3 wAAlwijkse en LanqstRAAtse couRant Katholieke Plattelandsjongeren uit Waalwijk vieren 25-jarig bestaan „Bevolking moet meer interesse opbrengen voor Gemeenschapshuis" Parkeerverbod in Grotestraat geldt ook op zaterdag \c£cL mpe ampe aCl Een greep uit onze, ongeëvenaarde vakantiegids! in full colour: Gemeente Sprang-Capelle legt bij drie kerken parkeerterreinen aan ZATERDAG WORDT JUBILEUM GEVIERD ONDERZOEK VAN PROJEKTGROEP SOCIALE ACADEMIE IV STADSDEEL BAARDWIJK STRENGERE POLITIE-OONTRÖLE Voor de oorlog: de Jonge Boeren stand Minder leden Uitwisselingen 10 dagen Küssnacht DE MAGNEETnv Regeringscrisis in Italië Werkgroep komt op 5 februari weer bijeen Bevolking Werkgroep Parkeerterreinen zijn veel te klein geworden Hoofdstraat Julianalaan I B P V in Tilburg Heuvelstraat 14 mmmmmmmmmmf I I I I I I I I I I jf De Ver. Staten worden meer isolationistisch HENGELSPORTARTIKELEN TUINGEREEDSCHAPPEN Fa. JOH. VOS en Zn. DONDERDAGAVOND 29 JANUARI 1970 93e JAARGANG No 9 <5 N e tcho van het Zuióen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4.05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „ECHO" WAALWIJK Op 31 januari zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Jonge Boerenstand in Waalwijk werd opgericht. Later werd deze naam veranderd in Katholieke Plattelandsjongeren. Ter gelegenheid van dit jubileum zullen er een aantal activiteiten zijn. Zaterdagmorgen zal er eerst een H. Mis worden opgedragen in de St. Clemenskerk. In café van Beers wordt er dan een feestvergadering gehouden, waarbij ver slag zal worden gedaan van de afgelopen 25 jaar. Tevens zullen de be stuursverkiezingen worden gehouden. Aftredend zijn: A. van Huiten, voorzitter; mej. M. van Nooy, secretaresse en J. van Loon, penning meester. Om twee uur 's middags vindt er dan op het Baardwijk-terrein een voetbalwedstrijd plaats tussen le den en oud-leden van de KPJ. Voor 's avonds bestaan de activiteiten uit een gezellig samenzijn van leden, oud-leden en genodigden in zaal De Lindeboom. De meesten van U zql de naam niets zeggen en daarom zijn we eens gaan praten met enkele be stuursleden. deeds voor de oorlog bestond er in Waalwijk al een afdeling van wat men toen noemde: „De Jonge Boe renstand". Tijdens de oorlogsjaren ondervond de toenmalige vereni ging ook de weerslag van het Duit se regime. Na de oorlog echter en wel op 27 januari 1945 werd weer besloten tot oprichting van een nieuwe „Jonge Boerenstand". Er werd een bestuur geformeerd on der voorzitterschap van de heer W. van Heesbeen, terwijl verder in het bestuur zitting hadden de heren W. van Wel als secretaris-penning meester en verder M. van Nooy, P. Klerks en A. van Heesbeen. Vanaf 1946 was er niet alleen de „Jonge Boerenstand", maar ook een vrou welijke afdeling en wel de „Jeugd Boerinnenbond". In 1966, in augus tus, gingen beide verenigingen een fusie aan en ging verder bestaan on der de naam van „Katholieke Plat telandsjongeren". Waarom „Katholieke Plattelands- jongeren?" Zoals de heer J. v. Hui ten, de huidige voorzitter zegt: voor. namelijk is de vereniging destijds opgericht om de agrarische jeugd meer zelfbewust te maken. Dit illu streerde hij door middel van een aantal voorbeelden. In de beginja ren, net na de oorlog, is men be gonnen met een zogenaamde land- bouwavondschool onder leiding van de heer van de Broek. Ook de heer de Valk, hoofd van de voormalige Don Bosco-school, verleende hier aan zijn medewerking. In die tijd ontstond ook de rij vereniging, die onder leiding van de heer St. Ver meulen een grote bloei kende. Door de steeds voortschrijdende mecha nisatie, die ook niet aan de