waaLwij kse en lAnQSTRAAtse couRAnt DINSDAG 29 DECEMBER 1969 92e JAARGANG No. 103 Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdens+raat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33+ 2ct. inci.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inck.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inci.) ƒ4,05 r-kwrt. p.post ƒ4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" (Van. onze verslaggever) WAALWIJK - Opnieuw nadert een jaar zijn einde: 1969, dat met zijn 365 dagen weer heel wat bracht voor Waalwijk: Het is een jaar geweest met tal van hoogtepunten voor de schoenenstad"Een belangrijke ver keersverbinding kwam tot stand. In augustus opende de Commissaris van de Koningin, dr. C. Kortmaan namelijk de nieuwe Maasroute, die voor een snelle verbinding tussen Waalwijk en West-Brabant zorgt. Er waren dit jaar nogal wat jubilea. Veel verenigingen en instellingen herdachten het feit dat zij 50 jaar geleden waren opgericht. Van de industrie traden de „Gebeurtenissen op de voet gevolgd" We schreven al, verschillende ver enigingen en instanties vierden dit jaar een jubileum. In het stadsdeel Baardwijk was het al vroeg in het jaar dat de vlaggen uitgestoken wer den. De gymnastiekvereniging Kunst en Kracht herdacht het heugelijk feit dat de vereniging 50 jaar geleden was opgericht. Middelpunt van de feestviering was voorzitter Jac. van Mierlo, die in 1919 samen met enke le andere Baardwijkers K. K. had opgericht. Burgemeester J. Teijssen was verheugd dat Kunst Kracht nog steeds een actieve vereniging is met veel leden. Namens het gemeen tebestuur bood hij een beker aan. Een ander jubileum in Baardwijk was dat van harmonie St. Jan die 45 jaar geleden was opgericht. Nog een Vereniging die de naam Baardwijk draagt kreeg meermalen de schijnwerper op zich gerichtde voet balvereniging Baardwijk die precies 'n halve eeuw geleden was opgericht. Een jubileumcommissie had een uit voerig feestprogramma opgesteld, dat onder meer voorzag in een wedstrijd tegen FC Den Bosch. Om in de jubi leumstijl te blijven ook de hengel sportvereniging Visscherslust kreeg een gouden kroontje. De vereniging telt vele duizenden leden die jaarlijks in het visseizoen langs de oevers van de Midden-Brabantse wateren zijn te vinden. De commissaris van de Koningin in Noord-Brabant, dr. C. Kortmann, opende in augustus de Maasroute. Op de foto boven, dr. Kortmann in ge sprek met ir. Hamers, die op die dag afscheid nam als hoofdingenieur- direkteur vcfCProv. Waterstaat. Op de foto onder: een deel van de nieuwe weg. Schoenindustrie Vier decennia geleden besloot Ivo van Haren, een lederhandelaar in Waalwijk, om met een schoenfabriek te starten. Hij werd de grondlegger voor een groot sohoentenconcernIvo van Haren's Schoenfabrieken n.v. In het jubileumjaar nam Van Haren het 100e winkelfiliaal ingebruik. In het concern werken zo'n 2000 perso neelsleden, verdeeld over de fabrie ken in Waalwijk en Den Bosch en de 100 winkels. De schoenindustrie trad in 1969 meermalen op de voorgrond. Neder lands grootste schoenfabriek de n.v. Bloch Stibbe nam in het begin van dit jaar een opzienbarend besluit. Di- rekteur D. Stibbe onthulde dat men een meerderheidsbelang had verwor ven in de Belgische tapijtindustrie Esconyl. In de door verdere mecha nisatie en rationalisering vrijgekomen gedeelten van de fabriek in Waalwijk weid een tapijtfabriek ondergebracht. Voorlopig vinden er in deize nieuwe bedrijfstak zo'n 50 personeelsleden werk. Met de komst van Esconyl werd de economische basis van het concern belangrijk verbreed. Hierdoor is me de de expansie