wAAlwijkse en lanqstRAAtse couRAnt Gemeentebestuur protesteert tegen onrechtvaardige beslissing BURGEMEESTER M. VAN PROOIJEN VAN SPRANG-CAPELLE IN NIEUWJAARSREDE: Sociale zorg Woningbouw Ontgoocheld Voorzieningsniveau in afgelopen jaar belangrijk versterkt Verkeersveiligheid Recreatie Bejaardenzorg Openbare werken Economie Onderwijs MAANDAG 2 FEBRUARI 1970 93e JAARGANG No. 10 De tcho van het Zuiöen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,33+ 2ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p, kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4.05 p.kwrt. p.post ƒ4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. C'4160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2602 Telegram-adres: „ECHO" „College is ontgoocheld en verbijsterd voor 1970 geen woningen toegewezen" SPRANG-CAPELLE - „Voor dit jaar is het één zaak die overheerst en ons allen met zorg vervult, een zaak, die de toekomst van onze gemeente in sterke mate bepaalt en bedreigt namelijk de mededeling van G.S. dat voor 1970 aan Sprang-Capelle noch woningwetwoningen, noch corporatie woningen zijn toegewezen", zo sprak burgemeester M. van Prooijen van de gemeente Sprang-Capelle vrijdagavond voor de aanvang van de maan delijkse raadsvergadering. Hiermee wordt zo'n zware slag aan de ontwik keling onzer gemeente toegebracht, dat dit punt thans de grootste aan- In 1969 lag de groei onzer bevol king met 2,59% boven de gemiddel de groei met 2,34% van de bevol king in de Langstraat. De geheel tot kraamcentrum verbouwde villa Nieuwevaart 1 kon als zodanig in gebruik worden genomen. Niet min der verheugend was de feestelijke opening van de nieuwe bijzondere Prins Willem-Alexander school aan de Rembrandtlaan. Ook de uitbrei ding en reconstructie van de aula op de begraafplaats aan de Hei straat werd voltooid, terwijl ook de restauratie van de historische mo len te Sprang kon worden voltooid, waardoor de molen als een kost baar monument - naar wij hopen - weer geruime tijd de tand des tijds zal kunnen weerstaan. Ook de bouw van de kantines op de sportvelden te Capelle kwam gereed. In 't uit breidingsplan Sprang-Zuid werden diverse nieuwe straten aangelegd en 83 nieuwe woningen kwamen gereed. Dit overzicht in vogelvlucht doet reeds blijken hoezer onze gemeente leeft en bouwt aan zijn toekomst. Maar staat U mij toe thans enkele statische details naar voren te bren gen, die telken jare het verslag over onze gemeente completeren: Een ge boorte-overschot van 72 personen een vestigings-overschot van 192 personen deden de bevolking met 174 personen toenemen tot 6737 per sonen Het aantal geboorten bedroeg 148, het aantal nieuw ingekomen: 280. Er zijn 76 personen overleden en 178 naar elders vertrokken Er werden in 1969: 77 huwelijken ge sloten. In 1969 kwamen 94 verkeersonge vallen in onze gemeente ter kennis van de politie, waarvan 12 met li chamelijk letsel en 82 met materië le schade. Helaas moet een duidelij. ke toename van het aantal verkeers ongevallen worden geconstateerd. Met de groepscommandant der Rijkspolitie zal ik nader overleg plegen wat de oorzaak van deze sterke stijging kan zijn, om - zo mo gelijk - maatregelen hiertegen te treffen. In totaal maakte de Rijkspolitie al hier in 724 gevallen proces-verbaal op wegens verkeersovertredingen tegen 775 gevallen in 1968. Wegens het besturen van een motorrijtuig onder invloed werden 8 personen geverbaliseerd. Van de 224 leerlin gen van de hoogste klassen der la gere scholen en van de huishoud school, die aan het verkeersexamen deelnamen, slaagden