land bouw voorbijging, verdwenen er steeds meer paarden met het ge volg, dat de rijvereniging in feite gedoemd was te verdwijnen. Jaar lijks werden er ook cursussen geor ganiseerd, specifiek liggend op agrarisch gebied, zoals: veeverlos- kunde, landbouwboekhouden, land bouwbedrijfsleer en vee- paarden kennis. Als gevolg van de steeds voort schrijdende automatisering verdwij nen er steeds meer mensen uit de agrarische sektor en het is vooral de jeugd, die niet meer zo aangetrok ken wordt tot het „boerenbedrijf". Hierbij komt dan nog een stimule ring van overheidszijde, die het to tale aandeel van de agrarische be roepsbevolking terug wil brengen tot 5% van de totale afhankelijke beroepsbevolking. Ook het ledenaantal van de KPJ daalde daardoor en zo heeft men nu geen cursussen in afdelingsverband meer, maar in kringverband, 2 a 3 avonden per week tijdens de win- terperipde georganiseerd te Tilburg met deelnemers uit Brabant en Zee land. Momenteel zijn er 17 jongens en 9 meisjes lid van de KPJ afdeling Waalwijk. Dit aantal heeft in het verleden wel op 40 gestaan, maar door huwelijken is dit aantal terug gelopen, terwijl het moeilijk is nieuw bloed in de vereniging te krijgen. Niet alleen doen de KPJ- afdelingen aan cultuur, maar ook ieder jaar worden, meestal in Dru- nen, de zgn. Agrarische Dagen ge houden voor jongeren. Er zijn aller lei activiteiten op specifiek agra risch gebied, zoals onder meer ploe gen. Ook de sport neemt dan een belangrijke plaats in, in het geheel. De wandeloriëntatietochten zijn tel- kenjare een groot succes. Tevens had men een bloeiende volleybal afdeling, die echter ter ziele is ge gaan. Momenteel worden weer po gingen in het werk gesteld om tot heroprichting van deze afdeling te komen, hetgeen wel succes schijnt te hebben. Er vindt ieder jaar we een uit wisseling plaats en de laatste uit wisseling is geweest met Ooster- hout. De dames van de KPJ laten zich ook niet onbetuigd en in het KPJ-kaderblad lazen we van de prestaties op de modeshow in Vught van de dames van Nooy. Telkenjare is er ook een vaste feestavond ge pland om de banden onderling nog strakker aan te halen. Het huidige bestuur bestaat uit voorzitter J. van Huiten, secretaresse M. van Nooy en penningmeester Sj. van Loon, ter wijl het bestuur gecompleteerd wordt door de heren: R. Verhoeven en G. Klerks. Geestelijk adviseur is pastoor Vos. Afgevaardigde van de NCB afdeling Waalwijk is de heer J. van Daalen. Wat de activiteiten nog betreft: Zo is er ondermeer ©en studiereis geweest van de heer J. van Huiten naar Denemarken. Meer leden zo zegt secretaresse M. van Nooy, zijn welkom. Men hoeft niet per sé van „agrarischen bloede" te zijn als men maar ouder is dan 16 jaar. Ook is er een uit wisseling geweest met Unna, de stad uit Duitsland, waarmee Waal wijk vriendschapsbanden heeft. Er is een delegatie van 39 personen geweest, bestaande uit 26 jongens en 13 meisjes. Ook is er een tegenbezoek geweest aan Unna, wat zeer goed bevallen is. In de toekomst hoopt men nog verdere contacten te kunnen leggen. D« vereniging bruist v&n energie en gaat vol goede moed aan de vol gende 25 jaren beginnen. Ziet u maar: vanaf 315. Vertrekdata wekelijks vanaf ___T 21 MEI het meest complete reisbureau TILBURG: Heuvelring 49 tel. 04250 - 34809. 