waaLwij kse en UnqstRAAtse couRAnt „Eijsbrekenwerd geslaagde confrontatie tussen jongeren en ouderen bouwman brillen roei- •riljant Na 15 jaar in Oost. Langstraat nog geen ruilverkaveling Mevr. A. G, Mortier-Kuipérie viert vrijdag haar 80ste verjaardag OPEN OOG NIEUWE GESPREKSTOCHT VAN BEDRIJFSAPOSTOLAAT BOEREN ZIJN HET WACHTEN MOE VEEL VERDIENSTEN VOOR HERV. GEMEENSCHAP DONDERDAGAVOND 5 FEBRUARI 1970 93e JAARGANG No. 11 Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p, week (0,33+ 2ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) 1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. incJc.) ƒ4.05 p.kwrt. p.post ƒ4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „ECHO" WAALWIJK - Aan de serie initiatieven voor gesprekstochten heeft het bedrijfsapostolaat afgelopen zondag een nieuwe loot gevoegd. Voor de jongeren heeft - nu al vier jaar - in de vroege zomer de gesprekstocht "Grasduinen" veel kansen opgeleverd om vrijuit met anderen te praten; en in de herfst is dit jaar voor de eerste maal een soortgelijke pocht poor ouderen, "Bosbomen", een succesvol en plezierig feest geweest. Voor deze winter stond een vorm o.p de rol, aangepast aan het winterweer (niet teveel buiten!) en vooral bedoeld als ontmoetingskans van jongeren en volwas senen: onder de toepasselijke naam "Eijsbreken". De naam bedoeld zowel te verwijzen naar het enthousiast trotseren van de winterse neiging tot slaperig-bij-de-kachel-doezelen, door middel van een korte tocht met en kele vorm van aktief "binnenwerk", als naar dó "eisen" die als barrières tussen de mensen instaan en die met wat begrip zo gemakkelijk wat soe peler kunnen worden: dan is ook het "ijs gebroken" en is er een nieuw begin van waardering van eikaars anders-zijn en anders-denken mogelijk. Deelnemers waren erg tevreden Omdat het een eerste proberen was van iets, wat tegenwoordig nogal snel wat huiver of wrevel kan oproepen - confrontatie van jongeren en oude ren - is er minder publiciteit aan gegeven dan aan Grasduinen 'en Bos bomen; de eerste maal kon het aantal niet te groot worden. De 75 man, die zondag de grote zaal van het protes tantse jeugdcentrum Dukdalf vulden, waren dapper genoeg geweest om de onbekende elementen te trotseren die hen te wachten stonden. Verdeeld in zorgvuldig gemengde groepen met 'n deskundig gespreksleider of -leidster om zonodig van dienst te zijn bij dit "uitpraten" (wat voor sommigen echt iets geheel nieuws en griezeligs blijkt) toog men op pad naar een te voren daartoe besproken huiskamer of anderszins. Binnen een kwartier werden de meest verschillende onderwerpen vurig be discussieerd en werkelijk niet alleen de bekende "protestkreten" wat som migen misschien gevreesd hadden. Toen men om zeven uur weer terug keerde voor het eten, bleek de tijd van 2Vè uur "véél te kort geweest"; al was dat geen beletsel om de snert (volgens de serverende wethouder v. Heeswijk van de allerbeste kwaliteit, "ik krijg ze thuis niet beter") en de broodjes met smaak voorrang te ver lenen. Een openbaring, voor de deel nemers zowel als voor de leiding, was het vuur waarmee ook ouderen, velen voor de eerste maal van hun leven, zich stortten op het weergeven van hun emoties en meningen in al lerlei vormen van creatieve handen arbeid: binnen een kwartier was de grote Dukdalfzaal een levensgrote "workshop", en binnen een anderhalf uur kon men een uitgebreide wande ling maken langs eèn tentoonstelling van de meest verschillende materia len en concepties, waarvoor mensen "uit het vak" zich binnen die tijd niet zouden hoeven te schamen. Qesprekken Aan de vrije openbare gespreksmo- gelijkheid, waarvoor meerdere micro foons