waalwijkse en Langstnaatse couRant Realisering van instruktiebad is ook in Drunen voorlopig niet mogelijk Kath. Plattelands Jongeren in Waalwijk vierden zaterdag het 25-jarig jubileum GEMEENTERAAD IN ALGEMENE BESCHOUWINGEN VOL LOF OVER BELEID VAN B. EN W. ROMANTICA Instruktiebad Elsehout Vuilnisophaaldienst Begroting is sluitend met post onvoorzien van f 123.269,83 Antwoord burgemeester Ziek of niet ziek maar met CARNAVAL ben ik in Muziek: Skyliners Beleidsnota „Verlanglijstje MAANDAG 2 FEBRUARI 1970 93e JAARGANG No. 10 De tcho van Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p, week (0,33+ 2ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1.55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) 4.05 p.kwrt. p.post ƒ4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „ECHO" DRUNEN - Vrijdagavond Jèwam de raad der gemeente Drunen voor de eerste maal in 1970 bijeen in openbare vergadering. Na de nieuwjaars rede van burgemeester mr. H. Stieger, welke u elders in Ons blad vindt, was het voornaamste punt van de vergadering de begroting over 1970. Dit punt werd zeer uitvoerig behandeld en werd door de meeste fracties en raadsleden aangegrepen om het gehele beleid van b. en w. door te lich ten: Alleen de algemene beschouwingen vergde ruim twee uur, terwijl hei In de nota van aanbieding gaven b. en w. hun zienswijze op de aangebo den begroting. Daarin schreven b. en w.De aangeboden begroting is slui tend met een post voor onvoorziene uitgaven van f 123.269,83, terwijl bovendien f 16.000,- is gereserveerd voor de reorganisatie van de vuilnis ophaaldienst. In deze begroting werden opgeno men: de aanzienlijk hogere subsidie- last voor de muziekschool; een aan zienlijke stijging van 't subsidie voor de leeszaalbibliotheek; de kapitaals- lasten van de riolering, aan te leggen in de Kleinestraat. Einidstraat, Gro testraat en Bosscheweg; de rentelast van de rioleringswerken in Vennen- Oost, bestemd voor toekomstige uit breidingsplannen; de gevolgen van de sterke stijging van de rente op de ka pitaal- en geldmarkt; de excessieve stijging van de kosten van sociale zorg als gevolg van het gereedkomen van een gedeelte van het bejaarden tehuis. Bij de algemene beschouwingen kreeg als eerste het woord de heer Pijnen borg, welke dank; braoht aan de sa menstellers voor de overzichtelijke en duidelijke wijze waarop deze. begro ting werd aangeboden. Dit dank woord werd bij iedere spreker her haald. De heer De Kruiff had diverse vra gen. Wanneer wordt kruispunt remi se Voorbereid, wat denkt het gemeen tebestuur te doen bij de onoverzichte lijke invalsweg aan de westzijde van Drunen, wat denkt de gemeente te doen aan verbetering van de verkeers veiligheid Eindstraat. De heer De Kruiff deed de sugestie bij aankoop van panden in de Kleinestraat ruimte te scheppen waardoor eenrichtings verkeer mogelijk is. Wat denkt de ge meente te doen aan het zeer gevaar lijke punt op de Maasroute nabij de oude molen. Welke fase van het ver lichtingsplan wordt het krediet dat men voor 1970 wil vragen uitge voerd? Hoe staat het met de uitbrei dingen en woningbouw in Vennen- Oost? Hoe staat het met de woning bouw in de sector woningwetwonin gen, bejaardenwoningen en bejaar denwoningen in Elshout, waarvoor de heer De Kruiff speciaal aandacht vroeg. Hij informeerde naar de aan leg van parkeerhavens. De heer Nass had eveneens een aan tal vragen; Ten aanzien van de rio lering zei hij: Waar blijft een voor stel omtrent dit werk, waarom ik vo rig jaar al heb gevraagd; Indien de bejaarden-inrichting zich uitbreidt, zullen deze kosten wel weer hoger worden, want vele verpleegden ko men immers geheel of ten dele ten laste van de Bijstandswet? Met ver hoging der kosten zal dus voor de toekomst rekening moeten worden ge houden. Met het college van b. en w. is onze fraktie het eens, dat niet ieder jaar een dergelijk uitzetting van de gewone dienst kan worden opgevan gen als thans voor 1970 het