wAALwijkse en UnqstRAAtse couRant „Oorlog en Bevrijding" kernthema op jongerencursus in Waalwijk bouwman brillen \dCampe\ JOa. mpe Pleidooi in vergadering Kamer van Koophandel voor Streekgewest Midden Brabant OPEN OOG LEERLINGEN GEVEN IN SPECIALE KRANT HUN VISIE OP DE BEVRIJDING Postduivenver. C.C. Waalwijk onthulde vluchtprogramma J. SGHELLEKENS: „STADSGEWESTEN TILBURG EN WAALWIJK MOETEN MEER SAMENWERKEN" In de Goede Week wordt aktie afgerond Toelichting Wij hebben Ueigenlijk niets meer te vertellen onze brillen spreken namelijk voorzicht Gewoon door hoge kwaliteit fraaie vormgeving dacht Uook niet?) 1 1 1 i 1 B I I I I I B B B I B I V In Tilburg naar: Hnndnat M Nieuwbouw Kamer van Koophandel wordt in mei geopend Spoorlijn Uitverkoop DONDERDAGAVOND 26 FEBRUAARI 1070 93e JAARGANG No. 17 De tcho VAD Zuióen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p, week (0,33+ 2ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4.05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „ECHO" (Van onze verslaggever WAALWIJK - De staf van de Jongerencursus in Waalwijk streeft er naar om ieder jaar op een zinvolle wijze het Paasfeest te vieren. Dit jaar is men hierbij uitgegaan van, de bevrijdingsgedachte. Het kernthema voor de komende weken, waarmee de leerlingen geconfronteerd worden is dan ook "Oorlog'en Bevrijding". De meisjes, in leeftijd variërend van 14 tot 18 jaar, zullen hun gedachten over dit thema op papier vastleggen. Het is namelijk de bedoeling dat er een krantje uitkomt. Waarom men "Oorlog en Bevrijding" koos laat zich gemakkelijk raden. Op 5 mei is het namelijk precies 25 jaar geleden dat Nederland bevrijd werd van de Duitse onderdrukkers. Dit heugelijke feit leeft in deze maand bij iedereen. Aalmoezenier L. van Berkel een van de docenten van de Jonge rencursus, wil de meisjes, die uit alle plaatsen uit de Langstraat komen, in tensief bij dit onderwerp betrekken. Hij heeft daarom het plan ontwik keld om een eigen krant uit te geven. De meisjes kunnen daarin hun ge dachten weergeven over de diverse onderwerpen. De Jongeren cursus omvat adht groe pen. Voor iedere groep is een uitvtoe- rig programma samengesteld. De he ren H. Putter en P. Gons, redakteu- rsn van resp. het Brabants Dagblad en De Echo van het Zuiden, twee in de Langstraat verschijnende Maden houden volgende week een inleiding over het dag- en nieuwsblad, de wijze van samenstelling en het complex van zaken dat nu eenmaal nodig is ooi de krant bij de lezer te krijgen. Daarop aansluitend komt ex in elke groep - op uitnodiging van de lei ding van de Jongerencursus - een persoon uit de streek of die nauw met de oorlogsgebeurtenissen in de streek verbonden is geweest over 'n bepaald onderwerp een causerie hou den. De jongelui krijgen - na hier aantekeningen van te hebben gemaakt r de gelegenheid tot het stellen van vragen over dat specifieke onder werp. Elke groep zal tot slot over dat specifieke onderwerp een verhaal schrijven. De aöht verslagen met fo to's zullen worden gebundeld in een eigen krant, die zal worden gedruk en die even voor Pasen zal gaan ver schijnen. De, staf van het onderwijsinstituut heeft inmiddels een aantal mensen be- reidreid gevonden iets over een spe cifiek onderwerp te komen vertellen. Dr. Lenglet - voorheen huisarts in Waalwijk en sinds enkele jaren als medicus in "Ons Dorp" bij Arnhem werkzaam - komt iets vertellen ever de fusillage van burgemeester Moo- en en enkele andere Waalwijkers. De heer G. Couweniberg, gemeente-archi varis, zal o.a. de gebeurtenissen rond de Joodse groepering in de Waal wijkse gemeenschap