wAAlwijkse en LanqstRAAtse couRant Kostbaar onderzoek van grote betekenis voor bouw van een satelliet Carnavalsoptocht en leest voor de jeugd uit Kaatsheuvel Uitbreiding Industrieschap Moerdijk van groot belang 1 EM-TE supermarkt OOK NEDERLAND GAAT ZICH IN RUIMTE-AVONTUREN STORTEN OOK DE CAMPINGS ZIJN AKTIEF NIEUWJAARSREDE KAMER VAN KOOPHANDEL WESTELIJK NOORD BRABANT Bouw satelliet vergt bijna SO miljoen gulden Lichtgewicht <Jonge sterren Rooknadelen met-rokers voor Computer Ouders gaan carnavalswagen voor optocht maken Carnavalsvereniging „De Kets" Industriegebied van nationale betekenis Van betekenis Carnavalsvereniging „De Duinpiepen" Winstdeling De Nederl. Groot industrie verkeert in uitermate moeilijke positie j w SAVOIJE KOOL RODE KOOL STOOFPREI 49 ct. 35 ct. 35 ct. HAMLAPPEN WAALWIJK - DRUNEN CARBONADE 2.98 GEHAKT 1.79 3.78 MAANDAG 5 JANUARI 1970 93e JAARGANG No. 2 Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) 1,55 p kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4.05 p.kwrt. p.post ƒ4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. G4160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „ECHO" DEN HAAG (NNP) Ook Nederland gaat zich in ruimte-avonturen storten, al zal het voorlopig nog wel enige tijd duren voor jongens uit de Noordhollandse polders of de Gelderse vallei de kale vlakten van de maan betreden. De eerste plannen zijn er vooral op gericht om de Nederlandse industrie kans te geven de nodige kennis te verzamelen op het gebied van de ruimtetechnologie. De Nederlandse bedrijven, die zich met vliegtuigbouw en elektronika bezighouden, hebben op dit punt een forse achterstand op hun collega's in Frankrijk en Duitsland, om maar niet te spreken over de Verenigde Staten. Dit gebrek aan ervaring heeft veroorzaakt, dat enkele vette orders de Nederlandse neuzen voorbijgingen. De Europese organisatie voor ruimte-onderzoek (Esro) heeft al verscheidene satellieten gelanceerd, maar de opdrachten voor de bouw van het instrumentarium zijn steeds aan Nederland voorbij gegaan, hoewel 't belangrijkste kantoor van Esro in Nederland (Noord- wijk) is gevestigd. De Nederlandse regering zal nu steun verlenen aan de bouw van een Nederlandse satelliet, een kunstmaan, die zal worden uitgerust met astronomische apparatuur. Het beestje heeft al een naam ook, de ANS (Astronomische Nederlandse Satelliet). Het kunstwerk moet in 1974 worden gelanceerd met behulp van een Amerikaanse viertraps-Scout- raket. Het Amerikaanse bureau voor ruimtevaart (NASA) wil deze raket ter beschikking stellen, mits ook een Amerikaans instrument mee naar boven wordt genomen. Voor de bouw van de satelliet zullen twee grote Nederlandse be drijven samenwerken: Philips (elek tronika) en Fokker (vliegtuigbouw). Dit tweetal heeft in januari 1969 van het rijk een bedrag van 600.000 gulden subsidie gekregen voor een ontwerpstudie. Een onderzoek, dat vooral ook tot doel had om te zien of het voor Nederland financieel wel verantwoord was om zich inde ruimte te storten. Het antwoord is kennelijk bevestigend geweest. De regering heeft laten weten dat de plannen kunnen doorgaan. Ondanks de betrekkelijk hoge kosten van de satelliet, t.w. bijna 50 miljoen gul den, een bedrag dat door deskundi gen wordt geraamd. De regering zelf laat zich nog niet uit over het totale bedrag dat nodig zal zijn. Hierover moet nog nader met Philips en Fokker worden ge sproken. De satelliet zou ongeveer veertig miljoen kosten, het boord- instrumentarium bijna tien miljoen. Zeker is in elk geval dat van de ruim zes miljoen, die het ministerie van Economische Zaken voor 1970 heeft gereserveerd voor het natio nale ruimtevaartprogramma, het al lergrootste deel voor het ANS-pro- ject wordt bestemd. Het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen zal een bedrag reserveren voor het wetenschappelijk instrumentarium. Philips en Fokker zullen bij de bouw van de satelliet samenwerken met de sterrenwacht van de Gro ningse universiteit en het instituut voor ruimte-onderzoek van de Utrechtse universiteit. Ook de Leid- se sterrenwacht heeft inspraak in het ontwerp van de nodige instru