Raad Sprang-Capeile geeft .hoogste urgentie aan rioleringsplannen b B. en W. willen enkele wijzigingen plan „natuur schoon en recreatiegebieden" Interessante lezing over open bejaardenwerk in Sprang-Capeile Sprang-Capeile Wie gaat u gélukkig maken met een Certina? GEMEENTEBESTUUR GAAT „TRIMMEN"..;;, Bezwaarschrift tegen streekplan natuurschoon Geen andere mogelijkheid Begroting sluitend RAAD LOON OP ZAND BEHANDELT PROVINCIAAL FACET-STREEKPLAN NATIONAAL INSTIUUT VOOR BEJAARDENZORG Subsidie Vragen 3 3 „TreinV mee Artisten voer de maand december Trio fVlartin Engel Tartara Wong Marie Thérèse TH F. BLUE NOTE Tilburg In Sprang-Capeile wordt onder bejaar den enquête gehouden Vrijwilligers Certina. 14 karaat gouden kast f 255,-. Certina dameshorloges reeds v.a. f 125,-. CERTINA STATIONSSTRAAT 88 WAALWIJK DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MMANDAG 1 DECEMBER 1969 In de openbare vergadering van de raad der gemeente Sprang-Capelle van vrijdagavond, onder voorzitterschap van burgemeester M. van Prooijen, waarbij de heren Heij, de Vries en Winkelman afwezig waren, ontspon zich naar aanleiding van het voorstel van burgemeester en wethouders tot het indienen van bezwaren tegen het ontwerp facet-streekplan voor de na tuurschoon- en recreatiegebieden in Noord-Brabant, enige discussie in groepen is ingedeeld. In ons vorig nummer gaven wij reeds breedvoerig weer wat het pre-advies hieromtrent meedeelde. De heer De Bie zei dat een en ander ook met de ruilverkavelingscommissie was besproken, terwijl de heer De Vos vroeg of met de cultuurtechnische dienst zó was bespro ken dat ruilverkaveling in dit gebied nog mogelijk was "met goede bedrij ven, maar de voorzitter kon hem gerust stellen. Op een vraag van de heer Cenuit, of de aanduiding landschappelijk waardevol agrarisch gebied in~ hield dat daar niet gebouwd zou mogen worden, antwoordde de voorzitter dat er alleen landbouwbedrijven zouden mogen komen, terwijl op een vraag van de heer Kuijsten, betreffende de voetbalvelden aan de Bernhardstraat, de voorzitter kon antwoorden dat deze buiten het plan zijn gelegen en het plan voorts niet bindend is voor de gemeenteal moet er natuurlijk wel rekening mee gehouden worden. Nadat de voorzitter de openbare ver gadering enige ogenblikken had ge schorst en de raad op kaart de bedoe ling van 't plan was toegelicht, werd het voorstel aangenomen, zodat alleen bezwaren zullen worden ingediend te gen het als landschappelijk waardevol agrarisch gebied bestempelen van de gronden tussen de fulictnalaan en de Bernhardstraat, omdat hierop de uit breiding van de gemeente is gepro jecteerd. Het voorstel tot indiening van een verzoek als bedoeld in artikel 12 van de Financiële Verhoudingswet 1960 en de voorstellen tot verhoging van straatbelasting, reinigingsrechten en opcenten op de personele belasting, achtte de voorzitter wenselijk als één geheel te zien. In zijn toelichting meende de voorzitter dat het indienen van het verzoek nog de enige moge lijkheid was om tot een oplossing van het riolerings-vraagstuk te komen. De heer De Bie vroeg of het niet beter was bij de straatbelasting de gebouw de eigendommen tot 25% te verho gen en de onbebouwde op 8% te la ten, maar de voorzitter meende dat dit weinig verschil maakte. De zaak is dat er een tekort bestaat op de algemene dekkingsmiddelen en we zelf moeten zorgen de nodige mid delen te krijgen. De heer Genuit kan zich wel met het voorstel verenigen, maar vraagt hoe of het college aan het voorgestelde bedrag van 100,- per aansluiting van de rioolbelasting, waarop de voorzitter antwoordde dat dit bedrag als zodanig door de minis ter wordt geëist, maar dat dit eerst kan worden geheven wanneer 't plan geheel gereed is, met zuiveringsin stallatie of aansluiting op een pijp leiding vanaf de Obsterschelde tot Waalwijk. De heer Kuijsten vroeg of de voorzitter van mening was dat het verzoek ontvankelijk verklaard zou worden en wanneer dit in behande ling genomen zou worden. De voor zitter kon hierop geen afdoend ant woord geven. Een en ander had men grondig onderzocht en hij