belichten. Uitno digingen zijn er ook uitgegaan naar mensen, die het nodige kunnen ver tellen over de hongerwinter, Jan de Rooy, de stadhuisramp van Heusden, de gebeurtenissen rond de bevrijding van Drunen, ontstaan en de gevolgen van de oorlog en tot slot over de zin van de oorlogsherdenking. De initiatiefnemers zijn bijzonder be nieuwd naar de reakties van de jon gelui wanneer ze worden geconfron teerd met zaken, die gelbeurden in Ne derland en de Langstraat, lang voor- Grotestraat 231, Waalwijk, Tel.38 66* dat ze geboren waren. "Vaak reage ren de jongelui nogal laconiek op dit soort zaken. Misschien is het onder werp oorlog te complex en alles in een keer te bevatten of om het be grijpelijk te maken voor de man of vrouw, die er iets over moet vertel len". De heer Van Berkel zegt te ver wachten, dat een rechtstreekse con frontatie met een onderwerp, met 'n afgebakend gebied de kans op een grondige bezinning veel groter maakt. "Dat schrijven van een slotverhaal over die confrontatie en de zekerheid dat het afgedrukt wordt, maken het alleen maar aantrekkelijker voor de jongelui en zich er in te verdiepen". In de Goede Week zal de aktie van de jongelui van de Jongerencursus worden afgerond. Over het program ma dan vertelt de heer Van Berkel: "We willen daar *n middag en avond voor uit trekken. De jongelui zullen eerst ergens worden gedropt en naar huis moeten zien te komen. Bij hun kan U héél wat tijd ergernis) besparen. (en WIJ DOEN HET plisseren, repareren, ajouren, borduren, inkor ten, stoppen, vermaken enz. enz. WIJ MAKEN HET stofknopen, ceintuurs, gespen en nog véél ander atelier-werk. thuiskomst zal er door Floto J. de Bont uit Waalwijk een film worden gedraaid, die er bij de bevrijding van Waalwijk werd gemaakt. Een zus van mij komt dan iets vertellen over haar belevenissen gedurende negen jaar missiewerk in Tanzania. Bij die ge legenheid zal de eigen krant ook uit gegeven worden". Een groep van de Jongerencursus aan het werk. Ongeveer 100 meisjes van dit instituut verdiepen zich in het thema Oorlog en Vrede. DE VASTEN AFGESCHAFT En de vasten is ook al afgeschaft. Er blijft niets meer over. Het gaat in de Kerk met een rotgangetje omlaag"Op het eerste gezicht zit er heel veel waars in deze ppmerking. Maar misschien is het goed om toch wat nuanceren. Voorop eerst dit: in de ogen van een christen was vroeger de wereld met zijn wereldse vermaken ta boe. Je moest er jezelf maar zo min mogelijk mee inlaten. En in de vastentijd werd dat nog eens extra onderstreept. Maar de ontwikke lingen van wetenschap en techniek hebben van diezelfde wereld een interessant levensterrein gemaakt. Niemand heeft meer behoefte om er uit weg te vluchten. Dat moet je dus ook van christenen in hun vastentijd niet meer verwachten. Wel stelt die veranderde wereld heel hoge eisen aan elke mens, dus ook zeker aan een christen. Het is namelijk niet zo eenvoudig om meteen je juiste houding te bepalen tegenover alles, wat die wereld zo boeiend maakt. Het is allemaal zo nieuw jen we zijn er zo wei nig op voorbereid. Vroeger gold alleen maar hard werken en wei nig verdienen. Je moet nu oppassen dat je niet verdrinkt in alles wat zich dagelijks op onze welvaartstafel presenteert; jazelfs je moet proberen om het allemaal zijn juiste plaats te geven in je leven, zo dat je er een rijker mens door wordt. Dat kost pijn. Dat vraagt trai ning; je mag het ascese noemen. Denk maar eens aam de T.V., de uitgangsmogelijkheden, de con sumptieartikelen. Het zijn gaven van een nieuwe tijd. Maar tevens zijn het uitdagingen aan ieders persoonlijk