Ondanks toenemend luchtverkeer stijgt de vraag naar cruises «I <2>e keróteekkoorn Puzzel mee Echo-Kerst puzzel Tips voor de kerstdagen De kamer opsieren met een KERSTSTUKJE De kerstroos staat nu in bloei TINEKE VAN GENT UIT WAALWIJK GAAT BIJ P. O. ALS WOMAN ASSISTANT PURSER WERKEN bleej by ^Qogier DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DINSDAG 23 DECEMBER 1969 l 1 P. O. neemt opnieuw 10 Neder landse meisjes in dienst Toerisme als vak 125 jaar cruises Koningsjacht Toekomst (Van onze verslaggever) WAALWIJK/ROTTERDAM „Het is één van de meest opvallende ontwikkelingen van de hedendaagse scheepvaartmarkt: de belangstel ling voor kortere, maar ook voor langere vakantiereizen per schip - in prijs variërend van 235 gulden tot 2000 gulden - neemt sterk toe." Dit is de mening van de direktie van P. O. Lines Ltd., 's-wereld Deze „WAP's" hebben aan boord de zorg over de Nederlandse en an dere „continentale" passagiers, die deze extra service bijzonder waar deren. De WAP's zijn vraagbak en vertrouwingspersoon, verbindings officier en ombudsvrouwe aan boord van de meeuwwitte schepen. Zij zijn rechter- en vaak ook linker hand van de purser, die zijn drij vend hotel met 2000 gasten en 900 personeelsleden met sterke hand leidt. Er wordt van hen verwacht, dat zij alle grote en kleine proble men, alle vragen die tussen Europa en Australië op hen worden afge vuurd, van een passende en effi ciënte oplossing voorzien. Tineke van Gent en haar collega's gaan ook een Nederlandse boord- krant verzorgen. Zij nemen dictaten op en geven dagelijks honderden informaties aan passagiers, emi granten familieleden van emigran ten, vakantie-reizigers of zakenlie den. 's-Avonds vervullen zij tijdens cocktail parties, bals en andere fes tiviteiten gastvrouwelijke plichten. Door Hardy Amies, couturier van het Britse koninklijke huis, zijn spe ciaal voor de WAP's praktische charmante uniformen en avondja- ponen ontworpen. De tien Nederlandse meisjes die 2 februari vertrekken om daar op het hoofdkantoor van de maatschap pij een gedegen, allround opleiding voor deze job te ontvangen, zijn bij zonder enthousiast en beschouwen deze baan als de kans van hun le ven: praktisch de gehele wereld zien, vreemde landen bezoeken, nieuwe vrienden maken en tegelij kertijd iets voor een ander doen dat zinvol is. Het t.v.-programma van Godfried Bomans, waarin een drietal toekom stige WAP's werden getest, bracht Tineke van Gent op het idee bij de F. O. lines naar deze baan te soL liciteren. Uit een lawine van sollici taties werd zij gekozen. Tineke - „het toerisme is mijn vak" - heeft na haar studie aan de Hoge Hotel school in Den Haag al in een soort gelijke functie op een Rijnboot ge werkt. Het afgelopen seizoen had zij de reizigers van het Italiaans Nederlandse reisbureau Eurotex onder haar hoede. Van haar nieuwe funktie verwacht de Waalwijkse veel. Het moet een overstap worden lands hotel, waarvan mej. Van naar een topfunktie in een buiten- Gent nog altijd droomt. De Waalwijkse WAP is dus vol gend jaar op een van de 10 witte schepen van P. O. te vinden. Als deze schepen van 's-wereld grootste passagiersvloot zich van de kade muren in Amsterdam, Genua en TINEKE VAN GENT Southampton losmaken, zullen zij dezelfde schuimsporen trekken, die 125 jaar geleden het avontuurlijke pad van de eerste P. O. zeilstoom- schepen markeerden. De heer H. Dingen, direkteur van het reisbu reau Ruys Co., dat de P. O. in Waalwijk en Tilburg vertegenwoor digt, weet alles over deze scheep vaartonderneming te vertellen. In 1889 maakte de P. O. reclame met haar zeereizen. In een Londens dagblad verscheen de advertentie: „Vakantiecruises naar het Middel landse Zeegebied met het 5.365 ton mtende luxe schip Oreënt. Prijzen vanaf 145 gulden, alles inbegrepen. De eerste reis duurt van 15 februari tot ll april." Romantische schilde rijen hebben deze cruise voor het nageslacht vastgelegd in minitieüs gekleurde taferelen. Op de achter grond het witte schip driftig zwar te rook