zag geen ander oplossing om tot riolering te komen, maar men kon toch niet stil blijven zitten. Hij hoopte dat G. S. het verzoek zouden willen bevorde ren. Mevrouw van Suijlekom was niet te gen de indiening van het verzoek, maar wel tegen de belastingverhogin gen, omdat zij meende dat zulks een scheeftrekken van de inkomstenver houding voor de minder draagkrach- tigen inhield. Zij kon geen steun ge ven aan een naar zij meende door de regering afgedwongen beleid. De voorzitter meende dat de raad het nut v/ioet afwegen met de kosten en zelf voor de middelen moet zorgen. Hij zou ook wel meer uit het gemeente fonds willen hebben en wees er op dat een nieuwe regeling tussen rijk en gemeenten op komst is. De me ning dat de regering alles maar moet doenachtte hij een wat kortzichtige redenering. Dat de inwoners betalen voor aan hen verleende diensten acht te hij billijk. Betreffende de reini gingsrechten vroeg de heer Genuit naar de resultaten van een door b. en w. ingesteld onderzoek. De voorzitter kon meedelen dat de inkomst naar aanleiding van dit onderzoek met plm. 4000,- zijn ge stegen. Hoewel de dienst soepel werkt, wordt wanneer als regel twee emmers of ketels worden geledigd, ook voor twee emmers betaald. Ieder een heeft nog geen twee emmers, om dat er een lange levertijd voor nieu we emmers bestaat. Voor 1970 zijn er nog 700 emmers in bestelling. Me vrouw van Suijlekom vroeg of het niet wenselijk was om eenmaal in de zoveel tijd een wagen te laten rijden voor het ophalen van zgn. groot vuil, waarop de voorzitter antwoordde dat ook dat steeds wel wordt meegeno men. Als het nodig is kon het ook wel speciaal worden opgehaald. De heer Vos kwam terug op de me ning door mevr. van Suijlekom geuit en vroeg of zij tegen de verhogingen was om de gemeentebegroting daar mee sluitend te maken. Hij vond het ook niet sympathiek dat dit van bo venaf wordt ingegeven, maar achtte het nodig de begroting sluitend te maken om de zelfstandigheid niet strikt noodzakelijk om de begroting sluitend te maken. De heer Dekkers zei het voorstel van b. en w. bijzon der sympathiek te vinden en sprak zich uit tegen de gedachte van mevr. van Suijlekom, omdat hij vond dat de gemeente eigen werken moet kunnen runnen als dat kon en vond het bil lijk dat de gemeente zelf zorgt voor een goed financieel beleid en hij zag niet in dat het nodig was de lande lijke sfeer hierbij in het geding te brengen De voorzitter wees er nog eens op dat de gemeente middelen nodig heeft om de huishouding te kunnen runnen en we zijn hier nog niet aan het hoog ste punt van de gestelde marge. De heer Rijkers onderstreepte dit en zei dat een vooruitstrevend beleid altijd geld kost. -Ook vroeg hij n'og of de verhoging de mensen niet zou af schrikken een derde emmer te nemen, waarop de voorzitter antwoordde dat 98% van de inwoners aan twee em mers voldoende heeft. Op een vraag van de heer Vos of het niet mogelijk was een regeling te treffen om de so ciaal zwakkeren van de anderen te scheiden, zegt de Voorzitter dat het toch wel een onmogelijk werk zou zijn naar het inkomen tewerk te gaan en hij vond het op zichzelf toCh niet juist om bij deze vorderingen verschil te maken. We hebben toch al een laag tarief. De heer Kuijsten ging er ook mee ak koord, maar vroeg wanneer het ge- ind zou worden, want over 1968 héb ben we nog niets betaald. De voorzit ter beaamde dit, maar dit vond zijn oorzaak in de nieuwe regeling, alles op een biljet te brengen en dat vraagt tijd. Een volgend jaar zal men vroe ger zijn. De overige agendapunten, die in een vorig nummer werden ver meld. gingen zonder op- en/of aan merkingen onder de voorzittershamer door, waarna de voorzitter de verga dering sloot. Burgemeester M. van Prooijen vroeg na de sluiting van de gemeenteraads vergadering nog aandacht voor de Trim-wandelserie in onze gemeente op zaterdag 13 december a.s. De be doeling daarvan is de mensen meer beweging te geven, door wandelen, fietsen enz. Het gemeentebestuur zou door deelname een voorbeeld kunnen geven, waarom hij persoonlijk toe zegde de tocht van 7 km ivandelen mee te zullen maken, en vroeg zulks eveneens aan de raadsleden. De heer Vos lichtte nog toe dat het in de be doeling lag er een toeristische wande ling van te maken en tevens iets van de omgeving te zien. Daarom zal die middag een bezoek gebracht worden aan de Ned. Herv. Kerk te Sprang en MUZIEK STRIP-VEDETTE CHIMP ANCHEES-SHOWS Geopend van 22.00 uur tot 04.00 uur. 38 VEEMARKTSTRAAT 36 Telef. 