vvAAlwrjkse en lAnqstRAAtse couRant NKV vol zorg over werkgelegenheid in Waalwijk en naaste omgeving Oud en jong gaan op 1 februari Eijsbreken zondag Gladde weg, pompend remmen remmen Keukencentrum Langstraat PDGGENPOHL r roei- iriljant jp(y u Oma's appeltaart m u. Carnavalsoptocht voor de jeugd in? Kaatsheuvel Echo-kruiswoord puzzel m H m m B m j m D KEUKENS V 1è li- ii. i' F BRIEF VAN BESTUUR AFD. WAALWIJK AAN KAMER VAN KOOPHANDEL EN GEMEENTEBESTUUR Genuanceerdere werkgelegenheid creëeren Adviezen „WAT LEEFT ER ONDER DE MENSEN?" Adressen DONDERDAGAVOND 22 JANUARI 1970 93e JAARGANG No.7 Toekomst Probleem Eerlijk gesprek Een JPC groei-briljantring... waardevol geschenk! Een ring met een prachtige, grote briljant-nu bereikbaar! Want u kunt beginnen met een kleine - maar daarom niet minder echte - briljant. Met JPC-Garantie voor kwaliteit, hoogwitte kleur en waardevastheid bij inruil. Beginprijs reeds vanaf 126,-. Onder overlegging van het JPC-Certificaat dat u bij uw eerste aankoop hebt ontvangen, kunt u deze ring later inruilen voor een ring met grotere briljant. U ontvangt voor uw ingeleverde ring het volle aankoopbedrag terug en hoeft u dus alleen het prijsverschil bij te betalen. Enzovoort... zo groeit uw bezit! Wij tonen u graag onze kollektie en verstrekken u gaarne - vrijblijvend - alle inlichtingen. groei-briljant Loon op Zand Tijdelijk van 3.95 vOOr f 3.50 BANKETBAKKERIJ VAN MIL WAALWIJK V y '<9 Jv zi v; «9 /v yy De tcho van het Zuióen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) 1,55 p kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4.05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „ECHO" WAALWIJK - Het bestuur van de afdeling Waalwijk van het Neder lands Katholiek Vakverbond heeft in een brief, gericht aan het gemeen tebestuur en de Kamer van Koophandel en Fabrieken, zijn bezorgdheid uitgesproken om de stand van zaken van de huidige industrievestiging in Waalwijk en naaste omgeving, en de daaraan in de toekomst verbonden werkgelegenheid. De werkgelegenheid is voor de werknemers immers een vitale levensbehoefte, met name de daaraan vrbonden economische zeker heid. De plaatselijke vakorganisatie van het NKV meent dan ook te moe ten appeleren. In de brief schrijft het NKV-bestuur: Onze zorg om deze situatie heeft als achtergrond de groei der bevolking en de thans aanwezige werkgelegen heid. Wanneer we over de problema tiek van de werkgelegenheid in Waal wijk willen spreken, dan denken wij aan twee aspecten. Aan de ene kant de werkgelegenheid, dat is het totaal aan arbeidsplaatsen, dat is bezet, of vacant zijnde, bezet zou moeten zijn en aan de andere kant de beroepsbe volking, die hier tot een bepaalde groepering gebonden is aan de schoen- 'en lederindustrie. Met deze groepering bedoelen wij de werknemers, die door ervaring en be roepsopleiding van een groot aantal jaren sterk geboden zijn aan deze in dustrie. Het heeft geen zin om na te gaan of deze industrie, die structureel zeker nog toekomst heeft, bepalend zal zijn voor onze werkgelegenheid. De uit spraak, dat men in de schoen- en le derindustrie en aanverwante 'bedrij ven van een loonintensief bedrijf zo spoedig mogelijk tot een gemechani seerde en geautomatiseerde industrie tak