geval is en dat de begrotingen voor volgende jaren - willen die sluitend blijven - de bestedingen in een langzaam tem po dienen op te nemen. Onze vraag is: wanneer zullen eindelijk de ge meenten een gunstiger regeling krij gen inzake verruiming belastingge- antwoord van de voorzitter ook nog eens ruim twee uur in beslag nam. In grote trekken waren alle leden het met het beleid van b. en w.» eens en beperkten zich de vragen en opmerkingen tot ondergeschikte punten. De aangeboden begroting was sluitend met een bedrag van 123.269,- on voorzien en een reserve van 16.000,- voor reorganisatie van de vuilnis ophaaldienst. bied krachtens de fin, verhouding rijk-gemeenten? Met b. en w. betreuren wij het, dat de doel-uitkering voor het kleuter-onder- wijs zo laag is, zodat de ouders zelfs nog 5,-) per maand moeten bijbe talen, per leerling. Daarentegen is T basis-onderwijs (gewoon lager onder wijs) geheel vrij van schoolgeld. Met het college zijn wij het ook eens over de bezwaren van centrale financie ring door het rijk en delen de vrees, dat die van uitzondering wel eens re gel Zou kunnen worden. Waarom zijn andere belasting-aanpassingen niet nodig. De personeelskosten zijn ge- nodig? De personeelskosten zijn ge- deling, doch wat is de verklaring hier van? Ik mis een "overdekt instruktiebad" waarop ik reeds het vorig jaar de aandacht heb gevestigd. Is een zoda nig bad niet te realiseren in samen werking met andere gemeenten Mo menteel gaat men in Drunen en om liggende gemeenten met hun kinde ren naar Den Bosch. Er zijn gemeen ten welke veel kleiner zijn dan Dru nen, waar men toch sinds kort over een zodanig bad beschikt. Ook daar echter wordt het gebruikt door inwo ners van omliggende gemeenten, want zulke baden zijn er helaas nog maar al te weinig. Indien b. en w. voor* 'n dergelijk object voelen, is nader te bezien op welke wijze dit hier het best gerealiseerd kan worden. Kunnen b. en w. niet de volgorde van voorrang van de nog uit te voeren werken aangegeven naar de graad van belangrijkheid, zonder in acht te nemen de eventueel te verwachten moeilijkheden van boven af? Hoe zijn de resultaten van de bibliotheek ge vestigd in de Hoge Braken? Tot mijn genoegen staat het object sporthal bij die, waarvoor in 1970 mogelijk de raad het nodige krediet zal worden gevraagd. Ik mag, mede namens mijn fraktie, dit óbject nog eens extra in de belangstelling van b. en w. en van de raad aanbevelen. Drunen is van ouds reeds een gemeente geweest, waar de sport gaarne beoefend werd. Er zijn de laatste 15 jaren zéér veel inwoners bijgekomen van elders. Voor de 11.500 inwoners van onze sterk gegroeide gemeente dient o.i. óók be zorgdheid voor een "overdekt in struktiebad", een sporthal, kleine speelterreintjes voor de jeugd tussen de bebouwing, e.d. Naar mijn mening draait het stadsgewest nog niet op volle toeren. Onze gemeente heeft on getwijfeld daar wel belang bij. Onze fraktie beveelt een en ander in de volle aandacht der afgevaardigden van Drunen aan. Worden bij vaststelling van de sub sidiebedragen ook begrotingen op gevraagd van de verenigingen en wordt er ook verder controle uitge voerd hoe de gelden worden besteed? Wat doet de gemeente aan Public Re lations?" aldus de heer Nass. Voor de Elshoutse fractie werd het woord gevoerd door de heer v. Ven- rooy. Deze vroeg ondanks dat de be groting sluitend was, waakzaamheid in de toekomst. Spreker had veel lof voor wat tot stand was gekomen en voor wat op stapel stond, maar vroeg speciale aandacht voor riolering Bos scheweg, scholenbouw in Elshout en bouw bejaardenwoningen in Elshout tevens voor Ijpt uitbreidingsplan Els hout en trottoirs aan de Sohanswijk en tenslotte kon de heer v. Venrooy moeilijk verteren dat het subsidie van Révérence 1500,- en de zangver eniging in Elshout 200,- groot was. De heer v. Lammeren vroeg in de no ta van aanbieding meer aandacht voor de gemeentebedrijven en tevens stelde hij zich voor dat