tot ieders beschikking stonden was niet eens meer zoveel bdhoefte en wie gevreesd of gehoopt had op een vinnig en verward "televisiedebat", Wij hebben Ueigenlijk niets meer te vertellen onze brillen spreken namelijk voorzicht Gewoon door hoge kwaliteit 8cfraaie vormgeving dacht Uook niet?) IHtadHg Grotestraat 231, Waalwijk, Tel.38 66* zou verbaasd geweest zijn, hoezeer de vrije gesprekken tussen wildvreemde en zozeer verschillende mensen en de ontladende werking van het lijfelijk uitdruk-geven daarvan in het creatie ve werk, de tegenstelling had geredu ceerd tot een graad, waarin de agres siviteit die we zo goed kennen van zulke discussies bijna geheel verdwe nen was: alleen de moeilijke zaken des levens, die ieder kent, die met protesteren niet op te lossen zijn en die een blijvend raadsel vormen en hoogstens een opgave om er ieder op zijn plaats langzaam aan te werken, alleen die zaken bleven over. In plaats van een vrijblijvend applaus na af loop, weïd een ruim gebruik gemaakt van de "volwassen" mogelijkheid om van waardering blijk te geven door 'n zakelijke bijdrage in de kosten van een dergelijk gemeenschapsgeibeuren die worden immers nooit door de in- scbrijfprijs gedekt, en juist bij een goede voorbereiding en het aantrek ken van veel werkelijk deskundigen, kunnen ze al gauw heel hoog worden, zelfs als bijna iedereen zonder hono rarium werkt. Tevreden Hoewel de "bosbomers" en de "gras- duiners" na afloop hun borreltje mis ten, waardoor het gezellig nakaarten ontbreken moest - een goed agenda punt voor de volgende keer! - wa ren toch de deelnemers erg tevreden over deze kennismaking met een van de nieuwe vormen van gemeenschaps beleving, volwassener en aktiever dan we vroeger kenden, en een veelbelo vend begin van de nieuwe "wereld van mondige mensen die'we allemaal mogen zijn, wanneer we de kansen grijpen", zoals een van de deelne mers het treffend formuleerde. Met een gerust hart 'durven de orga- Een JPC groei-briljantring... waardevol geschenk! Een ring met een prachtige, grote briljant - nu bereikbaar! Want u kunt beginnen met een kleine - maar daarom niet minder echte - briljant. Met JPC-Garantie voor kwaliteit, hoogwitte kleur en waardevastheid bij inruil. Beginprijs reeds vanaf 126,-. Onder overlegging van het JPC-Certificaat dat u bij uw eerste aankoop hebt ontvangen, kunt u deze ring later inruilen voor een ring met grotere briljant. U ontvangt voor uw ingeleverde ring het volle aankoopbedrag terug en hoeft u dus alleen het prijsverschil bij te betalen. Enzovoort... zo. groeit uw bezit! Wij tonen u graag onze kollektie en verstrekken u gaarne - vrijblijvend - alle inlichtingen. groci-briljant^^ J. K. VERHULST Uw juwelier met het klokkenspel Grotestraat 260, Waalwijk Tel. 04160-4681 GRATIS brilverzekering Streekbijeenkomst in Zidewinde te Sprang-Capelle "Vijftien jaar wachten we nu reeds op de uitvoering van de ruilverkave ling het Zuiderafwateringskanaal De Beneden Donge. Een gebied met een oppervlakte van bijna tienduizend hectaren en ruim negenhonderd land en tuinbouwbedrijven. Tien jaar gele den zei men ons al: waarschijnlijk volgend jaar komt het ruilverkave lingsplan in stemming. Maar we zijn steeds met een kluitje in het riet ge stuurd. Er gebeurt niets. Hoelang duurt het nog voor de eerste schop in de grond wordt gestoken?" Critische opmerkingen van enkele landbouwers (het merendeel van hen kwam uit Waspik en Raamsdonk) op de door de plaatselijke landbouworga nisaties gehouden streekbijeenkomst in 't cultureel centrum Zidewinde in Sprang-Capelle. Hoofdingenieur B. Franke van de cultuurtechnische dienst betreurde het eveneens dat nog geen begin kon