vvaaLwrjkse en lanqstRAAtse couRant Waalwijk heeft bouwplannen voor nieuwe scholen en sportzalen De problemen in het Midden- Oosten MET DE BOUW VAN PASTOOR VAN HAARENSCHOOL KAN BINNENKORT WORDEN BEGONNEN 9 van Hflierlo SiO-school Sportzalen voor scholen in Besoijen, Baardwijk en Zuid Sportzalen Gymnastiek onderwijs Pieter Wijtenschool -JU j 1* 'W Dames QUICK-SERVICE kapmethode Cor van de Wiel Andere scholen MAVO'S Noord-Vietnamese troepen zijn Lagos binnengevallen DONDERDAGAVOND 19 FEBRUARI 1970 93e JAARGANG No. 15 De tcho van het Zuióen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p.. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 y. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) 1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. incJt.) ƒ4.05 p.kwrt. p.post ƒ4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „ECHO" De ontwikkelingen in het Mid den-Oosten zijn weer eens van dien aard, dat men vreest voor een gro te uitbarsting, waarbij beide partij, en elkaar met grof geschut in de haren zullen vliegen. De wereld houdt de adem in en hals over kop trachten de grote mogendheden olie op de golven te gooien en tachten zij de strijdende partijen te weer houden om tot grootscheepse akties ever te gaan. Misschien zal het wel weer geluk ken, maar wat men ook onderneemt, het blijven „lapmiddelen". Veel buitenstaanders zullen zich ongetwijfeld afvragen, waarom er in het Midden-Oosten geen redelij ke oplossing te vinden is voor het grote probleem. Bij een beschouwing hiervan moe ten we niet vergeten, dat de vraag stellers heel anders tegenover het probleem staan, dan zij, die daar rechtstreeks bij zijn betrokken. Wij Westeuropeanen Zijn (buitenstaan* ders, dus minder emotioneel er bij betrokken, bovendien hebben wij een totaal andere geestelijke instel ling dan vele van de betrokkenen en dat maakt voor ons de gehele kwestie zo ondoorgrondelijk, zo moeilijk te begrijpen. Hier rede neert men dikwijls: „Och, wanneer men leeft en laat leven, men van beide kanten wat water in de wijn doet, dan moet men toch tot een compromis kunnen komen en is al les voorbij!" Men heeft enerzijds te maken met de realiteit van de Joodse staat. Daar valt niet aan te tornen, die is er, en redelijke wijs heeft die alle recht om te blijven. In Israël leef den echter voorheen ook zeer veel Arabieren en velen van hen, besmet met de oude haat tegen de Joden wensten niet in Israël te blijven, omdat dit een Joods land werd, waarin de Joden de leiding hebben. Zij trokken naar de Arabische buur landen en deze zeer arme mensen, die met niets kwamen in de buur landen, die stuk voor stuk niet rijk waren, vormden daar een probleem. Nog steeds zijn daar die vluchte lingenkampen, waar honderdduizen den mensen leven op een minimaal bestaan. Het is in wezen om deze ontheemden, dat de strijd begon te draaien. De Arabische buurlanden trokken partij voor de ontheemden broeders en zij betoogden, dat Isra ël Arabisch gebied was, dat moest worden terugveroverd ten behoeve van de ontheemden broeders. De Arabische trots kreeg echter zeer diepe deuken, toen bleek, dat de Joden zich maar niet zonder meer van de aardbodem lieten weg vagen, ja, de verenigde Arabische legers versloegen en grote gebieden bezetten. De onverzettelijke houding van Israël is begrijpelijk, gezien het ge beurde en de dreiging waaronder Israël nog steeds leeft. Dat is ook de verklaring voor het feit, dat Israël het vertikt om de resolutie van de Veiligheidsraad na te komen, waar in ontruiming van de bezette Ara bische gebieden wordt geëist. Israël heeft een pand en laat dat niet gauw