waaLwij kse en lAnqstRAAtse couRAnt Gemeentebestuur Sprang-Capelle verwacht dat in 1970 met ruilverkaveling wordt begonnen Jeugdsociëteit MonPlaisir is in Waspik erg populair prwtpn- vacuum EM-TE supermarkt Qngn BEGROTING 1970 VASTGESTELD SPORTVELDEN VOOR HNC EN WIT ZWART Kaatsheuvel GS ff IGIR wllufl voor 89 cent voor 39 cent Waalwijk - Drunen ouden eeuw» LITERBLIK HERO 500 GRAM Begraafplaats Sprang wordt herzien Behandeling begroting Bejaardenwerk goede gezondheid en veel voorspoed Plannen voor soos oudere jeugd Zomerkamp Sterksel Huisvesting Verkeersproblemen Werkgelegenheid Kapitaalswerken Jongensschool M van 1.89 voor 1 DINSDAG 29 DECEMBER 1969 92e JAARGANG No. 103 De tcho van het Zuióen Ahnrmpmpnt Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tieten Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 - Kaatsheuvel Dr. van Beurdens+raat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) 1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 r-kwrt. p.post ƒ4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" In de openbare vergadering van de gemeenteraad van Sprang-Capelle, onder leiding van burgemeester M. van Prooijen, werd j.l. dinsdagavond na ampele bespreking besloten tot uitbreiding van de sportvelden aan de Juffrouwsteeg en aan de Oudestraat. Met de uitbreiding van het complex aan de Juffrouwsteeg wilde de heer De Bie wachten tot de fusie van de verenigingen Wit Zwart en HNC een feit is, maar de heer Heij wilde hier niet dwingend optreden en informeerde verder of het bedrag van 80.000, - bij uitvoering in twee fasen voldoende zou 'zijn. De heer Winkelman vroeg naar de bedoeling: twee aparte velden voor twee clubs. De voorzitter lichtte toe dat de voorstellen zijn afgestemd op een gehouden samenspreking met de besturen van beide verenigingen. Nu hebben elk een terrein, de bedoeling is een derde, aan de KNVB-eisen aan te passen veld, aan te leggen en met het voorstel wilde het college niet wachten, maar het zal eerst worden uitgevoerd na een fusie. Gaat deze niet door, dan zal de raad eerst hiervan worden ingelicht. Op de basis van de hui dige prijzen is een en ander te realiseren, zegt de voorzitter. Het voorstel werd aangenomen, met de mededeling van de heer Rijkers, dat hij geacht wenst te worden te hebben tegengestemd. Het feit dat er bij de Stichting Katholiek Jeugdwerk Brabant in 's-Hertogenbosch zo'n 260 jeugd-sociëteiten zijn aangesloten bewijst wel dat deze vorm van jeugdwerk bij de jeugd erg aanslaat. Ook in Waspik is er zo'n bloeiende jongerensoos, Mon Plaisir. Uniek is ech ter wel het enorm groot aantal leden. Met ruim 250 uitgeschreven lid- maatschapkaarten is Mon Plaisir ver weg de grootste jeugdsocieteit uit de verre omtrek. Mogelijk kan de oorzaak daarvan zijn dat het be stuur van Mon Plaisir juist die leeftijdsgroepen wil opvangen waar an dere verenigingen op dit terrein vaak aan voorbijgaan, jongens en meisjes van 14 t.m. 17 jaar. Bij de behandeling van het voorstel tot uitbreiding van het sportvelden complex aan de Oudestraat, vraagt de heer Genuit of nu voorwaarden zijn gesteld, dat wanneer over enige tijd zou blijken dat het weer niet voldoet, de Heide Mij. het veld dan in orde maakt, zonder dat het de gemeente weer een tienduizend gulden kost. De voorzitter antwoordde dat deze zeker met de Heide Mij. werd besproken en hij gelooft zeker dat de Heide Mij. zal zorgen dat de zaak goed in orde komtwant anders zou de Mij. haar goede naam verliezen. De heer Heij hoopte dat van gemeentewege goed toezicht gehouden zal worden en vroeg nog in verband met de hoge kosten of de uitvoering van het werk niet wat is overtrokken wat b.v. de verfraaiing betreft, waarop de voor zitter zegt dat hij niet gelooft dat het werk extra duur zou zijn, in verband met de werkzaamheden als extra ver schraling, drainering, landbouwweg, enz. Het voorstel werd hierna met al gemene stemmen aangenomen. Bouwgrond werd verkocht aan de heer A. Brouwer gelegen aan de Cha- botstraat en aan de heer J. C. Hoef nagel, gelegen aan de Pres. Kennedy- straat. Vastgesteld werd de Algemene Verkoopvoorwaarden voor de ver koop