wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Waalwijkse biljarters behoren tot de Kind in de kribbe, verlosser aan het kruis driebanden-top« van Europa Xj BONT HENNY DE RUYTER, RINI VAN BRACHT EN WIM SOETERBOEK GOOIEN HOGE OGEN IN NEDERLANDS KAMPIOENSCHAP Direktie, redaktie en medewerkers De Echo van het Zuiden „Driebandenhol" Vechtlust Politie wil het kenteken weer koppelen aan autobezitter Rini van Bracht heeft een eigen trainingskamp in kelder St. Janskerk Zesmaal kampioen van Nederland Topprestaties Sterk team Pelterijenhuis VERMEULEN DINSDAG 23 DECEMBER 1969 92e JAARGANG No. 102 De tcho VAn het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 r-kwrt. p.post 4,75 by girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdens+raat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres„ECHO" Er is rond het kerstgebeuren een veelheid van sentiment, dat de sim pele feiten onherkenbaar maakt in de rosse gloed van een goedkope ontroering. Er wordt veel drukte gemaakt van de geboorte in een stal „om dat voor hen geen plaats was in de herberg" van het kind in de kribbe, gewonden in doeken. Wat een na righeid! O zeker, ongetwijfeld, wan neer we deze geboorte afmeten aan óns leefklimaat met zijn medische en hygiënische verzorging, aan on ze moderne, Westerse begrippen. Maar in het Oosten worden dage lijks duizenden kindertjes onder nog heel wat armoediger omstan digheden geboren, en niemand, die zich daar zorg over maakt. Er is al genoeg sentiment en sfeerschepperij rondom het Kerst gebeuren, en soms zo puur mate rialistisch, dat kerstboom en kaar sen er volkomen bij misstaan, de zelfde rol spelen als het vuurwerk na koninginnedag Jezus was geen kind van rijke ouders, maar Jozef was een timmer man, wij zouden zeggen een kleine middenstander. Alleen voor lieden met veel geld en relaties was er lo gies in het door bureaucraische maatregelen volgepropte Bethle hem - waarheen ieder toog, die wel graag zijn afkomst uit dit „konings stadje" (de stad van David) wilde bewijzen. We behoeven niet senti- rneneel te doen over stal en kribbe en de doeken waren geen andere dan die, waarin iedere baby werd gewikkeld. Het gaat niet om een zoetelijk gekleurd kerstplaatje met blanke wollen schaapjes en een goedmoe dige koe rond de kribbe, een paar doodarme zwervers met een arm baby-tje. Het kind, dat daar in de kribbe lag, zou later zaligspreken de ar men van geest, voor wie het ko ninkrijk der hemelen bereid was. Armen van geest, dat ziin geen de bielen, maar de eenvoudigen, van welke stand of in welke staat ook, die eigen kennén en kunnen onder geschikt maken aan Hem, die hun het leven, de adem en alle dingen geschonken heeft en hun als taak heeft gegeven Hem lief te hebben boven alles en de naaste als zich zelf. 'Het Kerstfeest is geen feest, waarop de mensen die het goed hebben, bij kalkoen en kerstkrans aangedaan kunnen zijn om dat arme kerstkind. Het Kerstfeest is evenmin een feest, waarmee de revolutie wordt aangekondigt, die de onderlaag maakt tot bovenlaag, zonder dat er in de situatie iets verandert. Niemand kan aan het Kerstge beuren voorbijgaan als geschiedde het op een andere planeet dan waarop hij zelf leeft. Want het gaat niet om standen, stelsels en systemen. Het gaat om ieder mens persoonlijk. Christus heeft ook later nimmer gemikt op één groep. Het ging hem om de mens persoonlijk, om wat er leeft in zijn hart. Gij! gij! gij! Dat is tel kens weer het motto. Gij, wie zegt gij, dat Ik ben? Ga heen, en doe gij desgelijks! Wat gij aan een van mijn minste broeders gedaan hebt, hebt ge aan Mij gedaan. Wat gij ten aanzien van hen hebt nagelaten, hebt ge nagelaten tegenover Mij en Mijn vader, die in de hemelen is. Dat geldt voor „edelman, bedelman, dokter, pastoor, koning en keizer". We behoeven niet vertederd te staren naar een arm kindje in een kribbe. We hebben te luisteren naar de stem van Hem, die zich noem de de „Zoon der Mensen", en het is niet waar, wat dat zoetelijke vers je zegt: „Zijn woorden waren vrien delijk, zijn stem was altijd zoet". Hij kwam tot een oordeel in de WAALWIJK Afgelopen week hebben wij een vraaggesprek gehad met