moet komen, getuigt van een ge zonde toekomstvisie. Een ondernemer kan zich immers alleen laten leiden door een streven naar rendement en continuïteit van de onderneming. Het recht van de plaatselijke beroeps bevolking kan daarom nooit volledig in deze tak van industrie worden ge honoreerd. Met deze realiteit voor ogen menen wij te mogen stellen, dat er iets zal moeten gebeuren en er dus ruimere en meer genuanceerde werkgelegen heid zal moeten worden gecreëerd. De vraag- en aanbodcijfers van het Gewestelijk Arbeidsbureau kunnen wel de huidige situatie weergeven, maar vormen zeker geen basis voor de ontwikkeling van de te verwachten werkgelegenheid in dit gebied in de toekomst. Wij achten het onze plicht te attenderen op de toekomst in ver band met de richting van studie en beroepsopleiding, die nu al door ve len van onze jongeren gevolgd wordt. De ervaring leert, dat de bereidheid van de beroepsbevolking om elders werk te aanvaarden, doordat het eigen gebied dat werk niet kan verschaffen, gering is en alleen uit bittere nood zaak aanvaard wordt. Het is ook niet zo'n eenvoudig probleem. De werk nemer is geen machine, welke men naar willekeur ergens kan weghalen om elders weer op te stellen. Hij is in de eerste plaats een mens, die door verscheidenheid van gevoelens en verlangens aan zijn omgeving is ge hecht. Door het verplaatsen van traditionele industrieën naar andere gebieden en door moeilijkheden, die ontstaan bij gevestigde bedrijven, verwachten wij, dat er in de toekomst in ons gebied op deze manier een grotere uitgaande pendel zal ontstaan. Teneinde dit te gen te gaan, zullen wij een industri ële ontwikkeling, die gelijke tred houdt met de toename en de aard van de beroepsbevolking, niet kunnen ontbreken. Wat zijn de vooruitzichten op dit ter rein? Is het klimaat in ons gewest zo, dat wij een voor onze streek noodza kelijke ontwikkeling en uitbreiding met gevarieerde industrie met ge rechtvaardigd vertrouwen tegemoet kunnen zien. Gunstige factoren voor uitbreiding en nieuwe vestigingen zijn zeker aanwezig. Ten eerste een gunstig gelegen en van goede accommodatie voorzien indus trieterrein. Ten tweede de nu reeds behoorlijke en in de toekomst nog gunstigere verkeersmogelijkheden te land en te water. Ten derde de gun stige woongelegenheid, een goede en gevarieerde vertegenwoordiging van het bankwezen, de detailhandel, wel ke zowel met groot-, midden- als kleinbedrijf up to- date is, kortom aan allerlei factoren, die tesamen toch een gunstig klimaat voor indus trievestiging inhouden en zouden moeten verwezenlijken. Enige tijd geleden werd in de dag bladpers gesignaleerd, dat 21 bedrij ven op de drempel van Brabant stonden te wadhten om zich daar te vestigen. Wat weerhoudt deze bedrij ven tot op heden hiervan? Hier lig gen voor ons de grote vraagtekens", aldus het bestuur van het Neder lands Kath. Vakverbond, afd. Waal wijk. Op zondag 1 februari zijn alle bosbomers en grasduiners en alle mensen vanaf 17 jaar uit alle ge zindten welkom om samen in en rondom Dukdalf te gaan eijsbreken. Vorige week stond het programma in dit blad. Dit gebeuren is opgezet om de verschillen tussen jong en oud duidelijker te gaan zien, door samen te werken en samen te pra ten, in de hoop