waaLwij kse en lAnqstRAAtse couRAnt N. Gerlach vestigde zich 25 jaar geleden als arts in Capelie Uitgaan in het weekend nieuwjaarsadvertentie Musis Sacrum "JÜempfrtè 4Mb Apollo De Ster de Put" Roestelberg Taxandria-Bar Bar Hertog Jan El Terreno Lido de echo van het zuiden Soos Memphis Gold gaat een druk 'Kerst' weekeinde tegemoet ZEER GEZIEN EN GELIEFD ARTS IN CAPELLE „Niet schieten op de dokter" Voelt zich thuis Drunen Hij kwam als onderduiker in Capelie terecht Veel verenigingen Jubileumviering ®fje "Jfletn"=t>erö of öoctetp totsf) pou a merry Cfjriétmaö anb a "<gott>"=en gear Waalwijk HERCULES TEGEN ODYSSEUS Kerstfeest bij L'Ecurie VANUIT DE ARDENNEN NAAR DE HEL DINSDAG 23 DECEMBER 1969 92e JAARGANG No. 102 Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1009687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 va n het Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. incJO 0,33 p. mnd. (1,45+lOct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inci.) ƒ4,05 pikwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdens+raat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" CAPELLE - Nog slechts enkele dagen scheiden ons van het nieuwe jaar, dat zich zal presenteren als een grote onbekende. Men zal veel verwachten van het nieuwe jaar maar over veel definitiefs zal men daar nu reeds een zinnig woord kunnen uitbrengen. Wel echter over de eerste januari a.s. Deze datum is al reeds enkele maanden een begrip geworden in de vele harten van de inwoners van Capelie en van velen daarbuiten. Deze eerste januari zal rul. 'een jubileum zijn in gezin van Dr. Gerlach. Deze dag zal Dr. Gerlach het feit herdenken waarop hij zich voor 25 jaren als arts ves tigde in de gemeente Capelie. Deze gelegenheid heeft men aangegrepen om de dokter op deze dag een toepasselijke hulde voor te bereiden. Vooraf echter willen we iets mededelen uit het leven van Dr. Gerlach, die een grote plaats heeft ingenomen in vele Capelse harten en ook in velen buiten de gemeente Capelie. Dr. Gerlach werd geboren op 14 fe bruari 1913 te Utrecht. Zijn leerja ren op school werden voltooid op de openbare lagere school in Amersfoort alwaar hij ook met zeer goed gevolg de HBS doorliep. Na het behalen van het einddiploma HBS ging zijn hart uit naar de studie voor arts, en hij liet zich inschrijven aan de Uni versiteit in Utrecht. Ondanks het uit breken van de oorlog kon hij zijn studie aan de Universiteit afmaken en in 1942 wist hij het artsendiploma te behalen. Dr. Gerlach heeft toen 1 jaar gewerkt als gemeentearts in Amersfoort, maar dit beviel hem toch niet al te zeer. Zijn verlangen ging meer uit naar het zich vestigen als arts, hetzij in een stad of minder gro te plaats. Dit mei in de oorlogsjaren echter niet mee. De druk van de be zetter ging ook uit naar de artsen. Dr. GerlacU wilde echter onder geen beding medewerken aan de plannen die de bezettende macht voor had met Nederlanders. Hij werd opgeroepen om te gaan wer ken in Berlijn en dit stond de jonge arts natuurlijk niet aan. Voor hem be stond er toen maar een uitweg n.l. onderduiken. Hem werden valse pa pieren uitgereikt en onder valse naam werkte hij toen o.m. in Meppel, Ap pelscha, Rotterdam en kwam uitein delijk in Capelie terecht bij Dr. Ver- hey. Samen met Dr. Vefhey oefende Dr. Gerlach de dokterspraktijk uit. Capelie stond bökend als plaats die weinig of niets moest hebben van de bezetters, zodat de dokter in Capelie bepaald veilig kon werken. Dr. Vefhey zinspeelde erop dat hij, aangezien de gezondheidstoestand van zijn echtgenote niet voor de vol le honderd procent was. zich liever zou vestigen in een land