vvaalwijkse en lAnqstRAAtse couRant Nauwere banden Madrid Moskou BURGEMEESTER J. TEIJSSEN VAN WAALWIJK IN NIEUWJAARSREDE: munHRRDrs fi Bronchiletten van ^YYlierio DONDERDAGAVOND 22 JANUARI 1970 93e JAARGANG No.7 Waalwijk heeft ge waardeerd leefkli maat en ruime werk gelegenheid Woningbouw Werkgelegenheid Onderzoek Be charmante CUtFtVY-BBRD pruiken van 59. Salon Oor van de Wiel Financiën HOOFDPIJN POEDERS Subsidies De tcho vAn het Zuióen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4.05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel, 04160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „ECHO" „Stijging aantal inwoners bewijst dat gemeente in haar ontwikkeling tintelt van leven Langzaam maar zeker voltrekt er zich in Spanje een interessante ont wikkeling, die zonder enige twijfel zal leiden naar een democratisch bestel. Geneneraal Franco, die langza merhand oud wordt, heeft prins Juan Carlos tot zijn opvolger be noemd. Tevens heeft hij kortgele den in de regring een aantal perso nen opgenomen, die algemeen be schouwd worden te behoren tot de meer gematigde figuren. De invloed van de extreme Falanx neemt af, ook al doet men in die kringen veel moeite om de macht te behouden. Op binnenlands terrein bemerkt men daar nog niet zoveel van, maar op het gebied van de buitenlandse politiek zoveel meer. Jarenlang was Spanje een van de weinige Europese landen, die geen betrekkingen met de Sowje-Unie onderhield. Dertig jaar lang was ge neraal Franco het mikpunt van Russische caricaturisten, maar nu wordt hij oud en er bestaat geen enkele reden om zijn opvolger aan te vallen. De nieuwe Spaanse regering streeft momenteel naar betere kon takten met de landen achter het ijzeren gordijn, want zij is nu van mening, dat men niet half Europa kan negeren. Dit heeft er toe geleid, dat er di plomatieke betrekkingen worden aangeknoopt met diverse landen in Oost-Europa. Men verwacht, dat het in de toekomst ook wel zal ko men tot diplomatieke relaties tus sen Madrid en Moskou, waarmee er een einde gekomen zal zijn aan de traditionele militante anti-com- munisme van Spanje, zoals men dat de laatste dertig jaar heeft gekend. Het gaat Spanje in hoofdzaak om betere handelsbetrekkingen met dat deel van Europa. De belangrijk ste handelspartners van de Span jaarden zijn nog altijd de EEG-lan- 'j den, maar Madrid wordt commer ciëler en meent, dat ook de handel met het oostelijk deel van Europa niet te versmaden is. Dat is echter slechts mogelijk, wanneer de Spaan se regering een soepeler lijn ten op zichte van het communisme en de ze landen gaat volgen. In het afge lopen jaar bedroeg de handel van Spanje met Oost-Europa reeds een bedrag van ongeveer 500 miljoen gulden. Momenteel stelt de 'Sowjet-Unie zich tevreden met een koopvaardij vertegenwoordiger in Spanje. Het persbureau Tass wil een vertegen woordiging in Madrid vestigen en het Russische persbureau Novosti wil komen tot een uitwisseling van Spanje met de Sowjet-Unie begon door bemiddeling van een derde land, maar wordt steeds meer open lijk uitgebreid. De Sowjet-Unie ver koopt machinerieën aan Spanje en deed mee aan de jaarbeurs in Bar celona. Spaanse schoenfabrikanten hebben onlangs grote contracten in Moskou afgesloten. Tweehonderd Russische visser schepen maken gebruik van haven faciliteiten op de Canarische eilan den, de Russische koopvaardijvloot doet Gibraltar niet meer aan, maar bunkert in de Spaanse haven Tene- rife, Russische toeristenschepen doen Majorca aan en vierduizend Spanjaarden, die na de burgeroor log naar Rusland waren gevlucht, zijn naar hun land teruggekeerd, vaak gehuwd met Russische vrou wen. Er zijn verschillende officiële bezoeken over en weer. De grootste aantrekkelijkheid van Spanje ligt voor de Sowjet-Unie wel in de internationale politiek van dit land. Spanje onderhoud tra ditionele banden met de Arabische wereld, banden die zeer goed zijn. Spanje is een van,de weinige lan den, die de staat Israël nooit heeft erkend. Veel invloedrijke Spanjaar den die wensen dat hun land een belangrijke zelfstandige rol in de politiek moet gaan spelen, menen, dat dit slechts mogelijk is, wanneer (Van onze verslaggever) WAALWIJK - "Een toeneming van het inwonertal