's-BOSCH: Kolperstraat 3 tel. 04100 - 42128 De Italiaanse politieke partijen zijn nu al een maand lang bezig hun machteloosheid te demonstreren. Nog steeds zijn zij er niet in ge slaagd de basis van de regering te verbreden, door opnieuw een cen trum-linkse-coalitie te vormen. Tot midden vorige zomer bestond er zo'n combinatie, die echter door een kloof in de sociaal-democrati sche gelederen schipbreuk leed. De grote moeilijkheid is nu zo'n coali tie te herstellen, want het ziet er naar uit, dat een ander combinatie nu eenmaal niet te vormen is. Italië staat echter voor dermate grote pro blemen, dat niet verwacht kan wor den dat een minderheidsregering 't land zou kunnen regeren. De explo sies in Milaan en Rome door anar chisten gepleegd hebben veel poli tici er toe gebracht om weer met el kaar te gaan praten, maar dit heeft tot nu toe nog niet tot tastbare re sultaten geleid. (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Het voortbestaan van het Gemeenschapshuis in het stads deel Baardwijk is nog steeds punt van discussie. Een projektgroep van de Sociale Academie uit Breda is al enige maanden bezig met het onderzoeken van mogelijkheden, ten aanzien van het al dan niet voortbestaan van dit gemeenschapshuis. Op donderdag 5 februari gaat een werkgroep, samen gesteld uit bewoners van Baardwijk de verdere gang van zaken bespre ken. Men wil ook komen tot een onderzoek naar de leefbaarheid in de wijk. De problemen van hei Gemeenschaps- WAALWIJK - Er lijkt bij het publiek misverstand te bestaan over de tekst van de witte onderborden, aangebracht onder de borden "parkeer verbod" op de Grotestraat. Op die borden staat "werkdagen 8-19 uur". Dat betekent dat op de werkdagen, inclusief de zaterdag, het verboden is tijdens die uren aldaar een voertuig te parkeren. Het parkeren is der halve toegestaan op de zondagen en algemeen erkende feestdagen en op de werkdagen tussen 19 en 8 uur. Nu er behalve op de Markt en het Raadhuisplein, sedert enige tijd ook parkeergelegenheid bestaat tegenover juwelier Tausch en tegenover het postkantoor, kan niet meer worden getolereerddat, terwijl op genoemde parkeerplaatsen ruimte over is, men toch op de Grotestraat parkeert, tenzij het beteft voor het onmiddellijk laden en lossen van goederen en voor het in- 'en uit laten stappen van personen, Op zaterdag is het meestal druk op de Grotestraat met aan- en afrijdende winkelende automobilisten, die veel hinder ondervinden van geparkeerde voertuigen. Als twee stromen voertuigen elkaar passeren, terwijl er ook voertuigen staan geparkeerd, is er geen ruimte meer voor wielrijders, die dan ook dikwijls een\ goed heenkomen moeten zoeken, door van de fiets te springen en zich op het trottoir te begeven. Naleving van het verbod is derhalve noodzakelijk om een vlotte door stroming van het verkeer te bevorderen en "adem" te geven aan de wiel rijders. De politie heeft de opdracht om een strengere controle te gaan uit oefenen, zo werd ons meegedeeld door Inspekteur L. van Hooff, korps chef van de gemeentepolitie. huis zijn uitvoerig doorgesproken tij dens een open discussieavond die in december is gehouden. Vorige week is opnieuw een groep belangstellen den bijeen gekomen om te praten over de funktie van het gemeenschapshuis Doel van de avond was, om te onder zoeken of er bij de bevolking van Baardwijk een duidelijke behoefte is, om het gemeenschapshuis te laten voortbestaan en hoe dit eventueel zou moeten worden opgezet. De projektgroep zelf kan weinig doen om het voortbestaan van het gemeen schapshuis te garanderen. Het is noodzakelijk, dat de bevolking er zich aktief voor inzet. De bevolking zelf moet zich verantwoordelijk voelen voor het huis en dit uiten in aktieve deelname, zo is de mening van de projektgroep. Op de vorige week ge houden bijeenkomst, die door 19 per sonen werd bijgewoond, werd een splitsing gemaakt tussen een jongere en een oudere groep. In de jongere groep wilde