Algemene beschouwingen raad Waalwijk Werknemersfraktie vo! zorg over werkgelegenheid in Waalwijk en de streek A. Dercksen breekt lans voor goede voorlichting Gemeenteraad Waalwijk Gezondheidszorg PROT. CHRISTELIJKE FRAKTIE Leefklimaat in Waalwijk is goed Waterschappen Fluor in water? Voorlichting Woningbouw Jeugdzaken Gezinszorg t Gemeentebedrijven worden goed en deskundig geleid Artisten voor de maand januari Trio Italiano Paris-Show Prinses Fania THE BLUE NOTE Tilburg 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 26 JANUARI 1970 2 WAALWIJK - Woordvoerder van de fraktie van de Algemene Werkne- merslijst was dit keer de heer A. van Mosselveld. Hij verving fraktie- voorzitter J. van Seters, die in het ziekenhuis is opgenomen. De heer Van Mosselveld begon met wat opmerkingen over de uitgaven van sociale zorg. De ontwikkelingen op dit gebied vervult de fraktie met grote zorg. Hij hoopte op extra uitkeringen naar aanleiding van het interdepartemen tale onderzoek. "Dit probleem heeft vanaf het eerste ontreden van onze fraktie bij voort during onze aandacht en onze zorg gehad. Waar mogelijk hebben wij steeds onze steun verleend aan alle voorstellen die direkt of indirekt daarmede te maken hadden. Aanleg van industrieterreinen qn het haven- plan hebben steeds onze instemming verkregen. Voor zover het medewer king betrof voor uitbreidin7 van be staande industrie, handels- of onder nemingen vallende ondde "dienst verlenende sector", hebben wij zulks gaarne gedaan. Met waardering voor de betekenis van de plaatselijke schoen-, leder- en lederwarenindustrie met de niet onbetekende toeleverings bedrijven, die bekendheid hebbenge geven aan onze stad, hebben wij er voortdurend met aandrang op gewe zen, dat het nodig is andersoortige industrie en/of ondernemingen aan te trekken, om de eenzijdigheid van het industriepatroon te doorbreken en om de steeds groter wordende af vloeiing van personeel bij de tradi tionele industrie op te vangen. Maar dit alleen is niet voldoende. Wij hebben te zorgen, dat er werk en woongelegenheid is vóór de toekom stige generatie, mede in acht geno men de gestadige groei van Waal wijk. Ik sprak reeds over voorstellen die indirekt met de werkgelegenheid te maken hadden, want ook daaraan hefaben wij telkenmale met grote in stemming medegewerkt. Wij onder schatten niet al datgene wat is tot stand gekomen om het werk-, woon- en leefklimaat in Waalwijk op een peil te brengen zoals wij dit nu ken nen en dat het voor een aspirant-on dernemer, die zich in Waalwijk denkt te vestigen, van groot belang is te we ten, dat hij zelf en zijn personeel ko men te werken en te wonen in een gemeente, waar nagenoeg het haal bare aanwezig is op het gebied van sport, recreatie, woonsfeer, cultuur, onderwijs, aan- en afvoerwegen, ha ven, enz. Wij durven ook te stellen, dat wij geen spijt hebben van de uitvoering der havenwerken, omdat de tijd op dit ogenblik in alles tegenwerkt, al sluiten wij onze ogen niet voor de nijpende financiële problemen, die door de aanleg van het haven- en in dustrieterrein-project zich voordoen. Wij kunnen de uitvoering en de be sluitneming slechts zien in het licht van de situatie op het moment, dat deze vergaande beslissingen genomen zijn. Ons beklemt niet de angst om hetgeen tot stand kwam, maar wel de zorg om de lasten in de gewijzigde tijdsomstandigheden te verwerken. Wij willen de verantwoordelijkheid voor de genomen besluiten voor de volle dOO pet. mede dragen, want wij zijn nog steeds van mening, dat eens (vervolg