wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRant Hogedruk-gebieden en depressies oorzaken van de Westerse beschaving 80°/0 van deelnemers tevreden over de Micro-Show 1969 VOLDOENDE BRANDSTOF IS EEN VOORWAARDE OM TE KUNNEN OVERLEVEN Studiegroep bekijkt mogelijkheden inpassing buitenlandse werknemers Aantal miljonaris in ons land neemt steik toe IN GEWEST WAALWIJK G.A.B. WERKEN TOO GASTARBEIDERS VOLGEND JAAR MEER AANDACHT VOOR LEDERWARENINDUSTRIE Energie nodig Zijn de oude culturen aan Klimaatsveran deringen ten onder gegaan „Prikkelend klimaat" Mikro-klimaat Brandstof Situatie op arbeids markt ondervindt weinig moeilijk heden Buitenlanders Aanbod Meeste deelnemers deden goede zaken Lederwaren Vraag Goede zaken WAALWIJK - DRUNEN Geweldige dag-aanbiedingen CARBONADE 2.98 SAVOIJE KOOL GEHAKT 1.69 STOOFPREI HAMLAPPEN 3.28 HUTSPOT Opgericht 1878 MAANDAG 8 DECEMBER 1969 92e JAARGANG No. 98 VA n Zuió n Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 r.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO De eerste culturen en centra van beschaving van de mens ontstonden in het Midden-Oosten, in Egypte, Mesopotamië, Palestina, Perzië e.d. Een gunstig klimaat en de aanwezigheid van voldoende water in de vorm van rivieren of bronnen in oasen, was een noodzakelijke voor waarde om het ontstaan van de culturen mogelijk te maken. Ze ont stonden in de gebieden, waar de mens voor zich en zijn dieren klima tologisch de minste weerstand ondervonden en dicht bij de gebieden waar de voedselproducerende planten inheems waren. Wanneer we een en ander eens nader bestuderen op de kaart, dan zien we dat deze vroegste culturen, zowel die in het Midden-Oosten alsook die in Midden-Amerika, waar de culturen van de Maya's en Azteken zo'n belangrijke rol speelden, ontstonden in een relatief smalle zóne langs de dertigste breedtegraad. Voorzover men dat wetenschappelijk heeft kunnen achterhalen en reconstrueren, blijken ze beide gelegen te hebben in een gebied van een subtropische hogedrukgordel. Het kli maat daar is vergelijkbaar met dat, wat wij nu rond de Middellandse Zee kennen. Ot de ondergang van deze oude culturen misschien ook terug te voeren zou zijn op klimatologische faktoren, is iets waar de wetenschap nog geen ja of nee op kan zeggen. De mogelijkheid zou namelijk niet uitgesloten zijn, dat deze culturen ten onder gingen als gevolg van kli maatsveranderingen, waarbij de hogedrukgordel verschoof. Hierdoor ontstond in het oude beschavings gebied in het Midden-Oosten een verdroging met woestijnen en in Midden-Amerika ontstond op die plaatsen een vochtig-warm tropisch oerwoud, waarin het voor de mens bijzonder moeilijk is te leven. In beide gevallen ontbreken nu de noodzakelijke voorwaarden voor 'n goede akkerbouw en veeteelt. Daarna zien we een periode, waar in de grote centra van de antieke cultuur zo'n tien graden noordelij ker en wel in de buurt van de veer tigste breedtegraad liggen. Dat ge bied werd in het begin van onze jaartelling begunstigd door een prachtig klimaat, dat van de mens geen speciale energie vergde in ver band met de koude, noch extraener gie om weerstand te bieden tegen de verlammende hitte. Tegenwoordig vinden we de zóne van de sterkste menselijke aktivi- teit nog wat noordelijker en wel tussen deze veertigste en de zestig ste breedtegraad. Dit gebied heet nu de gematigde breedte en daar be vinden zich momenteel de grote westerse culturen in Europa en in Amerika. Dit gebied ligt precies in de zgn. west-oost-circulatie, waar regelma tig lagedrukgebieden, depressies e.d. doortrekken. Door de snelle wisse lingen in het weer, is hier sprake van een „prikkelend" klimaat, een klimaat, dat de mens aktiveert en hem volgens de wetenschappelijke onderzoekers in staat stelt tot bij zonder grote geestelijke prestaties, die voorwaarden waren voor 't ont staan van een hoge cultuur. Een deskundige formuleerde het als volgt: Deze storingen in ons weer, die oorzaak zijn van snelle op elkaar volgende