op deze wijze elkaar beter te leren verstaan. Het wordt een gezellige dag voor jongeren en volwassenen. Grasduiners en bos bomers zullen zich nog als de dag van gisteren de openheid, vertrou welijkheid en vriendschap herinne ren, die zo eigen zijn aan dit soort gebeurtenissen. Zeker zullen ook nu weer mensen huiverig zijn om mee te doen, ter wijl ze tegelijkertijd toch stiekum naar deze dag verlangen. Hopen maar, dat het stille verlangen bij deze mensen het wint van de hui ver, en dat er achteraf geen men sen rondlopen, die er van spijt van hebben, dat ze deze kans voorbij lieten gaan. Ook bij voorgaande tochten waren er lieden met drem pelvrees; maar van diezelfde men sen gingen de meesten 's avonds wild enthousiast en overvoldaan naar huis. Het schrikijs was gebro ken! Naar aanleiding van de tientallen dodelijke slipongevallen van de laatste weken adviseert het Ver bond voor Veilig Verkeer alle weg gebruikers met klem de volgende regels in acht te nemen: Houdt bij nat en glad weer re kening met verandering van weg dek. Juist bij een lichte opvriezing kan keibestrating spiegelglad wor den. Inhalen op tweebaanswegen blijft bij de huidige weersomstan digheden gevaarlijk. Vermijd bruusk optrekken, evenals sterk remmen of scherp sturen. Pas uw snelheid aan bij op-' en afritten en op en onder viaducten. Tijdig en geleidelijk remmen, niet te dicht achter een voorrijder kruipen, geleidelijk naar links gaan bij inhalen, het niet te snel naderen en ingaan van bochten zijn al'le punten, die het slipgevaar reduce ren Het Verbond adviseert de weg gebruikers zolang de wegen glad en nat zijn om pompend en in cadans te remmen. De wielen worden hier door niet geblokkeerd, waardoor de kans op doorglijden wordt tegenge gaan. Pony!!, GROTESTRAAT 142 WAALWIJK Telefoon 04160-5117 Voor de mensen, die proefonder vindelijk willen ervaren, wat er on der het volk 'leeft, ligt hier tevens een ongezochte kans, een welkome gelegenheid: ouderen tegenover jongeren en omgekeerd, leidingge vende tegenover hun ondergeschik ten en omgekeerd. Deze keer niet vanuit een statistiek of een enquê te, maar van persoon tot persoon, in een eerlijk gesprek, waarbij ieder eikaars gelijke is. Voor deze ontmoeting hoeft men niets mee te brengen, 't Aktiecomi- té treft ruimschoots voorzieningen, dat ieder aan zijn trekken kan ko men; vooral voor het avondpro gram zal er een overvloed zijn aan alles, waarmee men zich in woord beeld en kleur kan uitdrukken, zo als tijdschriften, kranten, tekenma teriaal, illustraties, plaksel, scharen, etc. Niemand hoeft bang te zijn, dat er voor hem geen mogelijkheden aanwezig zijn. Juist deze gezamelij- ke creatieve avond, met een brood je uit het vuistje en me op de ach tergrond gezellige muziek, zal een heel aparte stemming van verbon denheid oproepen, die moeilijk in woorden uit te drukken valt. Het aktiecomité heeft er alle ver. trouwen in, dat na grasduinen en bosbomen nu ook eijsbreken een ge slaagd gebeuren wordt. De kosten per deelnemer bedragen 3,50. In deze bijdrage zijn begrepen alle kosten voor eten en drinken, Zoals I J. K. VERHULST Uw juwelier met het klokkenspel Grotestraat 260, Waalwijk Tel. 04160-4681 koffie, thee, soep, en belegde brood jes. Deze week kan men