waatlwijkse en UnqstRAAtse couRant Tot zelfs boven de grote Oceanen blijkt de lucht verontreinigd 'II Het is dweilen geblazen;[op het feest der zotheid S WINTERS DE GEVAARLIJKSTE TIJD BIJ LUCHTVERONTREINIGING Zwaveldioxyde de gevaarlijkste luchtvervuiler Schade „GEEN FIJNER VAL DAN EEN CARNAVAL" Geschiedenis Onderzoek Waarschuwings systemen Laserstraal voor verdediging tegen aanvalsraketten Maatregelen Sociale Verzekering in boekje en folder verschenen „Als je maar leut hebt Gouden kalf r WAALWIJK - DRUNEN CARBONADE 2.98 SAVOYE KOOL GEHAKT 1.89 BLOEMKOOL TARTAAR ANDIJVIE MAANDAG 9 FEBRUARI 1970 93e JAARGANG No. 12 De tcho vAn het Zuióen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p, week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p, kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4.05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „ECHO" In weerwil van alle voorschriften, uitgevaardigd door bezorgde overheidsinstanties en in weerwil van de technische vooruitgang, gaan er dag aan dag in alle geïndustrialiseerde gebieden in de wereld geweldige hoeveelheden uiterst fijn verdeelde vaste stoffen, samen met verschillende soorten gassen, de lucht in. Vooral in sterk ge- industrialiseerde streken is de vervuiling van de lucht natuurlijk heel ernstig. Gedurende ongeveer negen tot tien maanden van het jaar zit er zoveel beweging in onze atmosfeer, dat de luchtlaag dicht bij de grond, waarin wij tenslotte moeten leven, voldoende ventileert, zo dat de vuilconcentratie niet zo hoog wordt dat een en ander een acuut gevaar voor de mensen kan betekenen. De wind en turbu lentie zorgen voor een voldoende verspreiding en daardoor verdun ning van de concentratie zwaveldioxyde, de gevaarlijkste van alle luchtvervuilers, die we helaas in vrijwel alle schoorsteenvuil van fabrieken aantreffen. In de wintermaanden kunnen er onder bepaalde ongustige om standigheden echter kritische si tuaties ontstaan. Dat is bijvoor beeld het geval wanneer er hoog in de lucht, als het ware, een neveldeken aanwezig is. Dat gaat meestal samen met windstil weer. Het gevolg van een en an der is, dat door gebrek aan wind en door de nevel op zekere hoog te het geloosde vuil in de lucht zich niet verspreid en boven een bepaald gebied blijft hangen. Wanneer er dan bij dit wind stille weer ook nog mist gaat op treden, dan gebeurt het maar al te dikwijls dat men de neerslaan de zwaveldioxyde kan proeven en ruiken. Een en ander heeft uiteraard een bijzonder ongunstige invloed op on ze ademhalingsorganen. Men verdenkt zwaveldioxyde er trouwens sterk van, als belangrijk ste en gevaarlijkste luchtvervuiler mede, in ernstige mate aansprake lijk te zijn voor de geweldige toe name van kanker en andere moder ne ziekten in de hoogontwikkelde landen. Volgens zeer recente Amerikaan se onderzoekingen zou zwaveldioxy de zich in het lichaam omzetten in natriumbisulfide en deze verbin ding beschadigt de moleculen van de kernzuren DNA en RNA, die in de celkern van de levende cel de dragers zijn van respectievelijk: de erfelijke eigenschappen en de regu lators van alle levensprocessen. Met man en macht wordt er nu een nader onderzoek ingesteld naar de schadelijke werking van deze stof, die juist in de fabriekscentra van de geïndustrialiseerde landen zoveel voorkomt. In Engeland en met name in Lon den kent men dergelijke gevaarlij ke rook-mist onder de naam ,Smog', een samentrekking van Smoke en Fog. Een dergelijke met vuil verza digde mist was er van 5 tot 9 dec. 1952 in Londen oorzaak van dat er niet minder dan 900 mensen per dag stierven, tegen een normaal sterftecijfer voor deze metropool van ongeveer 250 personen per- dag. De sterk geconcentreerde vervuilde lucht was er oorzaak van dat grote aantallen mensen met zwakke of zieke ademhalingsorganen zonder meer het slachtoffer werden. Het