een drietal topbiljarters uit de driebandenwereld en afkomstig uit Waalwijk en Kaatsheuvel. Het zijn Rini van Bracht, Henng de Rugter en Wim Soeterboek. Eerstgenoemde heeft een tweetal weken geleden voor hei Sportprogramma Studio-sport zijn nieuwe trainingsgelegenheid laten zien, in Nederland een uni cum. Verder kwamen van de drie biljarters een aantal meningen naar voren over de biljartsport in zijn algemeenheid en het aanstaande kampioenschap van Nederland driebanden in 't bijzonder. Een half jaar heb ik, zo vertelde Rini van Bracht, mijn trainingsge legenheid gehad in de St. Jozef school te Besoijen. Via een goede kennis kon ik toen de ruimte onder de St. Janskerk krijgen. Dit lokaal heb ik zelf ingericht tot een ideale trainingsruimte. De reden waarom Rini van Bracht tot deze vorm van trainen is gekomen, is gelegen in 't feit, dat het moeilijk is om in een café te trainen. Van Henny de Ruy- ter heb ik in ons café alle medewer king, maar vanwege de cliëntèle, die ook wel eens een partijtje bil jart willen spelen, zit er meestal niet meer dan drie kwartier trai ning per avond in. Om goed te kun nen oefenen, heeft hij zich ook een matchtafel aangeschaft. Alleen trai nen, zoals hij nu doet, bevalt hem wel, maar binnen afzienbare tijd wil hij toch wel komen tot het spe len van trainingspartijtjes met an dere spelers. Het biljartmilieu, waar ik al zo'n 20 jaar in zit, zo vertelt Henny de Ruyter, zou ik niet meer willen mis sen. Jaren achtereen ben ik met het idee naar kampioenschappen ge gaan om eerste te kunnen worden. Momenteel echter vind ik het deel nemen belangrijker als het winnen. Bovendien hebben we in Europa al sinas jaren de wedstrijden om de Europa-Cup Driebanden. Van Ne derlandse zijde is aan dit toernooi steeds meegedaan. Tien maal zijn we met „Van den Brandt" Neder lands clubkampioen geworden en een keer zijn we er zelfs in geslaagd om Europees kampioen te worden te Kiel in Duitsland. Toen we dat kampioenschap van Europa gewon nen hadden, mochten we het jaar daarop zelf de Europese kampioen schappen organiseren, die toen een zeer groot succes geworden zijn. Je kunt op een gegeven moment niet meer buiten het biljarten, zegt Rini van Bracht. Henny de Ruyter vult aan: je moet er niet aan ver slaafd raken. Het normale werk mag niet verwaarloosd worden, iets wat nogal eens gebeurt. Ik blijf ech ter meedoen aan de Nederlandse kampioenschappen, die dit keer in Tilburg worden verspeeld. In al die jaren dat ik aan de kampioenschap pen heb meegedaan, ben ik zesmaal kampioen van Nederland geworden en werd ik acht maal tweede. Rini van Bracht, die ook al sinds enige jaren ere-klasser is, is ook een viertal keren in een kampioenschap van Nederland Driebanden uitgeko men, met wisselend succes overi gens. De laatste keer dat Rini van Bracht meedeed, behaalde hij de 2e plaats. Vooral voor een kampioen schap, voegt hij er zeer nuchter aan toe, moet je veel trainen om op het kampioenschap een goed resultaat te kunnen behalen. wereld, om het kaf te scheiden van het koren, de schapen van de bok ken. Hij gaf zijn leven voor allen, die in en door Hem God leerden liefhebben, niet alleen met het woord, maar veel meer nog metter. daad. Alle feestelijke illuminatie wordt dan ook overschaduwd door het stille licht van de Ster van> Be thlehem - kind in de kribbe, ver losser aan het krui». Over het uitkomen tegen bepaal de spelers merkt Henny de Ruyter nog op, dat veel te veel spelers pro beren om bijvoorbeeld tegen Ray mond Ceulemans zoveel mogelijk caramboles te scoren. Tegen deze super-biljarter haalt dat toch niets uit; men moet meer op safety spe len en geen goede posities achter laten. De enige die in staat is om Ceulemans vrees in te boezemen, zegt Rini van Bracht, is Henny de Ruyter. We hebben het vorig jaar zelf gezien toen Ceulemans in Waal wijk zijn partij tegen Henny de Ruyter in het kader van de Europa Cup Driebanden het loodje moest leggen en hoe! Henny de Ruyter behaalde toen een van de mooiste overwinningen uit zijn carrière. Ceulemans speelt nooit sterk tegen mij, beaamt Henny de Ruyter. Voor mij is het daarentegen altijd weer moeilijk om uit