men direkt met aktivi- teiten gaan beginnen. Als mogelijkheden zag men een soci- eteitsruiimte, een hobby-ruimte, een ontmoetingsruimte met spelen, een grote ruimte voor allerlei manifesta ties, een oefenruimte Voor verenigin gen en een bejaardensociëteit. Men was van mening dat er aandacht be steed zou moeten worden, door een werkgroep, aan publiciteit rond het gemeenschapshuis. Ook zouden de bewoners van de wijk moeten worden geactiveerd. De oudere groep was ook van mening dat men zo snel mogelijk met de ak- tiviteiten moet beginnen en niet het al dan niet verlenen van subsidies af moet wachten. Er zou dan 'n werk programma opgesteld moeten wor den. De groep die zich hiermee gaat belasten moet ook de subsidiemoge lijkheden 'bestuderen. Als funktie voor het gebouw zag men de volgen de mogelijkheden: bibliotheek, ruim te voor verenigingen, kindercrèche, bejaardensoos, vergaderruimte. Uit het slotgesprek tussen beide groe pen kwam duidelijk naar voren, dat niet alleen het gebouw op zich een funktie moet hebben maar dat het ge meenschapshuis een plaats moet in nemen binnen de samenleving van Baardwijk. Men was van mening dat de bevolking zelf moeilijk tot aktivi- teiten is te bewegen. Toch zal het, volgens de projektgroep van Marken- daal, noodzakelijk zijn, dat de bevol king blijk geeft van haar verlangen, dat er iets binnen de wijk moet ge beuren. In de besprekingen werd dan ook centraal het onderwerp gesteld: "hoe staat het met de leefbaarheid van de wijk?" Gezamenlijk was men van me ning dat met betrekking tot het ge meenschapshuis wel mogelijkheden aanwezig zijnmits er een vaste be heerder komt. Aan het slot van de avond werd er een werkgroep gefor meerd die bestaat uit mevr. Baayens, mej. Hof f mans en de heren Dumou- lin, Hof f mans, Span, de Jong, Tu- harea en Trimbach. Deze groep komt op 5 februari bijeen om de verdere gang van zaken te bespreken. Moch ten er mensen zijn die nog willen mee werken, dan kan dit door een briefje te sturen aan de Projektgroep Waal wijk, Soc. Academie Markendaal, Beukenlaan 1, Breda of door zich op te geven bij de heer Maas in het ge meenschapshuis van Baardwijk. (Van onze verslaggever) SPRANG-CAPELLE - De raadsleden van de gemeente Sprang-Capelle behandelen vrijdagavond een aantal voorstellen betreffende de aanleg van parkeerruimte bij de Gereformeerde Kerk in Sprang en bij het gebouw van de Gereformeerde Gemeente aan de Julianastraat. Ook moet de parkeer plaats bij de Ned. Hervormde Kerk aan de Hoofdstraat worden uitgebreid. Het plan voor de aanleg van parkeerruimte bij de Ger. Kerk in Sprang dateert al van enkele jaren geleden. Met het oog op deze plannen werden de panden Van der Duinstraat 34 tot en met 40 aangekocht. Nu de laatste van deze vier panden binnenkort ontruimd gaat worden zullen de wonin gen worden gesloopt ten behoeve van een parkeerterrein. Het plan voor ziet in de aanleg van 17 parkeerplaatsen voor personenauto's, alsmede in de aanleg van enig plantsoen. De huidige parkeerplaats is veel te klein en biedt slechts plaats voor vier auto's. Het aantal kerkbezoekers dat per auto de diensten bezoekt stijgt voortdurend met als gevolg dat thans op zondag de auto's van de bezoekers van de Ger. Kerk op de rijbaan moe ten worden geparkeerd, wat de situ atie ter plaatse zeer onoverzichtelijk maakt en het doorgaande verkeer in belangrijke mate belemmert. Ook de parkeerplaats aan de Hoofd straat (bij de Ned. Herv. Kerk wordt te klein. Op zondag ontstaan hier grote parkeerproblemen. Ook langs de Hoofdstraat, waar uit veiligheids overwegen reeds een parkeerverbod aan één zijde geldt, staan