Ajax en Feijenoord gekweld door Oostduitse Europacup zorgen ANWB stelt minister nieuwe kentekenregeling voor Spoxt In 1969 bezochten 750.000 mensen de Italiaanse meren f Van 8 tot 18 uur staan wij voor u klaar Antoon Tielen KMTSHEUVEL DE SP0RTT0T0 SPANNENDE STRIJD IN NEDERLANDSE VOETBALCOMPETITIE NAAR DRIE-DEUG BEWIJS? BLAUWE JUWELEN IN DE KROON VAN ITALIë Nieuwkuijk ADVERTENTIES ABONNEMENTEN De Echo van het Zuiden DRUKWERK 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 9 FEBRUARI 1970 Carl Zeiss Jena sterkste ploeg Vooruitzichten De ere-divisie No. 3 en 4 Nieuwkuijk In het tijdperk van computers meer anafabeten Legitimatie Bij diefstal Sprang-Capelle Herinneringen Waalwijk DRUKKERIJ Onze kantoren zijn geopend van 's-morgens 8.00 tot 's-avonds 18.00 uur- U kunt dus ook tijdens het middaguur terecht. 6 Het is geen gemakkelijke taak waar de beide coaches van de beide Nederlandse topclubs Ajax en Feijenoord voor staan. Beide clubs moe ten tegen een Oostduitse club optornen in de Europese bekertour- nooien voor landskampioenen (Feijenoord en Runners Up (Ajax. Het spel van de Oostduitsers is niet erg fantasierijk, maar wel zeer dege lijk. Het wil wat zeggen, dat de tegenstander van Ajax (Carl Zeiss Jo- na) de Italiaanse ranglijstaanvoerder Cagliari met 10 en 20 heeft verslagen en dat ook het Hongaarse Ujpest Dosza eraan moest geloven. Beide coaches moet zorgen, dat hun teams winnend uit de Europa- cupstrijd te voorschijn komen. Voor f eijenoord geldt, dat het de houder van de Europacup voor landskam pioenen A.C. Milaan overtuigend heeft verslagen en nu tot de favorie ten wordt gerekend. Favorieten spelen altijd onder een zekere druk en hun tegenstanders spannen zich extra in. Dat zal Feijenoord op 4 maart wel merken in Oost-Berlijn tegen Vorwarts. Voor Michels liggen de zorgen duidelijker dan voor Happel. Vor warts is best te kloppen, omdat de verdediging niet zo bijster sterk is. Met Carl Zeiss Jena ligt dat anders. Het team, dat door de bekende fa briek van optische instrumenten op de been wordt gebracht, heeft in de voorgaande zes wedstrijden om de Runners Up-cup geen enkele goal tegen gehad: Altai Izmir (Turkije) AGENDA GEMEENTERAAD Voor de gemeenteraad van Loon op Zand, die a.s. donderdag 12 febru ari in openbare vergadering bijeen komt, staan de volgende punten op de agenda: 1. Voorstel tot bet verstrekken van 'n geldlening ten behoeve van de ver bouwing van een woningwetwoning. 2. Voorstel tot onbewoonbaarverkla ring van een woning. 3. Voorstel tot vaststelling van de be dragen, bedoeld in art. 55, ter, lid 1 van de Lager Onderwijswet over het jaar 1968. 4. Voorstel tot vaststelling van de de finitieve exploitatievergoeding als be doeld in artikel 101 van de Lager On derwijswet 1920 over het jaar 1969. 5. Voorstel tot het verlenen van een voorschot op de exploitatievergoe ding 1970 aan de besturen van de bij zondere kleuterscholen. 6. Voorstel tot het verlenen van een voorschot op de exploitatievergoe ding 1970 aan de besturen van de bij zondere scholen voor gewoon lager onderwijs. 7. Voorstel tot wijziging van 't huur- reglement van de gemeente Loon op Zand II. 8. Voorstel tot opheffing van de on bewoonbaarverklaring van de woning Kegelaar 2. 9. Voorstel tot het nemen van een be- sdhikking op een bezwaarschrift te gen een aanslag in de straatbelasting. 10. Voorstel tot het verhuren van twee perceeltjes grond, gelegen aan de Lucas van Leijdenstraat te Kaats- huevel. 