waalwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Nog f. 9000.- nodig voor bouw van Sociaal Cultureel Centrum-Waalwijk WASPIK Gemeenten in Stadsgewest Waalwijk geven folder uit over Bijstandswet Echo-kruiswoord puzzel ALGEMENE RAAD WORDT IN FEBRUARI SAMENGESTELD MEN STREEFT NAAR OPEN BELEID SALON HOMBERGEN Deze maand laatste aktie Sprang-Capelle Aktie Het plan VOETBALCLUB Uitkeringen hebben aanvislBend karakter De Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent DONDERDAGAVOND 15 JAN. '70 93e JAARGANG No. 5 VAn het Zuióen Abonnement p, week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4.05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „ECHO" RUIME PERSONEELSBEZETTING EEN MINIMUM AAN WACHTTIJD Dames- en Heren-coiffure Parfumerie - Bijouterie Markt 11 Waalwijk Telefoon 2477 Geopend van 8.00 tot 19.00 u. Vrijdagavond tot 21.00 u. Zaterdags tot 18.00 u. 's Maandags de gehele dag gesloten. De maquette van het Sociaal Cultureel Centrum in Waalwijk. (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Het stichtingsbestuur van het Sociaal Cultureel Centrum gaat een plah-de-campagne opstellen. Men wil de vertegenwoordigers van de Waalwijkse verenigingen die in de toekomst bij het centrum betrokken zijn, op een vergadering, die medio februari wordt gehouden, een plan voorleggen over de toekomstige opzet. Tijdens deze bijeenkomst moet ook de Algemene Raad worden geformeerd. Deze Algemene Raad wordt een adviescollege voor het dagelijks bestuur. "We moeten nu doorzetten. Het is belangrijk dat het cultureel centrum er komtHet moet een gebouw wor den, waar straks de gehele bevolking van profiteert. Het is een gebouw voor de bevolking en niet voor de ge meente. Daar moet iedereen zich goed van bewust zijn", zo vertelt de heer J. Weyten, lid van het stichtingsbe stuur. Zijn grootste zorg op dit mo ment is het bedrag van f 80.000, - dat bijeen gebracht moet worden door de bevolking. Wil de stichting namelijk voor rijks subsidie in aanmerking komen dan moet de bevolking 10 pet. van de bouwkosten op tafel leggen. Dat be tekent voor het Waalwijkse plan 80.000,-. Negentig procent van dit bedrag is reeds binnen. Men heeft nög ongeveer 9000,- nodig. Het moet toch mogelijk zijn om ook dit bedrag bij het fraaie totaal van 71.000,- te voegen. Toen vorig jaar bekend werd dat de plannen om aan de Mr. van Cboth- straat in het centrum van Waalwijk een sociaal cultureel centrum te bou wen, gerealiseerd konden worden, heeft het stichtingsbestuur direct een aantal akties ontwikkeld om de be nodigde 80.000,- in te zamelen. Deze akties brachten totaal 71.000 op. De Industriële Club Waalwijk en BURGERLIJKE STAND Geboren: Marc A P zv J C Nieuwen- hüizen en A LMG ThomasJacobus R zv G A le Sage en L W Koopmans. Huwelijksaangiften: M H J van Til- borgh en M J Bossers Overleden: P Verbeek 51 j; D van Oversteeg 73 j. Ingekomen: M Roosenbrand wv van den Hoven van Tiel; L J de Groot van Zwolle. Vertrokken: B M Been naar Horn; A A Elsman naar Rockanje; M Roo mer naar Utrecht; J P J Smits en ge zin naar Dongen; M H J Rijkers naar Waalwijk; A J M Rijken ev Vreug- denhil naar Rijswijk; T A Bouman ev Polder naar Amsterdam; D J Els- man ev Dunker naar Amsterdam; C J Mandemakers ev Vermeulen naar Haarlem; P C 't Hooft en echtg naar D'ordredht; W K de Raat en gezin naar Drunen. omstreken zorgde voor 20.000,-. Ook het bedrijfsleven, de midden stand en particulieren bleven niet achter. Enkele weken geleden zijn er op nieuw brieven uit gegaan naar 220 Waalwijkers, met het verzoek om 'n bijdrage. Jammer genoeg heeft deze aktie slechts 3500,- opgebracht. De heer Wuyten vertelde dat het bestuur heeft besloten deze mensen opnieuw Maaskant-van Dommelen-Kroon-Senf is de bouwplannen reeds aan het uit