Centraal Carnavalscomité Waalwijk onthulde plannen voor optocht 7% Landelijke expositie pluimvee en konijnen was een groot succes Een steeds weerkerende, moeilijk te bestrijden bedreiging Operettever. Révérence Drunen koos een nieuw bestuur FEEST BELOOFT DIT JAAR VEEL Nieuwe aktiviteiten van de Oecumenische Werkgroep W'wijk De optocht Kinderen in ziekenhuis SPECIALE WEDSTRIJD VOOR DE JEUGD HOE ZIT HET MET DE GRIEP? NEEM ONTWIKKELINGS-PROJEKT? 2 DE ECHO VAH HET, ZUIDEN YAH MAANDAG 12 JANUARI 1970 2 Optocht trekt ook door Waa9wi|k-zuid Verbroederings- feest Programma Bazar voor Christel. School in Sprang Hockey Uitslagen Ziekte wordt veroorzaakt door een virus Griep-verloop Verschillende vormen Mej. Hoffmans gaat naar Malawi (Afrika) Projekt in Malawi WAALWIJK - Afgelopen vrijdagavond werd er in Romantica te Waal wijk een vergadering gehouden van alle Waalwijkse carnavalsverenigingen die onder leiding stond van het Centraal Carnavalscomité Schóenlappers- laand. De vergadering werd geopend door de voorzitter van het comité, de heer J. Hesselberth. Deze ging allereerst in op de samenwerkingdie er gekomen is met de nieuwe en achtste carnavalsvereniging De Linde- kneuters, die hun home hebben bij de heer J. Timmermans. De heer J. Hesselberth hoopte op een goede samenwerking met deze carnavalsver eniging. Van hun kant verzekerden De Lindekneuters dat zij alles in het werk zouden stellen om alle. activiteit en meer gestalte te geven. Afgelopen weekend is er in Waalwijk de builtjesaktie gevoerd, die tot doel had bijdragen te verzamelen voor het kindercarnaval 1970. Met de bijeen gebrachte gelden hoopt men de kin deren een groots carnavalsfeest te be zorgen en niet in de laatste plaats ter gelegenheid van het feit, dat er dit jaar voor de tiende keer in Waalwijk georganiseerd carnaval gevierd gaat worden. Om in Waalwijk iedereen aan zijn trekken te laten komen is dit jaar besloten de carnavalsoptocht door Waalwijk-Zuid te laten trekken. Verderop in dit artikel vindt men bij het programma voor de carnavalsda gen de volledige route. Tijdens de carnavalsoptocht, die ge houden zal worden op zondag 8 fe bruari zal er ook een deskundige - voor iedereen onbekende - jury aan wezig zijn om de deelnemers aan de optocht te beoordelen en de diverse prijzen te verdelen. De beoordeling geschiedt gelijkelijk naar wagens en groepen die meedoen. De verdeling van de prijzen is als volgt: Ouderen: eerste prijs 200, tweede prijs 150 en derde prijs 100, terwijl ten aan zien van de jeugd deze prijzen resp. 75, 50, en 25 bedragen. Vanaf deze plaats maken wij er bovendien iedereen nog op attent, die op een of andere manier mee wil doen aan de carnavalsoptocht, dat men zich kan opgeven bij de heer J. Hesselberth, Mr. van Coothstraat 82 en bij de heer Chr. Maas, Noordstraat 124. Enige spoed is wel geboden. Het inschrijf geld bedraagt voor erkende carna valsverenigingen 5, voor de andere groepen bedraagt het inschrijfgeld 10 en voor de wagen 15. Wat de prijzen betreft: deze zijn in de vorm van een subsidie van 600 door de gemeente Waalwijk beschikbaar ge steld. Zoals ook vorig jaar het geval was, worden er ook dit jaar weer labels verkocht met daarop de inscriptie: Schoenlapperslaand 1970. Deze la bels zijn in een groot aantal winkel bedrijven in Waalwijk en ook in een groot aantal café's verkrijgbaar tegen een zeer redelijke prijs. De koffieta fel voor Prins, Jeugdprins, hun ge volg en verdere genodigden zal wor den gegeven na afloop van de -car navalsoptocht bij café J. Hoevenaar