met een voor zijn echtgenote beter klimaat. De grote moeilijkheid was echter zijn praktijk over te doen aan een opvol ger. Groot was de verwondering van Dr. Verehy, toen hij uit de mond van zijn collega vernam, dat deze wel ge negen was de praktijk over te nemen, en dit geschiedde op 1 januari 1945. Dokter Gerlach was in de oorlogsja ren gehuwd en de overstap van stad naaT platteland was wel een grote verandering. "Toen ik in Capelie be gon", aldus Dr. Gerlach, stond ik bepaald geheel vreemd tegenover de mensen. De praktijk was zeer groot en alles m'oest gedaan worden per fiets. Vooral de buitenwegen van Ca pelie waren nog slecht. Soms moest ik me door een ware modderpoel wa gen om mijn patiënten te bereiken. Ook de huisvesting was een moeilijk probleem. Het doktershuis in Capelie was verwoest en toch moest het uit oefenen van de dokterspraktijk door gaan". Over de bezettingsjaren kan Dr. Ger lach veel vertellen. Hiervan willen we slechts een voorval aanhalen. Zo als bekend, waren in onze gemeente na de bevrijding de polen gelegerd. De verduisteringsvoorschriften waren nog geheel van toepassing. Op een avond werd Dr. Gerlach weggeroepen voor een bevalling. Nadat de geboorte had plaats gevon- d i en Dr. Gerladh weer naar hhis wilde gaan, viel bij het openen van de deur een kléine lichtstraal naar buiten. Onmiddellijk werd er gescho ten en de Polen schoten naderbij om te zien wat er aan de hand was. Dr. Gerlach moest zijn "Ausweis" tonen en nadat men alles had gecontroleerd kon hij op weggaan naar huis. De commandant van de in Capelie gele gerde tankeenheid werd de volgende morgen van het gebeurde in kennis gesteld en direct daarop ging er een order van hem uit: "Op de dokter mag niet geschoten worden". Of men in het donker wel kan zien, dat ik de dokter ben of niet, aldus Dr. Ger lach. Toen Dr. Gerlach de praktijk had overgenomen was het in de aller eerste plaats van groot belang een woning te vinden die geschikt was voor een dokter. Dr. Gerlach voelt zich in onze platte lands gemeente geheel thuis. In het begin was alles vreemd voor ons. Maar de mensen hier in Capelie wa ren prettige lui en we werden direct in onze omgeving opgenomenDe stadsmentaliteit is geheel anders dan die van het platteland en dit geldt ze ker voor Brabant. We maakten kennis met de echte Brabantse gemoedelijk heid. Vrienden van mij, aldus de dok ter, keken mij vreemd aan toen ik hun vertelde een plattelandspraktijk te hebben overgenomen. Je zult je daar opgesloten voelen en je zit overal ver vandaan. Maar als zij 'nu overkomen, dan komen zij onder de indruk van het rustige leven op het platteland. In de stad heerst een jachtig leven en men komt daar niet tot rust. Maar hier in Capelie vinden zij nu rust, iets wat zij in de grote stad niet te genkomen en mijn vrienden zijn blij als zij naar ons toe kunnen komen. Zo biedt het leven op het platteland toch ook een grote aantrekkelijkheid boven dat van de stad. Naast zijn drukke praktijk weet dok ter Gerlach zich toch ook nog vrij te maken voor zijn hdbby's. Dr. Ger ladh is een groot liefhebber van ten nissen en hij is ook mede-oprichter van de tennisclub "Roaktum", waar van hij de voorzittershamer hanteert. Daarnaast gaat zijn liefde odk uit naar zeilen en fotograferen. Wie het genoegen heeft gehad foto's van hem te bekijken, weet dat dokter een groot foto-amateur is. Verder houdt hij van goede muziek en eveneens van reizen. Een goed verenigingleven acht dok ter Gerladh van groot belang. Hij be treurt het daarom, dat de gem. zang vereniging 't Rozekoopje en de mu- ziekver. Kunst na Arbeid het bijltje er bij hebben moeten