waaLwijkse en lanqstRaatse couRant COLLEGE ONDERZOEKT MOGELIJKHEDEN VOOR BOUW INSTRUKTIE-ZWEMBAD Geen kantoorflat en garage in gewijzigd parkeer- City-plan ROMANTICA J EM-TE supermarkt Ifjff College streeft naar meer openheid gemeentebestuur - burgerij Saneringsplan Cityplan midyl Ziek of niet ziek maar met CARNAVAL ben ik in Muziek: Skyliners Zanddonk Werkgelegenheid Controle administratie Industriebad I Woningbouw f WAALWIJK - DRUNEN CARBONADE 2.98 HUTSPOT 39 ct. GEHAKT 1.89 RODE KOOL 2 Roomschnitzels 98 ct. BANANEN 89 ct. MAANDAG 2 FEBRUARI 1970 93e JAARGANG No. 10 De tcho van het Zuióen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p week (0,33+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd, (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) 4.05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. G'4160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „ECHO" Hoofdwinkelcentrum van Waalwijk wordt van overkapping voorzien (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Het college van b. en w. van de gemeente Waalwijk gaat op korte termijn de mogelijkheden onderzoeken om het stadsuitlegfonds (nu 632.000. - te bestemmen voor de realisatie van een instruktiebad. Het college ging hiermee in op het voorstel van mej. mr. A. van Doorn, fraktievoorzitster van de Katholieke Unie, die naar aanleiding van de al gemene beschouwingen donderdagavond een motie van deze strekking ter tafel bracht. In de vijfeneenhalf uur durende vergadering heeft de ge meenteraad zich over tal van zaken uitgesprokenBurgemeester J. Teijs- sen deed ook enkele mededelingen over het cityplan. De oorspronkelijke opzet van dit hoofdwinkelcentrum - zoals enkele jaren geleden gelan ceerd - wordt gewijzigd. De kantoorflat en de ondergrondse parkeer garages verdwijnen. Het nieuwe winkelcentrum van Waalwijk wordt echter geheel van een overkapping voorzien. De architect is hierbij uitgegaan van het nieuwe centrum in de Belgische gemeente Genk. Ook de gemeente- financiën waren donderdag Onderwerp van gesprek. Het college zal op korte termijn met een sanerings- en financieringsplan komen. Dit jaar zal men ook trachten de openheid tussen gemeentebestuur en burgerij te ver- In de algemene beschouwingen hadden de raadsleden maar liefst 133 onderwerpen aangehaald. Het college had er vier uur voor nodig om alle zaken naar wens af te doen. Burgemeester Teijssen behandelde de onderwerpen van algemene aard. Hij zei dat het college graag wil ingaan op de wensen van de raad om een avond spreekuur in te stellen. Bin nenkort zullen hier nadere medede- Wethouder J. van Heeswijk instructiebad lingen over volgen. Het streven naar meer openheid tussen gemeentebe stuur en burgerij staat voor 1970 voorop. Men streeft er naar aan be langrijke gemeentelijke zaken de ruimste publiciteit te geven. Burgemeester Teijssen zei er een klemmende behoefte aan te hebben kenbaar te maken dat er ten aanzien van de gemeentebegroting in het ge heel niet met cijfers is gegoocheld. ,,Op elk terrein 'komen we met reëele cijfers op het podium. In de aanbie dingsbrief is de begroting op een zo danige wijze gepresenteerd dat men een duidelijk beeld kan krijgen van de gemeentelijke financiën. De finan ciële situatie komt er op neer, dat de gewone dienst voor 1970 met een aanzienlijk tekort zit. Aan rente en afschrijving is dit jaar een bedrag van ruim 7 miljoen gulden gemoeid. Hier staat een inkomsten-post van 6,5 miljoen gulden tegenover", zo ver klaarde de burgemeester. In vergelijking met voorgaande jaren vertoont de begroting niet veel afwij kingen. Er worden voor 1970 ook geen nieuwe ingrijpende voorzienin gen voorgesteld. Er zijn ook geen be langrijke pesten die zich voor wijzi ging lenen. Alleen blijft, zo zei de heer Teijssen, de post subsidies voor wijziging vatbaar. De koppelsubsidies (zoals leeszaal, vormingswerk etc.) die zijn opgebouwd uit een gemeente lijke- en rijks- en provinciale subsi die zijn niet te wijzigen. Immers, als de gemeente niet subsidieert vervalt elke rijksbijdrage. Binnenkort zal de raad een sanerings plan worden aangeboden. Dit plan is in voorbereiding en zal in samen spraak met GS worden opgesteld. Burgemeester Teijssen