waalwijkse en lanqstRaatse couRant Comité Begeleiding Buitenlandse werknemers werkt aan aktie-program va/tervaktie'7o giro 5850-utrecht Hans van Beek uit Capelle traint met Brabantse schaatsers in Inzeil jp(y OPEN OOG buitenlanders in stadsgewest waalwijk en DINSDAG NAAR GEWESTELIJKE KAMPIOENSCHAPPEN IN EINDHOVEN LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA KRIJGEN INSPRAAK Werkgroep onder zocht thans alle mogelijkheden Comité Samenwerking Waalwijk Plannen Supportersclub De Snelle Schaats steunt Hans v. Beek Een JPC groei-briljantring... waardevol geschenk! Een ring met een prachtige, grote briljant-nu bereikbaar! Want u kunt beginnen met een kleine - maar daarom niet minder echte - briljant. Met JPC-Garantie voor kwaliteit, hoogwitte kleur en waardevastheid bij inruil. Beginprijs reeds vanaf 126,-. Onder overlegging van het JPC-Certificaat dat u bij uw eerste aankoop hebt ontvangen, kunt u deze ring later inruilen voor een ring met grotere briljant. U ontvangt voor uw ingeleverde ring het voile aankoopbedrag terug en hoeft u dus alleen het prijsverschil bij te betalen. Enzovoort... zo. groeit uw bezit! Wij tonen u graag onze kollektie en verstrekken u gaarne - vrijblijvend - alle inlichtingen. I Wedstrijden Kampioenschap Sterkste Brabander Specialisten herzien tarieven premies hoger Zuióen DONDERDAGAVOND 19 FEBRUARI 1970 93e JAARGANG No. 15 De tcho van het Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Al een aantal jaren noopt de situatie op de arbeids markt tot het aantrekken van buitenlandse werknemers. In de Langstraat hebben zich inmiddels al vele honderden Turkse, Marokaanse 'en Spaanse gastarbeiders gevestigd. Sinds enkele maanden zijn daar ook honderd Joegoslavische meisjes bijgekomen. Deze mensen vragen om enige bege leiding. In december van het vorig jaar is dan ook het Comité Begelei ding Buitenlandse Werknemers in het Stadsgewest Waalwijk en het Land van Heusden en Altena opgericht. 'Dit comité wil, in samenwerking met de stichting Midden Brabant, tot een programma komen, dat in een aantal ac tiviteiten voor de buitenlanders voorziet. Dit is het voormalige Hotel Euphonia te Kaatsheuvel. Hier zijn 40 Joe goslavische meisjes gehuisvest, die werken bij de schoenfabrieken Leon Pare 'en Beniamino. Het ligt in de bedoeling om de zaal, achter dit hotel te gaan gebruiken voor groepsbijeenkomsten. EEN GREEP UIT DE REAKTIES OP EIJSBREKEN We hielden onder de deelnemers aan Eijsbreken een enquête. We ontlenen aan de reakties de volgende opmerkingen: „De werkende jongeren moeten meer worden aangespoord om mee te doen. Zoiets moet veel vaker kunnen gebeuren. Verder niets dan lof." „Doorgaan met grasduinen, bosbomen en Eijsbreken." ,,Dit Eijsbreken is volgens mij zinvoller dan alleen grasduinen of bosbomen; want nu krijgen de verschillende generaties be ter contact" - „Als het alleen 'n middag af avond zou zijn, 'en niet op zondag, dein was dit voor een huismoeder prettiger". Niet té lang van huis." 1 - „Meer aandacht besteden aan de problemen in plaatselijke be drijven". „Meer geregeld contact voor een groep, waarin onderwerpen behandeld kunnen worden, die zich nu nog niet lenen voor een te algemeen gezelschap" „De organisatie was in één woord af" „Het is op zich al gezellig om te praten met anderen, onver schillig over welk onderwerp" ,,De mogelijkheid zowel tot wandelen als tot praten-op-een adres gaf al een zekere vrijheid. Fijn dat we zowel het een als het ander konden doen". - „De tijd voor creatief handwerk was te kort" - „De tijd voor creatief handwerk was te lang". „Een volgende keer beter in een café. Er, was nu