vAAlwijkse en UnqstRAAtse couRant Ondanks begrotingstekort peil van voorzieningen handhaven Keukencentrum Langstraat Hoe laat is het? Kifiopuw Prisma horloge! Violiste Emmy Verhey speelt met Brabants Orkest in Tilburg Groot leest in Drunen en Elshout op Koninginnedag en 5 mei ampe P0CGENP0HL BULTHAIP jCatnpe B, EN W. VAN LOON OP ZAND IN AANBIEDINGSNOTA BIJ BEGROTING UITGEBREID PROGRAMMA VOOR JEUGD EN OUDEREN Begrotingstekort Dodenherdenking Tilburg DONDERDAGAVOND 5 MAART 1970 93e JAARGANG No. 19 Realisatie van ge- meentschapshuis, sporthal, biblio theek en instruktie- bad is noodzakelijk Goede voorlichting spaart geld KEUKENS Oorzaak Maatregelen VjUijoees BW' Donderdag 12 maart in Schouwburg Ileana Melita Emmy Verhey Foto-zoektocht op Koninginnedag Bevrijdingsdag Taptoe en vuurwerk I 1 I I I I I I I I I I I I De grote vier gaan nu praten over Berlijn De ïcho van het Zuióen Uitgever: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 'j. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4.05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Waalwijk, Grotestraat 205, Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel, Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres: „ECHO" KAATSHEUVEL - In de nota van aanbieding, behorende bij de be groting voor het dienstjaar 1970 der gemeente Loon op Zand, stellen b. en w. op de eerste plaats dat ook voor 1970 het streven er top gericht blijft het peil van de velerlei gemeentelijke voorzieningen in overeenstemming te houden met de zich steeds wijzigende eisen van de tijd. Wil dit uitgangs punt kans van slagen hebben, dan zal een zo efficiënt en rationeel moge lijk beheer van de beschikbare middelen noodzakelijk zijn. In het kader van dit streven zal bovendien gekomen moeten worden tot een zekere uit bouw van het voorzieningpeil, omdat stilstand in het aantal voorzieningen stellig tot achteruitgang zal leiden, hegeen een gevolg is van de steeds groeiende behoefte aan openbare voorzieningen Tot de dringend noodzakelijk te rea liseren voorzieningen zouden b. en w. willen rekenen de bouw van een gemeenschapshuis, een gemeentelijke sporthal, een openbare leeszaal met uitleenbibliotheek en een schoolin- structiebad, alsmede verbetering van de buitensportaccommodatie te Loon op Zand en de aanleg van een sport park te Kaatsheuvel. De gevolgen van een aantal van deze voorzienin gen zijn opgenomen in de begroting voor het dienstjaar 1970. Daarvan zal het gemeenschapshuis te Kaats heuvel. als onderdeel van een in drie fasen uit te voeren combinatie van gebouwen, stellig in 1970 kunnen worden gerealiseerd. De verwezenlijking van de overige voorzieningen is geheel afhankelijk van de ontwikkeling van de budget taire positie. Het js volgens b. en, w. daarom bijzonder betreurenswaardig, dat zij er niet in geslaagd zijn voor 1970 tot een reëel sluitende begro ting te komen. Wanneer het ongun stige dienstresultaat van ,1969 in aan merking wordt genomen, mag dat ook niet worden verwacht. In 1969 be droeg 't begrotingstekort 319.503,95 gulden. Voor 1970 wordt dit tekort geraamd op 750.311,05. Een toe name derhalve met 430.807,10, hetwelk zijn oorzaak vindt in meer uitgaven, welke in 1969 niet bekend waren c.q. niet op de begroting van dat jaar drukten. Wanneer de belang rijkste van die bedragen worden sa mengevoegd, dan blijkt de toename van het begrotingstekort onmiddellijk Daarom naar GROTESTRAAT 142 