los. Anderzijds is de Arabische trots ernstig gekrenkt. De Arabieren heb ben ten aanschouwe van de gehele wereld het gezicht verloren en vol gens hun geloof is dat het ergste wat een Arabier kan overkomen. Dat eist wraak! Daarom zijn de in het konflikt betrokken Arabische landen ook niet geneigd water in de wijn te doen. Er zal bloed moe ten vloeien en de eer zal moeten worden hersteld. Hier helpt geen bemiddeling, want er is nergens een basis voor een compromis. Daar naast blijven twee supermogend- heden elk een der partijen steunen en ook al trachten zii de oorlogshan delingen van hun protegees tot een evenmin de weg aangeven die uit de evenmin weg aangeven die uit de impasse voert. (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Meer inwonersbetekent dan ook meer kinderen die onderwijs moeten volgen, zei burge meester Teijssen van Waalwijk vorige maand in zijn nieuwjaarsrede. Hij somde toen een aantal scholen op die uitgebreid moesten worden. Met wethouder M. van Eijl, de gemeentelijke onderwijsman bij uitstek, hadden we een gesprek over de scholenbouw in Waalwijk. De heer van Eijl kon een prettig geluid laten horen ten aan zien van ie uitbreiding van de Pastoor van Haaren- school in het stadsdeel Baardwijk. Als er nog een kleine bezuiniging doorgevoerd wordt dan kan de aannemer direkt na deze winterse periode met de bouw beginnen. De financiering voor dit ruim 450.000,- kostende gebouw is rond. Naar alle ivaarschijnlijkheid kan de schooljeugd in januari 1971 het nieuwe gebouw betrek ken. De uitbreiding van de Pastoor van Haarenschool is al vaak in het nieuws geweest. Telkens, wanneer de plannen vastere vormen aannamen werd er weer een spaak in het wiel gesoken. De leerlingen die niet on dergebracht konden worden in de huidige zevenklassige school moes ten uitwijken naar de Theresia- en de Petrusschool. „Dat is een onhoudba re situatieWe zijn nu echter zo ver, dat de plannen goedgekeurd zijn en de financiering rond is. Alleen moet de aanbestedingssom nog ongeveer veertig tot vijftig duizend gulden naar beneden" vertelt wethouder M. van Eijl. De laagste aannemer kwam op de openbare aanbesteding in januari met een bedrag van 492.000,- uit de (bus. Men zal trachten enige bezuini ging in de fundering te brengen. Het architektenbureau Maas'kant-van Dommelen heeft een bijzonder leuke zeven-klassige school ontworpen. Be halve de leslokalen komt er ook een gemeenschapsruimte die voor allerlei doeleinden te gebruiken is. Zeker nu er ook bij het basisonderwijs grote aandacht aan vrije expressie wordt geschonken is een dergelijke ruimte onmisbaar. De architékt heeft ook een gymna stiekzaal ontworpen, die bij het nieu we gedeelte past. Deze té kostbare opzet lijkt echter niet haalbaar. Het gemeentebestuur overweegt dan ook om de Pastoor van HaarensChool te verrijken met een door de Dienst Ge meentewerken ontworpen sportzaal. Een dergelijke zaal gaat men ook bouwen (bij de Jozefschool in het stadsdeel Besoyen. Aan de bouw van de Pastoor van Haarenschool is de hoogste urgentie toegekend. Als het nieuwe schooljaar half augustus weer begint dan kunnen de leerlingen van de Jozefschool, de Bernadetteschool en de Nassausdhool gébruik gaan maken van de sportzaal die gebouwd wordt op een terrein naast de Jozefschool. Deze sportzaal die de gemeente in eigen beheer houdt, is door de Dienst Gemeente werken ontworpen. De zaal vergt een investering van ongeveer 200000,-. Het aannemingsbedrijf De Bont v. Hulten uit Nieuwkuyk hoopt begin maart te beginnen. De sportzaal moet in ieder geval half augustus gereed zijn. Daarover :s een duidelijke af spraak