er 197. Hoewel de provinciale weg Waal wijk-Kaatsheuvel belangrijk werd verbeterd en thans aan beide zij den van een rijwielpad is voorzien, blijft het kruispunt te Sprang een bijzonder gevaarlijk punt. Vooral op de spitsuren en in het bijzonder, wanneer in het zomer seizoen tijdens de weekenden en in de vakantie-weken weer tiendui zenden auto's, bussen, scooters en bromfietsen (tezamen vele honderd duizenden) in een bijna ononder-' broken stroom het kruispunt naar en vanaf de Efteling passeren, is 't niet - dan wel slechts met groot le vensgevaar-mogelijk, het kruispunt over steken. Ook kan dan het verkeer komende vanaf het Oosteind of vanaf de Kerkstraat zich bijna niet in het drukke verkeer op de provinciale weg invoegen mede ook omdat in- voegstroken en uitrij stroken bij de reconstructie van de provinciale weg niet zijn aangebracht. Slechts het aanbrengen van verkeerslichten kan een oplossing brengen, omdat de zwakke personeelsbezetting van de Rijkspolitie alhier een sterke be. dacht verdient. Als ik dan toch eerst nog teruggrijp naar het jaar 1969, dan kan ik met vreugde constateren, dat die ontwikkeling onzer gemeente, waarover ik zojuist sprak, zich bijzonder gunstig voltrok, dat onze gemeen te op de goede weg was eri is, dat het voorzieningsniveau zich op alle ter reinen op een behoorlijk peil bevindt, waardoor we vóór liggen op vele gemeenten van gelijke grootte en op verscheidene grotere gemeenten en dat in het afgelopen jaar dat voorzieningsniveau in niet onbelangrijke mate is versterkt. lemmering vormt voor de regeling van het verkeer op het kruispunt door de Rijkspolitie. Die verkeers lichten zal naar mij is meege deeld de provincie niet aanbren gen, omdat verkeersregeling 'n zaak is van de Rijkspolitie en als de per soneelsbezetting zulks niet toelaat, of het goedkoper is verkeerslichten te plaatsen, dan ligt dit aldus de provinciale waterstaat op de weg van het departement van Justitie dit te doen. Ondanks de niet-vervul- de vakatures en frequente detache ringen van personeel naar Amster dam en Valkenburg, heeft de Rijks politie alhier -haar taak, onder vaak moeilijke omstandigheden, op lof waardige wijze vervuld. Met waar dering wil ik gaarne hiervan gewag maken en uiting geven aan mijn dank aan de adjudant en zijn man nen. De gemeentelijke sportterreinen, de sporthal, het zwembad en het Cultureel Centrum „Zidewinde" hebben in 1969 weer uitstekende diensten bewezen voor de aktieve en passieve recreatie. Al mogen we zeker niet ontevreden zijn over het geen bereikt werd, toch zijn we nog niet waar we wezen moeten. De sportterreinen te Capelle en te Sprang dienen nog te worden uit gebreid met een speelveld, 't speel terrein te Vrijhoeve met een oefen terrein. Hopelijk zal dat nog dit jaar gerealiseerd kunnen worden. Een voorstel tot verwarming van 't wa ter in het zwembad komt in deze vergadering aan de orde, maar de uitbreiding van het zwembad zal binnen afzienbare tijd toch ook ge realiseerd dienen te worden. En ook blijft de stichting van een overdekt instructiebad een urgente zaak, waarvoor op dit moment helaas zo wel de financieringsmiddelen als ook de dekkingsmiddelen ontbre ken. In het afgelopen jaar bedroeg het aantal bezoekers van het zwembad van 12 mei tot en met 22 september 73209 personen.; 107 kinderen leer den zwemmen en behaalden het di ploma A, terwijl 78 kinderen een vervolg-diploma behaalden. De sporthal is wel het drukst be zette gebouw, n.l. op alle werkdagen van 's morgens 9 tot 's avonds 11 u. In 1969 kwam de speeltuin aan