neerleggen. "Gelukkig", aldus Dr. Gerladh "heb ben we nog een prachtig jeugdkoor van de Rozeknop. Van dit koor is hij eveneens voorzitter. De plaatselijke afdeling van de EHBO heeft in hem een goed docent. Met grote ijver en liefde leidt Dr. Gerlach EHBO-ers op. Een der recente bestuursfunkties waarvoor hij werd gekozen vond af gelopen donderdagavond plaats. De plaatselijke verenigingen, werkzaam op cultureel gebied kozen Dr. Ger lach als hun vertegenwoordiger in het bestuur van de Stichting Dorpshuis Sprang-Capelle. De grote liefde waarmede Dr. Ger lach zijn patiënten omringd en ook de grote zorg voor hun wel en wee hebben hun sporen niet achtergela ten. Men wil Dr. Gerlach in de eerste plaats, maar ook zijn gezin, nu eens een verdiende hulde aanbieden. Het heeft wel moeite gekost het zover te brengen. Dr. Gerlach staat bekend om zijn grote eenvoud en het liefst zou hij dit alles maar zonder meer hebben willen laten voorbijgaan. Doch uiteindelijk is hij toch bezwe ken voor de wens van zijn patiënten om hem op 1 januari a.s. te huldigen voor alles wat hij in de afgelopen 25 jaar gedaan heeft. En deze verdien sten zijn zeer groot geweest. Zij, die hem van meer nabij kennen kunnen daarover meepraten. Voor dit doel heeft zich een comité gevormd uit al le lagen der bevolking van zijn pati ënten, waarvan als voorzitter optreedt de heer Stein. Dit comité is reeds maanden bezig om de plannen voor de huldiging rond te krijgen en de plannen hieromtrent verkeren reeds in een zeer gevorderd stadium. Het comité heeft allerwege grote me dewerking ondervonden en uit allen is gebleken welk een grote plaats Dr. Gerlach inneemt in de harten van z'n patiënten. Met veel waardering wordt gesproken over zijn kunde en de zorg ruaarmede dokter zijn patiënten be handeld. Niets is hem te veel om te zorgen, dat zijn patiënten spoedig 'n volledige genezing verkrijgen. Na tuurlijk zullen daarbij zijn echtgenote en kinderen betrokken worden. Me vrouw Gerlach staat haar man in al les bij, en dit betekent voor hem als arts een grote steun in de uitoefening van zijn beroep als geneesheer. De huldigingsfestiviteiten zullen plaats vinden op 3 januari 1970 in het cul tureel centrum Zidewinde. De offici ële huldiging zal geschieden tussen 2 en 3 uur, daarna zal Dr. Gerlach een receptie worden aangeboden. Over wat voorafgaan aan de huldiging ko men wij nog nader terug. Te midden onder alles wat zich wijzigt, blijft een goede gewoonte bestaan: elkaar bij de jaarwisseling geluk te wensen. Daarom stelt onze krant dit jaar de mogelijkheid weer open tot het plaatsen van een Geef uw annonce, liefst spoedig, op aan onze colporteurs, bijkantoor of hoofdkantoor. Uw gezinsblad De krant van en voor de Langstraat Grotestraat 205, WAALWIJK - Telefoon 04160 - 2621-2746 THE PARTY Voor een film die in India speelt is de acteur Hrundi V. Bakshi uit New Delhi naar. Hollywood overge komen. Zijn optreden is niet direct 'n succes. Eerst bederft hij een oorlogs scène, maar erger is als hij een heel fort dat gefilmd moet worden, in de ludht laat vliegen. Hij Wordt op de zwarte lijst gezet en mag niet meer in Hollywood filmen. THE WAY WEST Dit is de geschiedenis van 'n groep emigranten die in 1843 vanuit Inde pendence in de staat Missouri op weg ging met hun karavaan naar Oregon. Deze film vertelt het verhaal hoe de ze todht op diverse manieren het le ven van iedere deelnemer beïnvloed. THUNDERBIRDS ARE GO Plaats van handeling is het militaire vliegveld Glen Field in de USA, tijd. 21e eeuw. Zero X, het eerste ruimte- vliegtuig naar Mars, staat op 't punt om gelanceerd te worden. Na een succesvolle lancering komt de