b. en w. met een meer-jarenplan zouden komen. Mevrouw Boseman had ook enkele opmerkingen over de subsidies. De heer v. d. Wiel vroeg zeer uitvoerig meer aandacht voor het vak lichame lijke opvoeding op de scholen. Spre ker noemde deze, zonder te kort te doen aan de huidige leerkrachten, de ze is beslist onvoldoende. Zodra dan ook de nodige accommodatie is ge schapen, zal het van het gemeentebe stuur een zaak worden hieraan iets te gaan doen. De aanstelling van leer krachten met minimaal Lo of Mo zal noodzakelijk zijn. De heer v. d. Wiel vroeg tevens welke plannen er ge maakt zijn. Tevens vroeg de heer v. d. Wiel aandacht voor nog een Dru- nense vereniging n.l. de Parelvissers, welke geen subsidie hadden toegewe zen gekregen. De heer Brok, die ook alle lof had voor hel gemeentelijk beleid, vroeg, gezien de steeds stijgende kosten voor de toekomst waakzaam te blijven. De heer Brok vroeg ook speciale aan dacht voor sporthal, sportpark, zwem baduitbreiding of stichting instruk tiebad. Tevens vroeg sprejcer aan dacht voor het jeugdwerk en huis vesting van de jeugdclubs. Vrij fei trok de heer Brok van leer tegen de nog heersende woningnood. 400 wo ningzoekenden en dit jaar komen 17 woningwetwoningen gereed. Naar z'n mening worden er in de goedkopere sector te weinig huizen gebouwd. Hij bracht tenslotte dank voor de steun welke de brandweer dit jaar van het gemeentebestuur kreeg. De heer Snoeren was de. laatste spre ker in de algemene beschouwingen. Hij had alle lof voor wat er in hec verleden tot stand is gekomen. De heer Snoeren sprak die lof uit, na dat hij alles wat de laatste vier jaren tot stand was gekomen de revue had laten passeren. Ook de heer Snoeren liet ondanks de begroting sluitend was met een behoorlijke post onvoor zien een waarsdnuwend geluid horen, toch vooral op de kleintjes te passen en waakzaam te blijven De heer Snoeren vroeg aandacht voor een so ciëteitsgebouw voor de bejaarden, voor de Duinweg en enkele andere meer ondergeschikte punten, zoals geen brommers op de fietspaden, sneeuwruimen en luchtvervuiling in de kom door varkenshouderijen. Rest nog te vermelden dat de heer v. Helvoirt speciaal de aandacht vestig de op de nadelige post op de begro ting voor het bosbezit. Dit bosbezit kost de gemeente jaarlijks plm. 30 duizend gulden. Spreker vroeg zich af of het niet beter was deze gronden te verkopen aan een vereniging of stichting waarbij men de zekerheid had dat deze gronden niet verloren zouden gaan voor recreatie. Burgemeester mr. H. Stieger gaf zijn antwoord op de vragen in het alge meen, daar verschillende vragen door diverse leden waren gesteld. Daarbij gaf hij gaarne iedereen de gelegen heid, zo nodig, te interrumperen, in dien dit nodig mocht zijn. De burge meester was bijzonder verheugd over de wijze waarop de diverse leden hun beschouwingen hadden gehouden, te meer omdat zij zich niet zozeer in de cijfers hadden verdiept, dan wel in deze aangeboden begroting een alge mene beleidslijn hadden gezien, welk beleid zij aan een kritisch Onderzoek hadden onderworpen. T.a.v. bosgrond stelde de voorzitter terecht dat hieiop de gemeente jaar lijks een behoorlijk bedrag bijlegt. De suggestie van de heer v. Helvoirt wordt ter harte genomen, al zagen b. en w. hierin niet direct mogelijkhe den. Gesteld dient dat zo de gronden kunnen worden afgestoten wat voor verspreide doen moeilijk zal zijn dan dient men er van verzekerd te zijn dat gronden voor algemeen recreatie be schikbaar bijjt en. Het kruispunt remise is in studie, de uitvoering van een en ander ander, wat zeer kostbaar zal zijn, is afhan kelijk van financiëringsmiddelen. Aan de onoverzichtelijke situatie aan de westelijke invalsweg in Drunen wordt aandacht besteed, door het plaatsen van lichtmasten. Door de Prov. Wa terstaat is beloofd dat deze voor de komende winter geplaatst zullen zijn. Hetzelfde geldt voor het gevaarlijke punt op de Maasroute nabij de oude molen. Op verdere