11. Voorstel tot het instellen van een commissie Ruimtelijke Ordening. GESLAAGD Aan de Technische [Hogeschool te Delft slaagde tot Doctor in de Tech nisch Wetenschappen op proefschrift met stellingen betreffende de bestu dering van de mechanisme, die aan energieverbruik, warmteoverdracht en stroming in een SSHE ten grondslag liggen en het bepalen van de invloed van de uitvoering van de SSHE en de procesomstandigheden op warmte overdracht en energieverbruik, onze plaatsgenoot Natuurkundig Ingeni eur A. M. Trommelen. CARNAVAL IN APOLLO-THEATER Prins Carnaval Duinpieper den eerste, bracht tijdens de jeugdfilm 'n bezoek aan het Apollo-theater, dit om de prijzen van de gecostumeerde kin derfilm uit te reiken. Aangezien het voornemen er was om alleen even le prijzen uit te delen was het voor de exploitant een grote verrassing toen de Prins met het gehele gevolg ook nog de jeugd een gezellig uurtje be zorgde door met de jeugd te hossen en te zingen. De Prins kende de vol gende prijzen toe: le prijs J. Ver vers, waardebon van 10,-; 2e prijs Arlo Koks, waardebon van 7,50; 3e prijs Sjannetje Rotinee, waarde bon van 5,-. Verder werden er nog 15 vrijkaartjes toegekend aan de mooist gecostumeerde kinderen. 00 en 10; Cagliari (Italië) 10 en 20; Ujpest Dosza (Hongarije) 10 en 30. Het speltype van de tegenstan ders van Carl Zeiss wijkt niet zoveel af van dat van Ajax. En dat nu be nauwt de heer Michels. Hij heeft Carl Zeiss nog niet zien spelen, want de Oostduitse competitie ligt tot ongeveer half maart stil. Maar het Oostduitse voetbal in zijn alge meenheid kent hij wel. Een op dit moment voor hem ge lukkige omstandigheid is, dat Jo- han Cruijff bij Ajax weg wil naar een buitenlandse club. Om zijn, voor de buitenwereld onbekende maar ongetwijfeld zeer hoge, trans- ferwaarde te halen zal hij moeten schitteren en daarvoor zijn uiterste best doen. De zorgen van Ajax en Feijenoord zal men kunnen zien in de resulta ten in de nationale competitie. Niet dat ploegen als P.SV., M.V.V of A.D.O. dit tweetal aan de kop se rieus zal kunnen bedreigen. Maar het is alleen al onderlinge strijd om de landstitel. Slechts één verlies- punt meer voor Feij enoord is nu het verschil. In de weken vóór en na de Europacupduels zullen de Amster dammers en Rotterdammers waar schijnlijk wel enkele punten gaan verspelen. Die situatie herhaalt zich als één of beide zich weet te plaat sen voor de halve finales in hun respectievelijke tournooien. Er is in de ere-divisie meer te be leven, vooral onderaan Na een in drukwekkende tussensprint heeft A.Z.'67 enige afstand van de staart- groep genomen. Die wordt gevormd door D.W.S., G.V.V., S.V.V., Telstar en D.O.S. De kwaadste kansen voor de degradatie hebben D.W.S., G.V.A.V. en S.V.V. Wat betreft de Amsterdamse club is dat toch wel verrassend. Ze hebben een aantal goede spelers, maar geen team en vooral weinig schotvaardigheid. Dat is trouwens toch een kenmerk van de staartclubs, S.V.V. buiten be schouwing gelaten. De zwakkee ver. aediging van de Schiedammers is in de transferperiode in december ver sterkt. De positie van G.V.A.V. is werke lijk zo slecht als ze er uit ziet, want de achterstand in gespeelde wed strijden betreft onder meer ontmoe tingen tegen Feijenoord (thuis) en Ajax (uit). De Groningers beschou wen we als een zeer ernstige degra datiekandidaat. Toch is het verloop van de strijd om aan de twee degradatieplaatsen