wAAlwnkse en LAnGstRAAtse couRAnt 'siss sj jig Streek-slachthuis in Waalwijk wordt uitgebreid en krijgt nieuwe installaties De grote driehoek Zaterdag vlag uit voor Prinses Beatrix Pyro\ GEMEENTERAAD OVERTUIGD VAN BESTAANSRECHT GEMEENTELIJK ABATTOIR ROMANTICA houdt huid smetteloos zuiver t Verbouwing verkt een investering van f 800.000.- 17 Gemeenten: 120.000 inwoners Capaciteit van Rendabel Ziek of niet ziek maar met CARNAVAL ben ik in Muziek: Skyliners Toename V Slagers akkoord DONDERDAGAVOND 29 JANUARI 1970 93e JAARGANG No. 9 De tcho van het Zuióen Uitgever: Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Abonnement p. week (0,33+ 2ct. inc.k.) 0,35 Gironummer 1069687 VV 'J B VV/VHVWI p kwrt p pogt f fey girobetaling Dit blad verschijnt 2x per week Advertentieprijs: 15 cent per mm Losse nummers 20 cent Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „ECHO" De drie supermogendheden zijn begonnen hun onderlinge betrek kingen een nieuw gezicht te geven Elke hoekpunt van deze Grote Drie hoek haat en vreest de 'beide ande re hoekpunten; probeert de bij de ander bestaande haat en vrees uit te buiten en poogt tussen heide an deren het evenwicht te bewaren. Alle drie zijn nucleaire reuzen, die een nucleaire oorlog vrezen. Peking stemde toe in hervatting der besprekingen met de Amerika nen in Warschau, onder gelijktijdige hetvatting van zijn propaganda-of- fensief tegen Moskou. De Russen zonder hun belangrijkste onder handelaar naar Peking om de twee. de ronde der grondbesprekingen te beginnen en beschuldigen tegelij kertijd de Chinezen er van het volk op een oorlog voor te bereiden. In de V.S. reageerde het publiek gun stig op de uitlating van Agnew dat er met China zinvol gesproken kon worden. Deze constallatie is nieuw. Het is het Chinees-Russische conflict ge weest, dat de V.S. ertoe hebben ge bracht de grote driehoek te sluiten In Washington poogt Nixon rustig maar welbewust de relatie met Pe king te verbeteren. Eén reden hier van is de vrees voor een Chinees- Russische atoomoorlog met onbe rekenbare gevolgen. Er zijn lieden die menen, dat het goed zou zijn, wanneer China en de Sowjet-Unie elkaar ernstig ver zwakten in een gigantische oorlog, waardoor de V.S. de lachende derde zouden kunnen zijn. In Washington weet men wel beter. De wereld is tegenwoordig zo klein geworden, dat men een dergelijke grote oorlog gewoon niet meer kan riskeren, om dat zoiets enorme gevaren met zich meebrengt voor de gehele wereld bevolking en omdat de kans zo bij zonder groot is, dat men er toch op de een of andere manier bij wordt betrokken. Door vriendelijk te doen tegen Peking, hoopt Nixon de leiders in Moskou tot zelfbeheer sing te dwingen. Een andere belangrijke rede voor Washington is wel, dat zonder enig wederzijds begrip met Peking sta bilisatie van de toestand in het Ver re Oosten niet mogelijk is. De Verenigde Staten tobben ech ter met het grote probleem, dat zij niet vrij zijn in hun handelwijze, omdat er langdradige overeenkom sten bestaan met Formosa en Tsang Kai Tsjek. De nieuwe Nixon-doctrine begint al een gezicht te krijgen. Ameri kaanse 'grondtroepen in Azië zullen alleen worden gebruikt, als de vei ligheid der V.S. in gevaar is. Het gevolg hiervan is, dat Thailand slechts economische en technische hulp krijgt, dat de oorlog in Viet nam zogenaamd gevietnamiseerd wordt, dat er van Formosa onge veer 10.000 man Amerikaanse troe pen zullen worden teruggetrkken en dat er plannen bestaan om ook de troepensterkte in Europa dras tisch in te krimpen. Nixon wil echter ook de relaties met Moskou verbeteren en dat maakt de Chinezen weer achter dochtig. De in Helsinki met succes