wAAiwijkse en lanqstRaatse couRant Waalwijk werkt dit jaar aan vernieuwing van stadscentrum Team Soos L'Ecurie won Veilig Verkeer-quiz Boerenkapel gaat reeds zaterdag van start BURGEMEESTER J. TEIJSSEN IN NIEUWJAARSREDE: AKTIES SPORTHAL DRUNEN Kath. Vrouwenorganisatie NCB hield jaarvergadering DONDERDAGAVOND 22 JANUARI 1970 93e JAARGANG No.7 Uitgaven gem. sociale dienst erg hoog Onderwijs Planmatig bestuur Het centrum Openbaar vervoer Stadsgewest Boerenkapel rekent op veel geld „Den bèr brikt zondag los" Frankrijk zorgt voor problemen bij EEG landbouwpolitiek De tcho van het Zuióen Uitgever: Waalwijksehe Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p, week (0,33+ 2ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4.05 p.kwrt. p.post ƒ4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-2621-2740 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „ECHO" Van onze verslaggever) WAALWIJK - In het tweede deel van zijn nieuwjaarsrede heeft burge meester J. Teijssen ondermeer aandacht besteed aan het onderwijs, de sociale zorg en de bestuursplannen uoor 1970. "Voor de allernaast toe komst valt te denken aan de gemeentelijke taak tot de samenlevingsopbouw uitgekristalliseerd in de welzijnszorg. Een nieuwe en veelomvattende tak van werkzaamheiddie enerzijds eigen initiatief van de gemeente vraagt Binnen het raam van de gemeen telijke uitgaven valt het oog op de van jaar tot jaar toenemende bedra gen, welke nodig zijn om maatschap pelijke bijstand in verschillende vor men te kunnen vertenen aan ingeze tenen, die krachtens de op 1 januari 1965 in werking getreden Algemene Bijstandswet daarop aanspraak heb ben. Het college voor de verlening van bijstand, dat als uitvoeringsorgaan van de Algemene Bijstandswet op treedt, kreeg in 1969 een aantal van 1.141 aanvragen om bijstand - hetzij incidenteel, hetzij meer algemeen van aard - te behandelen; 324 aanvragen waren afkomtig van personen, die voor de eerste maal een aanvrage de den. De uitgave ingevolge de Algemene Bijstandswet beheersen in belangrijke mate het budget van de gemeentelij ke sociale dienst. Hierbij valt aan te tekenen, dat te genover het overgrote deel van de uitgaven van de gemeentelijke socia le dienst een uitkering uit het ge meentelijk fonds staat tot een bedrag van 80% van de door het rijk in aanmerking genomen uitgaven. Met de groei van het inwonertal zal - al is dit zeker niet de enige factor - de taak van de gemeentelijke sociale dienst omvangrijker worden. Méér inwoners betekent ook méér kinderen, die onderwijs behoeven op kleuterschool lagere schoal; dat is het onderwijs voor alle kinderen en daarmede heeft de gemeente be moeiing. In 1960 telde de gemeente 6 kleuter scholen met 756 kleuters, terwijl per 1 januari 1970 het aantal kleuter scholen was verdubbeld; thans zijn er 12 kleuterscholen met 1.155 kleu ters. In 1960 waren er 12 lagere scholen met 2.733 leerlingen en per 1 janu ari 1970 kregen 2.988 leerlingen on derwijs in 14 lagere scholen. In de jaren 1955-1960 kwamen enkele nieuwe lagere scholen tot stand, zodat in de opvolgende jaren de bouw wat getemporiseerd plaats vond. Aan méér kleuterscholen was toen evenwel nog groter behoefte, het geen alleen al verklaarbaar is uit het feit, dat de Kleuteronderwijswet, die de formele en financiële grondsla gen voor deze tak van onderwijs 'be vat, eerst op 1 januari 1956 in wer king trad. De urgentielijst voor scholenbouw ziet er als volgt uit: 1. De uitbreiding van de Pastoor van Haarenschool met 7 lokalen; de ze uitbreiding zal op 28 januari a.s. worden aanbesteed; de plannen zijn door de bouwkundige hoofdinspectie van het lager onderwijs goedgekeurd en de kredieten zijn goed gekeurd; 2. De bouw van een zesklassige la gere school - de Pieter Wijtenschool - aan de Eikenlaan; de plannen zijn door de bouwkundige hoofdinspectie van het lager onderwijs goedge keurd; 3. De uitbreiding van de Oranje- school (prot. chr. lagere school) met één lokaal; één klas is tijdelijk onder gebracht