De verdeelde commando's wAAlwnkse en lAnqstRAAtse couRAnt MR. J. W. TAMINIAU, SECRETARIS VAN DE FEDERATIE VAN NEDERLANDSE LEDERFABRIKANTEN Huiden-inkoop Leer wordt steeds meer gevraagd Andere industrieën Kleine bedrijven 10 dagen Kitzbühel vanaf f 326,— REDSBÖIREAU DE MAGNEETnv Prijsstijgingen Structuur-onderzoek Dreigende moeilijk- beden in het kabinet bezworen Waterzuivering Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat ,205, Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „ECHO" «Een schoenindustrie zonder leer is in Nederland niet denkbaar» Velen in ons land en trouwens in de gehele wereld begrijpen weinig of niets van de organisatie van de Arabische commando's die als gue- rillastrijders vechten voor de Pales tijnse zaak tegen Israël. Wanneer er weer overvallen ge beuren op vliegtuigen of er worden aanslagen gepleegd, dan is er prompt een of andere verzetsorgani satie die hiervoor de eer opeist. Men hoert of leest dan over El Fa tah, de meest bekende commando organisatie of over een van de vele kleinere, en het geheel blijft ondui delijk. Ten eerste is. er dan de bekende grote verzetsorganisatie El Fatah niet een sterkte van ongeveer 10.000 man. El Fatah gaat terug tot 1965 ir.aar vooral sinds de juni-oorlog (1967) heeft deze in wezen nonpo- litieke beweging tot de verbeelding van de Arabische wereld gesproken. Het is Y'assir Arafat, die zich groot gezag in El Fatah heeft ver worven en zich gevestigd heeft als de grote leider van het geheel en voorvechter van de Palestijnse zaak. Men zegt, dat Yassir overtuigd ge raakte van het belang, dat de we reldopinie begrip kreeg voor de Pa lestijnse zaak, toen hij als Egyptisch officier een militaire cursus in de Duitse Bondsrepubliek volgde, in de jaren vijftig. Zijn ideaal is een multi-raciaal, multi-religieus Pales tina, waar moslims, joden en christe nen naast elkaar leven. Arafats denkbeelden, wat lberaal en gematigd, spreken velen aan, maar toch niet een groot aantal fa natici, die meer op politieke of ra ciale resultaten uit zijn. Zo bijvoor beeld het Volksfront voor de bevrij ding van Palestina, dat aansprake lijk is voor diverse aanslagen op El- Al-vliegtuigen. Zijn leider is dr. G. Habash een aanvankelijk christelijk opgevoed man, die thans sterk mar xistisch georiënteerd is. Hij gaat van het standpunt uit, dat elke publici teit voor de Palestijnse zaak (ook al is het negatieve publiciteit) beter is dan geen publiciteit. Een jaar geleden heeft het PLFP (Alg. Commando) zich, o.l.v. Ah med Jibreel van het Volksfront af gescheiden. De gewezen Syrische officier Jibreel was het oneens met Habash, dat de bevrijding van Pa lestina gepaard moest gaan met een socialistische revolutie, met daarbij de omverwerping van alle conserva tieve Arabische regeringen. Jibreel is links georiënteerd, maar zeer ge matigd en hij meent, dat de militaire zaken momenteel voorgaan boven de politieke zaken. Dit neemt niet weg, dat Jubreel net zo goed terro ristische daden goedkeurt. Dan zijn er nog twee kleine fana tieke terreurorganisaties zoals de Actie-organisatie voor de bevrijding van Palestina en als volgende „Het Palestijnse Volksstrijdfront. Naast El Fatah zijn er dus vier zeer extre me terreurorganisaties. Daarnaast zijn er nog vijf organisaties, die een weinig duidelijk standpunt inne men. De Iraakse Baathpartij daarente gen steunt het Arabische Bevrij dingsfront, dat de tegenhanger ge noemd kan worden van El Saiqa. Dan is er het Volksdemocratisch Front voor de bevrijding van Pales tina onder leiding van de linkse in tellectueel dr. Hawatmeh en voorts de Palestijnse