in 10 jaren met 5886 inwoners, bewijst, dat de gemeente in haar ontwikkeling tintelt van leven. Het afgelopen jaar geeft wel een bijzonder spectaculair cijfer te zien: een vermeerdering van het aantal inwoners met 779 en daarmee isl969 het topjaar in de groeicijfers van alle jaren, zowel vóór als na 1940"aldus burgemeest Teijssen tijdens zijn nieuwjaarsrede die hij vanavond voor de aanvang van de raadsvergadering hield. Burgemeester Teijssen achtte het zinvol eens een terugblik te werpen naar het voorbije decennium: de jaren 1960-1970. Ruime aandacht schonk hij hierbij aan de werkge legenheid. Hij is van mening dat de werkgelegenheid sedert 1960 zich sprekend aftekent in de vele vestigingen op het industrieterrein Zanddonk. In samenwerking met de gemeente Cuyk en Oss is in het kader van de Stichting Brabantse Maashavens een activiteitenplan voor 1970 opgesteld voor de werving van interessanten voor de industrieterreinen gelegen aan de havens van deze drie gemeenten. Men zal ondermeer een adverten tie- en direct-mail campagne in Nederland en West-Duitsland opzetten. Verder komt er een moderne folder. Burgemeester Teijssen ging ook wat dieper in op de gemeentelijke financiën. Hij wees er op, dat de gemeen telijke heffingen niet meer kunnen opleveren dan thans het geval is. De uitkeringen uit het gemeentefonds zouden dan ook rijker moeten vloeien. Het oude vraagstuk van de verdeling van de geïncasseerde belasting gelden tussen rijk en provinciën en gemeenten is nog elke dag hoogst actueel en beheerst volgens burgemees ter Teijssen de in een spanningsveld gelegen activiteiten van de totale overheid. De voortdurende sterke stijging van het inwonertal wijst er op, dat de ge meente een gewaardeerd leefklimaat heeft over een ruime werkgelegen heid beschikt. Vooral door het vesti- gings-overschot van 1969 van niet minder dan 380 inwoners wordt dit bevestigd. Het aantal geboorten in 1969 bedroeg 543. In 1960 was dit aantal 490, in 1965: 512 en in 1968 484. In het geboortencijfer van 1969 weerspiegelt zich ongetwijfeld het woningbouwbeleid van de laatste ja ren, dat gevoerd heeft tot de moge lijkheid om ook een aantal jonge ge zinnen te huisvesten. Het aantal woningen in de gemeente Waalwijk bedroeg per 1 januari '60 in totaal 4063, waarvan 1144 eigen dom van de gemeente, en per 1 janu ari 1970 in totaal 6178, waarvan 1806 eigendom der gemeente. In 10 jaren is de woningvoorraad dus ver groot met 2115 woningen; alleen in 1969 werden 232 woningen aan de voorraad toegevoegd. In 1969 werd aangevangen met de bouw van: a.) 120 flatwoningen in het plan Groenewoud; b.) 120 flatwoningen in het plan Bloemenoord; c.) 85 wo ningen in twee etages - zogenaam de Bouwvlietwoningen - in het plan Laageinde; d.) 48 woningen verspreid in de gemeente, o.a. aan de Karei Lctsyweg, aan de Braibantlaan en aan de Blijde Incomstelaan; e.) 20 wo ningwetwoningen in Waalwijk-Zuid tegenover de kerk. Binnen enkele dagen zal door de Wo ningbouwvereniging Baardwijk wor den aangevangen met de bouw in Waalwijk-Zuid van 18 woninwet- woningen en 20 premiewoningen; de ze 18 en 20 is 38 woningen zijn naar architectuur, indeling en inhoud ge lijk aan de 20 woningwet-Woningen, welke in Waalwijk-Zuid tegenover de kerk in aanibouw zijn. De Woningbouwvereniging Baard wijk zal verder hebben te realiseren de voor 1970 beschikbare basis-con- ■Qxc luóieve ^herenkleding WAALWIJK Spanje minder nauw verbonden zal zijn met de Verenigde Staten. Dit zijn allemaal punten, die Moskou kan waarderen. Daarom staan de leiders in het Kremlin niet zo on sympathiek tegenover het Spaanse streven naar nauwer kontakt. tingenten voor de bouw van woning- wetwoningen en premiewoningen. De ze contingenten zijn tot heden nog niet bekend, doch zullen aan het ein de van deze maand aan de gemeente besturen worden medegedeeld. Ver schillende plannen voor de bouw van complexen premiewoningen door bou wers en beleggers zijn voorbereid. Te verwachten valt, dat deze plannen in 1970 voor verwezenlijking in aan merking komen, waardoor er op de woningmarkt een aanbod zal zijn van koopwoningen zowel als huurwonin- gen in onderscheidene klassen. De industriële ontwikkeling sedert 1960 tekent zich sprekend