04250 - 25287 is toestemming verkregen de toren te beklimmen om de gemeente vanuit hoger sferen te kunnen bekijken. De gemeenteraad van Loon op Zand krijgt a.s. donderdagavond ter behan deling voorgeschoteld het door Ged. Staten ontworpen "Facet Streekplan voor de Natuurschoon- en Recreatie- gebiden', dat in het algemeen be oogt het behartigen van de belangen van de openlucht-recreatie 'en van de zorg voor het behoud van de natuur en het landschap in de provincie Noord Brabant. Het voornaamste fa cet waarmee het streekplan zich uit sluitend bezighoudt is, dat het niet verder gaat dctn het nemen van maat regelen, welke gericht zijn op 't open houden van een ruim prnkket van mo gelijkheden voor de toekomstige ont wikkeling en inrichting van de recre atieruimten in de provincie. Naar aanleiding van het verzoek van G.S. eventuele reacties op dit streekplan kenbaar te maken, hebben b. en w. van Loon op Zand bericht, dat zij op enkele detailpunten een wijziging op Een veertigtal dames en heren, vertegenwoordigende de vrouwen, verenigingen, gezinsverzorging, diaconieën enz., hadden gehoor gegeven aan de uitnodiging van burgemeester M. van Prooijen, om in „Zide- winde" te komen luisteren naar wat Zuster Aloysia uit Geldrop had te vertellen over het zogenaamde Open Bejaardenwerk. Aan het slot deed burgemeester van Prooijen een beroep op de aanwezigen zich voor dit werk beschikbaar te stellen, en werd een werkcomité gevormd, die 'n enquête zal voorbereiden om te weten te komen wat de ruim 700 be jaarden van Sprang-Capeile wenselijk en noodzakelijk achten. In zijn openingswoord sprak bur gemeester van Prooijen er zijn blijdschap over uit dat er zoveel be langstelling was om de schijnwer per eens te richten op de bejaarden. Be jeugd staat tegenwoordig wel bijzonder in het middelpunt van de belangstelling en die protesteert en laat zich horen, zegt de burgemees ter, en stel daar nu tegenover de bejaarden, die hulp behoeven en nooit protesteren en die een be langrijke groep, ruim 10% van de bevolking uitmaken. We moeten ons samen beraden en komen tot geco ördineerde bejaardenzorg. Nog tal rijke terreinen op dit gebied zijn door ons onbetreden. De burge meester was blij dat ook de verte genwoordigers van de kerken aan wezig waren en daardoor toonden dat het bejaardenwerk niet langs zich heen gaat.' Zuster Aloysia, het woord ver krijgende begon met er op te wijzen dat zij voor deze bijeenkomst de ge legenheid had even de gemeente te doorkruisen en daarbij tot de con clusie was gekomen dat er hier veel mogelijkheden zijn om op korte tijd met het bejaardenwerk te kunnen beginnen. De verzorging van de be jaarden moet worden gecoördineerd en het vraagt veel samenwerking tussen de verschillende instanties en zij wijst daarbij op Geldrop, waar protestanten en katholieken, Kruisverenigingen enz. tot intensie ve samenwerking zijn gekomen. Zuster Aloysia achtte het nodd- zakelijk dat allereerst een onder zoek wordt ingesteld naar wat bij de bejaarden leeft en hen in hun keuze niet te forceren. Aangepaste zorg voor de bejaarden heeft vol gens spreekster hen meer goed ge daan als die in een bejaardenhuis. Men moet op de eerste plaats hun eerste primaire levensbehoeften be vredigen, zegt spreekster en noemt daarbij de verzorging van warme maaltijden, wat vele moeilijkheden met zich brengt. Voorts kan hulp aan bejaarden verleent worden door dames, wijkzusters enz. onder meer bij het douchen, terwijl spreekuren in dientencentrum zeer nuttig kunnen werken. Zuster Aloysia bespreekt ook de huwelijks- bood die bij bejaarden zich kan Voordoen, waarbij haar in haar le venservaring gebleken is dat in een diénstencentrum voor bejaarden jot