blazend uit de smalle hoge pijpen. Daarvoor, op de kademuren van Haifa, Alexandrië, Napels, Al giers en Gibraltar staan de koetsen in eindeloze rijen, wachtend op het moment, dat de gasten van boord zullen komen. Voor proviand i? gezorgd: de koetsier heeft onder zijn - gekoelde! KERSTVERHAAL voor de jeugd Vooral zo tegen Kerstmis is het een voordeel als je niet in een gro te stad woont, maar heel dicht bij een groot bos. Als je dan bovendien nog je eigen kerstboom mag gaan uitzoeken en omhakken, dan is het helemaal geweldig. Rogier zwaaide zijn bijltje en hakte op de stam in. Help, klonk het plotseling. Help! Help! Wat gebeurt er? Verbaasd keek Rogier op. Wie zei daar iets? Hij was hiertoch alleen? Vlak voor zijn neus, tussen het groen, zat een eekhoorntje. Wat doe je? vroeg het eekhoorn tje. Ik hah hah hakkk, ik hak die boom om, hakkelde Rogier. Hij kon bijna geen woord uitbrengen van verbazing. Vind je het soms vreemd, dat ik kan praten? vroeg de eekhoorn. Het kan natuurlijk niet overal,' niet En de jonge aanplant. Maar Ro gier wist precies, waar hij moest zijn. Het was voor het eerst, dat hij het mocht doen. Vorig jaar was hij met vader mee geweest, maar dit was héél iets anders. Zijn bijltje was aardig zwaar hoor! Vrolijk fluitend liep hij langs het pad. Het had gesneeuwd. Er lag zo'n pak, dat hij zijn laarzen bijna «verschepte. Het was heel stil in 't bos. en het zag er prachtig uit: al les wit met verschillende tinten groen en hier en daar een rode bes. Het was nog helemaal niet ge makkelijk om te kiezen. De spar moest niet te groot zijn, hij moest ook niet aan één kant veel voller zijn dan aan de andere kant en.ook niet zo'n klein dikkertje. Hij schudde hier en daar eens, kwam zelf onder de stuifsneeuw, maar hij had nog geen keus ge maakt. Eindelijk, ja, dat boompje was het nou! Dat zou prachtig staan in de hoek van de kamer, met allemaal glinsterende ballen, slin gers en kransjes. En wie weet, mis schien kwam er nog wel iets lek kers onder de boom te liggen. gaat met boom en al met mij mee. Kun je zien, hoe mooi ie in de ka mer staat en als je wilt kun je er in gaan zitten ook. De eekhoorn moest even diep nadenken. Hij liet zich niet zo gauw overhalen. Waarom moet je die boom eigenlijk in de kamer zetten? vroeg hij. Omdat het Kerstmis wordt. Dan gaan we hem versieren en komen er kaarsjes in. Doet niemand me kwaad? vroeg het eek hoorntje. Weineen, lachte Ro gier. Daar zorg ik wel voor. Mijn moeder en mijn vader zullen het heel leuk vinden als je meekomt. Goed. Afgesproken. De eekhoorn wipte op de grond en Rogier hakte de boom om. Aan de onderkant van de stam sleepte hij hem achter zich aan en de .eekhoorn zat tussen de takken verscholen. Zo nu en dan stak hij zijn snuitje naar buiten. Dacht jij ook, dat dieren alleen maar in de kerstnacht kunnen spreken? Niet waar, hoor. Alleen, bijna niemand weet het en wij, die ren doen ook geen moeite. Wij vin den het niet belangrijk met mensen te praten. Alleen nu zou ik wel eens willen weten, waarom jij mijn boom omhakt. Jouw boom? vroeg Rogier. Da's nou jammer. Het eekhoorntje was echt verdrie tig. Nou, er zijn toch bomen genoeg, probeerde Rogier te helpen. Kun jij zomaar in een ander huis gaan wonen? Nee! Nou, de bomen zijn ook niet vrij! Maar ik heb de stam al half om gehakt. Zo gaat de boom dood en 't hoeft maar een beetje te waaien of ffft, je boom ligt toch tegen de vlak te. Weet je wat, vervolgde Rogier, ik zou niet weten, waarom je niet in je boom zou blijven zitten. Je Het ging precies, zoals Rogier had gedacht. Zijn ouders vonden het eekhoorntje erg leuk. De boom werd opgesierd en voor het eek hoorntje werd er onderin met een paar extra losse takjes een „nestje" gebouwd. Het eekhoorntje voelde zich helmaal thuis. Het kreeg lekke re hapjes. Alleen als de kaarsjes brandden, wilde het niet in de boom, want het was bang voor het vuur. En toen het eenmaal Kerst mis was en er pakjes met lekkers onder de boom lagen, was er voor de eekhoorn een zak met heerlijke nootjes. De eekhoorn is bij Rogier geble ven. Hij was helemaal tam gewor den. Alleen heeft hij nooit meer ge praat. Zou Rogier zich dat dan toch ver beeld hebben? Je weet het maar nooit, hè. Neen, je weet soms ge woon niet wat je ervan moet den ken. met de 1e PRIJS 25,— 2e PRIJS f 15,— 3e PRIJS 10,— ZIE ELDERS IN DIT BLAD grootste passagiersvloot. In 1970 heeht de P. O. alleen al vanuit Europa 52 kortere en langere cruises. De belangen van de passagiers worden op deze tien passagiersschepen door tal van bemanningsleden behartigd. 