Opening raadhuis in Kaatsheuvel belangrijkste gebeurtenis in 1969 Sprang-Capelle kreeg er in 1969 enkele nieuwe gebouwen bij Dit jaar werd Boerenleenbank nieuwe veiling en ingebruik genomen Het wei en wee van Waalwijk in het afgelopen jaar TREFCENTRUM VOOR DE BURGERIJ Sport I DRUNEN BEGROETTE 11.000 STE INWONER 7 I DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DINSDAG 30 DECEMBER 1969 7 De gemeente Loon op Zand heeft zijn raadhuis. In april werd dit nieuwe gebouw dat in Kaatsheuvel staat door de Commissaris van de Koningin geopend. Van onze verslaggever KAATSHEUVEL - De gemeente Loon op Zand en in het bijzonder het kerkdorp Kaatsheuvel heeft in 1969 wel in het teken gestaan van het nieuwe raadhuis. In april opende dr. C. Kortmann, de commissaris van de Koningin in Noord Brabant het nieuwe raadhuis aan de Markt. In het ka der van deze opening was een feestprogramma samengesteld dat klonk als een klok. Zes dagen lang vierde de bevolking feest. Over het nieuwe raadhuis is dit jaar veel geschreven en terecht, want het gebouw is een bouwkundig ju weel. Het is, zoals burgemeester L. van Erp steeds zegt, een trefcentrum voor overheid en burgerij. Met name de grote hal moet als ontmoetings plaats dienen. Men denkt hierbij aan tentoonstellingen, terwijl er ook le zingen etc. gehouden kunnen worden. Aan elke ruimte in dit gebouw is veel zorg besteed. In de ruime raadszaal is een bijzon der fraai wandmozaiek aangebracht van Marius de Leeuw. Ook de trouw zaal is voorzien van een houten sier- wand. Voor het publiek zijn alle af delingen gemakkelijk te bereiken. Dr. Kortmann noemde bij de opening het raadhuis een van de mooiste gebou wen die hij in zijn ambtsperiode had geopend. De bevolking vierde zes da gen feest. Hoogtepunten waren o.m. de histo- risohe optooht en het kleurrijke gilde- feest. In een feesttent was iédere avond iets te beleven. Ook de tieners en twens kwamen ruimschoots aan bod. De bevolking bracht spontaan geld bijeen voor een geschenk. Comi- té-voorzitter W. Pepping kon de bur gemeester een cheque van 10.000.- overhandigen voor een f ontein op het Raadhuisplein. Onderscheidingen Twee bekende persoonlijkheden ontvingen een onderscheiding. Het raadslid Jan Beerens, die ook vele ja ren wethouder was mocht bij gelegen heid van zijn 75e verjaardag het ere kruis ProEcclesia et Pontifice in ont vangst nemen. De heer Beerens heeft véél voor de plaatselijke bevolking gedaan. Ook mevrouw Nouwens-Ver- boven, die dertig jaar voorzitster was van de Katholieke Vrouwen Organi satie werd begiftigd met het pause lijke ere-kruis. Vooral op sociaal ge bied heeft mevrouw Nouwens veel goeds gedaan. Pastoor Rietra, bij velen bekend als de Efteling-pastoor, vierde zijn 40-jarig priesterfeest. De bevolking vergat hun pastoor op die dag niet. Tijdens een druk bezochte receptie mocht de herder van de parochie H. H. Martelaren van Gorcum veel ge schenken in ontvangst nemen. Van De Efteling valt niet zoveel te mel den. Het sprookjespark trok in deze stralende zomer weer vele honderd duizenden bezoekers. Op het Efte ling-terrein werd in november weer de Micro-Show gehouden. Voor de kleuters van de wijk Bern- dijk was er goed nieuws. Burgemees ter L. van Erp opende de nieuwe kleuterschool Hummeloord. Belang rijk is ook de uitbreiding van de Ma vo Pius X. Deze school krijgt er een gymnastiekzaal bij, waarin straks ook de plaatselijke bevolking terecht kan. Overigens kreeg de Pius X Mavo 'n zware slag te verwerken. Direkteur Veldkamp wisselde het tijdelijke le ven voor het eeuwige. Recreatie Als recreatiegemeente kwam Kaats heuvel ook in 1969 weer goed uit de bus. De campings waren bijzonder druk bezet. Overigens „zit" het ge meentebestuur wel met een recreatie- pröbleem. De voetbalvereniging Desk moet aan