De Echo van hei Zuiden Erna Spoorenberg en Elisabeth Cooymans solisten in concert Brabants Orkest Bejaarde automobilisten maken minder brokken b Dit jaar geen feestmiddag voor Waalwijkse bejaarden Krijgt Tilburg als eerste gemeente kulturele Akademie? Nu ook heren junioren-team van Tachos kampioen OOK OPTREDEN PHILIPS PHILHARMONISCH KOOR ONDERZOEK IN VER. STATEN: WEGENS GELDGEBREK Toneel Op maandag 16 febr. in Stadsschouwburg te Tilburg Jules Bastin Erna Spoorenberg Lode Devos Elisabeth Cooymans 2,2% van beroeps bevolking in Neder land bestaat uit gastarbeiders Artisten voor de maand februari Trio Latino Tony Moro Petro Moreno Francien Morgan Duo Laszlo THE BLUE NOTE Tilburg Verantwoordelijk heidsgevoel Het Brabants Orkest voor de radio Nieuw telefoon nummer Verkeers informatiedienst 12 miljoen extra voor zittenblijvers Concours-hippique „In door Brabant" op 6, 7 en 8 maart in de Brabanthallen Prognose studenten-aanbod toont levens vatbaarheid Sprang-Capelle MAANDAG 9 FEBRUARI 1970 93e JAARGANG No. 12 WAALWIJK Erna Spooren berg, sopraan; Elisabeth Cooymans, alt; Lode Devos, tenor; Jules Bastin, bas-bariton zijn de solisten in het 4e abonnementsconcert serie A dat Het Brabants Orkest m.m.v. Het Philips Philharmonisch Koor o.l.v. Hein Jordans zal geven op maandag 16 februari 1970 om 20.15 uur in de Stadsschouwburg te Tilburg. Het programma vermeldt werken van: Monteverdi (O Beatae Viae, voor 2 solostemmen, 2-stemmig vrouwenkoor en orkest), J. S. Bach bew. Strawinsky (Vom Himmel hoch da komm' ich her, voorge- mengd koor en orkest), Beethoven (Symfonie no. 9 d-moll opus 125). Na zijn gymnasiumopleiding te Stavelot studeerde de Belgische bas Jules Bastin muziek te Brussel, waar hij in 1958 de premier prix grande distinction voor zang, in '59 de premier prix voor opera en eveneens in 1959 het diplome supé rieur voor zang behaalde. Daarna was hij prijswinnaar op in ternationale concoursen te Verviers, Toulouse, Brussel, 's-Hertogenbosch en München. Jules Bastin vertolkte met veel. sue. ces tinentallen rollen in opera's en oratoria en verleende medewerking aan vele festivals en radiouitvoerin gen in België, 'Spanje, Zwitserland, Luxemburg, -Duitsland en Neder land. en piano. Op aanraden van prof. Hendrik Andriessen ging zij zang studeren aan het conservatorium te Utrecht. Zij behaalde het solodiplo ma en vervolgde haar studie bij de ervaren concertzanger en pedagoog Willem Ravelli. Het begin van haar eigenlijke car rière was een recital met uitsluitend liederen van Max Reger als onder deel van het Holland Festival 1966, welk programma zij eveneens uit voerde in de Nederlandse Ambassa de te Bonn. Kort daarop gaf zij een recital te Den Haag met liederen van Hugo Wolf, dat door de pers niet minder enthousiast werd beoordeeld. Tij dens het Vlaanderen Festival in 1967 vervulde zij de solopartij in Caplet's „Miroir de Jésus". Er volg den tal van uitnodigingen voor optreden met orkest, en zij zong on der de dirigenten Jean Fournet, Hein Jordans, André Rieu, Roelof Krol, Charles de Wilff, Bart van Beinum, Leo Driehuys e.a. In 1968 gaf zij met de pianist Sas Bunge een serie Debussy-avonden in Pa rijs, Den Haag, Amsterdam, Haar lem, Eindhoven, Leiden, 's-Herto genbosch en op Queekhoven (Breu- kelen). Dit recital werd door de VARA in zijn geheel uitgezonden. De pers sprak van „een kunstenares van grote allure" en „een