„Dit jaar wordt begonnen met bebouwing in plan Vijfhoeven 1" b Hoofdwinkelcentrum van Waalwijk wordt van overkapping voorzien BURGEMEESTER MR. L. SCHWEITZER VAN VLIJMEN IN NIEUWJAARSREDE: DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 2 FEBRUARI 1970 Realisatie matuur- en recreatiegebied Haarsteegse Wiel 1970 Plannen voor Bevolkingsstatistiek Huisvesting Onderwijs Politie Sociale Zaken Land- en tuinbouw Monument Artisten voor de maand februari Trio Latino Tony Moro Petro Moreno Francien Morgan Duo Laszlo THE BLUE NOTE Tilburg Wijkverwarming Reconstrucstie Grotestraat Winkelplan Subsidies Nieuwkuiik VLIJMEN „Het vorig jaar heb ik mijn nieuwjaarstoespraak tot U gezegd, dat ik hoopte en vertrouwde, dat binnen enkele maanden de beslissing van de Kroon betreffende het Hartplan zou afkomen. Helaas zijn die hoop en dat vertrouwen niet in vervulling gegaan en moet ik constateren, dat de goedkeuringsprocedure van dit plan het 5de jaar is ingegaan. Het hartplan is immers door Uw Raad vastgesteld op 21 december 1965. Het behoeft geen betoog, dat ik, zoals ik het vorig jaar al heb uiteengezet, ernstig bezwaar heb tegen deze wel uiterst trage behandeling van deze voor onze ge meente zo belangrijke beroepsprocedure. Ik wil daar vandaag niet verder op ingaan, maar ik hoop hierop terug te komen, zodra de uit- De belangstelling: van beleggers en particulieren voor woningen in deze nieuwe wijk is zo groot, dat nu reeds ruim 70% van de bouw rijp te maken gronden in Vijfhoe- ven-1 ten zuiden van de Vijfhoe- venlaan is gereserveerd. De desbe treffende voorlopige koopcontrac ten, die tezamen grondaankopen voor meer dan 1.500.000,- betref fen, zullen in een van de eerstvol gende veranderingen aan U ter goedkeuring worden gelegd. Het gemeentebestuur verwacht, dat met de woningbouw in Vijfhoeven- 1 ongeveer medio 1970 zal kunnen worden begonnen. Daar de gemeente nu, zoals uit enkele, straks te behandelen agen dapunten blijkt, met de twee over gebleven grondeigenaars tot een accoord is gekomen, zal er geen onteigeningsprocedure meer nodig zijn voor het gebied van Vijfhoe- ven-1 ten zuiden van de Vijfhoe- venlaan. In het gebied van Vijfhoe- ven-1 ten noorden van de Vijfhoe- hoevenlaan wordt nog met een grondeigenares onderhandeld. In middels is onze planoloog ir. Mar- gry druk bezig met de voorberei ding van Vijfhoeven 2. Een schets ontwerp van dat gebied zal binnen enkele weken aan ons College wor den aangeboden. Het plan Nieuwkuyk-Oost is nu geheel bouwrijp. De Stichting Wo ningbouw Vlijmen 1963 zal daar binnenkort beginnen met de bouw van 16 woningwetwoningen. Wij hopen, dat spoedig daarop met de bouw van premie en vrije sector woningen in dat gebied zal worden begonnen. Het bestemmingsplan Ipperhoe- ve in Haarsteeg begint gestalte te krijgen. De terreinmetingen ter plaatse zijn geschied en het eerste schetsplan is binnenkort te ver wachten. 1. Als een van de meest specta culaire plannen voor 1670 heb ik U al genoemd het bouwrijpmaken en het begin van de bebouwing in Vijfhoeven-1. 2. Als 2e zou ik U willen noemen de realisering van de nieuwe school voor basisonderwijs in Nieuwkuyk, waarmede onlangs is gestart. 3. Het natuur-recreatiegebied de Haarsteegse Wiel zal, nu de subsi die-toezeggingen zijn binnengeko men, zeer waarschijnlijk dit jaar worden gerealiseerd. Dit betekent dat Vlijmen, behalve een mooi na tuurgebied met viswater de be schikking krijgt over een modern strandbad en een ijsbaan, welke allebei van regionale betekenis zijn. 4. In Nieuwkuyk zal de zuidkant van de Nieuwkuyksestraat worden gereconstrueerd en van trottoirs voorzien. Tevens hopen wij met de reconstructie van de noordzijde van genoemde weg een begin te kunnen maken. 