waaLwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Werknemersfraktie verbolgen over brief van aannemer aan raadslid J. v. Seters SP') '€§3 Bejaardencentrum De Venloene in Loon op Zand in najaar '70 gereed EM-TE supermarkt BOUWBEDRIJF WIL RAADSLID AANSPRAKELIJK STELLEN VOOR SCHADE NAAR AANLEIDING VAN VRAGEN AAN B. EN W. HENRI VERMEER VRIJDAG HOOGSTE PUNT OP NIEUWBOUW BEREIKT feestelijk! 19 ct. 99 ct. 29 ct. Bouwkwestie wordt onderzocht door commissie voor het woningbedrijf Onderzoek Jubileumboekje Reconstructie van de Parallelweg Warmtemeters Commissie gemeentewerken Toestemming vpor bouw van nog vijf bungalows Indeling Ui tgaven voor defensie in wereld nemen toe meesterlijk! H. Snijders Veel groen Behandeling begroting WAALWIJK - DRUNEN Geweldige dag-aanbiedingen CARBONADE 2.98 BOERENKOOL GEHAKT 1.69 ANDIJVIE 3 SLAVINKEN WORTELTJES MAANDAG 1 DECEMBER 1969 9e JAARGANG No. 96 De tcho vAn het Zu Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. week (0,33+ 2ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" (Van onze Verslaggever) WAALWIJK Het Udenhoutse aannemingsbedrijf de fa. A. P. Bre- kelmans Zn. is donderdagavond tijdens de maandelijkse vergade ring van de gemeenteraad in Waalwijk, nogal in opspraak gebracht. Naar aanleiding van de vragen die de heer J. van Seters onlangs aan het college van b. en w. had gesteld met betrekking tot een woning in de Mr. van Bossestraat (gebouwd door de fa. Brekelmans), had het aannemingsbedrijf het betrokken raadslid een, zoals de heer Van Se ters het noemde, dreigbrief geschreven. De firma Brekelmans wilde, zo bleek uit die brief, de heer v. Seters aansprakelijk stellen voor de Naar aanleiding van de in de vo rige raadsvergadering gestelde vra gen van de heer v. Seters betref fende de woning Mr. v. Bossestraat 22, hadden B. en W. een onderzoek laten instellen door een architect BNA en door een gemeente-ambte naar. Beide heren hadden een rap port samengesteld. De heer v. Seters besteedde geen aandacht aan 't rap port, doch maakte uitvoerig de briefwisseling tussen hem en het aannemingsbedrijf Firma A. P. Bre kelmans Zn. bekend. „Van dit Udenhoutse bedrijf heb ik twee brieven ontvangen. In de eerste werd ik gevraagd wat er dan toch wel aan de woning in de Mr. v. Bossestraat mankeerde. Daarop heb ik geantwoord, dat B. en W. een onderzoek instellen en dat het rapport de gebreken wel aan het licht zal brengen. Dit antwoord be vredigde de firma Brekelmans blijk baar niet, want spoedig daarop ont ving ik een dreigbrief. Hierin stelde men, dat ik aansprakelijk gesteld zou worden voor de eventuele scha delijke gevolgen die mijn vragen aan B. en W. tot gevolg zouden heb ben. Hoe durft zo'n aannemer zulke brieven te schrijven. Goede wijn behoeft immers geen krans", aldus de heer v. Seters. Het Waal wij kse raadslid vertelde een bezoek aan de bewoners ge bracht te hebben. Deze hadden hem verteld dat de architect en de amb tenaar die een onderzoek hadden ingesteld, de bewoners meegedeeld hadden dat de woning slecht was afgewerkt. Hij zei daarom extra ver bolgen te zijn over de dreigbrief. Duidelijk stelde hij in de toekomst te zullen verhinderen dat het be trokken bouwbedrijf in Waalwijk nog woningen zou kunnen bouwen voor de gemeente of de bouwver enigingen. De heer J. Smits vroeg het college een onderzoek te laten instellen naar alle door de firma Brekelmans gebouwde huizen. Wethouder C. P. v. d. Hoven wees de heer v. Seters er op, dat uit het rapport niet direct de conclusie te trekken viel dat de woning „bar slecht" was afgewerkt. Hij gaf toe dat er gebreken waren geconsta teerd. Een diepgaand onderzoek wees hij niet af. Wel herinnerde hij de raadsleden er aan, dat hiervoor dan een krediet beschikbaar gesteld zou moeten worden. Het onderzoek dat het college had laten instellen, noemde hij doeltreffend en goed. Met het betoog van de wethouder was de heer C- v. Mosselveld het maar ten dele eens. Hij had in het rapport gelezen dat de woningen bijvoorbeeld verveloos zijn, dat na 2i/2 jaar bewoning. Ook haalde hij nog andere wijken in Waalwijk aan, waar woningen staan waar, volgens