van pag 1) zicht moet houden op bouwwerken. Zij maakten hun opmerking naar aanleiding van het voorstel om een krediet beschikbaar te stellen voor de verbetering van de raamkozij nen van de Oranjeschool. De heer Smits adviseerde B. en W. de be trokken ambtenaren van de dienst Gemeentewerken een aanvullende technische opleiding te geven. Wet houder M. van Eijl wilde hier ver der niet op ingaan. Wel zegde hij een beter toezicht toe. De vergadering van donderdag avond was de eerste van een reeks van drie. Vanavond, maandag, komt de raad bijeen voor het houden van de algemene beschouwingen in het kader van de behandeling van de gemeentebegroting. Dan ook zal de raad zich beraden over het voorstel om een aanvullend krediet van 226.200,beschikbaar te stellen voor de verbouwing van het ge meentelijk slachthuis. Donderdag avond tenslotte zullen B. en W. op de algemene beschouwingen ant woorden en wordt de begroting be handeld. deze haven en industrieterreinen van enorme betekenis voor stad ten streek zullen blijken te zijn, ook al zal het renteverlies nog geruime tijd zijn wurgende greep op onze budgettaire mogelijkheden behouden. Hier zal de overheid - hoe dan ook - moeten bijspringen. In het raam van de werkgelegenheids problemen mogen wij - wellicht ten overvloede - toch nog eens verwij zen naar de brief, die het plaatselijk bestuur van het NK V-Waalwijk ge richt heeft aan ondermeer ook de ge meente Waalwijk en waarin de ern stige zorg wordt uitgesproken over de stand van zaken bij de huidige indus trievestiging in Waalwijk en de naas te omgeving. Het bij herhaling sluiten van schoen fabrieken in Waalwijk en omgeving en het vertrek van een belangrijk tra ditioneel bedrijf naar elders, wekt 'n grote bezorgdheid op bij onze fraktie en sterkt ons in ons inzicht, dat Waalwijk reeds lang niet meer op een traditionele zuil kan rusten, doch dat het nodig zal zijn steeds meer zuilen, c.q. andersoortige industrieën, aan te trekken om de kwetsbaarheid zoveel mogelijk te beperken. Wij bedoelen hiermede zeker geen Verwijt aan het college van burge- 'meester en wethouders, want wij on derkennen zeer wel de aarzeling tot investeren bij de industrie en de moei lijkheden op de kapitaalmarkt. Wij durven dan ook te stellen, dat de di verse zeer interessante bedrijven die zich de laatste jaren in Waalwijk ge vestigd hebben en hopelijk nog in niet te lange tijd zullen volgen, bij hun keus, vooral ook het reeds eerder ge noemde woon- en leefklimaat van Waalwijk, bij hun besluitvorming heb ben laten gelden. Het voert te ver de ze, ons inziens, zeer belangrijke brief van het NKV Waalwijk, op de voet te volgen, maar wij kunnen niet na laten te stellen, dat onze fraktie de daarin voorkomende inzichten ten volle deelt en deze inzichten bij pas sende gelegenheden steeds met klem heeft vertolkt. Uit persberichten heeft onze fraktie vernomen, dat ingevolge een reorga nisatie, volgens de nieuwe wet, straks in Noord-Brabant, 14 grote water schappen zullen ontstaan. Deze nota een discussiestuk zal vóór be handeling in Gedeputeerde Staten, ondermeer ook ter discussie worden gesteld in Waterschapsbesturen, Ge meenten, Kamers van Koophandel en Landbouworganisaties. Deze aange legenheid geniet grote belangstelling bij onze fraktie. Veel inwoners van Waalwijk, vooral uit onze kringen, hebben wegens gebrek aan woonruim te, dan wel omdat het niet mogelijk bleek een slechte woongelegtenheid te verlaten, van de nood een deugd ge maakt en hebben dikwijls ten einde raad een eigen woning