tijdens de kerkdiensten veel auto's geparkeerd. In verband met de verkeersveiligheid is het gewenst dat hier bepaalde voor zieningen worden getroffen. Nu het pand Hoofdstraat 22, gelegen naast de bestaande parkeerplaats is geamo- veerd hébben b. en w. een plan opge steld tot vergroting van de parkeer plaats. Men wil de ruimte brengen van 34 op 68 personenauto's. Boven dien zullen de afscheidingshekken worden uitgebreid en een tweetal lichtmasten worden aangebracht. De kosten worden op 20.000,- ge raamd. In de laatste vergadering is door het college toegezegd na te zullen gaan welke maatregelen getroffen zouden kunnen worden nabij het kerkgebouw van de Ger. Gemeente aan de Juli- analaan, teneinde te voorzien in de parkeermoeilijkheden voor de kerk bezoekers die per auto de kerkdiens ten bezoeken. Aangezien in het ge bouw ook veelvuldig door de week kerkdiensten worden gehouden, stelt dit het verkeer op de wat smalle Ju- lianalaan frequent voor problemen. Ook het keren van de auto daarop is niet eenvoudig. Aanvankelijk meende b. en w. dat 'n definitieve oplossing kon worden ver kregen door de aanleg van een par keerplaats tegenover het kerkgebouw. Aansluitend aan de bestaande verhar ding zou over een lengte van 50 me ter een parkeerplaats kunnen worden geprojekteerd met een diepte van 5 meter, waardoor een 20-tal auto's zou kunnen worden geparkeerd. Om dit te verwezenlijken moest over een lengte van circa 50 meter een strook grond met een breedte van 3,5 meter worden aangekocht van de heer H. Maijers, Julianalaan 15. Burgemeester M. van Prooijen heeft tot tweemaal toe hierover een onder houd gehad met de heer Maijers. De ze bleek echter niet bereid de voor de uitvoering van het plan benodigde grond aan de gemeente te verkopen. Op grond daarvan is het plan her zien en beperkt gebleven tot de aan leg van een parkeerstrook waardoor ongeveer zeven auto's in de lengte richting van de Julianalaan kunnen worden geparkeerd. De kosten hier van bedragen ongeveer 4500,-. VOOR VOOR; ajouren, stoppen, plisseren repareren, inkorten, borduren VOOR stof knopen, gespen, ceintuurs (en voor nog véél, héél veel méér) naar Het begint langzamerhand duide lijk te worden, dat president Nixon van de Verenigde Staten een geheel andere politiek volgt dan zijn voor ganger president Johnson. Door de omstandigheden gedwongen gaan de Verenigde Staten zich meer iso leren. Het is hen gebleken, dat de taak om in de gehele wereld voor politieagent te spelen te zwaar en bovendien bijzonder ondankbaar is. Er is echter geen sprake van een totale isolationistische politiek, dat zou onder de huidige omstandighe den ook volkomen desastreus zijn. De V.S. gaan achter hun aktivitei- ten in het buitenland drastisch be perken en gaan meer aandacht schenken aan hun eigen binnen landse problemen e.d. Deze ontwikkeling heeft tot ge volg, dat de V.S. de militaire in spanningen in de wereld drastisch gaan beperken. We zien dit in de Vietnamisering van de porlog in Vietnam, het regelmatig terugtrek ken van troepen daar door de Ame rikanen. Voorts aan de voorgeno men, beperking van het Amerikaan se troepencontingent in Europa en de pogingen die door Washington v/orden ondernomen, om met zowel de Sowjet-Unie als communistisch China tot betere verhoudingen te komen. President Nixon voert een reële vredspolitiek. Het is te hopen dat deze poli tiek in Noord-Vietnam, de Sowjet- Unie en China op de juiste waarde wordt geschat. MESTSTOFFEN, ZADEN en BESTRIJDINGSMIDDELEN Vanouds het adres: Hoofdstraat 37 SPRANG-CAPELLE Tel. 04168 - 326

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 5