wAAlwijkse en lanqstRAAtse couRAnt Jeugdgebouw «De Ketting» in Waalwijk- Zuid wordt in januari geopend Echo-kruiswoord puzzel MiNi KSGPJE UERYffEI? Kringbestuur NCB besprak ruilverkavelingsproblemen STICHTING JEUGDBELANGEN HEEFT BESCHIKKING OVER VOORMALIGE PASTORIE ST. ANTONIOS Bronchiletten TIJDENS WERKBEZOEK IN WASPIK Leiders Sinds 1954 DONDERDAGAVOND 27 NOVEMBER 1969 92e JAARGANG No. 95 Veel activiteiten bij Stichting Jeugd belangen Ontmoetings centrum 15 projekten „De Ketting" Alleen deze week halve prijzen Officiële opening Royale boodschapmand nu 2.75 Luxe boodschapmand nu 4.50 LEDERWARENHUIS IWAA1WUK» Ondernemers wachten al lang een fiets TOON AARTS V.S. geven in 1972 eiland Okinawa terug aan Japan St. Nicolaas^rally in Dongen Rini vans Bracht won Stokkers-beker vóór Van Oosterhout Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieler. Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" WAALWIJK - De Stichting Jeugdbelangen, die onlangs is opgericht in de St. Antoniusparochie in Waalwijk-Zuid heeft een tweede gebouw beschikbaar gekregen, waarin een serie nieuwe activiteiten worden ont wikkeld. Men heeft gedacht aan nieuwe vormen van jeugdwerk, 's Avonds vinden er nog slechts incidenteel de activiteiten voor (ie jeugd plaats en overdag is het gebouw in gebruik, voor een gedeelte althans, als kinder crèche. Beschikbaar heeft men namelijk gekregen de oude pastorie van de voormalige Antoniuskerk aan de St. Antoniusstraat. In de oude pastorie uit 1903 zijn een groot aantal kamers, die ten dele zijn uitgebroken of vernieuwd door het wegnemen van de tussenwanden. Het gebouw is in 1960 leeg komen te staantoen de nieuwe kerk in gebruik werd genomen. Sinds die tijd hebben er een aantal gezinnen in gewoond. Sinds juli van dit jaar zijn er die echter uit en van deze gelegenheid is gebruik gemaakt door de Stich ting Jeugdbelangen. De Stichting Jeugdbelangen is ont staan uit de vroegere parochiële jeugdraad die voorheen activiteiten ontwikkelde voor diverse leeftijds groepen. Samen met de drie andere Stichtingen Jeugdbelangen in Waal wijk treedt men coördinerend op bij het organiseren van het jeugd vakan tiewerk. In enkele parochies wordt odk de verjaardagsaktie gehouden, om voor de nodige finaciële midde len te kunnen zorgen. Hetgeen in het verleden door de Stichting Jeugdbe langen is gedaan en de volledige rea lisering van de huidige plannen heb ben een grote investering gevergd en tot nu toe heeft men een en ander zonder hulp van derden kunnen op vangen. Toen de oude pastorie betrekken werd door de Stichting Jeugdbelan gen diende er veel aan opgeknapt te worden. Op de eerste plaats heeft men door voornamelijk zelfwerkzaam heid het liiïkerlbenedengedeelte van de oude pastorie door het uitbreken van een drietal kamers weten te her scheppen in een ruime toneelzaal van zo'n 60 im2. Ook heeft men er een podium weten te creëren. Deze zaal die ten aanzien van de jeugdactivitei- ten alleen in de avonduren in gebruik is, doet overdag dienst als kinder crèche. De kelder van het gebouw heeft men ingericht tot een gezellige bar. Met behulp van boomstammen heeft men het geheel een speciaal cachet weten te geven. De oppervlakte van het ge heel is zo'n 20 m2. Achter de kelder Horizontaal: 2. igroep leerlingen; 5. luizenei; 9. feestdos; 10. scherp van een zwaard; 12. toespraak; 13. jongensnaam; 14. bid (lat); 15. deel v. Sumatra; 