wijzigingen in het weer, zijn oorzaak van een soort klimaat dat prikkelt tot toppresta ties speciaal op geestelijk gebied. Juist de voortdurende wisseling tus sen polaire en subtropische, mari tieme en continentale luchtmassa's en klimaatsinrvloeden, is een uitzon derlijke fysische aktiveringsfaktor, die in de meer noordelijk en zuide lijk gelegen gebieden met hun ge lijkmatig klimaat ontbreekt. Ook de grote temperatuurverschillen, zoals we die kennen tussen de winter en de zomer, waarbij die temperaturen wel zo'n veertig graden Celsius uit een kunnen liggen, zijn in onze stre ken ideaal voor de ontwikkeling der menselijke aktiviteit. Het blijkt, dat de paradijselijke, „prikkelloze" toestand van 'n prach tig subtropisch klimaat, de mens onvoldoende aktiveert, omdat de mens onder die omstandigheden nu eenmaal niet tot prestaties wordt gedwongen. En grotere verschillen als in de gematigde zone, zouden 't voor de mens er ook niet gunstiger op maken, omdat hij dan al zijn energie nodig heeft om te overle ven, waardoor hij niet tot culturele prestaties komt. Mens en klimaat staan op de breedten waarop wij leven, om met de grote historicus Toynbee te spre ken, in de gelukkige relatie van „Challenge and response". De kli matologische omstandigheden bren gen ons enerzijds tot maximale prestaties, anderzijds passen we ons I er aan en zorgen we er voor dat we daar, waar de natuur niet aan onze behoefteh voldoet, ons redden door 1 middel van onze ontwikkelde tech- niek. We zijn in staat om woningen te bouwen, zodat we niet in de open lucht of in holen behoeven te leven. We gaan nog veel verder en binnen zo'n woning scheppen we een eigen klimaat, een klimaat waarin we prettig kunnen leven. Dit mikrokli- maat hebben we geheel in de hand door onze grote ramen, onze zon wering, die we in alle standen kun nen stellen, onze verwarming en on ze airconditioning e.d. Wetenschappelijke onderzoekers zijn van mening, dat het verschui ven van de menselijke aktiviteit naar die gunstige gematigde breed ten slechts mogelijk is geweest door de ontwikkeling van de verwar mingstechniek. Primitief verwarm de men zich bij een open vuur, ge stookt met hout. Hout is echter heel schaars in de gematigde streken, al thans er is onvoldoende om grote mensenmassa's voldoende warmte te verschaffen. De grote ommekeer kwam, toen de mens ontdekte dat hij andere brandstoffen dan hout voor zijn verwarming kon gebrui ken. Aanvankelijk bijvoorbeeld turf en voorts kolen. Zo heeft zich hier in deze gebie den een beschavingskring kunnen ontwikkelen, dank zij het feit dat de mens in staat was weerstand te bie den aan de hem in wezen sterk vij andige natuurlijke omstandigheden, want zonder kleding, behuizing en goede verwarming zou de mens in onze streken onherroepelijk ten gronde gaan. Aangezien hij i.ich daartegen heeft kunnen wapenen, kan hij profiteren van de toevallige zeer gunstige omstandigheid van 'n klimaat, dat hem geestelijk sterk ak tiveert, waardoor hij tot culturele topprestaties kon komen. (van onze verslaggever) WAALWIJK De situatie op de arbeidsmarkt in het district Waalwijk van het Gewestelijk Arbeidsbureau, ondervindt weinig moeilijkheden. Het aanbod van werknemers heeft een lichte stijging te zien gegeven, wat in deze seizoengevoelige tijd van het jaar ook wel te verwachten is. Met name in de schoenindustrie zorgt het seizoen wel voor enige moeilijkheden. Sprake van een noodkreet is er echter beslist niet. De direktie van het G.A.B. verwacht niet dat het aantal ontslagzaken toeneemt. Er zijn zelfs geruchten dat er enkele overheidsorders op komst zijn. De direkteur van het GAB, dhr A. Maas, had de pers voor de maan delijkse bijeenkomst dit keer uitge nodigd bij de vergadering van de Adviescommissie voor het Arbeids bureau. Van deze commissie, die on der voorzitterschap staat van mr. H. Stieger, burgemeester van Dru- nen, maken deel uit representanten van het stadsgewest Waalwijk, de vakorganisatie, de Kamer v. Koop handel en de