vroeg de heer Smits enige categorieën te noemen die zijns inziens voor drastische be snoeiing in aanmerking komen. Ook was hij benieuwd welke subsidies de heer Smits wilde verlagen. In de al gemene beschouwingen had de heer Smits voorgesteld alle subsidies met 10 procent te verlagen. Ten aanzien van de gemeentefinanciën deelde de heer Teijssen nog mee dat de raad binnenkort een door het GBiS uitge geven statistiek van gemeente-finan- ciën in Nederland ontvangt. „Een gemeente-huishouding is niet te vergelijken met een bedrijf. Er blij ven altijd een aantal onrendabele uit gaven. Het behoort nu eenmaal tot de taak van de overheid om op vele ter reinen aktief te -zijn. Hoewel deze ■uitgaven misschien niet in cijfers rendabel zijn, zijn de resultaten voor de gemeenschap groot. De overheid mag hierbij de opdracht niet uit het oog verliezen: met alle beschikbare middelen zoveel mogelijk trachten te bereiken. Het gaat hierbij om het ge luk van de mens", zo sprak de heer Teijssen. Waalwijks eerste burger ging dieper in op de betekenis van het stadsuit legfonds dat per 1 januari 632.000 in kas had. Dit fonds is ingesteld voor stadsverbetering en recreatie. Het fonds wordt gevormd uit de toe slagen die op grondverkopen worden geheven. Het is echter geen financie ringsfonds. Ten aanzien van de ha venterreinen was de burgemeester van mening dat dit object voor de ont wikkeling van de werkgelegenheid 'n belangrijk perspectief biedt. Het cityplan kreeg donderdagavond speciale aandacht. Naar aanleiding van vragen van de heer A. Meijs deed de raadsvoorzitter enkele mededelin gen over het overlegorgaandat vo rig jaar is ingesteld. Hiervan maken vertegenwoordigers van Kamer van Koophandel, middenstand, grootwin kelbedrijven, gemeente en de Rijks Middenstands Consulent deel uit. Het cityplan is in deze commissie uit voerig besproken, ook de wijzigingen. Oorspronkelijk zou in het hoofdwin kelcentrum - dat komt tussen de Mr. van Coothstraat, julicmastraat, Stationsstraat en Grotestraat - een kantoorflat en een ondergrondse par keergarage komen. Deze objecten worden niet gerealiseerd. Daar voor in de plaats heeft de architect een plan ontwikkeld dat voorziet in een 4 BARS 1 SNACKBAR (7 man) Onder de 18 jaar geen toegang groten. De pers zal bij meer zaken worden betrokken. Verder komt er een avondspreekuur voor de burgemeester en de drie wethouders en zal de af deling bevolking voortaan ook op vrijdagavond geopend zijn. Ten aanzien van de woningbouw deelde het college mee dat, wil men aan de vraag blij ven voldoen, er ieder jaar minstens 200 woningen gebouwd moeten wor den. Als de 240 flatwoningen in plan Bloemenoord gereed zijn zal er voorlopig geen hoogbouw meer plaats vinden. Men wil Waalwijk een rian te woongemeente houden met voornamelijk laagbouw. Wethouder M. van Eijl verkeersplan Burgemeester J. Teijssen meer openheid gehele overkapping van het centrum. Ah voorbeeld diende hier het nieuwe winkelcentrum in de Belgische ge meente Genk, bij Hasselt. Nieuwe parkeerterreinen komen er dan bui ten de bebouwing. Het Rotterdamse architectenbureau Maaskant-Van Dommelen-S'enf en Kroos werkt de gewijzigde plannen momenteel uit. De plannen komen spoedig in de raad en zullen ook door het overlegorgaan worden behandeld. Hoewel dit overleg vooral in het le ven is geroepen voor de branche-in deling krijgt het ook inspraak in de plannen. Grondverkopen in dit plan aan de promotor, het Bureau van 's-Gravenzande in Gorkum, moeten nog in de raad komen. De realisatie geschiedt niet door de gemeente maar door het bureau van 's-Gravensande. De financiering is nu geheel rond. In overleg met de Kamer van Koop handel wordt er vanuit het Stadsge west aandacht besteed aan de winkel- planning in de streek. Het afgelo pen jaar is men tot een inventarisatie gekomen van de winkelvoorzienin gen. Het onderzoek wordt nu uitge werkt, wil men komen tot Oen be paald sdhema. Voor zover daar be hoefte aan mocht bestaan (de burge meester betwijfelde of de consument dit wil) staat het gemeentebestuur momenteel nog met lege handen ten aanzien van de bestrijding van cash and carry bedrijven. Deze zaak heeft ook de aandacht van de Ver. van Ned. Gemeenten. Wil