wAAlwijkse en lAnqstRAAtse couR&nt Gemeentelijke Sociale dienst Waalwijk doet boekje open over dienstverlening Hofleverancier WSC onderneemt financiële- aktie voor een nieuw clubpaviljoen CARNAVALS-ARTIKELEN J. v. d. Heijden nam afscheid als direkteur zuivelfabriek De Toekomst I.V.N. wil inde Langstraat voor Drunense duinen een afdeling OESK MAAKT SYMPATHIEK GEBAAR KOM. BI IN „ZIDEWINDE" TE SPRANG-CAPELLE EUROPEES NATUURBESCHERMINGSJAAR 1970 IN JAARVERSLAG 1967-1968 jf Werkzaamheden van de dienst omvatten veel Accommodatie Personeel Slijterij Wijnhandel „WIDELOVADO" Tel. 2776 (04160) van Prins Carnaval Clubpaviljoen moet er over enkele maanden staan Zeer ruime sortering voor jong en oud yw GROTESTRAAT WAALWIJK Accommodatie Waalwijk CARNAVAL gesloten zijn Verwiel's Lederwarenhuis In maart in Waalwijk bijeen komst DONDERDAGAVOND 5 FEBRUARI 1970 93e JAARGANG No. 11 M ff' JMMMf De tcho vAn het Zuiöen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent "Abonnement Po week (0,33+ 2ct. inc.k.) ƒ0,35 ;j. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 ---- - p, kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4.05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „ECHO" WAALWIJK - Afgelopen week is uitgekomen het jaarverslag van de Gemeentelijke Sociale Dienst Waalwijk over de jaren 1967 en 1968. Jn zijn voorwoord schrijft de heer J. G. M. de Broek, directeur van de Ge meentelijke Sociale Dienst en de in begin 1968 bijzonder toegenomen aan vragen om bijstand geen verslag is opgemaakt over 1967. Middels het cijfermateriaal is het zelfs Voor insiders onmogelijk om zich een volledig beeld te vormen van de aktiviteiten welke door een Gemeentelijke Sociale Dienst worden ontwikkeld. De werkzaamheid tot dienstverlening laat zich nu eenmaal niet in getallen uitdrukken. Het is echter een werk zaamheid, die veel tijd, inspanning en geduld vergt, terwijl de resultaten soms weinig bemoedigend - voor de buitenwacht - verborgen blijven. Veelal slaagt een verwijzing voor immateriële hulp naar het particulier initiatief. De samenwerking met het particulier initiatief zal hopelijk in de toekomst nog meer vruchten gaan af werpen. De totale uitgaven bedroegen in het jaarverslag jaar '67: 2.033.715,66 en in het jaar '68: 2.222.107,39. De steeds voortgaande stijging werd veroorzaakt door: de verhoging van de normen voor bijstand, de toename van het aantal aanvragen, de stijging met ca. 100% in de kosten van bij stand wegens gezinszorg en een ex travagante toename van het aantal uitkeringen krachtens de Wet Werk loosheidsvoorziening. Ook stegen de verzorgings- en ver- plegingskosten, doch door de inwer kingtreding van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten in 1968 kon deze uitgavenpost worden besnoeid met een bedrag van ca. 216.000,-. Ook worden door de Gemeentelijke Sociale Dienst de Rijksgroepsregelin gen uitgevoerd. Tot op heden heeft het college voor de verlening van Bij stand steeds haar normen op de mi nisteriële voorschriften afgestemd. De accommodatie van het bureau van de Gemeentelijke Sociale Dienst werd in 1967 verbeterd doordat dankzij de medewerking van het Gemeentebe stuur de bovenverdieping van 't pand Grotestraat 196 eveneens als kan toorruimte werd aangewezen. Hier door werden lange wachtlijsten ver meden en ook de ongewenste com municatie voor de cliëntèle. Hierdoor hoopt men tevens de "drempelvrees" die er bij een aantal ingezetenen nog bestaat, weg te nemen. Sedert de in werkingtreding van de Algemene Bij standswet zijn er nogal wat kritieken geweest op de gemeentelijke overhe den ten aanzien van de toepassing van de wet. Om meer openheid te be trachten is onlangs een brochure uit gegeven, die een volledig overzicht geeft van de mogelijkheden ten aan zien van de Algemene Bijstandswet. De vier jaren, dat nu de Algemene Bijstandswet in werking is, leiden tot vele overpeinzingen. De materie is moeilijk, weinig exact, daar vele be grippen zich niet gemakkelijk laten definiëren. De belasting- en premie heffing op bijstandsuitkeringen blijft voor het gemeentebestuur een onver teerbare zaak en