wAALwijkse en LAnqstRAAtse couRAnt Zwembad in Sprang-Capelle wordt spoedig verwarmd Echo-kruiswoord puzzel Verdeling woningcontingent 1970 Noord-Brabant De Duinpiepers bieden bewoners Huize Bethlehem feestavond aan G. Snoeren winnaar hoofd klasse libre in Kaatsheuvel FINANCIERINGSMIDDELEN ZIJN AANWEZIG Woningwet woningen: 4194 CARNAVAL IN KAATSHEUVEL Tarieven werden enigszins verhoogd Zwemlessen Financiering Tarieven Zweden ziet wel vaart in gevaar gebracht door wilde stakingen I Zaterdag in De Put in Waalwijk verbroederingsfeest Carnavalsbal DONDERDAGAVOND 29 JANUARI 1970 93e JAARGANG No 9 De tcho van het Zuióen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 ^ureau^JVa^hvijk, Grotestraat 205, Tel, 0*4160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-20*02 Abonnement p. week (0,33+ 2ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) 1,55 p, kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4.05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra (Van onze verslaggever) SPRANG-CAPELLE - Het gemeentebestuur van Sprang-Capelle loopt al geruime tijd met plannen! rond om het zwembad te verwarmen. Nu zo wel de dekkingsmiddeten voor de kapitaalslasten als financieringsmidde len voor de investering aanwezig zijn, kunnen de plannen gerealiseerd worden. B. en w. stellen de raad voor om in de vergadering pan vrijdag avond een krediet van f 56.000,- beschikbaar te stellen en poor het aan brengen van een verwarmingsinstallatie voor het open zwembad. Vanaf de ingebruikneming in 1965 is het gemeentelijk openlucht zwem bad in Sprang-Capelle bijzonder bij de bevolking in trek. De ingezetene beschouwen het - en terecht - als hun zwembad waarop zij trots zijn en zij met zorg een sympathie omringen, vertelt burgemeester M. v. Prooijeh. Hij wijst er in het pré-advies aan de raad op dat ieder jaar meer dan 70 duizend bezoekers worden geteld. Meer dan 600 kinderen hebben le ren zwemmenenige honderden be haalden de diploma's II en III. Voor de gehele 'bevolking van Sprang- Capelle biedt het zwembad een prach tige gelegenheid tot recreatie, tot spe len en zonnen op de zonneweide, tot sportbeoefening en ontspannend zwemmen; kortom tot lichamelijke en geestelijke ontspanning en verfris sing. Vele gezinnen brengen hun zo mervakantie op het zwembad door. Het wisselvallige zomerklimaat in ons land, met zijn vaak lage tempe raturen beïnvloedt het gebruik van 'n openlucht zwembad zeer ongunstig. Steeds meer openlucht baden worden dan oök van verwarmd water voor zien. Het college van b. en w. van Sprang-Capelle meent dan ook - zo als al in de inleidende nota bij de ge meentelbegroting is geschreven - dat het van groot belang is over te gaan tot verwarming van het gemeen telijke zwembad. De gdhele bevolking van Sprang-Ca pelle, van jong tot oud, zou daarmee gediend zijn. Het zwemwater heeft dan steeds een constante en behaag lijke temperatuur, hetgeen het zwem men oök bij - voor zomerse waar den - lage buiten temperaturen aan genaam doet zijn. Het college ver wacht dat het bezoek zomers hierdoor zal toenemen en het zwemseizoen zo wel in de aanvang en aan het einde kan worden vervroegd en verlengd. Het aanbrengen van verwarming is niet alleen van waarde voor de aktïe- ve recreatie van de inwoners, maar bovendien kan oök het zwemonder- rioht, wat van grote betekenis is, re gelmatig en dus beter worden gege ven. Bij minder gunstig weer is het tot op heden zo dat vele kinderen niet meer naar zwemlessen komen en dat ook het schoolzwemmen moet worden gestaakt. Is nu heit zwemwater ver warmd, dan kan ook onder minder gunstige weersomstandigheden het zwemoniderricht en het schoolzwem men worden voortgezet. Op verzoek van het college van b. en