Arabische Organisa tie. De laatste twee neigen eveneens tot het plegen van terreurdaden. De oudste organisatie is wel de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO), waartoe het reeds bestaande Palestijnse bevrijdingsleger behoort. Onder het dak van deze grote orga nisatie heeft Arafat kortgeleden zijn eigen El Fatah en voorts de El Sai qa en de PLFP (Alg. Commando) verenigd. Arafat is nu voorzitter van het zogenaamde Verenigd Com mando. Hij hoopt hiermee meer eenheid in de strijd te brengen. Maar een aantal linkse organisaties van extreme aard, zoals het front van Habash en de Actie-Organisatie bleven er buiten. Het lijkt nu waarschijnlijk dat er een strijd gaat ontstaan tussen de linksen onder leiding van Habash en de a-politieken van Arafat. (Van onze verslaggever) TILBURG - "Een schoenindustrie zonder leer is niet denkbaar". Een uitspraak die door velen in twijfel getrokken zcu worden ,maar waar mr. J. W. Taminiau, secretaris van de Federatie van Verenigingen van Nederlandse Lederfabrikanten, positief achterstaat. Mr. Taminiau, die vrijdag jubileert als "zilveren" secre taris, verduidelijkt: "leer blijft het betere produkt. De produkten die er van vervaardigd worden zijn waardevol en zullen door de verbruiker ook als zodanig behandeld worden. Bovendien heeft leer het grote voordeel dat het met de mode meegaat". Mr. Taminiau gelooft ook niet in de uitspraken die vorige week de schoenfabrikant EI. van Sambeek, voorzitter van Veris, heeft gedaan. Deze ivil de loonkostenfactor bij de schoenfabrieken te rugbrengen door over te schakelen op de produktie van kunststof schoenen. "We kunnen begrijpen dat de schoen fabrikanten de factor loonkosten wil len terugbrengenVolgens de uit spraak van de heer Van Sambeek moet dat met minstens 15 a 20 pro cent. Maar dat kan niet door leer door kunststof te vervangen. Natuur lijk kunnen dan de eerste kosten (het stanzen) worden teruggebracht. De verdere bewerkingen zijn echter zo wel voor kunststoffen als leder gelijk. Een beperking van de loonkosten zal op deze wijze niet mogelijk zijn", ver telt mr. Taminiau. De jubilerende secretaris van de Fe deratie van Lederfabrikanten is van mening dat door de propaganda voor schoenen van namaak-leder het zgn. massa-produkt, de klok wordt terug gezet. 'iedereen praat over zelfstan digheid, over meer privacy. Dan moet je de mensen geen massa-produkt gaan opdringen. Laat ieder zijn eigen smaak behouden. Natuurlijk, 't vrije- tijds schoeisel wordt veel gedragen. Maar na die vrije zaterdagmorgen van autówassen of de tuin wieden, komt ook een avond die wel eens benut kan worden voor een bezoek aan de bio scoop of de schouwburg". "Op zo'n avond zal er toch wat fij ner schoeisel gedragen moeten wor den. Wij, Brabanders spreken nog al tijd over onze "goe'i schoenen". Daar zit wat in. Bij minder goed weer trekt men doorgaans niet de beste schoenen aan. Die worden gedragen als men "uit" gaat. Het mag als een wat gemakkelijke filosofie klinken, maar het is toch duidelijk dat men al tijd behoefte heeft aan een betere waardevollere schoen. Dat nu, is de lederen schoen". Vandaar dat mr. Taminiau niet in 'n schoenindustrie zonder leer gelooft. Overigens wijst hij er in het gesprek, Mr. J. W. TAMINIAU 25 jaar secretaris van de Federatie dat wij met hem cp het secretariaat in Tilburg hebben, ook op dat leer grote aftrek vindt bij de meubel- en auto-industrie. "De vraag naar leer wordt bij deze bedrijfstakken groter omdat men de eigenschappen van dit natuurprodukthet blijft ademen, zeer waardeert. Trouwens in het hele modebeeld komt leer terug. Ook