verzekerd van de schoenfabriek waar per dag zo'n 8000 paar schoenen en 10.000 paar pantoffels worden gemaakt. Bloch Stibbe was ook het eerste bedrijf in de Langstraat dat besloot Joegosla vische meisjes te gaan werven. De schoenindustrie kwam dit jaar vooral in het nieuws door het schreeuwend personeelstekort. De meeste grote be drijven kunnen zp'n 50 - 100 perso neelsleden gebruiken. Men slaagt er niet in vrouwelijke arbeidskrachten aan te trekken, vandaar dat nu Ver schillende bedrijven in Joego-Slavië vrouwen gaan werven. De schoenfabriek Anita, nu nog gevestigd in Waalwijk, maakte be kend dat men in de loop van 1971 't gehele bedrijf overplaatst naar Rijs wijk in het Land van 1 lensden en Al- tena. Oorspronkelijk zouden slechts schoenfabrieken Ivo van Haren en Bloch Stibbe op de voorgrond. Van Haren vierde het 40-jarig bestaan, B&S startte in Waalwijk met een ta pijtfabriek. Burgemeester J. Teijssen werd benoemd tot Ridder in de Orde van de Ne derlandse Leeuw. De gemeente Waalwijk sloot een vriendschapsverdrag met de Duitse stad Unna. Er zijn dit jaar enkele druk bezochte raadsver gaderingen geweest. De kwestie van de centrale verwarming in plan Laag einde bracht heel wat beroering. In het najaar was het precies 25 jaar ge leden dat Waalwijk door het 8ste Britse Leger werd bevrijd. Was de vreug de in 1944 groot, nu, 25 jaar later, was van enig feestvertoon geen sprake. de van de Kamer van Koophandel (en j dus van het bedrijfsleven) als van het j Gewestelijk Arbeidsbureau werd de aandacht van het ,,plau Oerlemans gevraagd. Wellicht brengt het nieuwe jaar een verdere uitwerking van dit plan. Jeugdwerk Ook het Waalwijkse jeugdwerk stond weer volop in de belangstelling. De Stichting Jeugdbelangen, een overkoepelend orgaan van de paro chies Bernadette en St. Jan vierde 't 10-jarig bestaan. In deze periode heeft men veel gedaan voor de jeugd van deze centrum parochies. Zo werd het Terp-gebouw aan de Irenestraat gesticht. In dit jeugdcentrum zijn weer veel aktiviteiten .ontplooid. Nieuw leven werd geblazen in De Pit, een centrum voor de werkende jeugd. Voor de Pit bracht 1969 oorspronke lijk tegenslag. Het centrum kwam niet goed van de grond en er was veel kritiek. Een nieuwe opzet deed veel goed en vanaf september draait De Pit weer lekker. De Andreas Zijlmans Groep, waarin de geüniformeerde jeugd is onderge bracht, vierde het 7e lustrum met tal van feesten. De groep toonde nog springlevend te zijn. Enkele personen waaronder groepsleider Hooymayer, ontvingen een onderscheiding. Belangrijk voor het onderwijs in de Langstraat was de uitbreiding van de MTS met een afdeling werktuigbouw. De LTS kreeg er de afdeling ITO, individueel technisch onderwijs, bij. Op sportgebied valt er niet zoveel nieuws te melden, RKC bleef in de eerste klas, dankzij enkele zeer span nende beslissingswedstrijden tegen UNA. Promotie of degradatie was er voor de andere sportclubs niet bij. Waalwijk begroette - on-officieel - in juli de 23.000ste inwoner. In 1969 zijn er op elk gebied nogal wat aktiviteiten ontplooid. Als dat in 1970 ook zo is, hebben we geen reden tot klagen. enkele bedrijfsonderdelen worden verplaatst, later besloot men, mede doordat er niog maar uitsluitend schoenen van kunstmateriaal worden geproduceerd,'het gehele bedrijf te verplaatsen. Als we even bij het be drijf si even blijven dan kunnen we melden*dat de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Noordelijk Noord-Brabant een exportconsulent (G. Van Vledder) aanstelde. Deze functionaris adviseert het bedrijfsle ven in het gebied van de Kamer op het terrein van de export. De