in Besoyen. De aankleding en wat dies meer zij van de Prinsenwagen zal worden verzorgd door de carnavals vereniging De Kaaisdhijters, die ook de Raad van Elf uit hun midden heb ben gerecruteerd. De prinsenwagen zal worden opgesierd onder meer met Esconyl-tapijt, wat beschikbaar is ge steld door Sehreiber-Nederland, ge vestigd in de fabrieken van Bloch Stibbe te Waalwijk. Zoals u in onze editie van donderdag j.l. al heeft kunnen lezen, zou er in Waalwijk met carnaval iets aparts ge beuren. Het is nu de tijd om daar iets meer over te gaan vertellen. Het is namelijk de heer Segers geweest, die in Waalwijk De Put en De Pomp ex ploiteert, die in hoofdzaak verant woordelijk is voor de verbroedering, die er op zaterdagmiddag 7 februaii zal plaatsvinden tussen de Prins van Kaatsheuvel en zijn gevolg, een van de grootste Bossche carnavalsvereni gingen uit Den Bosch met hun mu ziekgezelschap en de Waalwijkse Prins met zijn gevolg. Deze verbroe dering heeft plaats die middag om half vijf in De Put aan de Putstraat te Waalwijk. Iedereen is dan van har te welkom en het belooft iets gewel digs te worden. De al eerder genoemde heer Segers van De Pomp en De Put is het ook geweest, die spontaan een bijdrage heeft willen leveren aan de akties die op touw gezet worden ten behoeve van het kindercarnaval te Waalwijk. Hiertoe heeft hij een bedrag van 200 geschonken aan de jeugd en een bedrag van 100 voor aktivitei- ten voor kinderen die in het zieken huis verblijven. Dat deze geste door het Centraal Comité zeer op prijs ge steld werd, laat zich niet moeilijk ra den. Niet alleen zullen de kinderen en de kleine patiënten in het zieken huis bezocht worden, maar ook de ge handicapte kinderen die thuis zijn, zullen niet overgeslagen worden. Ook zij zullen verrast worden met 'n leuke attentie. Traditie is bovendien dat De Kaai- schijters een avond gingen verzorgen in het bejaardentehuis St. Clemens- hof te Baardwijk. Na ampele bespre kingen heeft het Centraal Comité ge meend ook de bejaarden in de andere twee centra niet te -moeten vergeten, te weten St. Antoniushof en Sarnar- ja. Beide bejaardencentra zullen ook bezoek ontvangen van de Prins en z'n gevolg en zullen eveneens verrast worden met een attentie. Hierbij mag wel worden opgemerkt, dat het be jaardentehuis St. Antoniushof ge adopteerd is door de heer J. Timmer mans van De Lindeboom, die voor dit doel een bedrag van 100 heeft be schikbaar gesteld. Ook was er nog 'n milde gever deze week, n.l. de heer Sips, die ten aanzien van de carna- valsaktiviteiten een bedrag van 50 gaf. De volgende vergadering zal worden gehouden op zondag 1 februari om 12 uur bij café J. Hoevenaar te Be soyen. Bijdragen aan de carnavals- aktiviteiten zijn te allen tijde van hai- te welkom en bij de eerder genoemde adres kan men altijd te weten komen, hoe men zijn bijdrage kan leveren. Het programma voor de carnavalsda gen ziet er als volgt uit: 7 FEBRUARI: Verbroedering in De Put om half vijf. 's Avonds bezoek van de Prins aan verschillende gelegenheden. 