van bouwterreinen, waarbij de heer Winkelman een vraag stelde be treffende art. 6, waarbij de voorzit ter opmerkte dat het hier alleen gaat over het tegengaan van speculatie bij verkoop van bouwterrein. Als men te goeder trouw is, zal de gemeente ze ker willen meewerken. Verder werd een garantie verleend als bedoeld in artikel 63 van de Woningwet. Een geldlening van 30.000, - werd aangegaan met de Coop. Raiff eisen- bank Langstraat-West te Raams- donksveer, waarbij de voorzitter mee deelde dat dit bedrag in verband met bezwaren van G.S. niet bestemd zal zijn als gedeeltelijke kosten voor de bouw van een gewone lager onder- wijssdhool, maar voor de bouw van 'n dhr. kleuterschool. De heer Kuijsten vond de halfjaarlijkse rentebetaling die bedongen werd, 'n bezwaar, maar de voorzitter merkte op dat zulks voorheen gebruikelijk was. Het voorstel tot beschikbaarstelling van een bijdrage ineens aan de stich ting Dorpshuis ten behoeve van een verbouwing werd goedgekeurd, even als de beschikbaarstelliiïg van 'n kre diet van 15.000, - voor het maken van twee nortonputten ten behoeve Bij de behandeling van de gemeente begroting voor 1970 hielden de he ren Genuit, Kuijsten, De Vries, Rij kers en Winkelman zogenaamde al gemene beschouwingen. Alle sprekers hadden in de eerste plaats veel dank voor burgemeester van Prooijen, het college, de ambtenaren en ook voor het personeel van gemeentewerken, speciaal voor de gladheidsbestrijding in de laatste weken. Verder werden door de sprekers de volgende onder werpen ter sprake gebracht: volks huisvesting, bijstandswet, ruilverka veling, bevrijdingsfeesten, wegennet met trottoirs, Dick Flemmingstraat busdiensten, openbare kleuterschool, Reinigingsdienst, parkeergelegenheid Julianalaan, hoek Oudestraat-Kerk straat, verlichting op- en afritten Maasroute bij Capelle, telefooncel len, werkgelegenheid, begraafplaats Sprang. De voorzitter beantwoordde de spre kers in eerste instantie breedvoerig. Hij dankte de sprekers hartelijk voor de waarderende woorden aan zijn adres gericht, alsmede voor die tot de ambtenaren en werklieden, en zei on dermeer dat het college betreffende de woningbouw alles gedaan heeft om de instanties te bewegen een zo groot mogelijk contingent woningwetwonin gen toe te wijzen. Wat de Bijstand- wet betreft onderzoeken b. en w. vooraf geval tot geval, opdat geen misbruik plaats vindt. Met de Oran jeverenigingen zal contact worden (opgenomen voor het organiseren van de herdenking van de 25-jarige be vrijding. Het college heeft gegronde verwadhtingen dat in 1970 met de uitvoering van de ruilverkaveling zal kunnen worden begonnen. Wat het wegennet betreft, zei de burgemees ter tot de heer Kuijsten dat met de verbetering van straten, trottoirs, als- oolk van de Dick Flemmingstraat ge- wacht was tot de eerste fase van het rioleringsplan zou kunnen worden uitgevoerd en wat Burg. Meijerstraat, H. Cabothstraat, enz. betrof, gewacht is tot het bouwen aan deze straten zou zijn voltooid. In Sprang zijn witte strepen op de weg aangebracht om de vele bochten in die straten, vroeger waren die er niet geweest, maar nu meent men dat dit overal noodzakelijk is, wat de burgemeester niet nodig vindt in een vrijwel rechte straat als de Heistraat en het kost veel geld. Wat de BBA- diensten aangaat, dit zal in geweste lijk verband met de BBA besproken worden. Betreffende de werkgelegen heid is de voorzitter van mening dat met industrieterreinen van 5-10 ha dit is nodig voor uitbreiding van plaatselijke industrie. Het college zal zijn uiterste best doen om geld voor uitvoering van het rioleringsplan te bekomen en de toestand op de be graafplaats te Sprang zal op korte termijn worden herzien. Wat de heer De Vries vroeg omtrent de vestiging van een openbare kleu terschool te Vrijhoeve zal bekeken moeten worden. Hij meende dat het aantal leerlingen te klein is. Het weg dek in de Schoolstraat zal bekeken worden. Het invoeren van plastic zak ken bij de reinigingsdienst stuitte vol gens de voorzitter op bezwaren, om dat deze moeten worden stukgemaakt want die rotten niet. Dan zou een ritten te Capelle te