is natuurlijk bijzonder moei lijk om vast te stellen welke schade enkele dagen van een dergelijke „Smog" toebrengen aan een gezond lichaam. Maar dat dit gebeurt, staat zonder meer vast. Nu waren de dagen van 5 tot en met 9 december 1952 toevallig ca tastrofale dagen, maar over het al gemeen betekenen deze windstille winterse neveldagen gevaarlijke da gen voor alles wat leeft in die ge bieden. In verschillende sterk geïn dustrialiseerde gebieden van de wereld, ook bij ons in Europa en in ons eigen land, heeft men con trole en waarschuwingssystemen gebouwd. Deze controleren re gelmatig de mate van luchtver ontreiniging en geven alarm als de concentratie boven een be paalde grens dreigt te komen. Het is dan mogelijk om tijdig personen die gevaar lopen, uit dit gebied te evacueren. Op het ogenblik wordt er zelfs reeds gewerkt aan de opbouw van een geheel controle- en waarsehu- wingsnet over Europa, de zgn. „ait- pollution background stations". Hoe ernstig de toestand is, blijkt wel uit het feit dat er bepaalde stoffen zijn die zich niet zo snel laten afbreken en die dus zeer lang in de lucht blij ven hagen. Daar komt dan nog bij dat ze dag in dag uit versterking krijgen en. tenslotte door de ge weldige aktiviteiten in onze atmos feer door die gehele atmosfeer wor- Toen indertijd het nieuws bekend werd van de ontwikkeling van de zogenaamde „Laserstraal", waarbij „Laser" de afkorting was van light amplification by stimulated emis sion of radiation, waren er reeds veel mensen die in deze ,toen nog in de kinderschoenen staande uit vinding, de zgn. „dodende straal" zagen. De mogelijkheden die deze sterk gebundelde lichtstraal inhield, waren fascinerend. Volgens berichten uit de Verenig de Staten, ziet het er naar uit dat de wetenschapsmensen kans hebben gezien de verwachtingen die men van de Laser had, te realiseren. Bij recente proeven is het namelijk ge lukt om met een zgn. „Laserstraal" in slechts enkele seconden 'n vlieg tuig neer te halen. Ook bij de mili taire aktiviteiten op de grond blijkt de Laserstraal een geducht wapen te kunnen zijn. Bij proeven heeft men stalen platen die zich op hon derden meters afstand bevonden, kunnen doorboren. Momenteel wordt er gewerkt aan de mogelijke toepassing van de La serstraal ter verdediging tegen aan valsraketten. Voorlopig is men nog druk bezig met de daarvoor nood zakelijke onderzoekingen. den verbreid over de wereld. Reeds worden bij wetenschappelijke on derzoekingen in de poolgebieden en boven de grote oceanen, die nor maal gesproken vrij moesten zijn van vuil in hun lucht, bepaalde vreemde stoffen aangetroffen en dat geeft ernstig te denken. Hoe snel zullen deze concentraties daar oplopen bij de huidige vuiproduk- tie in de wereld? Wanneer komen we aan het kritieke punt dat er ner gens meer op aarde nog echte frisse en onbedorven lucht te Vinden zal zijn? De Wereldorganisatie voor Me teorologie (een organisatie van de UNO, heeft in verband hiermede reeds een oproep laten horen aan de technisch ontwikkelede landen in de wereld, can door samenwer king te komen tot een wereldwijd net van controle- en waarschuwings stations. Dat zou mogelijk zijn wan neer men in elk gebied van 500.000 vierkante kilometer zo'n station zou hebben. Op die manier zou men deze gehele gevaarlijke ontwikke ling in het oog kunnen houden. Het belangrijkste is natuurlijk dat er maatregelen worden ge nomen om verder verontreini ging van de lucht, speciaal in de industriegebieden, tegen te gaan. Gezien het enorme gevaar voor de volksgezondheid, mag men geld noch moeite ontzien om in de naaste toekomst dit doel te bereiken. In uiterste konsekwen- tie staat tenslotte het bestaan van alles wat leeft op aarde op het spel, ook het bestaan van de mensheid! „De Kleine Gids", het jaarlijks verschijnende boekje dat in heldere taal een