8 FEBRUARI: Officiële ontvangst op het gemeente huis om 12 uur. Carnavalsoptocht om 14.11 uur. Start op het Bloemen- oordplein. Route: Bloemenoordplein, Andoornstraat, Burg. Smeelelaan. Weth. Smoldersstraat, Past. Kuyper- straat, Hugo Verriesstraat, le Zeine, Burg. Smeelelaan, Putstraat, Victorie straat, Irenestraat, Stationsstraat en Raadhuisplein. Op het Raadhuisplein zal de Prins ontvangen worden door burgemeester J. Teijssen, die dan tevens de prijzen bekend zal maken. Na afloop trakta tie aan de kinderen op de speelplaats van de St. Petrusschool. Bezoek van de jeugdprins aan het St. Nicolaaszidkenhuis en traktatie van de gehandicapte kinderen aan huis. In samenwerking met het bestuur van de Chr. Schoolvereniging te Sprang, is een comité gevormd dat een grote bazar zal organiseren, waarvan de baten voor de Christel. School zullen zijn. De bazar is ge pland op vrijdag 13 en zaterdag 14 maart a.s. in het gebouw van de Chr. Volksbond. Verschillende attracties en ver koopstands zullen de bazar natuur lijk aantrekkelijk maken, terwijl bij deze gelegenheid eveneens 'n grote verloting zal worden gehouden, waarvoor waardevolle prijzen be schikbaar zullèn worden gesteld. De trekking van deze verloting zal op de laatste bazaravond plaatsvinden, zodat de verloting voordien aan de man (of vrouw) gebracht dienen te zijn. Hiervoor zullen leerlingen van de hoogste klassen worden inge schakeld, die met de comité-leden de loten huis-aan-huis in Sprang zullen aanbieden. Sprang mag zich sinds enige tijd verheugen in het bezit van een prachtig modern nieuw schoolge bouw. In verband hiermee zag het bestuur zich echter voor vele uit gaven gesteld, waarvoor geen over heidssubsidie wordt verleend, zodat het bestuur zich nog steeds voor grote financiële moeilijkheden ge plaatst ziet. Om deze financiële moeilijkheden wat te verlichten, wordt nu deze bazar georganiseerd. Dat brengt voor het bazar-comité echter ook weer grote kosten met zich, waarom een huis-aan-huis-in- zameling voor dit doel gehouden zal worden in geld en natura. Alles is welkom. De giften in natura wor den op de bazar te koop aangebo den. We wekken de ingezetenen op, wanneer hiervoor bij u wordt aan geklopt, gul bij te dragen. Koffietafel voor Prins en Jeugdprins met gevolg en genodigden bij café J. Hoevenaar, 's Avonds bezoek van de Prins aan verschillende gelegenlheder: 9 FEBRUARI: Om 1, 3 en 5 uur filmvoorstelling: Dik Trom in het Circus in theater Musis Sacrum. Alle voorstellingen zijn gratis toegankelijk voor de jeugd en worden aangeboden door de Waal wijkse erkende carnavalsverenigingen 's Avonds bezoek van de prins aan de erkende carnavalsverenigingen Van 2-6 uur draait op het Vredes- pleiif de kermisattraktie van de heer Trommelen te Waalwijk tegen sterk gereduceerde prijzen, te weten 1,50 per 10 ritten. WAALWIJK Vrijdagavond is de landelijke tentoonstelling van de Gecombineerde Pluimvee en Konij nenvereniging Waalwijk en Omstre ken geopend in de zaal van de Ge croonde Leersse. De tentoonstelling die gehouden wérd tot zondagavond heeft een groot aantal bezoekers getrokken, die zo'n 500 dieren te be kijken hadden. De officiële opening werd verricht door loco-burgemees- ter J. van Heeswijk. Zaterdagmor gen was voor de kinderen, die met hun dieren kwamen om ze te laten keuren. Voor de kinderen, die de bestverzorgde dieren hadden waren er mooie prijzen te verdienen. Door de ere-voorzitter van de ver. eniging de heer P. Kelder werden de aanwezigen van harte welkom geheten en werd wethouder van Heeswijk verzocht de dank van de vereniging over te brengen aan het Gemeentebestuur voor de aankle ding en de verlichting van deze grote landelijke tentoonstelling. Ook alle verdere medewerkenden werden door hem dank gebracht. Ook de heer van Heeswijk bracht op zijn beurt dank aan de vereni ging. Hier wordt iets aparts ver richt. Het komt de recreatie van de mensen ten goede Bovendien zijn van grote waarde de vriendschap en liefde voor de dieren. Het ge meentebestuur heeft grote waarde