b.v. bier zon der glas. Maar verder was het prima". „Als jongeren en ouderen samen praten, is elk onderwerp goed. De verschillende opvattingen brengen vanzelf een con frontatie." - „De openbare discussie moet doelgerichter zijn". „Graag iets meer beperking wat onderwerpen betreft. Waar om „vreemde" discussieleiders?" - „Graag forum bij discussie". We zijn blij met deze reakties. Met de waardevolle suggesties zul len we graag een volgende keer rekening houden. Bedrijfsapostolaat Waalwijk SPRANG-CAPELLE - Ter voorbereiding voor het gewestelijk kam pioenschap schaatsen heeft de Capellenaar Hans van Beek, vergezeld van nog 4 andere Brabantse rijders, gedurende twee weken het trainingskamp in Inzeil betrokken. Zijn supportersclub De Snelle Schaatsvond het nood zakelijk na het onverwachts afbreken van de training in het Noorse Ha- mar, dat Hans zich nog eens terdege ging voorbereiden op dit kampioen schap. Voor een schaatskampioenschap is het noodzakelijk dat er hard en stevig getraind wordt. Het is gemakkelijk neer te schrijven, men is kam pioen geworden, maar dit kan niet zonder moeite bereikt worden. Wie groot wil worden in de schaatssport dient daar ook iets voor over te heb ben. Talloze uren, ja jaren van inzet,toewijding en opofferingen en daar bij een goede gezondheid en eerzucht, zijn er nodig om tot in de top van de schaatssport door te dringen en er ook te blijven. Voorzitter van dit comité is de heer H. D. W. Boven, burgemeester van de gemeente Almkerk en tot voor kort ook direkteur van de Stichting Maatschappelijk Opbouwwerk in het Land van Heusden en Altena. De heer Boven vindt de begeleiding van de buitenlandse werknemers een pro bleem van de eerste orde. Daarvan is ook het ministerie doordrongen. Van deze zijde houdt men zich ook inten sief met de zaak bezig. De drijfveren van het bedrijfsleven om buitenlanders aan te trekken, zijn primair economisch. Ook de betrok ken werknemers worden door een economisch motief naar ons land ge dreven. De armoede in hun eigen land doet hen zoeken naar een inko men elders. Zij willen geld verdienen om na verloop van tijd gewoonlijk weer naar hun land terug te keren. In de Langstraat is al vier jaar ge sproken over de mogelijkheden van begeleiding voor de buitenlandse werknemers 'n Studiecommissie con stateerde dat de aanwezigheid van buitenlandse werknemers niet alleen een bedrijfsaangelegenheid is. Zij maken tijdens hun verblijf hier deel uit van onze samenleving, die daar door verantwoordelijk is voor het welzijn van deze buitenlanders. Als een van de belangrijkste activiteiten zag de studiecommissie wel het be vorderen van goede intermenselijke verhoudingen van deze buitenlan ders, onderling, zowel als in groepen. Op initiatief van de studiecommis sie is in december van het vorige jaar het comité Begeleiding Buitenlandse Werknemers geformeerd. In dit co mité hebben zitting: H. Boven (bur gemeester van Almkerk) C. Braspen ning (Kamer van Koophandel) B. Sohuyl (Lips) D. Stibbe (pres.direk teur Bloch Stibbe) H. Roest (pers.- chef Leon Pare) K. Varossieau (per soneelschef Bloch Stibbe)) domi nee j. Kooman (Oecumenische Raad Drunen aalmoezenier L. van Berkel (Bedrijfsapostolaat) mej. M. Hoff- mans (Maatschappelijk Werk Waal wijk) C. Schutte (adj.