werken. Deze plannen vragen nu ook veel aandacht van de bestuursleden. Er wordt dan ook aan gedacht het stichtingsbestuur met twee personen uit te breiden. Momenteel maken van het bestuur deel uit, de heren M. van Eyl, drs. J. Rosendaal, drs. Th. de Haan, P. van de Hoven en J. Wuy ten. Op de onlangs gehouden vergadering van de algemene raad heeft het be stuur veel indrukken opgedaan van wat er onder de verenigingen leeft. Deze indrukken wil men verwerken in een plan-de-campagne dat in fe bruari opnieuw aan de vertegenwoor digers van deze verenigingen wordt gepresenteerd. Men verwadht tijdens deze bijeenkomst ook tot de definitie ve oprichting van een Algemene Raad te komen. Het Sociaal Cultureel Centrum wordt ingepast in het cityplan. Het gebouw is gedacht op de plaats achter de vroegere Nuts-Ulo en het voormalige gebouw van de Rotterdamse Bank aan de Mr. van Coothstraat. Het cul tureel centrum krijgt een zeshoekige zaal, zonder balkon, die plaats biedt aan 460 personen. De zaal is ge schikt voor veelsoortig gebruik. De toneelaccommodatie maakt het moge lijk dat er naast amateur gezelschap pen ook beroepstoneel mogelijk is. De bovenverdieping wordt een afzon derlijk unit. Hier komen drie zalen die totaal plaats bieden aan circa 130 personen. Ook komt er een gardero be en toiletgroep. Behalve als verga derruimte zijn de zaaltjes ook ge schikt als spellokaal. In de hal bene den kunnen o.m. exposities worden gehouden. Hoewel het gebouw repre sentatief moet zijn in het nieuwe city plan, is de opzet van 't geheel sober. Voor het culturele leven van Waal wijk is dit centrum van bijzonder gro te waarde. In een gemeente met bijna 25.000 inwoners is een dergelijk ge bouw onmisbaar en vormt het 'n scha kel in het gemeenschapsleven. Het is dan ook te hopen, dat nog dit jaar met de werkzaamheden wordt begon nen. Wellicht kan de Waalwijkse be volking begin 1972 profiteren van 't Sociaal Cultureel Centrum. RUNDVEEFOKKERIJ Vier rundveefokverenigingen or ganiseren op donderdag 22 januari a.s. in de zaal van café C. Montens te Waspik een studiedag die in het teken zal staan van de rundveefok kerij. Dongen JHeusden en Altena- Raamsdonk en De Langstraat heb ben hiertoe de heer K. Stapel, hoofdinspecteur van het Ned. Rundvee Stamboek te Den Haag bereid gevonden een inleiding te houden met als onderwerp: De rundveefokkerij in 1970. Na deze inleiding om 10 uur 's morgens wordt de kleurenfilm over de natio. nale tentoonstelling van de fokvee- dag in Den Bosch vertoond, 's Mid dags is er een forum waarin zitting nemen J. Kamp Raamsdonk, voor zitter, de heer K. Stapel, de heer Branderhorst Eethen, voorzitter van fokver. Braband en de heer Bas- tiaansen van de voorlichtingsdienst. AKKERBOUW De leden van de studieclub van de NCB afd. Waspik komen vrijdag in restaurant C. Montens bijeen om met de akkerbouw specialist de heer Den Hollander uit Zevenber gen te spreken te spreken over de keuze van rassen en gewassen in de akkerbouw. In de eerste week van februari zal de studieclub een ex cursie maken naar Millingen a. d. Rijn waar men op de Weiboerhoeve de resultaten van vijf verschillende bedrijfsvoeringen vergelijkender wijs kan aflezen. BARAK HERCULES Het barakconcours van de hand boogschutterij Hercules is gewon nen door J. Kuysters met 126 pun ten. De 2e prijs was voor D. Pico- crie met 115 p. Het laagste aantal punten zonder poedels scoorde mevr. Rombouts, met D. Picocrie als 2e. Met de opbrengst hoopt Hercules een begin te kunnen maken met de aanleg van nieuwe schietbanen ach ter De Roskam aan de Vrouwkens- vaartsestraat. Als het nieuwe sei zoen in mei van sart gaat hoopt Hercules, nu een jaar jong, met twee zestallen aan de competitie deel te nemen. Het aantal leden groeit sterk. Met het