oplossing kan worden bijgedra gen. Belangrijk achtte zij de ont- ipoeting met bejaarden, waar bij voorbeeld een inleiding over bejaar. denzorg wordt gegeven, waarbij het opnameproces in een bejaarden huis ter sprake kwam. Aandacht Schonk spreekster voorts aan ont moetingssamenkomsten met film, bejaardengymnatiek in groepen van niet meer dan 15 personen, bejaar densociëteit. Nodij* is dat er een comité van vrijwilligsters komt, dat al dit werk gaat ter hand nemen, ontspanning, handenarbeid en ook gespreksgroepen. De heer van Leeuwen, van het Bureau Noord-Brabant van het Mi nisterie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, vertelde een en ander omtrent de mogelijkheden voor dit werk overheidssubsidie te bekomen. Bij een kosten voor het bejaardenwerk tot 32.000,- (waar van de helft gesubsidieerd zou kun nen worden) is men vrij in de be steding van dit bedrag. Zou meer worden gedaan, dan houdt de over heid ook een vinger in de pap. Hij besprak een eventuele functionaris voor het diensentcentrum, want een moeilijke taak is. Wat gesubsidieerd wordt vatte spreker in het kort sa men: alle activieiten die op de col lectiviteit van de bejaarden gericht zijn, dus het bevorderen van con tacten en onspanning. moeten doen, van wie naar de me ning van Zuster Aloysia voor onze gemeente zeker een 140-tal nodig zullen zijn. Een stichting is ge wenst, ook als voorwaarde voor het verkrijgen van subsidie, en daar naast werkgroepen, waarvoor naar uit de vergadering werd opgemerkt, veel trouw van de dames die zich daarvoor beschikbaar stellen, wor den gevraagd. Burgemeester van Prooijen. dank te Zuster Aloysia hartelijk voor wat zij vertelde, wat aldus de burge meester, voor ons nog veel braak liggend terrein is, en ontgonnen moet worden. Het gaat om de be jaarden, die zolang mogelijk zelf standig willen blijven met behulp van buiten. We moeten beginnen met een comité voor inventarisering en onderzoek naar wat bij de be jaarden leeft en dan gaan praten hoe we dit alles gaan doen. Er moet een werkcomité komen dat vrijwil ligers gaat aantrekken en de bur gemeester deed een dringend be roep op de aanwezigen zich hier op te geven, waaraan door een aantal dames en heren werd voldaan, zo dat het open bejaardenwerk in Sprang-Capeile in de nabije toe komst zeker van de grond zal ko men. prijs zouden stellen. Het gebied, gelegen rondom de Ijs baan in het natuurgebied, had in het voorontwerp de bestemming 'Natuur schoon- en Recreatiegebieden I'. Dit betekende, dat bet gebied in die om geving alléén ztgn. stiltegelbiéd zonder voorzieningen ten behoeve van de dagrecreatie mocht zijn, zoals het an dere overgrote deel van de Loonse en Drunense Duinen. B. en w. hebben G.S. er op gewezen, dat naar hun me ning dit gebied moest worden gere kend tot de 'Natuurschoon- en Re creatiegebieden III', omdat de daar aanwezige ontwikkeling inzake voor zieningen ten behoeve van de dagre creatie gewenst en zelfs noodzakelijk is, in verband met de behoefte bij de plaatselijke bevolking en de verlblijfs- recreanten, die in het Loonse Hoékje tijdens het seizoen zijn geconcen treerd. GdMéken is dat in het ont- werp-streekfacetplan hiermee geen rékening is gehouden. Volgens G.S. zou dit alleen kunnen geschieden middels een bestemmingsplan, maar b. en w. komt deze procédure te lang voor om datgene te bereiken wat in de loop der jaren daar in die omge ving is gegroeid. Ook tegen de bestemming van het ge bied ten westen van het "Plakkeven" en ten noorden van "Huis ter Heide" aan de Bergstraat te Loon op Zand tot 'Natuur- en recreatiegebied 1' moet volgens b. en w. bezwaar wor den gemaakt. Zij vinden dat G.S. hun aanvankelijke bestemming - 'gebied II' - dien'en te handhaven, hetgeen betekent dat dit gebied door zijn landsöhappelijk karakter en ligging nabij een of meer grote woonkernen (Tilburg) directe betekenis voor de recreatie heeft. Voorts mag niet uit het oog worden verloren dat in dit gebied een aantal munitie-depóts van het ministerie van defensie liggen, waarnaar verharde toegangswegen leiden. Een zgn. stilte- gebied houdt in dat daarin