in de hal van de school; 4. De uitbreiding van de openbare lagere school met én lokaal met het oog op een te verwachten toeneming van het aantal leerlingen in verband met het gereedkomen van complexen woningen in verschillende delen van de gemeente; 5. De uitbreiding van de openbare kleuterschool met één lokaal; één klas van deze kleuterschool is thans tijdelijk ondergebracht in de Herman Broerensdhool; 6. De bouw van een zesklassige prot. christelijke lagere sdhool in 'het plan Meerdijk, welke school aanvan kelijk mede zal worden gebezigd voor de voorziening in de behoefte aan schoolruimte voor het prot. christelijk kleuteronderwijs 7. De bouw van een 2-kIassige r.k. kleuterschool in het plan Laageinde; één klas is thans tijdelijk gehuisvest WAALWIJK Gisteravond vond in „De Gecroonde Leersse" te Waal wijk een verkeersquiz plaats. Deze quiz was georganiseerd door de af deling Waalwijk van het Verbond voor Veilig Verkeer. De deelnemers waren afgevaardigden van de bei de sosen l'Ecurie en Memphis Gold uit Waalwijk en een team samen gesteld uit het publiek in de zaal. Na zijn openingswoord maakte de heer P. Pot gewag van het feit dat het leuk is om met de jeugd te be ginnen. De belangstelling liet wel te wensen over. Hij stelde verder aan de aanwezigen voor de heer van de Krom, consulent voor het VVVV in het zuiden van Nederland, die de quiz zou leiden. Verder wa ren aanwezig de heer L. v. Hoof, in specteur van Gemeente politie en tevens bestuurslid van de afdeling Waalwijk van het VVVV en de heer C. Marcelis, adjudant van politie en verder bij de jeugd zeer bekend vanwege zijn verkeerslessen op de lagere scholen in Waalwijk. Genoemde heren traden ook op als jury tesamen met de heer P. Pot. „Proberen moeten we'' zo stelde de heer Pot verder „zo weinig moge lijk fouten: te maken in het verkeer. Hij hoopte dan da' iedereen iets van de quiz zou opsteken om zich en anderzijds een bestuursvaardige begeleiding meebrengt op dat brede en gevarieerde veld van jeugdzorg, sport, cultuur, recreatie en bejaardenzorg" aldus de heer Teijssen. Waalwijks burgemeester wees verder nog op de betekenis van stadsvernieuwing. In dit kader deelde hij de raad mee dat op zeer korte termijn mededelingen te verwachten zijn ten aanzien van city- of stadsplan. in het verkeer beter te kunnen be wegen. De heer v. d. Krom vond het jam mer dat verkeersles geen verplicht lesvak op de middelbare scholen is. Dit zou zeer wenselijk zijn om een betere verkeerssituatie te verkrij gen. Vanavond gaat het niet zozeer om de verkeersregels als wel hoe men zich in het verkeer dient te gedragen. Ten aanzien van de jeugd was er vorig jaar de slogan: „Stuk uit je hand". Hij hoopte, dat ieder van de jeugdigen zich daaraan zou houden. De quiz zelf had een zeer geani meerd verloop en is zeer voor her haling vatbaar. De regels en gedra gingen bleken bij de meeste deelne mers wel bekend; er waren dan ook vele goede antwoorden. De uitslag werd: L'Ecurie, 38 pnt.; Team uit de zaal 37 pnt.; Memphis Gold 29 pnt. Tot slot van de avond dankte de heer Pot de aanwezigen en speciaal de heren v. d. Krom, L. v. Hoof en C. Marcelis voor hun aanwezigheid. Voor de deelnemers en belangstel lenden bestond er na de verkeers quiz nog gelegenheid zich te verpo zen in de soos L'Ecurie. De avond mag als zeer geslaagd worden be schouwd. in een nevenruimte van de Kerk aan de Dr. Sdhaepmanlaan; 8. De bouw van een gymnastieklo kaal bij de Burgemeester Moonen- sdhool ten behoeve van deze sdhool en van de openbare lagere school en van de Pieter Wijtenschool; 9. De bouw van een gymnastieklo kaal bij de Pastoor van Haarenschool voor individueel onderwijs - een S.I.O.