32 Nederlandse meisjes zijn, of treden binnenkort, als Wo man Assistant Purser in dienst bij de P. O. Onder hen bevindt zich mej. Tineke van Gent (21) uit Waalwijk. - zitplaats kaviaar, wodka en cham pagne, want de dames en heren, die straks door hem langs de ruïnes der koningsgraven worden gebracht, mag het aan niets ontbreken. De maatschappij zag intussen brood in de cruises en ging in 1904 zelfs over tot het inrichten' van een spe ciaal „vakantie-schip", dat als luxe koningsjacht werd uitgemonsterd. Het was de 6.628 ton metende VEC- TIS, die in de jaren daarna duizen den Engelse lords en miljonairs met hun personeel over de wereldzeeën droeg. De schepen uit die bewogen dagen, wier silhouetten in elke ha ven bekende verschijningen waren, hebben het einde van de tweede wereldoorlog niet meer gehaald. Zij gingen ten onder in de gruwelijke zeeslagen en hun trotse namen wer den herinneringen. In 1945 was er onder de P. O.-vlag geen schip meer, dat geschikt was voor een cruise. Een ambitieus en gedurfd nieuwbouw-programma heeft die achterstand inmiddels glorieus ge ëlimineerd. P. O. gelooft in de scheepvaart en de aantrekkelijkheid van een zeevakantie en de nieuwe vloot vormt het bewijs van dit aansteke lijk optimisme, Tien moderne sche pen hebben de oude vervangen. Op het kantoor van Ruys Co. in Waalwijk (St. Jansplein) kan men alles over de P. O. reizen verne men. In 1970 biedt P. O., bou wend op een traditie van ruim 125 jaar, zijn gasten een uitgebreid cruiseprogramma met 52 afvaarten, waaronder 4 vanuit Amsterdam. In een wereld, die langzaam maar ze ker dichtslibt met auto's, huizen, fabrieken en kantoren granderen de schepen van de Britse maat schappij een wijde horizon en een vakantiegebied, dat onbegrensd, maar bovenal zonnig is. l» WEEK KAARSVET van metaal af in kokend water. Ga vooral niet krabben met een scherp voorwerp. U zult dan zeker krassen maken. KAARSVET OP STOF kunt U het beste verwijderen door de stof tussen twee lagen grauw papier te leggen en dan met een warme bout strijken. Telkens een schone plek van het papier nemen. KAARSVET OP HOUT moet worden afgekrabd, maar wel heel voorzichtig. OM AL DIT ONGEMAK van vlekken door afdruipend kaars vet te voorkomen, gebruikt U het beste een bobèche. Dit is een bijna plat metalen of glazen schoteltje met een gat in het midden, dat op de kandelaar rust en waar de kaars precies in past. WILT U DIT JAAR niet wéér alle kerstkaarten die U ont vangt op een boekenkast ten toon stellen, maakt U dan van een vrolijk, rood lapje een brievenhanger, die U in de kamer aan de muur hangt. Het mooiste is na tuurlijk als U dit hangertje met een kerstmotiefje ver siert. Hebt U nu geen tijd meer voor borduren, houdt dit dan wel in gedachten voor de nog komende lange winteravonden, maar prik nu een takje denhegroen op de brievenhanger vast. Of bevestig er een paar glinste rende kerstversierinkjes aan. EEN SCHELLÈKOORD is een fel begeerd handwerk. Voor kerstmis kunt U een speciaal kerst-schellekoord maken van rode, gemakkelijk af te tellen stof. Kerstmotiefjes gènoeg in de handwerkboekjes. Of U koopt een voor getekend exemplaar. Bent U niet zo handwerkerig of ontbreekt U de tijd in deze drukke maand, versier dan Uw schellekoord met verschillende kerstzaken als tak jes, een kransje, snoezige kerstmannetjes of -engeltjes. Door 't zoompje aan de bovenkant kunt U een bamboe stokje steken of een dun latje. Aan de uiteinden kunt U een hangkoordje