liederen- avond op internationaal niveau". In 1969 kreeg zijeen uitnodiging tot solistische medewerking aan de Jo hannes Passion te Warschau en met Magnificat van C. Ph. E, Bach te Bregenz. (Festspiele) In november van hetzelfde jaar gaf zij een recital in de Purcell Room te Londen Lode Devos werd geboren te Brussel in 1926. Zeer muzikaal aan gelegd, studeerde hij na zijn Huma niora, viool en alt-viool aan het Conservatorium van Brussel en ver volgde zijn muziekstudies aan de „Musikhochschule van Graz (Oos tenrijk). Gedurende 2 jaar was hij solo-altist bij het kamerorkest van Brussel. Intussen studeerde hij zang bij Prof. Theo De Mulder-Brussel, Prof. Krainz (Wenen) en Prof. War- ner-Berlijn. Weldra trad hij op als solist in concerten en bij de Radio. Hij debuteerde met groot succes. Zeer gevraagd voor oratorio-uit voeringen en vooral voor moderne werken ging zijn reputatie weldra over de grenzen wat voor hem en gagementen met Holland, Frankrijk, Engeland, Duitsland, Zwitserland, Italië en Noorwegen meebracht. Citeren wij onder zijn successen zijn prestaties bij het Holland-Festival 1953 (Europese première van Kan- tate van Strawinsky) en bij re Stu- io des Champs Elysees te Parijs; in 1954 de hoofdrol in Orestes van Henk Badings (Italia-prijs); in de Muntschouwburg de rol van Flore- ston in Fidelio (Onder de leiding van Carl Elmendorff); zijn optreden in het Zomer-festival 1955 man München; opvoering van de Mes sias in Oslo; zijn optreden met het Philharmonisch Orkest van Mün chen in het Theatro San Carlo te Napels; voorts trad hij op in het Festival Locarno, het Beethoven Festival te Toulouse, in Dublin in een Mozartopera, Fête des Vigne- rons Vevey; Lausanne; en in de Mattheuspassion *e München. Erna Spoorenberg werd geboren te Djakarta, maar reeds vroeg kwam zij naar Nederland, waar zij piano en viool begon te studeren. Met 11 jaar kreeg zij haar eerste zanglessen en toen zij 14 was zong zij al de moeilijke partij van de „Königing der Nacht" uit de „Zau- berflöte van. Mozart. Terwijl zij haar vioolstudie aan het Amsterdams'Conservatorium bij Julius Röntgen voltooide, ontving zij tegelijkertijd zanglessen van de bekende pedagoge Aaltje Noorder- wier-Reddingius. Inmiddels had zij besloten zangeres te worden en zij maakte haar debuut toen zij nog op het conservatorium was. Kort daar na werd zij al uitgenodigd voor een gastoptreden en hiermee begon haar opera-carrière. Maar Erna Spoorenberg is niet alleen bekend als opera-zangeres. In zeer korte tijd maakte zij ook naam als concert- en liederenzange- res en met haar vaste begeleider Géza Frid maakt zij regelmatig tournees door heel Europa. In ons land en ook in de meeste andere landen van Europa heeft Erna Spoorenberg met alle grote orkes ten opgetreden terwijl zij ook regel matig aan oratorium-uitvoeringen meewerkt. Ook is zij geregeld te beluisteren op radio en televisie. In 1967 maakte zij haar debuut in New York met een liederenavond en een concert met orkest in het beroemde „Lin coln Center". Zij vervult verder regelmatig gast- engagementen bij de Nederlandse Opera, bij de Staatsopera in Ham burg, bij de „Deutsche Oper" in West-Berlijn enz. Elisabeth Cooymans volgde aan vankelijk een opleiding voor orgei Over het algemeen is men van mening, dat oudere mensen een ge vaar in het verkeer kunnen beteke nen, omdat zij door hun ouderdom minder snel