gemotori seerd verkeer zoveel mogelijk moet worden geweerd. Een belangrijke toe loop van recreanten kan in een der- gélijk gebied plaatsvinden, indien de terreinen voor het publiek worden opengesteld en deze gébieden voor de dagrecreatie worden ingericht. B. en w. stellen de raad voor hun bezwaren ter kennis te brengen van provinciale staten, die het plan zullen moeten vaststellen. Uit de vergadering werd de vraag gesteld of uitstapjes voor ouden van dagen inzonderheid wat betreft de warme maaltijd, want daarmee staat of valt het slagen van het uit stapje, ook voor subsidie in aan merking komen. De miniser heeft daarover natuurlijk 'zijn iedereen, zegt de heer van Leeuwen, maar waar zou de grens liggen wanneer die uitstapjes werden gesubsi dieerd? De vraagsteller - de heer Poldervaart - vroeg zich af of het niet wenselijk is dat er een natio naal instituut voor de bejaarden zorg komt, maar burgemeester van Prooijen meende dat het beter is dat overheid en particuliere instan ties samenwerken, want plaatselijk zullen het toch de vrijwilligsters JUWELIER AGENDA Vrijdag a.s. St. Nicolaasfeest op de kleuterschool Pr. Beatrix en de OLS de Kon. Julianasdhool. Zaterdag a.s. St. Nicolaasfeest in Zi- dewinde voor de kinderen van de af delingen, aangesloten hij het NVV. Zaterdag a.s. ledenvergadering De Luchtvaart in café De Witte Brug. SELECTIEWEDSTRIJDEN SCHAATSEN Afgelopen donderdag heeft Hans v. Beek deelgenomen aan de sëlectie- wedstrijden voor een plaats bij de op 10 en 11 januari 1970 te houden na tionale kampioenschappen schaatsen in Deventer. Momenteel is de kans zeer groot dat het gewest Noord Bra bant-Limburg voor het eerst na de oorlog een vertegenwoordiger zal mo gen afvaardigen. Onze plaatsgenoot Hans van Beék maakt daarvoor een zeer serieuze kans. Tijdens de selec tiewedstrijden, welke donderdag j.l. werden verreden op de Jaap Eden- baan, liet Hans in zijn rit 'op de 5 km tegen Jan Bazen een tijd afdrukken van 8 min 37,4 sec. Hij verbeterde daarmee zijn persoonlijk record met niet minder dan 17 sec. En dan te weten, dat de selectiewedstrijden ver reden werden onder abnormale om standigheden. Er viel n.L regen, ha gel en natte sneeuw. Daarbij komt ook nog dat het ijs, wegens een de fect aan de vriesmadhine, in een niet al te beste conditie was.Met de tijd van 8.37,4 zal Hans een gerede kans maken te behoren bij de 8 deelnemers die de gewesten Oost en Zuid zullen mogen afvaardigen. ST. NICOLAASFEEST Vrijdagmiddag 5 december a.s. zal St. Nicolaas met zijn gevolg een be zoek brengen aan de 'openbare kleu terschool Prinses Beatrix en de open bare lagere school, de Kon. Juliana sdhool. Aan beide scholen zal hij ver welkomd worden door het onderwij zend personeel en leden der Ouder commissies. Zaterdagmiddag 6 de cember zal de Sint te gast zijn bij de bestuufdersibond van het NVV te de zer plaatse. Het St. Nicolaascomité zal de Sint te twee uur ontvangen in het cultureel centrum Zidewinde. EXPLOSIE '67 Ondanks het slechte weer van afge lopen zaterdag zijn de drie teams van Explosie '67 toch naar Tilburg ge reisd om er hun competitiewedstrij den te spelen. Het eerste damesteam was niet erg op dreef tegen West Side en verloor met 2-0. De set standen waren 15-13 en 15-11. Het tweede damesteam echter heeft haar overwinningenreeks voortgezet door met 2 0 de baas te blijven over Automedon 2. Dit team, dat <nu de eerste helft van de competitie aéhter de rug heeft, maakt hierdoor een zeer grote kans op promotie naar de twee de klas. Het 'herenteam heeft op het nippertje verloren van Paulus 2. De eerste twee sets boden weinig interessants. De eerste set was met 11-15 voor Paulus 2. In de tweede set was Explosie ver uit het beste team en won deze dan oók met 15-6. De derde set was bij zonder interessant. Explosie nam di rect met 7-1 de leiding. Paulus 2 kwam terug en liep zelfs uit tot 11- 14. Bij dit punt kreeg Explosie de opslag en kwam met 15-14 voor te staan. In de slotfase echter trok Ex plosie aan het kortste eind en ver loor deze set met 15-17.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 3