-school-j waarvoor de raad in zijn vergadering van 22 december j.l. het nodige krediet verleende, een bij zonder hoge raad van urgentie. De klass'en van deze school zijn thans over verschillende gebouwen ver spreid. Er wordt naar gestreefd om met deze bouw zo spoedig mogelijk te kunnen aanvangen. De afgelopen week is de bouw van het gymnastieklokaal voor het stadsdeel Besoyen aanbesteed. De plannen zijn door de bouwkundige hoofdinspecteur van het lager onder wijs goedgekeurd en ook het krediet is door Gedeputeerde Staten goedge keurd. Dit stadsdeel zal nog dit jaar in het bezit zijn van een modern en aan alle technische eisen beantwoor dende gymnastieklokaal, dat niet al leen ten dienste moet zijn van de sdholen, doch evenzeer van de zaal- sportbeoefening. Ik heb in zéér ruwe trekken de financiële gesteldheid van onze ge meente geschetst en het licht laten schijnen op enkele aspecten van het beleid. Het zal U duidelijk zijn, dat de financiën de spil vormen van de mogelijkheden om de plannen te ver wezenlijken. Het plannenpakket zal belangrijk aan inhoud verliezen door de realise ring van het sociaal-cultureel cen trum, dat zeker zal tot stand komen - mede door financiële bijdragen van uit de gemeenschap. Het pakket bevat nog menig plan en wordt voortdurend aangevuld. En voor de allernaaste toekomst valt ook te denken aan de gemeentèlijke taak met betrekking tot de samenle vingsopbouw, uitgekristalliseerd in de de welzijnszorg, een nieuwe en veelomvattende tak van werkzaam heid, die enerzijds eigen initiatief van de gemeente vraagt en anderzijds een hestuursvaardige begeleiding meebrengt op dat brede en geva- riëerde veld van jeugdzorg, spoit, cultuur, recreatie en bejaardenzorg. In de beleidsopstelling vormt het ge ven van een impuls aan het hart van de stad een essentieel punt. De win kelplanning is in de voorbereiding weer verder op gang gekomen en kan - nu ook de financiering door be- lèggers is verzekerd - in de fase van de uitvoering komen, zowel op het terrein tussen Kombi en St. Jansplein als in het gebied tussen Grotestraat en Julianastraat. Binnenkort zal de raad concrete informaties met voorr stellen ontvangen. Daardoor zal het zich naar buiten ook worden openge maakt. De betekenis van deze stads vernieuwing door versterking van de hartslag geldt zeker voor een groter gebiéd dan de gemeente Waalwijk, omdat de laatste jaren een duidelij ke toeneming van het winkelverkeer vanuit de streek valt waar te nemen en de vestiging van een groot winkel bedrijf in het nieuwe hart van de stad een niet te onderschatten communica tie zal veroorzaken. De stad zal dan nog meer haar bijzondere functie be leven. DRUNEN - In het kader van de vele akties die er zullen worden ge houden voor de bouw van de sporthal te Drunen, zal de Drunense boe- en kapel a.s. zaterdag een muzikale rondgang houden door Drunen. Tijdens deze rondgang zal er een kollekte worden gehouden, waarvan de baten beschikbaar zullen worden gesteld aan de stuurgroep sporthal- Drunen-Elshout, die verschillende akties zal coördineren. De in Drunen zeer bekende boerenkapel, hoopt dat de gemeen schapszin van de Drunense bevolking a.s. zaterdag zó groot zal zijn dat de eerste aktie voor de Drunense sporthal een enorm succes zal worden, waardoor de andere verenigingen gestimuleerd zullen worden om het goede voorbeeld te volgen. Het openbaar vervoer dient in Waal wijk - op menig gebiéd een centrale functie in de streek vervullend doeltreffende verkeersschakcls te bie den. De stad moet in het openbare vervoersnet van streek, provincie en land efficiënte en moderne verbin dingen hébben. In de planning van de Nederlandse Spoorwegen voor de komende tijd, gemotiveerd en samen gevat in het plan "Spoor naar '75", is voorzien in de heropening van de Langstraatlijn voor personenvervoer. Van de zijde van de directie der Ne derlandse Spoorwegen is onlangs ver klaard, dat de interesse uitgaat naar een spoorwegverbinding Oss-'s-Her- togenbosch-Waalwijk, maar dan moet tussen deze drie steden een soort bandstad Oost-West groeien met een zodanige bebouwing, dat aanvaard bare afstanden tot de spoorweghaltes ontstaan. Voor de directie zijn - zo werd gezegd - Oss en Waalwijk lo gische begin- en eindpunten. De lijn 's-Hertogeribosch-Waalwijk zal na tuurlijk moeten worden aangepast, denk