reageren, sneller afge leid zijn en wat al niet meer. Dat oudere mensen in het ver keer over het algemeen deze nega tieve verschijnselen vertonen is 'n feit waar men niet omheen behoeft te draaien. Toch blijkt uit een uitgebreid on derzoek, ingesteld in liefst 30 Ame rikaanse staten, dat autorijders van boven 65 jaar minder ongelukken maken dan ander chauffeurs. Men heeft het allemaal keurig be- In verhouding tot vele andere lan den in West-Europa, is het percen tage buitenlandse werknemers in ons land maar heel bescheiden. Van de totale beroepsbevolking in ons land bestaat slechts 2,2% uit gast arbeiders. Buiten de Belgen, Lux emburgers en Indonesiërs, die als gevolg van bepaalde overeenkom sten met ons land niet direct als gastarbeiders worden beschouwd, telt ons land ongeveer 83.500 bui tenlandse werknemers. Van deze 83.500 gastarbeiders ko men er rond 60.000 uit landen rond de Middellandse Zee. Van deze categorie wordt de groot ste groep gevormd door de Turken, waarvan er zo'n 15.400 in ons land werken; daarna volgen de Marokka nen met 14.900 en de Spanjaarden met 12.500 personen. Voorts zijn er nog grote aantallen Grieken en Ita lianen. Voor de Nederlandse regering vormt de huisvesting van deze 10- duizenden gastarbeiders het grote probleem. In zijn algemeenheid tobt Nederland nog met een woningte kort, speciaal in de Randstad-Hol land, waar toch ook het grootste deel van de gastarbeiders him werk heeft. Om voor deze mensen een passend onderkomen te vinden, is geen eenvoudige zaak. Minister Roolvink deelde de Tweede Kamer in verhand hiermee mede, dat deze huisvesting een zaak is waarover interdepartementaal overleg plaats vindt, waaraan ook door de vereni ging van Nederlandse gemeenten wordt deelgenomen. MUZIEK ZANGER STRIPTEASE en ACROBATISCH Geopend van 22.00 uur tot 04.00 uur. VEEMARKTSTRAAT 36 - 38 Telef. 04250 - 25287 rekend en rekening gehouden met het feit, dat het aantal autorijders van boven de 65 jaar natuurlijk maar een bescheiden percentage is van het totale aantal autorijders. De statistieken wijzen echter keu rig nejes uit, dat naar verhouding deze bejaarde automobilisten 40% minder ongelukken maken dan jon gere autorijders. Men heeft ook naar dit merk waardige en onverwachte verschijn sel een onderzoek ingesteld en dan blijkt, dat in weerwil van de nega tieve factoren, veroorzaakt door de cuderdom, de bejaarde automobi list over een aantal andere zeer po sitieve eigenschappen beschikt, die de negatieve meer dan goed maken. Zo hebb endeze mensen een dui delijk groter verantwoordelijkheids gevoel dan de anderen; dat draagt er toe bij, dat ze zich bijvoorbeeld ever het algemeen volkomen correct houden aan de gegeven verkeers- voorschriften. Hierdoor worden weer veel ongelukken voorkomen. Hun verantwoordelij kheidsgevoel brengt onder anderen ook mee, dat onder deze groep het rijden onder invloed, aanzienlijk minder voor komt dan in de andere groepen. Doorrijden na een ongeval komt bij hen vrijwel niet voor. Deze groep verkeersdeelnemers is de meest voorzichtige en dit leidt er toe, dat zij veel compenseren van hun li chamelijke tekortkomingen. Wanneer jongere automobilisten eens deze instelling van de bejaarde collega zou bezitten, dan zou het verkeer in zijn algemeenheid zonder enige twijfel heel wat veiliger zijn! De AVRO zal op donderdag 12 februari 1970 om 20.05 uur via de zender Hilversum I (golflengte 402 meter) een opname van Het Bra bants Orkest, o.l.v. Hein Jordans uitzenden, die op 1 november 1969 in het Concertgebouw te Amster dam werd gemaakt. U kunt luisteren naar: 1. Strawinsky Concerto Es-Dur „Dumbarton Oaks". 