worden gemaakt met de verkaveling. Maar de schuld daar van ligt niet bij de cultuurtechnische dienst. De verkaveling moet parallel lopen met de watervrijmaking van het gebied en dat is een zaak van de pro vinciale- en rijkswaterstaat. Hij gaf toe dat men te optimistisch is ge weest. Dat er meer waarneming en stüdie nodig waren om het plan rond te krijgen dan men aanvankelijk dadht Het hele ruilverkavelingsplan stond eerst niet zo hoog op het urgentie- schema aangegeven. Gelukkig is de kans groot dat men nu spoedig spij kers met koppen slaat. Binnenkort zal het volledige voorstel tot ruilver- nisatoren er de volgende keer meer bekendheid aan te geven, zodat nog meer mensen kansen als deze zullen kunnen krijgen en gebruiken. MET EEN KNIPOOGJE NAAR EIJSBREKEN Het is geen toeval dat de rubriek "Open Oog" de laatste weken steeds gewijd is aan de aktie "Eijsbreken". Toen afgelopen zondag ouderen en jongeren in het jeugdcentrum Dukdalf bijeengekomen waren om het "ijs" tussen deze twee generaties te "breken", bleek namelijk weer hoe voornaam het is een open oog te hebben voor ei kaars problemen, een open oog te hebben voor de moeilijkheden die aan medezeggenschap verbonden zijn en een open oog te hebben voor de negatieve kanten van onze samenleving. De opzet van de dag, de deelnemers hierover te laten praten en hun gedachten later op de avond op creatieve wijze tot uitdrukking te laten brengenis volledig geslaagd. Door de ongedwongen sfeer en de openheid waar mee de partijen tegenover elkaar stonden was er een fijne discussie mogelijk. Duidelijk bleek dat het generatiekonflikt niet zo'n onover brugbare kloof is als men wel beweert, maar dat pooral een gebrek aan kontakt de oorzaak van veel narigheid is. r Hetenthousiasme waarmee alle deelnemers aan de tekeningen 'en collegas werkten toonde dat "wederzijds begrip" en "samenwerking" de basis moet en kan zijn om de maatschappij leefbaarder en geluk kiger te maken. Het was alleen zo jammer dat de zaal niet propvol mensen zat. Waar waren de andere jongeren, die zo kankeren over de kortzichtigheid van ouderen? En waar de ouderen, die de jeugd zo moeilijk kunnen begrijpen? Zijn ze zich niet bewust van al deze pro blemen, of menen zij dat ze de moeilijkheden zelf kunnen oplossen? Denken ze het allemaal veel beter te weten? Waren ze dan toch maar gekomen, want ze hadden van de eijsbrekers van zondag veel kun nen leren! Die waren het er namelijk unaniem over eens dat slechts door ge- zamelijke inspanning een oplossing mogelijk is. Maar wanneer ze niet zo zeker van zichzelf zijn, en ook menen Jiet niet alleen aan te kunnen - eri dat zal bij de meesten wel het geval zijn - dan ge loof ik dat ze een prachtige kans gemist hebben. Ik hoop dat ze een volgende keer, want dergelijk akties zullen zeker herhaald worden, deze fout om thuis te blijven niet meer zullen maken. Dat ze mee zullen werken om meer begrip tussen jong en oud te doen ontstaan. Voor mij heeft eijsbreken bewezen dat we in de goede richting gaan! een eijsbreker (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Vrijdag 6 februari a.s. viert mevrouw A. C. Mortier- Kuipérie uit Waalwijk haar 80e ver jaardag. Mevrouw Mortier is in de streek bijzonder bekend. Als direktri- ce leidde zij vele jaren de IJzerwa- renhandel N.V. I. C. Mortier, terwijl zij ook op maatschappelijk gebied bij zonder aktief is geweest. Vrijdagmid dag bestaat er tussen 3.30 en 5.00 I uur gelegenheid mevrouw Mortier in Hotel Verwiel te feliciteren. '"Het is een hele leeftijd, maar het is maar goed dat ik er niet bij stil sta. kaveling bij het college van Gedepu teerde Staten worden gedeponeerd. De heer Franke zei