te ontsnappen altijd weer een grillige toestand. Hoe verder de competitie vordert, boe meer men, ook bij het invullen van het totoformulier rekening moet houden met verrassende resultaten. Met name gelijke spelen van 00 of 14. Daarom ook mogen teams als A.Z., Go Ahead, Haarlem en N.E.C. zich nog geenszins veilig achten. Het is voor de clubs die na Ajax en Feijenoord aan de top volgen in CARNAVALSAVONDEN Zaterdag en maandag organiseerde de Instuif in het patronaat Nieuw- kuyk carnavalsavonden met een bal van 18.30 tot 22.00 uur. Tevens werd ook da nieuwe naam van de Instuif bekend gemaakt alsook de naam van degene, die deze naam heeft gecreëerd. Voor het bal werd een prijs uitgeloofd voor het mooi ste carnavalskostuum. OORLOGSMONUMENT Op 4 mei a.s. zal er in Vlijmen- dorp een monument ter nagedach tenis aan de gevallenen uit de tweede wereldoorlog worden ont huld. Het monument wordt ge plaatst in het plantsoen Korte Hei straat. Aan de kunstenares me vrouw Bruning-Hoffmans uit Cuyk is inmiddels de opdracht gegeven tot het vervaardigen van een ont werp. De kosten bedragen f 17.500 In het kader van de landelijke herdenking, dat Nederland dit jaar 25 jaar gele den zijn vrijheid herkreeg, hebben B. en W. gemeend dit tijdstip te moeten kiezen voor een op te rich ten blijvende herinnering aan de herwonnen vrijheid. Na de bevrij ding is er spontaan een inzamelings actie gehouden om te komen tot een oorlogsmonument. In de loop der tijd is er een bedrag van f 2700,- bij- eengehaald. de eerste plaats belangrijk om bij de eerste vier te komen. Voorlopig staat P.S.V. op een vrij comfortabe le derde plaats. Die twee plaatsen na Ajax en Feijenoord -zijn van be lang voor deelneming in het vol gende seizoen aan het Runners Up- tournooi. Dit seizoen startten daarin voor ons land Ajax en Twente. Ge lijk bekend zijn de wedstrijden in de Europese bekertournooien een zakelijk buitenkansje voor de deel nemende clubs. Bovendien mogen we toch wel aannemen, dat de fi nale om de K.N.V.B.-beker ook wel zal gaan tussen twee clubs die bij de eerste vier in de competitie ein digen. En de bekerwinnaar mag ook aan een Europacuptournooi deelne men. Hieruit mogen we zeker wel con cluderen, dat de mogelijkheden om aan Europese bekertournooien deel te nemen onze competitie heel wat verlevendigen. De situatie wordt pas lastig als Ajax de Runners Up- cup wint en landskampioen wordt en van Feijenoord, als dat de Euro pacup 1 wint, de finale om de K.N.V.B.-beker verliest. Dan zul len beide om de Europacup 1 vol gend seizoen willen spelen, maar wie zal Nederland dan moeten ver tegenwoordiger in het tournooi van de bekerwinaars? Men zal het bijna niet willen ge loven, maar in weerwil van alle po gingen die worden aangewend, om de onderontwikkelde gebieden op aarde te steunen er te ontwikkelen, schijnt het niet mogelijk te zijn om het analfabeisme, dat juist om een goede ontwikkeling van een land te bereiken als eerste moet worden bestreden, te bestrijden. In het tijdperk van computers en ruimtevaart, kunnen in veel ont wikkelingslanden nog de meeste mensen niet lezen of schrijven. In Afrikaanse landen zien we, dat bijvoorbeeld Guinea 99,7% anal fabeet is, in Niger is het 99,1% in Senegal 94,4% in landen als Nige ria, Gabon, Libye, Marokko, Pakis tan, Tunesië, Kongo, Soedan en Irak is altijd nog meer dan 80% van de bevolking analfabeet. In de afgelopen tien jaar is het percentage analfabeten