waalwijkse en LAnqstRaatse couRant Jeugd heeft veel belangstelling voor de Waalwijkse Muziekschool Demonstratie van onmacht Cor van de Wiel DEPENDANCE IN HOGE BRAKEN TE DRUNEN TELT NU REEDS 200 LEERLINGEN Curvy Bird 1 S Bronchiletten van iTlierlo m mmS3 DONDERDAGAVOND 15 JAN. '70 93e JAARGANG No. 5 School viert in maart en april le lustrum Uit de omgeving A.M.V.-onder wijs Gebouw in Waalwijk Ensembles pruiken van 59, Salon feitenkennis f Minister Beernink nu voor één politie-organisatie Israël nu boos over dubbelspel Frankrijk V.S, bereid troepen uit Vietnam te balen De tcho van het Zuióen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p, week (0,33+ 2ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4.05 p.kwrt. p.post ƒ4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. C'4160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „ECHO" Met groot medeleven heeft vrij wel de gehele wereldbevolking en zeker die in de beschaafde landen', die via de moderne communicatie middelen voortdurend goed op de hoogte kon blijven van de ontwik kelingen, de twee en een half jaar durende strijd van Biafra gevolgd. Met open ogen heeft men kunnen zien hoe een geheel volk, heldhaftig strijdend tegen een aanzienlijk machtiger tegenstander, ten onder ging. De oorzaak van alle ellende moet worden gezocht in een oude stam menstrijd in dit deel van Afrika, dat na het vertrek van de Engelse koloniale macht samengevoegd werd tot een federatie met de naam Nigeria. Reeds spoedig bleek, dat de heersende federale leiders van de gelegenheid gebruik wilde ma ken om op de van ouds bekende primitieve wijze de leden van de stam der Ibo's uit te roeien, want nu zij door de Engelsen de macht hadden gekregen was er een uit muntende mogelijkheid dit vonnis te voltrekken. Bij duizenden dreven de lijken van Ibo's, mannen, vrouwen en kin aeren in de rivieren, na de triom fantelijke slachtpartijen. Het be hoeft geen verwondering te wek ken, dat de Ibo's zich tenslotte van de federatie afscheiden en een eigen soevereiniteit uitriepen onder de naam Biafra. De Engelse bleven de federale regering trouw, verschaften wa pens, munitie en wat al niet meer, om de federalen in staat tesellen de eenheid te herstellen en Biafra teonderwerpen. Wonderlijk genoeg stelden deze keer de Sowjets zich niet tegenover de kapitalisten op, ook zij leverden de Nigeriaanse regering materiaal, waaronder Mig-straaljagers. Biafra stond op deze wijze zonder hulp of steun en kon zich slechts bewapenen, via de illegale wapen- markt. Toen het militaire succes uitbleef en de federalen langzaam maar ze ker Biafra isoleerden en afsneden van de zee en van voedselgebieden, begon de grote ellende voor het Biafraanse volk. De honger kwam en in weerwil van de voedselgiften kori niet worden voorkomen, dat hondderduizenden in Biafra de hon gerdood stierven. Toch bleef Biafra zich verzetten, want het wist dat het atlernatief eveneens de dood was en wel die door uitroeiing. De Verenigde Naties konden niet ingrijpen, want het betrof hier vol gens de N'igeriaanse regering een binnenlandse aangelegenheid, waar mee de rest van de wereld zich niet mocht bemoeien. Bovendien waren de V.N. toch aan handen en voeten gebonden, omdat Engeland Nigeria 'steunde en bijvoorbeeld in de Vei ligheidsraad een veto had kunnen laten horen. Hetzelfde geld voor de Sowjet-Unie. Zo heeft de bevolking van de ge hele wereld gedurende twee en een half jaar kunnen aanschouwen hoe zij in weerwil van haar grootheid in getal, volkomen onmachtig is om de helpende hand te bieden aan een volk in doodsnood, omdat de rege ringen van machtige landen be paalde belangen hadden in deze broederstrijd en daardoor een rede lijke oplossing van het geschil in de weg stonden. Zelfs de kampioenen van de schijnvrijheid, die anders al tijd menen op de bres te moeten staan voor de arme door de kapita- 1 is ten uitgebuite volkeren, hebben Biafra alleen laten staan omdat hun belangen