w. heeft de N.V. Lucas Pesie te Maarsbergen een offerte uitgebracht voor een verwarmingsinstallatie. Men denkt aan een verwarmingsketel met een capaciteit van 500.000 kcal/ih. Deze installatie is in staat de water temperatuur van een bad met een in houd van 2000 m3 een buitentempe ratuur van 12 gr. te handhaven op 20 gr. Het bad in Sprang-Capelle heeft een inhoud van 1000 m3. De instal latie is dan ook berekend op uitbrei ding van het bad waaraan in de toe komst volgens het college niet valt te ontkomen. De kosten worden ge raamd op 56.000,-. Dit betekent een jaarlijkse last van f14.700,-. Deze meerdere uitgaven kunnen tot een bedrag van f 6500,- van de tarieven voor het gebruik van het zwembad. De salarissen voor bad meester en hulpbadmeestér zijn reeds in de begroting geraamd en hebben dus geen budgettaire gevolgen. Een bedrag van f 3000,- kan dan ook buiten beschouwing gelaten worden. Het restant van f 5200,- kan bestre den worden uit de post "onvoorziene uitgaven" welke voldoende dekkings mogelijkheid biedt. De financiëring kan geschieden uit de opbrengst van de verkoop van twee oude scholen (f 76.000,-). Burgemeester en wet houders verwachten dat het college van G.S. spoedig de goedkeuring aan het besluit verleent omdat er geen fi nanciële bezwaren zijn. Met de aan breng van de installatie kan dan ook spoedig worden begonnen. 'Ook al wordt niet overgegaan tot verwarming van het 'zwembad dan nog Zweden, het meest welvarende land van Europa, dat sinds de oor log prat kon gaan op een formida bele welvaart en volkomen arbeids- rust, ziet nu zijn welvaart in gevaar gebracht door een groot aantal wil de stakingen. De vakbonden staan niet achter deze stakingen, omdat zij menen, dat de werkers zich dienen te hou den aan de c.a.o.'s. Zij willen na beëindiging der arbeidsovereen komsten op normale wijze met de werkgevers onderhandelen. Een groot aantal werknemers bij de Volvo-fabrieken wenste dit niet en er dreigde een ernstig arbeids conflict. De directie van de fabriek besloot dit te voorkomen en gaf toe aan de eisen der arbeiders door 'n forse loonsverhoging. Deze gang van zaken heeft nu in geheel Zweden tot het uitbreken van wilde stakingen geleid, omdat veel arbeiders op gelijke voet be loond wensen te worden als hun collega's bij Volvo. Het gevolg van deze grote stakings- golf is, dat de zo hoog geroemde Zweedse welvaart nu ernstig in ge vaar dreigt te komen. zou de voortdurende stijging van prij zen en salarissen er toe nopen over te gaan tot verhoging van de tarieven van het zwembad, zo schrijven b. en w. In vergelijking met de tarieven van zwembaden uit 'de streek zijn de tarieven in Sprang-Capelle behoor lijk daaronder. Nu het zwembad door de verwarming - een constan te aangename temperatuur heeft en de zwemtijd wordt verlengd geeft 'n abonnement ook een groter en lang duriger rendement. Uit dit oogpunt gezien vindt het gemeentebestuur de tariefsverhoging gerechtvaardigd. Ook al kan de verwarming niet voor het zwemseizoen 1970 worden gerea liseerd stellen b. en w. voor de hui dige lage tarieven aan te passen. Een abonnement voor volwassenen gaat 17,50 (nu 13,50), voor kinderen 9,50 7,50), een 'gezinsabonne ment 13,50 10,50), één bad 1,25 1,00), zwem onderricht ,voor 10 lessen volwassenen 9,50 7,50) kinderen 3,75 3,00), school zwemmen 0,55 0,25). Men ver wacht een hogere opbrengst van 6500,-. De tarieven zijn dus geba seerd op een verwarmd bad. Telegram-adres: „ECHO" Minister Schut heeft zich akkoord verklaard met het voorstel, dat ge deputeerde staten in overleg met de hoofdingenieur-directeur van de Volkshuisvesting en Bouwnijver heid hem te bieden hebben voorge legd betreffende de verdeling van bet aan Noord-Brabant