in de we reld gedaald van 44 tot 33% van de wereldbevolking, maarin wer kelijkheid is het aantal vergeleken met tien jaar geleden met niet min der dan 50 miljoen mensen toege nomen en wel tot 750 miljoen men sen die analfabeet zijn. Tien jaar geleden waren het er 700 miljoen. De procentuele daling is het gevolg van de enorme toena me van de wereldbevolking in de afgelopen tien jaar. Deze explosieve toename is zeker nog niet ten einde en men vraagt zich af, of het aantal analfabeten over tien jaar nog ster ker zal zijn gestegen, omdat de ont wikkeling blijkbaar geen gelijke tred kan houden met de toname van de bevolking in de ontwikkelings gebieden. De ANWB heeft dezer dagen in een uitvoerig rapport aan de Mini ster van Verkeer en Waterstaat een voorstel gedaan tot herziening van de huidige kentekenregeling. De regeling is zó ontworpen, dat de We genverkeerswet niet behoeft te worden gewijzigd. De ANWB is over gegaan tot het ontwerpen van een nieuwe regeling, omdat in de prak tijk duidelijk is gebleken, dat de huidige rgeling niet voldoet. De M inster was er nl. destijds toe overgegaan ontheffing te verlenen van de verplichting van de oude eigennaar om het kentekenbewijs binnen 20 dagen na verkoop van de auto bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer in te leveren. Deze maatregel heeft er toe ge leid dat opvolgende eigenaren niet meer de moeite namen om het ken tekenbewijs op de eigen naam te la ten overschrijven, hetgeen de op sporing van misdrijven bemoeilijk te. Het voorstel tot herziening van de huidige regeling houdt o.a. in, dat in plaats van een tweedelig kete- kenbewijs een driedelig bewijs noodzakelijk zal zijn. Deel I bevat de gegevens van de auto, zoals thans ook bij het hudige deel I het geval is. Dit deel krijgt de vorm van een vignet, dat achter de voorruit van de auto wordt be vestigd. Het vignet blijft aan de auto verbonden. Doel van dit deel is het onmogelijk of in ieder geval moeilijker te maken met een vals kenteken te rijden. Deel II bevat o.a. de gegevens van de eigenaar/houder. Het is de be doeling dat de bestuurder dit deel altijd bij zich draagt. Deel III dient om de overschrij ving van het kentekenbewijs op naam van een volgende eigenaar/ houder mogelijk te maken; het be vat naast de gegevens van de auto en de eigenaar/houder ook de hand tekening van de eigenaar/houder. Deze handtekening die op het hui dige deel II niet voorkomt dient om onregelmatigheden bij eigendoms overdracht zoveel mogelijk tegen te gaan. Dit deel mag zich nimmer in de auto bevinden. In het voorstel wordt aangeraden het thuis te be waren als een waardepapier. Het voorstel van de ANWB houdt in dat de adspirant-koper zich ter verkrijging van een geldig ken tekenbewijs bij het plaatsen van zijn handtekening als toekomstig eigenaar/houder zal moeten legi- meren zowel bij de aankoop van een nieuwe auto als bij inruil of ver koop aan een particulier. Deel II 'wordt door de oude eigenaar met de naam van de nieuwe eige naar rechtstreeks opgestuurd aan de Rijksdienst voor 't Wegverkeer, ter wijl deel III door de nieuwe eige naar Voorzien van zijn handteke ning moet worden opgestuurd. Bij deze dienst staat dus onmiddellijk de naam van de nieuwe eigenaar van een auto vermeld. Op deze wijze zullen de nadelen, die aan de huidige regeling kleven, teniet worden gedaan. Zo zal o.a. diefstal van een auto worden be moeilijkt, omdat de dief hoogstens in