WAALWIJK Telefoon 04160 -5117 te kunnen worden verklaard. Deze bedragen zijn totaal 509.500. Af gezien van de nieuwe uitgaven, welke in 1970 nodig blijken te zijn, is het begrotingstekort in feite afgenomen. Anderzijds moet worden vastgesteld, dat de gemeente juist als gevolg van nieuwe uitgaven niet in staat is het verstoorde evenwicht tussen inkom sten en uitgaven zelf te herstellen. Het aanvankelijke begrotingstekort voor 1970 beliep een bedrag van ca. 975.000,-, exclusief de lasten van dat tekort. Door de gewijzigde ver- liesdekking ten behoeve van 't grond bedrijf en door de verminderingen, welke op de begroting van de dienst voor Openbare Werken konden wor den toegepast, is het tekort terugge bracht tot 750.311,05. Dit was echter mede mogelijk door het nader ramen van een aantal posten. Hiertoe behoort de opbrengst van de verma kelijkheidsbelasting, welke als gevolg van de verhoging van de toegangs prijs van De Efteling naar 2,50 per persoon, met ca. 35.000,- toeneemt. Voor 1970 dus een begrotingstekort van 750.000,- (afgerond). Een te kort, dat niet kan worden gedékt uit batige saldi van voorgaande jaren, omdat uit de inmiddels gereedgeko men en voorlopig vastgestelde ge meenterekening 1967 een belangrijk ongunstiger resultaat is gebleken dan bij het opmaken van de ontwerp-be- groting 1969 was verondersteld. Naar het zich laat aanzien, heeft dit geen gevolgen voor de dekking van het begrotingstekort 1969. Dit tekort wordt immers mede gevormd door re serveringen ten behoeve van voorge nomen kapitaalsuitgaven en van nog niet goedgekeurde kapitaalsuitgaven. Hiermede is een bedrag gemoeid van ca. 200.000,-, waarmede het tekort 1969 dus kan worden verminderd. In de dekking van het resterende tekort zal naar mag worden verwacht kunnen ronden voorzien uit overschotten Oj. de rekening 1968. Voor 1970 is de hiervoor uiteenge zette dekkingsmethode derhalve'-niet mogelijk. In de begroting voor 1970 hebben b. en w., aldus de nota, de lasten geraamd van een aantal kapi taaluitgaven. welke bij een normaal sluitend budget gedaan zouden moe ten worden. Nu deze begroting niet sluitend is, dient te worden gestreefd naar een zo klein mogelijk tekort. Daartoe zouden b. en w. die .uitgaven, welke nog voor uitstel vatbaar zijn, bij afzonderlijk wijzigingslbesluit wil len afvoeren. Dit heeft tot gevolg, dat in samenhang met enige andere ver minderingen 't begrotingstekort voor 1970 nader kan worden geraamd op 656.919,77. Met betrékking tot de verslechtering van de budgettaire positie moet vol gens b. en w. worden vastgesteld, dat dit mede te wijten is aan een achter blijven van de uitkeringen uit het ge meentefonds, welke aan de gemeente toevloeien op grond van de Financi ële-Verhoudingswet 1960. Bij het tot standkomen van deze wet is eten ver ruiming van het gemeentelijk belas tinggebied in uitzicht gesteld. Welis waar is inmiddels een wetsontwerp, dat voorziet in deze verruiming, bij de staten-generaal ingediend, maar naar het zich laat aanzien zal het nog geruime tijd duren voordat dit ont werp kracht van wet zal hebben ge kregen. B. en w. zullen daarom een beroep doen op art. 12 van genoemde wet, welke voorziet in het toekennen van aanvullende bijdragen uit het ge meentefonds. Het financiële beleid zal echter gericht moeten blijven op een zelf zoveel mogelijk beperken van de tekorten op de gewone dienst. Voor de begroting van 1969 waren daartoe reeds een aantal maatregelen opgesomd en voor 1970 achten ib. en w. dit ook nodig. Bedoelde maatregelen zijn o.a. 1. Het voor 1970 handhaven van de personeelsstop, waarbij alleen vacatu res van vertrekkend personeel mogen worden vervuld. 