te komen tegen Cees van Oosterhout. Rini van Bracht, die vorige week nog heeft meegedaan aan een ka derkampioenschap te Enschede, waar hij overigens niet triomfeerde, is vol lof over de medewerking die hij krijgt van zijn bedrijf. Zonder hun medewerking namelijk zou het komen. Als er volgens het Japanse systeem gespeeld zou zijn, dein zou dit kunnen betekenen, dat in de laatste ronden clubgenoten tegen el kaar uitkomen en dat is iets wat per sé vermeden dient te worden", aldus Henny de Ruyter, die Rini v. Bracht als de grootste kanshebber tipt om het kampioenschap in de wacht te slepen, terwijl Rini van Bracht op zijn beurt de meeste kan sen gaf aan Herman Popeyus, ook een oude rot in het driebandenge zelschap. „Van den Brandt", de biljartver eniging waarvan beiden deel uit maken, heeft gedurende al die ja ren dat de vereniging bestaat, steeds gespeeld in de diverse toernooien met eigen „kweek". „Van den Brandt" bestaat al sinds 1936. De naam van de vereniging was eerst Entre Nous, maar toen een van de leden overleed, noemde men de club voortaan naar hem. Dat Waalwijk een echte biljartstad is, wordt wel geïllustreerd door de woorden van wijlen Joop van den Hoek, de be faamde biljartverslaggever, die het café van Henny de Ruyter 'n „drie bandenhol" noemde. „Van den Brandt" heeft op 't ogen- X> t -5+T^ v De drie Waalwijkse biljart matadoren: v.l.n.r. Rini v- Bracht, Henny de Ruyter en Wim Soeterboek. voor hem niet mogelijk zijn toer nooien te spelen en de voorberei ding op die toernooien ter hand te nemen. Henny de Ruyter daaren tegen vindt, dat hij het best tot top prestaties komt onder de moeilijk ste omstandigheden. Wanneer men volop tijd heeft om zich voor te be reiden, zou dit de prestatie wel eens kunnen schaden. Liefde voor de sport moet je heb ben, zegt Rini van Bracht, die ama teur is in hart en nieren. Na nieuw jaar, als de drukte op de zaak wat geluwd is, gaat hij heel veel trainen en hoopt dan op het Nederlands kampioenschap Driebanden hoog te eindigen. „Een voorstel van mij naar aanleiding van dit kampioen schap is goedgekeurd en houdt in, dat in de eerste twee ronden de clubgenoten reeds tegen elkaar uit blik een ledenstop ingevoerd en telt nu 19 leden. Van overal uit het land komen aanvragen om lid te mogen worden. Van die 19 leden zijn er twee viertallen actief in de compe titie om de Europa Cup. De andere leden maken zich zeer verdienste lijk met het arbitreren en schrijven van de te spelen partijen. Vroeger, zo vertelt Henny de Ruy ter, speelden we in een competitie met Tilburg, maar op een gegeven moment werden we veel te sterk en altijd kampioen. De achter hem liggende tijd noemt Henny de Ruy ter zeer plezierig. Niet alleen heb ben we vele wedstrijden gespeeld, maar zijn we ook in vele steden van Europa geweest. Dit is toch wel een Nu kunnen wij U in onze geheel ver nieuwde BONT SPECIAALZAAK een geweldige collectie tonen. BONTMANTELS - BONTHOEDEN - NERTSCOLLIERS en CRAVATTEN Vismarktstraat 17 - 19, BREDA Tel. 01600 - 35230 EIGEN ATELIER van de prettige kanten van het bil jarten. Kritiek heeft Henny de Ruy ter op de huidige clubcompetitie, die door de KNBB wordt georganiseerd. De KNBB heeft het gepresteerd om de drie sterkste viertallen van Ne derland in één poule onder te bren gen. Bovendien komt daar nog bij, dat DCB uit Breda vooral in het voor deel is, omdat wanneer zij tegen Rembrandt uit Amsterdam uitkomt, Rembrandt maar met twee spelers speelt van het basisviertal, zodat 't voor DCB niet moeilijk is om met 90 te winnen. Hier is sprake van een zekere mate van onsportiviteit, omdat Rembrandt tegen Van den Brandt wel in haar sterkste opstel ling verschijnt. Bovendien is 't voor de andere poule, waar de mindere goden in uitkomen en ook een aan tal tweede teams van diverse ver enigingen bijzonder oninteressant, omdat degene die bovenaan eindigt in die poule, bij voorbaat al geen schijn van kans heeft tegen de win naar van de andere poule. Hij voegt er verder aan toe, dat door een maatregel van de Europese Biljartunie alle sterkste spelers niet in één viertal mogen uitkomen. De KBB houdt stringent aan deze be palingen vast, terwijl