adres. Ieder zal tot een eigen levenshouding moeten komen. Ik denk, dat in deze opgave een eigentijdse vorm schuilt om tot een nieuw soort vasten en onthou ding te geraken. Tegens deze achtergrond is een training van veer tig dagen tenvolle op zijn plaats. En dat alles tot vergroting van ieders geluk. L. VAN BERKEL Vrijdag hebben de leden van de Postduivenvereniging C.C. Waal wijk, met hun dames, het eenjarig bestaan feestelijk herdacht. Een goed orkestje en een hospes die graag de naam van „het Vosje" alle eer aan doet, hebben er niet weinig aan bijgedragen, dat de avond bui tengewoon is geslaagd. Er was trou wens alle reden voor een feestje. Want na een wat kalm begin en daarbij opgedane ervaring, gaat het de nieuwe vereniging bijzonder goed. De winteractiviteiten hebben hun beslag gekregen in een buiten gewoon druk bezochte tentoonstel ling, maar nog veel voornamer is het nieuwe vluchtprogramma, dat iia diverse besprekingen, voor Waal- smaandags tot 1 uur gesloten GRATIS brilverzekering (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Tijdens de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordelijk Noord Brabant heeft de heer J. Schelle- kens uit Dongen er bij het bestuur op aangedrongen een nauwere samen werking te bewerkstelligen tussen het Stadsgewest Waalwijk en, het Stads gewest Tilburg. Hij was van mening dat een Streekgewest Midden Brabant een betere buffel zou zijn tegen andere streekgewesten, dan de beide stads gewesten afzonderlijk. Voorzitter Jud. Timmermans beloofde de zaak nauwlettend te volgen. De heer Schellekens kwam tot zijn verzoek omdat hem gebleken was dat beide stadsgewesten te veel raakpun ten hebben, met name op het gebied van de industrie. Ook zaken als ver keersplanning kuinnen volgens hem beter door beide stadsgewesten ge zamenlijk worden opgezet. Vooral ook omdat Tilburg werkt aan een be tere verkeersverbinding naar 't noor den. Ook pleitte de heer Schellekens voor de instelling van een industrie schap zoals dat in Tilburg is gebeurd. Voorzitter Timmermans wilde op de ze zaak niet verder ingaan. Hij zegde toe de zaken met het bestuur van het Stadsgewest Waalwijk te bespreken. De heer A. Meijs voegde hier nog aan toe, dat de gewestelijke indeling zoals die nu is, wel niet gehandhaafd zal blijven. De Kamer van Koophandel vergader de dinsdagmiddag in de raadszaal van het gemeentelhuis in Waalwijk. Door de verbouwingswerkzaamheden was er in het gebouw van de Kamer aan de Wilhelminastraat geen plaats. Het nieuwe gelbouw zal eind mei of ficieel worden geopend. Het feest programma zal worden voorbereid door de heren van Iersel en Meijer. Ter sprake kwam ook de brief van de heer M. Lips uit Drunen, die wegens drukke werkzaamheden als lid van de Kamer. De Katholieke en Piot. Chr. Werkgeversorganisatie zal verzocht woiden een nieuwe candidaat aan te wijzen. Enkele heren verzochten om iemand uit de diröktie van N.V. Lips op te nemen. De heer Ghr. Appels zag de Kamer graag uitgebreid met een vertegenwoordiger uit de chemi sche sector. De leden van de Kamer hebben groot vertrouwen in het bestuur. Dat bleek overduidelijk uit de bestuursverkie zing. Als voorzitter weid de heer J. Timmermans herkozen. De overige bestuursleden die herkozen werden zijn de heren Braspenning, Wijnbelt, Wennekes, Meijs en van de Assem. Enkele stemmen werden er ook uit gebracht op de heren De Kort, Sau- er, Appels, Schellekens en Verschu ren. De Nederlandse Spoorwegen wil een aantal laad- en losplaatsen langs de Langstraat-spoorlijn, met name in westelijke richting, opheffen. Door de NS is aan de