hem, de kozijnen er uitvallen. De brief van het Udenhoutse aanne mingsbedrijf vond hij onbehoorlijk. „Wij laten ons zeker niet bang ma ken. Deze zaak willen we tot het uiterste uitspelen, desnoods voor 't gerecht", aldus de heer v. Mossel veld. „Het is betreurenswaardig dat men door een dreigement een kritische beoordeling vooraf, tracht niet te doen plaatsvinden", zo zei de heer Smits. Hij wees er op, dat overal in Nederland op het gebied van de woningbouw vaak op de rand van het toelaatbare wordt gewerkt. Hij zou graag zien dat het college steek proeven liet nemen in de door de firma Brekelmans gebouwde wo ningen. Het was de heer K. v. Laak die naar de juridische aspecten van deze „brief-affaire" informeerde. Burgemeester J. Teijssen ant woordde hierop, dat raadsleden voor hun uitlatingen of opmerkingen in raadsvergaderingen gedaan, niet ge rechtelijk aansprakelijk gesteld kun nen worden. Wethouder v. d. Hoven zegde de raad een diepgaand onder zoek toe. Hij stelde voor, om dit pro bleem aan de orde te stellen in de Commissie voor het Woningbedrijf. Deze commissie zal het college van B. en W. dan advies uitbrengen. De vragen van de heer v. Mossel veld gaven ook nog aanleiding tot discussie. De vraagsteller zelf haal de het bouwprobleem van de Pas toor v. Haarenschool nog eens aan. Wethouder M. v. Eijl schetste de ontwikkelingen sinds de eerste aan vrage en dit moment. Hij sprak over een „hopeloze situatie" en zegde de raad nogmaals toe, achter deze zaak aan te zitten. Ook de samenstelling van het bestuur van de Regionale Stichting Katholieke Gezinszorg Langstraat e.o. kwam ter sprake. Wethouder J. v. Heeswijk zei, dat de stichting in het bestuur graag vertegenwoordigers uit alle geledin gen van de bevolking heeft. Bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Gemeente Licht- en Waterbedrijven in januari 1970, zal er een gedenkboekje worden uitge geven. De raad stelde hiervoor een krediet van ƒ2100,beschikbaar. Op 1 januari 1970 is het precies 50 jaar geleden dat het Waterbedrijf door de gemeente werd overgeno men van de destijds bestaande wa terleiding maatschappij „De Lang straat" en werd toegevoegd aan het in 1860 opgerichte Gasbedrijf en het in 1916 opgerichte Electriciteitsbe- drijf. schade die men zou ondervinden naar aanleiding van zijn vragen aan het college. Niet alleen de heer v. Seters, maar de gehele Werknemers fraktie was zeer verbolgen over deze „dreigbrief". „Als ik er iets aan kan doen, dan bouwt dit aannemingsbedrijf in Waalwijk geen wonin gen meer voor de gemeente of de bouwverenigingen", zo zei de heer v. Seters. Burgemeester J. Teijssen wees er op dat raadsleden gemeenterechte- lijk onschendbaar zijn. Dat betekent dat de heer v. Seters voor zijn opmerkingen en vragen niet straf- of burgerrechtelijk te vervolgen is. Burgemeester Teijssen zei dat de schrijver van een krenkende brief aan een raadslid wel vervolgd kan worden. Wethouder v. Eijl gaf nog een uiteenzetting over de reconstructie van de Noorder-Parallelweg. Deze belangrijke verkeersader in Waal wijk wordt tussen de Stationsstraat en de Putstraat belangrijk verbreed. De nu 6 meter brede klinkerweg wordt 9 meter breed en zal voor zien worden van een asfaltlaag. De bomenrij en het hierachter gelegen fietspad komt te vervallen. Met na me het fietspad werd door de vele oversteekplaatsen voor de gebrui kers er van te gevaarlijk. De moei lijke kruisingen van de Parallelweg met de Wilhelminastraat en de Sta tionsstraat worden belangrijk ver breed en zullen in de toekomst voor het verkeer dus minder moeilijk heden opleveren. Langs de weg ko men ook parkeerhavens. Men hoopt het werk nog dit jaar gereed te heb ben. Het voorstel van B. en W. om een krediet beschikbaar te stellen voor het aanbrengen van warmtemeters voor de niet-woningwetwoningen, aangesloten op de wijkverwarmings installatie Laageinde II, ontlokte 'n lange discussie. Er was tenslotte stemming voor nodig om tot de aan schaf van meters over te gaan. Met 10 tegen 7 stemmen werd het voor stel van het college aanvaard. Wethouder v. d. Hoven zette uit een dat het college drie besprekin gen