ring voor hetgeen de vereniging doet en hij wenste hen dan ook veel succes. Zaterdagmorgen waren alle jon geren in staat gesteld om hun die ren te laten bekijken door een drie tal deskundigen. Het was er een drukte van belang met allerlei die ren uiteenlopend van tortelduiven tot een pony. Voor de beste en best- verzorgde dieren waren er vele prij zen. kampioen Waalwijk en omstreken, hen jong K.M.S. Patrijs leghorn haan oud: M. de Ruyter. Bankiva hen jong: J. de Ronde. Hollandse hoenkrielen zil- verzwart geloverd hen jong: J. Dir- ven. Twentse grijzen hen jong: J. G. Schouten. Wijnandotte krielen wit, haan jonj?: A. C. Schouten. Hen jong: Joh. Borstlap, algemeen kam pioen. Minorca kriel zwart hen jong: P. Elshout. Haan jong: F. A. L. van Vught. Indische veehthoen- aers hen oud: G. B. J. de Barbarson. Kriel orpington zwart hen jong: J. L. N'ederkoorn. Hollandse zilverpa trijs hen jong: J. de Ruyter. Rijnlan der kriel zwart hen oud: J. van Bokhoven, hen oud wit: J. van Bok hoven. Bassette zilver kwartel hen jong: C. A. Mes. Sierduiven: Chr. Pieterse. Zwarte doffer oud: M. C. M. Sebregts, algemeen kampioen, doffer jong: L Tevonderen, kam pioen Waalwijk en omstreken. Ko nijnen grote rassen blauw grijs ram jong: B. van de Hoven, kampioen Waalwijk en omstreken. Cavia's zwart zeug oud: Beppie van Hel mond, algemeen kampioen. De uitslagen waren als volgt: Hollandse hoender zilverpel hen jong: J. Craajo. Welsumer patrijs iierT jong: A. Blummel. Wijnandot- tes wit haan jong: Joh. Borstlap. Australorps zwart haan jong: H. van Kuik Friese zilverpel hoender hen jong: K.M.S. Barnevelders (Dubbelgezoomd) hen oud: K.M.S. Dit jaar heeft de griep weer op ondubbelzinnige wijze toegeslagen. Heel West-Europa en een deel van Oost-Europa kwam in de greep en nog is de ziekte niet uitgewoed. Er zijn zoals wat te verwachten honderden slachtoffers gevallen, maar de schade door de ziekte veroorzaakt over geheel Europa op economisch terrein is niet te schatten. In een aantal landen is het ziekteverzuim als gevolg van de griep bijzonder hoog geweest en hier en daar hebben hele bedrijfstakken lam gelegen. De griep is een ziekte, waarmee de mensheid bijzonder vertrouwd is geraakt in de loop ter tijden en er is geen mens, of hij is in zijn le- wel eens ziek geweest als gevolg van de griep. DRUNEN - De Operettevefeniging Révérence hield vorige week haar jaarvergadering in hotel Royal. De heer Zweegers opende de vergade ring en heette het ongeveer voltallige ledental welkom. Daarna volgde het jaarverslag. Op het financieel ver slag waren geen op- of aanmerkingen. Bij de bestuursverkiezing waren de heer Zweegers en Claassen niet meer herkiesbaar vanwege vertrek naar el ders. Mevrouw Knijpert had tijdelijk waar genomen vanwege ziekte van een der bestuursleden en was ook niet meer herkiesbaar. Secretaris v. d. Poel was wel herkiesbaar en is dan ook met al gemene stemmen herkozen. Verder werden gekozen als voorzitter de heer de Graaf, penningmeester de heer Zoutedijk, als costumière en regie assistente mevr. Heddes. De heer Ot- tema als requisite. De scheidende voorzitter werd hartelijk bedankt en tot ere-voorzitter gekozen. Ook al de genen die het afgelopen seizoen me dewerking verleenden werden hier voor bedankt. Révérence is nog met diverse plaat sen in onderhandeling voor het op voeren van de Czardasfürstin. Het nieuwe stuk dat Révérence in studie gaat nemen, wordt dezer dagen offi cieel békend gemaakt. ven In weerwil va» het feit, dat de griep zo'n bekende metgezel is van de