2. Beethoven Pianoconcert no. 1 C-Dur opus 15; André Tchaikowsky piano. 3. Mahler Symfonie no. 4 G-Dur met sopraansolo Erna Spoorenberg, sopraan. WAALWIJK Door gebrek aan geld, zijn de Waalwijkse bejaarden gedwongen hun jaarlijkse feestmid dag te laten vervallen. Het bestuur van de Bond van Bejaarden en Ge pensioneerden in Waalwijk heeft dit de leden dezer dagen tijdens 'n ver gadering in het Parkpaviljoen voor gelegd. Men kwam tot de conclusie dat het geld dat voor de feestmid dag gereserveerd was, zal worden besteed aan het jaarlijkse uitstapje. Dit bedrag zou niet voldoende zijn geweest om er een feestmiddag van te organiseren, zoals dat het vorig jaar nog gebeurde in het Lido. Men hoopt nu het jaarUjkse uitstapje wat plezieriger voor de leden te kunnen maken. De leden, die in grote geta- len aanwezig waren, konden zich al len bij deze suggestie van het be stuur neerleggen. Voorts is er door het bestuur van de bejaardenbond op aangedrongen dat personen boven de 65 zich aan melden als nieuwe leden. „Van de 1600 bejaarden die er in Waalwijk zijn, moeten er minstens 1000 lid kunnen zijn. Momenteel zijn dat er nog 370; de bejaarden weten vaak niet wat een bond voor hen kan doen", aldus voorzitter W. Klijn. Met veel enthousiasme is die mid dag het aanbod van de beide Waal wijkse toneelverenigingen D.V.S.V. en O.O.G. ontvangen, om gratis een voorstelling te komen bijwonen. Beide toneelgezelschappen zullen in maart in Waalwijk voor het voet licht treden. De bejaarden zullen als gasten worden uitgenodigd. Zeker is, dat D.V.S.V. op 13 en 15 maart op de planken staat, terwijl de data waarop O.O.G. zal optreden, nog niet vaststaat. Mocht de belangstel ling van de ouden van dagen erg groot zijn, dan zullen de toneelver enigingen een aparte voorstelling voor de „oudjes" verzorgen. Het ver voer zal geen problemen opleveren, aangezien de bejaarden opgehaald en weggebracht kunnen worden. Vanmiddag konden de bejaarden deelnemen aan een onderling rik- concours, dat om half twee in het Parkpaviljoen begon. Met ingang van vrijdag 6 febru ari a.s. krijgt de Verkeersinforma tiedienst van de ANWB in Den Haag een nieuw telefoonnummer, t.w.: 070 - 26 44 55. Deze dienst, vroeger bekend onder de naam: Wegeninformatiedienst, verstrekt aan leden en niet-leden van de ANWB 24 uur per dag alle individuele telefonische wegen- en verkeersinformatie. Op dezelfde datum krijgt het Hoofdkantoor van de ANWB in Den Haag, en daarmee dus o.a. de Alarmcentrale en de Radio-oproep dienst, ook een nieuw telefoonnum mer en wel: 070 - 26 44 26. Het oude nummer was: 07q - 81 43 81. De regering heeft op de onder wijsbegroting 1970 niet minder dan 70 miljoen gulden extra uitgetrok ken voor de jongelui die dit jaar blijven zitten in de derde klasse van de middelbare scholen. De derde-klas-leerlingen van gym nasium, H.B.S. of U.L.O. die dit jaar niet bevorderd kunnen wor den naar de vierde Mas gymnasium atheneum en MAVO-4 zullen met ingang van september a.s. extra lessen krijgen in de vorm van een soort spoedcursus Dit is namelijk nodig, omdat de nieuwe schooltypen in de derde klas reeds een totaal ander lesprogram