui die regelmatig de 'soos- avonden' bezoeken, zijn enthousiast en werken er aan mee De Pit een nieu we image te geven. De leiding heeft - gesterkt door dit succes - nog veel plannen in petto. Een van de nieuwe aktiviteiten staat voor vrijdag op het programma. De Pit gaat dan namelijk carnaval vieren. Het gebouw (ruimten in het voormalige ziekenhuis aan de Grotestraat) is in stijl ge bracht om "de elfde van de elfde" te vieren. Uit de viering van dit carnavalsfeest blijkt dat men De Pit meer en meer als een soos gaat zien. Uit de leden is namelijk spontaan een commissie geformeerd die het 11-11-feest ging voorbereiden. Er werd voor een ver siering gezorgd en zelfs de capes voor de Raad van Elf en Prins Pit werden Een complex woningen (het zijn Z-kamer-type) in plan Groenewoud van de Woningbouwvereniging Baardwijk zelf vervaardigd. Het carnavalsfeest begint vrijdagavond om 7 over 7 en eindigt om 11 over 11. Iedereen moet verkleed zijn. Voor het best geklede "boerenkielen-paar" ligt een prijs te wachten. In De Pit bestaan verschillende ma nieren om zidh te vermaken. Zo kan men tafeltennissen, biljarten, tafel voetbal spelen, televisie kijken, met de race-baan spelen, aan de bar wat (alcohol-vrij) drinken, dansen of naar muziek luisteren. De bar en de nieuw zelfgemaakte disoo-har worden ver zorgd door De Pit-bezoekers zelf. De begeleiding van dit team is in handen van Loek Schapendonk en Paul Pe ters. We schreven al dat er allerlei aktivi teiten op het programma staan. Zo gaat men binnenkort avonden organi seren waar men meer te weten kan komen over make-up en schilderen. De schoonheidsspecialiste mej. Maas uit Waalwijk komt een causerie hou den. Kapper Schoemans zal enkele kapdemonstraties geven. Verder wil men een ruimte inrichten voor hout bewerking, glas-, gips- en metaalwerk Het ligt in de bedoeling om datgene te verwezenlijken, waar de jeugd in teresse in heeft. Het bestuur van De Pit staat onder leiding van kapelaan Vermelis (Ber- nadetteparochie), mej. Hoffmans en de heren Hopstaken, Schapendonk, Peters, Zeegers en mej. Corrie de Graaf. Voor de toekomst streeft men naar een adviesgroep en een stuur groep. Dit is vooral om de stem van de jeugd beter door te laten klinken in de hoogste gelederen. Op de "soos-avonden" Wordt het bestuur geholpen door een team van vrijwil ligers die voor de leiding zorgen. El ke avond zijn er minstens vier leiders of leidsters aanwezig. Er zijn nog open-plaatsen, zodat aanvulling, piet name uit de hoek van de werkende jongeren, welkom is. De Pit is vorig jaar nogal eens ver keerd beoordeeld. Het huidige be leid is er opgericht te voorkomen dat de Waalwijkse bevolking negatief kan oordelen over De Pit en haar be zoekers. Iedere bezoeker moet in het bezit zijn van een pasje. Bij wandaden wordt men onherroepelijk geschorst. De wat "strenge" leiding maakt voor al de ouders enthousiast. Men is er nu van overtuigd dat de jongens en meisjes in goede handen zijn. In de toekomst komt er een zgn. "ouder avond". Men kan dan kennismaken met de gang van zaken in De Pit. De Pit mag dan aardig draaien, met de financiën staat het niet te best. Het bestuur draait er geen doekjes om, als men zegt dat er een groot ge brek aan geld is. Mén doet dan ook een beroep op de Waalwijkse bevol king om De Pit te steunen. Het be drijfsleven en de plaatselijke midden stand zal benaderd worden. Er moet nog veel gedaan worden om het ge bouw gezellig te maken en aan de wensen van de jeugd aan te passen. Zo kan men allerlei artikelen! - die wellicht niet meer gebruikt worden - gebruiken. Een telefoontje aan no 2075 is voldoende. t ic-1 ..kh»w 'i VOOF t AL UW .„-ieve Vind v 'v v-j eropnamen en jXC>US,e *- 5c huurman Grotes tr. 1 29, Waalwi ijk'. Tel. 2805 Smits kleding in Oosterhout heeft telkens 't nieuwste, want zij volgt jullie mode op de voet Pak de brommer en kom eens binnen lopen Markt Oosterhout voor de leden van de classis Heusden. De bijeenkomst werd door een groot aantal leden van de Ned. Hervormde Kerk bijgewoond. De vergadering stond o.l.v. de heer C. P. v. d. HoVen (wethouder van de gemeente Waal wijk). In zijn inleiding wees de heer Van den Hoven er op dat de nieuwe taken binnen en buiten de kerk be zinning nodig hebben. "De opkomen de vragen hebben een beantwoording nodig, echter niet alleen vanuit de kerk zelf. Alle leden van de N. H. Kerk moet de gelegenheid worden ge boden hun mening kenbaar te ma ken", aldus de heer v. d. Hoven. Diverse sprekers sneden een veelvoud van onderwerpen aan. Zo zag domi nee Ph. Kroes van Waalwijk-c. graag de kerkelijke grenzen vallen. Hij vond dit een onderwerp dat zeker plaatsing op 't algemene agenda ver dient. Als de grenzen vervallen kan het niet voorkomen dat bepaalde groepen juist buiten de aktiviteiten vallen. Daarnaast zei Ds. Ph. Kroes dat het ambt van dominee moet wor den ontdaan van de bijbaantjes die hem in de loop der jaren zijn toege schoven. Hij was dan wel van mening dat er nieuw kader gekweekt zou moeten worden. Zowel de heer Polderman uit Sleeu- wijk als de heer Louwerse uit Waal wijk vroegen om vereenvoudiging van de kerkelijke formulieren. Deze laatste noemde de taalgebruiken te zeer achter bij de huidige tijd. De heer Polderman deed de suggestie de formulieren op te stellen in samen spraak met andere kerkgemeenschap pen. Over de leesbaarheid van for mulieren en herderlijke schrijvens sprak ook nog de heer Van der Lin den uit Waalwijk. Opvallend was het dat er dinsdag avond ook veel plaatselijke en streèk- pröblemen aan de orde wetden ge steld. Terecht stelde de heer Van den Hoven dat deze zaken ook plaatselijk moeten worden uitgezocht. Overigens kon hij vele zaken opnemen voor de agenda van de algemene kerkeraads vergadering die in mei 1970 (met Pinksteren) wordt gehouden. juwelier - horloger Heuvelstr.94 Tel.23592 Tilburg

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 5