een nieuw terrein geholpen worden. Deze eerste klasser biedt el ke zoqdag honderden inwoners (pas sieve) recreatie. Op de valreep kun nen we nog mélden dat het nieuwe Bejaardencentrum De Vossenbergde eerste bewoners heeft opgenomen. Dit centrum is gevestigd in het voor malige missiehuis, dat door de paters aan een particuliere stichting werd verkocht. De Vossenlberg kan aan 95 bejaarden onderdak bieden. Loon op Zand kijkt verlangend uit naar sportzaal (Van onze verslaggever) LOON OP ZAND - Het belang rijkste nieuws voor 't kerkdorp Loon op Zand in het nu afgelopen jaar is ongetwijfeld de aankondiging dat Loon een sportzaal krijgt. Het dorp is bijna altijd van een goede sportaccommodatie verstoken ge weest. Nu krijgt echter de school jeugd de gelegenheid gymnastiekon derwijs te volgen. Ook de verenigin gen kunnen in de avonduren gebruik gaan maken van de sportzaal, die in de loop van 1970 gereed komt. De afdeling Loon op Zand van de vakbond St. Willibrordus vierde dit jaar het 60-jarig bestaan. Jan Toorians, bij velen bekend als dé gilde-expert schreef een boék „Het Vendel". De aanbieding van het eer ste exemplaar ging met de nodige pu bliciteit gepaard. Ook op muziekge bied kwam Loon goed voor de dag. Harmonie Concordia behaalde weer de nationale titel. Vol trots werkt men momenteel aan de bouw van een prachtig bejaarden centrum Huize De Venloene. Het oude Gerlachusgesticht gaat verdwij nen en daarvoor in de plaats komt 'n bejaardencentrum met een hoofdge bouw alsmede een aantal bejaarden woningen. Tussen de huisjes en het hoofdgebouw komt een groot park dat voor iedereen toegankelijk is. Men wil op deze wijze de bejaarden tussen de bevolking laten leven. Kraamcentrum in Capelle Van onze verslaggever) SPRANG-CAPELLE - Het voor uitstrevende gemeentebestuur van jaren voor gezorgd, dat de inwoners de beschikking kregen over een aantal belangrijke gebouwen. Ook in 1969 werd op de ingeslagen weg voortge gaan. Zo kreeg bijvoorbeeld de vroe gere burgemeesterswoning van Capel le een bestemming. Dit pand werd omgebouwd tot een kraamcentrum, waar de kraamverzorgsters hun op leiding krijgen. In juni kon burgemeester M. van Prooyen de Prins Willem Alexander- school openen. Hiermee kreeg Sprang de beschikking over 'n fraaie lagere school. De oude school aan de Heistraat, die bijzonder vervallen was kon eindelijk worden gesloten. Op 't gébied van de scholenbouw is de ge meente er in geslaagd bij te blijven en de achterstand die er was, weg te werken. De sportverenigingen in het dorp zijn bijzonder actief. Sprang en SSC bouwden in het verleden al zelf een Het kraamcentrum in Sprang-Capelle kreeg een nieuw onderdak, voormalige burgemeesterswoning in Capelle werd hiervoor ingericht. De Artisten voor de maand januari Trio Italiano Paris-Show Prinses Fania Geopend van 22.00 uur tot 04.00 uur. THE BLUE NOTE Tilburg Telef. 04250 - 25287 Veel bouwplannen voor komende jaren Van onze verslaggever) DRUNEN - In Drunen zijn dit jaar heel wat bouwwerken gereed geko men. Opnieuw is in 1969 gebleken dat Drunen een gemeente is waar veel aktiviteiten worden ontwikkeld. De plaats groeit en bloeit. Ook het inwonertal steeg. Op 8 mei kon bur gemeester mr. H. Stieger de 11.000e inwoner inschrijven. Het was Moni que Tausch uit Elshout. Een andere mijlpaal bereikte de veiling tóen het absolute omzetrecord van 8 miljoen gulden kon worden genoteerd. De veiling stond dit jaar wel in het teken van de belangstelling. Op 24 maart werd het nieuwe complex aan de D'Oultremontweg officieel geo pend. Het complex omvat een grote aanvoerhal, fraaie veilingzaal en ri ant kantoorcomplex. Ook is er een grote fustenloods. Het gemeentebe stuur liet de kunstenaar Louwinger uit Eindhoven een wandmozaiek ont werpen dat aangebracht werd aan de gevel. In