5. Wat het industrieterrein Nieuwkuyk betreft, hopen wij dat dit jaar het plan zal worden goed gekeurd en dat minstens met de grondaankopen een aanvang zal worden gemaakt. 6. Voor de Vliedberg hopen wij op realisatie van het gymnastieklo kaal bij de school voor basisonder wijs ,,'t Palet" en van het gemeen schapshuis. Voorts zijn er natuurlijk plannen voor verdere uitbreiding der riole ring, woningbouw, waaronder zo mogelijk bouw van bejaardenwo ningen in Vlijmen en Haarsteeg, uitbreiding van de diverse sport veldencomplexen etc. Mocht, naar wij hopen, het Hartplan worden goedgekeurd, dan zal bij de verde re planning met de voorbereiding van het nieuwe centrum rekening moeten worden gehouden en zal het reeds lang urgente Cultureel Centrum een van de hoogste prio riteiten moeten krijgen. De bevolking steeg in 1969 van 12199 tot 12314, derhalve met slechts 115 personen tegen 465 in 1968. Deze geringe vooruitgang is te wijten aan het vertrekoverschot in 1968 van 275. Een en ander houdt nauw verband met het ge reedkomen van woningen, waar over nader. Het aantal geboorten liet in Vlij men in 1969 een belangrijke stij ging zien. In onze gemeente wo nende gezinnen werden 299 kinde ren geboren tegen 259 in 1968. Van deze kinderen kwamen 258 ter we reld in Vlijmen en 41 in zieken huizen elders (38 in 's-Hertogen- bosch en 3 in Waalwijk). De spreiding van de geboorten over de verschillende kerkdorpen was als volgt: Vlijmen-dorp 79 Vliedberg 138 Nieuwkuyk 38 Haarsteeg 44 299 De gemiddelde leeftijd der moe ders was ruim 28 jaar, de jongste was 16, de oudste 46. Wat de sociale omstandigheden van de betrokken gezinnen betreft, kan opgemerkt worden, dat 45% een eigen huis bezit. Het aantal sterfgevallen bedroeg in 1969 76 tegen 80 in 1968, zodat het geboorte-overschot 223 bedroeg (1968: 179). Het aantal huwelijken beliep in 1969 130 tegen 128 in 1968. Het aantal echtscheidingen bedroeg 3 (6). Aantal inwoners op 1 januari 1960 bedroeg 9568, op 1 januari 1970: 12314. Helaas kon in 1969 geen merk bare verbetering worden geconsta teerd, inzake de nog steeds be staande woningnood. Wel kon in 1969 de laatste van de 105 noodwo ningen, die na afloop van de 2e Wereldoorlog in Vlijmen waren ge bouwd, worden afgebroken. Het aantal krot en particuliere nood woningen daalde in 1969 van 173 tot 165. Van laatstbedoeld aantal staan er 44 in Haarsteeg, 89 in Vlij men-dorp en 32 in Nieuwkuyk. Voor de oplossing van het krotten- probleem zal een extra-contingent woningwetwoningen ter beschik king dienen te komen. Het ligt in de bedoeling, dat daartoe via het Stadsgewest een rechtstreeks be roep op de Minister zal worden ge daan, mede in verband met het feit, dat het Stadsgeweest als zoda nig sterk onderbedeeld is. Het aantal ingeschreven woning zoekenden steeg in 1969 van 266 tot 288. Van de per 1 januari 1970 in Vlijmen werkzame personen wa ren 1028 mannen en 316 vrouwen. De uitbreiding van de werkgele genheid was in 1969 te danken aan de sector metaal en chemie, waar in vooral 2 bedrijven een krachtige uitbreiding vertoonden. De bevor dering van de werkgelegenheid zal ook inl970 de speciale aandacht van het gemeentebestuur hebben. Het gemiddeld aantal leerlingen bij diverse onderwijsinstellingen in onze gemeente steeg in 1969 van 2506 tot 2650, verdeeld als volgt: ï.l.O.) eindelijke beslissing is gevallen. Wanneer die beslissing zal vallen is ook nu nog onbekend. Volgens de laatste berichten uit Den aag is de beslissing van de Kroon op zijn vroegst over enkele maanden