mens, zijn we nog steeds niet in staat om deze ziekte een definitief halt toe te roepen. Om hierin een wat duidelijker inzicht te krijgen, moeten we eerst iets meer wetën over de griep zelf. De ziekte wordt veroorzaakt door een virus, dat is samengesteld uit een uitwendige mantel van eiwit met vet en een inwendige kern van ribonucleïnezuur (RNA) met eiwit. Het virus kan via vochtdruppel- tjes "in de lucht overgebracht wor den en wanneer zo'n virus met de ademlucht binnenkomt, hecht het zich aan een van de cellen van de slijmvliezen, die de neus- en keel holte bekleden. Het virus komt in de cel en valt daar uiteen in de uit wendige mantel en de inwendige kern. Hierdoor komt het RNA vrij en het grijpt in in het biochemisch mechanisme van de cel. Er wordt in de cel een kopie gevormd van het virus en dat verlaat later de cel en verspreidt zich verder en infecteert het slachtoffer ook ver der. Op deze wijze kunnen veel cel len van de slijmvliezen ernstig worden beschadigd. Er ontstaat hierdoor een verminderde weer stand tegen infectie door bacteriën en de kans op ernstiger ziekten, die dan complicaties worden ge noemd, neemt toe. Wat het normale griepverloop betreft, weten we, dat het lichaam in wezen zichzelf geneest na ver loop van enige tijd. Dat komt, om dat het virus zogenaamde antigene eigenschappen bezit. Dat betekent, dat het virus bij het binnendringen in een lichaam dit lichaam automa tisch prikkelt tot het vormen van antilichamen. Stoffen dus die het tegen de infectie opnemen en trachten het organisme te genezen. Na verloop van tijd krijgen deze genezende krachten de overhand en de ziekte neemt af. Hierop zijn ook de vaccins geba seerd, waarmee men kan worden ingespoten. Er is echter een grote moeilijk heid voor de medische wetenschap en dat is, dat het griepvirus in ver schillende vormen voorkomt. Om te beginnen kent men twee groe pen. De A groep en de B-groep en dan kent men nog diverse ver schillenen in een groep, zoals A 0, Al en A2. De huidige griep heet dan ook A 2/Hongkong/68. Deze griep behoort dus tot de A-groep en wel van het type 2 en werd voor het eerst in Hongkong geïso leerd en wel in juli 1968. Het is duidelijk, dat het bijzon der moeilijk is om preventieve in entingen te geven met vaccin, om dat men nooit vooraf kan weten, welke soort griep er zal toeslaan. Het maken van gecombineerde vaccins is een moeilijke zaak, te meer daar de griep soms tevoor schijn komt met een geheel nieuw en nog onbekend soort virus en dan helpt zo'n vaccin natuurlijk t niet, althans geeft onvoldoende be scherming. We moeten verwachten, dat de griep nog wel heel lang een bedrei- 6e WEEK JEUGDTOTO Inleg ƒ288,50 le prijs J. Zeegers, Wilhelminastraat 75, Waalwijk. Ge raden 288,50. Hij ontvangt 43,28. 2e prijs J. v. Lier, Baardwijksestraat 12, Waalwijk. Geraden 288,45. Hij ontvangt ƒ28,85. 3e prijs H. v. Ber- luim, Mr. v. d. Bruggenstraat 1, Waalwijk. Geraden f 288,30. Hij ont vangt 14,43. Platenbon deze week voor Hanny Aarts. Geld afhalen bij Peter van Daal, Grotestraat 308 vrijdags tus sen 6 en 7 uur tegen inlevering van de contrólestrook. De zaalhockey tweekamp, die de KMHC en Were Di jl. zaterdag in de sporthal hielden is overduidelijk in het voordeel van de Tilburgse vereniging beslist. Slechts een van de vierwedstrijden kon KMHC voor zich opeisen. Als eerste trad het re serve dameselfal aan, dat als enige de volle winst greep (32). Dames 1 toonde zich meermalen de gelijke van de Tilburgse eerste klassers, maar moets toch het onderspit del ven (58). Bij