wAAlwijkse en UnqstRAAt.se couRAnt Strijd tegen de overbesteding in Europa eist streng budgettair beleid PERZIKEN 98 ct. supermarkt Altenaweg in Waalwijk krijgt aansluiting op de Maasroute m „De Echo" geeft abonnees f50,- korting op vakantie reis naar Italiaanse Rivièra HOGE BELASTINGGOLVEN BLIJVEN OOK IN 1970 ROLLEN RAAD VERGADERT DONDERDAG 11 Ondanks prijs stijging achteruit gang in de omzet CARBONADE 2.98 SAVOYE KOOL GEHAKT 1.79 RODE KOOL TARTAAR HUTSPOT WAALWIJK - DRUNEN Tekorten Belasting verhogingen Streng beleid Spanningen Met werkzaamheden wordt spoedig begonnen Speciale Echo-reis op 16 mei (Pinksteren) en 23 mei naar Laigueglia (bij Alassio) Voor f 375,— alles inbegrepen Laiguelia MAANDAG 23 FEBRUARI 1970 93e JAARGANG No. 16 De tcho vad het Zuióen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p, week (0,33+ 2ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4.05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „ECHO" Van onze economische medewerker Nog slechts enkele weken is de lang toegezegde gedeeltelijke belastingverlaging van loon- en inkomstenbelasting een feit ge worden of de discussie in de volksvertegenwoordiging over de toekomst van 's lands financiën begint al weer in een stadium van verhitting te geraken. Oorzaak van de debatten is gelegen in de achtergebleven be lastingopbrengsten in het afgelopen jaar. De loonbelasting bleef 87 miljoen onder de raming en dat is geen kleinigheid. De die pere oorzaak van deze misstap in de begroting zal nog wel na der aan het licht komen. Er is al wel iets meer bekend over een veel grotere tegenvaller voor minister Witteveen en dat is de achterstand in de opbrengst van de veel besproken omzetbe lasting naar toegevoegde waarde. Deze is begrijpelijk en ver klaarbaar. Allereerst is er van de nieuwe omzetbelasting zo'n slechte reuk uitgegaan, dat het publiek bij zijn aankopen in 1969 een afwachtende houding heeft aan genomen. Tal van branches heb ben daaronder geleden. Zo ging bijvoorbeeld de omzet in wo ningtextiel en meubelen met ge middeld 8% achteruit en dit on danks de prijsstijging. Ook de fotobranche kreeg ferme tegen slag. In de textielsector daalde met name de herenconfectie- omzet zichtbaar, terwijl in an dere delen van de kledingbran- che met moeite de verkoop op DINSDAG y2 KILO KILO panklaar, per zak 49 ct. WOENSDAG y2 KILO panklaar, per zak 39 ct. DONDERDAG per stuk 69 ct. per zak 39 ct. Literblik bij 15,boodschappen EM-TE peil gehouden kon worden. Het zijn typisch de sectoren waar de koper even de pas kan inhouden maar die zich een volgend jaar kunnen herstellen. Bij de overgang van 't oude naar 't- nieuwe systeem moesten voorts door de belasting- experts tal van schattingen worden gemaakt, die onmogelijk zuiver konden zijn. De autoverkoop bleel eveneens beneden de taxatie. Dit kan een gevolg zijn van de duurte elders waardoor de aanschaf van nieuwe auto's nog werd uitgesteld. Uit het voorgaande blijkt wel dat het publiek beslist prijsgevoelig is en dat de regering met de marge tussen prijzen en lonen een beste dingsbeperkingswapen in handen heeft. Men heeft het kabinet o.i. ten onrechte al verweten dat het daar misbruik van heeft gemaakt. De regering zit nu ongeveer met de volgende moeilijkheden. Zij heeft de wetenschap dat zij over 1969 voorlopig blijft worstelen met een achterstand van een slordig 200 miljoen. Voor 1970 moet zij reke nen op andere tegenvallers. Daar is in de eerste plaats de strop bij Ver- olme, waar de staatskas moet bij springen. Voor defensie zullen wij dieper in de beurs moeten tasten wil ons militair apparaat geen puinhoop worden. De woningbouw zal ook extra financiële inspanning vergen. Er treedt hier door met na me de hoge rentelasten een ver traging op die voorzieningen kan eisen. De financiële nood van de gemeenten is een vierde tegenval ler. Voor de begroting van 1970 kan al met al wel gerekend worden op een gat van tenminste een half mil jard, dat nog aan de optimistische