wij er van overtuigd zijn dat met name de Bel gen deze bepaling zonder meer ont duiken. De voorzitter van de KNBB de heer P. v. Engelen, wil ons zon der meer niet bevoordelen en dan valt het meestal in ons nadeel uit. Het maakt ook veel verschil met welke ballen er gespeeld wordt, zegt Rini van Bracht. Het zou nodig zijn dat de KNBB een beslissing hierin nam. Het zijn de Belgen die hier de dienst uitmaken en bij de laatste Nederland België-ontmoeting in Breda om de Stoof-Coupe waren zij het die uitmaakten met welke hal len er gespeeld zou worden. Ook hadden wij een gesprek met de andere ere-klasser van de bil jartvereniging Van den Brandt, na melijk "Wim Soeterboek uit Kaats heuvel. Vroeger, zo stelde hij, speel de ik enkel libre en kader. Nu ben ik al ettelijke jaren overgestapt naar het driebanden. Het is jammer dat ik geen tijd heb om intensief te trai nen. Om mee te kunnen draaien in de top, is veel training vereist. Op een gegeven moment werden mijn broer en ik te sterk voor de Kaats- heuvelse tegenstanders en zijn we gaan spelen bij Van den Brandt. Vanaf het eerst moment van de Eu ropa Cupwedstrijden hebben wij meegedaan. Van den Brandt is mo menteel wel als een van de sterkste driebandenbiljartverenigingen te be schouwen. Van het Nederlandse kampioen schap in Tilburg volgend jaar heeft Wim Soeterboek geen hoge adspi- raties, gezien de weinige trainings mogelijkheden die hij heeft. Wel streeft hij er naar om niet als laat ste te eindigen. Vechtlust in de bil jartsport is zeer belangrijk, belang rijker nog als de aanleg. Als 't wat meezit, zit er de mogelijkheid wel degelijk in om hoog te eindigen. Dit is wel bewezen in het kampioen schap vorig jaar te Alkmaar. Ads ik toen mijn 'laatste partij gewonnen zou hebben, was ik kampioen van Nederland geweest. Rini van Bracht is bijvoorbeeld ten aanzien van mij toch wel in het voordeel, omdat hij nu eenmaal meer gelegenheid heeft om te trai nen als ik. Naast het biljarten heb ik nog een zaak te runnen en be kleed ik bovendien nog een aantal functies in het openbare leven te Kaatsheuvel, zoals o.m. het voorzit ter zijn van de voetbalvereniging DESK. Hierdoor zijn mijn mogelijk heden ten aanzien van het biljarten niet zo optimaal als b.v. ook die van Henny de Ruyter, van wie W. Soe terboek vindt, dat hij tot de top van Nederland behoort. In Nederland is het moeilijker om kampioen te worden als in het bui tenland, omdat hier een brede top is en in het buitenland niet. Wij ho pen met ons drieën nog veel succes sen te behalen. Nu moet ik nog vele toernooien afzeggen, vanwege de mij beschikbare tijd en ik vind dat het spelen van wedstrijden nog steeds de beste training is. De politie overal in ons land wordt regelmatig geconfronteerd met het opsporen van gezochte auto's. Dat is vrijwel dagelijks werk. Dit op sporingswerk wordt echter onnodig bemoeilijkt, doordat tegenwoordig't kenteken vastgekoppeld zit aan de auto. Het kenteken en de auto waar het bij behoort zijn bekend, maar nu krijgt de politie de moeilijke taak het bewuste voertuig op te sporen. Waar moet men gaan zoe ken? Als alles normaal is, dan dient op het centrale punt bekend te zijn op wiens naam het kenteken staat en dan kan men naar dat bewuste adres gaan om daar de eigenaar te treffen. Maar in de praktijk blijkt het dikwijls zo niet te gaan. Het is volkomen begrijpelijk dat men van politiezijde spreekt van „kentekenmisère". Om de opspo ring van gezochte auto's te verge makkelijken, wil hoofdcommissaris mr. J. F. E. Hopman uit Arnhem, voorzitter van de Centrale Politie- verkeerscommissie, het kenteken van de auto weer, zoals vroeger, koppelen aan de autobezitter en niet, zoals thans, aan het voertuig. Wanneer een autobezitter dan z'n auto verkoopt, dan gaan bij de koop de kentekenplaten van de auto af, want die behoudt de oude eigenaar, omdat het nummer dat daarop voor komt zijn eigendom is en bij hem persoonlijk behoort. De nieuwe ei genaar moet er dan platen met zijn nummer opzetten. Veel van de hui dige narigheid zou bij overgang op het oude systeem voorkomen kun nen worden.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 5