2Centraal inkopen van allerlei kan toorbenodigdheden door tussenkomst van het rijksinkoopbureau. 3. Het verpachten van de niet onmid dellijk in het kader van het grond bedrijf benodigde gemeente-eigen dom. 4. Verkoop van zoveel mogelijk bouw terreinen, waardoor kapitalen vrijko men, die gebruikt kunnen worden voor interne financiering. hetgeen door de zeer hoge rentevoet belang rijke besparingen kan opleveren. 5. Versnelling van de invordering. Krachtig verhaal bij de dienst Sociale Zaken. 6. Beperking van nieuw te verstrek ken subsidies. 7Goedsluitende kredietbewaking. 8. Afstoten van onrendabele bezit tingen. Tenslotte wijzen b. en w. op de in- PRISMA doublé dameshorloge, exclusief model 105,- 8esloWl vloed van het bevolkingscijfer op de financiële positie van de gemeente. Dpor het nauwelijs toenemen van de bevolking blijven bepaalde inkomsten steeds op hetzelfde niveau. Als ge volg van voortdurende kostenstijgin gen betekent dit relatief een achter uitgang. Alleen al de uitkeringen uit het gemeentefonds - een inwoner meer of minder betékent bij een uit keringspercentage van 229 een ver schil van 130,- - zouden bij een normale groei vele tienduizenden guldens meer inkomsten kunnen op leveren. Ook de andere belastingop brengsten blijven als gevolg hiervan achter. Zeker in vergelijking met om liggende gemeenten. Een krachtig stimuleren van de woningbouw kan deze situatie stellig verbeteren. B. en w. zullen in 1970 in samenwerking met de woningstichting Loon op Zand er naar streven 't bestaande woning bestand zoveel mogelijk uit te brei den. De contingentering van de pre- miebouw bemoeilijkt hier een eigen beleid 'in bijzondere mate. De soliste Emmy Verhey- viool zal op donderdag 12 maart 1970 om 20.15 uur in de Stadsschouwburg met Vioolconcert e-moll opus 64 van Mendelssohn spelen. Het Brabants Orkest geeft het 4e abonnementsconcert serie B o.l.v. Hein Jordans. Het programma ver meldt werken van: Hindemith (Ouverture „Neues vom Tage"), Li- geti (Atmosphères), v. d. Booren (L'épitaphe Villon, voor solostem en orkest) Ileana Melita - mezzo sopraan Lutoslawski (Symfonie no. 2.). De Nederlands-Russische mezzo sopraan Ileana Melita begon haar muzikale opleiding in haar geboor testad Den Haag; zij studeerde aan het Kon. Conservatorium bij Willem Ravelli. Vervolgens vestigde zij zich te Jo hannesburg in Zuid-Afrika, waar zij regelmatig optrad voor de Suid-Af- rikaanse Uitsaaikorporaisie en be langrijke partijen vervulde in ope ra's en oratoria, o.a. tijdens het Jo hannesburg Festival. Na haar terugkeer in Europa vestig de zij zich in Milaan waar zij bel canto studeerde bij Maestro Giusep pe Pais. Tijdens de „Darmstadter Ferienkurse für moderne Musik" was Heinz Rehfuss haar leermees ter; teruggekeerd in Nederland stelde zij zich onder leiding van de bekende zangpedagoog Jan Keizer. Jarenlang maakte Ileana Melita deel uit van het Haags Ensemble voor Nieuwe Muziek, waarmee zij o.a. werken ten 'gehore bracht van: Strawinsky, Milhaud, Berio, Dalla- piccoll, Debussy, Berg, Schönberg (Pierrot Lunaire) en Nono (La Fab- brica Illuminata). Emmy Verhey werd geboren te Amsterdam, vlak achter het Con certgebouw op 13 maart 1949. Zij