heeft gevoerd met de bewoners uit de betrokken wijken. In een prettige sfeer is er toen uitvoerig gesproken over de warmteperikelen in Laageinde. Het college heeft de bewoners een voorstel gedaan met betrekking tot de omschakeling op individuele verwarming. Met goede documentatie beraden de bewoners zich momenteel over dit voorstel. Wethouder v. d. Hoven zei de be woners gevraagd te hebben om de beslissing niet te lang uit te stellen. Besluiten de bewoners om over te schakelen op individuele verwar ming, dan zal het krediet dat de raad donderdag (na de stemming) beschikbaar stelde, niet worden ge bruikt. Wil men aangesloten blijven op de wijkverwaming, dan worden juwelier - horloge r Heuvelstr.94 Tel.23592 Tilburg de meters geplaatst. De raadsleden die zich in eerder gehouden raads vergaderingen tegen het plaatsen van warmtemeters uitspraken, kon den zich ook donderdag niet met 't voorstel verenigen. Stemming moest dan ook de beslissing brengen. Met 10 tegen 7 stemmen werd tenslotte het voorstel van het college aan vaard. Het zit de heer Smits nog steeds niet lekker dat er voor de bouw van scholen telkens weer opnieuw hoge architectenhonoraria betaald wor den voor een ontwerp, terwijl men ook gebruik zou kunnen maken van bestaande modellen. Hij haalde deze kwestie aan bij het voorstel om een krediet beschikbaar te stellen voor de bouw van de Pieter Wijtenschool aan de Eikenlaan. Wethouder v. Eijl wees er ook deze keer op dat de schoolbesturen volledig autonoom zijn en zelf beslissen welk type school men wenst. Dat er van een overdadige luxe inrichting sprake zou zijn, ontkende hij. De inspektie wijst de aanvrage dan immers af. De exploitatievergoedingen voor het kleuter- en lageronderwijs werden zonder op- of aanmerkingen goed gekeurd. Zo ook de voorstellen tot aan- en verkoop van bouwgronden. Het college zou de instelling van een commissie van advies en bij stand in het beheer van de dienst gemeentewerken toejuichen, zo zei wethouder v. Eijl in zijn toelichting bij het voorstel om vier leden voor deze commissie te benoemen. Hij zei dat het college de laatste jaren (Van onze verslaggever) LOON OP ZAND - Vrijdagmiddag is het hoogste punt bereikt op de nieuwbouw van het bejaardencentrum „De Venloene" in Loon op Zand. Stichtingsvoorzitter E, van Hoorn gaf aan dit gebeuren enig reliëf door de vlag op een van de zijvleugels te hijsen. Het aannemingsbedrijf Pep ping uit Kaatsheuvel is er in geslaagd in amper zeven maanden, het gebouw praktisch onder de kap te krijgen. Het gehele complex, dat behalve het hoofdgebouw ook nog 19 bungalows omvat hoopt men in september 1970 ingebruik te kunnen nemen. Het Ger- lachusgesticht, waarin nu 34 bejaar den zijn gehuisvest, wordt dan afge broken. Voorzitter E. v. Hoorn van de Stich ting Bejaardenzorg Loon op Zand had vrijdag nog een verheugende me dedeling. Was er oorspronkelijk ver gunning verleend voor de bouw van 14 bejaarden-bungalows, deze maand is toestemming ontvangen om er nog 5 bungalows bij te bouwen. De 14 bungalows waarmee in het begin van dit jaar is begonnen zijn zo goed als klaar. In het voorjaar van 1970 zul len hier de eerste bewoners hun in trek in kunnen nemen. (Het hoofdgebouw van „De Ven loene" gaat plaatsbieden aan 62 be jaarden. Hiervoor heeft men 50 een persoonskamers en zes twee-persoons kamers beschikbaar. De eenpersoons kamers hebben een zit-slaapkamer van 4.10 bij 3.60, een portaal met eigen toilet en een keukentje. De twee-pers'oonskamers omvatten een woonkamer van 5.90 bij 3.60, een slaapkamer van 3.20 bij 4.20, toilet, keukentje en bovendien een eigen doucheruimte. In het hoofdgebouw vindt men verder 6 kamers voor het personeel, een directrice-flat, 2 zie kenkamers plaats biedend aan 4 per sonen en diverse algemene ruimten. Zo is er een grote eetzaal, recrea tiezalen op iedere verdieping, een te levisie-ruimte, afzonderlijke verjaar dagskamer, dagkapel met mortuarium en twee 2-persoons logeerkamers. De bungalows zijn ook bijzonder royaal van opzet. Zestien bungalows omvat- Er is in de wereld voor een be langrijk deel sprake van een toena me van de uitgaven voor