het bezit kan zijn van deel II, dat per ongeluk door de eigenaar in de auto is achtergelaten. Deel III im- mmers bevindt zich bij de eigenaar thuis. Een tweede voordeel is, dat de juistitie het gemakkelijker krijgt bij de opsporing van overtredingen en misdrijven; de kentekenregistra tie is immers up-to-date. Het houdt tevens in dat het voor.de particulier bij een aanrijding eenvoudiger wordt de eigenaar van de auto, die hem heeft aangereden, te identifi ceren. De neiging om onverzekerd te rijden zal daardoor tevens afne men. Wanneer de kentekenregistra tie „bij" is zal de inning van motor rijtuigenbelasting worden verge makkelijkt. Als voordeel van dit voorstel kan verder nog worden genoemd, dat autowrakken makkelijker kunnen worden opgeruimd, omdat de eige naar niet zo moeilijk is te vinden. De handel in gestolen automobielen tenslotte wordt door dit voorstel prakisch onmogelijk gemaakt. Ere-divisie GVAVDWS Telstar—NAC SVVFeijenoord ADO—DOS MVV—FC Twente Go Ahead—PSV SpartaHol land Sport NECHaarlem AjaxAZ '67 Eerste divisie ElinkwijkVolewijckers VolendamVitesse RCHHVC Helmond SportVeendam DFCFC Cambuur HeraclesFortuna FC ExcelsiorFC Den Bosch Willem IIFortuna VI. Blauw WitGraafschap Tweede divisie VeloxGooiland ZFCNO AD LimburgiaPEC EindhovenAGOVV HeerenveenVVV RBC—RODA JC BaronieHermes DVS Wageningen SC Drente GVAV—DWS 3 TelstarNAC 3 ADO—DOS 1 SpartaHolland Sport 1 NEC—Haarlem 3 VolendamVitesse 1 RCH—HVC 2 DFCCambuur 1 HeraclesFprtuna SC 1 ExcelsiorDen Bosch 1 VeloxGooiland 1 ZFC—NOAD 1 WageningenDrente 1 afg. 1—1 3—4 5—0 1—3 afg. 2—1 afg. 4—1 2—1 afg. 0—1 3—2 afg. afg. 2—0 afg. afg. afg. afg. 2—1 2—0 afg. 3—0 0—0 afg. De Lombardijse meren, die uit ijs werden geboren en gedurende eeuwen onder de warme Italiaanse zon zich tot een adembenemend oord hebben gevormd, worden vaak de blauwe juwelen in de kroon van Italië genoemd. Het is een wat dich terlijke opmerking misschien over dit gebied, dat in het vorige jaar zo'n driekwart miljoen vakantie gangers trok, meer door de eeuwen heen hebben de Italiaanse meren dichters, schilders en schrijven ge ïnspireerd. Nu de kerstboom waer uit de huis kamers is verdwene*" en de laatste oliebol is veroberd, hoeft niemand treurig bij de pakken neer te gaan zitten. Er doemt alweer een ande re periode van het jaar op, die dui zenden mensen met een avontuur lijke spanning vervult; de vakantie. Italië is nog steeds een van de meest geliefde landen onder de gro te groep Nederlanders, die hun va kantie buiten ons land genieten. Te gelijkertijd zijn het Como- en het Gardameer met hun prachtige om geving, waar menige Nederlander herademend zijn koffers uitpakt of zijn tent opzet, het belangrijkste vakantiedoel. VERKIEZING AMBTSDRAGERS De heer A. v. Hees, die benoemd was tot ouderling der Ned. Herv. Kerk te Sprang, heeft voor deze be noeming bedankt. De heer G. May ers heeft zijn benoeming tot diaken aangenomen. Door de kerkeraad is in haar gehouden vergadering thans tot ouderling gekozen de heer D. Rosenbrand, Wilhelminastraat 12. BENOEMING SCHOOLHOOFD Daar het hoofd der openbare la gere school te Capelle, de heer L. Poldervaart, ziek is, hebben B. en W. tot tijdelijk hoofd der school be noemd dhr. A. Jaksom uit Breda. VERGADERING MANNENVERENIGING De Ned. Herv. Mannenvereniging te Sprang komt dinsdag 10 februari a.s. in vergadering bijeen in 't Her vormd Jeugdcentrum des avonds om half acht. De inleiding zal wor den