gemaakt me: de aannemer. Wethouder van Eijl vertelde dat bet college ook overweegt om bij de Pa-door van Hamers.chool een deige- lijke gymnastiekzaal te bouwen. Een derde gvmnast;cklokaal komt. er bij de Burgemeester Moonenschool in Bloemenoncd. Deze zaal is een ont werp van de architekten Ir. Magis en Ir. Witlox. De zaal is aanbestedings- klaar terwijl ook het terrein al gere serveerd is. Het wachten is op de fi nancieringsmiddelen. Deze zaal zal ook gebruikt worden door de leerlin gen van de Burg. Moonenschool, de Hugo de Grootschool en de nog te bouwen Pieter Wijtenschool. De Waalwijkse wethouder vindt dat het gymnastiekonderwijs op de lagere scholen in Waalwijk beslist onder de maat is. Het gemeentebe stuur wil daar ook wat aan gaan doen. Als deze drie gymnastiekzalen (in BaardwijkWaalwijk-Zuid en Be soyen) er staan is voldoende accom modatie. Immers, de Taxandria ■Qxcluöieve herenkleding WAALWIJK Sporthal kan met zijn twee zalen veel opvangen terwijl de sporzaal van de Clemensschool al gemoderniseerd is en de zaal van de Antoniusschool een vernieuwing ondergaat. Men wil dan drie vakleerkrachten aantrekken, die het gymnastiekonder wijs op alle lagere scholen gaan ver zorgen. Van iedere school kunnen dan enkele klassen door de nieuw te benoemen sportleraar onder handen genomen worden. De sportzaal bij de Jozefschool zal in de avonduren ter beschikking worden gesteld aan ver enigingen. Met name voor het stads deel Besoyen is dat een uitkomst, om dat in deze wijk weinig binnen-sport- accommodatie is. Wie de urgentielijst voor scholen bouw bekijkt ziet als aktie-punt twee (achter de Past. van Haarensschool) de bouw van een zesklassige lagere school (Pieter Wijtenschool) aan de Eikenlaan in Waalwijk Zuid. De plannen zijn door de bouwkundig hoofdinspekteur goedgekeurd. Dank zij het doorzettingsvermogen van Pastoor Lam is de school zelfs al aanbesteed. Het bouwbedrijf Gebr. de Wit uit Drunen bouwt de Pieter Wijtenschool voor 351.995,-. Als de financiering rond is kan direkt met de bouw worden 'begonnen. De school is genoemd naar de man die de broeders naar Waalwijk heeft gehaald. Deze Pieter Wijten stelde de gronden aan de Grotestraat ter be schikking, waar de broeders een klooster en de Petrusschool bouwden. Pieter Wijten steunde ook daadwer kelijk het bijzonder lager onderwijs in Waalwijk. Van rijkswege werd in het begin van deze eeuw het bijzon der onderwijs namelijk niet gesubsi dieerd. Pastoor Lam wilde de nieuwe lagere school dan ook graag noemen naar de Waalwijker die zo veel voor het onderwijs heeft gedaan. De; school komt aan de Eikenlaan, nabij de Beukenlaan en de Kastanje straat Hier staat reet'' een kleuter school. De zesklassiga school onvat ook een y.ote hal, die enigszins ver- d Cj t is Deze gemcer.schapsru.rr.e kan zeker ook voor buitenschoolse alcriviteiten worden gébruikt. Aange zien in Waalwijk Zuid de groei vsn het aantal leerlingen sterk toeneemt, moet deze school er zeker komen. Zonder pes: imistisch te willen zijn verwacht ihouder van Eijl dat de sü.-. ol niet voor september 1971 ge leed! i°. In hetzelfde Waalwijk Zuid, in het plan Meerdijk moet ook een nieu we zesklassige prot. christelijke lage re school komen. Oorspronkelijk daCht men als bouwplaats aan het Rembrandtpark. Naar alle waarschijn lijkheid wordt dat de Woeringenlaan. Hier is de SlO-sohool geprojekteerd. Gebleken is echter dat de architékt van deze school niet voldoende reke ning heeft gehouden met de rooilijn. Als het bestuur van deze School voor Individueel Onderwijs er mee ak- koofd gaat wordt er van bouwplaats geruild met de Prot. Chr. school, die