Kamer van Koophandel besloot ook haar kantoor aan de Wilhelminastraat in Waalwijk uit te breiden. Het nieuwe complex wordt over enkele maanden officieel ingebruik genomen. In het begin van dit jaar vroegen we ook aandacht voor mr. R. Lam- booy, die van 1946 - 1951 burge meester van Waalwijk was. Mr. Lam- booy heeft in deze na-oorlogse perio de veel voor de opbouw van Waal wijk gedaan. In februari ging hij met pensioen als 'burgemeester van onze provincie-hoofdstad 's-Hertogerr- bosch. Actueel in 19(59.werd ook hel door de heer Oerlemans (lid van de hoofddirektie van de SiH.V.) in De Echo gelanceerde plan van 'n woon- en werk-Langstraat. Zowel van de zij- Deze maquette van het Sociaal Cultureel Centrum in Waalwijk werd dit jaar aangeboden. Het is de bedoe ling dat in 1970 met de bouw wordt begonnen. Onderscheidingen Over onderscheidingen gesproken, Waalwijks burgemeester J. Teijssen werd benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Aanlei ding hiervoor was zijn 11 -jarig lid maatschap van de Eerste Kamer. Op allerlei terrein heeft de heer Teijssen grote verdiensten. Hij heeft o.m. zit ting in enkele kamercommissies en is voorzitter van de Vaste Kamercom missie voor Verkeer en Waterstaat. In de provinciale staten is burgemees ter Teijssen fraktie-voorzitter van de KVP. Ook een ander in Waalwijk woonachtig lid van de Prov. Staten, drs. D. Schouten werd onderscheiden. Hij werd benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. De heer Schouten was vele jaren rector van het Willem van Oranje College. Waalwijk, winkelstad, is een veel gebruikte slagzin. Niet ten onrechte, want als centrumgemeente in 't stads gewest heeft Waalwijk zeker beteke nis als winkelcentrum. Drie bekende modehuizen timmerden dit jaar aan de weg. Modehuis van Dijk en Mode- huis van Mierlo namen een nieuw pand aan de Stationsstraat ingebrftik. Modehuis Cunen voerde een belang rijke verbouwing uit. Verder kreeg Waalwijk er weer tal van speciaalza ken bij. We dachten dat 1969 voor de middenstand geen slecht jaar was. Dat Waalwijk dezer dagen baadt in een zee van feestlicht is mede te dan ken aan de initiatieven van de plaat selijke middenstand. Nauw verwant aan de middenstand is het bankwezen. Aan de Stations straat kwam een nieuwe vestiging ge reed van de Raiffeisenbank. De Boe renleenbank startte met het bouwplan dat voorziet in eten nieuw hoofdkan toor aan de Markt. Verwarmings kwestie De bewoners van plein Laageinde 1 en 2 hebben een roerig verwarmings jaartje achter de rug. Niet dat het aan de verwarming schortte, integen deel er werd uitstekend gestookt. Het waren echter de stookkosten die nogal wat stof deden opwaaien. De verliezen van gemeentezijde waren groot. Men besloot'dan ook een deel hiervan op de bewoners te verhalen. Men ging hierbij niet bepaald taktisch te werk met het gevolg, dat de be woners zich danig roerden. Er zijn vele nachtelijke raadsvergade ringen aan deze materie gewijd. De raadsleden roerden zich - met op de achtergrond een overvolle publieke tribune - geducht. 'Het resultaat was o.m. een diepgaand onderzoek en het besluit om niet alle kosten te verhalen. Na driekwart jaar is men er nog steeds niet uit. Er zal met na me nog vergaderd moeten worden over de omschakeling van de wijkver- warming op individuele verwarming. Dat staat in het komende jaar te ge beuren. De Lagere Technische School Waalwijk e.o. kreeg een nieuwe di- rekteur in de heer Beernink. Hij volg de waarnem'end direkteur van Ber- kum op, die tijdens een afscheids avond veel lof kreeg toegezwaaid. De LTS startte in september met een af deling