gekocht of la ten bouwen. Onder de steeds maar stijgende las ten aan hypotheekrente, straatbelas ting, rioolbelasting enz. behoren ook de polderlasten. Wij zijn huiverig, dat de polders van Waalwijk zouden wor den opgenomen in één van die 14 wa terschappen. De bewoners - eigena ren van woningen in de vroegere bin- nenpolder van Besoyen, sedert enke le jaren opgenomen in het waterschap "Het Zuider Afwateringskanaal" kunnen meepraten over de daardoor verhoogde polderlasten, die zij moe ten opbrengen. Blijkens de berichten zouden de Bui ten- en Binnenpolders van Baardwijk en Waalwijk in het Waterschap "De Donge" ondergebracht moeten wor den. Een waterschap, dat zich gecon fronteerd ziet met enorme investerin gen voor waterzuivering. Onze frak tie is hier sterk op tegen. Op de eer ste plaats, omdat de Binnenpolders van Waalwijk en Baardwijk nagenoeg geheel zijn volgebouwd of reeds een andere dan agrarische bestemming hebben verkregen en de vroegere Bin- nenpolder van Besoyen voor een groot gedeelte reeds is bebouwd dan wel ook een andere bestemming heeft verkregen. Wij verwijzen naar het feit, dat prak tisch alle kosten van waterhuishou- A. van Mosselveld ding voor de gemeente komen en de uitvoering bij de gemeente berust. Zie het pas in werking gestelde gemaal aan het Drongels Kanaal, dat de ge hele oppervlakte-waterbeheersing in Waalwijk-zuid en eventueel nog van het plan Laageinde gaat verzorgen. Wij verwijzen voorts naar de hoge kosten van riolering met bijbehorende kunstwerken die geheel ten laste van de gemeente Waalwijk komen. De waterschappen doen hier weinig of niets meer aan. Het is voor de huiseigenaren en an deren dan ook in feite zo, dat ze voor één doel, tweemaal belasting betalen n.l. aan het betreffende waterschap en aan de gemeente. Wij vragen met klem aan burgemeester en wethou ders deze aangelegenheid met grote zorg te bestuderen en al het nodige te doen, dat minstens de binnenpol ders doch zo mogelijk buitenpolders - zulks in verhand met eventuele toekomstplannen - aan het water schapswezen worden onttrokken en de zorg voor de waterhuishouding ge heel aan de gemeente Waalwijk komt. Op deze wijze zal het mogelijk zijn deze onnodige dubbele druk van de schouders van de toch reeds zo zwaar belaste huis- en andere eigenaren af te wentelen. Onze fraktie heeft destijds op grond van de toen aangehaalde argumenten medewerking verleend aan het besluit om in Waalwijk het drinkwater en al- het water van het bedrijf voor alle doeleindenvan fluor te voorzien. Om diverse redenen, die nu weinig meer ter zake doen en die mogelijk een gelukkige samenloop van om standigheden betekenen, is uitvoe ring van bedoeld raadsbesluit tot nu toe achterwege gebleven. Onze frak tie meent begrepen te hebben, dat ook burgemeester en wethouders niet meer zo overtuigd tegenover deze zaak staan. Veel publikaties zijn se dertdien verschenen en het schijnt, dat tegenstanders niet alleen menig- vuldiger worden, doch dat vooral hun argumenten contra fluorisering ster ker worden. Zie de ontwikkelingen in Amerika en vooral Duitsland. Recente publikaties wijzen uit, dat de gemeente Tiel, destijds de eerste ge meente in Nederland waar een fluo ride onderzoek werd toegepast tegenover 't non-fluoride Culemborg) en waarvan de wetenschappelijke be vindingen steeds door de voorstan ders als strijdmiddel werden gebezigd nu, na 15 jaar onderzoek, de toevoe ging van fluor wil staken, althans minstens opnieuw aan de orde stel len. Dit geeft ons te denken en onze frak tie zal zich