slechts aan beveiliging, electri- ficatie én geschikt maken voor ho'- gere snelheden; de kosten liggen in verhouding tot totale nieuwe aanleg betrekkelijk laag. Het idee is dus geen hersenschim, mits de stédelbouwkun- dige ontwikkeling past in de richting van de Oost-West-bandstad. De stedebouwkundigen moeten op het spoor worden gebracht van de moge lijkheden van het personenvervoer per rail in het gébied Oss-'s-Herto- genbosch-Waalwijk in relatie tot de concentratie van de bebouwing. De overheid - provinciaal bestuur en gemeentebesturen - houdt zich sa men met de Kamers van Koophandel en Fabrieken diepgaand bezig met 'n bestudering van dit eigensoortig on derdeel van de infrastructuur. Ik heb hiermede de grenzen al rui mer getrokken dan het territorium van de gemeente Waalwijk. Het is ge makkelijk om nu even over te stap pen naar het gebied van het stadsge west Waalwijk. Alhoewel de gemeen te Waalwijk in economisch en sociaal opzicht een samenhangend geheel zorgingsgebied omvat, is het toch no dig om bepaalde taken aan een ge- westelijk bestuursverband - 't stads gewest als functionele eenheid - toe te vertrouwen, waardoor een coördi natie en integratie van belangenbe hartiging voor de burgers van 'n aan tal gemeenten plaats vindt en dan is de ruimtelijke ordening in haar vier deling: wonen, werken, verkeer en recreatie de grondslag van gezamen lijke werkzaamheid, die op den duur een intergemeentelijk structuurplan moet opleveren. De Gewestelijke Raad van het Stads gewest heeft, zoals U bekend, aan het bureau voor sociaal-geografisch on derzoek van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten opgedragen 'n structuurnota samen te stellen, waar op het intergemeentelijk structuur plan moet worden geënt. De eerste deelnota, waarin de grondelementen als bv. régionaal-economisch onder zoek, analyse van de gemografische structuur, bodemgebruik en verbin dingen aan de orde komen, zal wel dra in de publiciteit komen en ook bij de raden der gemeenten ter tafel komen. De tweede deelnota zal handelen over de verzorgingsstructuur als bv. on derwijs, winkels en welzijnsvoorzie ningen en ook beschouwingen inhou- Aanvankelijk lag het in de bedoe ling; om de muzikale rondgang door Drunen een week later te houden, maar het enthousiasme van de boe- renkapelleden was zó groot dat zij hun plannen zo snel mogelijk ge stalte wilden geven en in een even tueel noodzakelijk geval, later nog eens tot herhaling van de aktie wil len komen. In de vergadering die de afgelopen week werd gehouden kwam men dan ook tot het besluit om reeds a.s. zaterdag de eerste klap op de sporthalpaal te geven. De leden van de boerenkapel ho pen dan ook dat men de medewer king van de Drunense bevolking een flinke inkorting van de paal zal kunnen plaatsvinden. Zoals be kend betekent een inkorting van 2,5 cm een opbrengst van fl. 100,- en de boerenkapel denkt liever in decimeters dan in centimeters De tweede sporthalaktie zal voor rekening van „den ber is los" ko men. a.s. Zondag komen de gezame. lijke Elshoutse verenigingen 'n be zoek brengen aan Drunen en Els- hout met een wel zeer orginele ak tie. Met steun van een groot aantal jeugdigen zal huis aan huis worden begonnen met de verkoop van closetrollen. Vier rollen in een pak tegen betaling van een gulden! Tijdens de schaatskampioenschap pen zal men in Drunen en Elshout geheel in de sfeer van de sport zijn opgenomen. De mannen van „den bèr is los" hopen dan ook zondag middag vele drunenaren en elshou- ters thuis te treffen en het gevaar dat men voor de dichte deur komt is dan ook bijna uitgesloten. Het verwisselen van eigenaar tussen 1 gulden en het befaamde pak zal slechts een fraktie van een seconde zijn. Vele frakties van seconden zul len een machtige totaaltij d op het scorebord brengen! De elshoutse karnevalsclub is er dan ook van ov ertuigd dat niet alleen onze schaat sers tot geweldige prestaties zullen komen, maar dat zij met hun clo- setrollenaktie een prestatie van for maat