waalwijkse en UnqstmatsG coimant Raad Sprang-Capelle behandelt dinsdag de begroting 1970 Christofle VUURWERK Aktiegroep van jongeren ijvert voor een zinvoller kerstfeest Neem mee van supermarkten RODE ZALM 6 worste broodjes Puur 5? 10 WITLOF 98 COLLEGE B. EN W. HEEFT VEEL PLANNEN VOOR HET KOMENDE JAAR E LJ J LU Rosé Superieur 9,99 hoed u goed oendervangers erenmodeadviseur J, K. VERHULST WAALWIJK DRUNEN HALF LITERBLIK 4 flessen HALVE KILO pracht Industrie Terreinen van HNC en Wit Zwart worden uitgebreid College wil fusie Begroting Openbare gezondheid MALMAISON Volkshuisvesting Grondbedrijf SPORT Kerstfeest moet Vredesfeest zijn Aktie krijgt gestalte Discussiecentra Van 6,30 voor kwaliteit MBO B DINSDAG 23 DECEMBER 1969 92e JAARGANG No. 102 Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Ttnroans Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 - Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8. Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33+ 2 et. inc.k.) f 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. incJt.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" De agenda voor de openbare vergadering van de gemeenteraad van Sprang-Capelle voor a.s. dinsdagavond, bevat naast de behandeling van de gemeentebegroting voor 1970, enkele belangrijke punten, namelijk voorstellen van b. en w. tot uitbreiding van de sportcomplexen aan de JuffroUwsteeg (Wit-Zwart en HNC) en aan de Oudestraat (NEU). Voor de uitbreiding van de terreinen van Wit-Zwart en HNC vragen b. en w een krediet van 35.000,-. De bestaande toestand achten b. en w. voor beide verenigingen onhoudbaar en de N.V. Grondmij. heelt nu een plan met begroting opgesteld dat voorziet in de aanleg van een derde veld, de omvorming van een traphoek, een oefenboek, een oefen- veld en een parkeerplaats enz., waarvan de totale kosten worden be raamd op 80.000,-. B. en w. achten het echter onmogelijk reeds thans het totale plan in uitvoering te nemen omdat de benodigde grond geen eigendom der gemeente is. Zij willen het plan daarom n twee fasen uitvoeren en als eerste fasen stellen zij voor de aanleg van een derde veld, de omvorming van het HNC-veld tot ho°fdvela en de aanleg van een traphoek, waarvan de kosten geraamd zijn op 35.000,-. Dit plan is echter geënt op het be staan van een vereniging en b. en w. achtten het gewenst dat Wit- Zwart en HNC nu eindelijk tot fusie komen, omdat dan alleen door ge meente zodanige voorzieningen kunnen worden getroffen, dat alle in competitieverband uitkomende elftallen hun wedstrijden op een „thuisveld" zullen kunnen spelen, wat nu niet het geval is en kan voor de hoogste elftallen gebruik worden gemaakt van een veld dat aan de eisen van de KNVB voldoet. Blijft een fusie uit, dan zal het ge bruik van het derde veld tussen beide verenigingen gedeeld moeten worden. De besturen van beide verenigingen hebben toege zegd over fusie in overleg te zullen treden. Omdat hierover nog geen resultaten bekend zijn, stellen b. en w. reeds thans voor een krediet be schikbaar te stellen om de eerste fa- kom kijken, passen en kiezen uit 1000 hoeden. L L Heuvelstraat 133 Tilburg Parkeren voor de deur se uit te voeren, hoewel het plan niet zou kunnen worden uitgevoerd indien de gewenste fusie niet tot stand komt en zullen b. en w. in dat geval eerst nader met de raad over leg plegen. t Omtrent het sportcomplex aan de Oudestraat (NEO), zeggen b. en w. ondermeer dat het noodveld aan de Rembrandtlaan binnen twee jaar niet meer gebruikt zal kunnen wor den, omdat de grond dan nodig zal zijn voor woningbouw. De terrein- accomodatie is gezien de aan de competitie deelnemende elftallen ten enenmale ontoereikend. B. en w. hebben de Kon. Ned. Heide Mij een plan met kostenberekening la ten opmaken, dat voorziet in de aanleg van een voetbalveld en een toegangsweg tot de achterliggende landbouwpercelen, plaatsing rij- wielrekken, aanleg tegelplateau, plaatsing kassa, toegangspoorten, urinoir, dempen van een sloot ten behoeve van een te maken tribune enz., waarvan de kosten worden ge. raamd op 143.000,-. Ook dit plan willen b. en w. laten uitvoeren in twee fasen, waarvan de eerste fase de aanleg Van een nieuw veld en de toegangsweg tot de achtergelegen landbouwgronden en drainagewerk zaamheden begrepen zijn, en waar van de kosten worden geraamd op 99.900.