waalwijkse en UnQstR&atse couRant Burgemeester L. van kritiek op bestuur Erp uitte felle De Efteling Nederland in het wit Uitbreidingsplan Vijfboeven in Vlijmen koninklijk goedgekeurd Waspik vraagt voor 1970 weer aanvullende uitkering nieuwjaarsadvertentie VERHARDING EN VERLICHTING HEIKANT ZWARE LAST VOOR GEMEENTE ST. NIGOLAAS-SURPRISE VOOR GEMEENTEBESTUUR DONDERDAG WORDT BEGROTING BEHANDELD de echo van het zuiden Controverse tussen gemeente en Efte ling over sportpark „Blij dat ik het heb kunnen zeggen" Tilburger onder Loon op Zand dode lijk verongelukt tee vorming ailéén zsn. ailUge- Herdenking Streekplan Auto's botsten in Waalwijk - Huisvestings commissie Streekplan Recreatie-oord MAANDAG 8 DECEMBER 1969 92e JAARGANG No. 98 VA n Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 et. extra ïóen Abonnement p. week (0,33+ 2ct. incjr.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post ƒ4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" KAATSHEUVEL - Tijdens de donderdagavond j.l. gehouden vergade ring van de raad der gemeente Loon op Zand heeft burgemeester L. van Erp felle kritiek geleverd ten aanzien van het stichtingsbestuur van het natuurpark De Efteling in verband met het voorstel tot wijziging van de begroting 1969 voor de verharding en verlichting van een gedeelte van de Heikant. Zoals bekend is dit laatste noodzakelijk geworden, omdat deze weg de enige toegangsweg vormt naar het nieuwe hoofdveld annex clubhuis, dat voor de v.v. DESK op het voormalige vuilnisterrein aan de Heikant is gerealiseerd. DESK moet namelijk van De Efteling het speel veld, dat deze vereniging circa 35 jaar heeft gebruikt, ontruimen. Burgemeester Van Erp noemde deze verharding en verlichting van de Hei kant "een rib uit ons lijf", omdat er feitelijk geen geld voor beschikbaar is en dit plan niet eens de hoogste urgentie heeft. Er zijn in de gemeen te tal van gedeelten van wegen, waar aan wel mensen wonen, die niet ver hard worden en daarnaast 60 a 70 km zandwegen, die voorziening vra gen. Hoewel men de uitvoering van dit werk oneconomisch kan noemen - de verharding is immers een tijde lijke zaak - heeft het gemeentebe stuur dit offer willen brengen voor de goede verstandhouding met de voet balvereniging DESK. Met veel kunst en vliegwerk heeft men het zo klaar weten te spelen dat er niet al te veel financiële consequenties voor de ge meente aan vastzitten. Burgemeester Van Erp had daarnaast veel lof en waardering voor de wijze waarop DESK zelf o.a. via 'n jeugd foto probeerde haar steentje bij te dragen. Deze vereniging zit steeds tussen de gemeente en De Efteling. Het grote probleem is, dat het zo hij zonder moeilijk voor de gemeente is om met de Efteling samen tot 'n goe de accommodatie te komen; moeilijk heden, die maar niet opgelost schij nen te kunnen worden. "Ik weet niet aan wie het ligt, maar het is in ieder geval heel jammer", al dus de burgemeester. Ook het parke ren van de vele auto's naast 't sport veld zal volgens hem straks 'n groot probleem gaan vormen en naar zijn mening misschien geheel dn de soep draaien. Met het bespelen van het nieuwe terrein zou zijns inziens pas begin maart op zijn vroegst moeten worden begonnen en dan nog om de veertien dagen in verband met de zeer kwetsbare bovenlaag. "Ik ben blij dat ik het nu eens heb kunnen zeggen", zo besloot burgemeester v. Erp zijn betoog. De heer L. Hornman, die van mening was dat het hard nodig was om de betrokken weg te verbeteren en zich dus volledig met het voorstel kon ver enigen, vroeg of het mogelijk was om de verharding door te trekken tot aan het zwembad. Hij was bezorgd over de vele kinderen, die tijdens de zo mermaanden de drukke provinciale weg moeten oversteken als zij van het zwembad komen. Een verbinding met het zwembad via de Heikant, waar- pen Facetstreekplan voor de Natuur schoon- en Recreatiegebieden in N. Brabant. De bezwaren zijn vooral ge richt tegen de bestemming van het ge bied, gelegen rondom de IJsbaandat wordt aangeduid als Natuurschoon- en Recreatiegebied. Dit betekent dat De 33-jarige