ten aanzien van dit vraag stuk nog ernstig dienen te beraden. Het college heeft de toezegging voor uitvoering deze aangelegenheid op nieuw in de raad te brengen. Mogen wij vernemen of het standpunt van burgemeester en wethouders reeds is bepaald? Wil men de inwoners betrekken bij 't gemeentelijk gebeuren, dan is een goede voorlichting noodzakelijk. Het is van belang, dat de bevolking be trokken wordt bij het gemeentelijk po litiek gebeuren, dat men politiek be wust wordt. Van belang is eveneens, dat de raad de overtuiging heeft, dat het ambtenarenkorps doeltreffend in gelicht wordt over politieke zaken en over de beslissingen in de raad ge nomen. Wij missen nog te veel de be langstelling van gemeentenaren en ge- langstelling van gemeentenaren en ge- meenteabtenaren op de publieke tri bune. Het is ons gebleken, dat het in de raad besprokene dikwijls zo moei lijk verstaanbaar is op de publieke tribune. Het zou aanbëveling verdie nen, hier iets aan te doen. Wat de voorlichting door ambtenaren aan de bevolking betreft, zo is het zaak te bevorderen, dat er voldoende geschikte gespreksruimte komt, waar men rustig en vrij kan praten. Er dient voor gezorgd te worden, dat de burger weet waar hij moet zijn, wan neer, en dat dan de betrokken ambte naar ook aanwezig is. Voorkomen dient te worden, dat een bezoeker het gevoel krijgt "van het kastje naar de muur" gestuurd te worden. De pers kan ook een aanzienlijke bij drage bij de voorlichting gevendoor de raadsverslagen duidelijk en voor iedereen leesbaar te houden. Daartoe moet de plaatselijke en regionale pers ook bij voortduring over belangrijke zaken tijdig en juist geïnformeerd ivorden voorzover dit niet strijdig is met bepaalde gemeentebelangen. Het spijt ons, dat wij wederom dit probleem moeten aansnijden. Dit is alles nog niet naar ons genoegen ge regeld. Controle op gebruik en on derhoud der woningen is niet zo wij dat gaarne zien en de controle bij het verlaten en betrekken van woningen levert nog steeds klachten naderhand op. Wij zouden gaarne maatregelen van 'het college tegemoetzien, waar door moeilijkheden en misverstanden afdoende kunnen worden voorkomen. De zorg voor de kwetsbare groepen en gezinnen moet primair gesteld worden. Nog te veel wordt er gespro ken en geschreven, dat wij in een wel vaartsstaat leven. Dit kan tot op ze kere hoogte waar zijn, doch er reste ren nog vele gevallen en/of gezinnen die in werkelijke nood verkeren. Er is een brochure versohenen bedoeld als voorlichting over de Algemene Bij standswet. De gemeente acht het niet nodig deze brochure algemeen te la ten verspreiden. Wij zouden graag zien, dat dit via de pers kon gebeu ren. Er bestaat nog te veel misver stand onder de bevolking, wat nu eigenlijk precies onder de Bijstands wet valt en wie onder een der Rijks- groepsregelingen thius hoort. Wij beschikken wel over moderne ziekenhuizen, doch deze zijn uitslui tend bestemd voor normale zieken met een kortere verblijftijd. Waar moet men met de chronische zieken heen, die voor uiteindelijk herstel voor verzorging en langdurige obser vatie verpleegd of verzorgd moeten worden? Ook in Waalwijk bestaat hiervoor een leemte die noodzakelijk dient te worden opgevuld. Een onder zoek omtrent deze aangelegenheid zou zeker op zijn plaats zijn. Toen 't oude ziekenhuis ging verdwijnen is door de voorzitter van onze fraktie op deze mogelijkheid gewezen. Is de ze suggestie mogelijk nog te verwe zenlijken? Er is een ambtenaar voor jeugdzaken benoemd, doch wij horen er zo wei nig