-. Verder komen aan de orde ver kopen van bouwgrond, aangaan van een geldlening met de Coop. Raifeissenbank Langstraat-West, ter financiering van een deel van de benodigde middelen voor de bouw van een nieuwe school voor de Vereniging van scholen met de bijbel voor gewoon lager onderwijs te Kaatsheuvel, ter vervanging van de in zeer verouderde staat verke rende school aan de Zuidhollandse. dijk. Voorstel beschikbaarstelling subsi die aan de Stichting Dorpshuis Sprang-Capelle, ten behoeve van de verbouwing van de kleine zaal an nex keuken, voorstel tot beschik baarstelling van 151.000,- voor het maken van twee nortonputten ten behoeve van de blusvoorziening, zulks op verzoek van de regionale brandweer Midden Brabant en het verlenen van garantie als bedoeld in art. 63 van de Woningwet. De te behandelen gemeentebegro ting voor 1970 sluit met een bedrag voor onvoorziene uitgaven van 21.383.76'. op een totaal bedrag aan inkomsten en uitgaven van 1.959. 786.69. In de inleidende nota zeggen b. en w. dat dit resultaat bereikt is door een voortdurende bewaking van het uitgavepeil en door de in de vorige vergadering genomen be sluiten tot verhoging van de straat belasting, de reinigingsrechten en verhoging opcenten op de personele belasting. B. en w. hopen dat in 1970 de middelen kunnen worden verkregen om een gedeelte van het program van kapitaalswerken, dat hieronder wordt vermeldt, e reali seren. 1. de bouw van woningwetwonin gen, contingent 1970. 2. de bouw van woningen, voor zo ver daarvoor contingent beschik baar wordt gesteld, met toelassing van de Rijkssubsideregeling parti culiere huurwoningen. De financie ringsmiddelen zijn reeds beschik baar uit de verkoop van de 24 pre miewoningen 1968. 3e de aanpassingswerken aan ha ven en loswallen, voortvloeiende uit de Deltawerken. 4. uitvoering le fase rioleringsplan (onder voorbehoud van toekenning van een extra bijdrage uit het ge meentefonds.) 5. bouw bijzondere scholen voor ba sis- en kleuteronderwijs aan de Willem de Zwijgerstraat. 6. 'bouwrijpmaken van een gedeel te industrieterrein aan de Raad huisstraat (ten westen van de Dick Flemmingstraat) 7. verwarming zwembad. 8. aanleg van een sportterrein in Sprang. 9. aanleg van een sportterrein in Capelle. 10. sloping woningen nabij de Ge- ref. Kerk aan de van der Duin straat en aanleg parkeerplaats. 11 sloping pand Hoofdstraat 22 en uitbreiding parkeerplaats aan de Hoofdstraat. B. en w. delen mede dat de cen trale financieringspolitiek er onge twijfeld toe zal leiden dat verschil lende investeringen moeten worden opgeschort, omdat het niet mogelijk zal zijn daarvoor tijdig financie ringsmiddelen op lange termijn aan te trekken, daar de gemeente zelf standig geen beroep op de kapitaal markt mag doen. Per 1 januari 1970 is een tekort aan financieringsmiddelen geraamd van 1.740.857.02, waarvoor consolida- tieleningen zijn aangewend. Zolang, geen vaste leningen kunnen wor den verkregen geschiedt de finan ciering met kortlopende middelen. B. en w. hopen dat in 1970 machti ging zal worden verkregen voor het aangaan van een of meer vaste le ningen, opdat daarmee de kasposi- tie weer in gezonde basis kan wor den gébracht. UN COUVERT DE LA GAMME UW JUWELIER MET HET klokkenspel Grotestraat 260 Waalwijk Tel. 04160-4681 Het zwembad heeft zich de afge lopen fraaie zomer weer in grote belangstelling mogen verheugen, waarbij de behoefte om tot een uit breiding van het zwembad