toegewezen woningcontingent 1970. Zoals bekend, is de bouw van on- gesubsidiëerde woningen en van ge- subsidiëerde particuliere woningen (huur- en eigen woningen) sinds 1969 niet meer aan contingenten ge bonden. Wel worden bij de verde ling van de gesubsidiëerde particu liere woningen de grenzen van de rijksbegroting en een redelijke ge ografische spreiding in acht geno men. Thans zijn verdeeld woningwet woningen en corporatiewoningen (premiewoningen te bouwen door woningbouwcorporaties met ge meentelijke garantie) Het aan Noord-Brabant bij de eer ste verdeling aantal toegewezen woningwetwoningen bedraagt 4194, waarvan 401 contingenten voor be jaardenwoningen (hetgeen 600 be jaardenwoningen betekent) en 194 contingenten ten behoeve van de huisvesting van militairen. Bovendien is nog een extra con tingent van 114 woningwetwonin gen voor ontwikkelingskernen toe gewezen. Deze zijn als volgt ver deeld: primaire kernen Bergen op Zoom, Helmond en Oss ieder 30, se cundaire kernen Bladel, Cuijk, Et- ten-Leur en Uden, ieder 6. Voor de grote elementenbouw is geen afzonderlijk contingent toege wezen, Indien een gemeente haar contingent hiervoor aanwendt, kan zij eventueel maximaal eenzelfde aantal uit de rijksreserve ontvangen. Het aan Noord-Brabant bij de eerste verdeling aantal toegewezen door woningbouwcorporaties te bouwen premiewoningen bedraagt 1172, waarvan 133 contingenten voor 'be jaardenwoningen (wat 200 bejaar denwoningen betekent) Bijgaande lijst geeft een overzicht van de ver deling per gemeente (of streek- of stadsgewest) van bovengenoemde contingenten woningwet- en corpo ratiewoningen. Tenslotte zij vermeld, dat van het Brabantse contingent van 4194 wo ningwetwoningen er door gedepu teerde staten 1350 zijn aangewezen voor krotopruiming en sanering. De woningverdeling in onze streek is als volgt: Waalwijk 45; Waspik 12; Loon op Zand 65; Drunen 30; Til burg 350; Breda 180; Stadsgewest Den Bosch (waaronder Vlijmen) 400; agglomeratie Eindhoven 1230; en Streekgewest Land van Heusden en Altena 85. Van vrijdag t.m. maandag zijn deze wedstrijden gespeeld in café H. van Mook waar de BV HGL voor de or ganisatie zorgde. Ondanks de minde re moyennes is er toch hard gestreden om de punten voor het kampioen schap. maar geen van de deelnemers kon het verhinderen dat G. Snoeren zich in de voorlaatste ronde al kam pioen kan noemen Alleen van J. Kemmeren moest G. Snoeren een nederlaag incasseren. Ondanks zijn serie van 92 car. en met zijn constant spel was de heer Snoe ren toch 'de beste speler en verdiend KAATSHEUVEL Carnaval in Kaatsheuvel begint steeds meer opgang te maken en het zijn vooral de beide Kaats'heuvelse carnavalsverenigingen De Duinpiepers en De Kets die dit jaar zorgen voor het nodige carnaval in Kaatsheuvel. De plannen van De Duinpiepers zijn rond en we kunnen er daarom ook even de nodige aandacht aan besteden. De Duinpiepers hébben hun home bij de camping Duinlust en organiseren vanuit dit hoofd kwartier allerlei aktiviteiten, waarbij vooral de Kaatsheuvelse bejaarden niet vergeten worden. Horizontaal: 1 omroepvereniging; 4 slede; 6 be hoeftige omstandigheid; 10 afge stompt; 11 zonder gezelschap; 14 het zij zo; 16 onmeetbaar getal; 17 meisjesnaam; 18 deel van Amerika (afk.); 19 zoals de akten getuigen (Lat. afk.); 20 voorzetsel; 21 elke; 23 pers. vnw.; 25 afbeelding; 28 be taald zetten; 30* Eng. telwoord; 32 maanstand (afk); 34 bijwoord; 35 wrede keizer; 37 hevigheid; 42 uit roep; 44 loot; 45 selenium (afk); 46 deel van Amerika; 47 koor; 48 Chin, maat; 49 onhandig mens; 53 reke ning; 55 water in Friesland; 56 maanstand (afk); 58 jongensnaam; 59 uitheemse boom; 63 gezichtsop- maak; 65 vreemde munt; 66 nobel; 68 verlaagde toon; 