deze keer toevallig paral lel liepen aan die van de Engelsen. Het wachten is nu nog, op wat de federale regering van Nigeria zal doen. Zullen zij meteen de resteren de Ibo's afslachten? Ongetwijfeld zullen er in het duistere oerwoud van Afrika hier en daar groot scheepse slachtpartijen plaatsvin den, maar het zal niet de officiële koers van de Nigeriaanse regering zijn. De wereld heeft op het ogen blik veel te veel aandacht voor het gebeuren. Officieel eist de regering dat de Nigeriaanse troepen,de Bia- franen zullen ontzien en bescher- (Van onze verslaggever) WAALWIJK - De Waalwijkse Muziekschool bestaat over enkele maanden 5 jaar. In deze periode is de school gegroeid 'naar een onderwijs-instituut met meer dan 1000 leerlingen en dependances in verschillende Langstraatse gemeenten. Een duidelijker bewijs van levensvatbaarheid is niet te leveren. Direkteur H. C. Timm noemt "zijn" school dan ook de snelst groeiende muziekschool in Brabant. De laatste en ook grootste depew dance van de school is enkele weken geleden in Drunen ingebruik genomen. In vier lokalen van het gemeen schapscentrum De Hoge Braken volgen nu ruim 200 leerlingen de lessen. In de afgelopen vijf jaar heeft de Waalwijkse Muziekschool niet alleen bij de leerlingen maar ook bij het lager en middelbaar onderwijs in de regio een goede naam gekregen. Er zijn al scholen die het vak Algemene Muzikale Vorming in het lespro gramma opnemen of door middel van andere leerstof in deze richting denken. Hieruit blijkt dat men alom steeds meer waarde gaat hechten aan muziekonderwijs. Het eerste lustrum wil de heer Timm niet zonder meer voorbij laten gaan. In maart en april vinden er verschil lende evenementen plaats. Zo gaan de leerlingen zelf uitvoeringen geven. In Waalwijk gebeurt dat op zaterdag 25 april in de Bernadettekerk. Ook kan men genieten van twee leraren- concerten die op 15 en 22 april in resp. de Ned. Herv. Kerk in Waal wijk en in het Lido worden gegeven. De Waalwijkse Muziekschool is tot stand gekomen op initiatief van enke le Waalwijkse muziekliefhebbers, de heren A. de Vetten, C. Blokland en L. Vercammen. Dit drietal slaagde er in om in april 1965 de school met 413 leerlingen te laten draaien in de voormalige BLO-schooI aan de Gro- testraat. Eén jaar later kon de Mu ziekschool een schoolgebouw aan de Wilhelminastraat betrekken. Deze voormalige kleuterschool St. Janneke werd verbouwd en aan de eisen, die aan een muziekschool gesteld kunnen worden, ingericht. Stond men in de beginperiode nog wat sceptisch tegenover de school; die vrees is nu geheel weggenomen en heeft plaats gemaakt voor enthou siasme. De school telt nu ruim 1050 leerlingen en is daarmee de snelst groeiende muziekschool in Brabant. Een positieve zaak hierbij is het, dat ook de gemeenten uit het stadsgewest belangstelling toonden voor deze si hooi. Momenteel worden er voornamelijk AMV en blokfluitlessen gegeven op sdholen in Sprang-Capelle, Waspik, Kaatsheuvel en Heusden. In Drunen heeft men per 1 januari een depen dance in De Hoge Braken betrokken. Die vier lokalen die men hier ter be schikking heeft zijn volledig geoutil leerd en alle lessen kunnen er dan oök genoten worden. De mogelijkheid om ter plaatse muziekonderwijs te volgen heeft veel belangstelling los gemaalkt. Zo'n 200 meisjes en jon gens staan nu in Drunen ingeschre ven. Direkteur Timm houdt ook in Drunen spreekuur en wel op woens dagmiddag van 16.15 tot 16.45 uur. Aan de Waalwijkse Muziekschool zijn nu 25 (voornamelijk part-time) leerkradhten verbonden. De jeugd kan zich naast het volgen van de AMV-Iessen en blokfluit bekwamen in piano, accordeon, viool, gitaar, or gel, klarinet, dwarsfluit, hobo, solo zang, cello en trompet. De piano en het orgel staan volop in de belang stelling. Drie kinderen zijn reeds zo- r.