de Raadhuisstraat gereed, die door de kinderen druk bezocht wordt. In het voorjaar van 1970 zullen ook de speeltuinen aan de Molenstraat en aan de Pres. Kennedystraat worden ingericht. Enige dagen geleden is aan u en niet alleen aan u, maar ook aan al lerlei instanties en personen in de gemeente, voor wie zulks van be lang kan zijn en tevens aan alle bij standsgenietenden, een brochure toegezonden, getiteld „Wegwijzer voor de Bijstandsverlening". Dit boekje is uitgegeven door de ge meente Sprang-Capelle, tezamen met de andere gemeenten in de Langstraat en beoogt zoveel moge lijk voorlichting te geven omtrent de toepassing van de Algemene Bij standswet en publiciteit te geven aan de door de Langstraatse ge meenten gehanteerde normen voor de bijstandsverlening. Een ingestel de commissie, waarvan ik de eer heb voorzitter te zijn, beoogt zoveel mogelijk uniformiteit in de door de Langstraatse gemeenten gehanteer de normen te brengen. Met deze brochure is getracht een zo groot mogelijke openheid te betrachten. Zoals u bij de behandeling van de gemeentebegroting is gebleken, ver tonen de kosten van sociale zorg een steeds stijgende lijn, waardoor men zich moet afvragen of de fac tor sociale zorg in de algemene uit kering uit het gemeentefonds niet dient te worden herzien in die zin, dat in elk geval met de werkelijke kosten over een bepaald jaar wordt rekening gehouden en niet met het gemiddelde over de laatste 3 jaren (voor 1970 geldt nog de uitgaaf over 1969), vermenigvuldigd met 'n lan delijke groeifactor. Zoals u reeds in de inleidende no ta tot de gemeentebegroting 1970 is meegedeeld, is op 6 januari 1.1. ge start met het open bejaardenwerk. Graag heb ik het initiatief daartoe genomen, omdat deze tak van socia le zorg uiterst belangrijk gaat wor den. Reeds eind vorig jaar hebben wij ons doen voorlichten door des kundigen hoe het bejaardenwerk elders is georganiseerd en aange pakt. Nu is reeds tweemaal de be jaardensociëteit gehouden en op dit moment wordt onder meer dan 700 bejaarden een enquête gehouden naar hun noden, hun behoeften en hun wensen. Aan de hand van de uitslag van de enquête zal worden bepaald, welke vormen van dienst verlening ter hand dienen te wor den genomen. Het open bejaarden- I werk beoogt de bejaarden in de ge- legenheid te stellen zolang moge- j lijk zelfstandig te blijven en in hun eigen woning te blijven wonen. I Want dit is toch wat de bejaarde meestal zelf ook wenst. En dat kan 1 ook, als maar de voorzieningen wor- Met smart en ongeduld wacht de Stichting Protestants Bejaarden- Centrum voor Sprang-Capelle en Omstreken op de beschikking van de Minister van Volkshuisvesting inzake toekenning van een rijksbij drage voor de bouw van 31 bejaar- denwoningen, waarvoor voor t jaar 1968 al contingent is aangevraagd en waarvoor de plannen reeds be- stekklaar in mei 1969 bij de Provin ciale Directie van de Volkshuisves ting zijn ingediend. Hoewel men steeds in de krant kan lezen dat de Minister de bouw van bejaarden woningen zo belangrijk vindt en deze zal bevorderen, wacht de Stich ting Protestants Bejaardencentrum nog steeds. Aangezien deze Stich ting geen woningbouwcorporatie in de zin van de Woningwet is, doch een interkerkelijke en intergemeen telijke Stichting, behoeven deze 31 bejaardenwoningen niet uit 't door Ged. Staten te verdelen provinciaal woningcontingent 1970 te komen, zo is mij meegedeeld. Misschien mag dat nog enige hoop geven. Voor 1970 staat als één der meest urgente punten op het programma het aanpassen van de haven en de loswallen