wAalwijkse en UnqstRAAtse couRant Voormalig missiehuis in Kaatsheuvel in vier maanden tot bejaarden centrum verbouwd Gemeentebestuur Waalwijk stimuleert oprichting van Biafra-comité 1 EM-TE supermarkt BEJAARDENCENTRUM DE VOSSENBERG WORDT EIND FEBRUARI OFFICIEEL GEOPEND Dienstencentrum VANAVOND BEHANDELING BEGROTING Indeling Douches Toezicht 16 littif Bewoners komen uit alle windstreken naar Kaatsheuvel De plannen Gemeente kan voor Biafra geen geld beschikbaar stellen Samenwerking Drunenseweg 2 HAMBURGERS CARBONADE 3.28 SAVOIJE KOOL GEHAKT 1.89 RODE KOOL 98 ct. WAALWIJK - DRUNEN panklaar, per zak 49 Ct. panklaar, per zak 49 Ct. HUTSPOT 49 ct. MAANDAG 26 JANUARI 1970 93e JAARGANG No. 8 tcho van Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,33+ 2ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4.05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „ECHO" (van onze verslaggever) KAATSHEUVEL Het nieuwe bejaardencentrum „De Vossenberg" in Kaatsheuvel is bewoond. Deze week zijn de laatste van de 97 bewoners in dit voormalige missiehuis getrokken. Eind februari zal „De Vossen berg" door een provinciale autoriteit officieel worden geopend. De be woners komen uit geheel Nederland. Dat is ook de opzet van 't stich tingsbestuur geweest, dat naar een regionaal huis streefde met opname mogelijkheden voor bejaarden uit ale windstreken. De 30 paters en broeders die in het vroegere missiehuis gehuisvest waren, blijven er wonen. Hierdoor heeft de Orde van de H. Familie in feite beschikking gekregen over een „eigen" bejaardencentrum. Het immense gebouw, waar vroeger 240 seminaristen waren gehuisvest, heeft een ware me- thamorfose ondergaan. In goed vier maanden zijn onder leiding van ar- chitekt Heintzberger alle ruimten verbouwd en aangepast. Dat het gebouw in goed 4 maan den geheel als bejaardencentrum in gebruik is, is voor een groot deel ook te danken aan het stichtings bestuur, direktie en personeel. Met enige trots liet voorzitter A. Pooters ons vrijdagavond dan ook Huize „De Vossenberg" zien. Werd op 2 oktober van het vorig jaar de eer ste spijker voor de verbouwing ge slagen, zaterdag was het gebouw door de laatste aannemer verlaten. Met de gehele verbouwing en in richting is een bedrag van ruim een half miljoen gulden gemoeid. Het complex omvat 18 twee-per- soons kamers en 61 1-persoons ka mers. De 2-persoons kamers hebben een eigen douche-cel, toilet, keuken tje met koelkast en kookplaat je. De kamers zijn verdeeld over drie eta ges, die de naam heibben gekregen van resp. Den Haag, Amsterdam en Rotterdam. De gangen op deze eta ges zijn genoemd naar bekende stra ten in deze steden. Al deze ruim ten zijn nu klaar. In het voorjaar zullen de kamers aan de zuid- en westkant nog van zonneschermen worden voorzien. In „De Vossenberg" werken 26 personeelsleden, waaronder 7 broe ders. Zo verzorgen de broeders An dreas, Petrus en Aloysius in wissel- dienst de portiersdienst. Tot het verplegend en verzorgend personeel behoren zusters van drie ordes: zus ters van Schijndel, zusters van Baar- lo en zusters van de H. Familie. De liiendg berust bij de heer J. Wajon vroeger bedrijfsleider van 't Ef- teling-restaurant die wordt ge assisteerd door zuster Irnelde. Het complex beschikt over een eigen bakkerij. Ook wil men een kleine veestapel gaan houden. Een boer derij is daarvoor aanwezig. Op de benedenverdieping, waar men nog drie kamers ter beschik king heeft, komt een service-ruimte en een televisiekamer. In de servi ce-ruimte vindt men straks een pe dicure en dames- en herenkapper. Overigens heeft het bestuur nog meer plannen in petto. Men wil de toneelzaal straks gebruiken als een soos, waar iedere bejaarde welkom is. De soos wordt dan in feite een opvang of dienstencentrum. Uit ge breid wordt ook nog de biljartzaal, waar, zeer tot genoegen van de be jaarden, de afdeling Kaatsheuvel van het jeugdbiljart thuis is. Dit gebouw is gekocht en ver bouwd zonder één cent subsidie. Een belangrijk deel van de ver- bouwingskosten