zal leveren! Verschillende andere verenigingen hebben uitgebreide aktiviteiten op hun programma staan. In de ko mende week zullen de niet nering doende middenstanders vanDrunen een brief thuis ontvangen, waarin ook hun medewerking wordt ge vraagd. Ook van deze aktie ver wacht men een enorm succes. De volgende akties die gehouden zullen worden, zullen vroegtijdig in •ons blad worden aangekondigd! Afgelopen week werd in de zaal van café De Schuur te Waalwijk de Algemene jaarvergadering gehou den voor de Katholieke Vrouwenor ganisatie van de NCB. Naast de niet talrijk aanwezige leden was wel aanwazig de geestelijk adviseur de heer Smits van de St. Antoniuspa- rochie. Door de voorzitster, mevr. v. Lom-Pulles werd de vergadering ge opend en zij heette iedereen van 'harte welkom. Hierna werd het jaarverslag voorgelezen door de secretaressse mevr. Pullens-Damen. Het zeer keurig verzorgde verslag werd door de vergadering zonder enige op- of aanmerking goedge keurd. Hierna kon de penningmees- teresse mevr. Klijn-v. Bladel mede delen, dat de kas een batig saldo bevatte. De bestuursverkiezing leverde weinig problemen. Herkiesbaar wa ren de voorzitster mevr. v. Leur den omtrent een evaluatie van het woon- en vestigingsklimaat. Deze no ta zal worden af gesloten met 'n voor lopige samenvatting van de bevindin gen van beide deelnota's waarin met name de ruimtelijke opbouw van het gewest en de situering in ruimer ver band zullen worden bezien. Ook in het maatschappelijk leven gaat de behoefte aan wat regionali sering wordt genoemd, steeds sterker spreken. Ik wijs op de in verschillen de delen der provincie in voorberei ding zijnde structuren in regionaal verband voor maatschappelijk werk, gezondheidszorg, jeugdservice, met de bedoeling te komen tot kwaliteits verbetering van de dienstverlening en tot verhoogde effectiviteit, o.a. door inschakeling van vakkundige mede werkers met een volledige dagtaak. De gemeentebesturen zijn bij deze ontwikkelingen intens betrokken, niet alleen omdat het welzijn der burgers hier object van zorg is, maar ook in het vlak der financiën is ongetwijfeld een ontmoetingspunt gelegen"aldus de heer Teijssen in zijn nieuwjaars rede. Pulles en het bestuurslid mevr. Klerks-Damen. Met algemene stem men werden beide dames in hun functies herkozen. Hiermede was het zakelijke gedeelte achter de rug. Voor de pauze volgde toen het eer ste gedeelte van een lezing. Hier. voor was aanwezig mej. X. van houdelijke voorlichting ten platte- Meer, lerares N.A. van de „Huis- lande". De lezing handelde over „Foundation en andere onderkle- ding" en was zeer leerzaam voor de aanwezige dames. Tijdens de pauze was er koffie met gebak en was er een verloting met prijzen voor alle dames. Na de pauze werd de lezing vervolgd. Op 22 december jl. werd er in 'n marathonzitting te Brussel eindelijk overeenstemming bereikt over de reeds jaren bestaande problemen ten aanzien van de EEG-ïandbouw- politiek. Er ging toen een zucht van verlichting op, want juist die land bouwproblemen knaagden aan de basis van de Europese markt. Het ziet er echter naar uit, dat men wat te vroeg heeft gejuicht, want niemand minder dan Frankrijk voelt zich weer genoopt om met du. bieuze interpretaties te komen met betrekking tot de bereikte overeen komsten. Als enige van de zes is Frankrijk van mening dat het Euro pese parlement geen echte zeggen schap mag hebben over de jaarlijk se begrotingen en zo worden er weer eenzijdig moeilijkheden ver oorzaakt. Bij nadere informatie blijkt ech ter, dat een en ander het gevolg is van interne Franse politieke pro blemen. De orthodox-gaullistische vleugel onder leiding van minister Debré wenst deze beperkingen en is het in wezen helemaal niet eens met de in Brussel bereikte akkoor den. Om nu een scheuring in de gaullistische partij te voorkomen, is president Pompidou genoodzaakt deze extreme vleugel wat tegemoet te komen in de oude gaullistische stijl.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 13