te Capelle aan het nieuwe waterregime ,dat medio 1970 zijn in trede zal doen als gevolg van het Het is dringend geboden dat de achterstand, die de werkende jeugd t.o.v. de studerende jeugd heeft, op korte termijn wordt genivelleerd. Ik hoop, dat dit jaar een tweede dagcursus voor meisjes er bij kan komen en dat vele werkgevers hun medewerking zullen blijven geven. De overheid, in de eerste plaats het Rijk, maar ook de provinciale en plaatselijke overheid zullen hogere subsdies dienen te geven, wil dit werk goed tot zijn recht kunnen komen. Voor 't vormingswerk voor jongens is Sprang-Capelle voorna melijk aangewezen op de Protes tantse Levensschool te Drunen. Hiervan zou ik maar twee zaken willen aanstippen. Ove" de ruilver kaveling is al zoveel gezegd, dat ik thans alleen nog maar het vertrou wen uitspreek dat dit jaar de stem ming zal plaatsvinden. Een tweede punt is de uitbreiding van het in dustrieterrein aan de Raadhuis straat. Hierover is al 2 jaar zeer moeizaam overleg met de Provin ciale Plan. Dienst gaande. Het be staande industrieterrein is evenwel vol. Als er plaatselijke industrieën zijn, die genoodzaakt worden zich te verplaatsen, kunnen we hen thans niets aanbieden. Waar moeten inge zetenen, die b.v. een ambachtelijk bedrijf of b.v. een transportonder neming willen oprichten, zich ves tigen? Toch bestonden tegen de uit breiding met 5 ha. voor nieuwe be drijven bezwaren. Industrialisatie moet stadesgewestelijke geschieden, aldus de P.P.D. Natuurlijk onder schrijf ik dat volledig. Maar' met 5 hectaren bedrijft men geen indus trialisatie, dan moet men beschik ken over 50 ha. en meer industrie- den getroffen, waardoor hulp ver leend wordt in allerlei behoeften. Dat kan door huishoudelijke hulp hulp gedurende enkele uren per week, door verpleeghulp, door het verstrekken van maaltijden, door paramedische hulp, waarbij we den ken aan de pedicure, de orthopedist, de masseur en de diëtist, dopr zie kenbezoek aan bejaarden die soms zo weinig bezoek ontvangen, door gezelligheidsbijeenkomsten en het organiseren van andere aktiviteiten (zoals lectuurvoorziening, bejaar- den-gymnastiek, voorlichting over verkeer en voeding eniz.). Allerlei ogenschijnlijk aparte pro blemen van deze leeftijdsgroep blij ken niet los van elkaar te staan. I Een verslechtering van b.v. de li chamelijke gezondheidstoestand kan nauw verband houden met vereen zaming of verkeerde huisvesting. Daarom is het zinvol dat aan de ouderen, die zoveel meer kwetsbaar zijn in onze samenleving, aandacht wordt geschonken als categorie. Het is verheugend en hartverwarmend dat een beroep op vrijwilligsters di rect zoveel weerklank vond; daar voor ben ik dan ook zeer dankbaar, maar nog meer dames zijn er nodig als straks de diverse vormen van dienstverlening op gang komen. Het is de bedoeling dat er op betrekke lijk korte termijn een Stichting voor het Open Bejaardenwerk in het le ven wordt geroepen. Het werk voor die Stichting zal voor 50% worden gesubsidieerd door het Rijk, voorde overige 50% zal na aftrek van een betrekkelijk geringe bijdrage van de bejaarden zelf, een beroep op gemeentesubsidie worden ge daan. Waar zoveel voor de jeugd wordt uitgegeven, meen ik dat we voor de bejaarden ons zeker ook wel een offer mogen getroosten. Uw raad zal in de naaste toekomst uit voerig op de hoogte worden gesteld van de voortgang van dit werk en zei zeker ook de nodige voorstellen bereiken om dit werk financieel mo gelijk te maken. Daarnaast mag zeker ook met waar dering en dankbaarheid worden ge noemd het besloten