eerste tegenslag in de vorm van sabotage. Het gevaarte slaat te pletter en d® be manning kan nog net ontsnappen met een reddingskapsule. Sociëteit „Memphis Gold" in Waalwijk ffaat een druk uiteinde te gemoet. Allereerst zal a.s. vrijdag 2e Kerstdag een groot Kerstbal geor ganiseerd worden. DOKTERSDIENST Van 25 t.m. 29 december 8 uur: Dr. Verhaak, Wolfshoek 54, tel. 2223. AGRARISCHE DISCUSSIE-AVOND Dinsdag 23 december zal er een dis cussieavond gehouden worden in ca fé De Oude Stam om 8 uur. Spreker van deze avond zal zijn de heer A. Kamp die zal spreken over de EEG en de heer van Arendonk over de veehouderij. Op deze leerzame avond zijn vanzelfsprekend ook niet-leden van harte welkom. DIE CZARDASFURSTIN Het operettegezelschap Révérence zal op zaterdag 27 december weer voor het Voetlicht treden met Die Czardasfurstin, aanvang 8 uur in De Hoge Braken. Velen die bij de vorige opvoering van dit prachtige spel ver stek moesten laten gaan, wordt nog maals de kans geboden om dit prach tige spel te gaan zien. Diverse attrakties staan borg voor het welslagen van deze avond. Ook zaterdagavond 27 december zal om half negen Memphis Gold's tune „Memphis Soul Stew" op de draaitafel geworpen worden. Inmid dels heeft de vroedschap de vergun ning ontvangen voor nieuwjaars nacht. Dan zal nl. van half een tot drie uur het bier uit de melkbussen vloeien. De trekking van de loterij, welke Memphis Gold bij de aanvang van dit seizoen organiseerde, zal gehou den worden op dinsdag 30 decem ber, uiteraard onder politietoezicht. De uitslag zal bekend gemaakt wor. den tijdens de soosavond van vrij dag 2 januari. In de komende maand januari gaat M.G. weer op de vrijdag- en zondagavonden draaien. M. G. telt momenteel zo'n 350 leden. De vroedschap heeft nu het voornemen om in januari een enquête te houden. Op deze wijze wil men nl. sugges ties, ideeën en (evt.) kritiek aan de weet komen en tegemoet komen aan de wensen van de leden. GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU Grotestraat 405, Waalwijk Dagelijks geopend: van 8.30 uur tot 12.30 uur. Uitsluitend voor werkende boven dien: vrijdagavond tussen 19.00-20.00 uur. DE DAG VAN DE WRAAK Ted Bamett, die (onschuldig) we gens moord is veroordeeld, op grond van valse getuigenverklaringen, weet na enige jaren dwangarbeid uit zijn gevangenschap te ontsnappen. Vast besloten wraak te nemen op het aan hem aangedane onrecht én de moord op zijn vader, tracht hij terug te ko men in het stadje Charleston, zijn ge boorteplaats. LIEFDESLABYRINT De held van dit filmavontuur is 'n 30-jarige man, nieuw lid van een smokkelbende, die door zijn chefs ge test wordt. Zijn eerste tocht als nar cotica-smokkelaar is als het ware een examen. Maar de man is bezeten door een sexueel complex... en het is dit complex waaraan hij tenslotte ten gronde gaat. Jupiter heeft Hercules opdracht gegeven om Odysseus gevangen te nemen en als slaaf uit te leveren aan Polyphemus in Sicilië. Om deze op dracht uit te voeren, moet Hercules zijn beminde Helena verlaten. Het is een ontroerend afscheid, want haar vader heeft haar als echtgenote be loofd aan prins Adrastus. Odysseus is op weg naar zijn geboorteland It haca als Hercules hem met een Ph'oe- nicisch schip aanvalt. Hij wordt dan gevangen genomen. 