overzicht geeft van de Ne derlandse sociale verzekering, is weer verschenen. Hoewel het wordt uitgegeven door de Vereniging van Raden van Ar beid behandelt het niet alleen de wetten waarmee de Raden hebben te maken. Men vindt er „alles" in. Wie er in geïnteresseerd is - dat zullen er ve len zijn - kunnen het voor slechts vijfendertig cent bij elke Raad van Arbeid aanvragen of ophalen. Voor wie „De Kleine Gids" nog te omvangrijk is of wie liever een wat schematischer overzicht van de sociale wetgeving heeft, is er een herdruk verschenen van de handza me folder „Stand van Zaken bij de sociale verzekeringen en voorzienin gen." Deze geeft in kort bestek het voornaamst weer van wat de des betreffende wetten behelzen. De folder is voor niets verkrijgbaar bij het Voorlichtingscentrum Sociale Verzekering (Rhijnspoorplein 1, Amsterdam). Bij grotere hoeveel heden wordt 5,- per honderd exemplaren in rekening gebracht. I (Van onze verslaggever WAALWIJK Het hele bonte confetti- en ser- pentinefeest beter bekend onder de naam car naval is weer losgebarsten. Zaterdag heeft Prins Carnaval in de meeste gemeenten in Bra bant en Limburg de dagelijkse leiding van het gemeentebestuur overgenomen. Dat was ook in de Langstraat het geval. Onder het vorstelijk bestuur van Prins Carnaval is zotheid het gebod. Het feest van de gulle, onbezorgde lach, van een stevige pint en van een grote leutigheid geeft „Zuid-Nederland" vandaag en morgen een ander aanzien. Het is dweilen geblazen. Gisteren zijn er carnavalsoptochten gehouden in Waalwijk, Drunen, Vlijmen, Kaatsheuvel en Waspik. Elders in dit blad leest u er meer over. Ook voor van daag en morgen staat er heel wat carnavalsleut op het programma. We hopen dat u woensdag op een heel plezierige carnaval kunt terugzien. Het carnaval is, zo lezen we ergens, een voorbode van de na derende lente. In de zich eeuwig verjongende natuur gaat 't naai de zomer toe. Alles wat groeit en bloeit barst dan weer open. De zon zal haar w ar mt eb r eng en- de stralen weer over stad en land laten schijnen. De mens doet daar aan mee. Geen wonder dat het carnaval gevoerd wordt met een uitbundigheid die nuchtere mensen volkomen vreemd is. Prins Carnaval is de centrale fi guur bij een carnaval. Getooid met de meest komische eretekenen en titels, moet hij het feest in goede banen leiden. Zaterdag is hij op de meeste wonderlijke manieren in de carnaval-vierende steden en dorpen gearriveerd. Al die gemeenten krij gen ook direct een andere naam. Waalwijk heet nu Schoenlappers- laand; Drunen, Dwergonië; Waspik, Maonblaoserlaand, och, ga zo maar door van Bergen op Zoom tot Krab- begat en van Den Bosch tot Oetel- donk. Het dolzinnige en dwaze feest is losgebarsten. Maar er speelt dezer dagen ook nog iets anders. Een miljoenendans om het gouden kalf. Tijdens de vier dolle dagen dwarrelen niet alleen confettiesnippers en serpetineslin- gers. Tientjes en honderdjes dwar relen mee. Ze worden uitgegeven aan consumpties, feestkleding en wat nog meer nodig is om een feest een feest te maken. Toen vorig jaar de sneeuw spelbreker was, kostte dat Limburg vele miljoenen. Van alles wat onze planeet beroert tracht de mens de geschiedenis en het ontstaan te achterhalen. Zo ook met carnaval. Er zijn wetenschap pelijke naspeuringen verricht en de verklaring van de naam is gezocht in carne-vale (vlees, vaarwel) in verband met de komende vasten, of zelfs het Toskaanse carnelevare (vlees opruimen). Hoe het ook zij, zegt Toon Her mans, er is geen fijner val dan carnaval. Nog twee dagen gaat vrolijkheid en leut hand in hand. Alles, onder alles zeggende leu ze: ALS JE MAAR LEUT HEBT! EM-TE supermarkt DINSDAG y2 KILO y2 KILO panklaar, per zak 39 ct. WOENSDAG '^4 KILO EEN GROTE voor 79 Ct. DONDERDAG per stuk 69 ct. per zak 69 ct.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1