administratief zeer kostbaar. Hopelijk gaan de wensen in de zeer nabije toekomst meer con creet gestalte krijgen. Niet alleen is de Gemeentelijke So ciale Dienst belast met de uitvoering van de Algemene Bijstandswet en de Rijksgroepsregelingen, maar ook is zij belast met de Wet Werkloosheids voorziening, de Wet Sociale Werk voorziening en de regeling, voor de Beeldende Kunstenaars. Eind december 1968 bestond de per soneelsbezetting uit 13 personen. Het aantal cliënten op 1 januari 1967 be droeg 123, terwijl het aantal cliënten 2 jaar later was opgelopen tot 148. Redenen voor toekenning van bijstand over beide jaren waren: ouderdom, ziekte, sociale indicatie, verlaten vrouw en werkloosheid. Aan 119 be jaarden, verspreid over 32 bejaarden tehuizen werden uitkeringen ver strekt. Ook aan andere perplegings- inrichtingen, zijnde geen bejaarden centra, werden ook uitkeringen ver strekt in verband met het feit, dat daar ook inwoners van de gemeente Waalwijk verbleven. Een aantal andere regelingen en werkzaamheden van de Gemeentelij ke Sociale Dienst zijn de volgende: kosten kunnen onder meer verleend worden bij emigratie, voor zieken fondsverzekering voor bejaarden, voor vrijstelling van luister- en kijk gelden, voor verklaringen voor gratis rechtsbijstand, afhankelijk van de fi nanciële draagkracht, voor het ver krijgen van kredieten, voor vergoe dingen spraaklessen, voor een premie voor krotopruiming. Al met al kan gesteld worden, dat de Gemeentelijke Sociale Dienst met dit verslag een goed overzicht gegeven heeft van haar werkzaamheden, die zich uitstrekken over een groot aantal terreinen van zowel materiële als im materiële dienstverlening. Besoyensestraat Waalwijk Het aktie-comité "Stichting Nieuw Clubpaviljóen" van WSC heeft in sa menwerking met een uitvoerend co mité een grote loterij op touw gezet om een financiële basis te vestigen voor het bouwen van een nieuw club paviljoen. Zaterdag j.l. trok een uit gebreide aktie-groep per geluidswa gen door Waalwijk voor 'n huis-aan- huis verkoop van deze loten en deze aktie leverde, ondanks het koude weer een behoorlijk resultaat op. In middels zijn via allerlei persoonlijke akties reeds een groot aantal loten aan de man gebracht en het WSC-be- stuur heeft goede hoop binnen vrij korte tijd alle tienduizend loten te hebben kunnen plaatsen. Zoals bekend werd WSC onlangs zeer gedupeerd doordat haar clubge bouwtje door een korte dodh hevige brand geheel in as gelegd werd. WSC had reeds langer plannen voor de ves tiging van een nieuw paviljoen, doch geldgebrek stond de uitvoering van deze plannen steeds in de weg. Van gemeentewege kon, na veelvuldige verzoeken slechts vernomen worden, dat men geen enkele financiële steun kon toezeggen, zodat WSC genood zaakt werd naar andere mogelijkhe den uit te zien. Daar ook de kleed gelegenheden in middeleeuwse staat verkeerden en WSC zijn tegenstan- ders en eigen spelers geen enkel com fort kon bieden, besloot een groep le den zelf initiatief te nemen tot ver bouw van de kleedgelegenheden en uitbreiding met douches en verdere sanitaire voorzieningen. Deze ombouw vordert reeds gestadig en het ziet er naar uit, dat binnen enige weken deze dringende benodig de accommodatie-aanpassing 'n feit zal zijn. Deze verbouwing heeft WSC met eigen krachten en met eigen fi nanciële middelen moeten voltooien en heeft ook hiervoor dus een finan ciële aderlating moeten doen. Kort na de, door de brand ontstane situatie, ontving WSC van de voet balvereniging DESK een financiële bijdrage, welke zeer sympathieke ges te door bestuur en léden op bijzonder hoge prijs gesteld werd. Het is te ho pen, zo zegt het WSC-bestuur, dat deze sympathieke geste, door vele voetbalverenigingen uit de naaste om geving zal worden opgevolgd. De ak- tie-groep, die de verkoop der loten lanceert, is zeer aktief en tracht zo veel mogelijk leden te mobiliseren om de nog onverkochte loten zo snel mo gelijk aan de man te brengen. Verder zijn alle verenigingen uit de competi tie-afdeling van WSC benaderd om een aantal loten te kopen en WSC al dus de helpende hand te bieden, doch ook bevriende