48 UUR VAN LIEFDE Ingmar en Monika, een jong paar, zijn onderweg van Zweden naar Frankrijk, waar zij een ontmoeting zullen hebben met Jean-Pierre, de vroegere minnaar van Monika. Alvo rens zich te verloven Wil Ingmar na melijk geheel zeker zijn van Monika en daarom deze reis. Deze zal 48 uur duren. Jean-Pierre is inmiddels ver loofd met Pauline, die van deze ont moeting afweet en daarover woedend is. De nieuwe uitnodigingen voor de komende 2 maanden van de Waal- wijkse soos „l'Ecurie" zijn weer on derweg naar de bijna 500 leden. Het 500ste lid is - waarschijnlijk door het slechte weer van de laatste weken - nog niet ingeschreven, maar dit zal zeker de komende feestdagen wel gebeuren. De ge lukkige ontvangt dan o.a. een pla- tenbon, een fles champagne en een gratis lidmaatschap. Vooral voor de komende feestdagen heeft deze jonger ensoos weer - evenals andere jaren - een druk programma. Zo draait „l'Ecurie" op Tweede Kerstdag, op zondag 28 december (Oudejaarsbal) en op 1 januari 1970 (traditioneel Nieuwjaarsbal). Voor Tweed Kerstdag is de paarde- stal sfeervol ingericht tot een ware .Kerststal", hetgeen dit Kerstbal mede tot 'n stemming en gezellig ge beuren zal maken. Tevens is dan aan de „presentpot", die de laatste weken niet is uitgehaald, 10,- ex tra toegevoegd, zodat de inhoud nu 50,- bedraagt. Deze pot wordt op Tweede Kerstdag in 2 delen van 25,- uitgeloot. Van de aanwezige leden zullen er dan zeker 2 de ge lukkige winnaar worden, aangezien - in tegenstelling tot normaal, wan neer slechts 1 lidmaatschapsnum mer getrokken wordt zoveel num mers getrokken worden als nodig om geheel uit te loten. Drie Amerikaanse gevangenen ont snappen uit 'n concentratiekamp aan de rand van Amsterdam. Tijdens de achtervolging door de SS wordt een van hen gedood, één ontsnapt en één wordt gevangen genomen door een sergeant die hem helpt ontvluchten. De twee ontmoeten elkaar en nu zal het plan om documenten over het ver zet en de V-2 en diamanten uit de kluizen van het hoofdkwartier te on- vreemden, moeten gebeuren. Het dansfestijn in De Ster, Nieuw- kuijk, begint vrijdag, 2e Kerstdag, om 7 uur. Dan speelt er Fantail Sound. Zaterdagavond vindt m ener De Valentino's en zondagavond Les Boutons. Zowel op de beide kerstdagen als zaterdag en Zondag draait de disco theek van dancing De Put op volle toeren. Het is Josje van de Ven, disc- jockey van Radio Luxemburg die de plaatjes aan elkaar praat. De Roestelberg in Kaatsheuvel heeft twee matinees. Tweede kerstdag vindt men er The Bumlble Bees terwijl zondagmiddag de békende beatgroep The Ferraries er speelt. In de bar van sporthal Taxandria is 2e Kerstdag een groot kerstbal met verschillende attrakties. Ook brengt de kerstman een bezoék. Zaterdag en zondag zijn er discobals. Dancing Hertog Jan is ook op le Kerstdag 's avonds voor de danslus- tigen open. 2e Kerstdag is er een ma tinee met verschillende attrakties. Tijdens dit kerstbal bezoekt ook de kerstman Hertog Jan. Het gehele weekeinde door draait de disco. Vrijdag (2e Kerstdag) zaterdag en zondag is er in dancing El Terrenö in Kaatsheuvel een groot pop-festi val. Vrijdagmiddag kan men genieten van After Tea, terwijl 's avonds Blues Connection in El Terrenio speelt. Za terdagavond komt de Volendamse groep Left-Side. Zondagmiddag zul len The Bintangs ongetwijfeld veel publiek trekken. Ook 's avonds een topper: Cuby and the Blizzards. In El Terreno dus drie dagen pop. De tweede Kerstdag in Lido een groots kerstbal en wel om 3 uur matinee met The Graduat en zang van Iwan Rack. Op deze avond om 8 uur soirée dansante met mede werking van The All Stars waarbij de zang wordt verzorgd door John Davis. Zaterdagavond soirée dansante eveneens met 2 orkesten, Vooreerst weer The All Stars en later oip de avond wordt plaats gemaakt voor Het Duke City Sextet, waarbij Bob Smit de zang voor zijn rekening neemt. Zondagavond spelen er weer The ah cjfovr. -p-iot 7arirf vftn üDa- vis.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 17