te verwachten. Wat de nieuwe woongebieden binnen onze gemeente betreft, is er gelukkig goed nieuws te melden. Het crediet voor het bouwrijpma ken van Vijfhoeven 1 is door Gedeputeerde Staten goedgekeurd, zo dat in het prille voorjaar daarmede begonnen kan worden." aldus burgemeester mr. L. Schweitzer donderdagavond tijdens zijn nieuw jaarsrede, voor de aanvang van de maandelijkse raadsvergadering. beliep 194 (vorig jaar 130). Er wa ren dit jaar 5 doden te betreuren (vorig jaar ook 5) en 29 gewonden (vorig jaar 43), Op 1 januari 1970 beroeg het aan tal inwoners met vreemde nationa liteit 148 (160). Dit waren in hoofdzaak Turkse en Marokkaanse gastarbeiders. In 1969 werd in minder gevallen beroep op de Algemene Bijstands wet gedaan dan de vorige jaren. In totaal werden 379 aanvragen ontvangen tegen 473, resp. 461 in 1968 en 1967. Het aantal bezwaarschriften liep terug van 18 tot 15. Het blijkt steeds duidelijker dat in onze ge meente nog een tekort is aan be jaardenwoningen. Vergevorderde plannen voor de bouw van 16, resp. 6 bejaardenwoningen in Vlij- men-dorp en Haarsteeg zijn aan wezig. Het wachten is nu nog op het nodige contingent. Het definitief plan van toedeling voor het gehele ruilverkavelings- blok ligt in concept gereed. De of- fficiële ter visielegging wacht nog op vaststeling van het definitieve plan van wegen en waterlopen door Gedeputeerde Staten. De ver wachting bestaat, dat die ter visie legging zal geschieden in het derde kwartaal 1970 en dat de kavelover gang per 1 november 1970 zal plaatsvinden.. De ontmenging van gemengde land- en tuinbouwbedrijven via de ruilverkaveling is in 1969 afgeslo ten. In het kader van de ruilverkave ling werden de laatste jaren bin nen de gemeente 15 nieuwe tuin bouwbedrijven gesticht, waarvan 9 uit de gemeente afkomstig en 6 van elders. Wat de landbouw be treft werden in totaal 10 gesubsidi eerde boerderijverplaatsingen gere aliseerd, terwijl 1 boerderij door de gemeente werd verplaatst. Een belangrijke nieuwe ontwikke ling in ons tuinbouwgebied was de opening in 1969 van een groot tuin- bouwtoeleveringsbedrijf. Tot slot nog enkele algemene op merkingen. Dit jaar wordt in Ne derland en de hele wereld het feit herdacht, dat de tweede wereld oorlog, die dood en/of onnoemelijk leed over vele miljoenen bracht, eindigde. Daar Vlijmen nog steeds een mo nument mist ter nagedachtenis van de gevallenen uit onze eigen ge meente, krijgt U in deze vergade ring nog een voorstel to,t het stich ten van een dergelijk monument in Vlijmen-dorp. Een ontwerp hier voor van mevrouw Wilna Bruning- Haffmans zal worden getoond. Zo mogelijk hopen wij dat monument op 4 mei 1970 te kunnen onthul len." aldus burgemeester Schweit zer in zijn nieuwjaarsrede. MUZIEK ZANGER STRIPTEASE en ACROBATISCH Geopend van 22.00 uur tot 04.00 uur. VEEMARKTSTRAAT 36 - 38 Telef. 04250 - 25287 1646 64 219 630 91 basisonderwijs l.a.v.o. (v.g.l.o.) m.a.v.o. (u.l.o.) kleuterscholen land- en tuinbouwschool (excl. vakschool levensmidde len die 16 leerlingen telt.) In 'het afgelopen jaar werden 2 nieuwe scholen in gebruik geno men: a. de nieuwe 6-klassige prot. chr. school voor basisonderwijs in het bestemmingsplan Vliedberg; b. de nieuwe 4-klassige kleuter school in het bestemmingsplan Vliedberg, waarin gehuisvest de 3e R.K. Kleuterschool (2 lokalen) en de prot. chr. kleuterschool (2 loka len). In 1969 is gereed gekomen de verbouwing van het patronaat te Nieuwkuyk tot gymnastieklokaal. Bij raadsbesluit van 18 december 1969 werd door U een crediet gevo teerd van 383.195,88 tJb.v. de bouw van een gymnastieklokaal bij de school voor basisonderwijs 