Federaties. De dynamiek op de arbeidsmarkt noemde de heer Maas typerend voor het gewest. Voor de industrie vindt hij dit van groot belang. De afge lopen maand zijn er op het arbeids bureau weer 425 mutaties verricht: 232 personen hadden zich gemeld, 193 konden aan het arbeidsproces worden toegevoegd. Daarbij komt dan nog dat er zo'n 40 buitenlandse arbeidskrachten konden worden in geschreven. De zorg voor de buitenlandse ar beidskrachten in het Gewest is toe vertrouwd aan een „Werkgroep voor bijstand aan buitenlandse arbeids krachten", waaraan ook het G.A.B. deelneemt. Deze commissie, die reeds in 1965 is samengesteld, is 'n half jaar geleden door het Bedrijf s- apostolaat Waalwijk nieuw leven ingeblazen. De studiegroep wil voor al de mogelijkheden bezien ten aan zien van de inpassing van buiten landers in de Nederlandse samen leving. In het gewest Waalwijk werken momenteel 572 Turken, 73 Marok kanen en 28 Joegoslavische meisjes. Binnen twee maanden zal het aan tal Joegoslavische meisjes zeker op lopen tot 100. Vooral de inpassing van deze meisjes vindt de studie- (van onze verslaggever) KAATSHEUVEL De Micro Show, een expositie van toeleverings bedrijven voor de schoen- en lederwarenindustrie, behoort weer tot het verleden. Toen vorige week zaterdag de poorten van de tentoonstel lingshallen werden gesloten, verliet het merendeel van de deelnemers tevreden de expositie. Een enquête die het stichtingsbestuur onder de deelnemers had gehouden, toonde duidelijk aan dat 80% van de deel nemers tevreden was en bijna alle deelnemers goede zaken hadden gedaan. groep een belangrijke zaak. Volgens de heer Schutte, die het G.A.B. in de studiegroep vertegenwoordigt, ligt hier ook een belangrijke taak voor het bedrijfsleven. Op dit ter rein dient volgens hem het groeps werk naast de individuele hulpver lening op gang te komen. In de stu diegroep hebben zitting, namens 't bedrijfsleven de heren Roest (Leon Pare, Kaatsheuvel), Puister (De Amstel, Waalwijk), Varossieau (BI. Stibbe, Waalwijk), mej. Bodte (Lips, Drunen), dominee Kooman (Protestantse bevolkingsdeel), aal moezenier Van Berkel (Katholieke bevolkingsdeel), mej. M. Hoffmans (Maatschappelijk Centrum Waal wijk) en de heer Schutte namens 't Arbeidsbureau. Enkele maanden geleden is er door het G.A.B., de Kamer v. Koop handel en het Stadsgewest 'n struc tuuronderzoek ten aanzien van de werkgelegenheid onder het bedrijfs leven in. de Langstraat gehouden. Van 97% van alle betrokken bedrij ven zijn thans de gegevens beschik baar. De studie van het onderzoek moet nog nader worden uitgewerkt. Belangrijk hierbij is de intensieve vorm van samenwerking van de be trokken o verheids) instanties. Hoewel de situatie op de arbeids markt weinig moeilijkheden onder- Allereerst werd de deelnemers naar een algemene indruk van de beurs gevraagd. Van de 35 geën quêteerden, antwoordden er tien: zeer goed (28,57%), 18 goed (51,43 procent), 3 matig (8,57%) en lont- hielden zich van een mening (11,43 procent). Een rekensommetje leert dat 80% van de deelnemers zeer te vreden over het verloop van de Micro Show was. Een belangrijke vraag was, of men het bezoek representatief voor de schoenindustrie dan wel voor de lederwarenindustrie vond. De en quête toonde duidelijk aan, dat de schoenindustrie veel belangstelling voor de Micro Show heeft. Ruim 88 procent vond het bezoek namelijk representatief. Met de lederwaren industrie ligt dat anders; 42% ant woordde ja, 34% neen en 22% gaf geen antwoord op deze vraag. De organisatoren vinden deze uit slag, voor wat de lederwarenindus trie betreft, wel een teken aan de wand. Men zal trachten volgend jaar de fabrikanten in deze bedrijfs tak persoonlijk te benaderen. Ove rigens moet wel opgemerkt worden dat de lederwarenbedrijven ver spreid liggen over geheel Nederland (in tegenstelling tot de schoenindus- vindt, wees de heer Maas er wel op dat de differentiatie van de werk gelegenheid in de niet arbeids intensieve sector duidelijk aan dacht vraagt. Het