zich nog la ten inschrijven tot zondagavond 25 januari. U kunt dit doen bij een van de volgende leden van het aktieco mité: A. Boons, Grotestraat 11; W. v. Loon, Averuitstraat 35; P. Roo mer, Mr. v Bossestraat 12; H. Kort hout, Putstraat 66, tel. 4013; Mevr. Dekkers, Grotestraat 337, el. 3596; C. Mahieu, Grotestraat 244a, tel. 3997; J. Wilke, Mr. v. Coothstraat 72, tel. 4852; J. Boons, Past. Kuiper straat 14; L v. Berke'l, Markt 4a, tel. 3716; Cl. Hens, J. de Rooystraat 4, tel. 2354; Mevr. Lommers, Laag einde 8, tel. 3180. EXPOSITIE „VRIJE EXPRESSIE" JEUGDBELANGEN De stichting Jeugdbelangen heeft sedert twee jaar een afdeling Vrije Expressie, waarin jongeren en oude ren op woensdagavonden in de ge legenheid zijn gesteld om hun kun nen uit te leven in de vorm van di verse hobbies. Er wordt daar onder deskundige leiding van de heer kemmere geschilderd, geboetseerd, getekend, koper bewerkt en ge ëmailleerd, etc. De vaste kern van expressionisten heeft zo pas het initiatief genomen een tentoonstelling te gaan houden van door hen vervaardigde artike len, of „kunstschatten". De leden kunnen hun producten eens laten zien aan medeleden of buitenstaan ders en tevens is er gelegenheid om eens nader met deze tak van vrije- tijdsbeoefening die de Stichting biedt, nader bekend te raken. Be langstelling en steun is voor deze hobbiisten een belangrijke steun, vandaar dat hun tentoonstelling wordt gehouden op zaterdag 24 ja nuari van 8 tot 10 uur en zondag 25 januari van 124 uur in het cul tureel centrum. De toegang is geheel gratis. De opening heeft zaterdag plaats om 8 uur door het bestuur van de stichting Jeugdbelangen. COLLECTE BIAFRA 'De op het weekend gehouden col lecte voor Biafra in de gehele ge meente heeft voor Loonopzand. De Moer en Kaatsheuvel een eindbe drag opgebracht van 5.779,62. Een pracht prestatie van deze bliksem actie welke door de gemeentelijk vrijwillige brandweer is geleverd. Ouderwets van samenstelling, boordevol appel, krenten en rozijnen. Overheerlijk van smaak. Deze maand chocolade Bavaroise KAATSHEUVEL - Vorig jaar was de carnavalsoptocht te Kaatsheuvel voor de jeugd weer een succes. Het mas een carnavaleske stoet, die het aanschouwen waard was. Dit was te danken aan de grote belangstelling 'en medewerking van de jeugd en hun ouders. Ook de ouderen, die eraan deelnamen, mogen niet worden vergeten. Ook dit jaar, op zondag 8 februari a.s. te 1.11 Uur n.m. zal er een op tocht worden gehouden. Dit geschiedt in samen werking met de Stichtingen Jeugdbelangen van drie parochies te Kaatsheuvel (St. Jant St. Jozef en Martelaren van Gorcum-Berndijk). Ook de leerlingen van de Huishoud school en de Levensschool met hun leraren 'en leraressen zetten zich hier voor in. Het ligt in het voornemen om ook uit de jeugd tussen 14 en 16 jaar een Raad van Elf met een eigen Jeugdprins te kiezen, die aan de optocht zullen deelnemen. Het V.V.V. zal weer enige prijzen beschikbaar stellen. Het ligt tevens in de bedoeling om na de optocht op verschillende plaatsen in de plaats ge legenheid te geven aan de jongeren van 14-16 jaar om eens gezellig ie hossen en te springen op de muziek van de bekende carnavalsliedjes. De ouderen mogen evengoed als in het verleden met een wagen of groep