-direkteur Gew. Arbeidsbureau) en J. van Heeswijk (wethouder sociale zaken, Waalwijk). Het ligt in de bedoeling dat het co mité nog verder wordt uitgebouwd. Uit dit comité zijn inmiddels enkele werkgroepen gevormd, die zich in het bijzonder gaan belasten met een onderzoek naar de wensen onder de Turkse gastarbeiders en de Joegosla vische meisjes. Aan de hand van de ervaringen, opgedaan in de werk groepen, hoopt het comité in de loop van dit jaar tot een definitief werk programma te komen. Hierbij zullen de buitenlanders zelf inspraak moe ten hebben. Hun eigen behoefte pa troon staat immers voorop. ,,We moeten voorkomen, dat de buitenlanders de indruk krijgen van bovenaf gecoached te worden. Ge leidelijk aan zal het programma moe ten doorwerken. Overigens zijn er ook nu al aktiviteiten" vertelt de heer Boven. In Brabant bestaan mo menteel namelijk vier stichtingen, die van rijkswege worden gesubsidieerd, en die zich bezig houden met de be geleiding van buitenlandse werkne mers. Die stichtingen vindt men in Eindhoven. Tilburg, Oss en Breda. Tilburg vertegenwoordigt Midden Brabant. Hieronder ressorteert ook het Waalwijkse comité. Men zal trachten de begroting van het Waalwijkse comité nog dit jaar in te passen in de begroting van de Stichting Midden-Brabant. Behalve een rijkssubsidie zullen ook de ge meenten, waar buitenlandse werkne- STICHTING PROTESTANTSE CHR. LEESBIBLIOTHEEK Gevestigd in gebouw Chr. Belan gen Besoyensestraat 3, geopend op donderdag van 7.15 - 8 uur. STICHTING WAALWIJKSE MUZIEKSCHOOL Spreekuur directeur: 's woensdags van 2-3 uur en na tel. afspraak. Wilhelminastraat 4, tel. 3890. GEZINSZORG Inlichtingen te vragen bij: Mevr. G. E. van de Veen-Kroon, Cesteinde 5, tel. 1449, b.g.g. 2331. mers zijn gehuisvest, dienen te sub sidiëren. Overigens zal men voor be paalde activiteiten ook een beroep dienen te doen op particulieren. Zo heeft de Lionsclub Waalwijk al toe gezegd, wel iets te willen doen. Omdat in de Langstraat en in het Land van Heusden en Altena voor namelijk Turken en Joegoslavische meisjes zijn gehuisvest krijgt het co- mité hulp van twee specialisten; de heren Broekx (Turken) en Aposto- lowski (Joegoslaven). Bovendien kan men gebruik maken van het bureau van de Stichting Midden Brabant dat in Tilburg is gevestigd. De heer Bo ven verwacht dat, als straks de akti viteiten van het comité goed los ko men, ook in deze streek groepswer- kers komen. Natuurlijk kunnen ook vrijwilli gers worden ingeschakeld, die op bepaalde terreinen een deskundige inbreng hebben en de opzet en de uit voering van activiteiten helpen bevor deren. Ook zal er een ontmoetings centrum dienen te komen. Men heeft hierbij, speciaal voor de Joegoslavi sche meisjes, al gedacht aan de zaal van het voormalige hotel Euphonia in Kaatsheuvel. Daar zijn momenteel 40 meisjes ondergebracht. Ontspanningsmogelijkheden zijn o.m. organiseren van cursussen (Neder landse taal en verkeersport, mu ziek, spel en handenarbeid, informa tie en voorlichting over individuele hulp, verzekeringen, etc. en een lees tafel waar men ook lectuur uit het eigen land vindt. Schaatsenrijders moeten tot het uiter ste gaan, het uiterste moeien geven om er te komen. Gelukkig is ons land steeds in de ban van deze boeiende sport gebleven. Ook in onze gemeen te is er een jongeman die zijn best doet om in deze sport naar een ho ger plan te reiken. De gehele dorps gemeenschap leeft met Hans van Beek mee. Ook velen buiten Spratng- Capelle informeren steeds naar de vorderingen die hij maakt. Allen zijn er wel van doordrongen dat de top in de schaatssoprt niet in één seizoen kan worden bereikt. Jaren zijn er voor nodig. Doch Hans is nog jong en gelet op zijn mentaliteit en zijn groot doorzet tingsvermogen mag men stellen, dat hij het ver zal brengen in deze sport. Hierbij ondervindt hij grote steun, niet alleen yan zijn supportersclub, maar ook van zijn werkgever de fa. De Bie uit Waalwijk, waar Hans als auto-monteur werkzaam is. Teneinde zich