men dit soort grootwinkelbedrijven op industrieter reinen weren dan moet volgens de burgemeester de bebouwingsvoor- schriften op dit punt gewijzigd wor den. Ook de bestemmingsplannen wer den donderdagavond toegelicht. Men hoopt dit jaar een aanvang te kunnen maken met bestemmingsplan Zand donk. Met de Nëderl. Spoorwegen zijn besprekingen gevoerd om tot 'n onderdoorgang bij de spoorwegover gangen te kemen. De Spoorwegen-di- rektie heeft alle begrip voor de nood zakelijkheid van de ontsluiting van de wijk Zanddonk. Plan De Hoef blijft voorlopig nog in portefeuille. Toen dit bestemmingsplan enkele jaren ge leden in de raad werd behandeld kwamen er bezwaren tegen de situe ring van het industrieterrein en de hoogbouwplannen. Omdat Zanddonk gemakkelijker leek te realiseren heeft het college deze plannen ontwikkeld. De werkgelegenheid heeft de grootst mogelijke aandacht van het college. Men streeft naar een goed contact met- de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk. Men traoht industrieën zoveel mogelijk facilitei ten te verlenen. De uitgifte van ter reinen in erfpacht blijkt een belang rijke factor te zijn in de beoordeling door de bedrijven bij de vestigings mogelijkheden. In samenwerking met de Stichting Brabantse Maashavens is er een direct-mail campagne onge zet. 7500 bedrijven ontvangen een brief die vergezeld gaat van een fol der. In Elsevier Magazine wordt een reclame-campagne opgezet onder de titel „Wonen aan de Maas". In de streek bestaat behoefte aan meer dan 1000 werknemers zo heeft het Gewestelijk Arbeidsbureau aan 't college meegedeeld. Dit arbeidstekort heeft nog meer waarde als men weet dat er in Waalwijk en directe omge ving ruim 1000 buitenlanders wer ken. Het college zal alles trachten te doen op het gebied van industriewer ving. Ten aanzien van de haventer reinen kan Waalwijk ook gebruik ma ken van het door de gemeente Rotter dam ingestelde acquisitiebureau. Naar aanleiding van vragen van di verse raadsleden over personeelsin krimping had het college de raad 'n taakbeschrijving verschaft van het personeel van de Centrale Admini stratie. De C.A. behartigt de belan gen van elf gemeentebedrijven alsme de de Muziekschool en de Ziekenver- voersdienst. Het college betwijfelt het of er met goedkopere krachten gewerkt kan worden. Volgens de bur gemeester ligt bij de werkzaamheden van de staffunctionarissen van dit be drijf de nadruk niet zo zeer op het boekhoudkundige dan wel op de be geleiding. De formatie-opbouw vein de C A. vraagt een grote personeelsstaf. Ove rigens is er de laatste tijd al behoor- lijk ingekrompenDoor de af schaf- fing van het incasso-systeem konden drie personeelsleden afvloeien Bij de afdeling huurincasso werd een vaca ture niet aangevuld; door de invoe ring van een centraal kasbeheer werd niet meer voorzien in de vacature ontstaan door pensionering van de kassi-.r. Aan de slechte en primitieve hu.sveriing van de C.A. zal op korte iermij n niets te doen zijnDe bur ge- meaner uitte zijn grote waardering voor de werkzaamheden van de Vn- trale Administratie. Een dienst die volgens hem perfect loopt Aan het slot van zijn bijna twee durende betoog besteedde burgemees- Teijssen nog aandacht aan enkele kleine onderwerpen. Zo vertelde hij dat de intergemeentelijke ziekenver- voersdienst dit jaar gaat draaien. De besprekingen met de inspectie zijn bijna rond. Het bedrag van 1. per inwoner wat oorspronkelijk voor de dienst is uitgetrokken zal niet he lemaal nodig zijn. Bij de provincie is door het gemeentebestuur al herhaal de malen aandadht gevraagd voor de gevaarlijke verkeerssituaties op de Maasroute. Met betrekking tot de Wethouder C. v. d. Hoven 200 woningen welzijnszorg deelde de burgemeester mee dat de zaak in het stadsgewest is besproken en het college de raad I hier binnenkort een voorstel over zal doen. Wethouder J. van Heeswijk noem- i de in zijn beleid de financiën spel breker. Hij wil graag iets voor de sportverenigingen doen, maar finan cieel is er niets haalbaar. Ook het in- (vervolg op pag. 7) DINSDAG y2 KILO y2 KILO WOENSDAG y2 KILO 1/2 KILO panklaar, per zak 39 ct. DONDERDAG Een hele KILO

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1