menten. De samenwerkende Neder landse bedrijven hebben ook kon- takt gezocht met het Amerikaanse reuzenconcern General Electric, dat grote ervaring heeft opgedaan bij de bouw van satellieten. De Nederl. technici kunnen dankbaar profite ren van de kennis, die men daarbij heeft verzameld. Het instrumenta rium moet aan bijzonder hoge eisen voldoen. Rekening moet worden ge houden met extreem lage tempera turen, het luchtledig en vooral met de noodzaak alles zo klein en licht mogelijk te houden. Wat dit betreft, zijn de Nederlanders van plan nieu we records te maken. De ANS zal niet meer dan 142 kilo wegen bij een hoogte van 112 centimeter en een doorsnee van 70 tot 58 cm. De meest vergelijkbare bestaande satel liet, de Amerikaanse astronomische ruimteverkenner OAO-2 weegt bij na tweeduizend kilo. uitgerust met kleine motoren, die de kunstmaan langs drie assen in de ruimte stabiliseren. Daardoor wordt het mogelijk de speurende instru menten met een nauwkeurigheid van één boogminuut op een bepaal de ster te richten. Een andere nieu wigheid zal een piepkleine compu ter zijn, die vanaf de aarde kan worden geprogrammeerd. Tot nu toe zijn bij civiele satellieten com puters met vaste programma's ge- bruikt, die al dan niet vanaf de aar de konden worden ingeschakeld. Het is mogelijk dat alleen enkele geheime militaire satellieten be schikken over computers, die vanaf de aarde hun volledige opdrachten ontvangen. De astronomische opdrachten, die de ANS krijgt te vervullen, zijn van groot belang voor de Nederlandse sterrenkundigen. Het is niet toeval lig dat de eerste Nederlandse satel liet een dergelijke taak krijgt. De Nederlandse astronomie staat hoog in aanzien. De Nederlanders krij gen nu nieuwe kansen hun reputa tie te bevestigen. De ANS wordt uitgerust met een door de Groning se sterrenwacht ontworpen ultra violette telescoop, twee instrumen ten voor het meten van zachte röntgenstraling (in Utrecht ontwor pen) en Amerikaanse apparatuur voor het meten van harde röntgen straling. De instrumenten kunnen hoog in de ruimte objecten waarnemen, die op aarde nauwelijks te onderzoeken zijn, doordat hun straling door de aardse dampkring wordt tegenge houden. De voornaamste onderzoek- doelen zullen jonge sterren zijn en tamelijk geheimzinnige bronnen voor röntgenstraling, die een aan tal jaren geleden voor het eerst zijn ontdekt door instrumenten, die met een raket omhoog werden gescho ten. De Nederlandse satelliet zal in 1974 een baan krijgen, die op 500 kilometer hoogte vrijwel over de polen loopt. Door deze baan komt de ANS elke twaalf uur in het be reik van een grondstation, om de gegevens door te seinen. Zoals bekend is het regelmatig roken een schadelijke zaak, die zich vroeg of Iaat manifesteert bij de ro kers. De niet-rökers denken dik wijls dat zij hiervan zijn gevrij waard, maar niets is minder het ge val, wanneer zij door omstandighe den gedwongen bijvoorbeeld moe ten werken in een rokerige omge ving. Zij trekken dan wel niet aan een sigaret, maar de lucht die zij voort durend inademen is kwalitatief ge lijk aan die van de rook die de ro ker bij het roken naar binnen krijgt. Een uitgebreid onderzoek in de Bondsrepubliek heeft aangetoond, dat zij die werken in café's, restau rants, die veel in treinen reizen in de compartimenten „roken" en zij die veel vergaderingen bezoeken al „passief rokend" kunnen komen op een nicotinegehalte gelijk aan één sigaret per uur. Op die manier ko men zij wel tot een hoeveelheid van acht tot tien sigaretten per dag. En dat kan schadelijke gevolgen heb ben. (van onze verslaggever) KAATSHEUVEL Nog een goede maand en het carnavalsfeest staat voor de deur. In Kaatsheuvel heeft men hoge verwachtingen van dit jaarlijkse „feest der dwazen". Door de V.V.V. en de Stichting Jeugd- belangen uit de drie parochies, is een plan opgezet om het jeugdcarna val voor zondag 8 februari groots op te zetten. Ook twee carnavals verenigingen ontvouwden ons deze week hun plannen. „De Kets", ge vestigd in camping 't Hoekske en „de Duinpiepers" van camping Duin- lust hebben enkele grandiose avonden op hun programma staan. De Nederlandse