maximaal op dit gewestelijk kampioenschap voor te bereiden is Hans daarom ook dn training gegaan |j| groci-briljant J J. K. VERHULST Uw juwelier met het klokkenspel Grotestraat 260, Waalwijk V Tel. 04160 - 4681 naar Inzeil. De baan is hooggelegen en de lucht is er erg droog. De vijf Brabantse rijders hebben in Inzeil voortreffelijk getraind. In de och tenduren staan er gymnastiekoefe ningen op het programma en trainen op de baan. Na deze ijstraining is het rusten geblazen en van 5 tot 6.30 uur weer trainen op het ijs. Baantje na baantje wordt dan getrokken om tot goede tijden te komen. En dat ging zo 14 dagen. Gelukkig voor deze jongens kon men in Inzeil ook nog aan wedstrijden deelnemen en trad Egbert van 't Oe ver, de trainer van de B-ploeg, als coadh op voor de Brabantse rijders. De resultaten in deze wedstrijden waren goed te noemen en wat Hans betrof, bleef 'hij zijn makkers tijdens deze wedstrijden de baas. Niet alleen dat de supportersvereniging Hans in staat stelt om op buitenlandse banen te trainen, ook voor de verdere ont wikkeling in de schaatssport beijvert men zich. Zo stelt men Hans ook in staat zich te laten masseren door een gediplomeerd masseur, de heer G. v. d. Wiel, alhier. In samenwerking met hem staat Hans ook regelmatig on- Hans van Beek in actie tijdens de training in Inzeil der controle vain een sportarts, dr. v. Opstal uit Breda. Nu na de terug keer uit Inzeil trainen de jongens op de kunstijsbaan te Eindhoven onder leiding van trainer de Wit en maken zij zich op voor het gewestelijk kam pioenschap op dinsdag 24 februari. Naast Hans van Beek nemen o.m. deel: Bas Lamoen en v. d. Berk uit Haarsteeg, Co Scholten uit Tilburg, P. den Dunnen uit Hooge Zwaluwe en L. Lankhaar uit Babiloniënbroek. Men zal op gezonde maar eerzuchtige wijze in Eindhoven strijden om de hoogste plaats te bereiken. Bij dit kampioenschap zullen zij gebruik ma ken van de opgedane ervaringen in Abonnement p, week (0,33+ 2ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) 1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4.05 p.kwrt. p.post ƒ4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contraetadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Telegram-adres: „ECHO" het trainingskamp. Wie kampioen zal worden is nog een open vraag. Allen zijn ervan overtuigd, dat de ba sis voor dit kampioenschap ligt op de rit over 500 meter. In Inzeil heeft Hans getoond de sterkste van de Bra banders te zijn. Of dit ook in Eind hoven is moet worden afgewacht. Hij weet echter dat hij op sterke concur rentie moet rekenen en dit zal voor hem zeker een stimulans zijn. De wedstrijden vangen aan om 11 uur. De leiding is in handen van het gewest Noord-Brabant. Het is al be kend dat veel supporters Hans in Eindhoven zullen aanmoedigen. Nu maar afwachten of Hans in staat zal zijn de prestaties gemaakt in Inzeil ook hier te prolongeren. In medische kringen stijgen de prijzen. De specialisten herzien hun tarieven, de kosten van verpleging in ziekenhuizen stijgen ook elk jaar weer verder en dat alles leidt er uiteraard toe, dat de premies van Ziekenfondsen en particuliere-ziek- tenkostenverzekeringen fors stijgen. Verwacht wordt, dat de premies van de particulieren ziektenfcosten- verzekeringen in het voorjaar met niet minder dan 12 tot 15% zullen stijgen. Van de Ziekenfondsen zijn ze de laatste tijd ook gestegen. Zon_ der enige twijfel betekent een en ander weer een extra belasting van het budget van de bevolking, een extra belasting, die op zijn beurt weer bijdraagt tot het stellen van nieuwe looneisen.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 5