ma bieden dan de oude schooltypen. Het is de overgang van het oude systeem naar het nieuwe van de mammoet. Het rijk voorziet per schooltype in 80 bijlessen. Dit bete kent dat op volledige scholenge meenschappen vijfmaal 80 bijles sen per jaar voor rijksrekening kun nen worden gegeven. Het vierde Internationaal Con- cours-Hippique" Indoor Brabant" zal worden gehouden op vrijdag 6, zaterdag 7 en zondag 8 maart a.s. in de „Brabanthallen" te 's-Hertogen- bosch. Hoewel de inschrijving nog niet is gesloten, bestaat er een gerede ver wachting, dat dit jaar de béste springruiters van tenminste zeven West-Europese landen naar Den Bosch komen om aan het ruiterfes- tijn in de „Brabanthallen" deel te nemen. Aan het gebruikelijke programma van vijf nationale en zeven interna tionale springconcoursen worden ditmaal enige shownummers toege voegd. De bekende Westduitse dres suurruiter Kurt Capellmann zal met Granit dagelijks een demonstratie geven. Bovendien zal in het middag, en avondprogramma van zaterdag en zondag een voltigenummer wor den uitgevoerd door „Capriole", de jeugdafdeling van de rij vereniging „Mascotte" uit Vught. De nieuwe burgemeester van 's-Hertogenbosch, Mr. G. M. J. W. van de Ven, heeft inmiddels het ere-voorzitterschap van de Stichting C.H.I. „Indoor Brabant" aanvaard. Toegangsbewijzen zijn in voor verkoop verkrijgbaar vanaf 16 fe bruari tot en met 5 maart a.s. aan het adres Stationsweg 15 te 's-Her togenbosch (telefoon aldaar 04100- 37206). Na 5 mrt aan de „Brabant hallen". De Stichting Kulturele Akademie Tilburg heeft de Staatssecretaris van Onderwijs en Wetenschappen ver zocht een school voor hoger sociaal- paedagogisch onderwijs ten dienste van het kultureel werk op te nemen in het scholenplan 1972/'74 en voor bekostiging in aanmerking te bren gen met ingang van 1972. In het rapport, dat deze aanvraag vergezelt en waaraan o.a. is meege werkt door Prof. Dr. J. A. Stalpers, hoogleraar in de sociale pedagogiek aan de Tilburgse Hogeschool en be stuurslid van de Stichting, betogen de initiatiefnemers, dat er in de toe komst grote behoefte zal zijn aan kultureel werkers die een specialis tische opleiding hebben genoten, die geheel moet zijn afgestemd op de steeds groter wordende variëteit van kennis en vaardigheid, welke ge vraagd wordt voor maatschappelijk- kultureel werk Zij herinneren hier bij o.a. aan de nota inzake jeugdbe leid, die de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk vorig jaar de Staten Generaal heeft aangeboden. Ook wordt gewezen op de ontwikkeling die gaande is ten aanzien van de partiële leer- en vor mingsplicht voor de werkende jeugd en de wenselijkheid die gevoeld wordt om te komen tot verwezen lijking van de permanente edukatie. Het Stichtingsbestuur meent dat de opleiding van kultureel werkers in een eigen instituut beter tot zijn recht kan komen. Deze zelfstandige opleiding zal kunnen voldoen aan de toenemende vraag naar gespecia liseerde kultureel werkers. In een prognose van studenten-aanbod wordt de levensvatbaarheid van 'n dergelijk instituut aangetoond. Het Stichtingsbestuur acht om verschil lende redenen Tilburg als vesti gingsplaats van deze eerste Kultu rele Akademie in ons land 't meest geschikt. De spelers Jozef van Wezenbeek, Jan Moerlands, Sib van Vuuren, An dré Schalken, Martin Voogd, Kees scholt, Kees de Louw, Frans Hoeben, Jackie Gijzen en Kees