aan de optocht deelnemen, zodat zij de kans krijgen hun jeugdigheid te dóen blijken. Heel de Kaatsheuvelse jeugd kan zich in de komende en laatste weken inzetten en hun best doen om per wijkgroep of straat met een wagen of grote of kleine groep, die iets carnavalesks uitbeelden, aan de optocht straks deel te nemen. Contact-personen, waar men inlichtingen kan verkrijgen zijn Parochie St. Jozef, Kaatsheuvel-Oost: de heer W. Trimbach, Willem 11-straat 1; Pa rochie Martelaren van Gorcum, Kaatsheuvel-West met inbegrip van Pan- nehoef-Oost: de heer P. Hamers, Sweenstraat 20, Parochie St. Jan met inbegrip van Pannehoe f-West: de heer L. van Boxtel, Joos van Cleve- straat 22 (Pannehoef). i ■i i/ B Zc JU 30 4 JJ 3« tf 36 *3 Vo 4' 4V to st Si tr tg 6, ót 03 6V 66 6* yi so Horizontaal: 1 gelofte; 3 naar aanleiding van tafk.)5 steekwapen; 10 tentoon stellingsgebouw in Amsterdam; 12 oppervlaktemaat; 13 liefkozing; 14 losplaats; 16 boom; 18 jong dier; 19 plaats op de Veluwe; 21 dwaas; 23 verschoten; 25 familielid; 26 rook artikel; 28 hennepbraak; 30 op de v/ijze van; 32 lof en eer; 34 land in Europa; 36 vouw; 39 gelooide huid; 41 oude literatuur; 43 ongebroken; 45 vorm van eren; 47 fraai; 49 torn; 51 bloem; 54 geluid; 56 paradijs; 58 opening; 60 Indische vleesgerecht; 62 volkomenheid; 65 kledingstuk; 66 heilige stier; 68 Duitse badplaats; 69 hier; 70 vaaartuig; 71 niet kun nende spreken; 73 heilige (afk.); 75 vod; 77 eerste vrouw; 78 lucht strijdkrachten (afk.); 80 ongeveer genomen; 81 beletsel; 82 schelle kreet. Verticaal: 1 eikenschors; 2 titel (afk.); 3 klei ne slok; 4 omroepvereniging; 5 mooie (Fr.); 6 betreurenswaardig; 7 onder andere (afk.); 8 geen per soon; 9 Engels lidwoord; 11 deel v. d. kachel; 15 vriend (Fr.); 17 om roepvereniging; 20 vallei; 22 op geld; 24 behoeftige; 26 vruchtennat; 27 jongensnaam; 29 fragiele; 31 vo gel; 33 meisjesnaam; 35 klein beet je; 37 jongensnaam; 38 staat der V.S.; 40 vogel; 42 aanw. voornaam woord; 44 Europese vulkaan; 46 uit einde; 47 insekt; 48 plaats op de Ve luwe; 50 strook; 52 openbaar ver voermiddel; 53 opstootje; 55 godin der lente; 57 verlangt; 59 gegroet (Lat.); 61 hijswerktuig; 63 water in Groningen; 64 ezel (Eng.); 67 zij rivier v. d. Donau; 69 plantaardige afscheiding; 72 boom; 74 speelgoed; 76 rivier in Siberië; 79 gewicht (afk.). De oplossing van de kruiswoord puzzel van de vorige week luidt: Horizontaal: 1 brompot; 6 brussel; 11 ra; 12 se rie; 14 l.o.; 15 liaan; 18 lot; 19 ko lom; 21 ja; 22 nul; 24 tak; 25 bm; 27 tin; 28 ook; 29 use; 30 walm; 33 kenner; 34 a.p.; 35 handvol; 38 er; 39 sr; 40 ga; 41 ei; 42 v.s.; 43 dr; 45 poetsen; 49 le; 50 reiges; 51 borg; 53 rem; 54 leb; 56 lea; 57 ut; 59 wel; 61 les; 63 nr; 64 zwaan; 66 dom; 68 linda; 70 ar; 71 toren; 73 r.o.; 74 luister; 75 ellende. Verticaal: 1 baljuw; 2 ora; 3 maan; 4 os; 5 tel; 6 bit; 7 re; 8 slok; 9 sol; lo lemmer; 13 rok; 16 ia; 17 nut; 19 kakelen; 20 observerend; 23 lila; 24 toko; 26 elp; 29 une; 31 aarde; 32 d.d.; 35 ha peren; 36 nee; 37 vos; 44 rib; 46 orel; 47 t.t.; 48 edel; 49 lol; 50 reu zel; 52 garage; 55 bel; 58 t.w. 59 wars; 60 oor; 62 sire; 65 aai; 66 dor; 67 mee; 69 non; 71 te; 72 nl. (Nadruk verboden)

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 9