17. frans lidwoord; 19. Chinese maat; 2C\ poel; 23 eens (oud)24. orga nisme tot waarneming; 28. even wichtig; 32. bijwoord; 34. reeds; 35. sportterm; 37. voorzetsel; 38. zang- noot; 39. landbouwwerktuig; 40. klaar; 41. de somma van; 42. beves tiging; 43. voorzetsel; 44. naaml. vennootschap (fr. afk.); 45. jongens naam; 47. voegwoord; 49. windrich ting (afk.); 51. cijferen; 54 vroeger; 57. geen keer; 58. karaater; 61. pers. voornaamw.; 62. maanstand (afk.); 63 romeinse keizer; 65. vreemde tnunt; 67. krantenjongen; 68. uitein de der aardgas; 69. limonade; 72. jongensnaam; 73. meerplaats; 74. Plaats in Friesland. Verticaal: 1' edelknaap; 2. chemische stof; 3. Plant; 4. te zijner plaats (lat. afk.); 5; de onbekende (afk.); 6. zelfzuch tige; 7. schop; 8. oude literatuur; 11. pers. voornaamw.; 15. aanw. voor naamw.; 16. touw; 18. dus (lat.); 19. hue; 21 werkschuw; 22. muziekte- ken; 25. meisjesnaam; 26. zoals de akten getuigen (lat. afk.) 27. gewa pende ruiter; 29. niet die; 30. uit roep; 31. herkauwer; 36. frans lid woord; 43. meisjesnaam; 44. sele nium (afk.); 45. uitheems zoogdier; 46. onbesmeurd; 48. deel v. d. (bijbel (afk.); 50 europese hoofdstad; 52. mandje; 53. griezel; 55. dag; 56. dun ne; 59. uitheemse plant; 60. wapen; 63. vrucht; 64. groot stuk steen; 66. frans pers. voornaamw.; 70. als eer der (afk.); 71. pers. voornaamw. Oplossing kruiswoordpuzzel van de vorige week: Horizontaal: 1. gr; 2. spiraal; 7 gard; 10. toe; 11. eva; 12. kam; 13. dorstig; 16. ransel; 19. spa; 20. toendra; 22. ras; 24. an tenne; 26. artist; 29. een; 30. s.l.; 32. sok; 33 lint; 25. foto; 37. eatge; 39. ie; 40. aard; 42. gene; 44. a.v.; 45. frans; 47. eren; 49. bate; 51. fit; 52. r.i.; 53. fez; 54. nadert; 57. netelige; 61. t.h.o.; 62. aasgier; 64. aas; 66. al kali; 68. welbalk; 71. eel; 72 wei; 74. eet; 75. gang; 76. cantate; 77. p.s. Verticaal: 1. gids; 2. s.o.s.; 3. petten; 4. regen; 5. a.v.; 6. aard; 7. gas; 8. amerika; 9. do; 10. tranen; 12. knarsen; 14. opa; 15. ion; 17. ara; 18. las; 21. nest; 23. streven; 25. tetanie; 27. totebel; 28. olifant; 31. logo; 34. ier; 35. fr; 36 oder; 38. gat; 41. astraal; 43. en; 46. afdolen; 48. ring; 50. aziaat; 53. forlet; 55. aha; 56. tal; 58. eiwit; 59. tee; 60. gal; 63. siwa; 65. skis; 67. keg; 69. bee; 70. eg; 73. en. (Nadruk verboden). bevindt zich nog een langgerekte ruimte, die men in de toekomst als schietbaan wil gaan benutten. Boven heeft men een speelzaal ingericht van zo'n 40 m2. Hier kunnen een aantal activiteiten 'gepleegd worden, zoals tafelvoetbal, bowling en biljar ten, ,zij het dan op een van tafelfor maat. De overloop, die behoorlijk groot is, biedt een goede gelegenheid tot het beoefenen van tafeltennis. Al deze genoemde activiteiten vinden plaats op de zondagavond en kunnen zowel door jongens als door meisjes gedaan worden. Voor de vrijdagavond heeft men dan een speciale ruimte gecre- eerd, die meteen reohts van de ingang ligt. Het geeft de sfeer van 'n echte huiskamer en is dan odk vooral be doeld als ontspanningsplaats voor ge sprekken over welk onderwerp dan ook. Voor deze avond, die Vooral ge richt is op creatieve elementen voor de jongelui die er toeven in dit geval alleen jongens - heeft men nog een aantal andere ruimten. Zo is er bijvoorbeeld een donkere kamer, die volledig is ingericht. De keuken is ingericht als een "stencilbedrijfje", waar een eigen interne krant wordt