de kledingindustrie maakt er een veel vuldig gebruik van. Denk verder maar eens aan de lederwaren- en sportar tikelen". De afzetmarkt voor de Nederlandse lederfabrikant is groot. Hoewel een nog verdere concentratie in deze be drijfstakken niet achterwege kan blij ven, ziet mr. Taminiau afzetmogelijk heden voor zowel de kleine als de grote bedrijven. Het zijn immers de lederwarenfabrikanten en oök wel de kledingindustrie die juist gebruik maken van de diensten van de kleine lederfabrieken. Deze zijn immers in staat kleine voorraden te leveren. Toen mr. Taminiau als jong jurist 25 jaar geleden door de Federatie van Verenigingen van Nederlandse Le derfabrikanten als secretaris werd aangezocht telde Nederland ruim 135 lederfabrieken. In 1930 moeten er dat zelfs 400 zijn geweest. Na 25 jaar zijn er 50 verdwenen en het is duidelijk dat in de toekomst nog meer bedrijven zullen gaan samenwerken of fuseren. Overigens is die concen tratie ook in het buitenland merk baar. De looierij, gebouwd langs een beekje dicht bij kastanjebomen, waar van de schors werd gebruikt, is ge groeid tot een hoog geautomatiseer de industrie. Opmerkelijk is, dat van de 80 fabrieken die nu bij de Fede ratie of het Bedrijfsschap zijn aan gesloten er 52 minder dan twintig werknemers hebben. De 135 bedrijven van 1945 en de 80 bedrijven van 1970 zorgen voor een zelfde produktiehoeveelheid. De om zet, van de weggevallen bedrijven is dus opgevangen. Hoewel de totale produktie gelijk is gebleven weet mr. Taminiau dat deze vergroot zal moe ten worden. De lederindustrie is een betrekkelijk kleine bedrijfstak. "Maar erg interessant", vult de heer Ta miniau aan. "Meer dan de helft van de totale produktie wordt geëxpor teerd. Dat is altijd al zo geweest. Na tuurlijk is door de verruiming van het Westeuropees handelsverkeer de uit voer toegenomen". De Nederlandse lederindustrie pro beert die export ook te vergroten. En kele jaren gejeden besloten een aan tal looiers gezamenlijk deel te nemen aan de Semaine du Cuir, de grote leder- en schoenen expositie in Parijs. Dit jaar is er een stand van tien Ne derlandse fabrikanten te vinden. Een gezamenlijke aanpak werpt zeker re sultaat af. EEN GREEP UIT ONZE, ONGEËVENAARDE VAKANTIEGIDS IN FULL COLOUR Ziet u maar: Per K.L.M. Vertrekdata wekelijks v.a. 28 mei 1970 tf*t meest complete reisbureau TILBURG: Heuvelring 49 tel. 04250 - 34809. 's-BOSCH: Kolperstraat 3 tel. 04100 - 42128. "Onze grootste schrik is de huiden- aankoop en de prijsstijgingen. De Ne derlandse veestapel is meer afgestemd op de vlees- en melkproduktie. De huid, die tenslotte een afvalstof is, wordt steeds minder geschikt voor de verwerking tot leder. Vandaar dat 80 procent van alle huiden die de Ne derlandse industrie gebruikt, gekocht worden in de Zuid Amerikaanse landen waar de koeien nog in de na tuur lopen. Een groot voordeel bij dit overzeese transport is, dat Rotterdam de grootste huidenhaven van de we reld is". "Dat betekent een vergemakkelijking van het inkoopbeleid. De huidenfir ma's die in Rotterdam zijn gevestigd blijven immers wél eens met partijen zitten. Bovendien kan men de huiden op de kaden inspekteren. Dat is heel wat gemakkelijker dan dat men bij voorbeeld naar Argentinië moet rei zen. Met name uit Argentinië wordt veel ingevoerd. Het vleesverbruik is daar geweldig: 4 kg per dag per hoofd van de bevolking. Voor ons, Nederlanders, onvoorstelbaar". "Omdat praktisch alle landen in Ar gentinië huiden kotpen is de markt veel in beweging. Koopt bijvoorbeeld het oostblolk een geweldige hoeveel heid tegelijk in, dan wordt de prijs van het