't Palet. De Vlijmense dépendance van de Muziekschool 's-Hertogenbosch werkt thans op de scholen in Vlij men, Vliedberg en Haarsteeg. Op woensdag 25 maart a.s. zal de eerste demonstratie-avond worden gege ven. De sterkte van het beroepsperso- neel der Rijkspolitie, groep Vlij men, laat nog steeds ernstig te wensen over. Per 1 januari be droeg de reëlesterkte 11 (vorig jaar 10). Daar de organieke sterk te 17 bedraagt is er 'n onderbezet ting van 6. In het afgelopen jaar werden door de Rijkspolitie Vlij men 131 processen-verbaal opge maakt terzake van misdrijf (1969: 120) en 1197 (vorig jaar 1124) ter zake van overtredingen (inclusief d transacties). Het totaal aantal aanrijdingen waarvan de politie kennis kreeg, (vervolg van pag 1.) structielbad is een moeilijke zaak. Op het moment is (het bad beslist niet te realiseren. De minimumkosten zou den zeker meer dan 1 miljoen gulden bedragen. Overigens is er geen spra- Ike meer van een klein bad. Alleen al ■voor het onderwijs is een 25-meter bad nauwelijks groot genoeg. Van de Ver. van Nederlandse Ge meenten verwadht het college (binnen kort advies ten aanzien van het bad. De verwadhting is er, (zo zei wethou der van Heeswijk, dat het rijk in '71 25 procent gaat bijdragen in de kos ten van overdekte zwembaden. Het college blijft ten aanzien van deze materie die van het allergrootste be lang is, paraat. De wethouder kon de bezorgdheid van verschillende raadsleden ten aan zien van de sociale zorg begrijpen. Veel gemeenten komen hierdoor in financiële moeilijkheden. De-heer ,van Heeswijk zei veel vertrouwen te heb ben in het college van bijstand dat de moeilijke opdracht goed weet te vol voeren. Er wordt rnet betrekking tot de sociale werkplaats en de buiten- objecten in Loon op Zand over regio nale samenwerking gesproken, 't Hoefsven, de gemeentelijke zwem inrichting, wilde de heer van Hees wijk niet de functie van recreatieoord toekennen. Het college is wel bereid enkele speelattributen te plaatsen. Vervroeging van het seizoen achtte de wethouder acceptabel. Hij zag er weinig heil in om het bad in septem ber nog langer open te laten. De be perkte openstelling tussen de middag is ingevoerd met het oog op de hoge personeelskosten. De invoering van een bejaardentarief wordt overwo gen. Het tennispark zal worden uit gebreid. De tennissport wordt steeds populairder en trekt steeds meer be zoekers. De tarieven zijn gelijk aan die in andere gemeenten. Wethouder C. P. van den Hoven greep de inkomende pendel (2700 personen) aan om op het belang van de woningbouw te wijzen. Natuurlijk wonen er veel pendelaars in de regio maar voor velen is de afstand toch te groot, gezien het aantal woningzoe kenden dat meer dan 1000 bedraagt. Er moeten volgens de heer van den Hoven jaarlijks dan ook zeker 200 woningen gereed komen. Daar moe ten plannen voor zijn. De huizen moe ten een optimaal woongerief bieden voor een acceptabele huurprijs. De huurprijs wordt afgestemd op de stichtingskosten. De huurlast kan per 1 juli wat verminderen door de in voering van een huursubsidie. Aap de hoogbouwplanrien in de ge meente komt voorlopig een einde. Men streeft naar de bouw van een gezinswoningen die Waalwijk tot een riante woongemeente moeten maken. Als een huurder de woning verlaat wordt er door de betrokken dienst 'n rapport opgemaakt. De wethouder zegde scherpere controle op nieuw bouwprojecten toe. Onderhoud als vrije-tijds-ibesteding adhtte hij niet wenselijk. Het toezicht op dit ama- teurwerk 'is duurder dan de uitvoe ring van de reparatie door een des kundige. De belangstelling van de raad ging in het bijzonder