gehuwde heer F. J. A. Eikhout uit de Johannes v. Zan- tenstraat 61 te Tilburg, heeft vrij dagmorgen bij een auto-ongeluk in Loon op Zand het leven verloren. De wagen die hij bestuurde, raakte in een slip en botste tegen een langs de kant van de weg staande boom. Het voertuig werd totaal vernield. Het was die morgen, als gevolg van laat opvriezen, spekglad op de Kasteellaan (weg Loon op Zand Tilburg). De oorzaak van de slip partij is moeilijk na te gaan, want er zijn geen getuigen van het onge val geweest. Komende uit de rich ting Tilburg, raakte de door de heer Eikhout bestuurde wagen nabij café „De Finantie" in een slip. De auto vloog tegen een zware beuk aan de linkerkant van de weg. De boom laat een vrouw en twee kinderen door de kinderen niet meer aan de gevaren van 't verkeer worden bloot gesteld, zou een prachtige oplossing zijn. Voordat met behandeling van de agenda werd begonnen werd het op 9 november j.l. raadslid, de heer Th. Veldkamp, directeur van de Mavo- school Pius X te Kaatsheuvel, her dacht. Burgemeester Van Erp memo reerde in het kort de levensloop van de overledene in Kaatsheuvel en merkte daarbij onder meer op, dat de heer Veldkamp op een eigen wijze aan de besprekingen in de raad heeft deelgenomen. "Wij hébben 'n trouw en een goed raadslid verloren. Onze gedachten gaan tevens uit naar mevr. Veldkamp en de kinderen die de heer Veldkamp heeft nagelaten", aldus burgemeester Van Erp. De raad nam ter nagedachtenis aan het overleden raadslid een ogenblik stilte in acht. Het voorstel om een 14-tal woningen aan het Dr. Ariënsplein, Leo XIII- straat, van Haestrechtstraat en Zij straat onbewoonbaar te verklaren, ontmoette geen bezwaar. Wel infor meerde de heer G. Eijkemans of er hierdoor meer mogelijkheden worden geschapen met betrekking tot de ver vanging van deze woningen. De voor zitter antwoordde hierop dat er re gelmatig een onderzoek wordt inge steld naar de toestand van de wonin gen. In het algemeen blijkt daaruit, dat deze niet meer aan de gestelde eisen voldoen. De laatste jaren is de ze zaak wat in het slop geraakt. Ove rigens houdt het aantal onbewoon baarverklaringen verband met het be- sohikbaarstellen van een contingent. In verband met het voorstel van b. en w. om de inning van de reinigings rechten voortaan via de gasnota te la ten lopen, stelde de heer Hornman voor oök de betaling van deze rech ten over het jaar 1969 via het gas bedrijf te laten lopen. Hij pleitte er voor de aanslag over het jaar 1969 in ieder geval vergezeld te laten gaan van een uitvoerige toelichting om eventuele bezwaarschriften dienaan gaande te voorkomen. De heer Bee- rens was het daar geheel mee eens. Burgemeester Van Erp zegde toe te onderzoeken of de mogelijkheid be staat de regeling ook toe te passen voor de aanslag over 1969, maar hij trok de mogelijkheid van de sugges tie van de heer Hornman sterk in twijfel. De raad ging volledig akkoord met de door b. en w. opgestelde bezwaren tegen het door Ged. Staten ontwor- bied mag zijn, zonder voorzieningen ten behoeve van de dagrecreatie. Ook de bestemming die het gebied ten westen van het "Plakkeven" en ten noorden van "Huis ter Heide" in het streekplan als stiltegebied heeft ge kregen, kon de goedkeuring van de raad niet wegdragen. Burgemeester Van Erp deelde nog mee, dat b. en w. zullen blijven proberen om de daar aanwezige munitiedepots geëlimi neerd te krijgen. Het ministerie van defensie zou de mogelijkheid daartoe niet uitgesloten achten. Er werd een garantie verleend ten be hoeve van de stichting Bejaardenzorg te Loon op Zand voor een geldlening in verband met de bouw van vijf ex tra bejaardenwoningen, die samen 165.000,- gaan kosten. De heer Beerens was geschrokken van de ho ge bouwkosten. Hij vroeg zich af wat straks de huurprijs zal zijn, die naar zijn mening voor vele bejaarden niet te betalen zal wezen. Burgemeester Van Erp antwoordde, dat het hier 't beleid betreft van het Stichtingsbe stuur. Het zou dezelfde huur zijn als van de overige 14 bejaardenwoningen waarvoor de raad zich reeds eerder garant