Kamer hierover ad vies gevraagd. De besprekingen die door de Kamer hierover zijn gevoerd zijn samengevat in een rapport. De heer Appels merkte hierbij nog op dat hij de NS geen ongelijk kon ge ven. De kosten zijn te hoog en wegen niet op tegen de inkomsten. Hij ver zocht het bestuur de NS er van te overtuigen dat een zaak als de 'Lang straat-spoorlijn' in groter verband ge zien moet worden. Bij opneming in 't internationale net krijgen ook de in dustrieën meer belangstelling. De gemeentelijke herindeling in het Land van Heusden en Altena heeft look voor het bedrijfsleven in dit ge bied gevolgen. Zonder zich in de po litieke discussie te willen mengen heeft het bestuur van de Kamer er behoefte aan om de mening van het betreffende bedrijfsleven te verne men. Dinsdag besloot de Kamer een enquête over deze zaak te houden on der alle bedrijven in het Land van Heusden en Altena. De zomeruitverkoop is niet voor het gehele gebied van de Kam.er gelijk. Van 9 tot 30 juli is de uitverkoop in wijk wel als uniek beschouwd kan worden. Was voorheen de Waalwijkse postduif, met haar grote overvlucht bij voorbaat reeds verslagen, thans krijgt ze haar eerlijke kans zich ook eens aan de kop van de uitslag in de Bondsconcouren te plaatsen. Deze ingrijpende gebeurtenissen in het concourswezen der postduiven, zullen straks wel haast van histori sche waarde blijken te zijn voor de Waalwijkse liefhebbers. Bovendien lijkt het niet onmogelijk, dat de aantrekkingskracht tot de Postdui vensport er in onze stad door wordt verhoogd. Het nieuwe vliegprogramma, voor het a.s. seizoen, ziet er in grote lij nen dan als volgt uit. De vitesse-vluchten worden geza menlijk met beide Kaatsheuvelse verenigingen gespeeld. Hierbij wor den als extra prijzen 8 Junior co n- stateurs vervlogen, 4 met de oude en 4 met de jonge duiven. De inleg voor een constateur is 0,50 en gaat altijd af. Met Union Tilburg e.o volgen dan 6 midfondvluchten, waarbij gratis per vlucht een fiets wordt vervlo gen. Met fondclub 's-Bosch e.o. 5 fond- vluchten, waarvan een overnacht- vlucht. Bij deze fondclub, waarvan het lidmaatschap 2,50 bedraagt, worden een schat van gratis prijzen vervlogen. Tenslotte speelt de gehele Brabant se Bond 6 Bondsconcoursen, waar voor de inleg, met vracht en uitslag inbegrepen, slechts 0,60 per duif is. Waalwijk, Waspikt Drunen, Sprang- Capelle, Dongen, Dussen Eethen, 's-Gravenmoer, Heusden, Loon op Zand, Kaatsheuvel, Raamsdonksveer Veen en Wijk en Aalburg. Van 16 ju li tot 6 aug. is de uitverkoop in Alm- kerk, Andel, Geertruidenberg, Gies- sen, Hooge en Lage Zwaluwe, Made Drimmelen, Rijswijk, Werkendam en Woudrichem. Ook de middenstand kwam dinsdag ter sprake. Men wil in alle plaatsen in het gebied van de Kamer een on derzoek haar de huidige en toekom stige winkelvoorziening. In 't stads gewest Waalwijk en het streekgewest Heusden-Land van Altena, wordt 'n dergelijk onderzoek al ingesteld. Drs. W. Smits, secretaris van de Kamer, zei dat er weinig kontakten zijn met de middenstandsorganisatie. Om te weten wat er onder de middenstand en bedrijfsleven leeft, houdt de Ka mer binnenkort op zaterdag in diver se gemeenten enkele 'zitdagen'. Enkele leden stelden ook de nieuw jaarsrede van de heer Timmermans, die handelde over de arbeid van de gehuwde vrouw, aan de orde. Voor zitter Timmermans was hierover ver heugd. Hij zei dat het de bedoeling was dat het stuk ter ta^el kwam voor discussie. Ook zal er een verdere stu die op volgen. Het antwoord op de vragen zal in een rapport worden sa mengevat.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 9