-er dat zij les krijgen op een kerkor gel. De leerlingen komen van de lagere of middelbare school. Zij beginnen met het klassikale basisonderwijs AMV-blokfluit. Dit basis-onderwijs omvat drie jaren. "Het ideale zou zijn als de lagere schoof verspreid over de 6 leerjaren, het AMV-onderwijs zou geven. Op de muziekschool kan de leerling zich dan richten op het in strumentaal onderwijs. Hoewel er verschillende schoolbesturen wel voor voelen, is het aantal scholen dat mu ziekonderwijs geeft nog (te) gering. Gelukkig doen momenteel wel andere methoden hun intrede. Alle muziek onderwijs komt tenslotte ten goede aatn de leerlingen", vertelt de heer Timm. De direkteur van de Waalwijkse mu ziekschool is ook een groot voorstan der van toelating van volwassenen tot de school. Vooral de ouderen die deel uitmaken van een muziekgezelschap, moeten volgens hem lessen aan de school volgen. Het subsidiebeleid van de gemeenten maakt het echter nog cLlerenkleding WAALWIJK men. Maar wanneer de wereld na verloop van tijd Biafra is vergeten en er andere dingen zijn die de aandacht vragen, dan zal het von nis in alle stilte wel worden vol trokken. Direkteur van de Waalwijkse Mu ziekschool is de heer H. C. Timm (35). De heer Timm is sinds de oprichting van de school in 1965 met de leiding belast. Tot voor het begin van dit schooljaar was de heer Timm behalve direkteur van de muziekschool ook als vi olist verbonden aan Het Brabants Orkest. Na zeven jaar in dit or kest gespeeld te hebben nam hij in augustus 1969 afscheid om zich geheel aan zijn taak als di rekteur te kunnen wijden. Na het eind-examen aan het Ko ninklijk Conservatorium in Den Haag is de heer Timm gaan stu deren aan de Hogere Muziek school in München (Duitsland). Ook speelde hij enkele jaren in Duitse orkesten voordat hij acht jaar geleden als violist in dienst trad bij Het Brabants Orkest. Om als direkteur van de Waal wijkse muziekschool volledig op de hoogte te zijn van de laatste ontwikkelingen, studeert de heer Timm momenteel nog aan het Brabants Conservatorium in Til burg voor het hoofdvak AMV. De heer Timm is ook verbonden als eerste violist en concertmeester aan het Waalwijks Symfonie Or kest. niet mogelijk volwassenen tegen aan trekkelijke prijzen muziekonderwijs te geven. Als de zaken echter voldoen de zijn uitgepraat ziet de heer Timm ook cp dit terrein reëele mogelijkhe den. Op provinciaal niveau voert men mo menteel gesprekken om tot een uni forme regeling voor de lesgelden en salarisregelingen te komen. Bijzon der erkentelijk is de Waalwijkse Mu ziekschool de gemeente Waalwijk die per jaar meer dan 100.000,- sub sidie beschikbaar stelt. Ook Drunen komt met ruim 30.000,- niet slecht uit de bus. Behalve de gemeenten is er ook nog een provinciale en rijks bijdrage terwijl de leerlingen lesgeld betalen. De heer Timm is bijzonder tevreden met het gebouw aan de Wilhelmina straat, dat vier jaar geleden tot mu ziekschool is verbouwd. Overigens zijn alle acht de lesldkalen - waar onder dan ook de direkteurskamer en de aula wordt gerekend - tijdens de lesuren van 16.00 tot 20.00 uur druk bezet. De vestigingen in de buitenge meenten hébben edhter voor een be langrijke ontlasting van het gebouw gezorgd. De heer Timm is er wél van overtuigd dat er de komende jaren plannen ontwikkeld moeten worden om tot nieuwbouw te komen. Met het oog op de komst van de leerlingen zou hij dan een gebouw tussen de wijk Waalwijk-Zuid en Laageinde in, ideaal vinden. De Waalwijkse Muziekschool is er in de eerste plaats om het amateuristi sche muziekleven in de plaats te sti muleren. Dat wil echter ook weer niet zeggen dat de heer Timm en zijn me de-leraren de goede musici onder de leerlingen niet klaar stoomt voor het toelatingsexamen aan het Brabants Wij hebben de volledige serie (waarover U in De Echo van het Zuiden van 8 jan. 1970 hebt gelezen) steeds in onze haarboutiek voorradig. Grotestraat 174, Waalwijk Telefoon 04160-2623 Hoestdrank in tabletvorm. f 1.