uitgegeven. Al de activiteiten zijn te zien als hobby. Op vrijdagavond b.v. repeteert er een bandje. Er zijn 15 projekten. De jongens zijn verdeeld in drie groepen vatn 5. Meer jongens kunnen er niet bij, omdat men stringent vasthout aan de for mule 5 jongens per 1 leider. En er zijn tot op heden maar drie leiders. Twee a drie weken houdt een groep zich met een bepaald - door henzelf gekozen - projekt bezig en stapt dan weer over op een ander, ook ge kozenproject, totdat men de pro jekten heeft afgewerkt, hetgeen ove rigens wel een geruime tijd in beslag zal nemen. Ook is er sprake van dat de groepen steeds van samenstelling wisselen, gezien de anders zijnde in teresse-sferen. Door middel van een gehouden .en quête heeft men geprobeerd de acti viteiten, die de jeugd wil, te achter halen. Projekten zijn ondermeer zwakstroom, film, sport, etc. Het is nu de taak van de leider om de hobby het projekt te kunnen "verkopen" aan de jongens op een dergelijke ma nier dat ze er iets wezenlijks -van mee nemen. Door het houden van gesprek ken zoals boven al enigszins .summier is aangegeven, proberen de leiders meer door te dringen in de interesse van de jongens, om vandaaruit ook weer nieuwe mogelijkheden en sug gesties op te doen, die allen in het belang van de jongens zelf zijn. Op zondagavond is er van 7 uur tot half negen oefenen door jongens én meisjes voor het toneelgebeuren. Dit is een project van ruim een half jaar. Daarna zijn er ontspanningmogelijk heden voor iedereen in alle ruimten. Naar gelang de behoefte zich gaat manifesteren, zullen er ook meer ont spanningsmogelijkheden gaan komen. Echter moeten deze vanuit de jeugd zelf komen. Financieel is dit alles mo gelijk gemaakt door de Stichting Jeugdbelangen van de parochie St. Antonius, terwijl het gebouw (beschik baar is gesteld door het kerkbestuur van St. Antonius. Van -de genoemde Stichting maken deel uit: de heren Laguwitz en Voogd. De naam die men aan het geheel heeft gegeven is "De Ketting". Men vindt namelijk, dat elk individu dat daar actief bezig is een schakel Vormt van een ketting en dat er voor moet worden zorgege- dragen dat de ketting in stand ge houden wordt. Men hoopt een bepaal de groepslbinding te krijgen, die zal VAN GRANDIOSE EXCLUSIEVE 2-ZITS BANKEN nu van 900,voor 450, van 1000,voor 500, van 1200,voor 600, Verder prachtige koliektie Perzische tapijten, tegen de laagste prijzen. Antieke en klassieke meubelen in onze boerderij, Kapelstraat 5, ELSHOUT, bij Drunen. 's Zondags kijkdag van 2 tot 6 uur. dienen te ontstaan vanuit de groep zelf. De jeugd, waarmee op 't ogen blik gewerkt wordt, ligt tussen de 15 en de 17 jaar. Men heeft bewust voor deze leeftijdsgroep gekozen, omdat men stelt, dat de groep tot 15 jaar nog onder te brengen valt in het me thodisch jeugdwerk en groep boven de 17 jaar weer andere mogelijkhe den heeft tot ontspanning. Als leiders zijn op het ogenblik werkzaam de heren Ton Bakkers, Martijn van Leeuwen en Gerard van Eeuwijk, die alle drie ten nauwste betrokken zijn bij het onderwijs. Zij hebben een bepaalde methodiek ent worpen om een en ander in goede banen te kunnen leiden. Dit is voort gekomen uit hun ervaring, dié zij op gedaan hebben tijdens de periode dat zij zich bezighielden met Jong Ne derland. Er is ook een beginselpro gramma opgesteld, dat rnst op de volgende vier pijlers: ontmoeting, creativiteit, sport en buitenleven. De