vragen van de heer Nass over dit laatste punt werd opgemerkt dat alle gevaar pas wer kelijk weg zal zijn als de weg vier baans wordt of het gevaarlijke punt meer naar het oosten, dus voor Je oprit, wordt gelegd. Een goede ver lichting met hoge masten zal echter al zeer goede verbetering geven. De kwestie verkeerssituatie Eind- straat-Rleinestraat heeft de aandacht. Welke fase van de verlichting zal moeten worden uitgevoerd is afhan kelijk van de financiëringsmiddelen. Parkeerhavens zullen worden aange legd in de Grotestraat Pr. Bemhard- straat en Irenestraat. Ten aanzien van de woningbouw was spreker er van overtuigd dat er te weinig woningen kunnen worden ge bouwd in de goedkope sector. Hierbij is men echter afhankelijk van richt lijnen van boven af, hoewel het ge meentebestuur op deze zaak steeds attent blijft is een oplossing niet di rect te geven. Riolering in Elshout is in voorberei ding, maar afhankelijk van financie ringsmiddelen. Dat de bosten van Sociale Zorg zullen stijgen is bekend. Dat de bestedingen in langzamer tem po moeten gaan geschieden is mis schien wel mogelijk. Dit zal steeds opnieuw moeten worden afgewogen. Spreker was het met de heer Nass eens, dat door de centrale financi ering de bevoegdheid van de gemeen tebesturen wel wat [Worden beperkt. Met betrekking tot de belastingaan passing behoeven wij gélukkig niet tot het uiterste te gaan. Personeels kosten zijn relatief lager omdat met weinig mensen veel wordt bereikt, zonder dat in overspanning moet ge werkt worden. Men heeft wel ideeën over de water zuivering welke vermoedelijk zullen worden overgedragen aan een zuive ringschap. Omtrent de kosten is hier over nog weinig positiefs te zeggen. 4 BARS 1 SNACKBAR (7 man) Onder de 18 jaar geen toegang bad wel onderstreept. Uitbreiding van het huidige zwembad of eventuele verwarming van het water zal kunnen worden overwogen. Dit laatste i.v.m. een herhaalde vraag van de heer Nass in deze richting die dit voor het schoolzwemmen bepleitte. De volgor de van belangrijkheid voor bestedin gen noemde de voorzitter: a) aanko pen van gronden in de uitbreidings plannen; b) bouwrijpmaken van gron den in de uitbreidingsplannen; c) re constructie van de Grotestraat; d) on derwijsvoorzieningen; f) bouw sport hal; g) verlichting, verbetering Duin weg, riolering Elshout. Voor de bouw of aankoop van een ambtswoning zullen binnenkort voorstellen worden gedaan. Bibliotheök en Hoge Braken voldoen aan de verwachtingen en voorzien in een enorme behoefte. Over het stads gewest was burg. Stieger het met de heer Nass eens, maar er wordt nog steeds hard gewerkt om het stadsge west meer gestalte te geven. Er zijn reeds op diverse punten samenwer kingen tot stand gèkomen en t.a.v. het laten leven van de stadsgewest- gedachte bij de bevolking, merkte hij op, dat dit door middel van goede voorlichting moest groeien. Bij belangrijke subsidiebedragen wordt inzage van de boeken en be groting gevraagd. Sprëker was geen voorstander van het benoemen van 'n subsidiecommissie. Voor voorlichting worden zonodig de bestaande wegen gebruikt, terwijl zeer binnenkort een gids over Drunen zal verschijnen. De aankoop van gronden voor het uitbreidingsplan Elshout gaat door. Scholenbouw en woningbouw heeft daar alle aandacht. Over verhoging van de sulbsidie aan de zangvereni ging in Elshout wilde de voorzitter nog spreken met de betreffende ver eniging. Over de aanbiedingsnota merkte de voorzitter op, dat naar zijn mening en ook naar de mening van de des kundige, aan verslag gemeentebedrij ven voldoende aandacht was besteed. Andere cijfers waren in de begroting en de jaarlijkse rekeningen te vinden. Een meerjarenplanning was moeilijk, omdat men afhankelijk is van de fi- nancieringsmidelen. Dat het ge meentebestuur wel enkele jaren voor uit ziet, moge blijken uit o.a. de ver schillende beleidsrapporten welke ge maakt zijn o.a. voor onderwijs, voor uitbreidingen, voor winkelvestiging, etc. De