clubs uit naaste om geving en ploegen, waarmee vriend schappelijk kontakt bestaat, zijn be naderd. Het streven van bestuur en de aktie- comité's is er op gericht binnen eni ge maanden een nieuw clulbpaviljoen op haar terrein te kunnen verwezen lijken en de wijze waarop deze zaak wordt aangepakt wijst zeer zeker in de ridhting van een snel bereiken van het gestelde doel. - De minister heeft afgezien van de afschaffing van 4 onrendabele spoor lijnen in ons land. Geboren: Ursula C G M dv J C M Slaats-de Veer; Anne H M G dv P G M F de Croon-Schoonis; Bemice H J C M dv N C B Pessers-Smarius; Maria C B dv A M J F Schaafstra- van der Westen te Loon op Zand; Marcel MMJzvJWAde Rooij- van Oijen; Augustinus H M zv A A CM van Noort-van Gestel; Francis- cus A J zv J J Verhoeven-Roomer te Sprang-Capelle; Johanna M C dv J B Reinders-Klijn; Renate G C M dv W P M van Hees-Pulles; Sylvia C C dv L W v d Linden-Dewaele te Loon op Zand; Maurice J A zv J A Hol- Leseman; Bartholomeus B zv A Sdholte-Vos te Sprang-Capelle; Di- onne W A M dv P J T de Wilde- van Beers; Cornelia W dv M A v d Besselaar-Damen; Paulina J L dv J H Kleijn-den Otter; Paula H W dv A J M Somers-Willems. Gehuivd: A H Zwart 23 j en C v d Leest 22 j beiden te Waalwijk; B. Acar 28 j en A Breurkens 25 j bei den te Waalwijk. Huwelijksaangiften: J J de Werd 19 j en J M H Roosenlbrand 23 j beiden te Waalwijk. Ingekomen: J H Sleenhoff van Til- burg; M H J Moelands. van Nieuw- Ginniken; A E P M Schoemans van Rosmalen; J G M Dingemans van Loon op Zand; J van 't Hoog van Den Haag; J C C de Weijer van Til- burg. Vertrokken: AAM Lambarts naar Drunen; C A de Wijs naar Loon op Zand; ML E E Tielen naar Breda; E A F Hüsken naar Oisterwijk; A A L Hooijmaijers en gezin naar Wij- chen; M Santi naar Breda; J F H Mombers naar Duitsland P Rottier en gezin naar Vlaardingen J M Konij nenberg naar Epe. MAANDAG en DINSDAG zal onze zaak Grotestraat 264 Waalwijk Telefoon 04160 - 4605 De heer en mevrouw Van der Heijden tijdens de druk bezochte receptie. Maandagmiddag had in het culturele centrum Zidewinde de afscheidsre ceptie plaats van de heer J. van der Heijden, die zijn funktie als direc teur van de zuivelfabriek "De Toe komst", welke funktie hij sinds no vember 1954 vervulde, heeft neerge legd. De grote zaal van Zidewinde was geheel gevuld met bezoekers die op deze afscheidsreceptie acte de pre sence toonden. Onder de vele aanwezigen merkten we deputaties op van het bestuur der melkfabriek, het gehele personeel, waarvan sommigen met hun echtgeno ten, de assistent,directeur de heer G. A. Munneke, deputaties van 't Wa- tersohap, van de afd. Plattelandsvrou wen, buurtbewoners en vele landbou wers die bij de melkfabriek zijn aan gesloten. Voorts waren aanwezig Dr. Winterwerp, mejuffr. Rijken uit Bre da, oud-directrice der plaatselijke huishoudschool, mevr. Waverijn uit Hillegom, het voltallig college van b. en w. van Sprang-Capelle en nog vele andere personen. Burgemeester van Prooijen wilde na mens het gemeentebestuur de heer v. d. Heijden dank brengen voor de wij ze waarop hij aan het bedrijf in die jaren leiding wist te geven waarme de een groot gemeenschapsbelang in gediend werd, vooral in het werk van WAALWIJK - Gedurende 't Euro pese Natuurbeschermingsjaar 1970 (N. 70) is het goed om de algemene aandacht te vestigen op het bestaan van het Instituut voor Natuurbescher mingseducatie (IVN) gevestigd in Amsterdam, Herengracht 540. Vele afdelingen werden opgericht waarvan een aantal (8) in Noord-Brabant. De voornaamste doelstellingen van het IVN kunnen worden samengevat in enkele zinnen, namelijk: anatuur behoud en bescherming; b) milieu hygiëne; c) het opwekken tot begrip van en liefde voor de natuur. De noodzaak tot natuurbehoud en tot bestrijding van milieubederf dringt tot alle lagen der bevolking en be- leidsinstanties door. Van rijkswege, op provinciaal en gemeente-niveau worden inspecties voor de hygiëne van het milieu ingesteld. De bunde ling van krachten om verontreiniging van lucht-, water- en natuurgebieden tegen te gaan, vindt op steeds grote re schaal plaats. Waterzuiveringsin