kant kan zijn wanneer wij ermee rekenen dat de gemiddelde uitga venstijging van het rijk over de vierjarige kabinetsperiode zes pro cent zou mogen bedragen. Het is een hoeksteen van het financiële beleid van minister Witteveen dat hij niet boven die stijging uitkomt en daarom sleutelt hij nu reeds aan de komende begroting. Dit nu wordt hem door een deel van de volksvertegenwoordiging kwalijk genomen omdat men vreest dat verschillende in het vooruit zicht gestelde collectieve voorzie ningen in de knel kunnen komen. Men denke aan de woningbouw en aan het onderwijs. Een financieel te dat de uitgaven in de ambtelijke specialist ging al zo ver dat hij eis- sector niet het kind van de reke ning mocht worden. Betekent de financiële tegen valler dat er belastingverhoging moet komen? En zo ja, in welke iTector? Bepaalde kringen drin gen aan op een verhoging van de vermogensbelasting maar het is duidelijk dat daarmee al leen een politieke kreet wordt geslaakt van demagogische bete kenis. De totale vermogensbe lasting bracht in 1969 352 mil joen op. Een verhoging zou geen aanzien lijk tekort wegwerken. Bovendien treft de vermogensbelasting geen bestedigen maar juist besparingen en wij komen al spaarcapaciteit te kort als wij zien naar de hoge ren te. Nog meer kapitaalbezitters het land uitjagen heeft ook al geen gunstig effekt op onze economie. Dan maar een spaarloon afdwingen bij grote groepen van de bevol king? Wij vrezen dat hiermee slechts sociale spanningen worden opgewekt. Met name in de P.v.d.A. zijn veel tegenstanders van een spaarloon. Het is duidelijk dat een belas tingcompensatie zou moeten wor den gevonden in de hoek van de bestedingsbelastingen, maar daar mee worden de prijzen opgejaagd en via de loonindexering zou dit tot nieuwe loonsverhogingen moe ten leiden. Zowel in het beeld van 's lands economie als in dat van Europa lijkt dit onverteerbaar. De economische commissie van de E.E.G. heeft duidelijke taal ge sproken. De strijd tegen de overbe steding in Europa dient met kracht te worden voortgezet. Deze strijd eist een streng budgettair beleid. Zij dient te worden aangevuld met een ferme druk tegen de loonkos tenstijging en een beperking van de arbeidsschaarste. Het ligt voor de hand dat in dit klimaat nog meer onrendabele bedrijven hun poorten zullen moeten sluiten en dat er stellig naar wegen zal wor den gezocht om door partiële be lastingverhoging het verbruik te rug te dringen. Engeland en de V.S. geven hierin een duidelijk voorbeeld en bij alle toezeggingen en beloften kan het niet anders dan dat wij onze wel- vaartslust beperken. De verdere groei van de vraag die uit de reële inkomensstijging voortvloeit zal uit de expansie van de produktie moe ten komen. Nu oók in West-Duits- land met ferme loonsverhogingen het inflatievuur weer is aangewak kerd mogen wij alleen hopen dat wij t.o.v. onze E.E.G.-partners met onze muntverzwakking mogen ach terblijven. Voorshands blijft het bij hopen. Het nog toegezegde deel van de belastingverlaging ad 300 miljoen voor 1971 is nu wel in groot gevaar gekomen. Niet na komen van deze belofte zou tot grote spanningen in de regering leiden, want voor de V.V.D. is dit een halszaak. Zeker is ech ter dat een fiscale verlichting in de ene hoek op de andere fron ten compensatie moet vinden. De belasting golven zullen hoog blijven. Of op deze hoge golven het zetelende kabinet de verkiezingen van 1971 zal halen is nog een open vraag. Toch is daarvan voorlopig de regeer baarheid van dit land nog af hankelijk. Drs. A. VAN MIERLO (van onze verslaggever) WAALWIJK Over enkele maanden is het mogelijk om ook via de Altenaweg de Maasroute te bereiken. Het college van B. en W. stelt de gemeenteraad van Waalwijk namelijk voor, een krediet van ruim 41.000,— gulden beschikbaar te stellen om deze aansluiting te reali seren. De raad zal zich donderdagavond, tijdens de maandelijkse ver gadering, hierover buigen. Op de 19 punten tellende agenda staan