van. Wij menen, dat in 1968 de jeugd tot 25 jaar plm. 45 procent van de bevolking uitmaakte. Wij zoudten gaarne het procent weten voor de ge meente Waalwijk op dit ogenblik. De gemeente heeft de zorg voor voldoen de aktieve en passieve recreatie van de jeugd en heeft te zorgen voor het verschaffen van voldoende ruimte en middelen voor uiteenlopende vormen van recreatieve uitingen, zowel voor de georganiseerde als voor de onge organiseerde jeugd. Onze fraktie zou gaarne van tijd tot tijd op de hoogte gesteld worden van bijzonderheden. Onze fraktie gaat de gezinszorg en bejaardenzorg zeer ter harte en wij mogen er aan herinneren, dat wij - gelet op de binding met de gemeente via subsidiëring - gaarne zouden zien. dal in het betreffende bestuur een betere afspiegeling zou ziin van de verschillende bevolkingsgroepen. Wij zouden gaarne hieromtrent emg bericht ontvangen hoe het college van burgemeester en wethouders hierover denkt. Er ziin nog een groot aantai zaken waarover de fraktie van de werkne- merslijst grote belangstelling heeft en de gemeenteaktiviteiten gaarne meer zag ontplooit. Wij noemen o.a. het mstruktiebad, cultureel centrum, bibliotheekkwestie, de kwestie wo ningbouwvereniging waarvan de nieuwe statuten nog steeds niet ge presenteerd zijn, woningbouw met '<i te betalen huur, enz. Het zou ons aangenaam zijn, indien burgemeester en wethouders op de een of andere wijze op deze punten opening van za ken zou kunnen geven. Er is een zaak die ons vrij zwaar op de maag ligt en dat is de wijkverwar- mingskwestie in beide plannen Laag einde. Het is u bekend, dat wij aan de door burgemeester en wethouders voorgestelde oplossingen niet onze stem kondert geven. Dit wil niet zeg gen, dat wij geen waardering hadden voor de aktiviteiten die burgemeester en wethouders en de betreffende wet houder aan de dag gelegd hebben. Het is ons bekend, dat diverse be sprekingen met alle betrokkenen zijn gevoerd, doch omtrent resultaten we ten wij nog niets. Kan het college ons inlichten hoe het op het ogenblik met deze zaak staat en of er uitzicht bestaat met alle betrekking tot over eenstemming te komen?" aldus de h eerVan Mosselveld. „Bij begrotingsvergelijking over een reeks van jaren lijkt de conclusie gewettigd, dat de Gemeentebedrijven zeer deskundig en succesvol ge leid worden. De gunstige financiële resultaten van de gas- en electrici- teisbedrijven zijn van de gemeentelijke huishouding onmisbare inkom stenbronnen. Het zou zeer te betreuren zijn als de zelfstandigheid van deze bedrijven teniet zou gaan door toepassing van de suggesties die in de Energienota zijn vastgelegd Zou uw college willen meedelen of naar uw gevoelen deze dreiging nog reëel is en of verdere stappen te verwachten zijn? Bestaat er ook gevaar voor de zelfstandigheid van het Gem. Waterbedrijf?" zo sprak de heer A. Dercksen namens de Prot. christelijke Fraktie, tijdens de alge mene beschouwingen. Ten aanzien van de Woningbouw merkte de heer Dercksen op, dat met het oog op de bevolkingstoena me in het afgelopen jaar en de ver wachtingen voor de toekomst, een constante stroom van nieuwe wo ningen jaarlijks gerealiseerd zal moeten worden en dat de terreinen hiervoor tijdig ter beschikking zul len moeten komen. Wij baseren ons hierbij op de overwegingen die de Vaste commissie voor Volkshuisves ting uit de Eerste Kamer dezer da gen publiceerde. Daarbij zal er bij het Departement van Volkshuisves ting gestreefd moeten worden naar een meer redelijke regeling van de financiering van woningwetbouw. Wanneer b.v. de grondkosten per woning van hogerhand gelimiteerd worden op 4.500,dan kan de ge- MUZIEK STRIPTEASE STRIP-VEDETTE Geopend van 22.00 uur tot 04.00 uur. VEEMARKTSTRAAT 36 - 38 Telef. 