projektmethode, die daarbij gevolgd wordt en waar over boven al iets meer is gezegd vinden zij het belang rijkste. Daarom willen zij de groepen zo klein mogelijk houden, omdat dan de beste resultaten verkregen zullen worden, hetgeen alleen maar in het belang van de jongens kan zijn. Het gaat Hen niet zhzeer om de kwantiteit als wel om de kwaliteit. Zij prolberen - methodisch voor de jongélui, mede door de zelfwerkzaamheid van de jeugd, hen een goede introductie te geven voor de integratie in de maatschappij. Zelf weten ze nog niet waartoe deze initiatieven zullen gaan leiden. Dat kan van alles zijn. Op de eerste plaats mogen de jongelui -dus zelf beslissen. Zo van bovenaf kan niet beoordeeld worden welke behoeften er bestaan bij de jeugd. Voor de genoemde he ren is overigens deze vorm van ge leid jeugdwerk nog een experiment. Een sterkere binding van de jeugd probeert men voor te staan dan door b.v. De Pit gedaan wordt. Voorop blijft staan, dat het andere bestaande jeugdwerk geen schade gedaan zal Worden. In januari van het volgend jaar zal de officiële opening van De Ketting plaatsvinden. Iedereen, die belang stelling heeft kan eens komen kijken hoe het er in de praktijk aan toe gaat en vooral heeft men dan het oog op de ouders van de jongens en meisjes, die zich dan op de hoogte kunnen stellen van het wel en wee van hun kinderen. Zij zullen dan bemerken dat hier geprobeerd wordt cm hun kinderen meer zelfbewust te maken, opdat zij zich later niet zo vereen zaamd zullen voelen en iets meege kregen zullen hebben voor de rest van hun leven. Ontspanning is dan ook maar een betrekkelijk klein onderdeel van het programma; meer voorop staat de ontmoeting van de groepen en de individuen van die groepen, om elkaar te leren respecteren. Hoestdrank in tabletvorm. f 1.~ met bloemmotief, geheel gevoerd DE SPECIAALZAAK VAIM DE LANGSTRAAT Het bestuur van de standsorgani satie der NCB van de kring Breda bracht een zgn. werkbezoek aan Waspik om met de besturen van 'n aantal afdelingsbesturen enkele streekproblemen door te lichten. Naast de vertegenwoordigers van Waspik en Raamsdonk en afgevaar digden van de waterschapsbesturen Z.A.K. en Beneden Donge, werden alsnog de afdelingen Oosterhout, Dongen, Oosteind en Donge Vaart BLIJF FIT EN JONG Koop bij Grotestraat 322, Waalwijk Telefoon 3613 in deze activiteit betrokken. De structurele moeilijkheden in de landbouw in zijn algemeenheid zo als die ter sprake zouden komen, werden zoals ook in de bedoeling lag, toegespitst op het gebied van de toekomstige ruilverkaveling Zui- der Afwatering en Beneden Donge. Centraal stond hierbij dezelfde ruilverkaveling, als zijnde het punt waarvan de gehele ontwikkeling van dit gebied om draait, c.q. door het lange uitblijven hiervan door wordt geremd. (De heer Th. Zijlmans, voorzitter van de afdeling Waspik, gaf eerst een situatie-schets van deze streek met al haar moeilijkheden en knel punten, ondermeer in verband ge bracht met de Delta werken, de daaruitvoortvloeien'de aanpassings- werken en de ruilverkaveling. De heer J. van Hooren brak vervol gens een lans voor het tuinbouw centrum. Na uitgebreide discussies over een omvangrijke materie verschaf te het afdelingsbestuur inlichtingen De Verenigde Staten zullen het eiland Okinawa in 1972 aan Japan teruggeven en dan hun kernwapens van hun bases daar verwijderen. Dit werd bekendgemaakt, nadat de Ja