was bestemd voor de liftinstallatie en de brandpreven tie. Met beide onderdelen was een bedrag van rond twee ton gemoeid. Het vroegere missiehuis kende geen lift. De nieuwe installatie is aange bracht in de ruimte die direkt ach ter de hal is gelegen. In 't gebouw is ook een centraal antennesysteem opgenomen. Verder hebben alle ka mers heet water. de vroegere leslokalen op de be nedenverdieping zijn acht 2-pers. kamers ondergebracht. Verdeeld over drie etages, vindt men de ove rige kamers. Het complex omvat verder een grote keuken, bakkerij, eetzaal, recreatiezaal, biljartkamer, hobbykamers, spreekkamers, zie kenkamers etc. Ook zijn er kamers voor het personeel. Verder is er een grote kerk en een dagkapel. Rond het gebouw ligt een wandelpark van ongeveer 5 ha. De huisvesting van bijna 100 be jaarden en 30 personeelsleden be tekent voor de middenstand een enorme impuls. De verbouwing van „De Vossenberg" is uitgevoerd door plaatselijke aannemers: bouw: fir ma Bastiaansen; elektriciteit: firma Beekmans; sanitaire inrichting: fa. Smits en Brabantse Loodgieters Combinatie; schilderwerk: fa. Snels en verwarming: fa. Wijffels Lestra- de. De plannen om-het missiehuis om te bouwen tot een bejaardencen trum, zijn snel gerealiseerd. In mei van dit jaar werd het idee geboren bij enkele particulieren, die er met de paters over gingen praten. Waar om wilde men 't missiehuis St. An- tonius nieuw leven inblazen? Het ging de initiatiefnemers aan 't hart dat een zo groot gebouw zo ondoel matig gebruikt werd en een zo kwij nend bestaan leed. Daarnaast woon den er oudere geestelijken, die ei- Dit is het voormalige missiehuis aan de Hoofdstraat in Kaatsheuvel, dat is verbouw tot een modern regionaal bejaardencentrum. genlijk wat in de verdrukking wa ren gekomen door het ontbreken van een aangepaste huisvesting. Het gebrek aan huisvestingsmogelijk heden voor bejaarden alom, deed de initiatiefnemers besluiten er een be jaardencentrum van te maken. De provinciaal overste van de Paters voelde wel iets voor het plan. Hij zag hierin een oplossing voor de toe nemende zorgen rond de verzorging van een groep ouder wordende reli gieus en. Het huis werd aangekocht, de verbouwingsplannen werden door de Kaatsheuvelse architect Heintzberger uitgewerkt en de stich ting werd geformeerd. In het be stuur hebben zitting de heren A. In de hal, die centraal gelegen is, is een portiersloge aangebracht. Verder vindt men hier de direktie- kamer. Achter de garderobe is een 1 ruime bestuurskamer ingericht. In (Van onze verslaggever) WAALWIJK Nu overal in Nederland akties worden opge zet om de bewoners van Biafra te helpen wil ook Waalwijk niet achter blijven. In de raadsvergadering van donderdag vroeg burgemeester J. Teijssen de raadsleden om in eigen kring de tot stand koming van een Biafra-comité te willen stimuleren. Hij zegde het comité alle mogelijke steun van gemeentewege toe. De burgemeester kwam tot deze oproep naar aanleiding van een brief van leerlingen van de Pastoor van Haarenschool die het college hadden gevraagd gelden beschikbaar te stellen om enkele Biafraanse kinderen te adopteren. BtfiSB Deze foto toont o.a. de recreatie- en eetzaal (boven), een recreatiekamer voor de zusters (linksonder) en de receptie (rechtonder) in het nieuwe bejaardencentrum „De Vossenberg". De brief was door het college als agendapunt opgenomen, waarmee werd aangetoond dat men het initiatief van de school kinderen een loffelijk streven vond. Burgemeester Teijssen deelde mee dat hij naar aanlei ding van de brief bij de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten had geïnformeerd naar de mogelijkheden om financiële steun te verlenen. De Vereni ging zelf gaat niet tot enige ak- tie over. Naar de mening van de heer Teijssen wordt het een moeilijke zaak voor een ge meente die voor een extra rijks uitkering in aanmerking wil komen, om gelden voor dit doel aan te wenden. „Het college is overtuigd van de grote nood die er in Biafra heerst. Wij zullen het