04250 - 25287 A. DERCKSEN meente niet bij voortduring perce len van 6.500,beschikbaar stel len, want voor het verschil is geen dekking te vinden. Het Rijk moet op een of ander manier te overtui gen zijn dat voor de grondfactor de reële prijzen gehanteerd dienen te worden. Verder zijn wij van mening dat het karakter van Waalwijk als aan trekkelijke woon- en leef gemeente niet mag worden aangetast door een te ver gaande verstedelijking. Daar om zou er een stop op hoogbouw moeten worden ingesteld. Zie hier over de publicatie van Drs. de Jon ge, socioloog te Delft. Met het oog op de ervaringen, op gedaan met wijk verwarming, zou er bij nieuwbouw gestreefd moeten worden naar andere verwarmings systemen, dus ofwel individuele verwarming óf hoogstens blokver- warming. Wanneer een centraal an tennesysteem toegepast kan wor den, dan moet daar wel een goed doordachte juridische overeenkomst aan ten grondslag gelegd worden. Wat de bestuurlijke organisatie betreft, zouden wij uw college wil len vragen toch vooral aandacht te blijven geven aan een doordachte taakopbouw in de leidinggevende functies en aan de noodzaak van coördinatie der verschillende be stuurstaken. Is er ook voorzien in de proble men van plaatsvervanging van de Hoofden van Dienst en van andere leidinggevende functionarissen, zo dat er bij langdurige ziekte e.d. geen fouten en stagnaties ontstaan? Tenslotte zou ik nog eens uw bij zondere aandacht willen vragen voor de wenselijkheid van goede voorlichting.' En wel voorlichting naar twee zijden: voorlichting aan de bevolking en aan het eigen ge meenteper soneel enerzijds en voor lichting over Waalwijk als woon- en industrieplaats anderzijds. Wat de eerste vorm van voorlich ting betreft, zou ik willen herinne ren aan het debat dat we in decem ber j.l. hadden over de voorgestelde verhoging van de watertarieven. Voorlichting, door het op populaire manier toelichten van belangrijke raadsbesluiten zou door een groot deel van de bevolking zeker op prijs gesteld worden. Zo blijken er bij de bevolking en zelfs in de gezinnen van personeelsleden van de gemeen te misverstanden te bestaan met be trekking tot begrippen als „begro tingstekort" en het ontbreken van financieringsmiddelen. Het is ook niet zo eenvoudig om begrijpelijk te maken dat de solvabiliteit van de gemeente door een begrotingstekort niet direct aangetast wordt. Voorlichting naar buiten, in de zin van propaganda voor Waalwijk, is minstens even belangrijk. Zou 't geen tijd worden dat de gemeente zich gaat voorzien van de diensten van een promotor die een twee delige taak zou kunnen hebben: in dustrievestiging propageren en de aandacht vestigen op Waalwijk als aantrekkelijke woongemeente: zui- i vere lucht, goed water, mooie om- i geving, lage prijzen etc. In verband met de trage uitgifte van industrieterreinen in 't haven gebied, zou het misschien goed zijn dat uw college al het mogelijke gaat i doen om kontakten te leggen en reeds bestaande relaties verder uit te bouwen, in het bijzonder met de gemeentebesturen van de grote ste den in de randstad Holland en met bepaalde funktionarissen aan het Departement van Economische Za ken. Ook deze wijze van voorlich ting op hoog niveau, zou wel eens vruchten kunnen afwerpen, aldus de heer Dercksen.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 2