te hopen dat de zaak dan weer geen vertraging onder vindt door een aantal formele kwes ties. "Het steeds maar uitstellen van de verkaveling heeft natuurlijk nade len gehad voor de bedrijven. Maar al dus ir. Franke, er zijn ook voordelen te noemen. Zo bestaat de mogelijk heid tot het stichten van een aantal selecte bedrijven. Bedrijven die aan gepast bij de laatste ontwikkelingen in de landbouw. Specialisatie De heer A. H. Crijns, hoofdingeni eur-directeur voor de bedrijfsontwik keling in Brabant, zei dat in deze provincie het aantal arbeidskrachten in de landbouw de laatste twintig jaar is gedaald van zeventigduizend tot vierendertigduizend en dat dit aantal over tien jaar zal zijn teruggelopen tot tweeëntwintigduizend. Gezondmaking van de bedrijven en specialisatie noemde de heer Crijns de voorwaarden om zoveel mogelijk mensen in de landbouw te houden. Belangrijk is vooral de in 1950 be gonnen specialisatie van de bedrijven die, naar men verwacht, de komende tien jaar zich sterk zal voortzetten. "'Brabant heeft het grote voordeel", aldus ir. Crijns, "dat er allerlei agra rische aktiviteiten tot ontplooiing zijn gekomen. Er is na het opbouwen van grotere eenheden naast de circa drie duizend akkefbouwlbedrijven nog ruimte voor zo'n vierduizend verede- lingsbedrijven en twee a drieduizend bedrijven met diverse vormen van tuinbouw". Uit het feit dat uit het gebied van het EEN GREEP UIT ONZE, ONGEËVENAARDE VAKANTIEGIDS IN FULL COLOUR Ziet u maar: Per K.L.M. 15 dagen Majorca vanaf f 298.— is Vertrekdata wekelijks v.a. 27 maart 1970 DE MAGNEET nu tMt meest complete reisbureau TILBURG: Heuvelring 49 tel. 04250 - 34809. 's-BOSCH: Kolperstraat 3 tel. 04100-42128. Zuiderafwateringskanaal De Bene den Donge zeer weinig aanvragen om krediet binnengekomen bij het borg stellingsfonds, concludeerde hij dat de inkomenspositie van de boer nog niet zo slecht is. Ir. Crijns verklaarde dat de ontwikkeling van de bedrijven (een ontwikkeling naar grotere een heden, toename van de produktie etc) snéller verloopt dan in de rest van Nederland. Het knelpunt is de financiëring voor al bij jonge ondernemers. Voor een doeltreffende begeleiding van de be drijfsontwikkeling zijn wij in overleg met de provinciale raad begonnen aan de samenstelling van een struc tuurnota", aldus ir. Crijns. mevrouw A. C. Mortier-Kuipérie Ik begrijp het niet", zegt mevr. Mor tier als zij enthousiast vertelt over haar ruim 50-jarig verblijf in Waal wijk. In 1919 kwam het echtpaar uit Wageningen naar Waalwijk om daar de Ijzerhandel fa. Wed. W. G. Vaags in de Grotestraat over te nemen. Tot '65 is mevr. Mortier aktief in de zaak werkzaam geweest. Toen haar echt genoot in 1954 bij een auto-ongeluk om het leven kwam heeft zij meer dan 10 jaar aan het hoofd van het bedrijf gestaan. Mevrouw Mortier heeft veel voor de Hervormde gemeenschap van Waal wijk gedaan. Zo is zij de oprichtster van een Hervormde meisjesclub en van de afd. Waalwijk van de NCYB. Bij haar afscheid van de NCVB werd zij benoemd tot ere-presidente. Als commissielid heeft mevrouw Mortier veel gedaan voor de restauratie van de Herv. Kerk aan de Haven. Zij is erg verheugd dat nu ook het orgel is uitgebreid. Enkele jaren geléden was zij nog ak tief betrökken bij de akties om gel den in te zamelen voor het jeugd- en verenigingsgebouw dat aan de Blijde Incomstelaan staat. Nog altijd onder houdt zij een nauw kontakt met de kerkvoogdij, waarvan haar man vele jaren deel uitmaakte. Ongetwijfeld zullen vele Waalwijkers mevr. Mor tier vrijdag de hand komen drukken. De tcho VAD het Zuióen S3 I smaandags tot luur gesloten

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 9