heeft gesteld. Hoe hoog de huur zou worden wist hij ook nog niet precies, vermoedelijk wel een ste vig bedrag, dat hij echter niet on overkomelijk achtte. Goedgekeurd werd verder een wijzi ging van de begroting 1969 in ver band met de uitbreiding van de gas- achter, resp. van 4 en bijna 2 jaar oud. Donderdagavond vond op de krui sing KerkstraatBurg. Moonenlaan een aanrijding plaats. Een personen auto die in zuidelijke richting over de Kerkstraat reed, werd geen voor rang verleend door een personen auto, komende in oostelijke richting over de Burg. Moonenlaan. Er ont stond zware materiële schade aan beide voertuigen en eveneens aan een lantaarnpaal, een verkeersbord mraituinhêk. - '+3— In de nacht van zaterdag op zon dag omstreeks 1.30 uur, vond er een aanrijding plaats tussen een brom fietser met duo-passagier die in noordelijke richting over de Anto- niusstraat reed en een van tegen overgestelde richting naderende au to, bestuurd door W. P., die te veel links reed. Betrokken bestuurder verkeerde onder invloed en reed door. De duo-passagier P. v. B. liep een driedubbele beenfraktuur op en werd per ambulance overgebracht naar het St. Nicolaasziekenhuis. hoofdleiding aan de Rechtvaart en Hoge Zandschel. In deze vergadering werden de geloofsbrieven goedge keurd van de heer E. J. Kemmeren te Kaatsheuvel, die tot lid van de raad benoemd is in de vacature, ont staan door het overlijden van de heer Th. Veldkamp. Bij zijn vertrek naar Spanje heeft St. Nicolaas Nederland met een dik pak sneeuw achtergelaten. De sneeuwval heeft zondag het verkeer nogal wat moeilijkheden opgeleverd. De strooiwagens hebben volop werk gehad. Aanrijdingen bleven ook niet uit. Ook in de Langstraat "gleden" veel auto's tegen elkaar. Het bleef gelukkig bij materiële schade. Wie van de fraaie witte natuur houdt kan zijn hartje ophalen. Onze fotograaf knipte dit sneeuw gezicht" in een wandelpark te Tilburg. Het gemeentebestuur heeft don derdag twee leuke Sint Nicolaas surprisen ontvangen. Bij Koninklijk besluit werd meegedeeld, dat uit breidingsplan Vijfhoeven is goed gekeurd. Daarnaast kreeg men van het Minsterie van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk het bericht, dat alle subsidies in de aankoopkosten van de Nieuwe Wiel in Haarsteeg 'n bedrag van 130.000 Ofschoon de geraamde tekorten op de gemeentebegroting van Waspik van jaar tot jaar lager worden is men er toch niet ingeslaagd voor 1970 een sluitende begroting aan te bieden. De begroting welke de raad donderdag aanstaande zal gaan behandelen toont op de gewone dienst een tekort van 44.562,89. Vandaar dat b. en w., in een ander voorstel, aan het minis terie weer een aanvullende uitkering uit het gemeentefonds vragen. Voor de jaren 1967 en 1968 is die uitkering ook inderdaad toegekend. Voor 1969 is er nog geen beslissing gevallen. De gemeenterekening 1967 zal don derdag ongewijzigd worden vastge steld. De commissie van onderzoek, de heren Kamp, Kanters en Verduyn, heeft n.l. geen aanleiding gevonden tot het maken van aanmerkingen. Met de bank voor Ned. Gemeenten zal de raad een rekening-courantovereen komst aangaan van 250.000,- om in 1970 in de behoefte aan kasgeld te kunnen voorzien. Te midden onder alles wat zich wijzigt, blijft een goede gewoonte bestaan: elkaar bij de jaarwisseling geluk te wensen. Daarom stelt onze krant dit jaar de mogelijkheid weer open tot het plaatsen van een Geef uw annonce, liefst spoedig, op aan onze colporteurs, bijkantoor of hoofdkantoor. Uw gezinsblad De krant van en voor de Langstraat Grotestraat 205, WAALWIJK - Telefoon 04160-2621 -2746 Op de ontwerpbegroting was aan vankelijk een bedrag van 105,- per leerling van de lagere scholen opge nomen voor 1970 als vergoeding in de exploitatiekosten. Omdat het schoolbestuur van de gemengde school De Hooght te Waspik-Boven nu al een exploitatie-begroting voor het volgend jaar indiende hebben b. en w, na ingewonnen advies hij de inspecteur, in het desbetreffende voorstel het bedrag op 115,- ge bracht. Het schoolbestuur van De Hooght kwam in haar becijfering