de defen sie. In de gehele wereld, dus alle bedragen opgeteld, wordt in 1969 voor 30% meer aan defensie uitge geven dan bijvoorbeeld in 1965. De landen die de grootste bedra gen uitgeven zijn natuurlijk de Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie, dat is algemeen bekend. De defensiebegrotingen van de landen van het Warschaupact zijn de laatste jaren ook met forse sprongen gestegen. De begrotingen voor defensie van de landen van de NAVO lopen daarentegen terug, be halve dan die van de Verenigde Staten. De geringste stijging van de de fensieuitgaven in de laatste jaren zien we in neutrale Europese lan den, de landen van Latijns Ameri ka en veel Afrikaanse landen. De landen in het Midden-Oosten daar entegen hebben de laatste jaren hun defensiebudgetten enorm ver hoogd en dat zijn niet alleen de landen die betrokken zijn bij het conflict tussen Israël en de Arabi sche landen. Hoe betrekkelijk van waarde overeenkomsten kunnen zijn, blijkt uit het feit, dat in weerwil van het verdrag tot beperking van de kern proeven, er na het tot stand komen van dit verdrag zowel in het oosten als in het westen meer kernproeven zijn genomen dan voordien, ook al vonden die proeven dan onder gronds plaats. CADEAU-IDEE VERPAKKING Even kijken bij: Slijterij-Wijnhandel Victoriestraat 37 Waalwijk Tel. 4795 ten een woonkamer, slaapkamer, 'n keuken en hijkeuken. Drie bungalows hébben behalve deze ruimten nog één extra slaapkamer. De bouw van dit unieke bejaarden centrum De Venloene vergt een in vestering van ruim 3 miljoen gulden. Bouwbedrijf Pepping is er in ge slaagd voor te blijven op het versnel de bouwschema. Men rekent er op nog voor de inval van de winter on der de kap te zitten. Als het vorst verlet niet te groot is zal De Venloene in september 1970 ingebruik geno men kunnen worden. Het complex aan de Van Rijcke- vorsselstraat in Loon op Zand is ro yaal van opzet. Tussen de bungalows en het hoofdgebouw komt een grote tuin, die voor ieder toegankelijk is. De bewoners van de bungalows wo nen geheel zelfstandig. Wel kan men via een telefoonverbinding direct con tact zoeken met het hoofdgebouw. De 34 bejaarden die momenteel in het Gerlachusgesticht verblijven zul len allemaal naar het nieuwe gebouw overgaan. Een oud stukje Loon maakt dan plaats voor een prachtig nieuw verzorgingscentrum voor bejaarden. was gebleken dat ook het voeren van een verantwoord beleid terzake van de openbare werken in Waal wijk slechts mogelijk is, indien zo wel bij het college als bij de raad een goed inzicht bestaat in de diver se aspecten van deze gemeentelijke taak. Hij wees er op dat tijdens al gemene beschouwingen door de raad regelmatig was gepleit voor de in stelling van een dergelijke commis sie. Ook de burgemeester wees op de belangrijkheid van de sector open- !bare werken. De instelling van een dergelijke commissie had volgens hem twee belangrijke voordelen: de raad zou beter geïnformeerd kun- nen zijn en de detailpunten zouden I beter tot hun recht kunnen komen, j Na stemming werden als lid van de I commissie gekozen de heren v. d. 1 Boogaard (Katholieke Unie), Smits I(CDU), v. Mosselveld en Verhoeven (beiden Werknemersfraktie). Door j het college werd als voorzitter van de commissie, Wethouder M. v. Eijl aangewezen. Voor de aanvang van deze raads vergadering maakt de heer Meijs bekend, dat hij met ingang van 1 december zijn funktie als voorzitter van de raadsfraktie van de Kath. Unie neerlegt. Deze taak wordt overgenomen door mej. Mr. van Doorn, die reeds geruime tijd van deze fraktie deel uitmaakt. De be groting voor het dienstjaar 1970 zal behandeld worden in twee speciaal hiervoor belegde vergaderingen en wel maandag 26 en donderdag 29 januari 1970. De begrotingsstukken zullen de raadsleden vóór 15 decern, ber a.s. in hun bezit hebben. Burge meester Teijssen deelde nog mee, dat de volgende raadsvergadering - de laatste voor dit jaar - op maan dag 22 december zal worden behou den. DINSDAG 500 gram panklaar, per zak 25 ct. WOENSDAG 500 gram 500 GRAM panklare DONDERDAG 500 GRAM panklare

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 1