~ Conservatorium. Om ook de "ama teurs" wat meer te stimuleren zijn er op de school diverse ensembles ge vormd zoals voor strijkers, accorde onisten, gitaristen alsmede een kin derkoor. De visie van de heer Timm op het AMV-oriderwijs willen wij u ook niet onthouden. Op geen enkel gebied van het muziekschool-onderwijs zijn de misverstanden zo groot als op dat van de Algemene Muzikale Vorming, het klassikaal basisonderwijs van de mu ziekschool. Ouders die vroeger zelf muziekonderwijs hebben genoten den ken bij AMV meestal aan een soort theorie- of notenklas. Om later een instrument te kunnen bespelen is no tenkennis immers noodzakelijk, zo luidt het eerste misverstand. In feite - zo vertelt de heer Timm - is kennis van het notenschrift in de eerste fase van de muzikale ontwik keling van zeer ondergeschikt belang. Het streven van de AMV-leerkracht is er op gericht de muzikale ontvan kelijkheid te vergroten. Dit is de eigenlijke grondgedachten van de ge hele AMV-cursus. ij het begin van de AMV-cursus verkeren de muzikale vermogens van de verschillende kin deren in uiteenlopende stadia van ontwikkeling. Het zal duidelijk zijn dat het enige tijd kan duren voordat er een gemeenschappelijk uitgangs punt voor de eigenlijke muzieklessen gevonden is. Het gebouw van de Waalwijkse Muziekschool aan de Wilhelminastraat. Een foto uit een van de leslokalen van de Muziekschool. Op de voorgrond een deel van het Or f-instrumentarium, waarmee de leerlingen werken, Minister Beernink heeft blijkbaar zijn standpunt en aanzien van de organisaie van de politie herzien. In het najaar 1969 gaf hij samen met minister Polak van Justitie 'n stuk uit onder de titel „Herziening Politie-wet". Daarin betoonde de minister zich nog een voorstander van een schei ding tussen gemeentelijke korpsen en de rijkspolitie. Er kwam veel kritiek op deze nota, onder andere van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Nu heeft minister Beer nink zich een voorstander ver klaard van één nationale politieor ganisatie, onderverdeeld in vijftig regio's. De bewindsman is van me ning, dat dit de toekomstige ont wikkeling zal moeten zijn. Israël is woedend over, wat men noemt, het dubbelspel dat de Fran se regering speelt. Indertijd kondig de generaal De Gaulle een wapen embargo af, waardoor er geen wa pens e.d. meer door Frankrijk zou den worden geleverd aan partijen, betrokken bij de strijd in het Mid den-Oosten. Dat betekende speciaal voor Israël een grote slag, want Is raël betrok het leeuwendeel van zijn materiaal van Frankrijk. Een aantal raketboten en niet minder dan 50 miragestraaljagers, die door Israël waren besteld en be taald, werden niet meer afgeleverd. De raketboten zijn via een huza renstukje toch in Israël terecht ge komen, maar de straaljagers kwa men niet. Toch kon Israël nog be grip opbrengen voor het Franse standpunt. Maar nu heeft de Franse regering zich bereid verklaard om wapens en straaljagers te gaan le veren aan Libië, een Arabisch land, dat sinds kort deelneemt aan de Heilige Oorlog tegen Israël. Het is begrijpelijk, dat Tel Aviv zich door Parijs bedrogen voelt, want het em bargo voor levering aan Israël blijft gehandhaafd. Israël overweegt nu, of het Frankrijk officieel als vij and van Israël moet gaan beschou wen, met alle konsekwenties van dien. De Verenigde Staten zijn bereid hun troepen zo snel mogelijk uit Vietnam terug te trekken. Het tem po waarmee dit zal geschieden wordt echter bepaald door de snel heid, waarmee de oorlog zogenaamd gevietnamiseerd kon worden. Daarmee wordt bedoeld, de snel heid waarmee de vertrekkende Amerikanen kunnen worden ver vangen door goed getrainde Zuid- vietnamese militairen. Daarnaast speelt de houding van Hanoi ook 'n belangrijke rol. Amerika is name lijk tot een versnelde terugtrekking bereid, wanneer de Noordvietname- zen ook hun geinfiltreerde troepen uit Zuid-Vietnam terugtrekken. Zo lang deze medewerking niet wordt verkregen, blijft het tempo van de terugtrekking afhankelijk van de vervanging door Vietnamese mili tairen.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1