satelliet wordt Kaatsheuvel kent sinds drie jaar jeugdcarnaval, spontaan gegroeid uit een initiatief van harmonie Apollo. De jongeren werden enthou siast en vorig jaar was de belang stelling voor de jeugdcarnavalsop tocht bijzonder groot. De heer Van Oefelen, secretaris van de V.V.V., vertelde dat vorig jaar de stichting jeugdbelangen van de parochie St. Jozef het carnavalsfeest gestimu leerd heeft. Dit jaar zijn er ook de parochies Berndijk en St. Jan bijgekomen. Dat betekent dat nu de gehele jeugd van Kaatsheuvel in de leeftijd van 6 tot 16 jaar bereikt kan worden. In gezamenlijk overleg heeft men besloten ook voor 1970 weer een jeugdoptocht tot een succes te ma ken. De optocht trekt op zondag middag 8 februari. Ook de puders wil men bij dit gebeuren betrekken. Zo zijn de drie parochies in wijken verdeeld en wil men de bewoners van iedere wijk stimuleren om een wagen te bou wen voor de optocht. De reacties die men tot nu toe gehad heeft, zijn bijzonder positief. Men rekent er dan ook op dat de carnavalsoptocht dit keer veel wagens omvat. Het organiserende comité zoekt nog naar een mogelijkheid om de jeugd na afloop van de optocht op te vangen. Men heeft plannen voor een groots carnavalsfeest. De heer Van Oefelen vermoedt dat het oude patronaat naast de St. Jankerkvoor dit doel gebruikt gaat worden. De jongens en meisjes van 6 tot 16 jaar kunnen zich hier naar hartelust uit leven. Een disc-jockey zal voor de juiste muziek zorgen. Men hoopt volgend jaar ook een Jeugdprins en een Raad van Elf te kunnen begroeten. Deze (jeugd) - prins moet dan de carnavalvierende jeugd van Kaatsheuvel vertegen- woordigen. De installatie van de jeugdprins leidt er wellicht nog eens toe dat ook de volwassen carnavals vierders in Kaatsheuvel één prijs krijgen. De V.V.V. heeft voor de jeugdoptocht 200,aan prijzen beschikbaar gesteld. Een jury zal de wagens en groepen beoordelen. Ook camping 't Hoekske heeft 'n carnavalsvereniging: „De Kets". Deze vereniging is ontstaan uit het zgn. „gehuwden bal", dat daar ieder jaar met carnaval wordt gehouden. De Kets is voor dit jaar bijzonder aktief. Behalve het traditionele ge huwden-bal op zaterdag 7 februari, organiseert men zondagsmiddags 'n jeugdfeest, waarbij dan ook de Jeugdprins en Raad van Elf aan wezig zijn. Maandag 9 februari wordt er in de zaal van 't Hoekske een stuif-in gehouden. De hele dag is men er dan in carnavalsstemming. Iedereen is van harte welkom. Dit jaar zal de Raad van Elf van De Kets in keurige jacquets (met de eigen kleuren) verschijnen. De Raad zal gecompleteerd worden door Groot vorst Van de Krogt en Nar Cees Wartenberg. Ook de ouden van da gen worden niet vergeten. De Kets brengt tijdens de carnaval-drie- (Van onze verslaggever) BREDA - Dr. Ir. F. Smits van Waesberghe, voorzitter van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Westelijk Noord-Brabant heeft in zijn nieuwjaarsrede, die hij van middag uitsprak tijdens een verga dering van de Kamer in Breda, vooral aandacht besteed aan de hui dige en toekomstige siuatie met be trekking tot het Industrieschap Moerdijk. Ook het Streekplan West Brabant en de situatie rondom het openbaar vervoer in dit deel van de provincie werd door de heer Smits van Waesberghe aan een nadere be schouwing onderworpen. De Kamer-voorzitter vond dat er grote risico's vast zitten aan projek- ten van een omvang als dat in Moerdijk. Met het oog op de ter rein-voorraad juichte hij het van harte toe, dat momenteel gestreefd wordt naar uitbreiding van het In dustrieschap Moerdijk met een aan tal nieuwe participanten. „Voor zo ver eventueel nieuwe deelnemers gezocht worden in de kringen van de provincie en van West Brabant wordt daarmee beklemtoond dat dit supra-regionale industriegebied Moerdijk, van betekenis is voor ge heel West Brabant en de gehele provincie", aldus de heer Smits. Hij was van mening dat voor zo ver industriële bedrijven aangewe zen op nabije ligging bij Rotterdam, men in Nederland geen beter alter natief kan bieden dan Moerdijk. Daar vindt men immers de moge lijkheid om borgen te geven voor voortzetting van dit deel van de na tionale