verzorgd door de heer W. v. d. Schans. JAARVERGADERING K.V.O. De katholieke vrouwenorganisatie van de N.C.B. afdeling Nieuwkuyk heeft woensdagavond in de bejaar- densoos de jaarvergadering gehou den, Secretaresse mevr. A. Visser gaf na het openingswoord van voor zitster mevr. A. Snoeren een jaar- en kasverslag. Een discussie over het zomerpro- gramma werd afgerond met een de. finitief plan voor een bezoek aan de huishoudbeurs in de RAI en een cursus „Beter bewegen". Mej. R. v. Meer bracht vervolgens een klank beeld over het 4G'-jarig bestaan van de K.V.O. De uitslag van de naai-, brei- en haakwedstrijd was: Naaien: 1 mevr. v. d. Oord-van Huiten, 2 mevr. A. v. Zeeland, 3 mevr. van Oven-Broeders, 4 mej. J. Samuels. Haken en breien: 1 mevr. Samuels- de Valk, 2 mevr. v.d. Water,3 mevr. v. Heesbeeen-de Gouw, 4 mevr. de Bont-v. Delft. Wie voelt in deze weken niet de spanning oplopen, wanneer weer de kaarten te voorschijn worden ge baald, waarbij tal van namen drome. lige herinneringen oproepen. Het is alleen jammer, dat zoveel mensen met welhaast volledig servieswerk en een geweldige, uit ons goed va derland afkomstige, mondvoorraad de reis begint maar zich weinig in. teresseert in het gebied, dat vaak zoveel boeiende historische aspekten beeft. Dat geldt zeker voor het ge- bied rond de Italiaanse meren. Na- tuurlijk heeft niet iedereen de tijd om lijvige boekwerken door te le- zen. Het januari-nummer van Het Beste heeft echter in een artikel van zes pagina's een interessant overzicht opgenomen over de ge schiedenis en tal van toeristische zaken, die Italië-liefhebbers zal in teresseren. Vooral iemand, die voor het eerst dit gebied bezoekt, is dat vaak uiterst boeiend. Hij verbaast er zich dan niet meer over, wanneer de klokken van de drukke stad Co mo niet gelijk blijken te lopen. Het is een kleinigheid misschien, maar iemand die met slechts een beetje kennis van zijn vakantieoord op stap gaat, geniet gewoon meer van zijn vakantie. Grotestraat 205 - WAALWIJK - TEL. 04160-2621 GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU Grotestraat 405, Waalwijk Dagelijks geopend: van 8.30 uur tot 1? 30 uur. Uitsluitend voor werkende boven, dien: vrijdagavond tussen 19.00-20.00 uur. Protestantse Interkerkelijke Stich ting voor Maatschappelijk Werk en Gezinsverzorging „De Langstraat" Maatschappelijk werker M. J. van Westen. Bureau: in „Hervormd Jeugdcentrum" te Sprang, tel. 04167-2703. Spreekuren: dage lijks van 9-10 uur. KATHOLIEK MAATSCHAPPELIJK CENTRUM Grotestraat 244a, Waalwijk, tel. 2882 Spreekuren op het bureau: dagelijks van 9 - 10; alsmede maan dagavond 6-7; dinsdagmiddag 2 -3; vrijdgmiddag 2-3. Bovendien spreekuur in de verschil, lende wijken: Loef f straat 54 achterom: woensdag morgen 9 - 10. Kleuterschoool Hummeloord, tel. 4588, Mr. Sprenger van Eijkstraat: maandagavond 6.30 - 7.30. Bernadetteschool, Burg. Verwiel- straat 2a, tel. 3544: woensdagmiddag 2 - 3. Pastoor Kuijperstraat, Alb. Thijm straat, tel. 3414: dinsdagmiddags 2 - 3. STICHTING WELZIJN GEESTELIJK GEHANDICAPTEN OOSTERHOUT, WAALWIJK Sociaal Pedagogische dienst. Rayon: Drunen, Heusden, Kaatsheu vel Loon op Zand, Sprang-Capelle, Waalwijk, Waspik. Sos. Pedagoog J. Leeuwenberg, Grotestraat 244a (voormalig Zusterklooster J- M. J.) Waalwijk, tel. 04160-2283. Spreek uren: maandag tot en met vrijdag 9-10 uur, maandagavond van 19.00 tot 20.30 uur.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 6