bejaardenwerk, zoals dit plaatsvindt in het Bejaar dencentrum „Achter de Hoven". gereedkomen en in gebruik stellen van de Haringvlietdam met sliizen. De plannen zijn reeds enige maan den geleden besproken met en in- j gediend bij de Rijkswaterstaat, maar hoezeer de tijd dringt - in februari/ maart a.s. zou tot aanbesteding moe ten worden overgegaan - nog steeds hebben we van de Rijkswaterstaat geen bericht ontvangen. Hier staat de klok op 5 voor twaalf. Daarnaast dient het bouwrijp maken van de gronden, aan het Trampad gelegen, ter hand te worden genomen. Verwacht mag worden, dat binnen enige maanden begonnen zal kun nen worden met de bouw van een nieuwe bijzondere kleuterschool en een nieuwe bijzondere school voor gewoon lager onderwijs in het be stemmingsplan Vrijhoeve, ter ver vanging van de bestaande verouder de en veel te kleine scholen aan de Zuidhollandsedijk. Voor de bouw van een nieuwe openbare kleuter school in Capelle zijn financierings middelen aangevraagd. De vraag of een school met 2 lokalen moet wor den gebouwd, dan wel dislocatie dient plaats t£ vinden door de bouw van twee scholen met elk één speel werklokaal, is op dit moment nog moeilijk te beantwoorden. De toe neming van het aantal leerlingen van de bijzondere school te Sprang doet verwachten, dat in de naaste toekomst een negende leerkracht kan worden aangesteld. Waar twee van de 10 lokalen dier school in ge bruik zijn ten behoeve van 't kleu teronderwijs, zal ook daar de bouw van een nieuwe kleuterschool niet te lang meer op zich laten wachten. Een andere zaak, welke ook van groot belang is, is. het vormings werk voor de werkende jeugd. Wat betreft het vormingswerk voor meisjes, dit wordt al jaren door de „Stichting Zonnebloem" te Sprang- Capelle verricht. In het afgelopen jaar omvatte dit werk 1 dagcursus voor meisjes van 15 en 16 jaar, als mede 3 avondcursussen voor meis jes van 17 jaar en ouder. Het is bij- I zonder belangrijk dat dit werk vooral wat betreft de dagcursussen j nog intensiever wordt verricht. Ik mocht reeds memoreren dat in 1969 83 woningen zijn klaar geko men, te weten: 8 woningwetwoningen, contingent 1968; 49 woningen, gebouwd door de Woningbouwstichting met toepas sing van de particuliere bijdragen- regeling, waarvoor de bijdrage in 1968 is toegekend; 26 particuliere woningen, waarvan 10 door 'n plaat selijke aannemer zijn gebouwd voor de verkoop. Op het oog lijkt dit nog al wat. Maar daarbij moet men wel beden ken dat de bouw van de 49 corpo ratie-woningen een uitschieter was, een extraatje van het jaar 1968, dat we met veel moeite hebben weten te verkrijgen, omdat de woning nood ons tot boven de lippen was gestegen en op een gegeven moment de bouw van woningen voor minder draagkrachtigen boven het contin gent mogelijk bleek. Jarenlang heb ben we met een jaarlijks veel en veel te klein contingent tegen een enorme woningnood moeten vech ten. En we moesten, want we kre gen nu eenmaal niet meer. Normaal is ons contingent de laatste 10 ja ren nimmer groter geweest dan ge middeld 20 woningen. Maar er werden in 1969 niet alleen wonin gen gebouwd, er werden ook 9 wo ningen gesloopt, terwijl 1 woning onbewoonbaar werd verklaard. Ook ging daarnaast ook woonruimte ver loren door samentrekking van twee in één huis min of meer proviso risch gemaakte woningen tot de 'S Burgemeester M. van Prooyen oorspronkelijke ene woning. Op die wijze verloren we 10 woningen. Op 1 januari 1970 waren in aan bouw: 9 woningwetwoningen van 't contingent 1968. Deze woningen zijn reeds aan- de huurders