voor individueel onderwijs. Het tekort aan gymzalen werd opge heven. In een vroegere leerfabriek aan de Burg. v. d. Klokkenlaan wer den twee fraaie gymzalen ingericht. Het ligt in de 'bedoeling dat dit com plex in de toekomst ook de ITO-af- deling gaat omvatten. Dit jaar 'heeft de gemeente Waal wijk een vriendschapsverdrag geslo- 1 november namelijk 25 jaar geleden dat Waalwijk werd bevrijd. Iedereen herinnert zidh ook nog wel die don kere dag in september toen burge meester E. C. Moonen en de gebroe ders Joop en Vincent Hoffmans op de binnenplaats achter 'het raadhuis werden gefusilleerd. Bepaald jammer vinden wij het dat men nu, een kwart eeuw nadat het 8e Britse leger de Duitsers uit Waalwijk had verdreven, hier niet officieel bij heeft stil gestaan. Het stadsdeel Besoijen kreeg twee nieuwe kerkelijke herders. Pastoor Verbiesen van de r.k. kerk Besoijen werd rector in Diessen. In zijn plaats kwam pastoor Fr. Boeken tot dan rec tor in het Canisiusziekenbuis te Nij megen. Pastoor Boeken heeft in het half jaar dat hij in Waalwijk is ge stationeerd, naar een nauw contact met zijn parochianen gestreefd. Ook de Ned. Hervormde Gemeente Be soijen kreeg een nieuwe geestelijke leider, dominee F. Sinke. Maasroute Van allerwege is er gedurende vele jaren op gewezen dat Waalwijk en 't gebied van de Langstraat ontsloten diende te worden. Het ontbrak deze streek aan goede wegen. Daar is dit jaar een einde aan gekomen. Dr. C. Kortmann opende eind augustus de nieuwe Maasroute, een uitstekende wegverbinding tussen Den Bosch - Waalwijk - Wagenberg. Men kan De gemeente Waalwijk sloot een vriendschapsverdrag met de Westduitse stad Unna. Op de foto het moment waarop burgemeester Göpfner van Unna het verdrag tekent. Burgemeester J. Teijssen van Waalwijk kijkt toe. ten met de Westduitse gemeente Un na. De ratificatie van dit verdrag ge beurde tijdens buitgewone raadsver gaderingen in Waalwijk en Unna. Met name het verenigingsleven stelt het contact met Unna bijzonder op prijs. Verschillende verenigingen be zochten Unna al, terwijl ook de Duit sers regelmatig in de schoenenstad" vertoefden. Op de plaats waar in vroeger ja ren de Synagoge heeft gestaan, aan de Tempelierstraat in Waalwijk Noor werd een gedenkteken onthuld door de Nederlandse Opperrabbijn. In de vooroorlogse jaren telde Waalwijk vele Joden. De oorlogsjaren hebben in de Joodse gemeenschap van Waal wijk diepe sporen nagelaten. Het ini tiatief van het gemeentebestuur om tot een gedenksteen te komen weid dan ook bijzonder gewaardeerd. 25 jaar bevrijd In dit jaaroverzicht mogen we de oorlogsjaren niet vergeten. Het was vanuit Waalwijk nu snel westelijk Noord-Brabant bereiken. Ook de rij tijd naar Den Bosch is aanmerkelijk korter geworden. Het is te hopen dat men snel besluit de Maasroute in het Rijkswegenplan op te nemen 'en dan kredieten beschikbaar stelt om het trajekt Vlijmen-Wagenberg vierbaans te maken. In het begin van dit jaaroverzicht haalden we reeds enkele gouden ju bilea aan. In het najaar herdachten echter ook de Christelijke Bedrijfs groepten Centrale en de Woning bouwvereniging Baardwijk het heug lijke feit dat de organisatie een halve eeuw geleden was opgericht. Veel minder oud is de Kindercrèche in Waalwijk Zuid die enkele maanden geleden op initiatief van mevrouw v. d. Mee tot stand is gekomen. Veel moeders maken een dankbaar gébruik van de gelegenheid om voor een hal ve dag hun kind(eren) in de crêéhe achter te laten. De tcho v^n het Zuióen Het wel en wee van Waalwijk in het afgelopen jaar (Vervolg op pag. 7)

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 5