voorbereide SADT-besprekingen zullen in april in Wenen worden geopend Overeenstemming in deze materie zou een van de belangrijk- (V an onze verslaggever WAALWIJK - Het gemeentelijk slachthuis van Waaltvijk heeft weer toekomst. Nog dit jaar hoopt men een belangrijke verbouwing tot stand te brengen. In opdracht van het gemeentebestuur heeft de Boxtelse archi- tekt ir. A. Habraken een plan opgesteld dat een totale verbouwing en een vernieuwing van de inrichting van het openbaar slachthuis aan de St. Antoniusstraat inhoudt. Dan zal het Waalwijkse abattoir aan alle eisen voldoen die in EEG-verband gesteld worden. De ingrijpende verbouwing vergt een investering van f 800.000,-. De gemeenteraad stelde maandagavond een aanvullend krediet van 266.000,- beschikbaar. Dat gebeurde nadat direkteur drs. P. Rodenhuis en architekt Habraken een duidelijke uiteenzetting hadden gegeven. Wet houder C. P. van den Hoven, die de debatten over het slachthuis leidde, vroeg van de raad een duidelijke uitspraak over het bestaansrecht van de instelling. Uit het zonder stemming beschikbaarstellen van het kre diet bleek wel dat de raadsleden goede verwachtingen voor de toekomst hebben. Een beeld in de slachtruimte waar een aantal runderen hangt. Rechts ziet men een van de personeelsleden bezig met het stempelen van de geslachte dieren. IIet slachthuis-nieuwe-stijl wordt ook door de Waahvijkse slagers, die er slachten, toegejuicht. Met deze mid- denstandsgroep heeft het gemeente bestuur steeds nauw overleg gepleegd over de reconstruktieplanrien. Wet houder van den Hoven heeft al in di verse openbare raadsvergaderingen gesteld dat de slagers er van over tuigd zijn, dat het slachthuis voor Waalwijk en omgeving van grote be tekenis is. Maandagavond wees hij er nog eens op dat slachten elders beslist niet voordeliger is. ste resultaten kunnen zijn in de 20e eeuw. De tegemoetkomendheid van de Russen op diverse punten is ook weer het gevolg van het feit, dat Moskou er weinig voor voelt, om naast een vijandig China ook nog een vijandige NAVO tegenover zich te weten. Moskou is bevreesder voor China, dan het ooit was voor de V.S. en dat terwijl de V.S. militair en nucleair toch een enorme potentie hebben en hadden. De leiders in Moskou zijn er zich echter goed van bewust, dat de Amerikaanse regeerders mensen zijn die voor rede vatbaar zijn en in wezen zelf geen oorlog wensen. (Het conflict tussen Moskou en Washington ligt trouwens in een geheel ander vlak. Voor de Chinezen zijn de Russen echt bang, omdat zij hun politiek fanatisme kennen en weten dat hun leiders voor niets terugdeinzen. Daarom is de mogelijkheid van pre ventieve akties van de Sowjets ze ker niet denkbeeldig en dat pro beert Nixon te voorkomen. 4 BARS 1 SNACKBAR (7 man) Onder de 18 jaar geen toegang De uiteenzetting die direkteur Ro denhuis gaf sprak voor zich: "Na 'n bestaan van 42 jaar verkeert 't slacht huis in slechte staat. Er moet dan ook absoluut aan gewerkt worden. Grote reparaties zijn de laatste jaren steeds achterwege gebleven, omdat er ver bouwingsplannen in de lucht hingen. Met eigen personeel hebben we de noodzakelijke reparaties verricht, om zo de kosten laag te houden. Of het slachthuis verdwijnt, of het wordt in grijpend verbouwd en aangepast aan de eisen die door de inspektie wor den gesteld". "Het slachthuis, dat gebruikt wordt door slagers uit zeventien gemeenten die 120.000 inwoners omvatten, is 'n verbouwing alleszins waard. Het is 'n absoluut streekslach thuis. Dagelijks komen er slagers bij mij met de vraag, wanneer wordt er met de verbouwing begonnen. Er staat een bloeiende pe riode voor de deur. De mensen staan