economische groei en tege lijkertijd bij te dragen tot afleiding van deze groei naar de Randstad Holland. Aldus gezien is het indus- daagse een bezoek aan de bejaar den van Kaatsheuvel. De andere camping-carnavalsver eniging „De Duinpiepers" van cam ping Duinlust, timmeren in het 2de levensjaar nogal aan de weg. De Duinpiepers bieden op vrijdag 6 fe bruari de bewoners van het bejaar dencentrum Bethlehem geheel gra tis 'n feestavond aan. Hieraan wer ken behalve Prins Duinpieper en de Raad van Elf ook het duo De Ri- cardo's en wellicht zelfs Heintje Davids mee. Het bestuur is met deze bejaarde zangeres in onderhande ling. De Duinpiepers (die burgemeester L. van Erp als ere-lid hebben) be schikken over een eigen kapel. Na tuurlijk ontbreken ook de hofdames niet. De Duinpiepers treden op ver zoek overal gratis op. Men wil ie dereen van het carnavalsfeest laten genieten. Voor volgend jaar staat er een kindervoorstelling op 't pro gramma. Het bestuur van de Duin piepers met de grootvorsten L. Hamers en L. v. Praag (zoon van Ajax voorzitter Jaap v. Praag) hoopt dat de bevolking van Kaats heuvel dit jaar besluit het carna valsfeest in de eigen plaats te vie ren. Dat is ook het streven van de overige carnavalsverenigingen. triegebied volgend de heer Smits van nationale betekenis. „Zo beschouwd vraagt men zich af, waarom de nationale overheid ter zijde zou blijven staan bij de realisering van dit projekt. Ook hier kan men weer zeggen dat vóór al les behoefte bestaat aan daadwer kelijke deelneming in het financië le vlak" aldus de Kamer-voorzitter. Over de huidige sociaal-economische toestand in ons land zei hij: „De ontwikkeling aan het loonfront in Nederland verloopt niet bepaald evenwichtig. Voornamelijk in die zin dat de verlangde loonstijgingen wederom dreigen uit te gaan boven de pro- duktiviteitsstijging, waardoor onze positie opnieuw gevaar loopt. Met name de eis dat in bedrijven, waar een winstdelingsregeling is, doch waargeen winst gemaakt wordt, 'n compensatie aan de werknemers moet worden gegeven, tast het prin_ cipe van werknemrszijde, dat winst mede het resultaat is van verrichte arbeid, ernstig aan" aldus dr. ir. F. A. Smits van Waesberghe in zijn nieuwj aarsrede. De Nederlandse grootindustrie ver keert in een uitermate moeilijke po sitie. Wij doelen hier niet op de in ternationale concerns, die buiten de grenzen kunnen terugverdienen hetgeen zij in het binnenland tekort komen. Het gaat hier om concerns als de V.F.M., Holec, Rijnschelde, Verolme en anderen, die hun kracht ontlenen aan grote exportorders die geheel met Nederlandse mankracht worden vervaardigd. Zij worden elk jaar opnieuw met hoge looneisen en andere secundaire voorzieningen schaakmat gezet inzake hun likwi- diteit en rendement, om van reser vering voor research en expansie maar niet te spreken. Op de internationale markt moe ten zij concurreren tegen voorwaar den die economisch onaanvaardbaar zijn, omdat buitenlandse bedrijven met behulp van de overheden al daar concurrentie-vervalsing plegen. Het zou, in het Europese kader gezien, misschien aanvaardbaar zijn dat een deel van onze kapitaal-in dustrie zou verdwijnen, omdat men elders in de E.E.G. goedkoper kan werken. In het nationale vlak ge zien, kunnen wij bedrijven als ge noemd niet missen. Zij zorgen niet alleen voor werkgelegenheid voor hun eigen werknemers, maar voe gen er nog een flinke portie aan toe voor de zgn. toeleveringsbedrij ven. Deze laatste maken het beeld van een gedifferentieerde industrie compleet en vormen met de eerste de ruggegraat van onze werkgele genheid. Het zou kunnen zijn dat een deel van onze kapitaalintensie ve industrie nog opnieuw moet wor den gereorganiseerd, waarbij de aandacht met name dient te worden gericht op uitvoer naar landen bui ten Europa. Voor dit doel lijkt het ons alles zins gerechtvaardigd dat de rege ring kredieten beschikbaar stelt om de innerlijke kracht van ons pro- duktievermogen te versterken. DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG 500 gram 500 gram 500 gram 500 gram 500 gram 500 gram

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1