toegewezen en zijn dezer dagen reeds betrok ken; 15 woningwetwoningen contin gent 1969, nog niet zo lang in aan bouw; 13 particuliere woningen, waarvan de meeste voor de verkoop bestemd zijn. De moeilijkheid is, dat deze voor de verkoop te bouwen woningen practisch niet gekocht worden door inwoners van Sprang- Capelle, maar door kopers van bui ten de gemeente. Waarom komt het zo weinig voor dat de inwoners van Sprang-Capelle woningen kopen? De statistiek van de inkomensver deling 1963 van het C.B.S. wijst uit, dat het gemiddeld inkomen per be lastingplichtige in 1963 lag op: X J 6607,voor Drunen; 6811,voor 's Gravenmoer; 6203,voor Loon op Zand 5536,voor Sprang-Capelle; 7200,voor Waalwijk; 5745,voor Waspik; 6428,voor Noord-Brabant! 6861,voor Nederland. I terrein. Maar wel dient elke ge- meente over terreinen té beschik- ken, waar bedrijven en met name plaatselijke, zich kunnen en mogen vestigen. Iedere gemeente in het stadsgewest heeft immers dergelijke industrieterreinen. Gelukkig heeft heeft men dat stadsgewestelijk be grepen en in het overleg ingevolge de Wet op de Ruimtelijke Orde zijn geen bezwaren daartegen gerezen. Ik hoop dan ook dat dit jaar met 't bouwrijp maken van een gedeelte van de uitbreiding van het indus trieterrein zal kunnen worden be gonnen. Sprang-Capelle steekt met Was pik in dit rijtje wel ongunstig af. Hoe komt dat? Dat ligt voorname lijk hieraan, dat de employé's maar een gering gedeelte van onze be roepsbevolking uitmaken en de be roepsbevolking voor het overgrote deel bestaat uit arbeiders in de be drijven. Juist de „witte-boord-arbei- der" komt veel minder voor dan in aangrenzende gemeenten en dat is de categorie die woningen koopt. Vandaar dat de bouw van woningen voor de verkoop geen soulaas biedt voor de woningnood, die nog steeds in zo grote mate heerst. Daarom zijn wij voor de opheffing van de wo ningnood volledig aangewezen op de bouw van woningwet- en corpo ratiewoningen door de Woningb.- stichting voor de verhuur. Op 1 januari 1970 stonden er 267 personen op de lijst van woning zoekenden. Per 1 januari 1965 wa ren dat er 178, per 1 januari 1966: 248; per 1 januari 1967: 255; per 1 januari 1968: 283; per 1 januari '69: 290 en thans per 1 januari '70: 267. Daarbij moet u dan bedenken dat dit de stand is na de ingebruikne ming van de 83 woningen,' die in 1969 gereed kwamen en na de toe wijzing van de 9 woningwetwonin gen, contingent 1968, die op 1 jan. 1970 nog niet gereed waren, maar op dit moment inmiddels zijn be trokken. Dit zijn weinig opwekken de cijfers. Zo zullen dan in 1970 voor de voorziening in deze grote woningnood uitsluitend de 15 wo ningwetwoningen van 't contingent 1969 een kleine bijdrage kunnen le veren. Een druppel op een gloeien de plaat als men de lijst van wo ningzoekenden beziet. Wanneer we straks in mei het feit herdenken dat de Tweede Wereldoorlog 25 jaar achter ons ligt, dan is het in-droe- vig dat Nederland in 25 jaar er niet in geslaagd is de grootste vijand van ons welzijn, de woningnood, te verslaan. En plaatselijk zijn wij ge heel afhankelijk van de contingen ten, die het provinciaal bestuur ons toekent. Daarom waren wij, de wethou ders, de secretaris en ik, en naar ik thans weet uw hele raad, ontgoo cheld en verbijsterd toen wij ken nis namen van de brief van Ged. Staten van 21 januari 1.1., dat aan deze gemeente voor 1970 geen wo ningwetwoningen en evenmin door de Woningbouwstichting te bouwen premie-woningen zijn toegewezen. (vervolg op pag. 6)

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 5