restant aanwezige huiden na tuurlijk veel duurder. Vandaar dat nu internationaal gegevens worden uit gewisseld. Men probeert zo tot een raming van de behoeften te komen. Daarmee kunnen sterke flucuaties worden voorkomen. Dat is in ieders belang. Vandaar dat nu ook de Oost- Europese landen meewerken", vertelt mr. Taminiau. In het gesprek met de jubilerende Federatie-secretaris komt natuurlijk Een vertrouwd beeld in de looierij. In de Tweede Kamer is enige dei ning ontstaan, toen het Kamerlid Van den Doel citeerde uit een toe spraak die minister-president De Jong in Roermond had gehouden en waarin hij het woningbeleid van mi nister Schut zou hebben aangeval len. Reeds verwachtte men ernstige moeilijkheden in het kabinet, maar premier De Jong heeft persoonlijk olie op de golven gegooid, door te .verklaren en aan te tonen, dat het hier een kwestie van een verspre king was tijdens een geïmproviseer de toespraak. Het kabinet blijkt eensgezind te zijn met betrekking tot het woningbouwbeleid. De pre mier staat achter minister Schut. Het sorteren van de huiden. ook het structuur onderzoek aan de orde. Het Bedrijfschap Leder laat voor 331.000 gulden een uitvoerig onderzoek instellen naar de structuur van de lederindustrie. Het ministerie van Economische Zaken draagt onge veer 200.000 gulden in de kosten bij. De regering stond éen onderzoek voor, dat voldoende perspectief biedt voor de toekomst. Men geeft nu prio riteit aan een viertal onderdelen. Zo wordt de financiële opbouw en de rentabiliteit van de bedrijven onder zocht. Verder verdiept men zich in de structuur van de afzetmarkt. In teressant zal zijn het onderzoek naar de optimale bedrijfsgrootte. Men wil komen tot een modelbedrijfbouw van een bedrijf dat het beste in de leder industrie past. Tenslotte komt de so ciale problematiekt zoals personeels beleid, ploegenarbeid en arbeidssfeer aan de orde. Het onderzoek wordt verricht door drs. J. B. Verster (oud-direkteur van een lederfabriek) met als adviseur prof. P. Verheijen, het Lederinstituut TNO en het Instituut voor Toege paste Psychologie. In de begelei dingscommissie hebben zitting verte genwoordigers van werknemers, werk gevers, de SER en de ministeries. De commissie staat onderleiding van de heer J. A. Middelhuis, oud-voorzitter van het NKV en voorzitter van het Bedrijfschap voor de Leder-industrie. Het onderzoek moet dit jaar gereed komen. Een tweede probleem dat voor 1970 vooraan op de agenda van de Fede ratie staat is de kwestie van de water zuivering. In de nieuwe wet denkt de minister aan een verhoging van de heffing. "Dit kan de doodsteek voor de lederindustrie zijn", zegt mr. Ta miniau. De econoom van de Federa tie heeft uitgerekend dat een (model) dhroomlederfabriek met 70 werkne mers, met een verbruik van huiden per jaar van 2.100.000 kg, met een omzet van vijf miljoen gulden, terwijl per jaar 150.000 m3 afvalwater ge loosd wordt, bij een inwoner equiva lent van 35 en een heffing van 5,- per i.e. ruim 44.000,- kwijt is. Dat betekent 2,45 procent van de netto toegevoegde waarde tegen' fac- torkosten, terwijl de miniser als ge middelde voor de Nederlandse indus trie 2,18%o aanhoudt. Dat betekent dat de leerfabrieken dus tien maal zoveel betalen. Men is dan ook in on derhandeling bij het ministerie om 'n verdere verhoging van de heffingen ongedaan te maken. DONDERDAGAVOND 5 MAART 1970 93e JAARGANG No. 19 cho v an het ZuiAen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Abonnement p, week (0,33+ 2ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4.05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 1