panse premier Sato naar de Vere nigde Staten was gekomen en al daar een gesprek heeft gehad met president Nixon. Het Amerikaans-Japanse veilig heidsverdrag zal, wanneer de Ja panse soevereiniteit over het eiland is hersteld, onverkort van toepas sing zijn op de bases die de V.S. daar mag handhaven. Het verdrag verbiedt de aanwezigheid van kern wapens in Japan zelf en verplicht de V.S. tot overleg met de regering m Tokio wanneer zij troepen en materiaal van bases in Japan willen inschakelen voor operaties in Azië. De V.S. hebben in verband met de teruggave van dit zo belangrijke eiland tevens enige belangrijke economisch concessies van Japan kunnen verkrijgen, zoals versnelde inkrimping van de Japanse handels- en kap;taalrestricties. VOOR AL UW e„ excTus-ev Grotestr. 1 29, Waalwijk, Tel. 2805 Zondag 30 november gaat in Don gen voor de 6e maal de St. Nicolaas rally van start. De uitzetters van de fit hebben voor een grandioos Kinderfestijn ge zorgd. De rit zit n.l. vol met orgine- le opdrachten die betrekking heb ben op het St. Nicoiaasfeest. Elik kind zal die opdrachten zelf kunnen oplossen, terwijl de ouders er ook het nodige plezier aan zullen beleven. Op de route zijn pieter mannen als controleur van de rit aanweizg. In afwachting van de prijsuitreiking wordt een schitterende kleurenfilm gedraaid vol spannende avonturen. St. N'icolaas zal om ongeveer half zes persoonlijk de prijzen komen uitreiken. Elk deelnemend kind ontvangt een prijs. Inschrijving op de dag van de rit vanaf 12.30 uur in café rest. Aurora, Kerkstraat 43 Dongen. WAALWIJK Rini van Bracht heeft het afgelopen weekeinde weer een pracht biljartprestatie geleverd. Van Bracht won in Enschede een toernooi om de Stokkersbeker. Met een algemeen gemiddelde van 1.014 en 12 matchpunten eindigde hij vóór Cees van Oosterhout (ala-, gem. 0.954)Jan Doggen werd vierde met een alg. gem. van 0.931. Rini van Bracht heeft dus na het sterk 'bezette toernooi in Den Bosch (1.065) opnieuw met een gemiddel de van boven de 1 gespeeld. Het ko mende weekeinde neemt Rini van Bracht deel aan de biljartinterland Nederland-België die wordt ver speeld in Hotel Modern teBreda. Voor Nederland komen uit Jan Doggen, Rini van Bracht, Wim Soe- terboek en Tiest Brosens. Voor Bel gië: Ceulemans, Dielens, Boulanger en Van Barel. en adviezen voor zover dit in haar vermogen lag. Bij een rondgang langs enkele bedrijven en polders was het de kringbestuurders wel opgevallen dat er in deze streek nog zo weinig of in het geheel geen specialisatie en veredeling was toe- j gepast in de diverse landbouwbe- t drijven. Als een van de oorzaken j werd hiervoor genoemd de vaak geringe ruimt in de directe omge ving van het bedrijf. Men kan geen kanten uit. De agrarische ondernemer wacht, en vaak al veel te lang, op de ruil verkaveling die al in 1954 werd aan. gevraagd. Daarop is veler hoop ge vestigd voor verbetering van de si tuatie. Daarop is het wachten, een wachten tot het te laat is, als niet heel gauw een beslissing valt. Voor de afdelingsbesturen maar ze ker niet in mindere maten voor het kringbestuur was deze werkbijeen komst zeer verhelderend. Georiën teerd in de problematiek van deze streek zegde het kringbestuur graag toe al het mogelijke te zullen on dernemen om de ruilverkaveling Zuiderafwateringskanaal - Beneden Donge te helpen bespoedigen.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 9