uit naar de centrale verwarming. „De besprekingen die 't college gevoerd heeft met een viertal commissies uit de wijk Laageinde hebben een toenaderend verloop ge had. Dit seizoen zal voor een goede voorlichting worden gezorgd. De mo gelijkheid om de particuliere wonin gen van de wijkverwarming af te kop pelen wordt nu overwogen. De wo ningwetwoningen mogen daar echter geen financiële last van ondervinden.' „Het liefst waren we in het geheel van de wijkverwarming af. Het geld voor de invoering van individuele verwarming ontbreekt edhter. We zul' len hier echter op blijven hameren. Op 't departement heb ik deze zaken onlangs nog' doorgesproken. Samen met de bewoners van Laageinde II wordt naar een verdeelsleutel gezochi voor de extra stookkosten van dit sei zoen", zo vertelde wethouder van den Hoven. Het college streeft, zo bleek uit zijn woorden, naar één woningbouwver eniging waarin het gemeentelijk wo- ningbezit en dat van de huidige bouwverenigingen wordt onderge bracht. Er zullen hieromtrent nog be sprekingen worden gevoerd. Het cen traal antennesysteem zal zoveel mo gelijk worden ingevoerd. De gemeen tebedrijven hebben een goede tech nische leiding. De resultaten bij de huidige reële tarieven zijn goed. De gasafname stijgt nog steeds. De wa tertarieven zijn juist vast gesteld. De mensen betalen alleen voor overver- bruik. Wordt dit te hoog dan moeten er andere tarieven worden ingevoerd. De verhuur van apparaten wil de ge meente graag in eigen hand houden. Op de kruising Sprangse weg-Indus- trieterrein komt verlichting. De pro vincie zal bij de Kruisstraat-Maas route een betere verlichting aanbren gen. Over al dan niet flu'cridering van het drinkwater heeft het college nog geen beslissing genomen. Men wacht op de rapporten van de over heid. De raua kan zich binnenkort bui gen over een verkeersrapport, zo ver telde wethouder M. van Eijl. Een bottle-neck blijft volgens hem de Grotestraat. Hiervoor zal een com- mis gevonden moeten worden. Het jaarlijks onderhoud van de straten vergt een investering van 120.000- terwijl met de reconstructie Fan we gen 375.000.- is gemoeid. Een pri oriteitenschema is volgens de heer v. Eijl moeilijk te geven. Aan de par keerruimte in het centrum, die nog wat provisorisch is, wordt gewerkt. Dit jaar komt ook het voorstel om de Grotestraat te reconstrueren. Men wil er parkeer stroken in aanleggen. Het troittoir zal dan wat versmald worden. De reconstructie van de Baardwijksestraat is door hogerhand tot nu toe tegen gehouden. Wethouder van Eijl vond het inkoop- beleid van de gemeente slagvaardig. Hij toonde met enkele voorbeelden aan dat er steeds een verantwoorde keuze wordt gedaan. De olie wordt - in tegenstelling tot met wat de heer Smits beweerde - centraal in gekocht., Er is een open inschrijving geweest. De aanleg en onderhoud kost de gemeente geld maar een par ticuliere instelling is volgens de wet houder beslist niet goedkoper. Hij zei dat bij wijze van experiment de bewoners van de 20 huizen die deze deze maand in de Antoniusparochie gereed zijn gekomen, zelf voor het tuinonderhoud mogen zorgen. Aan het onderwijs besteedt het col lege alle zorg. Het bestuur van de Jongerencursus ontvangt eén voorstel voor nieuwbouw op een terrein aan de Groenewou'dlaan. Het Sociaal Cultureel Centrum is straks voor heel de bevolking bestemd. Cultuur kóst geld, -zo zei de wethouder. Korting op de subsidies is volgens hem niet mogelijk. Wordt er nu tien procent gekort dan behoeft over vier jaar niets meer te worden uitgekeerd, de verenigingen zijn dan ten gronde, al dus de heer van Eijl. Een verhoging van de