met deze wijziging eeds akkoord is gegaan. Nieuwbouw voor de SlO-sohool waarmee volgens de heer van Eijl een westgevel. i >IHIUi v*SNM» xtti U moet onverwacht uit en U kunt geen tijd meer vrij maken voor een watergolf-behandeling. MET ONZE NIEUWSTE bent U injjl5 minuten weer goed gekapt. SALON Haute - Coiffure Dépositaire Elisabeth Arden schoonheidsproducten Grotestraat 174, Waalwijk telefoon 04160 - 2623 t» Dit is een tekening van de sportzaal die de gemeente bij de Jozefschool in Besoyen en bij de Pastoor van Haarenschool in Baardwijk laat bouwen. oo$tgev«l Het ontwerp pan de nieuwe zeven-klassige Pastoor van Haarenschool investering van bijna 2 miljoen gul den is gemoeid, is noodzakelijk. De school maakt gébruik van allerlei noodlokalen. Om dit individueel on derwijs goed tot zijn n cht te laten komen is een modern gebouw nood zakelijk. Het ontwerp van de SIO- school voorziet in bungalowbouw. teer lokaal kiijgc er een terras bij, dat mee gaat funktioneren. Ook wordt er aan :vii klein zwembad ge dacht. Realisatie van dit projekt zal nog wel enkele jaren in hebben. Uitbreidingen staan er nog genoeg op het programma. De Oranjeschool, een prot. christelijke lagere school, krijgt er een lokaal bij. Momenteel is er een klas ondergebracht in de hal van de school. Ook de openbare la gere schoof alsmede de openbare kleuterschri, aan de Coubertinlaan wordt met c :n lokaal uitgebreid. Het gereedkomen van yeel woningen in deze wijk betekent een sterke toene ming van hit oantal leerlingen Een klas van de kleuterschool is thans tij delijk ondergebracht in de Herman Broerenscho Een nieuwe kleuter school moet er verder komenin plan Laageinde Hoewel de gemeente er geen di- rékte bemoeing mee beeft wist wet houder van Eijl ook wat te vertellen over de uitbreidingsplannen, die er bij andere onderwijsinstituten bij staan. Zowel de Michael Mavo als de Maria Koningin Mavo hebben een te kort aan leslokalen. Beide scholen willen dit voorlopig opvangen door de 'bouw van drie noodlokalen. De Maria Koningin Mavo aan de Tax- andriaweg wil een nieuwe vleugel bouwen. Dan zal het gébouw van de Jongerencursus moeten verdwijnen. Het gemeentébestuur heeft voor dit vormingsinstituut al een terrein ge reserveerd in plan Meerdijk. Wellicht komen dit jaar ook de plannen van de huishoudschool (de r.k. huisihoud- en industrieschool voor meisjes) in uitvoering. Van de gemeente is de speelplaats naast de Wilhelminaschool aangekocht. Hier moet een gymnastiekzaal komen ter wijl men ook overweegt er enkele lo kalen bij te bouwen. Ook de Lagere Technische School, de MTS, het Dr. Mollercollege hebben uitbreidings plannen. De financiën blijken echter overal een té grote rol te spelen. Ook in Laos, waar het geruime tijd vrij rustig is geweest, zijn de gevechtshandelingen weer losgebro ken. De communistische organisatie in Laos, de militante Pathet Lao heeft weer steun gekregen van gere gelde Noordvietnamese legereenhe den, die over de grens kwamen en nu een aanval deden op regerings troepen in de reeds vroeger zo om streden Vlakte der Kruiken. Men heeft dit offensief reeds zien aankomen en dé bevolking geëvacu eerd. Overigens wordt hier weer eens bewezen, dat communistische lan den, zoals hier Noord-Vietnam, er geen been in zien, om militair te in terveniëren in een buurland, wan neer de daar inheemse communisti sche opstandelingen geen succes hebben in hun strijd, door gebrek aan medewerking van de bevolking. Zoiets heet dan geen agressie, want het is steun bieden aan een „ge rechtvaardigde" vrjjheidsstrijd! U, O'

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1