verlichten en voor de kruising van de Tilburgseweg te Sprang waren ook verkeerslichten ge vraagd. De politie had te Capelle al tienmaal loslopend vee moeten ver wijderen, wat volgens de burgemees ter een gevolg was van de minder goede afrastering. Overwogen werd een schutsstal te plaatsen, waar te gen vergoeding eventueel het vee te rug zou bekomen kunnen worden. Voor het gemeentehuis was reeds een telefooncel geplaatst, getracht zou worden ook een voor Capelle en Sprang te krijgen. Mevrouw van Suijlekom kwam nog terug op een openbare kleuterschool of dependance te Vrijhoeve. Zij meen de dat meer leerlingen op plaatsing wachtten, maar burgemeester Van PERSONEEL en DIRECTIE van Specialiteiten-HZeótaurant Sfotel <~Derwlel - clDaalwyk WENSEN U VOOR 1970 Zii hopen door hun service aan het welslagen van „UW 19 7 0" hun steentje te kunnen bijdragen. Maar van nog grotere invloed is ze ker het feit dat de grote animator van de soos in Waspik, de heer A. Remmeren en zijn 7 medebestuurs leden, de bijeenkomsten bijzonder aantrekkelijk weten te maken. Mon Plaisir is dan ook buiten Waspik erg populair en trekt op haar bijeen komsten gemiddeld zo'n kleine 300 bezoekers. Tachtig procent daarvan zijn vaste klanten. De oorsprong van Mon Plaisir ligt in feite in Sterksel. Na een zo merkamp dat de Waspikse jeugd hier in '66 doorbracht kwamen de deelnemers tijdens een rëunie met de idee van een instuif aandragen. De kampleiding, in casiu de heer Kemmeren, nam hierop het initia tief voor de gevraagde instuif en na contacten met ondermeer de gymna stiekvereniging Quickly en J ong Nederland, senioren en KMG-erg wilde de stichting Jeugdbelangen graag een steentje bijdragen. Aan vankelijk draaide men alleen tij dens de schoolvacanties en wel in twee groepen, 12 t/m 14 en 15 t/m 17 jaar. De jongste groep werd veel al geplezierd met gezelschapsspelen en een disc-jockey maar door ge brek aan leiding vond de laatste bij eenkomst voor deze jongens en meisjes plaats in april '68. Vanaf dat moment beijvert het bestuur zich dus uitsluitend voor de jongens en meisjes vanaf 14 jaar. Het weet zich gesteund door een actieve werkgroep, negen creatieve medewerkers, die telkens weer voor een sfeervol interieur zorg dragen. Hiermee zijn we tevens beland auto met breekinstallatie nodig zijn em bezien zal worden of in samenwer king met buurgemeenten deze zaak op te lossen is. Het open bejaarden- werk achtte de burgemeester ook be langrijk. Wat de parkeergelegenheid aan de Julianalaan aangaat, zou men bij de modernisering van de Julianalaan- west parkeerhavens kunnen aanleg gen. Men zal op korte termijn bekij ken of aan de westzijde enige ver haf ding kan worden aangebracht. Wat de grote uitgaven voor sport be treft, de voorzitter was blij met de ac commodatie voor sportbeoefening. Als de jeugd de vrije tijd op goede wijze kan besteden, worden daarmee veel moeilijkheden voorkomen. Wat betreft de moeilijke hoek Kerk straat-Oudestraat geeft de voorzitter de heer Winkelman toe, dat het een moeilijke hoek is. Verkeersspiegels, zoals de heer Genuit al eens voorstel de, zouden slechts 'n korte tijd be schoren zijn, z.i. en het best acht te hij de hoek ruimer te maken. Een richtingsverkeer had ook zijn bezwa- Prooijen meende dat de wachtlijst slechts drie kinderen bevatte wat me vrouw van Suijlekom betwijfelde. Meerdere ouders laten om de afstand na hun kinderen naar Capelle sturen, waarop de voorzitter zei dat wanneer een zeker aantal ouders een verzoek tot de raad richten voor een kleuter school de raad een beslissing moet nemen. Men zal het nog nader be kijken, zegt de voorzitter. Wat betreft werkgelegenheid-woon- gemeente zal een en ander in stads gewestelijk verband moeten worden bekeken, maar een gemeente als Sprang-Capelle moet toch 10 ha in dustrieterrein hebben, maar we moe ten wachten op het volledig rapport van de Ver. van Ned. Gemeenten. Het terrein aan de Capelse haven moet worden aangepast aan de nieu we toestand, waarvoor de plannen bij Rijkswaterstaat zijn. Wat betreft de waterhuishouding, waarnaar de heer Vos informeerde, zei de voorzitter dat dit een