van Daelen hébben het gepresteerd om het sterk ste team van de afd. West Noord- Brabant te worden. Hiermede hebben zij het kampioenschap van het vorig jaar geprolongeerd en weer heeft Ta chos momenteel het sterkste jeugd- team van de afdeling, waarin o.a. ver tegenwoordigd zijn Den Bosch, Don gen, Tilburg en Breda Uit het zo ster ke team van de vorige kompetitie gin gen 6 spelers over naar de senioren en het team dat dit jaar aan de kom petitie begon, had de opdracht om in ieder geval in de hoogste klas van de afdeling te blijven. De nieuwe spe lers zonder handbalervaring met de spelers van het "oude" team hebben met alle inzet niet alleen hun plaats bèhouden, maar onder leiding van hun trainer de heer Hans van Mierlo, de enige ereplaats opgeëist, die hun als volkomen outsider niet was toe bedeeld. Dongen was op gelijke hoogte geko men met TaChos, inaar hadden nog 'n protest lopen op een gespeelde wed strijd, waarbij hun reglementair twee punten in mindering waren gebracht. Dit protest werd zondag officieel af gewezen en ondanks een grote over winning van Dongen op Rapid uit Breda bleven zij 2 punten achter op Tadhos. Tegen Dongen had Tachos verloren met 12-9, maar de laatste wédstrij'd werd overtuigend met 25- 15 gewonnen en een beslissingswed strijd had alle perspectief op 'n over winning gehad. Nu hoeft dat dus niet meer. De Heren junioren moeten nu 2 be slissingswedstrijden spelen tegen de kampioen uit Zeeland en de winnaar daarvan zal op 15 maart a.s. deelne men aan het landskampioenschap in Tilburg. Dit zal wel een te zware op gave zijn, daar de Zeeuwse ploegen over het algemeen veel sterker spelen dan de Brabantse teams. Maar de wédstrijden moeten eerst gespeeld worden. De Heren 2 wonnen in Breda van Dongen, maar Blauw Wit uit Den Bosch zal geen fouten meer maken en promotie voor de reserves van Tachos zit er dus dit jaar niet in. Tachos sluit deze zaalhandbalkompetitie af met 3 kampioensteams en zal het vol gende jaar dus weer sterker uitkomen dan de afgelopen kompetitie. Finan cieel zit het nu ook veel beter. Hoe wel de donateursaktie nog niet afge lopen is, is de aktie van afgelopen za terdag een geweldig sukses geworden en is reeds een bedrag van ruim 1000,- 'bijeengebracht. Hiermede heeft Waalwijk bewezen iets over te hebben voor een eigen handbalvereni ging. Het bestuur en alle leden van de handbalvereniging Tachos willen langs deze weg hiervoor dank zeg gen. AKTIE VOOR BIAFRA Door de leerlingen der Christelij ke kleuterscholen te Capelle werd een aktie gevoerd voor de nood in Biafra. Deze aktie, die bedoeld was voor de huiselijke kring der kleu ters, bracht toch nog het mooie be drag op van 425, VERGADERING DAMESKRANS De Ned. Herv. Dameskrans te Ca pelle zal op woensdag 11 februari a.s. des avonds om half 8 in gebouw „Elthato" bijeenkomen. De Ring- vergadering is verschoven naar woensdag 18 februari a.s. PUPILLENTOURNOOI DeD voetbalvereniging S.S.C. or ganiseert op zaterdag 21 februari a.s. in de sporthal „Zidewinde" een pupillentournooi. Het is voor de eerste maal dat in Sprang-Capelle een zaalvoetbaltournooi wordt ge houden. Aan het tournooi, dat des voormiddags om 11 uur geopend wordt door wethouder Jac. Vos, ne men de volgende verenigingen deel: RKC, Baardwijk, RWB, DESK, TSC Wit Zwart en SSC; laatstgenoemde met twee elftallen.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 5