dit voor de veiling zo be langrijke jaar kon voorzitter J. C. van Hoorn ook een omzet van 8 miljoen gulden aankondigen. „De Lang straat" werd hiermee de derde grote veiling in Brabant. Deze stuurgroep ontwikkelde name lijk het plan om de bevolking 5 pro cent in de stichtingskosten te laten betalen van een nieuwe sporthal. Als er 40.000. - op tafel komt verle nen de overheidsinstanties zeker de benodigde subsidies zodat nog in '70 met de bouw van een sporthal in Dru nen kan worden begonnen. De gemeenschap kreeg er ook een openbare leeszaal en bibliotheek bij. De voorzaal van De Hoge Braken werd hiervoor ingericht. De Hoge Braken werd geheel verbouwd, tot 'n gemeenschapshuis. Men beschikt nu over een fraai zalencomplex waar al le soorten van uitvoeringen kunnen worden gegeven. Toerisme Drunen krijgt steeds meer beteke nis als toeristengemeente. Dit jaar onthulde burgemeester Stieger de plannen om te komen tot een groot recreatieoord voor dag- en verblijfs- recreanten nabij de „roeivijver". In de directe omgeving ervan komt ook een luchthaven voor zaken- en toe ristische vluchten. De onderwijzer Nico de Gouw deed een boek over Drunen het licht zien. De heer De Gouw besteedde in zijn werk op de meest ruime zin aandacht aan de gemeente. De schijnwerper werd ook gericht op de Lambertus- parochie die het heuglijke feit her dacht dat de parochie 750 jaar gele den was gesticht. Mgr. Bluyssen, de bisschop van het bisdom Den Boséh, kwam voor de jubileumviering naar Drunen. Ook het kamende jaar zullen er veel gebouwen gereed komen. In fe bruari zal het eerste deel van het be jaardencentrum "Jacobushof" be trokken kunnen worden. Nog deze kerstvakantiê wordt de nieuwe lagere sohool in Vennen Oost opgeleverd. In dit uitbreidingsplan rijzen de hui zen als paddestoelen uit de grond. De verwachting is dan ook gewettigd, dat Drunen in 1970 opnieuw zal bloeien en groeien. Waspik kijkt terug op een rustig jaar (Van onze verslaggever) WASPIK - Het jaar 1969 is voor de gemeente Waspik rustig verlopen. Er vallen weinig schokkende nieuws feiten te melden. In Waspik-B oven kon dit jaar de nieuwbouw van de Boerenleenbank ingebruik worden genomen. Een hele verbetering, na 7 jaar in een noodgebouw gehuisvest te zijn geweest. De voetbalvereniging Waspik heeft het 40-jarig bestaan gevierd. Hoogte punt van de jubileumviering was o.m. de ontvangst op het gemeentehuis. Gelijkertijd met het jubileum namen voorzitter N. van de Rijken en secre taris W. Baaten afscheid van het be stuur. Hen viel een hartelijke hulde ten deel. De sport komt in Waspik trouwens weinig tekort. Traditie getrouw werd ook in 1969 weer een wielerronde voor amateur géhouden. Bart Jan broers kwam als de grote overwin naar te voorschijn. Goed nieuws was er voor de tennisliefhébbers die de beschikking kregen over twee banen. Het complex werd gecompleteerd met een kleedgebouw. kantine, momenteel zijn HNC en Wit Zwart daarmee mee bezig. SSC nam dit jaar een juweel van een ter reinverlichting ingebruik. Het werd daardoor mogelijk ook lichtwedstrij- den in Capelle te spelen. De uitste kende accommodatie was er de aan leiding voor dat de selectiewedstrijd tussen het nationale zondag- en za terdagelftal op het terrein van SSC kon worden gespeeld. Bejaardenzorg Op 'het gebied van de bejaarden hulp is men erg actief. Enkele weken geleden werd een commissie open be- jaardenwerk geinstalleerd. Burge meester van Prooyen onthulde ver der de plannen om bij het bejaarden centrum een flat te bouwen. In de di verse delen van de gemeente organi seerden particulieren weer een be- jaardenreis, wat voor de deelnemers werkelijk een dagje-uit betekende. De Christelijke Volksbond uit Sprang bestond in 1969 een halve eeuw. Het bestuur werd tijdens een druk be zochte Teceptie met