aanstelling van leraren licha melijke opvoeding adhtte het gemeen tebestuur straks, zodra de accommo datie met de bouw van de sporthal er is zeer zéker gewenst. Het college is met de heer v. d. Wiel mede van oor deel dat meer aan lichamelijke op voeding moet worden gedaan. Men moet zich echter wel bewust zijn dat dit extra lasten voor de gemeente zal betekenen. Subsidie aan de Hengel sportvereniging, hoezeer men deze sport mag waarderen, adht men niet gewenst. Steun aan de jeugd heeft steeds de aandacht van b. en w., zie de subsidies aan de sport- en jeugd raad. Van de wens van de heer Snoe ren om een gebouw voor bejaarden sociëteit, is kennis genomen, evenals van zijn opmerkingen over brommers op rijwielpaden, sneeuwruimen en de luchtvervuiling. Na deze uitvoerige bespreking werd de begroting 1970 goedgekeurd. Op deze vergaderingen werden ook de tarieven voor de vuilnisophaaldienst verhoogd met 5,- per emmer voor de eerste en de tweede emmer. Bin nenkort zal aan de raad een recon structieplan voor de vuilnisophaal dienst reinigingsdienst worden voor gelegd. Deze reorganisatie zal geen nieuwe verhoging tot gevolg hebben. WAALWIJK In het afgelopen weekend is het 25-jarig bestaan van de Kath. Plattelandsjongeren afd. Waalwijk gevierd. Het is een groots festijn geworden met als hoogtepunt de feestelijke bijeenkomst op zater dagavond waarbij de huidige leden en de oudleden aanwezig waren. Een verder hoogtepunt was de voetbalwedstrijd tussen leden en oud leden. Door diverse personen werden er 's avonds woorden gesproken aan het adres van de jubilerende vereniging. ff De bouw van een instruktiebad zal nog wel op de lange baan moeten worden geschoven gezien de financie ringsmiddelen, hoewel het gemeen tebestuur het nut van een dergelijk De dag werd 's morgens begonnen met een H. Mis in de St. Clemens- kerk ter intentie van de leden en overleden leden. Daarna begaf men zich naar café van Beers waar een feestvergadering wred gehouden. De vergadering leverde weinig pro blemen op voor het bestuur. Tevens werden er bestuursverkiezingen ge houden. Drie bestuursleden waren aftredend nl. de heren van Huiten en van Loon en mej. van Nooy. Al le drie werden zij herkozen. Na de vergadering werd de fees telijke dag voortgezet bij café van Beers met een feestelijke maaltijd. Hierna gegaf men zich rond twee uur naar het Baardwijkterrein, waar de wedstrijd tussen de leden en oud-leden gespeeld zou worden. Zoals te verwachten viel behaalden de oud-leden een verdiende en re gelmatige overwinning, die met 71 nog aan de magere kant bleeft. De jongeren waren nergens en kon den geen vat 'krijgen op het spel van hun geroutineerde tegenstan ders. Wel mag opgemerkt worden dat het veld zich niet leende voor solistische optredens van de jonge ren, die anders de balans wel eens in hun voordeel hadden kunnen doen omslaan. In de avonduren was er een fees telijke bijeenkomst in zaal De Lin deboom bij de heer J. Timmermans. De avond kan als zeer geslaag wor- beschouwd. De avond werd geopend door de herkozen voorzitter de heer A. van Huiten, die alle aanwezigen een gezellige avond toewenste en verder nog enkele activiteiten rele veerde van het afgelopen jaar, een jaar wat zeer drukbezet is geweest voor de KPJ, met als onbetwist hoogtepunt de driedaagse uitwisse ling met de Duitse stad Unna. Het verslag over de afgelopen 25 jaren werd naar voren gebracht door de secretaresse mej. M. van Nooy. Verder werd nog het woord gevoerd door de voorzitter van de CAV, afdeling Waalwijk, de heer C. Pullens, Mevr. van Loon-Pulles na mens de Vrouwenorganisatie van de NCB, de heer R. van Loon na mens de Boerenleenbank Waalwijk, namens de NCB de heer C. van den Hoven. Als afgevaardigde van de oud-leden trad voor het voetlicht de heer A. van Heesbeen. De feestelij ke bijeenkomst vormde een waardig besluit van de viering van het 25- jarig bestaan.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 9