begon met vioollessen op haar 7e jaar bij haar vader, zelf violist. Met 8 jaar nam Oscar Back in Amster dam haar als zijn jongste leerlinge aan. Onder zijn leiding debuteerde zij eind 1961 bij het Frysk Orkest. (Van onze verslaggever) DRUNEN - Koninginnedag en Bevrijdingsdag gaan dit jaar niet onge merkt voorbij in Drunen. Door een comité, bestaande uit de heren Werner, Portier, Dekkers, Horsten, Janssen, Jehoel en Brok, is een feestprogram ma opgesteld dat er mag zijn. Ook het gemeentebestuur heeft zich niet on betuigd gelaten. Men verleent een subsidie van 4.000,-. Mede dankzij giften van het bedrijfsleven kan de bevolking van Drunen 'en Elshout op 30 april en 5 mei van een attraktief programma genieten. Koninginnedag, 30 april, staat in het teken van een foto-zoektocht. De ge bruikelijke aubade voor het raadhuis vervalt. Daarvoor in de plaats trek ken tussen half tien en tien uur alle deelnemers aan de "fotozoektocht" langs het gemeentehuis. De start is bij de huishoudschool aan de School straat. Tot kwart over elf kan men hier inschrijven. Elk gezin in Drunen en Elshout ontvangt als bijlage bij het feestprogramma een fotovel thuis. De Ibedoe'ling is, dat de deelnemers aan de hand van een routebeschrijving de foto's in de juiste volgorde plaat sen. Bovendien zitten er een paar fo to's in die niet in de route zijn opge nomen. Men kan aan de tocht zowel individueel als in groepsverband mee doen. Kinderen van de kleuterschool alsmede van de eerste, tweede en der de klas van de lagere sdhool mogen sledhts onder geleide van volwasse nen deelnemen. Voor de jeugd zijn er verrassingen. Voor de autobezitters is er 's< middags een sterrit, eveneens in de vorm van een fotozoekwedstrijd. De automo- biélclulb De Hunenrijders is met de or ganisatie belast. Bij de start moet el ke deelnemer een bejaarde meene men, zodat ook de oudere inwoners van Drunen bij het feest op Konin ginnedag worden betrokken. Na de start van deze sterrit worden er op het raadhuisplein sportdemonstraties gegeven door SHJ. Men zal onder meer van handbal ,en judo kunnen ge nieten. Misschien is er in Elshout 'n gecostumeerde voetbalwedstrijd. Tot besluit van koninginnedag is er 's avonds in hotel Royal een Oranje bal. Op maandag 4 mei worden de geval lenen in de Tweede Weréldoorlog herdacht. Dat gebeurt zowel in Els hout als in Drunen. Om zeven uur vindt 'n bijeenkomst plaats bij de kerk in Elshout. Bij de gedenkplaat zal burgemeester mr. H. Stieger 'n krans leggen. Ook worden hier de namen van de oorlogsslachtoffers voorgele zen. In de kerk wordt dan een korte herdenkingsdienst gehouden die op geluisterd wordt met zang en door 'n koperkwartet. In Drunen vindt de kranslegging voor de gedenksteen bij het gemeentehuis om 8.15 uur plaats. In de R.K. kerlk wordt dan een herdenkingsdienst ge houden waaraan waarschijnlijk 'n ko perkwartet en het Hubértusigilde me dewerking verlenen. In de kerk zullen enkele lezingen worden gehouden. .Volop feestvreugde is er on dinsdag 5 mei: bevrijdingsdag. Met het luiden van de klokken en carillonspdl (bij Lips) wordt de dag der bevrijding aangekondigd. Van half tien tot tien uur is er op het Raadhuisplein een aubade waaraan alle verenigingen uit Drunen en Elshout met een deputatie deelnemen. Ook het bedrijfsleven is gevraagd vertegenwoordigers te zen den. De middag van 5 mei is speciaal voor de jeugd bestemd. In De Hoge Bra ken is dan een "Stuif-es-in" waar van alles te beleven is. Alle scholen bren gen hier een programma dat varieert van poppenkast tot pantomime en van muziek tot toneel. Natuurlijk zijn ook de ouderen van harte welkom om hier een kijkje te nemen. In de zaal van De Hoge Braken treedt 's avonds van 7 tot 12 uur de bekende beat- group Moan uit Arnhem op. Als klapstuk brengt het organisatie comité "Bevrijding Drunen" dinsdag avond op het Raadhuisplein 'n grote taptoe die door enkele muziekgezel schappen wordt verzorgd. Daarna zul len duizenden Drunenaren naar de nieuwe wijk Vennen Oost gaan waar dan een groots vuurwerk wordt afge stoken. De heer Portiersecretaris van het comité, verzekerde ons, dat het bijzonder fraai vuurwerk wordt. Gedurende deze feestdagen is er op het raadhuis een tentoonstelling 'Oor log en Bevrijding' ingericht. Voor iedereen is er in Drunen dus wel iets te beleven. Emmy Verhey In de zomer van 1962 speelde zij in Schevingen met het U.S.O. onder leiding van Paul Hupperts en in Rotterdam met het R. Ph. O., o.l.v. Eduard Flipse, het vioolconcert van Tsjaikowski, waarmee zij de Prome nadeconcerten opende. Hierna volgden vele andere con certen in het hele land. Na het overlijden van Oscar Back in 1963 studeerde zij verder bij Herman Krebbers aan het Muzieklyceum in Amsterdam, waar zij in 1966 haar einddiploma solospel behaalde. Herman Krebbers bereidde haar ook voor, voor het Tsjaikowski-con- cours te Moskou 1966, waar zij in de finale kwam. In maart 1967 won zij in Amsterdam het Oscar Back-con cours, waardoor zij iri de gelegen heid gesteld werd het seizoen 1967- 1968 bij David Oistrakh in Moskou te studeren. In het buitenland trad zij op in o.a. Berlijn, Keulen, Brussel, Londen, Wenen, Luzern en Mexico-city. Zij maakte enige grammofoonplaten, o.a. met Christian Bor. Emmy Ver hey trad reeds meermalen met groot succes met Het Brabants Orkest op. In september 1969 kreeg zij de der de prijs op het 18e Internationale Muziekconcours te München. HEEFT ALTIJD veel nieuws, veel moois, veel chics en veel „hips" KOM KIJKEN: pantalons, jersey pakjes en japonnen, vesten, jumpers, nylons, shawls, zakdoeken, enz. enz. REUZE-COLLECTIE in 1 Heuvelstraat 14 De Westelijke grote drie hebben positief gereageerd op het Sowjet- voorstel om de onderhandelingen ■over de verbetering van de toegang tot Berlijn en de verkeerssituatie rondom deze, stad te houden in het gebouw van de vroegere geallieer de controleraad in West-Berlijn. Natuurlijk is het zonder meer een positief ptint, dat de grote vier be reid zijn om over de Berlijnse pro blemen met elkaar van gedachten te wisselen Dat neemt echter niet weg, dat men zich goed bewust moet zijn van de moeilijkheden die de kans op een werkelijk succes van deze besprekingen zo klein ma ken. De Russen willen namelijk slechts praten over West-Berlijn, want Oost-Berlijn valt volgens hen niet meer onder de supervisie van de grote vier, omdat dit de hoofd stad is geworden van de DDR, een 'souvereine staat. De westelijke drie staan echter op het standpunt, dat er gesproken dient te worden over geheel Berlijn, want volgens het akkoord van Pots dam in 1945 werd Berlijn in vier sectoren verdeeld, die door de vier zouden worden gecontroleerd. Dat de Russen hun deel (Oost-Berlijn aan deze controle hebben onttrok ken en hebben gemaakt tot de hoofdstad van de DDR is in wezen een inbreuk op het akkoord.

Echo van het Zuiden | 1970 | | pagina 5