over te gaan zich opnieuw sterker deed ge voelen. Voorts achten b. en w. het van be lang om te komen tot verwarming van het bad, waardoor bij minder- gunstig weer de temperatuur van 't water constant blijft. Zij hopen spoedig hierover nadere voorsellen te doen. Door b. en. w. is ook dit jaar weer met klem aangedrongen op toewij zing van een zo groot mogelijk aantal woningwetwoningen en cor poratiewoningen ten einde de wo ningnood in onze gemeente te kun nen verlichten. Zoals bekend is heeft de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening circulaires doen uitgaan aan de gemeentebesturen waarin wordt aangedrongen op een actief beleid om de doorstroming van huurders met hogere inkomens van goedkope naar duurdere woningen te bevorderen, terwijl voorts door de Tweede Kamer der Staten Gene raal de motie van het A.R.-kamerlid mr. Aantjes is aanvaard, waarbij er bij de minister op wordt aangedron gen om de toewijzing van woning wetwoningen als alternatief aan be doelde huurders kunnen worden aangeboden. Uit dien hoofde achten b. en w. het noodzakelijk dat wordt gekomen tot de bouw van een aantal duurdere woningen in de premiesector ten einde een reeël doorstromingsbeleid in de gemeente tot stand te bren gen In nauw overleg met het be stuur van de woningbouwstichting zal worden getracht tot de bouw van dergelijke woningen te geraken hetgeen echter geheel zal afhangen van het feit of aan de woningbouw stichting een contingent premiewo- ningen, voor de bouw waarvan de nodige financiën voorhanden zijn, zal worden toegewezen. ONDERWIJS Het bedrag per leerling is aange past aan de prijsstijgingen. Getracht wordt de plannen voor de bouw van een nieuwe bijzondere lagere school in het bestemmingsplan met kleu terschool in Vrijhoeve te realiseren. De oprichting van een dependance van de openbare lagere school aan de Nieuwevaart is in overleg met het hoofd der school en de ouder commissie voorshands uitgesteld omdat het aantal leerlingen van de tweede klas, dat van de omgeving Hoofdstraat naar de Nieuwevaart zou moeten gelijk is aan het aantal der leerlingen dat zicht in omgekeer de richting moet bewegen. Plannen voor de bouw van een nieuwe open bare kleuterschool worden voorbe reid. MAATSCHAPPELIJKE ZORG De kosten van uitvoering van de Alg. Bijstandswet vertonen 'n voort durende stijging. Bij de opzet van de begroting is hiermee rekening gehouden. Verder spelen een be langrijke rol de kosten van verzor ging in bejaardencentra en die van verpleging in niet-erkende inrich tingen. Zoals uit de pers vernomen is, is een comité in het leven geroe pen om te komen tot zgn. open be. jaardenwerk. Zodra de plannen daartoe in concreto zijn uitgewerkt zullen b. en w. de raad hierover na der informeren. Het industrieterrein aan de Dick Flemmingstraat is thans groten deels uitgegeven. Het plan tot uit breiding ten westen van deze straat zal op korte termijn aan de raad worden voorgelegd. Voorts kunnen b en w. mededelen dat er goede hoop bestaat dat in het komende jaar de ruilverkaveling ter hand zal kunnen worden genomen, hetgeen voor de agrarische bevolking van zeer groot belang is. Tenslotte' zullen in het komende jaar, waarin de afsluiting van het Haringvliet zijn beslag zal krijgen, voorstellen worden gedaan betref fende de in verband hiermede tot stand te brengen aanpassingswerk zaamheden aan de haven en loswal len te Capelle. De in overeenstem ming met de raad opgemaakte plan nen en begrotingen zijn ingediend bij de Rijkswaterstaat. De begroting van baten en lasten van het grondbedrijf voor 1970 ver toont 'n nadelig saldo van f 95.417.55. Dit is in hoofdzaak ontstaan door de verschuldigde rente aan de gemeen te over de geraamde kapitaalschuld en wordt op de boekwaarde van de gronden bijgeschreven. Bij de bepa ling van de verkoopprijzen is met dit renteverlies rekening gehouden. De uitgifte van bouwterreinen