af in de vele vestigingen, welke tot stand kwamen op het industrieterrein Zand- donk, dat - na bouwrijp gemaakt te zijn - in 1960 voor een deel in ex- ploitatie kwam en in de jaren nadien voor het overige deel bouwrijp be schikbaar kwam. Dit ruime industrie park met zijn uitstekend wegennet en zijn volwaardige energievoorzienin gen, herbergt een diversiteit van in dustrieën, die in belangrijke mate bij dragen tot verruiming en schakering van de werkgelegenheid. Van jaar tot jaar neemt het aantal daar gevestigde industrieën toe. In 1969 verrezen hier "Woonwereld Waalwijk" en Smulders' Drukkerijen, terwijl met de bouw van twee industriehallen en van de bedrijfsruimten voor Belrama is aangevangen en de bouw van de bedrijfsruimten voor Lantauwel dra zal starten Het nu reeds imposante complex van "Woonwereld Waalwijk" zal in '70 een grote expansie krijgen, waarvoor in het afgelopen jaar reeds de fun dering werd gelegd. De uitgifte van industrieterrein in het havengebied heeft geleid tot een sterke aanzet aan beide zijden van de haven. Enkele van de gevestigde bedrijven dragen het kenmerk van een snelle en forse groei, waarbij met name te denken valt aan Stahl Chemical N.V. en Ap pels Waalwijk N.V. In samenwerking met de gemeenten Cuijk en Oss is in het kader van de Stichting Brabantse Maashavens een activiteitenplan voor 1970 opgesteld voor de werving van interessenten voor de industrieterreinen aan water in de drie gemeenten. Tevoren is met inschakeling van het bureau Hol land Internationaal Reclame en Mar keting N.V. te Rotterdam - alle aandacht gegeven aan de mogelijkhe den van pulblic relations en diverse acquisitie-methoden. Het activiteitenplan voor 1970 is ge richt op de ontplooiing van public relations en het voeren van acquisitie in Nederland en West-Duitsland. De activiteiten in Nederland bestaan uit: a.) het scheppen van een sterk posi tieve bekendheid en van een opval lende image door middel van een ad vertentie-campagne in Elseviers Ma gazine; b.) een direct mail-activiteit, afge stemd op circa 7500 geselecteerde Nederlandse ondernemingen, voor welk doel een moderne folder zal 'worden aangewend, die met een be geleidende brief zal worden verzon den. Voor de werving in West-Duitsland zal ook een direct mail-activiteit wor den ontwikkeld met gebruikmaking van dezelfde folder. West-Duitsland is de belangrijkste handelspartner van Nederland. Gelet op de handelsrela ties en de verfceersafstanden mag ver ondersteld worden, dat Westduitse ondernemingen over het algemeen in Nederland zijn geïnteresseerd. Naast de vermeerdering en verster king van de werkgelegenheid vraagt de structuur van de werkgelegenheid in het algemeen de nodige doorlich ting, juist nu in deze tijd van een ten dele overspannen arbeidsmarkt de hoogconjunctuur deze structuur ver sluiert. Vanuit het stadsgewest Waalwijk wordt in overleg en samenwerking met de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordelijk Noord- veroveren de wereld. U gaat er natuurlijk ook een uitzoeken in de haar- b o u t i e k met de grootste sortering. Onze vakkennis garandeert U een prima coupe en goede pasvorm. Ziet onze vier etalages. Grotestraat 174, Waalwijk Telefoon 04160 - 2623 BURGEMEESTER J. TEIJSSEN Brabant, de directie voor de arbeids voorziening in Noord-Brabant en het gewestelijk arbeidsbureau een diep gaand onderzoek ingesteld naar deze werkgelegenheidsstructuur. Tot he den ontbreken zelfs de basis-gegevens en elke beschouwing omtrent de fei telijke en de gewenste structuur van het werkgelegenheidspatroon waarbij ook allerlei secundaire punten aan de ofde komen mist de nodige grond slag zolang niet de resultaten en con clusies voorhanden zijn van het ge coördineerd studie-onderzoek, dat nu is aangevangen. In ieder geval kan wel worden gesteld, dat - lettende op de directe vraag en aanbodcurve Van de arbeidsmarkt - de werkgele genheid in de gemeente Waalwijk op dit ogenblik kwantitatief meer dan voldoende is. De uitschietende groei op vele ter reinen van gemeentelijke zorg tekent zich af in een sterk en snel stijgende lijn der financiën, zowel in het jaar budget als in de investeringen. In '60 bedroeg het reële totale budget - zonder met administratieve