te springen om straks de nieuwe ruim ten te betrekken. De voorgestelde verbouwing is honderd procent gemo tiveerd", aldus drs. Rodenhuis. Ir. Habraken, de ontwerper van de verbouwingsplannen vertelde aan de hand van een aantal tekeningen dat het bouwkundig gedeelte rond het slacht-technisch gedeelte wordt op getrokken. In de bestaande runderhal die vier slachtplaatsen omvat komt 'n slachtbaan. Ook de varkenshal wordt uitgebreid. De vertrekken worden me chanisch geventileerd. Oök kan er 'n heater worden geplaatst, zodat in de wintermaanden de slagers bij een re delijke temperatuur van 8-10 gr. C. kunnen slachten. Naar aanleiding van vragen van ver schillende raadsleden (diverse frak- ties betuigden ook hun instemming met het plan) vertelde ir. Habraken dat de capaciteit in de varkenshal in de toekomst, als er een slachtbaan is aangebracht, verdubbeld kan worden, zonder dat er meer mensen ingezet behoeven worden. Een capaciteit van 500 varkens per week is goed moge lijk. Ook in de runderafdeling kan de produktie worden vergroot. Dan is echter wel een extra slachtploeg no dig. Als de afzonderlijke afsnijruimte ge reed is, kan een grossier worden aan getrokken. Zonder deze ruimte is dit onmogelijk. De heer Habraken ver telde dat verschillende deskundigen van oordeel waren dat Waalwijk op een goedkope manier aan een groot modern slachthuis komt. Tijdens de verbouwing zal er gewoon doorge werkt worden. Burgemeester Teijssen mefkte aan het slot van de bespre kingen op dat er bij G.S. op aange drongen wordt om spoedig de nodige middelen beschikbaar te stellen. Het gaat immers nog maar om een aan vulling. De gelden voor het eerder ge voteerde krediet (ruim 5 ton) zijn al verkregen. De totale verbouwing zal het bedrag van 800.000,- niet te boVen gaan, zo verzekerde de heer van den Ho- Ven, naar aanleiding van vragen van de heer Smits. De wethouder gaf ten aanzien van de exploitatie bijzonder duidelijk te kennen dat het Waalwijk- se slachthuis zéker rendabel zal zijn. Het abattoir zal zeker in de toekomst niet alleen door de Waalwijkse sla gers en vleesgrossiers gebruikt wor den, maar ook door bedrijven uit de De uitbreiding van de koninklijke fa milie heeft sommige mensen al doen opmerken, dat het "niet meer bij te houden is" met het vlaggen en de verjaardagkalender. En inderdaad zien we de laatste jaren veel minder vlaggen uithangen als een lid van het koninlijk huis verjaart. Maar enkele data leven toch wel bij de bevolking en dat is niet alleen koninginnedag en b.v. de verjaardag van prins Bern- hard. De driekleur wordt ook nog spontaan uitgestoken op 31 januari. Want dat is de dag van Onze kroon prinses. Meer dan een van haar zusters heeft prinses Beatrix de harten van het Ne derlandse volk veroverd. Gewoon door zichzelf te zijn. En door haar heerlijke glimlach, die haar in het buitenland de bijnaam 'princess Char ming' bezorgde. En er straalt iets van uit, van onze troonopvolgster. Wie met haar in contact komt, voelt de warme belangstelling, ziet haar in tense aandacht en proeft iets van haar innerlijke 'bewogenheid. Die bewogenheid heeft haar bijvoor beeld, in een eenvoudige vermom ming met bril en hoofddoek, doen meetrekken met het Leger des Heils. De belangstelling voor het wereldge beuren weerspiegelt zich in geregeld contact met groepen en organisaties, die zich inspannen anderen te helpen. Na grote rampen komt vaak 'n grote gift binnen van prinses Beatrix. Zij moedigt weer anderen aan, inspireert de mede-hestuurderen van de organi saties waarin zij zitting heeft, en zij is daarnaast een bijzonder menselijke moeder voor haar drie zoontjes Wil lem-Alexander, Johan