gebied betreft waarover 't Waterschap het beheer heeft. De heer Winkelman vroeg nog of de prijs van onze industriegrond af steekt met die te Waalwijk, waarop de voorzitter antwoordde dat we niet veel meer beschikbaar hebben, voor 8,50 per meter, wat gunstig af steekt, maar de nieuwe kostprijs zal hoger karnen te liggen. De voorzitter vroeg tenslotte nog spe ciaal aandacht voor punten 10 en 11 van het programma van kapitaalswer ken, n.l. de sloping van woningen naast de Ger. Kerk te Sprang en in de Hoofdstraat te Capelle, met aan leg van parkeergelegenheden op bei de plaatsen, die hij nu spoedig wilde doen uitvoeren. De raad ging hier mee akkoord en de gemeentebegro ting werd hierna zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. Een viertal onderwij saan gele genhe den werden nog aangenomen, waarbij het bedrag per leerling werd vastge steld op 112,50 met inbegrip van 5,- voor administratiekosten. De heer Kuijsten meende dat dit laatste f6,50 moest zijn en de werkelijke kosten veel meer zouden bedragen. De voorzitter achtte het echter wel voldoende 'en zegde toe te trachten 'n volgend jaar het bedrag per leerling weer te verhogen. Nadat tenslotte nog enkele begrotingswijzigingen wa- ren goedgekeurd, sloot de voorzitter de vlot verlopen vergadering. aan het grootste probleem van Mon Plaisir. Het is vanzelfsprekend denkbaar dat voor haar, uiteraard tegen een huurprijs, de twee ge meenschapshuizen, in Waspik-dorp, ter beschikking staan. Maar telkens weer enkele uren te moeten beste den aan de aankleding van de zaal en direct na afloop de hele business weer te moeten afbreken en opberg en staat de organisatoren wel erg tegen. Er zijn dan ook al heel wat man uren geteld voordat eens in de drie weken een van de zalen haar deur en uitnodigend openzwaait. In te genstelling met vele andere socië teiten werkt Mon Plaisir NIET met betaalde krachten. Bestuur en me dewerkers brengen, gelukkig, veel van hun vrije tijd geheel belange loos en daarom misschien ook met zoveel enthousiasme voor de jeugd in. Daarom ook kan Mon Plaisir het financieel wel runnen. De entree gelden vormen de enige bron van inkomsten. (Hiermee heeft het bestuur al een aardig potje kunnen vormen om straks als haar droomwens in ver vulling kan gaan een eigen ruimte te kunnen inrichten. De gedachten gaan uit naar de leegstaande oude jongensschool in Waspik waarvoor het bestuur van de Jeugdraad zowel als de gemeenteraad zeer waar schijnlijk haar medewerking wel zal verlenen. Als deze ruimte tot een tehuis voor de jeugd zou kun nen worden omgebouwd dan zou ook de soos daarin kunnen worden ondergebracht. Heeft men hier een maal de vrije hand dan zal er zeer zeker een sfeervol geheel worden gecreerd want aan ideeën ontbreekt het bij Mon Plaisir niet. Dan zal er ook zeer waarschijnlijk een sociëteit voor de oudere jeugd vanaf 18 jaar worden opgericht want ook daaraan blijkt in Waspik wel behoefte te bestaan. Graag zou het toestuur ook eens van gedachten wisselen met de ouders van de leden over het wel en wee van de soos. Er bestaan dan ook plannen om mettertijd een kontakt- avond te beleggen, mits daarvoor voldoende belangstelling bij de ouders bestaat. Maar hoe danook, tot nu toe draait de zaak geweldig en hierbij is de jeugd het meest ge diend. PONYCLUB 'T HOEKSKE VIERDE KERSTFEEST De ruitertjes van de ponyclub 't Hoekske heibben onderling het kerst feest gevierd, dat hen werd aangebo den door de beschermheer, de heer De Wild. De jongelui waren daartoe bijeengekomen in de toepasselijk ver sierde zaal van de camping 't Hoek ske, waar zij getrakteerd werden op kerstbrood en chocomel. Verschillen de ruitertjes zongen kerstliederen bij de prachtig aangeklede kerstbomen, waar voor ieder lid van de club ook een cadeautje gereed lag. Er werd ook nog een film gedraaid, die ge maakt is vanaf het begin der pony club tot het ruiterfeest dat deze zo mer gegeven werd. Vanzelfsprekend waren bestuur en leden van de' pony club de heer en mevrouw De Wild zeer dankbaar voor dit goed geslaag de kerstfeest. t rookworst zuurkool

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 9