organiseren van kontakt- avonden blijkt het bestuur van de voetbalclub Waspik midden in de roos te hebben geschoten. Er was telkens grote belangstelling en ook voor aanstaande vrijdag als de rus tende leden met hun dames in de cantine worden genodigd, verwacht het bestuur een grote opkomst. Op vrijdag 23 januari zal de bekende scheidsrechter van het betaalde voetbal, de heer Frans Derks voor de clubleden een praatje komen houden over alles en nog wat rond de voetbalsport. HANDBAL De adspiranen van White Girls boekten in Breda een 53 overwin ning op Dongen 2. De dames junio ren werden door Desk uit Kaats heuvel overklast en verloren met 20—2. NIEUW KERKBESTUUR Het rectoraat van de H. Theresia te Waspik-Boven kreeg een nieuw kerkbestuur. Hierin aanvaardden de volgende personen een functie: S. Ramaekers voorzitter, G. Theuer- zeit secretaris, M. Zijlmans uit Sprang-Capelle penningmeester, mevr. Kamp-Hoes en Th. Zijlmans. WHITE GIRLS Zondag 18 januari spelen de ad- spiranten van White Girls in Breda een competitiewedstrijd tegen EVV, uit Rijen. Aanvang 11 uur. KERKDIENSTEN Ned. Herv. Kerk Waspik, zondag 18 januari 9.30 ds. Schrijver. 14.30 uur ds. J. Willems'en, Eethen. WIJKVERPLE GING Zaterdag en zondag zal de wijk verpleging in Waspik worden waar genomen door zuster van Elten uit Hank, tel. 390. MEDISCHE DIENST Het a.s. weekeinde zal dokter Ger- lach uit Capelle de doktersdienst in Waspik waarnemen. Tel. 350. WAALWIJK Reeds geruime tijd bestaat er behoefte tot een zo groot mogelijke openheid met betrekking tot de uitvoering van de Al gemene Bijstandswet; een zo open mogelijk beleid, dat wordt bevor derd door velerlei vormen van voorlichting. De voorlichting geeft niet alleen de sociale zekerheid in verstaanbare termen weer, maar geeft tevens een rechtszekerheid. De Gemeente Waalwijk heeft nu in sa menwerking met een aantal andere gemeenten een brochure uitgege ven, die handelt over de Algemene Bijstandswet. Ten aanzien van deze brochure is er geen huis-aan-huis-verspreiding, maar iedereen die in het bezit wenst te komen van een exemplaar kan zich wenden tot de afdeling Sociale Zaken van de gemeente waarin hjj of zij woont. De Algemene Bijstandswet is op 1 januari 1965 in werking getreden en verving daarmee de Armenwet, die uit 1912 dateerde. Het beteken de dat de bijstand van een gunst een recht werd. Het burgelijk arm bestuur kwam vóór 1965 altijd op de tweede plaats nl. eerst dan als familie, kerkelijke of andere instel- 1 ling en niet of niet geheel konden bijspringen. Thans heeft de ge meente de plicht iedere Nederlan der, die niet beschikt over de mid delen om in de noodzakelijke kos ten van het bestaan te voorzien, financiële bijstand te verlenen. De uitkeringen hebben een aanvullend karakter, gezien het feit, dat het aanvaarden van arbeid altijd op de eerste plaats wordt gesteld. Een punt kan zijn wat verstaan dient te worden onder de noodzake lijke kosten van het bestaan? Een juiste omschrijving is niet te geven, omdat individuele onmstandigheden van grote invloed zijn. De bedra gen zijn algemeen, maar in bijzon dere uitgaven kan worden tege moetgekomen. Iedere aanvraag wordt afzonderlijk bezien, echter om rechtsgelijkheid te betrachten zijn bijstandsnormen vastgesteld. Sinds 30 juni zijn er de volgende normen: voor gezinnen 2 personen '88,85; 3 personen ƒ90,65 oplopend tot een bedrag van f 96,- per week voor 7 personen, te verminderen met 13,35 indien een der echtge noten ontbreekt. Er komt bij: het bedrag waarop krachtens de kin derbijslagwetten aanspraak ge maakt kan worden; een bedrag voor woonkosten en een bedrag voor de premie bij het ziekenfonds. Eigen middelen blijven voor een deel buiten beschouwing als het be treft een voor opleiding of bedrijf bestemd