aanbod van werk nemers nam in november iets toe, van 433 naar 458. De toename was het sterkste in de metaalsector, n.l. met 11. In de sector schoen en leder steeg het aanbod met 9, in de bouw met 6. Opvallend was de kleine da ling (5) bij de groep minder-ge- schikten/minder-validen. De laatste maanden was dit cijfer steeds op gelopen. De vraag nam met 131 arbeids krachten af tot 1131 personen. De daling was het sterkste bij de bouw, namelijk '60. Minder vraag was er verder in de sector schoen-leder: 18, de metaal: 20, terwijl ook in de ca- tegoriën handel, kantoorpersoneel en overige beroepen de vraag daal de. Het reëel voor het bedrijfsleven beschikbaar aanbod van mannelij ke werknemers bedraagt 160, hier van zijn 50 personen ouder dan 50 jaar. De reële vraag (na aftrek van 460 jeugdigen) is 670. Hoewel het verschil tussen vraag en aanbod sterk afnam, is er dus nog steeds sprake van een overspannen ar- beidsmarkt. In procenten uitgedrukt, bedraagt de geregistreerde arbeidsreserve voor mannen in het Gewest Waal wijk 1,9 (vorige maand 1,8) voor Noord-Brabant is dat 2,1 (1,9) en voor Nederland 1,7 (1,5). trie) en vertegenwoordigers hiervan dus niet zo snel tot een reis naar Kaatsheuvel komen. Ook de belang stelling van de konfektie-industrie neemt toe. Negentien deelnemers ontvinge bezoek uit deze sector. Het pnerendeel van de 38 deelne mers heeft goede zaken gedaan. In de enquête was de vraag opgeno men om met een cijfer (van 1 tot 10) de resultaten tot uitdrukking te brengen. De antwoorden waren als volgt: 1 x 10, 2 x 9, 15 x 8, 6 x 7, 7 x 6, 1 x 5, 1 x 4 en 2 onthoudin gen. Dit betekent dat het algemeen gemiddelde 7,3 is; 52,5% van de ge- enqueteerden gaf een 8 of meer, wat betekent dat men de resultaten zeer goed tot uitstekend vindt. Van de 36 ondervraagden gaven er 33 te kennen, dat ze volgend jaar zondermeer weer tot de deelnemers aan de Micro Show 1970 willen be horen. Het staat nu wel zo goed als vast dat deze nieuwe Micro Show in de tweede helft van de maand no vember wordt gehouden. HET GAAT GOED IN NEDERLAND Misschien is het ook uw wens wel, om eens zoveel geld te bezit ten, dat u kunt doen wat u wilt. Als u miljonair zou zijn, dan zou u een dergelijke droom kunnen waar maken. De kans dat u miljonair zult worden, is echter maar heel klein en toch aan de andere kant misschien ook weer groter dan u zult denken. Dat zien we tenminste wanneer we kijken naar de cijfers die het C.B.S. daarover heeft gepu bliceerd. Jammer genoeg zijn het cijfers van 1964, dus mogen we aan nemen dat de aantallen nu niet erg meer kloppen, maar ze geven ons wel een indruk van een en ander. Het jaar 1964 begon met 5.500 miljonairs in Nederland. Maar het eindigde met 5.800 miljonairs. Dat betekent, dat er in dat ene jaar niet minder dan ongeveer 300 mensen zijn geweest die misschien van niets tot miljonair, of van reeds vermo gend tot miljonair zijn geworden. Samen bezaten deze mensen 13.155 miljoen gulden, dat komt neer op gemiddeld ruim twee miljoen gul den per miljonair. Natuurlijk is het niet zo en is er een heel klein deel dat enige miljoenen bezit per per soon en bezit het grootste deel van de groep misschien net één miljoen gulden. Maar hoe het dan ook mag zijn, er zijn ongetwijfeld veel men sen die graag genoegen zouden wil len nemen met zo'n bescheiden be drag van één miljoen gulden. En nog veel meer zullen er zijn, die vinden dat één miljoen niet no dig is. Zij kunnen met minder ook wel gelukkig zijn en zij zullen on getwijfeld spinnen van tevreden heid, wanneer ze maar zouden be horen tot die vele tienduizenden landgenoten die vermogend worden genoemd en die beschikken over 'n kapitaal van een ton of meer. Och, met honderdduizend gulden of een kwart of een half miljoen kun je toch ook je heel prettig voelen. W EM-TE supermarkt DINSDAG 500 gram 500 gram panklaar 35 ct. WOENSDAG 500 gram 500 gram panklaar 35 ct. DONDERDAG 500 gram 500 gram panklaar 35 ct.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 1