subsidie voor harmonie Cris- pijn is niet haalbaar. Iets wat de wet houder bijzonder spijtig vond. Na de vier uur durende uiteenzet ting van het college van b. en w. had den de meeste raadsleden in tweede termijn nog enkele vragen. Mej. van Doorn (Kath. Unie) vroeg, zoals we al schreven, het stadsuitlegfonds aan te wenden voor het overdekt instruc- tiebad. B. en w. zegden dit toe. Zij vroeg wethouder van Eijl toekomstige bewoners van plan Zanddouk uit te nódigen voor een gesprek over scho lenbouw. De heer Meijs pleitte voor een adviescollege inzake midden standszaken. Hij vroeg hierbij ook de consument te willen betrekken. De heer Meijs zei in zijn algemene beschouwingen niet gesproken te hebben over de wering van cash and carry bedrijven. Hij vroeg alleen geen vestigingen op het industrieterrein toe te staan. Dit was volgens hem 'n versnippering van het winkelbestand. De heer Meijs zag deze bedrijven lie ver in het centrum. Hij was benieuwd of bestaande panden in het cityplan nog verbouwd mogen worden. De woordvoerder van de Algeme ne Werknemerslijst, de heer van Mos selveld, vroeg of het college nog aan uitbreiding van het sportpark O'lym- pia dacht. Aan de subsidies wilde hij niet tornen. De heer van Mosselveld stak een pluim op de hoed van de werkers van de Centrale Administra tie. De heer Duyvelaar drong nog maals aan op verhoging van het sub sidie voor Crispijn. Het college antwoordde duidelijk. Verbouwing in het city plan is moge lijk. Het sportpark kan worden uit gebreid door bepaalde terreinen naar de overzijde van de weg te brengen. Naar aanleiding van een vraag van de heer Smits zei de burgemeester dat indien Waalwijk geen aanvullende uitkering krijgt, G.S. zal dienen te overwegen wat er moet gebeuren. De behandeling van de gemeente- en bedrijfsbegroting nam weinig tijd in beslag. Bij het hoofdstuk subsidies vroeg de heer Duyvelaar het subsidie voor harmonie St. Crispijn op 3500 te brengen. Het voorstel werd met 11 tegen 6 stemmen aanvaard. Tegen stemden de heren Louwerse, v. Nooij, Smits en de wethouders van Hees wijk, van den Hoven en van Eijl. Het voorstel van de heer Smits om de subsidies te verlagen werd ver worpen. DE BOXENSTAE De bouw van een rundvee lig- boxenstal staat in de volle belang stelling bij de rundveehouders in de Langstraat. Derhalve wordt er dins dag 17 februari a.s. een excursie ge houden naar enkele typen nieuw bouw ligboxenstallen. VERBREDING EN VERLICHTING VAN ABDIJLAAN Een aantal bewoners van panden aan en rond de Abdij laan te Nieuw - kuijk heeft een schrijven gericht aan het college van B. en W. om de naar hun smaak gevaarlijke Abdij- laan verbreed en verlicht te krij gen. B. en W. zeggen de sterk toe genomen drukte op de Abdijlaan beslist wel te onderkenen. Dit heeft als oorzaak het veel intensiever in tercommunaal verkeer. Het instel len van een snelheidsbeperking kan echter alleen maar door de provin cie gedaan worden. Wel heeft, de ge meente via de Rijkspolitie gepoogd aan weerszijden van de weg een onderbroken witte streep te laten aanbrengen. Wanneer de weg door de ruilverkavelingscommissie in be heer en onderhoud aan de gemeen te is overgedragen, dan kan men zelf bepaalde verbeteringen onder nemen. Voorbeeld hiervan is de ver lichting op de kruising Abdij laan/ voormalige Kloosterstraat. Intensie ve verlichting van de Abdij laan en verbreding ervan staan wel op het verlanglijstje, maar gezien de finan ciële positie van de gemeente en de noodzaak eerst meer urgente wer ken uit te voeren, is dit niet moge lijk binnen afzienbare tijd. I

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 7