70 dubbelklank; 71 zangnoot; 73 meisjesnaam; 76 venster; 78 titel; 80 snijwerktuig; 81 siop; 82 naschrift; 83 zwijn. Verticaal: i 1 smerig; 2 klaar; 3 aanhaling; 4 reeds; 5 hond; 6 meisjesnaam; 7 he mellichaam; 8 voorzetsel; 9 lid woord; 10 graafwerktuig; 12 minne; U geest (Fr.); 15 akelige; 17 vrucht; lg beoefening van een bep. sport.; 12 Chin, maat; 24 helden dicht;; 26 zangnoot; 27 insect; 29 daar; 31 edele; 33 middel tegen koorts; 36 Fr. voegwoord; 38 deel yan de bijbel (afk); 39 nieuw (Lat.); 4o beetje; 41 meisjesnaam; 43 tandeloos zoogdier; 44 stofmaat; 47 zangnoot; 49 heilige (afk); 50 plaats in Gelderland; 51 tuingereed schap; 52 bode van een universiteit; 54 deel van het hoofd; 57 gevaarte; 58 gelooide huid; 60 maanstand (afk) 61 land in Azië; 62 jongens naam; 64 plaats in Italië; 67 gast; 69 sluis; 72 persbureau (afk); 74 leeftijd (Fr); 77 Eng. voorzetsel; 78 gewicht (afk); 79 bestaat; 80 pers. vnw. De oplossing van de Echo-kruis woordpuzzel van de vorige week luidt: Horzontaal: 1 eed; 3 n.a.v.; 5 bajonet; 10 rai; 12 are; 13 aan; 14 ka; 16 spar; 18 lam; 19 ede; 21 mal; 23 vaal; 25 mam; 26 sigaar; 28 rete; 30 ala; 32 roem; 34 erin; 36 plooi; 39 leer; 41 edda; 43 heel; 45 eert; 47 mooi; 49 tarn; 51 aster; 54 toon; 56 eden; 58 gat; 60 sate; 62 ideaal; 65 vest; 66 apis; 68 ems; 69 her; 70 ark; 71 stom; 73 st.; 75 lor; 77 eva; 78 lsk; 80 globaal; 81 rem; 82 gil. Verticaal: 1 eek; 2 dr; 3 nip; 4 vara; 5 belle; 6 jammer; 7 o.a.; 8 niemand; 9 the; llasla; 15 ami; 17 avro; 20 dal; 22 agio; 24 arme; 26 sap; 27 arie; 29 te re; 31 ara; 33 ella; 35 iets; 37 leo; 38 ohio; 4C' eend; 42 die; 4'4 etna; 46 rand; 47 mug; 48 otterlo; 50 reep; 52 tram; 53 rel; 55 ostara; 57 eist; 59 ave; 61 takel; 63 eems; 64 ass; 67 isar; 69 heg; 72 olm; 74 tol; 76 ob; 79 kg. Vrijdagavond 6 februari namelijk wordt er voor de ouden van dagen, die verblijven in Huize Bethlehem 'n fantastische carnavalsavond georga niseerd door de carnavalsvereniging De Duinpiepers. Aan iedere bejaar de wordt die avond een zeer leuke attentie aangeboden. De prins, groot vorst, groothertog en het verdere ge volg zullen het nodige cachet aan de avond geven. Het muzikale gedeelte wordt die avond beslist niet vergeten en voor de omlijsting zal dan ook een orkest zorgdragen. Voor het voetlicht treden ook een aantal artiesten, waar van we onder meer met name willen noemen de Richardo's. Eveneens zal er Optreden een kunstfluiter en een zeer jeugdig duo, bestaande uit een elektronisch accordeon en drums. Verder valt er te genieten van het op treden van een goochelaar/parodist. Naast het feit van de zeer leuke at tenties, vindt er ook een gratis ver loting plaats, waarbij zeer mooie prij zen te verdienen vallen. De prins met zijn gevolg zijn zeer goed gekleed en de kostuums die gedragen worden zijn dan ook zonder meer zeer fraai te noemen. Grootvorst en groothertog zullen in smoking verschijnen. Nadat de activiteiten van vrijdag achter de rug zijn, vindt er op zater dagmiddag in De Put te Waalwijk 'n grote verbroedering plaats. Naast de Duinpiepers zullen aanwezig zijn, de afgevaardigden van het Waalwijkse carnaval en een afvaardiging van het Bossche carnaval. Het zal een gezel lig samenzijn worden, waarhij de carnavalssfeer hoogtij zal vieren. 