in de verschillende bestemmingsplannen gaat regelmatig voort. Er zijn thans in de diverse plannen nog voldoen de gronden voorhanden, terwijl zo nodig de mogelijkheid bestaat om op korte termijn nieuwe gronden bouwrijp te maken, aangezien de daarvoor benodigde percelen reeds zijn aangekocht. MM voor OUDEJAARSAVOND vindt U GROOTS GESORTEERD bij Stationsstraat 51 a, Waalwijk WAALWIJK - Een aantal jongeren uit Waspik-Waalwijk-Kaatsheuvel- Loon op Zand-Drunen en Elshout zullen Kerstmis 1969 aangrijpen om in hun woonplaatsen het kerstgebeuren te doen uitgroeien tot een waar vre desfeest. Zij zullen daartoe in eerder genoemde plaatsen zgn. informatie- en discussiecentra inrichten van waaruit zij op le en 2e kerstdag zullen trachten het traditionele feest een verlengstuk te geven, waarmee zij willen bereiken dat de mensen zich gaan bezinnen over de' diepere betekenis wel ke het kerstfeest kan en moet hebben. Het kerstfeest is, aldus de vertegen woordigers van de aktiegroep, te zeer gedegradeerd, het heeft vaak nog maar zo weinig inhoud. Men mag op het vredesfeest bij uitstek niet vol staan met het scheppen van een vrede in de huiselijke sfeer, door middel van een kaarsje, een liedje en een ex tra maaltijd. Dat is nog geen vrede op aarde voor alle mensen! Daarmee, is het onrecht in de wereld nog niet weggenomen! Men denkt maar al te gauw dat men persoonlijk niets aan de problemen, welke de wereldvrede in de weg staan kan veranderen. Maar niets is minder waar. Men is alleen te weinig geïnte resseerd in de politiéke en economi sche achtergronden en dus te weinig bekend met de problematiek. Daarom is het zo belangrijk dat er meer informatie wordt verschaft. Daarom ook richten wij onze centra in. De wereldvrede is niet een zaak van de regeringen alleen. Als ieder voor zich voldoende georiënteerd is kan men wel degelijk bijdragen en meewerken aan deze veelomvattende problemen. Er moet dus alleen een mentaliteits verandering komen. Men moet een houding aannemen en een standpunt bepalen tegenover de politiek van de regeringen. Men is er niet met een bijdrage in de collectebus. Afgezien van het feit dat dit vaak louter een bevrijding is van eigen schuldgevoe lens kan men met financiële steun' slechts een eerste nood lenigen. Dat is nog geen permanente oplossing voor de heersende armoede en oor logsellende. Het initiatief van de aktiegroep heeft nu al veel weerklank gevonden, met name ook bij dei plaatselijke autori teiten en kerkbesturen. Aan de ker ken zullen met kerstmis stencils wor den uitgereikt, terwijl de initiatiefne mers in vele kerken de gelegenheid wordt aangeboden bij de nachtdien sten hun ideeën via de kansel uit te dragen. Voor informatie en cijferma teriaal en daadwerkelijke ondersteu ning van de actie is er veelvuldig contact met Pax Christi, Biaf ra-co mité, Angola-comité, met de interker kelijke Ohristelijke gemeenschap Het Nieuwe Leven, de Novib, Unicef, de Uno, de Sjaloomgroep in Odijk, Nes- bi ek te Leiden en de universiteiten van Amsterdam, Utrecht en Tilburg. De wijze waarop de aktie gestalte moet krijgen loopt in de diverse plaat sen vrijwel parallel. Er worden ten toonstellingen ingericht, ondermeer van kindertekeningen, er worden des kundige inleiders aangetrokken, er is experimenteel toneel, cabaret, film en dia's, alles in het kader van 'vrede en oorlog'. Natuurlijk is er alle gele genheid over de behandelde onder werpen te spreken. De informatie- en discussiecentra zijn gevestigd in Waalwijk: 't vormingscentrum (oude ziekenhuis), geopend le en 2e kerst dag van 10 tot 21 uur; in Drunen: de kleuterschool bij de St, Jozefkerk, beide dagen van 9 tot 23 uur; in Was pik in het gemeenschapshuis in de Kerkstraat, le en 2e kerstdag van 11.30 tot 23 uur en in Kaatsheuvel in het voormalige gemeentehuis tel kens van 12 tot 21 uur. i

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 13