uit op 133,-. In het bedrag van 115,- dat b. en w. aan de raad voorstellen zit 5,75 begrepen voor gebruik van het gymlokaal. Naar aanleiding van het verhandelde in de laatste raadsvergadering waar in de raad middels de heer Kools aandrong tot het in leven roepen van een woningcommissie, vond er een gesprek plaats tussen b. en w. en de woningbouwvereniging Volksbelang, waarbij ook enkele vertegenwoordi gers van de raad. Hier werd overeen- gdkomen dat de bouwvereniging de onder haar beheer zijnde woningen zal toewijzen in overeenstemming met het college van b. en w. Een com missie zal het gemeentebestuur hier bij adviseren. In deze nieuwe huis vestingscommissie zullen de leden van de voormalige woonruimte-advies commissie zitting nemen, t.w. mevr. Brokx-Smits, en de heren W. v. Gorp F. Oerlemans, L. Verduyn en C. Zijl mans. Met het ontwerp facetstreekplan voor de natuurschoon- en recreatiegebie den in Brabant heeft Waspik weinig of geen bemoeienis. De oevers van het Oude Maasje worden hierin aan gewezen als natuurwetenschappelijk waardevol agrarisoh géhied. Tegen deze aanwijzing menen b. en w. geen bezwaar te hoeven maken omdat het ontwerp zich niet verzet tegen de ontwikkeling van oever- en water recreatie. Om te voorkomen dat de openbare weg gebezigd wordt voor reparatie en stalling van voer- en motorrijtuigen zal een artikel in de politieverorde ning worden gewijzigd. Op een ander punt zal deze verordening worden aangepast aan de Drank- en Horeca- wet zoals deze 1 januari 1969 is in gevoerd. De oude loswal van de voor malige Vrouwkensvaartse haven, on geveer 470 m2, zal aan het openbaar verkeer worden onttrokken om later dit stuk grond aan de fa. Boezer te kunnen verkopen, als uitrit voor haar bedrijf. beschikbaar zijn gekomen. Goedkeuring van plan Vijfhoeven is voor het gemeentebestuur van bijzonder veel importantie. In dit plan, dat ten noorden van het dorp ligt, zal namelijk de toekomstige uitbouw van de gemeente moeten plaatsvinden. Vliedberg, Nieuw- kuyk is zo ongeveer volgebouw, ter wijl voor het nieuwe plan Nieuw- kuyk-Oost de eerste Woningen op stapel staan. Burgemeester mr. L. Schweitzer kon de verzekering geven, dat in het voorjaar een begin zou worden gemaakt met het bouwrijp maken van grond. Het belangrijkste deel van de daar liggende percelen is reeds eigendom. Enige tijd geleden besloot de raad tot aankoop van de Nieuwe Wiel met aanliggende bosperceden bij 't dorp Haarsteeg. Bij het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk werd het ver zoek ingediend in de aankoop te subsidiëren. Dit Minsterie stelt nu een bedrag van f 130.G'00 beschik baar in de aankoop. Bekend is inmiddels dat het ge meentebestuur van de Nieuwe Wiel een fraai recreatieoord wil gaan maken. Er wordt gedacht aan de aanleg van een strandbad ten gerie ve van een groot publiek en mis schien ook wel ten gerieve van de bezoekers van de camping, die er misschien ooit nog eens hij het fort Hedikhuizen zal kunnen ontstaan. In de aanleg kosten van het strand bad is ook subsidie gevraagd. Reali sering van dit werk is echter in handen van de Cultuur Technische Dienst en ruilverkaveling. Burgemeestér Schweitzer verwacht, nu het Rijk zich met een aankoop subsidie achter het plan heeft ge schaard, dat aanleg van het strand bad binnen afzienbare tijd zal kun nen geschieden. Hij dacht echter niet dat er in 1970 van deze nieuwe voorziening al gebruik zou kunnen worden gemaakt. Rusland en West-Duitsland zijn in Moskou vandaag begonnen met het afzien van geweld bij eventuele geschillen. Twee Belgische sportvissers zijn in de Oosterschelde bij Hans- weert vermist. In Amsterdam is een auto ge slipt, tegen een paal gereden en ge heel vernield. Twee personen wer den gedood, 2 ernstig gewond en 3 lichtgewond. Men schat de opbrengst voor de acties voor de hulp bij de over stromingsramp in Tunesië op twee miljoen gulden. Gen ie-sold aten zijn al vertrokken, alsook 3 vliegtuigen om in te zetten. Ajax speelt woensdagavond te gen Napoli in Napels.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 5