bevestigen. De onderkant kunt U in een punt laten uitlopen en al of niet van een kwast voorzien. WILT U DE FEESTTAFEL DEKKEN met een speciale kerstloper? Bekijkt U dan eerst even Uw servies, om te zien welke kleur U het beste kunt kiezen. Zal rood wat te fel staan, dan kunt U nog wit of lichtgroen nemen. Hetzelfde geldt, als U met plastic-mats dekt. EEN GLAZEN FLES, vaas of bokaal vol glinsterende kerst ballen en kerstballetjes, is een bijzonder aardige kerst versiering. VERSIER NIET ALLEEN UW WOONKAMER met denne- groen. Hang ook eens een tak in de gang, of een tak met een paar glinsterballen er aan, aan de trapleuning. Een eenvoudige versiering aan de voordeur is ook weer eens iets anders, 't Staat vriendelijk en uitnodigend. Voor de tuin- en plantenliefheb ber staat het uiteraard vast, dat tij dens de Kersdagen één of enkele leuke kerststukjes de kamer moe ten opsieren. Nu zijn dergelijke stukjes meestal niet zo goedkoop wanneer men ze kant en klaar koopt. Daarom zullen velen er de voorkeur aangeven, om die stukjes zelf te maken. In wezen behoeft dit trouwens ook geen enkel probleem op te leveren, want het is echt niet zo moeilijk. Het materiaal dat we voor een stukje nodig hebben, vinden we misschien al voor een belangrijk deel in eigen tuin en de rest kopen we bij. Er is wat spagnum nodig, voorts wat dennen- en coniferen- De Kerstroos is een plant, die ten onrechte de naam roos draagt. Het is een kruidachtige, overblijvende plant, die behoort tot de familie van de boterbloemachtigen. Maar dat speelt voor de meeste liefhebbers geen rol. De hoofdzaak voor hen is, dat zij hier te doen hebben, met 'n plant die zo omstreeks Kerstmis in bloei kan staan en dat is in de win tertijd een aantrekkelijke zaak. Nu moeten we met Kerstrozen oppassen, want niet elke soort bloeit in deze tijd. Wanneer we dergelijke planten aanschaffen, dan moeten we er speciaal om vragen, exemplaren te krijgen, die rond Kerstmis in bloei staan. Er zijn na melijk ook enkele andere soorten, zoals die met purperen bloemen, die veel later bloeien. De Kerstroos wordt dan wanneer hij in knop staat, met een flinke kluit uit de grond gestoken en op gepot. De plant moet dan echter niet te warm worden gezet, want dat verdraagt hij niet, de bladeren worden dan bruin. Heeft onze Kerstroos gebloeid en zijn plicht gedaan, dan kan hij bij goed weer terug geplaatst worden in de tuin. Wie nu in deze tijd bij de bloe mist een kerstroos in pot koopt, kan deze verder laten bloeien in huis en later buiten in de tuin zetten. Koopt men afgesneden bloemen van de Kerstroos, dan moeten die eerst geruime tijd in wat lauw wa ter worden gezet, waarna ze kun nen worden verwerkt in stukjes, of in vaasjes geplaatst. of sparrekegels en voorts wat uw fantasie u ingeeft. Uiteraard komt er een mooie kaars in het midden te staan en eventueel nog wat echte of imitatie bloemen. Als basis voor ons stukje kunnen we een plat stuk hout nemen, maai ook een bord, schoteltje, of liever nog een mooi bakje of schaaltje, want die zijn zeer geschikt. We kunnen het stukje opbouwen door deze basis te vullen met spagnum, maar we kunnen er ook een brok boetseerklei in doen, of gewoon wat vochtige tuinaarde. Bij de opbouw van het stukje, houden we er reke ning mee, of het tegen een muur komt te staan, of open op tafel. In het eerst geval bouwen we. de zij de, die naar de muur gekeerd is, hoog op en houden we de voorkant laag. In het tweed geval houden we alles zoveel mogelijk laag en steekt slechts in het midden de kaars en een enkele tak omhoog. De schake. ring van het materiaal is niet zo'n probleem en met enige fantasie lukt het wel. Wie over zo'n rijke fanta sie beschikt, kijkt maar eens goed in de etalages waar dergelijke kerst stukjes staan uitgestald en prent de opbouw in zijn geheugen. Thuis bouwen we het dan ongeveer na. Zo'n eigen stukje op tafel geeft meer bevrediging voor de liefheb ber, dan een gekocht stuk. Veel suc ces!

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 2