Friso en de 11 oktober j.l. geboren Konstantijn. Ja, voor prinses Beatrix steken wij zater dag graag de vlag uit. ■Qxcluóieve "3-terenkledinq WAALWIJK omgeving. Vorig jaar zijn de vlees keuringskringen "Waalwijk en Om streken" en "Het Land van Heusden en Altena" samengevoegd. Het ge bied omvat ruim 120.000 inwoners. Direkteur van deze nieuwe kring is drs. P. Rodenhuis. De verwachting is dat veel slagers die thuis over een eigen slachtplaats beschikken en bij slachtingen bezocht worden door de keurmeesters van de vleeskeurings kring, straks ook gebruik gaan maken van het slachthuis. Dit aantal neemt jaarlijks toe. De structuurwijziging van de vlees keuringsdiensten heeft een rol ge speeld bij de bestudering van de vraag of het voortbestaan van 't slachthuis gewenst is. De heer Rodenhuis liet daar maandag geen twijfel over be staan, toen hij zei dat het slachthuis voor de gehele streek van belang is. Toen het slachthuis in Waalwijk 42 Het huidige slachthuis van Waalwijk. De voorgevel verdwijnt en komt enkele meters verder te staan. Op de voorgrond links: drs. P. Rodenhuis, direkteur van het openbaar slachthuis en direkteur van de Vleeskeurings dienst Waalwijk en het Land van Heusden en Altena. Naast hem (rechts) de heer N. J. Kerssens, keurmeester. iaar geleden werd gebouwd, verbood de raad de slagers thuis te slachten. Men is nu dus geheel aangewezen op deze gemeentelijke slachtplaats. De verbouwingsplannen zijn met de betrokken slagers door gesproken. Aanvankelijk was men tegen verbou wing gekant. De meeste slagers vrees den sterke tariefstijgingen. Later draaide die mening om en kwam er ter ander geluid naar voren. Slach ten in Tilburg of Den Bosch bleek geen voordeligere oplossing te zijn. De slagers hebben zich dan ook be reid verklaard een gepaste verhoging van de slachthuizen, noodzakelijk om de investeringen te dékken, te beta len. Doordat het nieuwe slachthuis straks een grote streekfunktie krijgt, zal dit odk ongetwijfeld een uitgroei van 't grossierswezen inhouden. Direkteur Rodenhuis duidde daar maandag in zijn betoog op. De slagers 'zien in het Waalwijkse abattoir verder een aan tal hygiënische waarborgen, waarhij dan vooral wordt gedacht aan de juis te koeling en dat het vlees slechts over een kleine afstand vervoerd be- foeft te worden. Het slachthuis is immers gemakkelijk bereikbaar. De hoofdingang wordt verplaatst van de Antoniusstraat naar de Eerste Zeine. Het gemeentebestuur rekent er op - zoals uit de woorden van wethouder van den Hoven viel op te merken - dat het verbouwde slachthuis in de aanloopjaren geen exploitatie verlies zal hebben. Het aantal geslachte var kens en runderen stijgt ieder half jaar. Een bewijs voor het dynamische karakter van het openbaar slachthuis. Het aanwezig zijn van een goed slachthuis kan zeker ook gezien wor den als een taak van Waalwijk, als centrumgemeente. De leiding van het slachthuis berust bij drs. P. Rodenhuis, die tevens het hoofd is van de vleeskeuringsdienst Waalwijk en het Land van Heusden en Altena. De heer Rodenhuis is er van overtuigd dat het slachthuis gro te waarde heeft. "Het is een dienst verlenend bedrijf, dat heel wat sla gers helpt. Ook als handelscentrum neemt de betekenis van het slachthuis toe". De heer Rodenhuis is enthousiast over het uitstekend geoutilleerde la boratorium dat elk onderzoek moge lijk maakt. Zijn voorganger dr. P. Bos heeft hier heel wat geëxperimen teerd. Als de verbouwing volgens het plan van ir. Habraken wordt uitge voerd zal het slachthuis zeker de EEG-erkenning verkrijgen. Daarmee is Waalwijk en de streek altijd ge diend.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1