vermogen; een bescheiden vermogen, dat geen bepaalde be stemming heeft; uitkeringen van kerkelijke of particuliere insellin- gen en van personen (bv. kinde ren). In dit bestek is het niet moge lijk alles uitputtend te behandelen, daarom kan iedereen geadviseerd worden, die besluit een aanvraag in te dienen, eerst inlichtingen in te winnen bij de afdeling Sociale Za ken van de gemeente. De aanvraag kan mondeling zowel als schrifte lijk geschieden. De aanvraag wordt schriftelijk vastgelegd met het oog op een eventueel later in te dienen bezwaarschrift. Een aanvraag kan 'ook door derden geschieden, maar degenen voor wie bijstand wordt gevraagd moet daartoe schriftelijk verlenen. Binnen één maand moet de beslissing op de aanvraag schrif telijk worden medegedeeld. Tegen de beschikking kan in beroep wor den gegaan binnen één maand bij het College van B. en W. of bij het College voor verlening van bij stand. Verdere beroepsmogelijkhe den staan nog open. Voor bepaalde groepen zijn er af zonderlijke regelingen, zoals voor Gerepatrieerden, Oorlogsslachtof fers, Minder-validen, Ambonezen, Zelfstandigen en werkeloze werk nemers. Naast geldelijke nood kan men bovendien met vele andere problemen, zoals bij kinderopvoe ding, aanpassingsmoeilijkheden e.d. terecht bij de maatschappelijk werk(st)ers van kerkelijke en par ticuliere instellingen en ook bij de afdeling maatschappelijk werk van de gemeente. Horizontaal: 1 knorrig persoon; 6 plaats in Bel gië; 11 rondhout; 12 reeks; 14 soort onderwijs (afk.); 15 slingerplant; 18 loterijbriefje; 19 zuil; 21 bevestiging 22 niets; 24 deel vanl een boom; 25 soort zeilboot; 27 metaal; 28 even eens; 29 tennisterm; 30 smook; 33 deskundige; 34 waterstand; 35 klein beetje; 38 bijwoord; 39 de oudere (afk.); 40 bevel; 41 vogelproduot; 42 deel van Amerika; 43 titel (afk.); 45 opwrijven; 49 Frans lidwoord; 50 vogel; 51 dekking; 53 beletsel; 54 stremsel; 56 bijbelse naam; 57 grondtoon; 59 bron; 61 onderricht; 63 nummer (afk); 64 vogel; 66 on verstandig; 68 meisjesnaam; 70 wintervoertuig; 71 hoog bouwwerk; 73 ambtshalve (Lat. afk.); 74 hoor; 75 narigheid. Verticaal: 1 streekrechter; 2 bid (Lat.); 3 he mellichaam; 4 herkauwer; 5 secon de; 6 deel van een paardentuig; 7 zangnoot; 8 teug; 9 zangnoot; 10 plaats in Engeland; 13 kledingstuk; 16 dierengeluid; 17 rendement; 19 opgewonden praten; 20 waarne mend; 23 kleur; 24 Indische winkel; 26 kostbare stof; 29 Frans lidwoord; 31 hemellichaam; 32 de dato (afk.); 35 niet werken weigeren; 36 ontken ning; 37 klein roofdier; 44 gebogen been; 46 plaats in Rusland; 47 be kende motorrace (afk.); 48 nobel; 49 plezier; 5o soort vet; 52 autostal- iing; 55 schel; 58 te weten (afk.); 59 niet willen weten; 60 deel van het hoofd; 62 titel; 65 liefkozing; 66 onvruchtbaar; 67 bijwoord; 69 kloos terzuster; 71 voorzetsel; 72 Neder land (afk.). De oplossing van de Echo-kruis woordpuzzel van de vorige week luidt: Horizontaal: 1 eppe; 5 age; 11 riool; 13 stipt; 16 veer; 17 kioto; 19 rose; 20 tale; 22 klip; 24 rm; 26 aard; 28 boot; 29 pk; 30 arts; 32 oke- 34 oslo; 36 kro; 37 telraam; 40 arm; 42 aker; 43 anti; 44 rad; 45 bestaan; 49 gre; 50 nero; 52 aai; 53 oase; 55 et; 56 help; 58 roos; 60 tij; 62 pere; 64 trek; 66 tuin; 67 emelt; 70 maas; 71 serre; 73 sober; 75 mank; 76 tak; 77 anno. Verticaal: 2 pret; 3 piraat; 4 e.o.; 5 ali; 6 est; 7 ei; 8 sprits; 9 stop; 10 over; 12 oker; 14 toko; 15 leek; 18 of; 21 last; 23 loom; 25 markant; 27 dol; 28 bea; 29 portret; 31 roede; 33 kreta; 35 langs; 36 kar; 38 ere; 39 ala; 41 mie; 45 boer; 46 sap; 47 air; 48 noor; 51 rhenen; 54 asemen; 55 erts; 57 leer; 59 otto; 61 ijlst; 62 pisa; 63 de; 65 karn; 68 met; 69 lsk; 72 r.k.; 74 ba. (Nadruk verboden).

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 9