wei nig schokkende voorstellen. Als nieuw raadslid zal de heer J. A. Buys worden beëdigd. Hij komt in de plaats van de heer Van Mosselveld, die tot 1 februari deel uitmaakte van de fraktie van de Algemene Werknemerslijst. Zoals bekend, heeft de provincie in 1969 de toen uiterst gevaarlijke gelijkvloerse kruising van deLang- straatweg met de Kruisstraat in Waalwijk vervangen door een on gelijkvloerse kruising door middel van de bouw van een tweetal nood bruggen. De hier bedoelde oplossing van de verkeerssituatie moet als 'n tijdelijke worden gezien, omdat de kruising van de Langstraatweg met de toekomstige rijksweg 62 (Til- burg-Waalwijk-Utrecht) zal worden gerealiseerd met een klaverblad. De hier bedoelde werken zijn met inbegrip van de toeleidende wegen tot stand gebracht door en voor re kening van de provincie Noord-Bra bant. De noordelijke oprit van de noodbruggen is zodanig uitgevoerd, dat het betrekkelijk eenvoudig is om de Sluisweg via de Altenaweg met deze oprit te verbinden. Deze aansluiting biedt een goede ontslui ting van de industrieterreinen aan de haven voor het verkeer in wes telijke richting. Bovendien wordt met de aansluiting van de Altena weg op de ongelijkvloerse kruising van de Langstraatweg bereikt, dat het verkeer in de Grotestraat voor het gedeelte gelegen tussen de Em- mikhovensestraat en de Besoijense- straat belangrijk zal worden ont last, omdat niet meer gebruik be hoeft te worden gemaakt van de oprit aan de Emmikhovensestraat. Het maken van de bedoelde aan sluiting, waarvan de kosten voor rekening van de gemeente dienen te komen, is dus sterk aan te be- <Mr" (Van onze verslaggever) EINDHOVEN—WAALWIJK - Hebt u nog geen vakantieplannen ge maakt? Wij willen u er graag bij helpen. Evenals vorig jaar biedt de directie van De Echo van het Zuiden de abonnees ook dit jaar weer een vlieg-vakantiereis aan naar de Ita liaanse Rivièra, tegen een geredu ceerde prijs. Uit het programma van „Trans Europa" hebben we een 15- daagse vliegreis naar Laigueglia ge haald. Op de Pinksterreis (vertrek zaterdag 16 mei) en op de reis van 23 mei geeft De Echo een reduktie van f50,- per persoon. Dat betekent dat u voor f 375,- een complete vliegvakantie van 15 da gen kunt hebben. Bij de reissom is met uitzondering van de luchtha venbelasting, alles inbegrepen, tot zelfs een volledige reisverzekering. Trans Europa biedt zowel voor de reis van 16 mei (terug 30 mei) en van 23 mei (terug 6 juni) de keuze uit twee hotels. Voor f375,- (werkelijke prijs in de reisgids: f425,-) krijgt men een ka mer in Hotel De Golfo, een modern nieuw hotel op slechts 50 meter van het strand gelegen. Voor f446,- (prijs in de reisgids: f496,50) is men te gast in Hotel Bristol, een uitste kend hotel gelegen aan strand en boulevard. De boeking van deze reis geschiedt door het Waalwij kse reisbureau Ruys Co. Laigueglia ligt aan de Middel- velen, zo schrijft het college aan de raad. Met Comar N.V. kleuterschool installaties, heeft het college over eenstemming bereikt met de uitgif te in erfpacht van een industrieter- (vervolg op pag. 3) landse Zee, enkele kilometers be neden Alassio, dicht bij het vorsten dom Monaco. Het is een karakteris tiek plaatsje, dat zich tot een bad plaats ontwikkelde zonder de heer lijke sfeer te verliezen, de liturgi sche dorpjes eigen. Het voortreffe lijke zandstrand met moderne ho tels ligt slechts enkele meters ver wijderd van de typisch nauwe straatjes, door bogen overspannen. Het plaatsje is door een 3 km lan ge boulevard verbonden met Alas sio. In de streek kan men mooie bergwandelingen maken. In onze editie van donderdag ko men wij uitvoerig op deze unieke reis terug. Wie er nu al meer over wil weten kan een reisgids van Trans Europa halen bij Ruys Co. (St. Jansplein in Waalwijk). Op de reis naar Laigueglia, op 16 mei (met Pinksteren) en 23 mei geeft De Echo van het Zuiden de abonnees een korting van f 50,-. W- l|

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1