dan ook toejuichen als zich uit de burgerij een comité vormt dat akties voor dit doel gaat opzetten. De gemeente zal deze ak- tiviteiten stimuleren en organisato risch begeleiden", aldus de heer Teijssen. De heer K. van Laack (Kath. Unie) zei het standpunt van het college te kunnen begrijpen. Ook hij oordeelde het beter dat iedere burger zelf een steentje aan de aktie bijdraagt, dan dat geld uit de gemeentekas hiervoor wordt aangewend Hij deed een oproep aan de ingezetenen van Waalwijk om de krachten te bundelen. Ook de heer Brouwer was van mening dat er op dit terrein een taak van Waalwijk lag. Voor de aanvang van de vergade ring hield burgemeester Teijssen zijn nieuwjaarsrede, die wij reeds in onze editie van donderdag publi ceerden. De nestor van de raad, de heer G. Duyvelaar, zei verheugd te zijn dat de rede opnieuw een aantal positieve punten bevatte. Hij bracht het college dank voor de goede sa menwerking en het vooruitstreven de beleid in het afgelopen jaar. De korte agenda iverde weinig moeilijkheden op. Met instemming werd het voorstel begroet om in een aantal gemeentewoningen douches aan te brengen. Nadat enkele jaren geleden met deze douche-inbouw is begonnen, staat nu het laatste com plex voor de deur. Een enquête on der de bewoners bracht aan 't licht, dat de bewoners van 35 woningen graag een douche-voorziening za gen aangebracht. Het betreft hier woningen in de Andreas Zijlmans- straat, Pieter Vreedestraat, Pater van den Elzenstraat, Mr. Luyben- straat, Paul Krügerstraat, Generaal Cronjéstraat, Gen. Joubertstraat, 2e Zeine en Prés. Steijnstraat. Voor de bewoners betekent deze nieuwe Pooters (voorzitter), J. Borghuis (secretaris), W. Noordhuyzen (pen ningmeester), drs. K. van Tuyn, P. Vloemans en pater B. Wilbrink (na mens de Orde van de H. Familie). De gemeente Loon op Zand-Kaats- heuvel is uitstekend geoutilleerd op het gebied van bejaarden-huisves ting. Zo zijn er in Kaatsheuvel nog 3 bejaardencentra: Bethlehem met 85 bewoners, Rosegaerde met 35 en St. Janshof met 37 bewoners. In 't dorp Loon op Zand is ter vervan ging van het Gerlachuspension een hypermodern nieuw bejaardentehuis in aanbouw: De Venloene. De ge meente voldoet met al deze centra aan de eis van het beschikbaar heb ben van 8 bedden voor bejaarden per 1000 inwoners. Het stichtingsbestuur is daarom ook van een regionaal bejaarden centrum uitgegaan. Immers, huis vesting alelen voor bejaarden uit de gemeente is niet haalbaar, 't Ruim tegebrek elders bracht het bestuur er toe er een regionaal huis van te maken. Dat betekent, dat de bewo ners uit ale windstreken komen. Vast zijn er 30 kamers gereserveerd voor de Orde van de H. Familie en 30 kamers voor de gemeente Eind hoven, die er zorg voor draagt dat steeds een voldoende aantal bejaar den in „De Vossenberg" aanwezig is. voorziening hoging. een geringe huurver- Als er financieringsmiddelen ge vonden kunnen worden, kan de Drunenseweg en de brug over het Drongels kanaal worden aangelegd. De raad ging namelijk akkoord met het voorstel om een aanvullend kre diet van ƒ604.000,beschikbaar te stellen voor de bouw van de brug. De heer Dercksen informeerde bij het college of het wel zin had het krediet beschikbaar te stellen. Hij betwijfelde of er dekkingsmiddelen te vinden waren. Burgemeester Teijssen deelde zijn mening niet. „De provincie is er erg op gesteld dat deze weg er zo snel mogelijk komt. In de aanlegkosten van de brug draagt men immers ook 250.000,— bij. G.S. zullen dan ook zeker naar wegen zoeken om financieringsmiddelen te verkrij gen", aldus de heer Teijssen. Zoals bekend, heeft de gemeente Drunen ruim twee jaar geleden al een-drie- baans asfaltweg vanuit de kom van het dorp naar het Drongels kanaal aangelegd. De heren Van de Boogaerd (Kath. Unie) en Smits (CDU) waren van mening dat de gemeente beter toe- (vervolg op pag 2) DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG y2 KILO 1/2 KILO i/2 KILO y2 KILO 500 GRAM

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1