's Avonds wordt er door de Duinpie pers op de camping Duinlust 'n groot bal georganiseerd. Een toporkest be staande uit beroepsmusici zal de vro lijke noten verzorgen en staat onder leiding van Rini van de Laan. Om 8 uur begint dit festijn, waarvoor men een entreeprijs dient te betalen van 3,-. Als men zidh opgeeft vóór 1 februari bij camping Duinlust (Tel. 04167-2775) zal men van de partij zijn. Bij de entreeprijs van 3,- is een koffietafel inbegrepen. Op zondagmiddag 8 februari wordt er dan voor de Kaatsheuvelnaren 'n jeugdcarnavalsoptocht georganiseerd. Gedurende de rest van de zendag en oök op maandag zullen de prins en zijn gevolg diverse Kaatsheuvelse ho recagelegenheden bezoeken. Dinsdagavond bevinden de léden van de Duinpiepers zich niet in Kaats heuvel maar in Ravestein. De Duin piepers zijn door hun collega's De Trappers uitgenodigd. Na een ont vangst aan de stadspoort zal er een rondrit volgen door Ravestein. Vol gend jaar zal er in Kaatsheuvel nog op grootser wijze carnaval gevierd gaan worden. De plannen daarvoor zijn reéds in voorbereiding. Er zal dit jaar gepoogd worden te ko men tot een zomercarnaval; dit dan speciaal ten gerieve van de vele va kantiegangers. po inter nationale troepeneenheden Pact van Warschau De landen van het Pakt van War schau hebben besloten uit de strijd krachten van deze zeven aaneenge sloten landen supranationale troe pencontingenten te vormen. Het gaat hier dus in wezen om interna tionale gemengde eenheden, die di rect staan onder bevel van de hoog ste leiding van het Warschaupakt, dus onder Moskou. De vraag blijft nu, wat de leiding van het Warschaupakt vaar bedoe ling heeft met de vorming van de ze eenheden, waarover een diep gaand en uitgebreid overleg tussen de aangesloten landen is geweest. Westelijke waarnemers menen, dat dergelijke internationale een heden bijvoorbeeld zeer goed kun nen worden ingezet, wanneer er orde op zaken moet worden gesteld 1 dan ook het kampioenschap volko men. De heer Kemmeren, de gedood- I verfde kampioen, moest in zijn eer- ste partij al een gevoelige nederlaag incasseren toen hij zondagmiddag in de partij tegen J. v. d. Kaa niet tot winst kon komen en hierdoor waren zijn kansen volkomen verdwenen. De distriotsvoorzitter J. <v .d. Kaa, welke ook tot de deelnemers behoorde, be haalde de eervolle tweede plaats, na eerst de kampioenskandidaat te heb ben uitgeschakeld, wist hij het de kampioen nog aardig lastig te maken door series van 62 en 61 en het ver lies was dan ook maar met enkele carambols. M. van Corstanje kon het zijn tegenstander zo nu en dan erg lastig maken. Ook hij wist enkele mooie series op te bouwen. Daar de districtsvoorzitter tot de deel nemers behoorde was het T. Zea- bregts die namens het districtsbestuur het woord voefde. Na eerst 'n dank woord gebracht te hebben aan hospes Van Moök en aan de leden van de organiserende vereniging HGL, liet spreker elk van de deelnemers nog eens de revue passeren met de nodige kanttekeningen. Na de kampioen ge huldigd te hebben wenste hij hem veel succes op de gewestelijke kampioen schappen welke van 8 t.m. 10 mei in Walgeren (Zuid-Beveland) gespeeld zullen worden, mers sprak J. v woord. Namens de d. Kaa deelne- dank- De eindstand was: 1. en kampioen G. Snoeren, HKS 8 pnt.; 2. J. v. d. Kaa, KOT 6 pnt.; 3. J. Kemmeren, Euphonia 6 pnt.; 4. M. van Corstan je, HKS 4 pnt.; 5. P. van Boxtel, KOT 4 pnt.; 6. M. Fijneman, NAS 2 pnt. Hoogste serie 92 G. Snoeren, Hoogste partijgem.: 12,50 J. Kem meren. Rusland gaat een gemengd le ger vormen uit alle, landen van het Warschau-pact, samengesteld en staande onder één Russisch opper- bevel. De Paus heeft een vrouwelijk Duitse gezant geweigerd en het on derhoud met kardinaal Alfrink uit gesteld. in één van de bij 'het pakt aange sloten landen, zoals dat met Tsje- choslowakije het geval was. Door hun internationale samenstelling kan men dan moeilijk één land (de USSR) de schuld geven van inme- ninging, of neo-kolonialisme. Ook is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat deze eenheden zullen worden ingezet langs de Russisch-Chinese grens.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 9