posten re kening te houden - van de gewone dienst 5.219.000 guldende thans in behandeling zijnde begroting voor 1970 geeft een totaal reëel budget aan van 13.600.000 gulden. In 1960 bedroeg de geldleningsschuld 33.560.000 gulden: deze schuld is per 1 januari 1970 opgelopen tot 103.503.000 gulden. Het budget on dervindt de druk van deize geldle ningsschuld als gevolg van de ver plichting tot betaling van rente en af lossing, technisch neerkomend op de belasting van de gewone dienst met de bedragen van rente en afschrijving. Was in 1960 aan rente en afschrij ving nog slechts 2.451.000 gulden in het budget opgenomen, voor 1970 is dit een bedrag van 7.022.000 gulden. Een deel van deze rente en afschrij ving wordt budgettair gebracht ten laste van de gemeentebedrijven, waar op de investeringen betrekking heb ben; uiteindelijk blijft dan voor 1970 nog een bedrag van 2.539.351 gul den de gewone dienst aan de uitga ven-zijde beïnvloeden. De algemene reserves, die in 1960 nog 1.105.800 gulden beliepen, zijn de laatste jaren aangewend om het evenwicht in de gewone dienst zoveel mogelijk te bewerkstelligen. Alleen de reserves der gemeentebedrijven, die in 1960 een bedrag van 844.000 gul den uitmaakten, zijn aangegroeid en wel tot een bedrag per 1 januari '70 van 3.435.000 gulden. De uitkerin gen krachtens de wet financiële ver houding rijk-gemeenten vormen de voornaamste bron van inkomsten. Als ik alle uitkeringen samenvat, dan werd in 1960 ontvangen 2.112.000 gulden, terwijl voor 1970 te verwach ten is 6.503.000 gulden. Hieruit blijkt dat ook de uitkeringen uit het gemeentefonds een snel en sterk stijgende lijn vertonen, maar de snijlijn van alle uitgaven en alle in komsten ligt beduidend beneden het evenwichtspunt en daarmede is de ge hele situatie getypeerd, waarin de ge meente financieel en daardoor ook in haar beleidspotentie verkeert. Alle eigen heffingen hebben een top- Hoestdrank in tabletvorm. f 1~ hoogte bereiktzij zijn niet vatbaar voor verhogingen. Deze heffingen kunnen - afgescheiden van de auto nome fluctuaties - niet meer inkom sten opleveren dan thans het geval is. De uitkeringen uit het gemeentefonds zouden rijker moeten vloeien, maar daarop is weinig uitzicht zolang de voeding van dit fonds niet wordt ver sterkt door de toebedeling van een groter percentage van de opbrengst der rijksbelastingen. Het oude vraag stuk van de verdeling van de geïn casseerde belastinggelden tussen rijk, provinciën en gemeenten is nog elke dag hoogst actueel en beheerst de in een spanningsveld gelegen activitei ten van de totale overheid. De gemeentelijke subsidies betekenen in cijfers en ook in draagwijdte een belangrijk onderdeel van de uitgaven. Deze subsidiëring - hoe gedifferen tieerd cok - moet gerelateerd wor den aan de gemeentelijke taak en i vindt daarin haar grondslag. Al te vaak wordt gemeentelijke subsidi ering nog vereenzelvigd met een ze kere goedgeefsheid van de gemeente. De subsidies moeten - globaal ge zegd - dienen om taken, die vcor de locale gemeenschap belangrijk zijn, te kunnen vervullen en om taken, die an ders tot het werkterrein van het ge meentebestuur zouden behoren, van uit het particulier initiatief ter hand te nemen. In het algemeen kan ge zegd worden, dat het instituut van de subsidiëring voor de gemeente een middel van bestuur is. Een vergelijking van de begroting van 1960 met de ontwerp-begroting van 1970 toont aan, dat 'het aantal en daarmede ook de soort - van de subsidies in 10 jaren zéér is toe genomen en dat ook de subsidiebe dragen zijn gezwollen. In 1960 was in totaal aan subsidie 112.211,- ge raamd; voor 1970 is in de ontwerp begroting een bedrag van 527.494 opgenomen. Deze subsidiëring maakt b.v. het werk van de kruisverenigin gen, de gezinszorg en de jeugdzorg mogelijk en houdt de muziekschool en de leeszaal en bibliotheek in stand. Vele enthousiaste bestuurders geven zich met volle toewijding aan al deze zaken. Daardoor wordt het werk ook met de leefgemeenschap verstrengeld en blijft de leidende hand van de ge meentelijke overheid afwezig"aldus de heer Teijssen. Voor het vervolg van deze nieuwjaarsrede, zie elders in dit blad.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1