dit gouden feest gecomplimenteerd. Feest was er ook bij de familie de Rooy in Sprang. De heer de Rooy had voor zijn nieuwe woning aan de „viersprong" 'n boi ler besteld bij de PNEM. Het bleek dat hij de gelukkige was die de 75.000e boiler kreeg toegewezen. PNEM-direkteur mr. Jhr. de Roy van Zuidewijn kwam enkele fraaie ge schenken aanbieden. Herinnering We zouden dit jaaroverzicht willen besluiten met een kleine herinnering aan Jan de Rooy. Er is de laatste we ken ook in De Echo veel over de „held van de Langstraat" geschre ven, maar in een jaaroverzicht mogen wij toch zeker niet aan hem voorbij gaan. Het is nu immers precies 25 jaar geleden dat Jan de Rooy het be langrijke bericht doorgaf dat de Duit sers een tegenaanval wilden inzetten. Die daad kostte de Sprangenaar later zijn leven. Ook de televisie schonk aandacht aan de verzetsgroep André. In de laatste maand van 1969 heeft deze herdenking ongetwijfeld veel in woners van Sprang-Capelle nog eens doen denken aan de bange december dagen van 1944. Sporthal Feest was er ook bij de Boeren leenbank die aan de Grotestraat een nieuw gebouw ingebruik nam. Het pand dat is ontworpen door de Dru- nense architect Verhagen is een ar chitectonische aanwinst voor de ge meente. De directie van de bank bood het gemeentebestuur een cheque van 2500. - aan ten behoeve van een sociaal cultureel doel. Burgemeester Stieger besloot het bedrag te storten op de rekening van de stuurgroep Sporthal Drunen. 7 Brabantse schoenfabrieken komen met show Aansluitend op de data van de G.D.S. (beurs in Dusseldorf) organi seren de 7 samenwerkende schoenfa brieken komend voorjaar verkoop shows in 15 steden. Lht besluit is t gevolg van het grote succes dat de shows (toen in 6 plaatsen) in het na jaar hadden. De data zijn: 15 april (woensdag) in Breda en in Groningen. 16 april (donderdag) in Goes en in Leeuwarden. 19 april in Geleen, 20 april in Geleen en Amsterdam. '21 april in Amster dam en Roermond. 22 april in Eind hoven en Alkmaar. 23 april in eZist. 26 april in Arnhem, 27 april in Arn hem en Rotterdam, 28 april in Rot terdam en Zwolle, 29 april in Hen gelo en Leiden. De zeven fabrieken zijn: Berkelmans, Oisterwijk, Blenza, Etten, Christall, Waalwijk, Jimmy Joy, Waalwijk, Le on Pare, Kaatsheuvel, Tee-Vee, Ois terwijk en Troked, Waalwijk. In Drunen kwam de nieuwbouw van straat gereed. de Boerenleenbank Onderwijs Belangrijk voor de gehele ontwik keling van de streek is ongetwijfeld de uitbreiding van de Middelbare Teéhnische School (MTS) in Waal wijk. Nog steeds is deze onderwijs in stelling i(beter bekend als de middel bare vakschool) géheel gespeciali seerd op de schoen- en lederindustrie. Daar gaat verandering in komen want in september 1970 kan een afdeling werktuigbouw ingebruik genomen worden. In de loop van de jaren moet daar dan nog de afdeling elektro techniek bijkomen. Men verwacht dan' de komende jaren zo'n 250 jongens uit geheel de Langstraat de MTS gaan bezoeken. Sport Ook op sportgebied was 1969 'n bewogen jaar. De eerste klasser RKC kon nog net de degradatiedans ont springen. Daar was dan wel 'n extra wedstrijd tegen UNA voor nodig. Een 2-1 achterstand kon worden omgezet in een 3-2 voorsprong en daarmee behield Waalwijk zijn eerste klasser. RKC draait in het nieuwe seizoen 1969-1970 'heel wat beter. De Waalwijkers staan nu hoog ge klasseerd. „Baardwijk" jubileerde, maar kon promotie niet verwezenlij ken. Uitschieters vallen er dan ook niet te melden. Onze hockeyers, handballers en niet te vergeten de bil jarters draaiden uitstekend mee. Zo als ieder jaar het geval is, hopen alle sportlieden op een nog beter nieuw jaar. y W A, MUZIEK STRIP-TEASE STRIP-VEDETTE VEEMARKTSTRAAT 36 - 38 (Vervolg van pag. 5)

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 7