stallaties zijn er reeds vele, toch zijn meerdere rivieren en binnenwateren verboden als zwemaangelegenheden. Op de Landbouwhogeschool in Wa- geningen is reeds een leerstoel voor Natuurbehoud en Natuurbeheer, ook voor Waterzuivering. (Prof. Fohr). Deze studierichtingen worden nog uitgebreid met een leergang voor milieu hygiëne". Het opwekken tot begrip en liefde voor alles wat groeit, bloeit en waar te nemen is in de natuur, tracht het IVN te bewerkstelligen door 't bren gen van lezingen, filmavonden en het houden van excursies in de vrije na tuur onder leiding van door het IVN opgeleide gidsen. Het gebied rond om de Langstraat, met de onvolpre zen Drunense Duinen van Natuur monumenten, is een bij uitstek mooi gebied om mensen hierop te wijzen en van de natuur te doen genieten. Indien hiervoor in Tilburg, Kaatsheu vel, Waalwijk, Drunen, NieuWkuyk, en Vlijmen belangstelling bestaat, wil het IVN district Noord-Brabant gaar ne medewerking verlenen tot het op richten van een afdeling van 't IVN. Wij stellen ons voor om in maart a.s. éen bijeenkomst te beleggen in Waal wijk, de mogelijkheden van een op te richten afdeling te bekijken, evenals de opleiding tot Natuurgids. Wij we ten uit ondervinding, dat de zo gelei de excursie zeer veel volwassenen en jeugd trekken. In Oisterwijk, waar de dichtsbijzijnde afdeling is gevestigd hebben wij in het afgelopen jaar een de agrarische sector. U hebt met over tuiging getracht zoveel mogelijk te bereiken. Voor de jaren die u hier in Sprang-Capelle werkzaam bent ge weest willen wij u als gemeentebe stuur een tastbare herinnering aan bieden, n.l. een bildfox, zijnde een portefeuille met portemonnaie, waar op het gemeentehuis staat afgebeeld. Ook mevr. v. d. Heijden wil spreker in dit dankwoord betrekken, gezien haar vele aktiviteiten in het gemeen schapsleven. Spreker noemt haar belangrijk werk in de afdeling Plattelandsvrouwen De Zonnebloem, de Kankerbestrijding, etc. Namens het gemeentebestuur hiervoor onze hartelijke dank en we wensen u beiden nog vele goede jaren in uw nieuwe woonplaats Oostvoome. De heer M. P. Hollemans, voorzitter der personeelsvereniging bood in wel gekozen woorden namens het perso neel een platenspeler aan. Daarnaast mocht het echtpaar v. d. Heijden nog talrijke andere cadeaus en bloemstuk ken in ontvangst nemen. - In Argentinië is een sneltrein in volle vaart op een stilstaande locaal- trein, waarin ongeveer 1000 mensen zaten .gereden. De locaaltrein werd ongeveer geheel verwoest. De oor zaak blijkt een foutieve wisselstand, naar men vermoedt door het feit dat de seinwachter door roofovervallers was opgesloten in zijn bureau. - Z.H. de Paus heeft zich bereid verklaard een onderhoud te hebben met het Nederlands episcopaat om de bestaande problemen te bespreken. - De fiscus heeft over het afgelo pen jaar 1 miljard gulden meer aan loonbelasting geind dan in '68, de BTW bracht veel minder op dan be groot was. In de gedistilleerd-branche staat een grote fusie op stapel. Vier onderne mingen - Coebergh, Heineken, de Kon. Gist en Spiritus en de Zuid- Nederlandse Spiritus - praten over een samenvoeging van hun gedistil- leerdbedrijven in één nieuw concem. Als de fusie doorgaat, komt een on derneming tot stand die behalve pro- duktiebedrijven ook bieren, wijnhan dels, groothandels en slijterijen zal omvatten. De betrokken gedistilleerdbedrijven hebben samen ongeveer 600 perso neelsleden in dienst. Vele bekende vaderlandse merken worden door de combinatie op de markt gébracht, zo als Rynbende, Henkes, Coébergh, Hoppe, Hulstkamp, Meder, Mops en Heineken en Amstelbieren. 4000 personen rondgeleid. Mochten er na het lezen van dit ar tikel reeds liefhebbers zijn, dan ge lieve u dit schriftelijk op te geven aan de secretaris van het district, M. J. van Weverdijk, Rembrandt van Rijn straat 10 ie Oisterwijk. Per telefoon kan dit geschieden bij de heer v. d. Sande, gemeentehuis Oisterwijk, tel. 04242-3533 en na 17.00 uur tel. 04242-2669 bij mevr. v. d. Sande- Clercx. Zij die zich opgeven worden in ieder geval nader ingelicht.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 13