de heren toonde Were Di zich oppermachtig. De Til burgse reserves versloegen de Waal wijkse dito's met 114. Dat ook het eerste team de mindere was van Were Di stond reeds bij voorbaat vast. De Tilburgers immers spelen eerste klasse en hebben enige men sen bij de Zuid-Nederlandse selec tie. Tot de rust echter konden de Waalwijkse heren zich nog staande houden (25)maar na de hervat ting toonden de Tilburgers zich zo superieur, vooral in het nemen van straf corners, dat de Waalwijkse doelman nog maar liefst llx de bal uit het net moest halen. ging voor de gezondheid van de mens zal blijven vormen. We zul len er daarom mee moeten leren leven. Gelukkig komen kwaadaardige vormen van "slechts zelden voor. echt griep, WAALWIJK Rond de tafel waren afgelopen vrijdagavond een groot aantal belangstellenden in het gebouw voor de cursus voor Jong Volwassenen. Doel was om te kij ken wat er voor mogelijkheden in Waalwijk aanwezig waren ten aan zien van een of ander ontwikke lingsproject. Het initiatief voor de ze vergadering was uitgegaan van de Oecumenische Werkgroep Waal wijk. Door kapelaan C. Vermelis werd aan het begin van de vergade ring een toeliching gegeven over de motieven die geleid hebben tot dit initiatief. In de loop der jaren zijn er door de groep een aantal actviteiten ge organiseerd en zijn er ook gespreks groepen gevormd met een aantal jongeren. In die gespreksgroepen kwam steeds de vraag naar voren: Hoe staan wii ten opzichte van de kerk en van de maatschappijEen ander culmineerde in de bijeen komst tijdens de Vredsweek in het afgelopen najaar tot een form in de kapel van het Dr. Mollercollege, waarbij een groot aantal jongeren aanwezig waren, die toen ook van zich lieten horen. Later werd er nog een bijeenkomst georganiseerd in de Gereformeerde kerk te Waal wijk, waar een film werd getoond over de noden in de ontwikkelings landen en op welke wijze de men sen daar het beste geholpen zouden kunnen worden. Het was bij de jeugd dat toen het besef groeide, dat er iets zou moe ten gebeuren als dienstbetoon in deze wereld. Als liefde aan elkaar. Ter sprake kwam ook vrijdagavond het project van Mej. M. Hoffmans en haar cursus voor de mensen in Malawi. De toen opgezette actie is een zeer groot succes geworden en had tot doel om kinderbedjes met toebehoren beschikbaar te stellen voor de kinderen in het ziekenhuis te Phalombe een stad in Malawi. De gezant van, Malawi is toen persoon lijk naar Waalwijk gekomen om te bedanken voor de steun die vanuit Waalwijk voor Malawi is gegeven. Het is uit die actie, dat er contac ten zij blijven bestaan. Mej. Hoffmans gaat in mei voor vier weken naar Malawi, in ver verband met een project, dat 10.000 gulden gaat kosten. Mede in ver band met een project, dat 100.000 in Eindhoven is behaald met de Oecumenische werkgroep ten aan zien van een ontwikkelingsproject, is nu in de Groep Waalwijk gedacht aan een nog groter project. Hieron der valt de aanleg van een water leiding (ongeveer f 20.000) en het sanitair voor een ziekenhuis in Ma lawi (ongeveer ƒ25.000). De moge lijkheid. bestaat en daar wil men naar uitgroeien, dat er een adoptie komt van MalatVi door Waalwijk. De bijeenkomst was vrijdagavond als eerste contact. Eensgezind was de vergadering dat de actie niet al leen tot Waalwijk beperkt dient te blijiven gezien het succes van de af gelopen vastenactie in het dekenaat Waalwijk ƒ36.000. Ook de reeds ge polste geestelijkheid heeft alle me dewerking toegzegd.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 2